Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Sovietska invázia v roku 1968: Išlo o najväčšou ozbrojenú akciu v Európe od 2. svetovej vojny

3
reakcií
208
prečítaní
Tému 20. augusta 2020, 14:46 založil Osvietený.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 8. 2020, 14:46 avatar
nvázia armády Sovietskeho zväzu a vojsk z ďalších krajín takzvanej Varšavskej zmluvy – Poľska, Maďarska, Bulharska a Nemeckej demokratickej republiky – v noci z 20. na 21. augusta 1968 bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Vpád armád proti vôli väčšiny obyvateľstva prerušil reformný proces v Československej socialistickej republike (ČSSR). V piatok, 21. augusta, uplynie 52 rokov od týchto tragických udalostí.

Na intervencii pod krycím názvom Operácia Dunaj sa zúčastnilo 27 bojových divízií, 12 tankových, 13 motostreleckých a dve výsadkové, i jedna letecká armáda. Skupina A tvorená sovietskymi a poľskými jednotkami začala nástup z priestoru Legnice - Krakov. Skupina B pozostávajúca z jednotiek ZSSR a NDR začala v Görlitzi, Zittau, Drážďanoch a Kliegenthale (NDR). Skupina C, sovietske, maďarské a bulharské jednotky, zas z oblasti Györu.

Celkovo vstúpilo na územie Československa v prvom slede približne 160.000 vojakov a 4600 tankov. Postupne sa počet rozrástol na 750.000 vojakov, podľa niektorých zdrojov 500.000, s 800 lietadlami, 6300 tankami a 2000 delami a raketami. Intervenčným jednotkám velil generál Ivan Grigorjevič Pavlovskij. Na operácii sa nezúčastnilo Rumunsko, ktoré bolo tiež súčasťou Varšavskej zmluvy.

Keď sa v januári roku 1968 stal Alexander Dubček prvým tajomníkom Ústredného výboru Komunistickej strany Československa (ÚV KSČ) a v apríli vedenie strany prijalo Akčný program KSČ s početnými reformami, začalo sa obdobie takzvanej Pražskej jari. Tento proces či samotná myšlienka socializmu s ľudskou tvárou narážali na zásadný nesúhlas sovietskeho vedenia i samotného najvyššieho sovietskeho predstaviteľa Leonida Iľjiča Brežneva. Prvým politikom, ktorý sa zmienil o možnom použití sily v ČSSR, však bol podľa bulharských historikov najvyšší bulharský predstaviteľ Todor Živkov.

Pozývací list všetko zmenil

V Československu sa v závere júna konalo vojenské cvičenie štátov Varšavskej zmluvy pod názvom Šumava. Sovietske jednotky odkladali svoj odchod z ČSSR, čo zvyšovalo napätie. Odišli až po takzvanej Bratislavskej konferencii 3. augusta, na ktorej Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR), Československá socialistická republika (ČSSR), Maďarsko, Poľsko a Nemecká demokratická republika (NDR) podpísali spoločný protokol. Ten okrem iného obsahoval tzv. Brežnevovu doktrínu obmedzenej suverenity - teda právo na vojenský zásah v krajine, v ktorej by bolo ohrozené socialistické zriadenie. Na konferencii v Bratislave tiež došlo k odovzdaniu tzv. pozývacieho listu, ktorý adresovali protireformní komunisti okolo Vasiľa Biľaka sovietskemu vedeniu.

Samotná vojenská akcia sa začala v utorok 20. augusta večer. Už po 21. a 22. hodine pristali v Brne a Prahe sovietske lietadlá. Pozemné vojská prekročili hranice po 23. hodine. Minister národnej obrany Martin Dzúr telefonoval so sovietskym ministrom obrany Andrejom Grečkom, ktorý ho varoval pred ozbrojeným odporom. Sovietski dôstojníci sa tiež v budove generálneho štábu snažili zabrániť akémukoľvek ozbrojenému odporu Československej ľudovej armády.

V Prahe 20. augusta od 14. hodiny zasadalo predsedníctvo ÚV KSČ. Delegáti sa o invázii dozvedeli o 23.30 h. Okolo 1. hodiny v noci členovia predsedníctva strany schválili text výzvy Všetkému ľudu československému, v ktorom uviedli, že vojská obsadzujú ČSSR proti vôli ústavných orgánov a bez ich vedomia, a tiež v rozpore s medzinárodným právom. Už do 2. hodiny sa text šíril prostredníctvom rozhlasu.

