Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Slovensko ďaleko od Slovenska a slovenčiny

0
reakcií
4708
prečítaní
Tému 6. novembra 2007, 15:26 založil starky.

podobné témy:1.
označiť príspevok

starky
   6. 11. 2007, 15:26 avatar
<br><br>Slovensko ďaleko od Slovenska a slovenčiny
<br><br>
<br>Slovenčina moja, krásne Ty zvuky máš…..
<br>Slovensko moje, otčina moja…..
<br>Aká si my krásna, Ty rodná zem moja…..
<br>Slovensko moje, rodisko moje….
<br><br>
Ako krásne, nežne, z hĺbky srdca ospevovali básnici našu krásnu domovinu, ľubozvučnú slovenčinu. Ako ťažko bojovali naši predchodcovia za zachovanie reči slovenskej, hlavne v období maďarizácie. Vďaka vytvoreniu ČSR, zachovali sme si svoju materinskú reč – slovenčinu, zachovali sme si Slovensko. / Na túto udalosť, žiaľ už v terajších dejinách miesta nezostalo./ Žili sme desaťročia po boku českého národa, ktorého predstavitelia nás často brali skoro ako kolóniu, ale ľud národa českého a slovenského žil v bratskom zväzku. Nevyvyšoval sa nikto nad nikoho.
<br><br>Pred rozdelením sa nesadlo za rokovací stôl a neurčili sa pravidlá spolunažívania. Jednoducho túžba po moci ako na jednej, tak i na druhej strane nás rozdelila. Zo strany českej sa proklamovalo, že Slováci sa chcú jednoznačne osamostatniť. Zo strany slovenskej sa tvrdilo, že Česi nechcú žiť s nami v jednom štáte, že Slovensko je ekonomickou brzdou pre český národ. Koľko klamstva z oboch strán. Bol oklamaný národ slovenský ako i český.
<br><br>Roztálovali sme si republiku na dva tále. HURÁ – máme samostatnú republiku. Vidíš národ, i keď sme sa ťa nepýtali, musíš byť predsa spokojný, my Ti chceme len dobro. Tak sme ti to dobro konečne vybojovali. Naši predkovia môžu už spať spokojne vo svojich hroboch. Máme už vytúženú slobodu! Slobodu slova, slobodu reči, slobodu národa. Máme svoje územie, kde nám už nikto nebude rozkazovať.
<br><br>Je táto skutočnosť pravdivá ?
<br>Ešte naši osloboditelia nestačili vychutnať slobodu a už sa tu vynorila otázka ďalšieho tálovania. Zo stredu našich bratov maďarských spoluobčanov vyšli Mečiarovi a Klausovi podobní hrdinovia, ktorí sa hlásia o svoj tálik:
<br><br>„ My, občania Slovenska, maďarskej národnosti, nám je Váš slovenský jazyk cudzí. My chceme rozvíjať svoj maďarský jazyk. Chceme maďarské školy: základné, stredné a vysoké, kde sa bude vyučovať iba v maďarskom jazyku a slovenčina sa môže vyučovať ako cudzí jazyk. Chceli by sme aj autonómiu.“
<br>To však nie je koniec. Ozvali sa aj občania Slovenska nemeckej národnosti, ktorí tu žijú už vyše 800 rokov, ale hlásia sa k nemeckému jazyku. Ozvali sa Rómovia aj ony sa chcú vyučovať v rómskom jazyku.
Pri tálovaní ČSR sme z Čechov urobili Slovákov a zo Slovákov Čechov. Susedíme s Poľskom, aj tam sú nejaké problémy. Zatiaľ sa ujednocujeme, či Poliaci ukradli nám niekoľko obcí, alebo Slováci ukradli Poliakom niekoľko obcí. Aby sme nezabudli na Ukrajincov, Rusínov, už i tí sa hlásia o svoje práva. Vidíte Štúrovci, aké my máme dnes veľké problémy. Máme občanov, ale nemáme Slovákov. Predstavitelia Slovenskej farskej republiky na čele s Tisom poklonkujúc Hitlerovi, to urobili s národnosťami lepšie. Časť nechali vyvraždiť doma a časť poslali do koncentračných táborov, kde väčšina bola vyvraždená. Vidíte páni, naši súčastní vodcovia ako Tiso náš vzor riešil otázku iných národností.
<br><br>Prepáčte my, nechcem mať kacírske myšlienky pápeža Inocenta VIII, ale sa mi zdá, že sa v tej samostatnosti stále viac a viac zamotávame do akéhosi nerozviazateľného gordického uzla.
<br><br>Nič to. Už sme v EÚ a tá nám vyrieši všetko. Nebude hraníc, zbúrajú sa colnice, ktoré sme postavili proti Čechom a Česi proti Slovákom, stálo to milióny, nič to,- o tom, potom, veď to národ zaplatil.
<br>V úvode som vyjadril myšlienku, že ešte nebolo Slovensko tak vzdialené od Slovenska a od slovenčiny ako dnes .
<br><br>Denno, denne priberáme do našej slovenskej reči cudzie slová. Ich každodenným používaním sa stávajú každodennými. Múdri, učení občania nášho národa si ich prisvojujú a ak iný nepoužíva pri komunikácii s nimi slová v cudzom jazyku, stáva sa menejcenný. V minulosti to bola maďarčina a dnes je to angličtina. Čo na to Matica slovenská, Jazykovedný ústav Ľ.Štúra, slovenčinári, básnici, spisovatelia, prekladatelia, vari máme tak slabých jazykovedcov, že nevedia preložiť do slovenčiny cudzie slová ?
<br><br>Obraciam sa na Vás, naša mlaď. Prihováram sa k Vám jazykom nášho popredného básnika – Pavla Országa Hviezdoslava:
<br><br>
<br>Ó mládež naša, tys držiteľkou rána,
<br>vladárkou mája, tys jara pokladníkom,
<br>šafárom šťastlivým; k tebe obraciam sa
<br>zo smutnej zápače, od ďalekých honov.
<br>Mrázkom už striebrených- volám: vezmi kľúče, odomkni raj nám zavretý!.

