Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Slávnostný príhovor Viktora Orbána na 100. výročie Trianonskej mierovej zmluvy

2
reakcií
279
prečítaní
Tému 10. júna 2020, 11:51 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 6. 2020, 11:51 avatar
Slávnostný príhovor Viktora Orbána na 100. výročie Trianonskej mierovej zmluvy
Sátoraljaújhely, 6. jún 2020

Poznáme krížové zastavenia. Sú pre nás známe aj bolestivé krížové zastavenia Maďarskej kalvárie v Sátoraljaújhelyi. Napriek tomu znova prejdeme krížovou cestou. Potrebujeme liek, nádej a povzbudenie. Vieme, že to získame až na konci krížovej cesty. Len tak a na tomto mieste dokážeme prekonať bolesti. Musíme sa dostať tam hore, kde sa všetko ozrejmí a všetko nadobudne zmysel. Musíme sa dostať nahor, odkiaľ uzrieme budúcnosť. Preto sme sem dnes prišli.

Horizonty dejín pre Maďarov sa nachádzajú vo výšinách tisícročí. Z tejto výšky je možné rozhliadnuť, odtiaľ je možné dovidieť veľmi ďaleko. Napravo sú Košice, týmto smerom Satu Mare, za nami Mukačevo. Keď sa nepozeráme očami, ale so srdcom, môžeme dovidieť ešte ďalej. Naspäť až po úsvit časov. Vidíme ako zmiznú a stratia sa v prachových oblakoch dejín stovky národov kočujúcich po rozsiahlych stepiach. Vidíme, že my Maďari ani nezmizneme, ani sa nestratíme, ale obkľúčení románskymi, germánskymi a slovanskými národmi, zachovávajúc naše osobitné kvality sme založili vlasť. Otvorili sme srdcia pred kresťanstvom, vypočuli sme Slovo Božie, zachovali sme Ho, a ustanovili sme Ho za základ usporiadania nášho štátu. Tak, ako je to napísané: „ Zapamätaj si, že každý človek sa narodí ako rovný, a nič iné ťa nepozdvihne, jedine pokora, a nič iné ťa neuvrhne, jedine pýcha a nenávisť.“ Naša vlasť aj v súčasnosti stojí na týchto základoch. Útokom západných ríš sme pravidelne odolali. Zo zničujúcich rán východných pohanov sme sa zotavili. Nám sa to podarilo, ostatným stepným národom to nevyšlo. Naše postavenie sme v rámci Európy vybojovali, zorganizovali, prispôsobili vlastným potrebám a udržali. Uhorsko bolo silným a nezávislým štátom počas štyristo rokov počas štyroch „trianonských období“. Následne tristo rokov, počas troch „trianonských období“ sme bojovali proti Turkom. Hlboko vo vnútri, na Balkáne, následne na južných končinách a potom ustúpiac v srdci Karpatskej kotliny. Budín síce bol v tureckých rukách počas poldruha „trianonského obdobia“, avšak nedokázali nás podmaniť. Následne uplynulo dvesto rokov zaťažených prehratými povstaniami a bojmi za slobodu, avšak napriek tomu po dvoch „trianonských obdobiach“ sme bránu 20. storočia prekročili ako partnerský národ jednej veľkej európskej ríše.

Vážené dámy a páni!
Počas stáročí na bojiskách síce padli státisíce Maďarov, celý svet mohol vidieť, že maďarský národ je nepriestrelný a nezničí ho ani ostrie mečov. Aj keď ho zrazia na zem, znova a znova sa postaví. Teraz sme prešli okolo Námestia maďarských matiek. Ženám na Maďarskej kalvárii patrí osobitné miesto. Je to správne, pretože stratu krvi vždy nahradili ženy. Niekedy obdarili vlasť vojakmi brániacich krajinu, inokedy mnohými majstrami, ktorí ju budovali. Vždy dávali to, čo sme potrebovali. Vďaka našim ženám nosíme v našich génoch umenie prežitia a budovania krajiny. Im môžeme vďačiť za to, že v prežití sme majstrami Európy. Sláva maďarským ženám.

Vážení spomínajúci!
Nestali sme sa nemeckou provinciou, ani tureckým vilajetom, ani členským štátom Sovietskeho zväzu. Nezmazateľné dôkazy, chrámy a katedrály, mestá a hlavné námestia stoja všade aj v súčasnosti. Hlásajú, že my Maďari sme významný národ, budujúci kultúru a schopní vytvárať štát.