Moskovský protokol

Najvyšší československí predstavitelia boli zadržaní a deportovaní do Moskvy na rokovania so sovietskym vedením. V ďalších dňoch sa k nim pridal aj prezident Ludvík Svoboda či zástupcovia protireformného krídla. Pod nátlakom sovietskej strany bol v noci 26. augusta 1968 podpísaný tzv. Moskovský protokol, ktorý de facto legitimizoval vojenskú akciu. Tá sa oficiálne skončila 15. novembra 1968. Postupne sa v priebehu rokov 1969 a 1970 začal proces tzv. normalizácie.

Českí historici Ivo Pejčoch a Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu v publikácii Okupácia 1968 uviedli, že si vojenská intervencia vyžiadala až 137 obetí, z toho 37 na Slovensku. Sovietske vojská, ktorých prítomnosť v ČSSR mala byť dočasná, tu zotrvali až do Novembra '89, posledný vojenský transport z územia Československa odišiel 19. júna 1991.

Budaj a Remiášová si uctili obete okupácie, navrhujú dva pamätné dni

Koaličné hnutie OĽANO navrhuje, aby sa pamätnými dňami stali 21. august ako Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968 a 21. jún ako Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991. Návrh vo štvrtok predstavila poslankyňa parlamentu Anna Remiášová (OĽANO) spolu s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽANO). Budaj ako opozičný poslanec takýto návrh v minulosti opakovane predkladal do parlamentu, no nenašiel naň podporu.

Minister spolu s Remiášovou si vo štvrtok uctili obete sovietskej okupácie z 21. augusta 1968 pri pamätnej tabuli na Šafárikovom námestí v Bratislave. Budaj pripomenul, že príbuzní obetí okupácie sa doteraz nedočkali satisfakcie. Zároveň ubezpečil, že návrh legislatívy na zavedenie pamätných dní sa prediskutoval s koaličnými partnermi.

"Invázia v roku 1968 bola najmasívnejším vojenským zákrokom proti civilnému obyvateľstvu v 20. storočí v dobe, kedy nebola vojna," vyhlásil. Obete okupácie sa podľa neho rátajú na stovky. Išlo podľa neho o spoločenstvo volajúce po slobode, čo bolo napokon základom 17. novembra 1989. Skonštatoval, že komunisti zatvárali tých, ktorí si počas totality 21. august pripomínali, označil to za zápas o pamäť národa a túžbu po slobode a demokratickom zriadení.

"Predložením zákona si uctíme nielen mŕtvych, pozostalých, ale aj všetkých Slovákov, ktorí odmietali túto inváziu, ktorí bojovali zo všetkých síl preto, aby sa späť na Slovensko vrátila sloboda," uviedla Remiášová. Návrh legislatívy by mal byť predložený na septembrovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí 0svietená, kntsz


2.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   20. 8. 2020, 19:12 avatar
Jaka invazia co ti drbe chvala panu bohu ze prisli nasi osloboditelia a na dalsich 30 rokov nas uchranili pred zlom zapadu. Nech zije cervena armada slava ti Vladimir Vladimirovic Putin najkrajsia a najcistejsia bytosť aká kedy chodila po zemi medzi politikmi a vladne svetu.


