Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Slanina sa na Veľký piatok kvôli pôstu neje. Ale môže sa prikladať na prst?

74
reakcií
509
prečítaní
Tému 10. apríla 2020, 15:22 založil ardun.

podobné témy:1.
označiť príspevok

ardun muž
   10. 4. 2020, 15:22 avatar
Ale môže sa prikladať na prst ,prípadne i na hlavu .

A komu by nestačilo mastne z kuraťa jedna pani radila .

scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 4. 2020, 18:37 avatar
Je dovolené jesť na pôst iba postnú slaninu, a nie viac ako 1 kg na osobu/deň.


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 4. 2020, 18:37 avatar
Sloveni dávajú vtedy prednosť Oravskej slanine pred Anglickou slaninou.


27.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:42 avatar
A múdri človek dá prednosť domácej slanine.  


2.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 15:26 avatar
1Tim 4:1-3 Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov, zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu.
Súhlasí djjaro


3.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 15:27 avatar
Ešte sa vrátim k tomu veršu: Kto zakazuje jesť mäso na popolcovú stredu a Veľký piatok pod ťažkým hriechom? Do roku 1966 bolo zakázané jesť mäso aj každý piatok pod ťažkým hriechom. Terajšie predpisy týkajúce sa pôstu a postenia sa boli zavedené v roku 1966 apoštolskou konštitúciou Poenitemini. Vyvstáva otázka: Tie, duše, čo skončili v pekle za jedenie mäsa v piatok do roku 1966 budú od roku 1966 vyslobodené z pekla? Alebo majú smolu, že umreli do roku 1966?
Súhlasí ardun


5.
označiť príspevok

ardun muž
   10. 4. 2020, 17:02 avatar
t-e-ó-m-a dnes už ani v piatok tak na štedrý deň nikto z mäsa bubaka nerobí.

Dokonca ani pápež .

Už len zopar heretikov a šialencov ako je Krištof si dupu ako šašovia na špagatiku


7.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:14 avatar
No stále sa to považuje ešte za ťažký hriech.


4.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2020, 16:55 avatar
Cirkev má od Krista aj určitú "právomoc", moc rozhodovať o niektorých veciach a pod. (napr. Mt 16,19; 18,18). 2. cirkevné prikázanie znie: Zachovávať prikázané dni pokánia. S týmto pokáním súvisí aj to zdržovanie sa mäsitého pokrmu na Popolcovú stredu a Veľký piatok.

Čo sa však týka ťažkého (tj. smrteľného) hriechu, tak tam musia byť podľa Cirkvi splnené určité podmienky:

KKC "1734 Sloboda robí človeka zodpovedným za vlastné činy v takej miere, v akej sú dobrovoľné...
1735 Pričítateľnosť nejakého činu a zodpovednosť zaň sa môžu znížiť, ba aj zrušiť nevedomosťou, nepozornosťou, násilím, strachom, návykmi, nezriadenými náklonnosťami a inými psychickými alebo sociálnymi faktormi."
"1857 Smrteľný hriech predpokladá súčasne tri podmienky: „Smrteľný je každý hriech, ktorého predmetom je vážna vec a okrem toho je spáchaný s plným vedomím a uváženým súhlasom.“
"1859 Smrteľný hriech predpokladá plné vedomie a plný súhlas. Predpokladá poznanie, že čin je hriešny, že je v rozpore s Božím zákonom. Zahŕňa v sebe aj dostatočne uvážený súhlas, aby to bola osobná voľba. Predstieraná nevedomosť a zatvrdnutosť srdca nezmenšujú, ale naopak, zväčšujú dobrovoľný ráz hriechu.
1860... Citové popudy, vášne môžu takisto oslabiť dobrovoľný a slobodný ráz priestupku, podobne ako vonkajší nátlak alebo patologické poruchy. Najťažší je hriech spáchaný zo zlomyseľnosti, z uváženej voľby zla.
1861 Smrteľný hriech je radikálna možnosť ľudskej slobody, podobne ako láska. Má za následok stratu Božej lásky a zbavuje posväcujúcej milosti čiže stavu milosti. Ak nie je napravený ľútosťou a Božím odpustením, spôsobuje vylúčenie z Božieho kráľovstva a večnú smrť v pekle, pretože naša sloboda má moc robiť definitívne, nenávratné rozhodnutia. Ale hoci môžeme usúdiť, že nejaký čin je sám osebe ťažkým previnením, musíme úsudok o ľuďoch ponechať Božej spravodlivosti a Božiemu milosrdenstvu."


6.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:13 avatar
1Tim 4:1-3 Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov, zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu.


8.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:20 avatar
Ak budeš pokračovať tak budem aj ja. Dám ti tu viac veršov ohľadom toho či cirkev môže rozhodovať o jedle. Z nich jasne vyplźva že nie.


9.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:20 avatar
Vyplýva


10.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:23 avatar
"zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu."

Kto zabraňuje ženiť sa kňazom a jesť mäso na popolcovú stredu a Veľký piatok pod ťažkým hriechom?


11.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:27 avatar
"2. cirkevné prikázanie znie: Zachovávať prikázané dni pokánia."
Je to len "cirkevné" prikázanie, ktoré jasne odporuje písmu.
Ak už tak pôst má byť dobrovoľný. Rovnako ako aj deň. To píše písmo.