Väzení spomínajúci!
Tisícročnému historickému Uhorsku napokon bodli nožom do chrbta sprisahania v Budapešti. Jeho vojsko ochromili a rozvrátili, jediného štátnika schopného zachrániť vlasť zabili, krajinu vydali do rúk našich nepriateľov a vládu do rúk boľševikov. Západ znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy. Nás zovrel medzi neobrániteľné hranice, vzal naše prírodné bohatstvo, odrezal od zdrojov, z našej krajiny urobil celu smrti. Hranice strednej Európy boli nanovo načrtnuté bez morálnych obáv, rovnako ako aj hranice Afriky a Blízkeho Východu. Toto západu nikdy nezabudneme. Keď sme si mysleli, že povýšenecké francúzske, britské a americké impérium už nemôže klesnúť hlbšie, predsa sa im podarilo. Po druhej svetovej vojne nás bez zármutku hodili komunistom. Poliaci, Česi, Slováci boli odmenení s tým, čo sme my dostali za trest. Nech je to večným ponaučením pre stredoeurópske národy!

Vážené dámy a páni!
Mnohí sa už prihlásili, ktorí by Maďarsko radi pochovali. Boli takí, ktorí chcel zbaviť Nemcov od jedného spojenca, takí, ktorí sa chceli pomstiť Habsburgovcom, existovali takí, ktorých motivovalo osobné obohatenie, a boli aj takí, ktorí odjakživa nenávideli Maďarov. Oni sa spojili, aby nás vymazali z povrchu Zeme. Ale my sme neoblomný národ, nikdy sme sa nechceli zúčastniť na vlastnom pohrebe. Ani naši prastarí otcovia sa nevzdali. Nepokľakli a neprosili o milosť. Ostali sme stáť na nohách a zvládli sme to. Vydržali sme vagónové mestá, nacistické lágre, sovietske gulagy, vysídlenie, Československo, Juhosláviu a Ceauşescua. Dnes už neexistuje ani Československo, ani Juhoslávia ani Sovietsky zväz. Neexistuje už ani britské ani francúzske impérium. To čo z nich zostalo, momentálne sa nachádza v multikultúrnom zajatí ich kolónií, ktoré sa im teraz pomstia. Pred spravodlivosťou dejín neuniknú ani tí najväčší. Tak ako je platné že čo patrí spolu, to sa spojí, rovnako je pravdou, že čo nepatrí spolu, to sa aj rozpadne. Správne vraveli pred sto rokmi: my sa ešte zúčastníme na pohrebe tých, ktorí nás chceli položiť do hrobu. My Maďari však zotrváme z akéhokoľvek smeru bude viať vietor. My zotrváme, lebo sme doma. Sme doma a preto zotrváme. Maďari podobne ako ľudské srdce sa raz stiahnu, inokedy sa roztiahnu, ale v podstate tisícsto rokov prebývajú na tom mieste, ktoré vyznačili významní zakladatelia štátu. Strážme Karpatskú kotlinu dôstojne, pretože to je aj našim poslaním. Každé narodiace sa dieťa je aj ďalším stanovišťom. My Karpatskú kotlinu nerozkúskujeme, netrápime a nerozpredáme ju, ale ju zachovávame. Náš národ musí žiť s takou sebadôverou a tak dôstojne, ktoré si uvedomuje, že viac dal svetu, než od neho získal. Náš výkon nás oprávňuje pokračovať v našich dejinách. My, ktorí žijeme v súčasnosti, máme vedieť aj to, že sme už mali aj horšie hranice a predsa sme tu.

Vážení spomínajúci!
Namiesto Československa a Juhoslávie sme získali Slovákov, Slovincov, Chorvátov, Srbov. Radi budujeme spoločnú budúcnosť so Slovenskou republikou, Srbskom, Chorvátskom a Slovinskom ktoré sú hrdé na svoju národnú identitu. Dejiny poskytli príležitosť, možno poslednú na to, aby stredoeurópske národy zahájili novú éru, ubránili sa nebezpečenstvu hroziacemu od západu a východu a aby spoločne vzostúpili. V predchádzajúcich desiatich rokoch sme našim susedom dokázali, že keď životná sila častí maďarského národa sa spočíta, to nie je výhodné iba pre nás, ale aj pre nich. Iba štát má hranice, národ ich nemá. To je zákon. Existujú takí ktorí to pochopili, a sú takí ktorí nie. Ktorí to ešte nepochopili mali by sa radšej poponáhľať, pretože sa ich čas kráti.