<br><br>Áno! Vzbuď sa! Povstaň! Zachráň nám náš ľubozvučný jazyk – našu slovenčinu.
<br>Stojí tu otázka.. Zapredávajú nám ho iba Maďari, Nemci, Ukrajinci, Česi, Poliaci….? Nie! My sami si ho dnes zapredávame.
Uznávam výroky múdrych a učených, „ koľko rečí vieš, toľkokrát si človekom“. Áno, učme sa jazyky iných národov, ale svoj jazyk si nezapredávajme prijímaním množstva slov z cudzích jazykov. Neuznávam Slováka ktorý si zapredáva svoj materinský jazyk .Odveká múdrosť hovorí :“ak stratíš svojich rodičov – stratíš pol života, ale ak stratíš svoj domov a svoj materinský jazyk ,stratíš život celý“.
<br><br>Vidíš, Štúr, znova sa musíš narodiť aby si zachraňoval slovenský jazyk.
<br>Slovenská pieseň sa dnes pomaly z médií vytráca. Kde ste slovenský básnici, textári, hudobní skladatelia., kde sa stratila Vaša motivácia k slovenskej piesni, k slovenskému jazyku? Mladí ľudia už nespievajú slovenské pesničky, pre nich sú piesne iba USA, či anglické./ viď SUPER STÁR./
<br><br>Klamal by som, keby som vravel, že sa u nás nič pre Slovensko a slovenčinu nerobí. Od revolúcie naši „najvernejší“ sa bijú do pŕs akí sú verní a demokratickí Slováci. Ako im záleží iba na Slovensku, na seba nehľadia, dokonca z vlastných platov dávajú na oltár republiky / almužnu/. Koľko oni presedia v parlamente, na ministerstvách a v zahraničí / väčšinou zbytočne /. Prijal sa zákon o ochrane slovenského jazyka. Máme Maticu slovenskú. Na základe prijatého zákona o ochrane slovenského jazyka sa na Slovensku vytvorili funkcie akýchsi inšpektorov. Títo majú dohliadať na čistotu slovenského jazyka, chrániť ho pred prenikaním cudzích slov do slovenčiny. Zákon je, aj inšpektori, ale vykonávajúci predpis sa neurobil, aj inšpektori sa potratili, že sme neurobili vykonávací predpis čo po ňom, hlavná vec, že sme prijali zákon a ten nech sa porušuje, veď koľko zákonov sa porušuje a nič sa nikomu nestalo. To však našich „verných „ už nezaujíma, veď i zákon sa môže porušiť. Daj sa mi svete, koľko zákonov sa porušuje . Porušuje sa ústava, porušujú sa zákony
<br><br>Zakončenie.
<br>Keby ľudia neporušovali zákony a ústavu, konali by čestne a statočne, načo by boli zákony. Načo by sme boli my, poslanci NR SR, nemali by sme prácu, bolo by viac nezamestnaných a to by bolo na škodu tejto našej milovanej vlasti. „ Daj Bože, aby sa Zákony a Ústava porušovali“!
Jozef Nemček
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:33,  Mimochodom Matovič žiaden odvod nerušil.
dnes, 16:32,  Zrušenie odvodu ktorý by tak či tam zaplatili zákazníci bank je pre Slovensko a zakazníkov...
dnes, 16:31,  Za zrušenie bankového odvodu je už aj ex-minister Kažimír...
dnes, 16:30,  NBS kritizuje bankový odvod. Mal by sa zmeniť, tvrdí Kažimír...
dnes, 16:26,  Koho záujmy Matovič háji ? Bežných ľudí nie ! Zájmy boháčov, bánk...
dnes, 16:25,  Zahraničným bankám zrušil Matovič odvody a tým čo dostávajú 13 a 14 plat ruší...
dnes, 16:23,  edo SS neklam furt. Milióny mesačne :)
dnes, 16:22,  Za kampaň umyvania ruk môže vyrobcovia mydla a dodavatelia vody . Mydlo vodo bizis...
dnes, 16:20,  Konečne bola vyslyšaná Kažimírova prosba . Už by sme potom platili za výber 3 €...
dnes, 16:18,  Hakový SS i idiot vie pochopiť že krajina , ktorá dokáže vyrobiť pri maximalnom využití...
dnes, 16:11,  Daj trolovinu :)
dnes, 16:11,  Záujmy zahraničných bánk ?
dnes, 16:10,  Bankový odvod od budúceho roka končí, rozhodla vláda. Vyplýva to z návrhu zákona o...
dnes, 16:09,  Ne ee. .. *19 to je predsa Aštar Šeran, Ondrej. .. Putin má ešte nádej. ..
dnes, 16:06,  yslíš ten najkrajsi ujo vo vesmíre*13*13*13
dnes, 16:04,  ty tu davaš pikosky nie ja.....ja som tu na to aby som si pomasiroval branicu*13*13*13
dnes, 16:02,  znovuzrodený rusofobe daj ešte nejakú konšpiráciu nech sa zasmejeme :)
dnes, 16:01,  daj aj niečo o ruských raketach čo ani sami nedogoňat*03*03*03*03
dnes, 16:00,  Nech mu je zem lahka on je uz rizikova skupina
dnes, 15:59,  To nemusí byť Ondrej podľa mňa, že to dávajú roveň. .. Napísali sme, že ide o inú...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(52 849 bytes in 0,242 seconds)