50.
označiť príspevok

Krištof
   10. 4. 2020, 19:04 avatar
Cirkev má na stanovenie takých vecí moc od Krista, ktorý ju založil. Nezakazuje jesť pokrmy, len v rámci času resp. dňa pokánia, keď si viac pripomíname obetu a utrpenia Pána Ježiša, tak ukladá daný pôst. Cirkev je Kristovým telom (1Kor 12,12-31).
Lk 10,16: "Kto vás počúva, mňa počúva, a kto vami pohŕda, mnou pohŕda. Kto však pohŕda mnou, pohŕda tým, ktorý ma poslal."
Mt 16,18-19: "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu. Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva: čo zviažeš na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažeš na zemi, bude rozviazané v nebi."
Petrovi povedal: "Pas moje baránky, pas moje ovce ..." (Jn 21, 15-17)
Mt 18,15-18: "Keby ani ich nepočúvol, povedz to cirkvi. A keby ani cirkev nechcel poslúchnuť, nech ti je ako pohan a mýtnik. Veru, hovorím vám: Čo zviažete na zemi, bude zviazané v nebi, a čo rozviažete na zemi, bude rozviazané v nebi."
Moc zväzovania a rozväzovania obsahovala tieto prvky: 1. Právo autoritatívneho rozhodovania, čo je dovolené alebo zakázané v spoločenstve; 2. Právo určovania, ukladania i uvoľňovania zo záväzkov v spoločenstve; 3. Právo prijatia niekoho do spoločenstva alebo vylúčenia z neho.


54.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 20:52 avatar
Píšeš tu omáčky no stále trepeš.  
Správaš sa ako žena ktorú muž pristihol pri nevere.  
Samé výhovorky no to že ju pristihol pri nevere nezakryje.


56.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 21:03 avatar
Tieto verše vôbec nesúvisia s tým že 1Tim 4:1-3 Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov, zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu.

Tamtými veršami nezneguješ tieto.  
Tie verše čo si pridal sú síce pekné, lenže tieto jasne píšu o tom kto sú zač tí čo zabraňuje ženiť sa a jesť pokrmy...
 

A môžeš to obaliť hoc do zlatého obalu tak verše píšu jasne. Ty sa snažíš zlepiť verše ktoré spolu nesúvisia. Maximálne to že jedny hovoria čo sa môže a druhé čo sa nesmie. ty sa snažíš znegovať jedne verše druhými. Uvediem príklad. Otec mi povedal že môžem jesť všetko a čokoľvek mi niekto zakáže že nemôžem jesť tak ho nesmiem počúvať a ešte nech si nájdem ženu a ožením sa keď chcem a nikto mi nemôže zakázať sa oženiť. A aby som počúval cirkev ktorá pasie jeho ovce na farme, a nech ju počúvam. No a príde RKC a povie mi nesmieš sa ženiť a zakazujem ti jesť mäso na popolcovú stredu a Veľký piatok pod ťažkým hriechom veď môžem ti to prikázať, veď pasiem Otcove ovce a máš ma počúvať. No a ja viem čo presne mi Otec povedal tak nebudem počúvať RKC, lebo hovorí proti tomu čo hovoril Otec a teda nemôže byť tá čo pasie jeho ovce.


57.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 09:39 avatar
Obchádzaš skutočnosť, že Kristus dal Cirkvi, ktorú založil, určité poverenie a autoritu rozhodovať a určovať niektoré veci. Každopádne Cirkev nezabraňuje veriacim jesť mäso vo všeobecnosti, len v rámci dňa pokánia určuje daný pôst.
Písmo si vykladáš subjektívne, "súkromne", pričom Písmo takýto výklad nepodporuje; 2Pt 1,20: "Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad."
Z toho plynie dôležitá zásada pri čítaní a vysvetľovaní Písma: slová Písma si nesmie hocikto samovoľne vykladať a vykrúcať, ak v ňom chce nájsť pravdu, ale musí hľadať v nich to, čo nám nimi sám Boh chcel zjaviť. A tu nemôže rozhodovať mienka jednotlivca, ale učenie Cirkvi, lebo jedine jej Boh zveril poklad svojich právd. Svätopisec tu má na mysli bludárov, ktorí si začali po svojom vykladať Sväté písmo.

2Pt 3,15-16: "...ako vám napísal aj náš milovaný brat Pavol podľa múdrosti, ktorá mu bola daná, tak ako vo všetkých listoch, keď v nich o tomto hovorí. Niektoré miesta v nich sú ťažko zrozumiteľné a neučení a neutvrdení ľudia ich prekrúcajú, ako aj ostatné Písma, na svoju vlastnú záhubu."
Skutky 8,30-31: "Keď Filip pribehol a počul, že číta proroka Izaiáša, opýtal sa: „A aj rozumieš, čo čítaš?“ On odvetil: „Ako by som mohol, keď mi to nik nevysvetlí?“
Písmo má od Boha autoritu správne vysvetľovať Cirkev (Lk 10,16; Mt 16,18; Mal 2,7). Veľa robí aj kontext, v akom daný text Písma bol uvedený a pozornosť treba venovať i jednote celého Písma. Cirkev a jej exegéti tieto veci poznajú najlepšie.