3.
označiť príspevok

kntsz muž
   20. 8. 2020, 20:01 avatar
V roku 1968 bola naša mena ešte stále zrovnateľná s Rakúskym šilingom alebo Západonemeckou markou - inak povedané bola výkonnosť nášho hospodárstva zrovnateľná. Naviac sa v 68-mom otvorili hranice na západ skoro tak, ako to je teraz.
Politika, ktorá sa pod vedením Dubčeka začala uplatňovať bola vysoko odborne sofistikovanou.
Málo sa vie o vytvorení expertnej skupiny pod vedením doc. M. Krála okrem iného zakladateľa katedry kybernetiky s teóriou riadenia štátu. Viď jeho knihy: Věda a řízení společnosti Praha 1967 a Věda a civilizace Praha 1968.
Prvý polrok v roku 1968 po nástupe Dubčekovho vedenia sa výrazne zvýšila produktivita hospodárstva v ČSSR - nebola žiadna potreba pádu na dno, ktoré po 89-tom propagoval Klaus so svojou privatizačnou suitou. Za následných 20 rokov v Socializme sme sa oproti západu hospodársky prepadli rádovo - o viacej ako 10 násobok. Klaus a spol. zaviedol nekontrolovaný tržný mechanizmus, v ktorom nebolo miesta pre stále činného a rehabilitovaného Krála s názormi zhodnými aké prezentoval aj V. Komárek: Ak začneme lepšie a efektívnejšie pracovať, tak nie je dôvod na pád našej ekonomiky. Miesta vo vedení štátu nebolo ani pre iných a hlavne mravnejších ľudí, ktorí boli hrozbou pre mravne pochybných - Klausa, Havla a komunistov - budúcich oligarchov s ktorými sa dohodli.
Ani dnes stále nie je miesto pre využitie vedy a kybernetiky v riadení štátu, kde je možné zadávať všetky možné aj nemožné vstupné údaje a simulovať - riadiť štát.
Vedomosti, ktorými disponovalo Dubčekovo vedenie v 68-mom v spojení s entuziazmom národa boli do určitej miery aj hrozbou pre západné hospodárstva a preto angažovanosť západu pred aj po invázii bolo veľmi rezervované ak vôbec nejaké.....
Súhlasí Čeka, Osvietený


4.
označiť príspevok

Osvietený muž
   20. 8. 2020, 20:59 avatar
kntsz po okupácii sme sa stali uplnou guberniou ZSSR . To sa samozrejme prejavilo v ekonomike ale i všade . Okrem živenia 100 000 okupantov a sústavného okrádania ČSSR.

U mňa je ešte väčšou osobnosťou roku 1968 František Kriegel o ktorom sa málo hovorilo ale v Moskve bol pre mňa naj hrdina .
Súhlasí kntsz
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:08,  Vlajky USA. *21
dnes, 21:05,  ..aj Peťa som ním už strašila. .. *13. .. Hej, dobrý je. Aj keď neviem aký sú v...
dnes, 21:05,  hakovy SS ty nerozumieš humoru lebo si idiot . Inak to nebude USA USA USAUSA USA USAUSA USA...
dnes, 21:04,  Za to môžu USA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA...
dnes, 21:03,  USA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA USAUSA USA...
dnes, 21:03,  Hokejis, ty bys mal ísť na kone, zobrať kušu a ísť loviť na pol dňa do lesa. .. *03 ptm...
dnes, 21:03,  Až teraz sme to ruzluskli za kapitulaciu armenska okupujuceho azerbajdžanske uzemie môže...
dnes, 21:02,  Presne tak lebo mafia ani oligarchia v rusku neexistuje ako všetci vieme . To len Alex si...
dnes, 21:00,  Pašiňan mal zmluvu o obrane so zapadom nie ruskom ??? *13*13*13*13*13*13*13 Jaj vlastne...
dnes, 20:58,  Navaľnyj americká bábka :)
dnes, 20:57,  Ten kto slúži bordel Amerike nemá normálne myslenie ? :)
dnes, 20:57,  Navaľnyj: EÚ by nemala uznať voľby v Rusku Alexej Navaľnyj žiada EÚ, aby neuznala...
dnes, 20:56,  Pašiňan veril západu a tak aj dopadol :)
dnes, 20:55,  Vzor Galéria mŕtvych kritikov Putinovho režimu Zoznam ruských prominentov, ktorí...
dnes, 20:55,  Edo kuká také magoriny ? Jeho myslenie je dementné takže ? :)
dnes, 20:54,  Turci pokračujú v genocíde arménov
dnes, 20:54,  Uhorčík je uplne super Zuzi . Mne sa to tiež pači je to také realistické ukazuje to...
dnes, 20:53,  Turecko zlikvidovalo všetku opozíciu tvoj vzor :)
dnes, 20:53,  kamoši kamoši kamoši...
dnes, 20:53,  Naši kresťania...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Svojich priateľov chváľ verejne, ale kritizuj medzi štyrmi očami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(63 644 bytes in 0,227 seconds)