Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Som cesta, pravda a láska

16
reakcií
2932
prečítaní
Tému 17. júna 2010, 04:13 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 04:13 avatar
Niekedy dávno som tejto vete nerozumel. Nerozumel som tomu, ako môže byť niekto Cestou, ako môže byť niekto Pravdou, ako môže byť niekto Láskou. Jedného dňa som však spoznal Cestu, bola skoro všetkým a mala nepomenovateľné meno. Všetko sa podľa nej riadilo a ona sa riadila svojou vlastnou prirodzenosťou. Bola dokonalá, bola ideálom, o ktorý sa všetci cnostní a hodnotní ľudia snažili.

Nebola to cesta, ktorá určovala čo, kde, ako. Bola to cesta, ktorú si každý vyberá sám, cesta slobody, naplnenia a poznania. Cesta lásky, pokory a sebauvedomenia.

Môj život naplnila Cesta nasledovania čistej Pravdy. Pripustil som, že žiadne poznanie nie je dokonalé, a človek, ktorý sa nechce vzdialiť od Pravdy, nesmie nikdy zavrhnúť možnosť, že sa mýli.

Objavili sa však chvíle, kedy Pravda nestačila. Kedy, hoci (bola evidentne a neoodiskutovateľne na mojej strane) som mal Pravdu, nestačilo to na plnohodnotný harmonický život. Vyžadovalo to ešte inú kvalitu, iný zmysel a niečo, čo je najťažšie, vzdanie sa najvyššieho ideálu, Pravdy.

Pravda bez lásky je neživá, chladná a neskutočná. Láska bez Pravdy je falošná, klame samu seba.

Láska je kritériom, ktoré začína tam, kde je Pravda a chýba tam ešte iná kvalita – ľudskosť, súcit a láska.

Je vlastne prijatou zodpovednosťou za svoje činy, rozhodnutia a interpretácie.

Človek sa často dostáva do situácie, kedy vie, čo je Pravda, ale nevie, ako sa zachovať, nevie, či je to dobré alebo zlé, či je to viac dobré alebo viac zlé, či to prinesie to, čo očakávame. V takejto chvíli som sa naučil používať kritérium vlastného svedomia.

Rozhodnutia, vedomého rozhodnutia, za ktoré sa nebudem musieť sám pred sebou ani pred svojimi deťmi a vnukmi hanbiť. S vedomím, že veci sa môžu vyvinúť inak, ako zamýšľam, a inak, ako to bude prospešné iným ľuďom, sa rozhodujem takto, a budem si za svoje rozhodnutie niesť následky.

Vodítko „svedomia“, ako ho ja nazývam, môže byť nazývané aj vodítkom lásky. Je to vodítko môjho rozhodovania, kedy volím cestu, rozhodnutie akoby osoba, ktorej sa moje rozhodnutie bude týkať, bola osoba, ktorú mám veľmi rád. Rozhodujem sa tak, ako mi káže moje srdce túžiace po jej šťastí, po jej oslobodení.

Pomáham si tým, že sa snažím rozhodovať sa tak, akoby predo mnou stál sám Ježiš, akoby to, čo robím najmenšiemu, jemu som robil.

Pri mojom stretnutí sa s Biblickým kresťanstvom som sa naučil používať jednu veľmi dôležitú metódu, je to hľadanie, alebo skôr uvedomenie si vzťažného – referenčného bodu, ku ktorému alebo voči ktorému sa situácia alebo vzťah odohráva alebo posudzuje. Umožňuje to rozoznávať rôzne roviny problému, ktorý sa rozoberá a rieši. Vtedy ak nemáme na zreteli tento bod, stanoviská rôznych ľudí sa nestretávajú (čiastočne míňajú) a vzniká neporozumenie, nedorozumenie a nepochopenie stanovísk navzájom. (V bežnej komunikácii sa proces vzájomného pochopenia vzťažných, referenčných bodov, nahrádza len čiastočne nahradzujúcim pojmom, skutočnosťou, „vyjasňovania si pojmov“, oveľa bližšie tomu je už oveľa komplexnejšie tzv. „vyjasňovanie si pohľadov“.) Z akej perspektívy, z akého uhla sa na vec pozeráš. Odkiaľ – to vlastne znamená z ktorej strany vidíš problém, ale aj iné súvislosti. Súvislosti s Bohom, Pravdou, históriou, spravodlivosťou, spoločnosťou, rodinou, blízkymi, kladnými alebo zápornými skúsenosťami.

