Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Som za zrušenie armády na Slovensku

77
reakcií
2854
prečítaní
Tému 2. septembra 2012, 13:07 založil Lea Pragmatická.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 13:07 avatar
Načo tu máme kasárne, vojakov, zbrane, vojenskú techniku a desaťtisíce povaľačov, ktorých úlohou je len poupratovať si izbu, pocvičiť na dvore a popíjať cez pracovnú dobu? Alebo niektorí z nich chodia na misie. Misia je pekné slovo, na to, aby išli zabíjať, tak super, že ste si splodili a vychovali dieťa na zabíjanie iných detí, žien a mužov. Majú krásne platy, uniformy, kopu výhod o akých sa bežnému človeku nesníva. Do armády sú pumpované peniaze od nás všetkých, a keby došli k vojne čo by naši vojačkovia urobili? Nič. Armáda je zbytočnosť, požierač obrovských prachov od daňových poplatníkov a v podstate sú vojaci len cvičené psi zabijaci, máte byť na čo hrdí. Pre armádu sa venujú obrovské prachy pre výskum, rozvoj zbraní a techniky, zázračných liekov a liečiv, my bežní ľudia ani nevieme čím všetkým disponuje armáda a aké zázračné veci z techniky aj liečiv disponuje, dostávajú aj kvalitnejšie jedlo... Všetko sú to vyhodené peniaze aj s celou bandou povaľačov. Za tie peniaze by sa mali budovať škôlky, školy, nemocnice, výrobné závody, rozvíjať šport a kultúru. Armáda je zbytočnosť a škoda tam každého centu.
Súhlasí Ónya, jozefka, Sinaja, Petrana


2.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 9. 2012, 13:24 avatar
mohli by sme byť kľudne neutrálnym štátom tak ako je Rakúsko..v podstate sme malí tak ako oni.


4.
označiť príspevok

rastos muž
   2. 9. 2012, 13:31 avatar
Myslím že Rakúsko má armádu, aj keď je neutrálne.
Súhlasí Ónya


5.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 9. 2012, 13:47 avatar
máš veru pravdu rastos ..musela som googliť..)..ale potom nerozumiem tej neutralite..,akože každý štát má mať svoju vlastnú obranu ?..a prekvapilo ma, že Rakúsko patrí skoro medzi jediných čo majú povinnú vojenskú službu ešte..

viac tu :
www.webnoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


9.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:02 avatar
Neutralita Rakúska spočíva asi v tom, že sa nemieša do konfliktov iných krajín. Vlastnú armádu má len na svoju vlastnú obranu.
Súhlasí Ónya


15.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:13 avatar
Slušný človek, Neutralita nevznikne tak, že štát "sám seba" vyhlási za neutrálny. Jeho neutralita musí byť medzinárodne akceptovanou ...


18.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:17 avatar
Ano, ale v prvom rade to vychádza z daného štátu, že chce byť neutrálny, nie?


19.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:22 avatar
Slušný človek; Daný štát v prvom rade vychádza zo svojho medzinárodného geopolitického postavenia ...
Súhlasí Petrana


74.
označiť príspevok

Petrana žena
   3. 9. 2012, 08:21 avatar
...a národno-politického...sme stred, a teda by sme mali spolu s Rakúšanmi a Švajčiarmi vytvoriť neutrálne pásmo, lenže to by muselo byť uznané ostatnými veľmocami ako sú USA, Rusko a Čína... a bolo by to pre nás ekonomicky veľmi výhodné. Neutralitu si treba tiež kúpiť.
Súhlasí Lea Pragmatická


75.
označiť príspevok

Mojka žena
   3. 9. 2012, 09:35 avatar
no jo Petra, aj Ukrajina deklaruje politickú neutralitu..len sa pozri ako je tam, horšie ako u nás..dôchodky raz za polroka, ako vravia Ukrajinky na našej tržnici a verím, že neklamú, ináč sedeli by v parku na lavičke a kŕmili holuby...
Súhlasí Petrana


53.
označiť príspevok

Vladko muž
   2. 9. 2012, 16:26 avatar
Ónya.
"...v podstate sme malí tak ako oni." a hlúpi vo veľkosti Ameriky.


24.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:34 avatar
Leuška, čítal som, že švajčiarska armáda ide nakúpiť grippeny za veľmi veľ a peňazí.


25.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:37 avatar
Komik zlatik moj krasny, nech si robi co chce, ja len uvazujem z pohladu Slovenska, sme mali a bezvyznamni s armadou ci bez. Nechala by som len protichemicku jednotku a nejake jednotky v pripade kalamity, ved tych par dni co sa narobia pri zaplavach, odhrnani snehu nie je o com hovorit.
Súhlasí komik


27.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:39 avatar
Leuška súhlasím, aj armáda je zbytočný žráč peňazí, aj obecná polícia.
Súhlasí Lea Pragmatická


59.
označiť príspevok

nabzlo muž
   2. 9. 2012, 16:50 avatar
hlupaňa a živelných pohromách ti prídu pomôcť farári že.... treba zrušiť cirkev aj cirkevné školy a bude peňazí habadej...


3.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 13:29 avatar
Onya presne. Akurat mi prislo na um, ze proti by mohli byt len ti ludia, komu tam robia manzelia, otcovia, synovia a vnuci, lebo by prisli o pracu a museli by ist robit nieco uzitocne.


6.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 9. 2012, 13:57 avatar
Neutralny stat je nuteny mat este vacsiu armadu, nez neneutralny.


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   2. 9. 2012, 14:02 avatar
A neneneutralny je nuteny mat este vacsiu armadu nez neneutralny.


12.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 9. 2012, 14:08 avatar
nechápem ..to ako a prečo ?


