hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Skutočná príčina dlhovej krízy

príspevkov
20
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 13.10.2013 23:39
posledná zmena 16.10.2013 09:34
1
13.10.2013, 23:39
Ako banky tvoria peniaze?
Zakaždým keď banka poskytne úver, vytvoria sa nové peniaze.
Namiesto toho, aby sa peniaze iba jednoducho presunuli z banky A do banky B, v skutočnosti sa zdvojnásobia.

Príčinou našich finančných problémov sú 'Bumerangové úvery'. Každé euro, ktoré banka požičia, okamžite príde späť do bánk a banky ho opäť požičajú, vytvárajúc tak obrovskú pyramídu dlhov.

Toto zdvojnásobovanie peňazí je možné len preto, že väčšina peňazí dnes existuje len vo forme čísel v počítačových systémoch.

Vládna pomoc priamo občanom by znížila ich bremeno dlhov, naproti tomu, pomoc bankám zvyšuje bremeno dlhov občanov a vyrába bankám neoprávnené zisky.

Ak banky tvoria peniaze, ako sa im počas krízy mohli peniaze minúť?

Tento vyššie popísaný systém znamená, že banky môžu pokračovať v požičiavaní dovtedy, kým my (jednotlivci, rodiny, firmy a vláda) sme ochotní si požičiavať. Problém nastáva len vtedy, keď naše splátky úverov začnú predstavovať tak veľký podiel nášho príjmu, že keď zaplatíme splátky za hypotéku a kreditné karty, neostanú nám už peniaze na jedlo.

Keď nastane toto, ľudia prestávajú splácať svoje úvery a banky začínajú strácať peniaze. To je presne to, čo nastalo v tejto kríze. Avšak, ak by ľudia neboli prestali splácať úvery, banky by mohli tvoriť a požičiavať peniaze do nekonečna.
odkaz

Aké sú dôsledky toho, že je bankám dovolené tvoriť peniaze?

Všetky naše súčasné finančné problémy majú príčinu v systéme, ktorý dovoľuje bankám tvoriť peniaze.
Tento systém je hlavnou príčinou krízy.
Avšak aj v dobrých časoch má neuveriteľne deštruktívne dôsledky na hospodárstvo. To, že banky tvoria drvivú väčšinu peňazí v ekonomike, bude vždy viesť k nestabilite a nakoniec ku úplnému ekonomickému kolapsu.

Riešenie dlhovej krízy
Poslať na


Dovtedy, kým budú banky môcť vytvárať peniaze vo forme dlhov, z dlhovej krízy sa nedostaneme.
************************************************************************************************************************
Riešenie však existuje a je pozoruhodne jednoduché:

a) vyhlásiť tvorbu peňazí bankami za ilegálnu a
b) vrátiť zodpovednosť za tvorbu peňazí späť štátu (prostredníctvom nezávislej štátnej inštitúcie)
Urobiť tento krok – a urobiť to rýchlo – to je kľúčom k tomu, aby sme sa vymanili z recesie bez ďalších zvyšovaní daní, bez ďalších bankrotov a ďalšej zbytočnej biedy.

Riešenie je ľahké a je zadarmo...

V skutočnosti je reforma tak jednoduchá a dá sa tak ohromujúco jednoducho zaviesť, že priemerný človek na ulici by vôbec nemusel postrehnúť, že sa niečo naozaj zmenilo.

Je potrebné v parlamente schváliť zákon, ktorý zmení spôsob, akým funguje bankovníctvo. Zmena by sa zaviedla prakticky cez noc, čím by sa okamžite zabránilo tomu, aby sa súčasná kríza zhoršovala a odvrátil by sa hospodársky úpadok, ktorý by po tejto kríze nasledoval.

Komerčné banky budú pokračovať vo svojej obchodnej činnosti ako doteraz – iba s niekoľkými drobnými zmenami v službách, ktoré poskytujú.

Môže trvať 5 alebo 10 rokov, kým sa vymotáme z tejto kaše dlhov, obligácií a finančných zmlúv, ktoré sme vytvorili za posledných desať rokov, avšak čoskoro uvidíme začiatok novej éry svetovej ekonomiky – éry ekonomickej stability a neuveriteľných možností.

Súčasný bankový systém nie je o nič stabilnejší ako domček z kariet. Našťastie, zreformovať systém je ľahké a je omnoho lacnejšie než vládne návrhy „ako sa dostať z krízy“ (požičať si bilióny a nútiť občanov splácať ich 20 rokov formou vyšších daní).



V čom sa ekonómovia mýlia

Keď sa navrhuje, aby štát tvoril peniaze, ekonómovia začínajú varovať pred zničujúcou infláciou, ktorá by mala nasledovať. Títo ekonómovia sa však mýlia (a nie prvý krát).