Vážené dámy a páni!
Máme za sebou tisícročnú históriu, preto my sa povznesieme nad časovými a priestorovými obmedzeniami. My v Bratislave vidíme Pozsony a v Kluži Kolozsvár. Vidíme, lebo na tento svet sa pozeráme po maďarsky. Vlasť uzrieme aj vo výšinách, ale aj pod steblami trávy. Keď sa pozeráš na svet po maďarsky, rešpektuješ, že Slovák ostane Slovákom, a Rumun Rumunom. V našich susedoch vidíme to čo nás rozdeľuje, ale aj to čo nás spája. Kto hľadí na svet po maďarsky, vidí ho očami Svätého Štefana. Hľadieť na 21. storočie očami Svätého Štefana znamená to, že Karpatskú kotlinu chceme urobiť veľkou spoločne s národmi s ktorými v nej spolunažívame. Na dnes sme sa opäť stali najľudnatejšou krajinou v Karpatskej kotline. Naposledy sme boli taký silný ako teraz pred sto rokmi. Budujeme mosty a železnice – smerom dole na Belehrad a diaľnicu - smerom hore do Košíc. Naša politická, intelektuálna, hospodárska a kultúrna gravitačná sila rastie zo dňa na deň. Začal sa návrat Maďarov do ich vlasti. V porovnaní so Západnou Európou sme ostrovom pokoja a bezpečnosti. Aby tomu bolo tak aj naďalej, rýchlo napreduje aj budovanie novej maďarskej armády. Sila kráča spolu so zodpovednosťou, a my si uvedomujeme bremeno našej zodpovednosti. Sto rokov trvajúca karanténa po Trianone sa skončila. Je to povzbudzujúce, že znova máme spojencov, máme dobrých susedov a môžeme sa spoločne pripravovať na budúcnosť.

Vážení spomínajúci!
Neexistuje na svete taký národ, ktorý by vydržal takýchto sto rokov. Avšak naša fajta je neoblomná, húževnatá a bystrá, preto nielen sme to zvládli, ale dnes znova vyhrávame. Preto našim národným komunitám vyslovujeme našu srdečné poďakovanie a najvyššie uznanie za storočné vytrvanie, vernosť k maďarskému národu a rodnej zemi. Veľkým národom sa môže stať ten, ktorý prežil svoju kalváriu. Ten, kto spozná cestu utrpení. Ten, kto obstojí v skúškach. Ten, kto pochopí, že pravda bez sily má slabý význam. Dejiny nie sú milosrdne. Neodpustia slabosti. Bez borcov zanikneme. Keď poslúchneme vlažných nápadníkov, stratíme sa. Keď povolíme silám nezhody, stratíme sa. Maďari si už nikdy nemôžu dovoliť luxus slabosti. Nám vždy môže patriť iba to, čo dokážeme aj ochrániť. To je zákon, to je náš osud. Preto pre nás každý zápas trvá až dovtedy, pokiaľ ho nevyhráme. Preto nezanikli dejiny Maďarov ani pri Moháči, ani pri Világoši, ani pri Trianone a preto budú opäť žiariť všetky kamene na korune Svätého Štefana.