K tomu 1Tim 4,3-4; tam išlo o to, že u falošných učiteľov sa už začínalo prejavovať gnostické dualistické učenie, podľa ktorého duch je dobrý a hmota zlá. Preto zakazovali manželstvo a niektoré pokrmy. Cirkev pritom nezakazuje ženiť a vydávať sa, lež - naopak - plne podporuje sobáše a manželstvo. Dokonca aj kňazi sa stávajú kňazmi a rehoľníci rehoľníkmi dobrovoľne. Cirkev ich k tomu nenúti. V Katolíckej cirkvi gréckeho obradu môžu byť svätení za kňazov aj ženatí muži. V tej istej Katolíckej cirkvi ale rímskeho obradu sa ustálila disciplína a cirkevný zákon, podľa ktorého sa svätia za kňazov iba neženatí celibátnici. Cirkev im to nenanucuje, vyberá si však pre kňažstvo tých, ktorí sa pre nebeské kráľovstvo pre celibát slobodne rozhodujú, cítia sa byť k tomu povolaní. Podľa Písma totiž niektorí pre seba odmietajú manželstvo - "pre nebeské kráľovstvo" (Mt 19,12). Apoštoli tiež zanechali všetko a nasledovali Ježiša, ktorý sám žil v celibáte, Lk 18,28-30: "Peter vravel: „Pozri, my sme opustili, čo sme mali, a išli sme za tebou.“ On im povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto pre Božie kráľovstvo opustí dom alebo ženu, alebo bratov, alebo rodičov, alebo deti, aby nedostal oveľa viac v tomto čase a v budúcom veku večný život.“
Porov. Mk 1,16: "Ježiš im povedal: „Poďte za mnou a urobím z vás rybárov ľudí.“ Oni hneď zanechali siete a išli za ním."

Aj apoštol Pavol žil v celibáte a napr. v 1Kor 7,7-9 napísal: "Chcel by som, aby boli všetci ľudia tak, ako som ja; lenže každý má svoj vlastný dar od Boha: jeden tak, druhý inak. Slobodným a vdovám hovorím: Dobre je pre nich, ak zostanú tak, ako ja. Ale ak sa nevedia zdržať, nech vstúpia do manželstva."
Výklad: "Ako som ja", t. j. neženatý.

KKC "1579 Všetci vysvätení služobníci Latinskej cirkvi, okrem trvalých diakonov, sa normálne vyberajú spomedzi veriacich mužov, ktorí sú slobodní a chcú zachovávať celibát „pre nebeské kráľovstvo“ (Mt 19,12). Sú povolaní, aby sa s nerozdeleným srdcom zasvätili Pánovi a jeho veciam, a teda sa celí oddávajú Bohu a ľuďom. Celibát je znakom tohto nového života. Na službu tomuto životu je služobník Cirkvi vysvätený. Keď je celibát prijatý s radostným srdcom, pôsobivo ohlasuje Božie kráľovstvo."
"1618 Kristus je stredobodom celého kresťanského života. Spojenie s ním má prednosť pred všetkými ostatnými zväzkami, či už rodinnými, alebo spoločenskými. Už od začiatku boli v Cirkvi muži a ženy, ktorí sa zriekli veľkého dobra manželstva, aby nasledovali „Baránka, kamkoľvek ide“ (Zjv 14,4), aby sa starali o veci Pánove a usilovali sa mu páčiť a aby išli v ústrety Ženíchovi, ktorý prichádza. Sám Kristus pozval niektorých, aby ho nasledovali v tomto spôsobe života, ktorého je on vzorom:
„Lebo sú ľudia neschopní manželstva, pretože sa takí narodili zo života matky, iných takými urobili ľudia a iní sa takými urobili sami pre nebeské kráľovstvo. Kto to môže pochopiť, nech pochopí“ (Mt 19,12)."

Je možné, že v budúcnosti sa toto upraví, urobia sa výnimky; tie sa už urobili, tí kňazi, čo prešli do rkc z anglikánskej cirkvi, boli svätení ako ženatí a mohli takí v rkc zostať


58.
označiť príspevok

Starý chren muž
   11. 4. 2020, 09:58 avatar
Krištof. S tým by sa dalo súhlasiť. Otázka je, či ťa cirkev, ktorú myslíš, je tá, ktorú založil Ježiš Kristus.


59.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 11:04 avatar
KC existuje od začiatku, od Krista a apoštolov, najmä Petra cez ich žiakov, nástupcov, teda od 1. stor. cez 2., 3., 4. až po dnes. Napr. k nej patria i raní cirkevní predstavitelia ako Polykarp zo Smyrny (okolo 69 - 155), Ignác Antiochijský († 107), Sv. Klement Rímsky († 101), ktorý bol štvrtým nástupcom sv. Petra na pápežskom stolci; sv. Irenej z Lyonu († 202); Tertulián († 220) a ďalší. Tu je zoznam pápežov od začiatku počnúc Petrom po dnes: bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Neskôr sa od KC oddelili niektoré iné kresťanské spoločenstvá (príp. niektoré vznikli omnoho neskôr kvázi nezávisle). Katolícka cirkev však verí a učí, že i niektoré iné cirkvi, ktoré vznikli neskôr, tzv. oddelení bratia, môžu mať aspoň základnú pravdu (KC má plnosť pravdy, niektoré iné aspoň časti). Z Katechizmu KC (články 817 - 820) o vzťahu s niektorými inými kresťanskými spoločenstvami a o nich:

"817 V skutočnosti „v tejto jednej a jedinej Božej Cirkvi vznikli už na začiatku určité roztržky, ktoré Apoštol prísne karhá ako odsúdeniahodné. V neskorších storočiach sa však vyskytli väčšie rozpory a nemalé spoločenstvá sa oddelili od plného spoločenstva Katolíckej cirkvi, niekedy vinou ľudí z jednej i druhej strany.“
Rozštiepenia, ktoré zraňujú jednotu Kristovho tela (rozlišujeme herézu, apostázu a schizmu), nevznikajú bez hriechov ľudí: „Kde sú hriechy, tam je mnohosť, tam sú schizmy, herézy a rozpory. Kde je však čnosť, tam je jednota, tam je súlad, na základe ktorého všetci veriaci mali jedno srdce a jednu dušu.“
818 Tých, čo sa v súčasnosti rodia v spoločenstvách, ktoré vznikli z takýchto rozštiepení, „a sú poučení vo viere v Krista, nemožno obviniť z hriechu oddelenia a Katolícka cirkev ich objíma s bratskou úctou a láskou... V krste sú ospravodlivení vierou, včlenení do Krista, a preto sú právom poctení menom kresťan a synovia Katolíckej cirkvi ich oprávnene uznávajú za bratov v Pánovi.“
819 Okrem toho „mnohé prvky posväcovania a pravdy“ jestvujú aj mimo viditeľných hraníc Katolíckej cirkvi: „písané Božie slovo, život milosti, viera, nádej a láska a iné vnútorné dary Ducha Svätého, ako aj viditeľné prvky“. Kristov Duch používa tieto cirkvi a cirkevné spoločenstvá ako prostriedky spásy. Účinnosť týchto prostriedkov pochádza z plnosti milosti a pravdy, ktorú Kristus zveril Katolíckej cirkvi. Všetky tieto dobrá pochádzajú od Krista a vedú k nemu a samy „podnecujú ku katolíckej jednote“.
820 „Veríme, že“ jednota, „ktorú Kristus od začiatku daroval svojej Cirkvi,... pretrváva neodňateľne v Katolíckej cirkvi, a dúfame, že sa bude deň čo deň zveľaďovať až do skončenia vekov.“ Kristus ustavične dáva svojej Cirkvi dar jednoty, ale Cirkev sa musí stále modliť a pracovať na tom, aby udržiavala, posilňovala a zdokonaľovala jednotu, ktorú pre ňu chce Kristus. Preto sám Ježiš v hodine svojho umučenia prosil a ani teraz neprestáva prosiť Otca o jednotu svojich učeníkov: „...aby všetci boli jedno, ako ty, Otče, vo mne a ja v tebe, aby aj oni boli v nás jedno, aby svet uveril, že si ma ty poslal“ (Jn 17, 21). Túžba po obnovení jednoty všetkých kresťanov je Kristov dar a výzva Ducha Svätého."

www.katolickenoviny.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


60.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 11:14 avatar
Ešte poznámka: Keď Boh a Pán Ježiš si už raz tú Cirkev (svoju nevestu) založil, tak by ju nezavrhol ani kvôli chybám niektorých jej členov; išlo by mu skôr o to, aby sa očisťovala a ďalej bola jeho Cirkvou. Takže o nejakej "zavrhnutej smilnici" v prípade Božej Cirkvi nemôže byť reč. "A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu." (Mt 16,18) Boh vedel čo robil, keď Cirkev zakladal a hoci "pekelné brány" proti nej bojujú, "nepremôžu ju", lebo Pán jej pomáha, chráni ju a bude jeho Cirkvou naveky


62.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 11:43 avatar
57. To Mk 1,16 porov. s Lk 5,10-11: "Takisto aj Zebedejových synov Jakuba a Jána, ktorí boli Šimonovými spoločníkmi. Tu Ježiš povedal Šimonovi: „Neboj sa, odteraz budeš loviť už ľudí.“ A keď pritiahli lode k brehu, opustili všetko a išli za ním."


63.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 11:52 avatar
Pekne si to obaľuješ do pozlátka, ale nijak to nemení fakt že žena ho nakoniec podviedla.  
takže ešte raz po poriadku.
"zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu."

Už len by som pridal.
1Tim 3:1-5 Toto slovo je spoľahlivé: Kto sa usiluje byť biskupom, túži po dobrom diele. Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť; nie pijan, ani bitkár, ale skromný, nie neznášanlivý, ani chamtivý; musí dobre viesť svoj dom a deti držať v poslušnosti a v celkovej mravnej čistote. Veď kto nevie viesť svoj dom, ako sa bude starať o Božiu cirkev?!

Božie slovo hovorí, že biskup, teda starší, teda vedúci zboru (farnosti), cirkvi v dedine, meste MUSÍ byť muž jednej ženy…!!!


64.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 11:54 avatar
Okrem toho, že kňazi nikde nie sú ustanovení v Novom zákone, celibát je ďalší dôkaz že RKC kňazi nie sú Boží služobníci, nie sú podriadení Božiemu slovu.

Pre tých, ktorí dobrovoľne žijú celibát, všetka česť. Celibát je ale možné dobrovoľne kedykoľvek ukončiť!

Biblia Nového zákona nepodáva žiadne príkazy, alebo učenie o tom, aby sa človek oddelil od ostatných a žil oddelene od ľudí, spoločenstva, civilizácie. Žiaden verš k tomu nevedie! Nikde nenájdete žiadne odporúčanie, že muži, (alebo ženy) majú oddelene žiť v nejakom spoločenstve!

Teda celibát, rehoľný život, farský samotársky život nie je Božie nariadenie!


65.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 11:55 avatar
Božie slovo hovorí, že zabraňovanie ženiť sa, čiže doživotný prikázaný celibát Rímskokatolíckej cirkvi je odpadnutie od viery a UČENIE DÉMONOV a nie Boha!

Preto má byť biskup muž jednej ženy, preto diakon má byť ženatý. V prvotnej cirkvi starší, čiže biskupi boli hlavní vedúci zborov. To znamená, že každý zbor mal aspoň dvoch starších (až neskôr starších pomenovali slovom biskup)


66.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 11:58 avatar
(1Tim 4:1-7 [SSV])

Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov, zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu. Veď všetko, čo Boh stvoril, je dobré a nemá sa zavrhovať nič, čo sa prijíma so vzdávaním vďaky, lebo sa to posväcuje Božím slovom a modlitbou. Ak toto budeš predkladať bratom, budeš dobrým služobníkom Krista Ježiša, živeným slovami viery a dobrého učenia, ktoré si si osvojil. Svetáckym a babským bájkam sa vyhýbaj.

