Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Sledujú nás?

14
reakcií
121
prečítaní
Tému 2. apríla 2020, 18:18 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 4. 2020, 18:18 avatar
Sledujú nás?
Vynikajúce a veľmi aktuálne video Juraja Štubniaka...

youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Starý chren muž
   2. 4. 2020, 18:45 avatar
Akékoľvek kroky teraz ľudia urobia, väčšina ľudí bude nespokojná a frustrovaná. A pritom by stačilo, keby sme sa snažili držať za jeden povraz.


4.
označiť príspevok

Kacír muž
   2. 4. 2020, 18:46 avatar
Definuj " držať za jeden povraz." ?
Súhlasí -era-


5.
označiť príspevok

Immanuel
   2. 4. 2020, 18:46 avatar
Nemôžme sa držať za jeden povraz, lebo niekto môže byť infekčný a potom to všetci nachytáme


7.
označiť príspevok

Starý chren muž
   2. 4. 2020, 18:47 avatar
Aj virtuálne sa dá držať za jeden povraz.


8.
označiť príspevok

Immanuel
   2. 4. 2020, 18:48 avatar
Tak uznaj, že biblia je KNIHA PLNÁ BLUDOV

A už budeš ťahať môj povraz


10.
označiť príspevok

Starý chren muž
   2. 4. 2020, 18:53 avatar
Pozor. Nemusíme mať na veci rovnaké názory. Ťahať za jeden povraz znamená zhodnúť sa aspoň na životne dôležitých veciach a nepodrážať si nohy.


11.
označiť príspevok

Immanuel
   2. 4. 2020, 18:54 avatar
Je životne dôležité uznať, že biblia je KNIHA PLNÁ BLUDOV lebo milióny žijú v blude


12.
označiť príspevok

Starý chren muž
   2. 4. 2020, 19:17 avatar
Najprv musíme prežiť.


13.
označiť príspevok

Kacír muž
   2. 4. 2020, 19:18 avatar
Všetko sa dá, keď sa chce.


14.
označiť príspevok

Starý chren muž
   2. 4. 2020, 19:21 avatar
Všetko sa dá, keď sa chce. Preblesklo mi hlavou, keď som padal z tridsiateho poschodia.


15.
označiť príspevok

Kacír muž
   2. 4. 2020, 19:23 avatar
Najprv musíš prežiť.
Súhlasí Starý chren


9.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 4. 2020, 18:49 avatar
Všetko sa dá, keď sa chce.


6.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 4. 2020, 18:47 avatar
Nemôžeme držať za jeden povraz, lebo máme rôzne názory na podstatu veci.
Ale môžeme poslúchať štátnu moc. To nám vždy išlo relatívne dobre.


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   2. 4. 2020, 18:44 avatar
Paranoidná porucha osobnosti sa typicky prejavuje dlhodobou nadmernou citlivosťou voči svojej osobe, najmä voči skutočnému či domnelému odmietaniu a odstrkovaniu.

Definícia a princíp fungovania

Paranoidná porucha osobnosti je jednou zo špecifických porúch osobnosti. Typickými prejavmi paranoidnej poruchy osobnosti sú: nadmerná citlivosť voči svojej osobe, najmä voči skutočnému či domnelému odmietaniu, odstrkovaniu a podobne, nedôverčivé, nepriateľské a agresívne správanie voči okoliu.

Človek s paranoidnou poruchou osobnosti si vnímané krivdy, ponižovanie či vysmievanie dlhodobo pamätá, zvýrazňovať alebo prekrúca ich význam. Má tendencie k vytváraniu komplexnejších teórií, prečo sa iní ľudia, skupiny ľudí, či celý spoločnosť správa nepriateľsky voči jeho osobe. To môže byť príčinou častejšieho výskytu paranoidnej poruchy u náboženských či ideologických fanatikov a kverulantov (chronickí sťažovatelia). Ide o zriedkavú poruchu osobnosti, ktorá sa vyskytuje asi o 0,5-1% dospelých, najmä u mužov.

Príznaky

Ako pri všetkých diagnózach porúch osobnosti aj pri paranoidnej poruche osobnosti musia byť splnené všeobecné diagnostické kritériá pre poruchy osobnosti podľa Medzinárodnej klasifikácie chorôb (MKCH-10).