14.
označiť príspevok

Ranexill muž
   2. 9. 2012, 14:11 avatar
Pretoze vramci vojenskych zoskupeni prichadza k delbe uloh a specializaciam, co znizuje naklady. Ale samostany neutralny stat musi mat armadu uplne so vsetkym .
Svajciarsko ma trebars najmenj sto stihaciek. Slovensko dve?


17.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:16 avatar
Myslím si, že jeden dôvod je taký, že keď je štát v nejakom spoločenstve, napr NATO, tak je dohoda, že v prípade jeho napadnutia iným štátom mu pomáhajú všetky armády toho spoločenstva(NATO), a preto ten jednotlivý štát nemusí mať takú veľkú armádu, ako štát, ktorý je odkázaný len na svoju armádu.
Súhlasí Lea Pragmatická


7.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:00 avatar
Vojaci?! Policajti?! Ako si armáda platí ľudí za to, že športujú

Rotná, ktorá cestuje po svete a hádže kladivom. Čatár, ktorý len lyžuje. Alebo nadrotmajster, ktorý iba bicykluje. Aj takých ľudí PLATÍ ARMÁDA zo svojho rozpočtu.

Nie je to žiadna „haluz“, ale skutočnosť. Ministerstvo obrany na nich dáva zo svojho rozpočtu ročne okolo 5 miliónov eur (150 miliónov Sk), hoci nerobia pre armádu nič.

Podobne je na tom polícia. Tiež má svojich vyvolených, ktorí len športujú, a za to im ministerstvo vnútra platí, hoci ich nikto nikdy v uliciach v policajnej uniforme nevidel. Na budúci rok na nich dá ministerstvo vnútra 1,8 milióna eur (cca 55 miliónov Sk). Niektorí majú také platy, o akých sa radovým policajtom či vojakom môže iba snívať. Ministerstvo obrany a vnútra si totiž platí aj svetové hviezdy, olympijských medailistov.

Dedičstvo

Prečo to armáda robí, hoci napríklad na výzbroji vojakov šetrí každý cent, a prečo to vedenie štátu toleruje? Lebo ide o dedičstvo minulosti, ktoré funguje dodnes. Kedysi museli chlapci chodiť na základnú vojenskú službu. Aby športovec nestratil dva roky svojej kariéry kdesi pri delostrelcoch, vytvorilo Československo pri ministerstve obrany systém Armádnych stredísk vrcholového športu Dukla a pri ministerstve vnútra Športové kluby polície. V nich si odslúžili vojenčinu tak, že trénovali a chodili na súťaže. Keď sa osvedčili a mali perspektívu, po skončení základnej služby im armáda ponúkla podpísanie zmluvy a stali sa profesionálnymi vojakmi. Ale v uniforme boli len akože, lebo sa venovali výhradne športu. Čím mali lepšie výsledky, tým im vojsko prepožičalo vyššiu hodnosť a dalo lepší plat. Dnes však na základnú vojenskú službu chlapci nechodia, napriek tomu systém funguje ďalej. S tým rozdielom, že mladý športovec sa stáva priamo plateným profesionálnym vojakom.

„Jeden z ministrov obrany v minulosti aj uvažoval o zrušení športu pod ministerstvom obrany, ale neprešlo to. Obuli sa do toho dokonca aj športoví novinári, lebo rušenie fungujúceho systému by bol nezmysel,“ hovorí hlavný tréner Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Igor Kováč. Každá vláda má totiž vo svojom programe ako jednu z priorít podporu športu, a keďže armáda má vybudované podmienky v stredisku Dukla, rieši štát zamestnávanie niektorých reprezentantov práve cez vojsko. Ide predovšetkým o „menšinové“ športy, nie je v tom zarátaný futbal a hokej, ktoré sú skôr vec biznisu.

„Uniforma je určitá istota. Keď športovec odslúži pätnásť rokov, má nárok na základný výsluhový dôchodok, čiže po skončení kariéry nezačína od nuly. Vydržať však na vrcholovej úrovni pätnásť rokov nie je psina. Preto sa vojakmi stávajú len talentovaní mladíci. Keď príde do Dukly 25-ročný olympijský medailista, už sa mu neoplatí stať sa vojakom. V takom prípade je u nás ako občiansky zamestnanec. V súčasnosti je v Dukle 83 platených športovcov, z toho máme 62 vojenských miest – osem trénerov a 54 športovcov. Zvyšní sú občianski zamestnanci. V armáde majú zaradenie ako inštruktor športu,“ vysvetľuje Igor Kováč.

Bojovníci

Každý športovec, ktorý ide do uniformy, musí prejsť klasickým prijímačom. Štyri týždne absolvuje vojenskú prípravu v Martine – streľby, kurz prežitia, pochodovanie, nástupy na buzerplaci, ranné rozcvičky. „Musia splniť kritériá regrutačného strediska, čiže okrem psychotestov, fyzických testov aj prijímač. Všetci začínajú ako vojaci prvého stupňa, potom druhého stupňa, neskôr je slobodník, čatár a podobne. Športovec však môže byť iba poddôstojník, najvyššia hodnosť je nadrotmajster,“ hovorí Kováč.

Nadrotmajstrom je napríklad Jozef Gönci, ktorý patrí medzi historicky najlepších strelcov na svete. Rovnakú hodnosť má trojnásobný majster sveta vo vzpieraní Martin Tešovič. Naopak, vodácka hviezda Michal Martikán vojakom nie je, v Dukle ho zamestnávajú ako občianskeho pracovníka.