Existuje jediná cirkev, ktorá zakazuje ženiť sa (kňazom, vydávať sa mníškam) zakazuje jesť pokrmy (jesť mäso na popolcovú stredu a veľký piatok je ťažkým hriechom , cez kántrové dni sa tiež nemá jesť mäso) . Táto cirkev nie je živená slovami viery a dobrého učenia. Pridŕža sa okrem tradície aj babských bájok (napr.: uznané zjavenia Márie – Fatima, Lurdy).


67.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 12:03 avatar
"Aj apoštol Pavol žil v celibáte a napr. v 1Kor 7,7-9 napísal: "Chcel by som, aby boli všetci ľudia tak, ako som ja; lenže každý má svoj vlastný dar od Boha: jeden tak, druhý inak. Slobodným a vdovám hovorím: Dobre je pre nich, ak zostanú tak, ako ja. Ale ak sa nevedia zdržať, nech vstúpia do manželstva."
Výklad: "Ako som ja", t. j. neženatý."

Božie slovo hovorí, že zabraňovanie ženiť sa, čiže doživotný prikázaný celibát Rímskokatolíckej cirkvi je odpadnutie od viery a UČENIE DÉMONOV a nie Boha! Aj Pavol povedal chcel by som. Nie že to prikazuje.


68.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 12:07 avatar
Ďalšia vec. Človek sa nemôže stať kňazom RKC keď už je ženatý. No čo s apoštolom Petrom ktorý bol ženatý?  
Súhlasí Starý chren


69.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 12:07 avatar
1 Pápež podľa RKC bol ženatý. 


71.
označiť príspevok

Starý chren muž
   11. 4. 2020, 12:49 avatar
Ženatý pápež.


70.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 12:14 avatar
"Každopádne Cirkev nezabraňuje veriacim jesť mäso vo všeobecnosti, len v rámci dňa pokánia určuje daný pôst."

Opakujem.
zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu.
Nikde tam nie je napísané že vo všeobecnosti, či v určitý deň. Jednoducho zabraňujú jesť určité pokrmy v určitý deň pod ťažkým hriechom.

Ak by si čítal bibliu, tak by si vedel, že pôst si človek vyberá dobrovoľne, a aj deň v ktorý bude pôstiť.


72.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 15:16 avatar
Čo sa týka Petra, je logické, že ak mal svokru, mal aj ženu. Ale zvláštne je, že v dome Petra ho neobsluhuje žena, ale svokra. Žena sa priamo vôbec nespomína a tak vzniká otázka: Bol vdovec?
Apoštoli vrátane Petra zanechali všetko a nasledovali Ježiša, ktorý tiež žil v celibáte, Lk 18,28-30: "Peter vravel: „Pozri, my sme opustili, čo sme mali, a išli sme za tebou.“ On (Ježiš) im povedal: „Veru, hovorím vám: Niet nikoho, kto pre Božie kráľovstvo opustí dom alebo ženu, alebo bratov, alebo rodičov, alebo deti, aby nedostal oveľa viac v tomto čase a v budúcom veku večný život.“ (Porov. Lk 5,10-11)

Kristus dal svojej Cirkvi určité poverenie a autoritu rozhodovať a určovať niektoré veci (texty Písma k tomu som v tejto téme už viackrát uvádzal). Cirkev však nezabraňuje veriacim jesť mäso vo všeobecnosti, len rámci dňa pokánia určuje daný pôst. Je to spoločné pre všetkých veriacich (s výnimkou chorých, starých), lebo tvoria "jedno stádo". (Jn 10,16)

K 1Tim 3,2: Nie, "biskup" nemusí mať nutne ženu, nemusí byť povinne ženatý; ale môže mať podľa toho textu iba jednu ženu, takže hovorí sa tam o tom, že "biskup" môže mať jednu ženu, nie viac. Môže "pre nebeské kráľovstvo" (Mt 19,12) žiť bez manželstva. Je možné, že Pavol žiada, aby biskupom bol muž, ktorý bol iba raz ženatý, čiže po smrti manželky má zostať vdovcom.
1Kor 7,1-7: "Dobre je, keď sa muž nedotýka ženy. ... Chcel by som, aby boli všetci ľudia tak, ako som ja; lenže každý má svoj vlastný dar od Boha: jeden tak, druhý inak."
Čiže aj biskup môže byť bez ženy, tak ako Pavol - neženatý. RKC v súlade s autoritou od Boha sa rozhodla svätiť za kňazov iba celibátnikov, ktorí cítia povolanie pre nebeské kráľovstvo byť a slúžiť Bohu a veriacim bez manželstva. (Mimochodom aj Ján Krstiteľ žil zrejme v celibáte.)