Musí ísť o dlhodobé stavy, ktoré sa nedajú prisúdiť poškodeniu mozgu, inej psychiatrickej poruche a ktoré vyhovujú nasledovným kritériám:

výrazne disharmonické postoje a správanie, ktoré zvyčajne zahrňujú niekoľko funkčných oblastí, napr. afektivitu, vzrušivosť, kontrolu impulzivity, spôsoby vnímania, myslenia a štýl vzťahov k ostatným ľuďom,
abnormálny vzorec správania je trvalý, dlhodobý a nie je obmedzený na epizódy duševnej poruchy,
vzorec abnormálneho správania ovplyvňuje celú osobnosť a je jasne maladaptívna v širokom rozsahu osobných i sociálnych situácií,
vyššie uvedené prejavy sa vždy objavujú v priebehu detstva či dospievania a pokračujú do dospelosti,
porucha vedie k značnej osobnej nepohode, čo ale môže byť zrejmé až v neskoršom priebehu,
porucha je zvyčajne, nie vždy, spojená s významným zhoršením výkonu, ako v zamestnaní, tak aj v spoločenskej oblasti.

(podľa MKCH-10, s.178-179)
Špecifické kritériá pre diagnózu paranoidnej poruchy osobnosti

Táto porucha je typická:

nadmernou citlivosťou voči odstrkovaniu či odmietaniu,
tendenciou k vytrvalej zášti , t.j. odmietanie odpustiť urážky, urazená ješitnosť, odmietanie k zľahčovaniu a k bezpráviu,
podozrievavosťou so sklonom prekrúcať a chybne interpretovať neutrálne a priateľské správanie druhých ako nepriateľské a pohŕdavé,
bojovným a úporným zmyslom pre osobné práva, bez ohľadu na vonkajšiu situáciu,
opakovaným neoprávneným podozrievaním, čo sa týka manželského alebo iného sexuálneho partnera,
sklonom zdôrazňovať dôležitosť vlastného ega, ktorá sa prejavuje trvalým vzťahovaním všetkého k svojej osobe,
zaoberaním sa nepodloženým, konšpiračným vysvetľovaním udalostí okolo seba či sveta vôbec.

(podľa MKCH-10, s. 179, upravené)

Vylučujúcimi kritériami pre paranoidnú poruchu osobnosti sú schizofrénia a porucha s bludmi. Pri týchto poruchách sa môžu objavovať paranoidné presvedčenia a správanie. Tieto poruchy však majú iné príčiny, iný vývoj aj odlišné základné symptómy.
Príklady:
Prvý príklad

Pani s paranoidnou poruchou osobnosti, v súčasnosti v staršom strednom veku má chronické problémy vo svojom zamestnaní. Svoju prácu robí svedomite, ale má neustále konflikty s kolektívom, kde podozrieva jednotlivé osoby i celý kolektív z rôznych nepriateľských aktivít voči svojej osobe. Aj nevinné poznámky, ktoré sa netýkajú jej osoby, vzťahuje na seba, následne býva nepriateľská, odmietavá a slovne agresívna.
Vo svojom bydlisku má tiež viacero chronických konfliktov so susedmi. Je presvedčená, že v nemocnici, kde jej operovali koleno, sa k nej nesprávali dostatočne citlivo, nezvolili vhodnú liečbu a pacientka z vedľajšej izby ju opakovane ohovárala pri raňajkách pred ostatnými pacientkami. Nemocnici poslala viacero listov s rôznymi sťažnosťami, sťažuje sa aj na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Vždy bola veľmi citlivá, skôr uzavretá, a príznaky sa stali zjavnými až v dospelosti. Žije sama. Z blízkych ľudí sa pravidelnejšie stretáva len so svojou sestrou.
Druhý príklad

Pán s paranoidnou poruchou osobnosti je presvedčený o systematickej perzekúcii zo strany štátu voči svojej osobe. Opakovane a hromadne píše na rôzne ustanovizne – úrady, inštitúcie a aj niektorým mimovládnym organizáciám. V listoch sa sťažuje na príkoria z ich strany, prípadne upozorňuje iné inštitúcie na príkoria, ktoré boli údajne spôsobené jeho osobe a podobne. Mnohokrát hromadne podával rôzne neprimerané sťažnosti na súdy a iné správne úrady a sťažoval sa na ich zamietnutie ďalším úradom.
Keďže ide o dlhodobú, neprimeranú a rozsiahlu činnosť, ktorá následne zaťažuje úrady, prebieha s ním súdne jednanie o zbavenie svojprávnosti v rámci podávania podnetov a sťažností na úrady. Súčasťou súdneho konania je aj odborný posudok súdneho znalca – psychiatra. Na znalca sa sťažuje tiež. Je dlhodobo presvedčený o tom, že celý svet riadia Slobodomurári. Tí vedia o každom všetko, ale sú špeciálne zameraný na jeho osobu, keďže proti nim aktívne vystupuje a uvedomujú si jeho výnimočnosť. Aj v tejto veci podáva rôzne podnety a sťažnosti, študuje literatúru a internetové zdroje k téme.