Platy vojakov športovcov sa začínajú na 500 eurách hrubého mesačne. Gönci má približne 1 000 eur plus 30-percentný príplatok za výsledky. Každý vojak má navyše príspevok na bývanie 200 eur. Najlepšie platení duklisti sú nevojaci – Michal Martikán a Elena Kaliská (obaja olympijskí víťazi vo vodnom slalome), ktorí dostávajú mesačne okolo 1 600 eur hrubého.

Niektorí ostanú

Hlavný tréner Dukly Igor Kováč je tiež vojak, má hodnosť poručíka. Ešte pred reformou armády mohli mať športovci aj dôstojnícke hodnosti. Kováč patril medzi najlepších šprintérov prekážkarov planéty a bol prvý Slovák, ktorý získal na majstrovstvách sveta v atletike medailu (1997). Koncom kariéry odchádzal z armády a mal hodnosť nadporučíka. Keď sa po troch rokoch po reforme k vojsku vrátil, musel ako vysokoškolsky vzdelaný tréner ísť znova do prijímača, kde ho ako 37-ročného buzerovali vlastne chlapci. Aby sa stal poručíkom, absolvoval poddôstojnícky kurz.

Teoreticky každý športovec, ktorý má uniformu, by mal byť schopný bojovať. Všetci majú vojenský výcvik.

V Dukle Banská Bystrica je aj viacero športovkýň, okrem spomínanej Kaliskej napríklad lyžiarka Veronika Zuzulová, biatlonistka Martina Halinárová, ale vojačka je len jedna – kladivárka Martina Hrašnová. Takisto prešla výcvikom, ako každý vojak musela strieľať.

Vojaci môžu v prípade záujmu po skončení kariéry ostať v armáde. Vlani skončil napríklad oštepár Marián Bokor, ktorý dnes robí pri čestnej stráži, vojsku ostali verní aj rýchlostní kanoisti Belovič a Lipták.

Dvaja policajti

Policajnú uniformu majú dvaja profesionálni športovci. Strelec Ján Fabo a rýchlostný kanoista Róbert Erban. Stredisko štátnej športovej reprezentácie ministerstva vnútra totiž viac policajných miest nemá a ostatní reprezentanti strediska sú občianski zamestnanci. Jeho šéf Marián Kukumberg hovorí, že systém zabezpečenia športovcov v „silových“ rezortov je podobný vo všetkých vyspelých európskych krajinách. „Špičkový reprezentant potrebuje podmienky a tieto rezorty ich môžu vytvoriť. Zvyčajne sú v nich športovci, ktorí si počas kariéry veľa nezarobia. Keď v tridsiatich piatich rokoch končia, je dôležité, aby nemuseli začínať na trhu práce ako osemnásťroční chlapci bez praxe. Dám príklad Róberta Erbana – ako policajt má odslúžených osem rokov, ale aby mal výsluhový dôchodok, potrebuje najmenej pätnásť. Bolo by šialenstvo, aby sme majstra sveta, účastníka štyroch olympiád, vysokoškolsky vzdelaného, po skončení kariéry nechali tak,“ hovorí Kukumberg.

V jeho stredisku je okrem policajtov Erbana a Faba 42 občianskych zamestnancov, ktorých platia ako „inštruktorov športu“. Základné platy sú 600 eur hrubého, špičkoví športovci majú tisíc a šiesti najlepší (trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci a mnohonásobní majstri sveta v rýchlostnej kanoistike bratia Riszdorferovci, Tarr a Vlček) majú do 1 600 eur.

Hrôzostrašný guláš

Keď psíček a mačička piekli tortu, nahádzali do nej všetko, čo v kuchyni našli. Napiekli čosi nejedlé a nedalo sa to identifikovať. Približne tak je to aj s financovaním športu na Slovensku. Guláš.

Každoročne sa financie pokúša zrátať Ľubomír Dobrík z Asociácie telovýchovných jednôt a klubov. Podľa neho ide zo štátneho rozpočtu na šport tento rok 44,66 milióna eur. Z toho cez ministerstvo školstva (Národné športové centrum, Slovenský olympijský výbor a priame dotácie) zaokrúhlene 33,6 milióna, cez armádu (Dukla) 5,1 milióna, vnútro (Stredisko štátnej športovej reprezentácie MV) 2,6 milióna a cez úrad vlády 1,9 milióna eur. Z toho sú platení reprezentanti, tréneri, sekretárky, papiere do tlačiarní, prenájmy športovísk. Ďalšie peniaze dá zo svojej rezervy vláda a premiér.

Príklad

Na pochopenie systému sme vybrali najúspešnejších slovenských športovcov - bratov Hochschornerovcov, trojnásobných olympijských víťazov vo vodnom slalome. Patria pod ministerstvo vnútra, ktoré ich platí ako občianskych zamestnancov. Ministerstvo vyčlenilo vlani na šport 2,6 milióna eur, z toho 1,6 milióna dostane stredisko, v ktorom sú Hochschornerovci. Od strediska dostali výplaty a peniaze na časť prípravy. Ďalšie peniaze na prípravu im môže vyčleniť ich kanoistický zväz. Keďže sú aj vybrant športovci Slovenského olympijského výboru, vlani im ministerstvo školstva schválilo dotáciu na prípravu 88-tisíc eur. Za to si platia sústredenia, kúpu lode, maséra, letenky... A keďže vlani boli opäť najlepší a z olympiády doniesli zlato, vláda im schválila koncoročnú odmenu 31 119 eur (to je k výplate, čiže musia ich zdaniť). Keby bolo nutné športovcom pridať, rezervu má aj premiér Fico. Ten však z rovnakej rezervy môže dať hoci na rómsky futbalový turnaj. Z toho vidieť, že spočítať koľko ktorý šport alebo športovec dostal, je skoro nemožné.