Kňaz je osoba, ktorá viac či menej výlučne vykonáva "náboženské" úkony ako svoje zamestnanie resp. povolanie. Ježiš si vyvolil Dvanásť apoštolov, pripravil ich na službu slova a zveril im zodpovednosť za Cirkev a v posledný večer im zveril i Eucharistiu. Keď sa Pán Ježiš pomodlil k Otcovi, povolal k sebe tých, ktorých sám chcel, ustanovil Dvanástich, aby boli s ním, a aby ich poslal hlásať Božie kráľovstvo (porov. Mk 3,13 - 19; Mt 10,1 - 42). Týchto apoštolov (porov. Lk 6,13) ustanovil na spôsob kolégia alebo trvalého zboru, na ktorého čelo postavil Petra, vyvoleného spomedzi nich (porov. Jn 21, 15 - 17). Najprv ich poslal k synom Izraela a potom k všetkým národom (porov. Rim 1,16), aby, účastní na jeho moci, spravili všetky národy jeho učeníkmi, posväcovali ich, viedli (porov. Mt 28, 16 - 20; Mk 16,15; Lk 24, 45 - 48; Jn 20, 21 - 23), a tak rozširovali Cirkev a pod vedením Pána ju svojou službou opatrovali po všetky dni až do skončenia vekov (porov. Mt 28, 20). V tomto poslaní boli v plnej miere potvrdení na Turíce (porov. Sk 2, 1 - 26), podľa Pánovho prisľúbenia: „… keď zostúpi na vás Svätý Duch, dostanete silu a budete mi svedkami v Jeruzaleme i v celej Judei aj v Samárii a až po samý kraj zeme“ (Sk 1, 8). Odvtedy apoštoli, všade hlásajúc evanjelium (porov. Mk 16, 20) - ktoré počúvajúci prijímajú pôsobením Ducha Svätého -, zhromažďujú všeobecnú Cirkev, Pánom založenú na apoštoloch a postavenú na Petrovi, ich kniežati, a na uholnom kameni, ktorým je sám Ježiš Kristus (porov. Zjv 21,14; Mt 16,18; Ef 2,20).

Jn 20,19-23 : "A znova im povedal: „Pokoj vám! Ako mňa poslal Otec, aj ja posielam vás.“ Keď to povedal, dýchol na nich a hovoril im: „Prijmite Ducha Svätého. Komu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, komu ich zadržíte, budú zadržané.“
V tomto texte sa uvádza ustanovenie i sviatosti zmierenia (spovede); Pán Ježiš udeľuje apoštolom zvláštny dar Svätého Ducha a zvláštnu moc, aby mohli ľuďom odpúšťať hriechy.

1Tim 4,14: "Nezanedbávaj dar, ktorý je v tebe a ktorý si dostal skrze proroctvo, vkladaním rúk starších."
"Dar" (gr. chárisma) je dar milosti udelený sviatostnou vysviackou, ktorá sa vykonávala vkladaním rúk. Pri Timotejovej vysviacke vkladal ruky predovšetkým sám apoštol Pavol (pozri 2Tim 1, 6), spolu s ním však aj ostatní prítomní kňazi (starší).

Takže tam má to cirkevné - služobné alebo hierarchické kňazstvo svoje základy. Tým veciam (napr. Eucharistia, spoveď...) sa kňazi venujú.

Cirkev nezakazuje ženiť a vydávať sa, lež - naopak - plne podporuje sobáše a manželstvo veriacich.
Cirkev v rímskom obrade si však vyberá pre kňažstvo tých, ktorí sa pre nebeské kráľovstvo slobodne rozhodujú pre celibát, cítia sa byť k tomu povolaní. Podľa Písma totiž niektorí ľudia pre seba odmietajú manželstvo - "pre nebeské kráľovstvo" (Mt 19,12), takže si slobodne volia celibát.

Musíme si opäť pripomenúť, že Kristus dal svojej Cirkvi moc, autoritu rozhodovať, zväzovať, rozväzovať, určovať niektoré veci. Duch Svätý a Kristus sú s Cirkvou až do skončenia sveta (Jn 14,16; Mt 28,20), takže aj keď nebolo všetko presne v rozvinutej forme vyjadrené v Novom zákone, niečo len naznačené, Cirkev to môže doplniť, rozvinúť, ustanoviť v súlade s Písmom, Kristom a Duchom Svätým.

Písmo si vykladáš subjektívne, "súkromne", pričom Písmo takýto výklad nepodporuje; 2Pt 1,20: "Predovšetkým však vedzte, že nijaké proroctvo v Písme nepripúšťa súkromný výklad."
Z toho plynie dôležitá zásada pri čítaní a vysvetľovaní Písma: slová Písma si nesmie hocikto samovoľne vykladať a vykrúcať, ak v ňom chce nájsť pravdu, ale musí hľadať v nich to, čo nám nimi sám Boh chcel zjaviť. A tu nemôže rozhodovať mienka jednotlivca, ale učenie Cirkvi, lebo jedine jej Boh zveril poklad svojich právd. Svätopisec tu má na mysli bludárov, ktorí si začali po svojom vykladať Sväté písmo.

K tomu 1Tim 4,3-4; tam išlo o to, že u falošných učiteľov sa už začínalo prejavovať gnostické dualistické učenie, podľa ktorého duch je dobrý a hmota zlá. Preto zakazovali manželstvo a niektoré pokrmy. To Cirkev nerobí, veriaci sa môžu ženiť, vydávať a jesť všetko. S uvedenou výnimkou "pre nebeské kráľovstvo" a v rámci dňa pôstu, na čo má patričný dôvod a autoritu


73.
označiť príspevok

Krištof
   11. 4. 2020, 15:50 avatar
Existuje podľa Nového zákona okrem toho tzv. služobného či hierarchického kňažstva aj všeobecné kňažstvo. Pozri od bodu 10. až po 38. (dosť veľa textu):
"10. Kristus Pán, Veľkňaz vybratý spomedzi ľudí (porov. Hebr 5, 1 – 5), urobil nový ľud „kráľovstvom, kňazmi Bohu a svojmu Otcovi“ (Zjv 1, 6; porov. 5, 9 – 10). Pokrstení sú totiž znovuzrodením a pomazaním Ducha Svätého posvätení na duchovnú stavbu a sväté kňazstvo, aby ako kresťania celou svojou činnosťou prinášali duchovné obety a zvestovali slávne skutky toho, ktorý ich z tmy povolal do svojho obdivuhodného svetla (porov. 1 Pt 2, 4 – 10)." dkc.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


74.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 17:19 avatar
"Kristus dal svojej Cirkvi určité poverenie a autoritu rozhodovať a určovať niektoré veci"

Lenže tie veci nemôžu odporovať tomu čo je napísané.


