Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Sociálnejšia Európa

1
reakcií
459
prečítaní
Tému 19. novembra 2017, 23:07 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
18. 10. 2008
44
07. 09. 2017
0
26. 06. 2016
13
14. 01. 2019
42
23. 11. 2015
28
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 11. 2017, 23:07 avatar
Sociálnejšia Európa
Napísal: Prof. Jaroslav Husár
Uverejnené: 17. november 2017
slovenskeslovo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Začnem citátom: „V tejto súvislosti sme sa obaja absolútne jednoznačne vyjadrili, že základom Únie musí byť spravodlivejšia a sociálnejšia Európa“.
Je to výrok S. Lövfeana švédskeho premiéra a J-C. Junckera, predsedu EK, ktorý publikovali v SME 16/11/2017. Pojem sociálnejšia Európa vlastne nič nehovorí. Asi toľko ako keby pilot hlásil, že letí veľmi vysoko, letí veľmi rýchlo a je tam veľmi zima. Ak by nám povedal, že letí vo výške 7200 metrov, že letí rýchlosťou 820 km/h a že je tam -35 stupňov Celzia, máme veľmi konkrétnu predstavu.
Dnešní politici nevedia, že aj ekonómia sa spolieha na usporiadané údaje.

Veľký ekonóm profesor Karel Engliš, guvernér národnej banky a dvakrát minister financií Československa, napísal 920 stranové dielo Soustava národního hospodářství s podtitulom Věda o pořádku, v kterém jednotlivci a národové pečují o udržení a zlepšení života. Dielo vyšlo v roku 1937. Nemôžem nespomenúť veľkého slovenského ekonóma profesora R. Brišku, ktorý v roku 1943 vydal dielo Národné hospodárstvo I a II, ktoré malo spolu 1040 strán. Na s. 25 píše: „Hospodárstvo nemôžeme poznať bez hospodárskeho poriadku. Hospodársky poriadok je súhrn noriem alebo pravidiel, udržujúci chovanie a konanie hospodárskych osôb. Musí tu byť vždy určitý plán pri hospodárení a jednotlivec musí vždy konať v súlade so svojim okolím , s ľuďmi a svoj plán im prispôsobovať. Bez hospodárskeho poriadku nemožno si hospodárstvo predstaviť, ani ho poznať a bez hospodárskeho poriadku hospodárstvo ani neexistuje. Vždy tu musí byť určitý poriadok a kde ho niet, vládne anarchia, ktorá znamená úpadok, svojvôľu a veľmi nízku, úbohú životnú úroveň“.
Toto sa učili ekonómovia na Slovensku. Musím pripomenúť aj iné poznatky, ktoré ekonomické vedy chápu ako modus vivendi, zvlášť teória utility. Hospodárstvo je ríša účelov, ktorá hľadá prostriedky na ich uskutočnenie. Účely sú dané hospodárskymi potrebami, či zmýšľaním hospodárskych subjektov. A vo väzbe na citáciu zo SME musím sa opäť vrátiť k R. Briškovi, ktorý na s. 22 píše:
„V sociálnej politike je už národohospodár v službách sociálnych ideálov, želaní a podobne“.
Ekonóm sa neobmedzuje iba na suchú realitu ekonomiky, ale v duchu teórie užitočnosti sa zaoberá aj tým, čo je chcené a želané. V Bruseli to asi nevedia, hoc im to nedávno pripomenul aj Th. Piketty, keď prezentoval svoje dielo Kapitalizmus 21. storočia.

Myšlienkové úsilie ekonómov a riešenia, ktoré navrhli sa žiaľ dávno ignorujú. Poznatok G. Galileiho (1565 - 1642), ktorý prvýkrát správne a podrobne opísal voľný pád a povedal, že „a predsa sa točí“ nikto nespochybňuje a neignoruje. Sto rokov pred jeho narodením v roku 1464 Luca Pacioli, taliansky matematik a františkán odvodil sústavu podvojného účtovníctva, ktorej podstatu jasne vyjadruje účtovná požiadavka, že má dať sa rovná dal, sa práve dnes hádam najviac ignoruje a nerešpektuje. A. Siekel nám v SME nedávno povedal, že privatizácia bola k nemu štedrejšia. Porušilo sa má dať rovná sa dal? Nielen v Bruseli nevedia, že prof. J. Sojka už v roku 1970 v diele Ekonomická dynamika napísal: „Je otázkou „morálky“ ekonomiky, aký spôsob úhrady, prípadne rozdeľovania príjme. Aby sme diferencovali pojmovo a obsahovo, označme pojmom agresívny ekonomický systém taký systém, ktorý je agresívny voči svojim podsystémom v tom zmysle, že podsystémy realizujú taký spôsob úhrady, prípadne rozdeľovania, pri ktorom technologicky vyspelejšie podsystémy neuhradzujú stratu technologicky menej vyspelým podsystémom, ktorá vznikla v dôsledku toho, že sa vzdali využitia svojich mobilných zdrojov“.