Nespravodlivosť?

Na budúci rok dostane šport (vrátane peňazí na šport pre obce) o 54,6 milióna eur viac než tento rok, čo je 106,5-percentný nárast. Podľa časopisu pre telovýchovné kluby Športinform je nárast taký veľký preto, že 26,5 milióna eur dá vláda na rekonštrukciu bratislavského Zimného štadióna Ondreja Nepelu a 27,6 milióna eur na výstavbu futbalového štadióna na Tehelnom poli. „Keby sme peniaze na výstavbu štadiónov odrátali, potom by vyšlo, že ministerstvo školstva bude mať v roku 2010 na šport o 2,99 milióna eur menej než v roku 2009,“ píše Športinform. Znamená to, že na rekonštrukciu dvoch štadiónov pôjde na budúci rok viac peňazí než na všetkých reprezentantov ostatných športov a všetky zväzy dohromady.

Výdavky na vedu

Na porovnanie: Slovenská akadémia vied na tento rok dostane 63,6 milióna eur. Celkové ročné výdavky na vedu a výskum sú okolo 400 miliónov eur vrátane peňazí z eurofondov. Slovenskí vedci sú na rozdiel od športovcov hodnotení menej.
Priemerný plat v SAV:

925 eur

Ako je to v zahraničí

Prostredníctvom armády a polície si platia športovcov hlavne krajiny v Európe, najviac vo východnej. Systém však využívajú aj Nemci, Švajčiari, Rakúšania, Gréci, ale aj africké či niektoré ázijské štáty. V Taliansku sú športovci aj pod colníkmi. Najslávnejším talianskym „colníkom“ bol lyžiar Alberto Tomba.

Odlišné je to v USA, kde štát financuje reprezentantov prostredníctvom školstva, športovci využívajú tzv. univerzitný systém. Slovensko má okrem armády a vnútra športovcov aj pod ministerstvom školstva v rámci Národného športového centra. Tam sú napríklad plavkyňa Moravcová či bežkyňa na lyžiach Procházková.
zivot.azet.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:03 avatar
Seznam zahrnuje nezávislé státy světa, které nedisponují oficiálními ozbrojenými silami nebo jsou tyto značně omezeny. Některé z těchto států májí dohodu o obraně s jiným státem (např. Švýcarsko- Lichtenštejnsko, Monako- Francie, USA- Island do roku 2006), nebo pouze polovojenské jednotky, zařazené např. pod policii. Většina těchto států byla kdysi okupována, byla poručenským územím OSN, nebo zde udržují přítomnost ozbrojené síly jiného státu. U některých existují vzájemné obranné systémy (některé Karibské státy a některé státy Oceánie). Například Západní Samoa byla dokonce založena bez ozbrojených sil. Některé státy porcházejí či prošly procesem demilitarizace. Dodnes jím procházejí Haiti, Kostarika nebo Grenada. V minulosti bylo demilitarizováno Německo, důsledkem Druhé světové války, jeho ozbrojené síly byly ale roku 1955 obnoveny.

Záměrně zde není uvedeno Japonsko, které sice oficiálně armádu nemá (vzdalo se použití síly ve své ústavě), ale existují zde naprosto stejně fungující Síly sebeobrany, účastnící se i mezinárodních zahraničních misí.

cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


11.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:08 avatar
Ja som za zrušenie armády. Na Slovensku, podľa mňa, nemá veľký význam / bolo by fajn, keby neboli na svete armády vôbec .../ a mám pochybnosti, či skutočne háji záujmy národa ... Všeobecne, od "počiatkov", armáda bránila predovšetkým majetok mocných a získavala pre nich majetky nové ...Uvedomujem si však, že veci sú zložitejšie a treba vidieť viacero súvislostí, nielen medzinárodný kontext ...


13.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:09 avatar
Ónya; cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk  
Súhlasí Ónya


20.
označiť príspevok

Ónya žena
   2. 9. 2012, 14:24 avatar
dík Tullik, ..vidíš..je tam viac štátov že nemá armádu,..nechápem prečo ju teda my máme..veď nevlastníme ani ropu ani nič také o čo by sme sa mali báť ? Kvôli maďarom ?


22.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:29 avatar
Ónya;... možno napríklad NA TO, ak by poniektorí chceli spätne zoštátniť zprichmatizovaní majetok ...  
Súhlasí Ónya


23.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:30 avatar
Slovenská armáda bola po revolúcii dosť oklieštená oproti tomu, čo tu bolo za totality. Dôvod si myslím nebol ideologický , skôr finančný. Ale keď sme chceli vstúpiť do NATO, tak sme nejakú armádu asi museli mať.


29.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:41 avatar
Slušný človek; ...a načo je nám /a vôbec/ NATO? Nebolo by rozumnejšie viac "OSN-novať" ... Dnes je to skôr o posilňovaní NATO a to na úkor OSN  


32.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:44 avatar
Nuž NATO je nám na to. Ja som osobne tiež proti armádam, ale neviem, či by sa nenašlo pár chytrákov, keby sa štáty vzdali svojich armád.


36.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 14:53 avatar
Slušný človek; Dnes sa štáty dobýjajú aj "vyčúranejším" spôsobom ... K tomu, aby z nich bol "večný" osoh, nie je ho potrebné ho vojensky napadnúť, obsadiť ... Slovensko je príkladom ...
Ak by sa aj reálne našlo pár chytrákov, takým je asi jedno, či štát má, alebo nemá nejakú armádu ...


38.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:55 avatar
Ozaj Tull, zabudol som sa ťa spýtať, či si bol na koncerte.