75.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   11. 4. 2020, 17:23 avatar
"Apoštoli vrátane Petra zanechali všetko a nasledovali Ježiša, ktorý tiež žil v celibáte,"

Presne tak. Prečo sa potom nemôžu stať kňazmi ženatí ľudia?  

Ďalej o biskupoch.
1Tim 3:1-5 Toto slovo je spoľahlivé: Kto sa usiluje byť biskupom, túži po dobrom diele. Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, triezvy, rozvážny, slušný, pohostinný, schopný učiť; nie pijan, ani bitkár, ale skromný, nie neznášanlivý, ani chamtivý; musí dobre viesť svoj dom a deti držať v poslušnosti a v celkovej mravnej čistote. Veď kto nevie viesť svoj dom, ako sa bude starať o Božiu cirkev?!

Správne sa píše v písme že rušíte Božie pravdy aby ste si zachovali svoje tradície.


12.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:30 avatar
Očuj, a lekári majú právo ti zakázať určit jedlá, prípadne drogy, alkohol a cigarety?

Alebo je to všetko napokon o poučení, že niečo proste vždy bude mať nejaké následky?

Vieš, s cirkvami a cirkevníkmi je to ťažké. Mne to príde ako obraz kuriatok, ktoré potrebujú kvočku, aby sa jej schovali pod krídla - takže ak niekto nutne potrebuje takúto kvočku, tak nech pekne krásne poslúcha jej dobre mienené príkazy.
Súhlasí Osvietený


13.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:31 avatar
Čo píšeš je síce pekné ale písmo hovorí jasne.  


14.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:32 avatar
Vieš koľko písem je na svete?


15.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:33 avatar
Ale tak nech potom sa RKC netvári že ide podľa písma. Keď mu jasne odporuje.


16.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:34 avatar
RKC ide nielen podľa Písma. To tu bolo viackrát jasne deklarované.


18.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:35 avatar
Lenže tradícia nesmie odporovať písmu.


19.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:36 avatar
A písmo jasne hovorí ako ľahko vedia ľudia zrušiť Božie prikázanie aby to pasovalo ich tradícii. Ako príklad uvediem zas RKC kde doslova vymazali 2 prikázanie a vieme prečo.  


17.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:34 avatar
Pre mňa za mňa nech RKC zakáže jesť úplne mäso. Ale nech sa netvária ako sa pridŕžaju biblie. 


22.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 4. 2020, 18:38 avatar
V budhizme sa Budha, skôr než dosiahol osvietenie, postil podľa zvyku hinduistických svätcov.


23.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:38 avatar
Máš to márne. Tvoj problém je, že nie si kuriatko čo potrebuje kvočku, ale súčasne sa na kvočku hneváš, hoci ju nepotrebuješ.

Ale kuriatkam sa ich kvočka páči, takže prečo do nej strieľaš šípy?


25.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:41 avatar
Lenže farmár jasne nariadil že kuriatka sa musia osamostatniť a nesmia sa zdržiavať pri kvočke. No niektoré kuriatka farmárovi oponujú a idú za kvočkou. Potom nech sa nečudujú že farmár ich potrestá.  


28.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:42 avatar
Ty nie si farmár, bejbi, ani ja nie som.


31.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:43 avatar
Ale Boh je. A keď sa kuriatka neriadia jeho nariadeniami a odporujú im, tak potom nech sa netvária ako ho poslúchajú.


34.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:45 avatar
Keby bol pánbožko chcel, už dávno by RKC nechal zaniknúť. Ale ak nenechal, znamená to, že RKC má svoje miesto v Jeho plánoch.

Ak poznáš trológiu pána prsteňov, tak napokon ten, kto porazil temnotu bol Smígl, to jest vcelku záporná postava...
Ako moja babka hovorievala: Pánboh má krabicu na každú opicu.


42.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:49 avatar
Samozrejme že má miesto ako neviestka.  


26.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:41 avatar
Ale na vine je kvočka lebo dala kuriatkam do rúk zbraň hromadného ničenia - bibliu


29.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:43 avatar
Kvočka dala do rúk kuriatkam biblii ale káže opak. Dokonca v stredoveku kuriatka mali zakázané tú bibliu aj čítať.


32.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 4. 2020, 18:44 avatar
Možno aj novovek teda ak vieš aký rok je stredovek
Súhlasí t-e-ó-m-a


35.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:45 avatar
Novovek v širšom zmysle (spravidla od 1492 [sk: 1526] do dnes):

novovek v užšom zmysle (spravidla do 1789 [sk: 1848], t. j. tzv. včasný/raný novovek, alebo až do 1918/1945)
moderné dejiny/ neskorý novovek (do dnes):
novšie dejiny (spravidla do 1918 / 1945 )
najnovšie dejiny (do dnes), ich podstatná (stále sa posúvajúca) časť sa označuje ako súčasné dejiny

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


33.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:44 avatar
Bol na to dobrý dôvod

Kuriatka majú tendenciu si namýšľať, že múdrosť sveta pojedli


36.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:46 avatar
A preto nepočúvajú farmára. Ale kvočke ktorá učí kuriatka iné veci aké jej nariadil farmár. A tvári sa že im káže to čo nariadil farmár.