Na to, aby som sa vedel správne rozhodnúť a tým naložiť s pravdou, ktorú na základe prístupných informácií svojou obmedzenou mysľou môžem zvládnuť, potrebujem vedieť voči čomu, vo vzťahu k čomu je daná vec (skutočnosť) dobrá či zlá.

Hoci Pravdu máš, čo si s ňou počneš
ak ju neodovzdáš, ak ju nevyrečieš.
pravda bez Lásky je ako ryba bez vody, suchá, studená a mŕtva.
a láska bez Pravdy je falošná
Lebo len slabým ľuďom je lepšia milosrdná lož ako holá pravda.
Súhlasí Petrana


4.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 06:05 avatar


17.
označiť príspevok

Sinaj žena
   19. 6. 2010, 20:58 avatar
som 


2.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 04:29 avatar
takze moj problem byva zvacsa ten, ze podavam pravdu bez lasky..
to bude asi dovod, preco nieje akceptovana, teda mrtva.. mozno je to moj obranny mechanizmus, ako sa vysporiadat s krutostou tupeho cloveka a jeho cinov.. akceptovat tieto skutocnosti odosobnene.. to asi nebude teda to prave orechove.
Vacsina ludi z fora ma zase opacny problem a prezentuje lasku bez pravdy.. co je falos a s tym plne suhlasim je ju tu niekedy strasne citit..

No a tato veticka hovori za vsetko ludkovia
/ Lebo len slabým ľuďom je lepšia milosrdná lož ako holá pravda. /
Slabym sa iste nemysli fyzicka sila, ale sila sebavedomia, osobnosti, ochota spoznavania a ucenia.. a tieto aspekty cloveka sa daju zdokonalovat.. nik nieje definitivne strateny.

Este by som rad upozornil na jednu velmi podstatnu vec.. Pokladam ju vobec za prelomovu, ak clovek ma naozaj zaujem v sebapoznavani/sebarealizacii..
/ Pripustil som, že žiadne poznanie nie je dokonalé, a človek, ktorý sa nechce vzdialiť od Pravdy, nesmie nikdy zavrhnúť možnosť, že sa mýli. /
Kontroverzna veta, ale ma svoj hlboky vyznam a logiku.. Opat len pripomeniem Sokrata, ktory s pomocou Platona asi ako prvy zanechal ludstvu drahocenne poznatky o tejto filozofii.
Súhlasí Petrana


3.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 05:20 avatar
Ludia, co ma uz nejaky ten piatok poznaju si povedia.. o com ten zas trepe, ved je to prave on, kto sa hra na vsevedomeho.. Som o tom presvedceny, ze som tak vnimany.. ja osobne to vnimam trosku inac. Praveze sa snazim v kazdom pripade dodrzat Sokratovu filozofiu..
Ak mi niekto tvrdi priamy opak toho, co som tvrdil ja a nevidim dost logicke argumenty, ktore by celu vec uplne potvrdili, tak budujem protitlak, no a ako silny to zalezi na samotnom oponentovi, aky on vyvija tlak na mna.. Je to taky vajickovy efekt   vajicko ma slabunku, krehku skrupinu, ale jeho forma zabezpecuje to, ze ak sa sila zvonka rozklada rovnomerne na povrch, tak ju dokaze absorbovat neuveritelnym sposobom.. niekedy maju silaci vazny problem rozpucit vajicko v dlani len tak (skuste si to niekedy doma nad umyvadlom ak neverite) preto treba vajicku poskodit skrupinu na jednom mieste, narusit pevnu celistvu strukturu skrupiny a odolneho tvaru.. toto /narusenie skrupiny/ znamena mat seriozny argument.. ten sa ovsem hlada velmi tazko, kedze vieme, ze co problematika, to XY roznych uhlov pohladu a z kazdeho sa problem vidi inak.
Pritom vznika casto dojem, ze ja mam pravdu.. resp. chcem mat pravdu, ale ja to tak nevnimam. Skor by som to opisal tak, ze AJ ja mam pravdu z toho, toho a toho dovodu. Ak je tato moznost ignorovana a moje argumenty niesu brane v uvahu, CIZE posoby sila na vajicko rovnomerne no nieje narusena jeho struktura, tak vajicko s lahkostou vzdoruje tlaku  