39.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 15:01 avatar
Slušný človek; Chystal som sa, ale žiaľ z viacerých dôvodov mi to nevyšlo. Doteraz tíško plačem . "Thick as a brick" patrí medzi moje najobľúbenejšie a na tom koncerte zaznela v plnej verzii, čo je cca 44 minút ...
Ty si bol, alebo aspoň poznáš túto ich skladbu ...?


40.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 15:05 avatar
Myslím, že ju poznám, ale nie podľa názvu. Na koncerte som nebol zo zdravotných a finančných a časových a ..........iných dôvodov.


41.
označiť príspevok

J.Tull
   2. 9. 2012, 15:12 avatar
Slušný človek; Tu je "dovtedajšia" koncertná verzia:
http://www.youtube.com/watch?v=BV-ASc0qkrM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

... doporučujem vypočuť celú, nie však z internetu, ale, povedal by som, tak ako sa počúva "klasika", "vážny žáner" ...
 


16.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:14 avatar
Zrušme armádu!

Tento názor je poslední dobou slyšet stále častěji. Jeho propagátory jsou krom idealistických pacifistů bez smyslu pro realitu také lidé jinak poměrně inteligentní a informovaní. A jakými argumenty svůj názor podporují? Pojďme si je blíže rozebrat.

1. Armáda nás nikdy nebránila
Argument je je výsledkem úrovně českého školství. Jen pokud se podíváme na dobu od vzniku samostatné ČSR, můžeme najít hned 4 případy kdy se armáda oficiálně a organizovaně postavila nepříteli, 1919 česko-polská válka, 1918-1919 česko-maďarská válka, 1938 boj o šluknovský výběžek, 1938 ústupové boje s maďarskem . Neustále jsou jako důkaz neschopnosti a zbytečnosti české (československé) armády podsouvány roky 1938 a 1968. Bez objektivního zhonocení faktu, že armáda konala jen dělala to, co má - plnila rozkazy dané politickým vedením. Žádné dezerce, zbabělé složení zbraní nebo rezignace na obranu. Morální újma národa by jistě byla menší kdyby tomu tak nebylo a těmto rozkazům se vzepřela. Ovšem za neschopné politické vedení si může ten kdo si jej zvolíl.

2. Jsme v NATO

Ano to jsme. Ovšem NATO není zaopatřovací ústav a černé pasažéry už dlouho vozit nebude. V tomhle světle je jasné že nic není napořád a ten kdo nebude přispívat kolektivu ať již živením své vlastní armády, či spoluúčastí v misích nemůže očekávát, že v tom kolektivu dlouho zůstane a bude požívat jeho výhod. Ostatně to platí nejen pro ČR, americký daňový poplatník již má dost sponzoringu evropské bezpečnosti.

3. Jsme obklopeni přáteli

Ano, těmi nejlepšími. Opravdu jsme si jisti, že prostor který obýváme je a bude vždy jen bezpečný? Že nás naši sousedi milují a považují za bratry sobě rovné? Že si nečiní a ani nikdy nevznesou nároky na jakoukoli část našeho území (sudety, zaolší)? Že se v našem širším okolí nenachází síla jejíž vojenská moc roste, jenž pořádá zajímavá vojenská cvičení a jenž je od nás, skrze své loutky (Ukrajina) vzdálena jen přes jednu vojensky ještě slabší zemi (Slovensko) ? Současní němci a rakušané na nás v lepším případě koukají jako na východní podlidi jenž kradou a jimž se nedá věřit. Pro ty novoněmce a novorakušany budeme jen nevěřící psi. Bratři poláci v nás v lepším případě vidí své zbabělejší, vyčůranější a v boží prozřetelnost nevěřící bratry. Jedině snad bratři slováci pokud se povznesou nad žabomyší války můžou být se zamhouřením oka považováni za naše přirozené spojence v prostoru. Avšak to je v situaci kdy nebudeme v NATO a budeme bez armády dost málo. Jak poté ustojíme blížící se etnicko/náboženské bouře vyvolané ekonomickou krizí EU na straně západní a vzrůstající rusko-asijský imperialismus na straně východní. Pocit falešného a věčného bezpečí i anti-militaristická nálada je ne nepodobná náladám jenž v evropě panovaly před oběma světovými válkami. Ať už šlo o belle-epoque, nebo appeasment. Nemusí se tak stát hned den po zrušení armády, nemusí se tak stát 20 let po jejím zrušení, ale až se tak stane bude jistě lepší vzniklé situaci vzdorovat s armádou (byť jakoukoli), než bez ní.

4.Máme malou armádu

V porovnání s čím? S německem, ruskem, nebo USA? To ano - ale tomu se snad myslící člověk nepodivuje. V kontextu s armádou předlistopadovou? Ano, ale už se jaksi pozapomíná na to že tehdejší výdaje na obranu zcela jistě nebyly na úrovni současných 1,2% HDP. Odpůrci armády argumentují "malostí" současné armády a na ní dokazují její neschopnost plnit úkoly teritoriální obrany. Avšak jsou ve svém názoru dost schizofrenní - "armádu nepotřebujeme protože je malá", protože je malá "je na nic" a akorát bere peníze sociálně potřebným. Nějak zapomínají na to že armáda je malá, protože díky svému rozpočtu zkrátka nemůže být větší. Nemůže si prostředky získat žádnými "spanilými jízdami" k sousedům, ani distribucí drog - je odkázána na to, co jí vláda (potažmo voliči) přidělí. Musíme si říct zda-li chceme dávat na armádu málo a mít tedy armádu malou, nebo hodně a mít armádu adekvátní.

