Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Slovensko stráca schopnosť uživiť vlastných obyvateľov vložil admin, 14.03.12, 64 zobrazení

6
reakcií
904
prečítaní
Tému 14. marca 2012, 19:09 založil Boris_I..

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   14. 3. 2012, 19:09 avatar
Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora hovorí, že “potravinársky priemysel sa potápa, Slovensko stráca schopnosť uživiť vlastných obyvateľov.”

Ak sa situácia nezlepší a naša krajina nezačne praktickými krokmi pamätať na svoju potravinovú bezpečnosť, o niekoľko rokov ani zďaleka nedokáže sama nasýtiť svojich obyvateľov. V súčasnosti sa podľa rôznych metodík sebestačnosť Slovenska v potravinách pohybuje zhruba v intervale 45 – 50 percent, ale ešte na začiatku transformácie agropotravinárskeho komplexu prevyšovala 80-percentnú hranicu a v komoditách mierneho pásma bola 100-percentná, ba aj väčšia, pretože časť z nich sa vyvážala. Zhoršenie tohto ukazovateľa o približne 30 percentuálnych bodov v ostatných dvadsiatich rokoch predstavuje veľmi nebezpečný trend. Na tlačovej konferencii Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) to v utorok 21. februára 2012 povedal jej predseda Milan Semančík.

„Pojem potravinovej bezpečnosti nie je žiadnym anachronizmom, ako to tvrdia niektorí zástancovia ultraliberalizmu. Naopak, od sedemdesiatych rokov minulého storočia, keď sa s ním začalo prvý raz vážnejšie narábať, prešiel vývojom k definícii zohľadňujúcej kvalitu a ľudský rozmer. Má tri hlavné dimenzie: dostatočnosť ponuky, cenovú dostupnosť a zdravotnú neškodnosť potravín. Z hľadiska štátu možno hovoriť o potravinovej bezpečnosti najmä vtedy, ak v ňom nezaznamenávajú výraznejší deficit vo výrobe základných potravinárskych komodít. Viaceré odborné štúdie sa prikláňajú k názoru, že jej hranica sa v súčasnosti pohybuje asi na úrovni 80-percentného pokrytia dopytu po potravinách domácou výrobou. Teda stavom, aký sme na Slovensku mali na začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia“.

Podľa predsedu SPPK v našich podmienkach nepatrila potravinová bezpečnosť v ostatných dvoch desaťročiach medzi štátne priority. Predchádzajúce vlády nenašli v zložitom období hĺbkovej transformácie ekonomiky spôsob, ako sa s týmto problémom vyrovnať, iné ho otvorene bagatelizovali. Úpadok celého agropotravinárskeho sektora, najmä živočíšnej výroby a potravinárskeho priemyslu, spôsobila nevydarená ekonomická transformácia, silný konkurenčný tlak zo zahraničia, nekontrolovaný nástup zahraničných obchodných systémov na náš trh, ako aj „dvojrýchlostná“ spoločná poľnohospodárska politika EÚ, znevýhodňujúca našich poľnohospodárov. Domáca produkčná základňa mimoriadne doplatila na absenciu potravinovej a obchodnej politiky, ktorá sa nikdy nespracovala a teda ani nerealizovala komplexne, lebo takmer vždy v nej chýbala finálna fáza – výroba a odbyt.

„Sme presvedčení, že by sa mala spracovať stratégia rozvoja odvetvia s ohľadom na tvorbu nových pracovných miest. Tie však vzniknú v prvovýrobe i potravinárskom priemysle len vtedy, keď prestaneme dovážať zbytočne veľké množstvá potravín, ktoré si bez problémov môžeme vyrobiť sami doma. Pamätať treba na všetko – kvalitnú surovinovú základňu, jej spracovanie i cestu k slovenskému spotrebiteľovi. Čiastkové koncepcie síce môžu priniesť aké – také zlepšenia v niektorých sektoroch, ale trvalý obrat určite nezabezpečia. Na to by nemali zabúdať všetci tí, ktorí podceňujú ich význam“, uviedol podpredseda SPPK pre potravinárstvo a obchod Dušan Janíček.