pre lepsie porozumenie tu mozem uviest aj pekny priklad z temy /Je orgazmus mýtus?/
Napisal som : jasne ze maju (zeny orgazmus)... staci sledovat ich telo.. jasne signaly, ked sa akoby zvacsia prsia, ked pokozka oruzovie, ked mi nepricetne zabara nechty do chrbta .. auu jop to bol jej orgazmus a trval pekne dlho.
Na to Onya nesuhlasne odpisala: Boris prepáč..ale myslím si, že to čo popisuješ ešte orgazmus nie je.
neskor : ten skutočný orgazmus, je niečo ako extáza..

Napisal som pravdu.. mnou poznanu a mnoho krat overenu.. fakt. No predsa sa skoro vzdy najde oponent, ktory ma nejaku inu skusenost a predsa aj z jeho pohladu sa moze jednat o fakt, cize pravdu.

Takata debata sa moze natiahnut do nekonecna, pretoze /skrupina nebola narusena, ale bol na nu len vyvijany tlak/
Niekolko krat sa dokonca podarilo cloveka presvedcit o tej /svojej/ pravde jednoducho ucelovo smerovanymi otazkami, co naopak dokazalo, ze clovek sa sam dobrovolne tej svojej pravdy vzda, ak je k tomu vedeny inou cestou, ako cestou odporu, pritom inde pri inej prilezitosti sam tvrdil opak a prave tato skutocnost stoji za zamyslenie.. loz ostava lzou aj ked je podavana s laskou - je to len falos. pravda ostava pravdou nepovsimnutou, ak je podavana bez lasky - je to mrtva neefektivna pravda.
nuz co uz.. ucime sa az do konca zivota a este aj potom  


5.
označiť príspevok

Poroslav muž
   17. 6. 2010, 08:12 avatar
Diky za nocny monolog. Clovek posudzuje aj podla pocitov nielen podla obsahu - stara znama vec. Preto dokaze jeden ucitel co uci to iste co druhy znechutit ziaka, zakial co druhy motivovat. Dalsi lekar znechutit pacienta aby sa liecil, a dalsi motivoval.
Tie veci o Krestanstve tzv. Pravde s velkym P, Bohu a pod. su len nepodlozene nezmysly, to snad netreba komentovat.  
A co si si s pisal s Onkou o orgazme, to neviem posudit.


6.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 08:21 avatar
Dobre ranko Poro
"Tie veci o Krestanstve tzv. Pravde s velkym P, Bohu a pod. su len nepodlozene nezmysly, to snad netreba komentovat. "
dopustil si sa chyby.. oznacil si nieco o com nevies, nemas dokazy za nezmysly.. cize si nieco ako ta cirkev, ktora si tvrdohlavo melie svoje bez toho, ci ma, alebo nema skutocne dokazy a pravosti ich viery.   a o tom tato cela tema je.
Dobru noc  


7.
označiť príspevok

Poroslav muž
   17. 6. 2010, 08:27 avatar
Dobru noc? Vsak sa neflakaj tolko po nocnej, a pod ako my normalni ludia do prace!  
Pekne snicky.  
Súhlasí Boris


13.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 19:29 avatar
este dve noci a budem opat normalny  


8.
označiť príspevok

ranexil muž
   17. 6. 2010, 08:46 avatar
V siedmych tibetskych textoch sa píše o tom, čo su obrazné pomenovania. A ku ceste to tam stojí takto (ak si dobre pametám):
Neexistuje cesta ,a ani ten, čo po nej kráča.
Tak, ako si tomu porozumel Boris?