5. Není zapotřebí tanků, stíhaček, dělostřelectva

Ano. Proto první vozidla jež vjela do dobytého Bagdádu, byly tanky. Kanadské i nizozemské leopardy jsou Afghanistánu jen kvůli tomu, že dobře vypadají na fotkách. Izraelci jezdí v merkavách po Gaze kvůli tomu, že neví co s penězi. Podobně jsou na tom role dělostřelectva i nadzvukových stíhaček v moderní válce. A je třeba si říct že naše země není tak malá,chudá ani tak geograficky členěná, aby si mohla dovolit těmito systémy nepříspívat ke kolektivní obraně v NATO, nebo dokonce plánovat úspěšnou teritoriální obranu bez nich.

6. V armádě se krade

Pravda. Krade se tam však stejně jako v každém státním sektoru kde se přerozdělují peníze daňových poplatníků. Jenom v armádě je to více vidět, protože pokud dojde ke korupci při nákupu gripenů, nebo pandurů je to vděčným cílem pro plebejské mediální publikum. Pokud se stejné peníze utopí v rekonstrukci úřadu, nemocnice či školy, nikdo se o tom nedozví a i kdyby, nevzbudí to tolik rozruchu. Co na tom že ty výrazné akvizice mají armádě vystačit na několik (obykle desítek let), obyčejný vohnout zpracovaný pacifistickou propagandou (kdo ji asi platí? kterým mocnostem prospívá podvracet bojeschopnost evropských členů NATO?) nechápe jejich účel a jen vidí kolik by se za jednoho pandura postavilo školek, nakoupilo fábií či rozdalo důchodů. Marně je pak někomu vysvětlovat že není pandur, jako pandur a cenový rozdíl mezi nimi může činit, světe zboř se, 200 octávií.

7. Armáda je drahá

Náš stát vydává na armádu 1,2% HDP (3,7% výdajů rozpočtu), což je cca 44mld. Kč. V žebříčků zemí NATO jsme na 21.místě z 27 ve financování armády. Pro srovnání výdaje MPSV 40%, školství 11% , úroky ze státního dluhu 6%, ministerstvo dopravy 6%, ministerstvo vnitra 5% z výdajů rozpočtu. I kdyby se armáda zrušila komplet celá, nic výrazně pozitivního by to po finanční stránce nepřineslo - rozhodně ne tak aby to občan, nebo veřejný dluh poznal. O co více by se na této položce ušetřilo o to více by se vyplýtvalo jinde, nedělejme si iluze. Naopak negativní efekty a hazard s potenciálními riziky by daleko převážily.

Rozhodnutí zda-li chceme nebo nechceme živit vlastní armádu musí jít ruku v ruce s rozhodnutím zda-li chceme, či nechceme vlastní státnost. Pro ty, kteří by český stát nejraději zrušili a včlenili do států okolních je volba jasná. Pro ty z nás, kteří na českou státnost nechtějí rezignovat, by zachování jednoho z jejích pilířů mělo být prioritou.

www.dfens-cz.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Sinaja


21.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:28 avatar
Komik ahoj. A ty si obrezany?


26.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:38 avatar
Leuška ahoj, takéto otázky sa nepatrí verejne pretriasať, dúfam, že keď to budeš o mojom fifíkovi vedieť, nenapíšeš to tu o mne ako Orsi o dubákovi. Ja zasa neprezraím, že ti chutil, keď si ho papkala. Ani neprezradím, že si ho papkala.


28.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:40 avatar
Ach Komik si tak nadherny, ze si taky dzentlmen a nic si neprezradil. Je radost byt s tebou.


30.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:42 avatar
Leuška, som čistotný, nemusím si ho dať obrezať?


31.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:44 avatar
Vzdy si cerstvo vykupkany a navonavkovany super vonavkou, tak nemusis, ach jaj nemala by som robit vynimky, ale pre svojich milacikov rada ustupim. Aku vonavocku alebo vodu po holeni pouzivas?


33.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:46 avatar
Leuška, Bvlgari Aqva pour Homme. A ty, miláčik?


34.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   2. 9. 2012, 14:49 avatar
Nezmýlili ste si tému? 


35.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 14:50 avatar
Komik ta ja bajecna a sexy, dobre si vyberas zlatusik. Ja mam od Burberry - Beat. Od Bvlgari chcem, az vypotrebujem sucasnu - Pour Femme. A potom od T. Mugler - chcem fialovoveho Aliena.


37.
označiť príspevok

komik muž
   2. 9. 2012, 14:53 avatar
Leuška, nepoznám ich, ale sú krásne, ak voňajú tebe.
Súhlasí Lea Pragmatická


57.
označiť príspevok

Sinaja žena
   2. 9. 2012, 16:44 avatar
))))) lea azda je to tvoja momentálne najoblubenejsia otázka
Súhlasí Lea Pragmatická


58.
označiť príspevok

Sinaja žena
   2. 9. 2012, 16:45 avatar
patrí pod 24.
Súhlasí Lea Pragmatická


42.
označiť príspevok

starec muž
   2. 9. 2012, 15:30 avatar
V niektorých častiach sveta majú mafie a rôzne povstalecké skupiny takú výzbroj,že aj armáda má problém spraviť poriadok v štáte.Neviem si predstaviť,čo by sa robilo,keby nemali armádu. Na druhej strane,ak kriminálnici ovládnu armádu,tak je to ešte horšie. Výdavky extrémne stúpajú,pretože zbrane sú veľmi dobrý kšeft a v štáte je ešte väčší bordel a nespravodlivosť.
Súhlasí Slušný človek


43.
označiť príspevok

šidlo
   2. 9. 2012, 15:39 avatar
Aj ja som.Peniaze nech dajú na starých a chorých.


44.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 15:54 avatar
Sidlo spravne.