Vážení spomínajúci!
Nasledujúce desaťročie nebude o úbytku a stratách, ale o rozmachu a budovaní krajiny. Svet je v pohybe. Prebiehajú v ňom tektonické zmeny. Spojené Štáty Americké už nesedia na tróne Sveta ako jediné, Eurázia sa obnovuje mimoriadne dynamicky, pružiny našej Európskej Únie vŕzgajú a teraz očakáva že sa zachráni pomocou salto mortale. Pôda pod nohami nášho východného suseda sa trasie. Aj Balkán je plný otázok čakajúcich na odpovede. Zrodí sa nový poriadok. Na bránach nášho sveta, našich životoch búchajú obrovské zmeny. Straty našej krajiny sme počas stáročí vnímali ako rany osudu, ktorým sa nedá zabrániť. Aj za posledných sto rokov. Pre nedostatok vlastných síl sme očakávali, že z hmiel legiend príde zázračné kavaléria ktorá otočí osud Maďarov. Priblížme dejiny posledných sto rokov. Pochopme hĺbky zmien uplynulých desať rokov. Nezľaknime sa toho, čo vidíme: my sme tí, na ktorých sme čakali. Áno, my sme tí, ktorí otočia osud Maďarska. Môžeme dúfať, že naša generácia, štvrtá generácia od Trianonu ešte naplní svoje poslanie a Maďarsko privedie až k bránam víťazstva. Ale rozhodujúcu bitku musí vybojovať generácia po nás, piata generácia po Trianone. Definitívne kroky majú vykonať oni. Tak ako je napísané: „Premôžte sa. A predovšetkým začnite s tým najjednoduchším - spojte sa, aby ste sa prostredníctvom obrovského rastu nejako priblížili aj k Bohu, ktorý je nekonečnosť. Nebude to ani ľahké, ani jednoduché, ale oplatí sa to. Čakajú na vás veľké časy. Pripravujete sa, každý deň sa pripravujte. Maďarsko predovšetkým, Pán Boh nad nami.
Maďarsko do toho, Maďari do toho!


2.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 6. 2020, 12:20 avatar
Ďalší nacionalistický iluzionista.
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 6. 2020, 12:44 avatar
(2) Era,
aj takýmto spôsobom a formou sa zvyknú šíriť akoby kopírované myšlienky "vyvoleného" národa...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:17,  5, .... súhlasím, ale s otáznikom?*39 Ak by Ježiš vedel, že kresťanstvo bude mať...
dnes, 03:11,  6, .... žartuješ alebo nevieš čítať?...
dnes, 03:07,  8, ....OK, to platí, to nikto Tomáš nespochybňuje. Ale ak si nevyšiel z Veľkého Babylonu...
dnes, 03:02,  7, .... súhlasím. Ved Ježiš povedal v jednom podobenstve, že "burina ktorá zamorila...
dnes, 02:54,  84, ... a nemáš tabletky na spanie?*15*58 Aj by som chcel, ..... ale ťažko sa mi...
dnes, 02:51,  Hebr. 2:14, 17, : .......... „Pretože deti majú účasť na krvi a tele, aj on [Ježiš] mal...
dnes, 02:49,  3)To bola len Ježišova recnicka otázka ktoré zvykol dávať aj pri zcela jasných veciach.
dnes, 02:44,  7: "A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.“ Áno Ondrej, konečne si...
dnes, 01:57,  Smrťou apostolov sa predsa kresťanstvo neskončilo..... Vyslanie učeníkov 16 Jedenásti...
dnes, 01:08,  Ježiš im odpovedal: „Nevyvolil som si vás Dvanástich?! A jeden z vás je diabol.“ To...
dnes, 00:59,  Shaga =), Osvleteného som myslela,jeho som oslovovala, .... ale sa pekne vyspi dneskaa. =))
dnes, 00:58,  Tá ...."PREKÁŽKA" sa opisuje tu: ...... " Roháčkov preklad 2Tes 2,6 .........
dnes, 00:51,  "Predovšetkým ďakujeme rodu verným Slovákom, ktorí nielen rozhodli o smerovaní...
dnes, 00:51,  3, ...... "Keď sa to dopočuli jeho príbuzní,/Ježiša/ prišli, aby ho odviedli, lebo...
dnes, 00:46,  39,....... nie je to paradox? Ak si dáš okolo pásu výbušniny a odpáliš sa v autobuse, tak...
dnes, 00:40,  Nebolí ma chrbtica =), som pozerala Da vinciho kod, nikdy som ho nekukla celý, a potom ešte aj...
dnes, 00:39,  Aj keď ktovie kto by prišiel po Putinovi, ale dúfajme, že niekto podobný
dnes, 00:38,  Rusko je budúcnosť.
dnes, 00:35,  lol... shagarovi uz uplne preskocilo
dnes, 00:15,  1, ....... už ked spomenul "Pannu" a tú "prekážku", tak je zrejme, .........
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel. Rozdiel je len medzi dobrými a zlými ľudmi.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(69 066 bytes in 0,217 seconds)