Chýbajú myšlienkové základy ekonomických vied. Ba priam sa zabúda na predchádzajúce myšlienkové úsilia hospodárskych, ekonomických vied. Najviac ma mrzí strata jednotného výkladu hospodárskych javov. Rozmohli sa pojmy ako dlhová brzda, či rovná daň. Brzdu môže mať bicykel, či auto. Rovný môže byť stôl či stena. Ekonómia má pravidlá a predpokladá poriadok. Ekonómia sa nepýta, či je Európa sociálnejšia a spravodlivejšia. Ekonómia rieši vzťah práce a kapitálu. „Práca“ nemá stáť pred bránami závodu a štrajkovať! Ak je „práca“ prvým výrobcom, nemá byť „práca“ aj prvým správcom ba aj prvým prisvojovateľom outputu (meraného napr. HDP), ktorý práve ona vyrobí? Nemajú sa zmeniť vzťahy vo výrobe? Tie zabezpečia spravodlivejší a sociálnejší (pojem predstaviteľov EÚ) systém Európy a tie môžu zabezpečiť, že dôjde k uspokojeniu potrieb ľudí v takom duchu ako to hovorí ekonomická veda, či aj pojem hospodársky ideál.


2.
označiť príspevok

gabriel pb
   20. 11. 2017, 00:14 avatar
sociálna európa je projekt dobrý, ibaže projekt oneskorený, to tu malo byť pred 9 rokmi, nebyť krízy a korupcie a zlého školstva
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:22,  nikomu neverte, v rozhlase hlásili, dostavte sa na úrad a tvoj blížny povie nikam nechoď ,...
dnes, 23:22,  Iba tak a nikdy inak. Tu máš zhruba trasu....
dnes, 23:20,  A Harabin to dnes tajil odkial má tých 30 % *13*13*13*13*13*13*13*13 Dnes mu to uplne už...
dnes, 23:18,  Samozrejme Miloš je starosta a ja zástupca
dnes, 23:17,  Majú skvelé pesničky.*04 Iba sa musíte prelúskať cez ich diskografiu....
dnes, 23:17,  Na základe toho čo máš v duši ;)
dnes, 23:15,  Ono aj tvorí vysielanie ;)
dnes, 23:15,  Denník N je slovenský denník a internetové médium. Redakcia sa venuje investigatívnym,...
dnes, 23:15,  Pešo ? *06*06
dnes, 23:13,  1/ Stare ako Praha...:)))
dnes, 23:12,  Dnes som dal taký okruh- Hurbanová- Košiarny briežok, Bikšová lúka - Čingov - Sovia...
dnes, 23:11,  Nie len pozoruje ;)
dnes, 23:10,  42/ Mysel je len televizor vedomie ho pozoruje...:)))
dnes, 23:10,  Myslíš na hownocuc 2?*13*13*13*13
dnes, 23:09,  Plne súhlasím s názormi prezidentky. Správna prezidentka, hrdosť Slovenska. Správna Slovenka.
dnes, 23:09,  Ta ňe. *04
dnes, 23:08,  To je jasné, ale ináč som neskutočný nervák. Minulý víkend som bol na Hrebienku,...
dnes, 23:08,  Apoštol Pavol predpovedal presne takú situáciu: 'Všetko, čo bolo napísané predtým, bolo...
dnes, 23:08,  Ale fekálna žumpa tzv. Denník Neznámeho vojína už narieka. O čo ide Filipovi...
dnes, 23:07,  Duch je zároveň činiteľom i pozorovateľom ;)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Tvoj úsmev je tvoje logo, tvoja osobnosť je tvoja vizitka, aké pocity zanecháš v druhých po tom, čo mali s tebou skúsenosť je tvoja obchodná značka.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(51 790 bytes in 0,597 seconds)