45.
označiť príspevok

jozefka
   2. 9. 2012, 16:01 avatar
ta naco nam armada, nepotrebujeme,
tam naj peniaze daju dochodcom, šak to sa neda vyžic.jaka drahota.
cale kasarne a doras aj politikoch podpálic
Súhlasí Lea Pragmatická


46.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 16:02 avatar
Jozefka ty si ma tak rozosmiala, že až. Si super.
Súhlasí jozefka


47.
označiť príspevok

jozefka
   2. 9. 2012, 16:05 avatar
ja len pravdu pisem. ale bars robim hyby ta odpuštice mi.
Súhlasí Lea Pragmatická


48.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 16:09 avatar
Aké chyby? Rozkošne píšeš.


49.
označiť príspevok

jozefka
   2. 9. 2012, 16:18 avatar
ta potom dobre bo ja bars do skoly nechuodzila, statky sme doma mali,ta še trebalo starac.
ne jak dnesna mladez nic nerobic len še kurvic ta dze to
Súhlasí Lea Pragmatická


51.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 16:24 avatar
Znáš i dneška,že nájdu dobré a robotné dzeci co doma i na poľu robia a nechodzia, že kurvic jak tote dzeci z bytovky, šicko je vec výchovy, povahy a náboženstva.
Súhlasí jozefka


54.
označiť príspevok

jozefka
   2. 9. 2012, 16:29 avatar
tak lejko, mi sme buli inaksi vyhovane, mi zname robic starse generacie
dnesna mladez to nic nerobic len se flakac


55.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 16:33 avatar
ta tak veru, jak hutoriš Jozefko, mlade to podlé, robic nesce a pomáhac rodičom abo starým rodičom na to čas nemajú, ale kupovac nové rendy podľa módy, do karčmy chodzic, po diskotékach a sexovac to znajú


56.
označiť príspevok

nabzlo muž
   2. 9. 2012, 16:42 avatar
hlavná vec,že sa zvyšuje armáda farárov,prečo sú naši vojaci na misiách,lebo náboženským debilom jebe...ak by zo sveta zmizlo náboženstvo,nebola by potrebná ani armáda,náboženstvo je zlo a jedine armáda ho udrží na uzde...


50.
označiť príspevok

Vladko muž
   2. 9. 2012, 16:23 avatar
jozefka, pokiaľ si chcela byť vtipná vsl. nárečím tak ti to nevyšlo.
Súhlasí komik


52.
označiť príspevok

jozefka
   2. 9. 2012, 16:26 avatar
vladko ja tak hutorim jak mi huba narosla . ta se ospravedlnujem že se ci to nepaci.
Súhlasí Lea Pragmatická


60.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 9. 2012, 16:55 avatar
Hlúposť, je to síce paradox, ale vojenská sila je najlepším udržovateľom mieru......Ja som za spoločnú armádu európskej únie.
A som za zrušenie cirkví, ušetrí sa spústa peňazí, pozemkov, nehnutelností a času pre ľudí, ktorí ho môžu využiť zmysluplnejšie ako odriekaním modlitieb v kostoloch........


62.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 18:28 avatar
Ja som proti bojovnemu a neznasanlivemu ateizmu, ktori nuti ostatnych neverit a burat ich vlastne budovy a zakazuje sa im schadzat a modlit. Rovnako som za to, aby prerozdeloval peniaze veriacich len veriacim a ich ucelom a razne som proti tomu, aby z penazi veriach sa financovali ateisti alebo ateisticke propagandy, nech si ateisti sami zbieraju peniaze, stavaju budovy a financuju vsetko.


63.
označiť príspevok

Skellington muž
   2. 9. 2012, 18:32 avatar
ach Leuška, tak najskor sem napises celkom fjan temu ktora ma hlavu aj pätu a hned potom takuto cistu hovadinu..
po 1.: v minulosti boli zase krestanmi prenasledovany neveriaci/pohania.. takze v tomto ohlade sa nemas na co stazovat
a po2.: preco potom musia ateisti financovat zo svojich penazi cirkev? naco je cirkvi vlastne taky velky majetok?


65.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 18:37 avatar
Skelli nechcela som ta urazit, ale nasral ma majo. Pozri v sucasnosti su prenasledovani a napadani veriaci, dobre vies, ze mnohi pre vieru boli vazneni, muceni a zabijani, ale pre zachranu museli popriet vieru. Ale dobre, toto nie je predmet temy, ale zbytocna armada, ktora nikdy nic neurobila ani neochranila krajinu, su to len obrovske vydavky a vysledok mizivy. Iste zanechat par protichemickych jednotiek alebo takych, ktori by riesili a odhrnali sneh s tazkou technikou, alebo by riesili povodne..., ale ich praca je maximalne par dnova z celeho roka.


64.
označiť príspevok

Skellington muž
   2. 9. 2012, 18:32 avatar
ach Leuška, tak najskor sem napises celkom fjan temu ktora ma hlavu aj pätu a hned potom takuto cistu hovadinu..
po 1.: v minulosti boli zase krestanmi prenasledovany neveriaci/pohania.. takze v tomto ohlade sa nemas na co stazovat
a po2.: preco potom musia ateisti financovat zo svojich penazi cirkev? naco je cirkvi vlastne taky velky majetok?


61.
označiť príspevok

Skellington muž
   2. 9. 2012, 18:26 avatar
presne tak.. načo je nam armada?? aj tak sme sa vzdy ked hrozil nejaky vojnovy konflikt radsej vzdali alebo splnili poziadavky ineho naroda
Súhlasí Lea Pragmatická


66.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 9. 2012, 19:47 avatar
Nedávno boli záplavy na východe , kto tam prišiel ? Kto postavil provizórne mosty ? Kto zachraňoval ľudí, kto staval hrádze ? Katolícka cirkev ?