Ďalej informoval, že slovenský 45,3-percentný predaj domácich potravín zaostáva za zahraničím, pretože priemer EÚ predstavuje 95 %, v susednom Poľsku je to 82 %, v Českej republike 72 % a v Maďarsku 71 %. Z pohľadu domácich výrobcov potravín je podľa D. Janíčka neúnosné, aby sa s nimi obchodné systémy pohrávali ako mačka s myšou. Aj preto totiž patrí náš potravinársky priemysel medzi najohrozenejšie odvetvia. Štruktúra potravinárskej výroby sa vyvíja veľmi nepriaznivo, najmä v tých výrobných odboroch, ktoré produkujú základné potraviny, dôležité pre výživou obyvateľstva, zatiaľ čo iné, ktoré sú však menej dôležité z hľadiska výživy obyvateľstva, vylepšujú celkové výsledky potravinárstva v SR.

„Príčin úpadku poľnohospodárstva a potravinárstva u nás je určite viac, ale základný rozdiel medzi krajinami západnej a strednej Európy je nespochybniteľný: v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku alebo vo Veľkej Británii je veľkodistribúcia potravín jednoznačne v rukách domácich spoločností a zastúpenie domácich potravín na pultoch tam dosahuje asi 80 %. V Českej republike, u nás alebo v Maďarsku dominujú zahraničné obchodné reťazce a tento podiel je iba 60, či dokonca ešte menej percent. Takýto veľký rozdiel nemôže byť náhodný“, dodal D. Janíček.

Na vyostrený konkurenčný boj medzi obchodnými reťazcami na Slovensku podľa neho paradoxne dopláca spotrebiteľ, len o tom nevie. Veľká konkurencia vedie reťazce k tomu, že cena je najdôležitejším kritériom na dodávku tovaru a toto rozhodovanie vedie k zásobovaniu obyvateľstva potravinami otáznej kvality. Na Slovensku sa doslova „zlievajú“ prebytkové potraviny z celej Európy skoro za dumpingové ceny s nízkou kvalitou. Náš spotrebiteľ však reaguje na nízku cenu veľmi aktívne a táto spotrebiteľská vlastnosť núti reťazce pokračovať vo vyhľadávaní dodávateľov, ktorí vedia tovar ponúkať za najnižšie ceny. Tento postup v konečnom dôsledku likviduje slovenských výrobcov potravín, ktorí nedisponujú prebytkami, ktoré by mohli ponúkať za dumpingovú cenu a do cien svojich výrobkov musia premietnuť reálne náklady na surovinu a výrobu.

Riešení nedostatočného predaja domácich výrobkov na vnútornom trhu je viac, no jedno z najdôležitejších – popri vypracovaní serióznej koncepcie, ktorá by platila aspoň v strednodobom časovom horizonte – určite spočíva v systematickej výchove spotrebiteľa k spotrebiteľskému patriotizmu a vo zvýšenej podpore predaja domácej produkcie. Treba tiež prilákania ďalších investorov, zabezpečenia podporných prostriedkov na výskum, modernizáciu a výrobkovú inováciu potravinárskeho priemyslu. Ak v tomto smere nedokážeme prijať a realizovať správne opatrenia, ďaleko sa nedostaneme a bude svedkami ďalšej štrukturálnej, ale v konečnom dôsledku aj objemovej, deštrukcie slovenského potravinárskeho priemyslu.

zdroj: sppk.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí mamaleone


2.
označiť príspevok

rains
   14. 3. 2012, 19:46 avatar
podla mna ho uz davno stratilo
Súhlasí Lea Smeja, Kasafran


3.
označiť príspevok

Ranexill muž
   14. 3. 2012, 20:46 avatar
inac za polnohospodarstvo a zato, ze si musim kupovat tie spanielske sracky by som bol schopny niekoho zabit.
Súhlasí Ónya