Paranoidita (paranoja)

Ide o široké označenie pre trvalé paranoidné presvedčenia a správanie. Paranoidnými presvedčeniami sú najčastejšie presvedčenia o nepriateľskej motivácii či správaniu okolia a spoločnosti voči svojej osobe. Tieto presvedčenia sa buď nezakladajú na pravde alebo sú významným prekrútením skutočnosti.

Človek s paranoidnými presvedčeniami väčšinou nie je schopný či ochotný ich prehodnotiť a konfrontovať s realitou a nevyvrátiteľne trvá na ich pravdivosti s presvedčení, že úkor či nepriateľstvo zo strany druhých je zámerným konaním voči svojej osobe. Príznaky paranoidity sa nevyskytujú len pri paranoidnej poruche osobnosti, ale aj pri viacerých psychických poruchách – pri rôznych psychotických poruchách, ako je schizofrénia či bipolárna afektívna porucha (mánio - depresívna porucha).

Paranoidné prežívanie vzniká tiež ako akútny príznak či dlhodobý následok užívania niektorých drog, najmä stimulancií (pervitin) a halucinogénov (LSD, Marihuana). Paranoidné príznaky sa pri týchto poruchách zvyknú líšiť svojim obsahom, ale aj dĺžkou trvania. Pri schizofrénii i manickej fáze bipolárnej afektívnej poruchy sa často vyskytujú extrémnejšie paranoidné prejavy – paranoidné bludy, napr. že som vyvolený a ide po mne ŠTB, že myšlienkami ovládam počasie, ale nezvyknú byť také dlhodobé či systematicky prepracované ako pri paranoidnej poruche osobnosti.
Paranoik

V bežnej reči sa používa na označenie človeka, ktorý sa správa neprimerane podozrievavo voči okoliu a je presvedčený, že sa mu schválne deje nejaké príkorie. V odbornej komunikácii sa tento termín nezvykne používať.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:48,  29, .... žiadny "deň nášho pána Ježiša Krista neexistuje v Písme. Ak áno, ukáž...
včera, 23:50,  30, .... áno, ale ten výklad je už trochy problém. Ak ja čítam slová Ježiša, že...
včera, 23:44,  Marcus Revolta ft. John Nett - Je to tvůj boj
včera, 23:41,  keď som hviezda, prečo tu nie sú hviezdičky v smajlíkoch
včera, 23:34,  20, ....majte ma tu radi ,....*03*39
včera, 23:33,  24, ....aj mňa? *02
včera, 23:32,  Elan - Van Goghovo ucho slnko naše
včera, 23:32,  32, .... ďakujem , ..... ale viera sa nedá oddeliť skutkov. Oboje je potrebné! „Je...
včera, 23:25,  29, .... prečo potom Ježiš v 1 storočí nesedel doma a nerobil svoje remeslo, .... a mohol sa...
včera, 23:19,  No, Shagara, máš v tom pravdu, ale kukni aj kontext, ktorý si citovala, či Boh nehovorí...
včera, 23:12,  25, .... Biblia predpovedala, že po smrti apoštolov má prísť to "všeobecné odpadnutie...
včera, 23:11,  No v Písme je všetko presne dané a aj výklad je presne daný, ale ľudia môžu vykladať...
včera, 23:04,  Biblia je ako plastelína - môžeš si z nej postaviť čo chceš. V konečnom dôsledku...
včera, 23:01,  Za Esenca by som ruku do ohňa nedal. *13*13*13*13
včera, 22:59,  Ja napríklad môžem byť vedúcim pracovníkom v akomkoľvek odbore!! Moja kvalifikácia je...
včera, 22:56,  Alebooo Na konci byl zvonec a pohádky je konec. *28 a môžeme ísť spať.
včera, 22:55,  Máš to márne. Tu ti asi nikto nedá za pravdu :)
včera, 22:52,  18, .... Ok, ....ale povedz, ako skončia tí, čo vyučujú ľudské náuky, tradície? Nech...
včera, 22:51,  * lebo nedávajú zauj?mavé info ani v TV o tejto sfére. A to by sme mali byť informovaný...
včera, 22:49,  A jaaa som si myslelaa Peťo, že má byť len nejakým riaditeľom ten lesník. *06 .. Ach...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je najkrajšie umelecké dielo. Niet divu, veď autorom je sama príroda.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(83 687 bytes in 0,400 seconds)