67.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 19:51 avatar
Katolicka cirkev tiez organizovala dobrovolnikov a ti podali lepsi vykon a zadarmo aj bez techniky. Aj bez pompeznosti co prisiel Kalinak, len aby ostatni okolo neho behali a hostili, namiesto toho,a by sa starali o obyvatelov a ich majetky. Ludia sami sa zorganizovali, cerpali vodu cerpadlami. Vojaci len nosili mechy s pieskom a to bolo cele to robili aj dobrovolnici, kt. organizoval kostol aj sami chlapi to robili.


73.
označiť príspevok

nabzlo muž
   3. 9. 2012, 06:29 avatar
Lea už si videla farára pracovať,ja nie ....tie špiny sa len priživujú na spoločnosti....


68.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 9. 2012, 19:58 avatar
Kaliňák bol minister vnútra, ale to je vlastne u teba jedno.......katolícky dobrovolníci postavili aj nejaký pontónový most ? Veď stačilo pomodliť sa a žiadna katastrofa by sa neudiala.......
Súhlasí nabzlo


69.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   2. 9. 2012, 20:01 avatar
armada ma odkial pontonovy most, nie je nahodou z nasich, teda statnych penazi.... pontovy most postavim aj ja daj mi most aj techniku a toto co urobia tie zajace v zelenych uniformach zvladnu aj zeny aj muzi aj dorastenci


70.
označiť príspevok

trin i ty muž
   2. 9. 2012, 20:03 avatar
poziarnici, civilna obrana..
Súhlasí Lea Pragmatická


72.
označiť príspevok

nabzlo muž
   3. 9. 2012, 06:25 avatar
armáda musí byť,aby nás chránila pred hlupákmi ako si ty Lea....


76.
označiť príspevok

luke85 muž
   3. 9. 2012, 16:30 avatar
si štáteista. Vymenil si autoritu boha za autoritu štátu. Typický primrazený názor ateistov.
Súhlasí Lea Pragmatická


78.
označiť príspevok

nabzlo muž
   4. 9. 2012, 05:55 avatar
boh nemá žiadnu autoritu,ako môže mať nič autoritu....


71.
označiť príspevok

majomajo muž
   2. 9. 2012, 20:05 avatar
Dobre, zajtra ti dodám pontóny a veľmi sa teším ako budeš stavať ten most.......      Z čoho sú platení kňazi ? Nie náhodou z tých istých štátnych peňazí ? To si asi nevedela, že ? Takže lepšie sa modlite a nebude skaza, budú vám lietať pečené holuby rovno z Vatikánu.......  
Súhlasí nabzlo, Skellington


77.
označiť príspevok

starec muž
   3. 9. 2012, 17:00 avatar
Ideálne by bolo,keby mal doma každý výzbroj.Najlepšia je domobrana,pretože svoj domov by človek bránil najviac.Na určitý počet ľudí by bolo rozdelené nejaké množstvo zbraní. Najlepšie by boli aj nejaké reaktívne granáty proti lietadlám a pod. To by si však vyžadovalo uvedomelých ľudí,aby sa im dali do rúk zbrane rôzneho druhu.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:49,  Naša demokracia ma svoje mantinely putinov potkane......aj kvôli takým rasistom ako si...
dnes, 10:45,  Asi to tak má byť, aby guláš neprihorel.
dnes, 10:22,  Dnes už sú prenasledovaní za názor.
dnes, 09:35,  vy sa už toho navymýšľate jehovisti*22*22*22...Bdejte, bedlite, to je príkaz na každý...
dnes, 08:57,  Demokracia by bola na ústupe, keby ľudia verili viac elitám a médiám, než sebe samotným....
dnes, 04:53,  Demokracia bude na ústupe, keď sa nejaká strana stane silne autoritatívnou, totalitnou, a...
dnes, 03:21,  Ak ľudia prestávajú veriť novinám i elitám, to ešte neznamená, že demokracia je na...
dnes, 02:21,  Poznáš niekoho, kto sa vyzná v dnešnej komplexnej situácii?
dnes, 02:19,  Máš pravdu, ale vieš prečo je to tak?
dnes, 02:04,  https://www.aktuality.sk/clanok/768146/luxembursko-ako-prve-zavadza-cestovanie-vlakmi-aj-autobusm...
dnes, 02:02,  ľudia prestávajú veriť médiám aj elitám....
včera, 23:34,  (4) Hokejis, všetci Sorosovci aj na tomto DF túžobne čakajú kedy sa tak stane pre...
včera, 22:42,  www.youtube.com/watch?v=yowjGPsC3X8&fbclid=IwAR0fYmxX80GVxuS5PWCKkLY_XECIk8C5sflOwM7zxjRxtOWN35Ix...
včera, 22:41,  Milan Uhrík, Kotlebova pravá ruka, nakúpil majetky v hodnote státisícov eur. cez nenávisť...
včera, 22:39,  Budeš popravený pred vlastným domom !
včera, 22:39,  Pôjdeš dole !
včera, 22:34,  Načo si teda ešte aj mater spomenul okokotená sviňa ?
včera, 22:33,  Menej treba požívať okokotená sviňa ako si sa sam nazval
včera, 22:15,  Ty kurva protislovenská vyjebaná, budeš dojebaný na mraky, invalid, ale nie mozgový ako si...
včera, 22:13,  Somebody else...?
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Včera som bol chytrý, preto som chcel zmeniť svet. Dnes som múdry, preto mením sám seba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(207 080 bytes in 0,592 seconds)