hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  láska a vzťahy  /  téma

Sokolova duša, 1. pokračovanie

príspevkov
5
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 14.9.2012 20:13
posledná zmena 14.9.2012 21:11
1
14.09.2012, 20:13
Augustin Sokol
DUŠA
1. pokračovanie:
bibliaaty sk 1kor 13, 1-13 (1)
odkaz
(13 A teraz zostáva viera, nádej a láska, to troje, ale najväčšia z nich je láska.)
from here to eternity 1953 re-enlistment blues youtube (2)
odkaz
(Took my gelt to town Tuesday
Found me a big double bed
big double bed.)
romeo&juliet choreo noureyev's death scene youtube (3)
odkaz
(Tybalt zabíja Merkúcia. Ináč by namiesto Rómea bol hlavný hrdina Merkúcio. Mních Vavrinec dá Júlii vypiť čaj, ktorý spôsobí, že bude vyzerať ako mŕtva. Keď Rómeo uvidí jej nehybne ležiace telo, tak urobí veľkú hlúposť. Zabije sa. Júlia sa zobúdza. A urobí ešte väčšiu hlúposť. Aj ona sa zabije.)
kúpele brusno sk (4)
odkaz
(Kúpele BRUSNO, Znovuzrodenie tela i duše.)
poruchy spánku a ružencová automasáž augustin sokol (5)
odkaz
(Zúčastnil som sa tam so svojim priateľom Dávidom na sérií školení pre stredný zdravotný personál, so zameraním na poúrazovú rehabilitáciu. Na rozdiel odo mňa Dávid bol skúsený úrazový chirurg.)
comics salon gallery karaoke augustin sokol (6)
odkaz
(Hipoterapia využíva na liečbu aj jazdu na koni.)
Cestujeme vo vlaku s tetou do Budapešti. Oproti nám sedí elegantná dáma, ktorá tam tiež cestuje. Teta sa s ňou dáva do reči. Je to Poľka, volá sa Wanda a hovorí, že učí matematiku. Teta ma poprosí, aby som Wande porozprával, že ako doučujem svoju spolužiačku Mariku. Marika žije sama so svojim otcom, ktorý pracuje v košickej kasárni. Otec ju naučí so zaviazanými očami poslepiačky rozobrať aj poskladať každú cvičnú zbraň. Sľubuje mi, že aj mňa to naučí. A ja ju za to učím matematiku. Wanda mi navrhne, že nech sa zajtra stretneme v cukrárni. Súhlasím. Na druhý deň sedíme v cukrárni Wanda, Šárika, Dávid, Richard a ja. Wanda ma potom s autom zavezie do súkromnej chaty neďaleko Budapešti. Má krycí názov Myškin. Názov je podľa hrdinu z románu Idiot. Román napísal Fjodor Michajlovič Dostojevskij. Wanda vyberie zo svojej kabelky pištoľ. Spýta sa ma, že či by som ju vedel rozobrať a naspäť poskladať. Urobím to. Potom odomkne železnú skriňu, ktorá je zabudovaná v stene za veľkým zrkadlom. Zo skrine vyberie samopal kalšnikov a pancierovú päsť. Rozoberiem a poskladám aj tieto zbrane. Rozprávame sa. Wanda mi hovorí, že 19.4.1943 vypuklo prvé varšavské povstanie, 1.8.1944 druhé varšavské povstanie, 16.6.1953 povstanie v Nemeckej demokratickej republike a 28.6.1956 povstanie v poľskej Poznani. Bojovala vo všetkých týchto povstaniach. Hovorí mi aj o svojich priateľoch. Šárika je členka Petőfiho krúžku a úspešná športová strelkyňa. Dávid je úrazový chirurg a rádioamatér. Richard je majster športu v streľbe. Wanda využíva chatu Myškin na vojenský výcvik pre budúcich povstalcov. Nuž a priatelia jej v tom pomáhajú. Šárika a Richard vyučujú streľbu. Dávid vyučuje, že ako sa ošetrujú strelné zranenia, a ako sa v morzeovke vysielajú a prijímajú kódované správy. Wanda by uvítala moju pomoc pri výučbe rozoberania a skladania zbraní. Súhlasím. Teta sa ale už pozajtra vracia domov. Preto spolu s tetou a Dávidom telefonujeme môjmu otcovi. Obidvaja sa prihovárajú, aby som mohol zostať ešte pár dní s Dávidom v Budapešti. Otec súhlasí. S Dávidom potom často cestujeme do Budapešti. Dotiaľ sa chodí so džbánom na vodu, až pokiaľ sa nerozbije. Kto seje dážď, zoženie búrku. Sú to zrnká z ľudovej múdrosti. Nuž a nakoniec sa džbán rozbije, a ja sa ocitám v strede búrky. Priamo v srdci Budapešti. Najlepšia obrana je útok. Pre obkľúčených je to jediná možnosť. Bola to ťažká noc. Nad ránom zaútočíme. Nepriateľský protiútok nás zastaví. Ustupujeme. Výbuch tankového granátu ma ohluší a odhodí nabok. Pri tvrdom dopade na zem si zraním obe kolená. Črepina z granátu mi prerazí helmu a poraní ma na temene hlavy. Chrámem a potácam sa ako na mol opitý. Krúti sa mi hlava. Som v šoku a na konci s dychom. Nos aj ústa mám plné od prachu zo spálených ruín. Po vlasoch a čele mi steká do oči krv. Hrôzu vôkol seba vnímam ako cez červený závoj. Aj prsty sa mi lepia od krvi. Snáď len preto udržím ešte v rukách zbraň. Priamy zásah z tanku do vysokého múra. Múr sa rúca na nás. Za jeho dymiacimi ruinami sa náhle vynorí tank. Po výstrele sa mu ešte dymí z ústia vyzývavo zdvihnutého kanónu. Zameriava si nás. Hlaveň kanónu rýchlo klesá. Wanda sa vrhá k zemi. Šikmo vpred za ulomený betónový stĺp. V rukách má nabitú pancierovú päsť. Takmer ju skosí guľometná dávka z tanku. Skoro bez zamierenia vystrelí. Zem sa otrasie od silného výbuchu. Ohnivé jazyky olizujú mŕtvolu tanku. Opäť útočíme. Na čele s Wandou. Z obkľúčenia nás dovedie až do chaty Myškin. Všetci spoločne sa modlíme za padlých. Česť ich pamiatke!
none
2
14.09.2012, 20:38
nevrla doba,sama hroza a do toho kalasnikov
ja som este v ruke nedrzala kalasnikov,neviem aku radost by som z toho mala ..mozno podnecujucu k vrazdeniu a mozno k upratovaniu,da sa z toho po rozobrati urobit prachovka ?
none
3
14.09.2012, 20:41
to zavisi od sposobu pouzitia
none
4
14.09.2012, 20:50
Tvrda skola bdelosti..vojna.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 103 208 B vygenerované za : 0.109 s unikátne zobrazenia tém : 48 059 unikátne zobrazenia blogov : 821 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si sa niekedy zamýšľal, ako bude vyzerať ten Nový Jeruzalem, nebeské kráľovstvo, ktoré má zostúpiť, podľa proroctva 😉 Nuž, asi ťa sklamem trochu, ale nejedná sa o klasické mesto...

citát dňa :

Vždy je lepšie hovoriť s rozumným človekom o niečom hlúpom, ako s hlupákom o niečom rozumnom.