4.
označiť príspevok

Kasafran
   14. 3. 2012, 22:43 avatar
Ranexill,
to by si tak musel spraviť s celou plejádou poprevratových "politikov/zločincov" Jánom Čarnogurským počnúc... A to by si pritom celkom určite tromfol aj Breivika...
Súhlasí mamaleone


5.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   15. 3. 2012, 07:33 avatar
Ono, ked sa clovek nezaujima, tak to takto dopadne... V podstate je to vina celeho naroda.
Neviem, ci sa da vobec vina prisudit nejakemu politikovi.. Ved debil robi debiliny to je tak bezne, ale nebyt toho naroda, tak tam debil nieje,.,


6.
označiť príspevok

pepsi
   15. 3. 2012, 07:39 avatar
národ ovplyvňujú aj mnohé iné elementy, ako legislatíva, školstvo či móda. sú to najmä médiá, marketing a "public relations" skupiny, ktoré tvoria verejnú mienku a stoja za touto nešťastnou deformáciou kolektívneho myslenia. cítime sa byť šťastnými v umelých rajoch, v bezpečných svetoch s hypermarketmi a vôbec nám nevadí nedostatok niečoho, naopak, ťaží nás predstava, že budeme mať málo času na užitie si prebytku všetkého nepotrebného.
Súhlasí Boris_I., mamaleone


7.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   15. 3. 2012, 07:44 avatar
Ano. Je to najma prasprosta lenivost a zabavychtivost bezneho cloveka
Súhlasí mamaleone
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 09:40,  (4) Osvietený, s takou otázkou sa s maximálnou dôverou obráť na Ústav pamäti národa,...
dnes, 09:29,  35. Pri mojej profesii platí KIS - "keep it simple". Ešte aj materialisti sa...
dnes, 09:29,  Dalsie hovno si zbastil???:)))
dnes, 09:26,  https://www.foxnews.com/health/2-russians-escape-coronavirus-quarantine-1-jumped-out-window...
dnes, 09:17,  Edko a co upratovacka z prezidentskeho palaca ktorej zostala uz len reprezentativna moc???:)))
dnes, 09:14,  No vidíš majko1 máme kopu zakonov na ochranu žien ale tento celosvetový máme problem...
dnes, 09:11,  Lemmy správne si to popísal komunisti zúria ale nedovidia si ani na špičku vlastného nosa...
dnes, 09:09,  Lemmy ani dve to nebudú
dnes, 09:03,  Kasafran ty sa nevieš smiať . Tvoja porucha ti to nedovoluje preto si pernamentne nasrata osoba
dnes, 09:01,  Kasafran jedna otázka na teba ktorá zo strán má najviac eštebakov na kandidatke vlasť alebo...
dnes, 08:52,  Viedeo ak dovolíš pozerať nebudem . Lebo to je tragikomedia . Ale včera večer bol na TA3...
dnes, 08:48,  Predvolebný duel na TA3 - Soročinová vs Hrnčiar......
dnes, 08:44,  Hodnotenie vystúpenia kandidátky strany Vlasť Soročinovej na TA3......
dnes, 08:23,  Celkom by ma zaujímalo, že aký by bol výsledok seriózneho prieskumu medzi ľuďmi - čo si o...
dnes, 07:58,  Ukážte politikom, že je dobré schváliť aspoň tento dohovor, a potom môžete vypracovať...
dnes, 07:55,  Politici nedokážu prijať ani dohovor na ochranu žien, takže sa nečudujem, že ochrana...
dnes, 07:48,  Pozri odpoveď v 27.
dnes, 07:47,  Stále platí, čo tvrdím, že nemajú poznatky, lebo nečítali text dohovoru.
dnes, 07:45,  Nuž, je pravda, že vláda zmenila svoj postoj, ale len formálne, aby sa poslancom v NR SR...
dnes, 07:44,  Nehrozí. Očakávaj skôr nacistický raj.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keďže sme sa tu už narodili, naučme sa tu aj žiť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(64 421 bytes in 0,570 seconds)