37.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:47 avatar
Farmár nemá čo kvočke hovoriť do výchovy kuriatok

Kvočka najlepšie vie čo treba kuriatka naučiť


40.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:48 avatar
Lenže ten farmár stvoril tú kvočku. A celej farme velí farmár.


44.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:50 avatar
Kvočka hrabe ako sa jej zachce, farmár jej akurát tak môže nasypať zrna a pozbierať vajíčka


38.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:47 avatar
A ke´d kuriatkam ukážeš nariadenia farmára tak ťa nepočúvajú a nechajú si štekliť uši kvočkou, ktorá odporuje farmárovi a hovoria že tým farmára poslúchajú.


41.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:49 avatar
Kuriatka vždy budú počúvať svoju mamu kvočku
Súhlasí -era-


47.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:51 avatar
A preto je aj napísané ke´d slepý nasleduje slepého obaja padnú do jamy.


43.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:49 avatar
Nemôžeš nikomu dať slobodu nasilu. Ved sa pozri na Líbiu...


39.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:48 avatar
Ona im ju vôbec neplánovala dať do rúk. To tí protestanti spôsobili!


45.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 18:50 avatar
Mňa najviac serie ako sa tá kvočka tvári že počúva farmára pričom mu jasne odporuje.  
Ešte viac že kuriatka si nechajú štekliť uši kvočkou a nechcú počuť pravdu.


48.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:51 avatar
To je ale čisto tvoj problém, vieš?


49.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:51 avatar
Hľaď si svojho a nestaraj sa do kvočky bo to nie je tvoja farma


51.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 20:47 avatar
Ja len hovorím o tom že kvočka klame. A to či tomu uveria je na nich.  


52.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 20:49 avatar
Samozrejme, že je to na nich

A na tebe je trepať čo sa ti páči
Súhlasí -era-


53.
označiť príspevok

t-e-ó-m-a muž
   10. 4. 2020, 20:51 avatar
Nie čo sa mne páči, ale čo je napísané.  


55.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 20:53 avatar
Všetko možné je napísané
Súhlasí -era-


30.
označiť príspevok

Ježiš Kristus muž
   10. 4. 2020, 18:43 avatar
Teraz si kuriatka namýšľajú že sú pápežskejší ako kvočka


46.
označiť príspevok

-era- muž
   10. 4. 2020, 18:50 avatar
Zabudol vôl, že teľaťom bol.


24.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 4. 2020, 18:40 avatar
Na kresťanskom Východe existujú aj niektoré spôsoby zmiernenia pôstu: 1. dovoľuje sa jesť aj víno a olej, 2. dovoľuje sa jesť aj ryba

RYBA sa môže lebo ryba nemá mäso povedal Harabin


61.
označiť príspevok

havran
   11. 4. 2020, 11:24 avatar
Osvietený- koľko platíš Harabinovi za jednu takú "koninu"?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:32,  ževraj nosíš bačkory, inakšie. .. *21 *45
dnes, 00:26,  Ja som Peťa pochopila. .. *21Teba už ne. *221
dnes, 00:22,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/p960x960/120058551_627809377884030_67895689668462...
dnes, 00:21,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/119897662_628554877809480_7636677381413575535_n.j...
dnes, 00:14,  ja som reagoval na tieto slova no, ale operácie rukami asi nerobí. .. Ide o prácu s...
dnes, 00:12,  Ja som to ešte nekukala, ani nekuknem, viem ako to znie. .. *04
dnes, 00:11,  Takže je aj bystrozraký. .. *21
dnes, 00:10,  ... čo ty vieš... *21 ... Až teraz čítam, že bol kardiochirurg, som nevedela, či aj...
dnes, 00:07,  Faktom je že ma šokoval ako toho ducha svateho v humne chytal s holým bratom a tie jazyky...
dnes, 00:05,  na Gabčaa, áno, aj na teba...*21 *21 Čau. .. =D
dnes, 00:04,  Zuzka u vás sa operuje nohami ?
dnes, 00:03,  no, ale operácie rukami asi nerobí. .. Ide o prácu s rukami, o tej hovorím. ..
dnes, 00:01,  Vždy si potom spomeň na ten smiech, keď ho bolo počuť aj v tíšku. . .pá Dobrú nôcku...
včera, 23:58,  Tak to si teda nemyslím že by sa práve Krajčí nedokázal uživiť . To nie je Miňo Mazurek...
včera, 23:58,  (6) Jasnýmyseľ, viem, že si taký, ale pokús sa, aspoň sem-tam napísať/povedať z...
včera, 23:56,  Ooon, nevyzerá na to, ale idem čítať list Petra, to si ešte nevidel, on lovil ryby. .. *21...
včera, 23:55,  Predpovedať čo bude je naozaj dosť ťažké. Ale vieme logicky posudiť že ak budeme robiť...
včera, 23:51,  Zuzka znamená to že Ruské operácie, ktoré sa snažia destabilizovať Európu, vykonáva...
včera, 23:51,  Edo, samozrejme, že sa nakazí každý a aj poniektorí umrú, nie síce primárne na kovid,...
včera, 23:48,  Od Boha šťastie, že hlavou, možno rukami by sa nedokázal uživiť. Ktovie? *04
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(200 524 bytes in 0,356 seconds)