9.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 15:10 avatar
porozumel som tomu tak, ze bez cesty nejestvujes ani ty.. Az na ceste sa objavi tvoje JA.
Kazdy predmet bez ucelu je na nic.. Tak isto kazdy rozumny tvor bez ucelu je na nic.  
Súhlasí Petrana


10.
označiť príspevok

ranexil muž
   17. 6. 2010, 16:03 avatar
Niíe preto, lebo ide o obrazne pomenovanie vratane nas samych, sme len obraz na skle, i ked hovoríme, že obraz je tam na druhej strane.


11.
označiť príspevok

Petrana žena
   17. 6. 2010, 16:26 avatar
Život je o emóciách. Áno, sú tu aj kulisy, sami si ich vyrábame, aj keď pódium tu už bolo. A potom je tu samotná hra. Prečo si nezahrať? Kvalita hráča je v jeho schopnosti vyvolávať emócie. A možno je to jedno aké, iba si treba vybrať, vžiť sa do svojej role a zhrať ju dobre. Nie je to hra na pravdu. Je to hra o prežívaní. Raz opona padne. A niektorí z nás si to budú chcieť zopakovať na výslní znova. Iní, znavenejší, dajú prednosť ústraniu - večnému tichu. Podstatné je to, že máme voľbu.


14.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 19:35 avatar
ak by to bola hra o prezivani, tak tu s najvacsou pravdepodobnostou uz niesme..
Ludia nechcu prezivat.. ludia chcu spoluzit a spolunazivat,... ci ty to takl necitis Petrana?


12.
označiť príspevok

Natalia žena
   17. 6. 2010, 17:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.15.
označiť príspevok

ellie.dani žena
   17. 6. 2010, 20:22 avatar
Boris, pacia sa mi tvoje nazory
Súhlasí Boris


16.
označiť príspevok

Boris muž
   17. 6. 2010, 20:36 avatar
dakujem ellie.dani, ale aj ja sa stale len ucim  
myslim, ze objavovat svoje vnutro je presne take fantasticke, ako objavovat svet.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 19:09,  Chcela, ale ja som nemal paCHUŤ *13*13*13
dnes, 19:03,  Po korone sa možno znovuzrodíš, ale moc tomu nedávaj nádej, ale nádej zomiera posledná...
dnes, 19:01,  Vykonám !!!!!!!!
dnes, 19:00,  10 ton balet na kridlach https://youtu.be/v8Zxqlpua6s
dnes, 18:58,  Ozaj ten olokaust vlastne bol ci nebol teraz som si neni isty podla mna nebol ale mozno ze aj bol
dnes, 18:57,  Milan - začalo pršati a nechcela dáti?*39
dnes, 18:55,  Zatiaľ dávaj pekné foto, kým ešte v lese nenosia srnky rúško.
dnes, 18:54,  Milan vidím, že si nikoho nezaujal. Nič si z toho nerob. Toľko hnoja, čo je k dispozícii...
dnes, 18:54,  „A zo synov Izachárových, ktorí rozumeli časom, vediac, čo má robiť Izrael, ich hláv...
dnes, 18:48,  Očakávam, ako nám Osvietený prinesie zaručené správy z Ruska. Čo hovoria hvnomety?
dnes, 18:20,  Keby nebolo pršalo, bolo by sucho. *13*13*13*13
dnes, 18:19,  Teplomer bez ortute, tak sa z hory ozyva. :-)))))))))
dnes, 18:17,  Prakokot, ved ty kravam nerozumies. Ty pasies pod Hajnicou iba kozy. Aj to iba hore brehom....
dnes, 18:16,  A stlačíš ho dobrovoľne, alebo ťa k tomu dokopem ? *06*06
dnes, 17:58,  Ježíš Nazaretský 1977 SK
dnes, 17:57,  Ježíš Nazaretský 1 1977 CZ dabing Tom HomeCinema
dnes, 17:57,  Simča, nevymýšľaj. Gender disfória môže mať rôzne príčiny. Rieš príčinu, nie zmenu...
dnes, 17:54,  milan upozorňujem ťa, bude tlačidlo delete!!
dnes, 17:50,  nechcete páni fotografi založiť tému, kým máme slinu
dnes, 17:39,  PALMový penis jééééééééééééééééééééés. *39*39*39*39
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(95 516 bytes in 0,242 seconds)