Skutočnosť, že ekonómovia začínajú panikáriť pri zmienke o tvorení peňazí štátom, a zároveň ignorujú obrovskú a pravidelnú tvorbu peňazí komerčnými bankami, poukazuje na ignoranciu hraničiacu s hlúposťou. Tu je pár kľúčových faktov, ktoré majú ekonómovia tendenciu ignorovať:

a) celkové množstvo peňazí už teraz počas posledných 30 rokov rástlo v priemere o 10% ročne!

b) Tieto „nové peniaze“ sú peniaze vytvorené bankami a všetky sú zároveň dlhmi

c) Tento každoročný nárast množstva peňazí o 10% viedol ku 6-násobnému zvýšeniu cien bývania a 6-násobnému zvýšeniu štátneho dlhu (údaj za Veľkú Britániu) a ku inflácii, ktorá je v skutočnosti omnoho vyššia než oficiálne údaje zverejňované vládou

Inými slovami, tvorba peňazí bankami už teraz vytvára značnú infláciu. Štát by v skutočnosti mohol znížiť infláciu tým, že by prebral kontrolu nad množstvom peňazí a zvyšoval by ho omnoho pomalším tempom.

Ďalší nesprávny argument ekonómov

Niektorí ekonómovia nám dokonca povedia, že banky netvoria žiadne peniaze – že tvoria len úvery. Ale toto je len akademický trik s terminológiou – ak sú na Vašom alebo na mojom bankovom konte čísla, obaja vieme, že tieto čísla predstavujú peniaze. Tieto čísla na mojom bankovom účte sú prijímané ako platba v obchodoch aj ako platba daní štátu. Sú rovnako dobré ako papierové bankovky, a preto sú peniazmi. Žiadna ďalšia diskusia nie je potrebná.



Riešením všetkých našich súčasných problémov je: zabrániť komerčným bankám tvoriť peniaze, a odovzdať zodpovednosť za tvorbu peňazí pre hospodárstvo štátnej inštitúcii (nezávislej od vlády).

Koľko peňazí by mala vytvoriť? Peňažná politika by mala byť orientovaná na potenciál produktivity reálnej ekonomiky. Jej hlavnou úlohou bude dodať do hospodárstva také množstvo peňazí, koľko bude potrebné pre stabilný vývoj hospodárstva a pritom súčasne udržiavať infláciu pod stanovenou hranicou.

Vieme zo skúseností posledných 20 rokov, že zvyšovanie množstva peňazí o 10% ročne vedie ku obrovsky deštruktívnym finančným krízam, takže by toto percento malo byť oveľa nižšie. 'Bezpečné' tempo rastu peňažnej zásoby bude niekde blízko 0% a určite to bude jednociferné číslo. Presne sa to ukáže po určitom čase.

Centrálne banky aj dnes sledujú a majú k dispozícii všetky potrebné informácie a ukazovatele týkajúce sa konjunktúry, verejných rozpočtov, peňažných a kapitálových trhov, ako aj vývoja úrokových sadzieb.

Ako by sa distribuovali peniaze?

Keď komerčné banky tvoria a distribuujú peniaze, robia to vytváraním úverov. V skutočnosti robia ľudí chudobnejšími tým, že ich dostávajú do väčších dlhov.

Toto vytvára umelý rast ekonomiky (tým, že umožnia ľuďom, ktorí nemajú peniaze, kupovať si veci už dnes), ale v dlhodobom merítku hospodárstvo vlastne upadá, pretože budúci príjem dlžníkov sa bude musieť použiť na splácanie úrokov, namiesto toho, aby bol minutý v obchodoch. To, že je dovolené bankám vytvárať peniaze, je škodlivé pre hospodárstvo a zároveň škodlivé aj pre spoločnosť ako celok.

Naproti tomu, ak bude vytvárať peniaze štátna inštitúcia (po reforme), môže peniaze dať vláde (ako nenávratný príspevok). Vláda peniaze potom použije na:
a) zníženie štátneho dlhu
b) financovanie lepších verejných služieb
c) zníženie daní
d) priame vyplatenie občanom

odkaz
none
2

1. 13.10.2013, 23:39

Ako banky tvoria peniaze?
Zakaždým keď banka poskytne úver, vytvoria sa nové peniaze.
Namiesto toho, aby sa peniaze iba jednoducho presunuli z banky A do banky B, v skutočnosti sa zdvojnásobia.

Príčinou našich finančných problémov sú 'Bumerangové úvery'. Každé euro, ktoré banka požičia, okamžite príde späť do bánk a banky ho opäť požičajú, vytvárajúc tak obrovskú pyramídu dlhov.

Toto zdvojnásobovanie peňazí je možné len preto, že väčšina peňazí dnes existuje len vo f...

13.10.2013, 23:40
Ako na reforme získame všetci
Poslať na
Banky vytvárajú peniaze tým, že zvyšujú naše dlhové bremeno. To položilo základy finančnej krízy.

Ak by tieto peniaze namiesto bánk vytváral štát, mohli by byť použité na školstvo, zdravotníctvo a prvotriedne verejné služby ešte predtým, než by skončili v rukách občanov. Občania by potom tieto peniaze použili na nákup všetkého toho, čo by aj tak nakúpili, ale bez toho, aby sa tým zvýšili dlhy.

V súčasnom systéme, metóda tvorby peňazí bankami:

zvyšuje celkové dlhy – pretože, keď si viac požičiavame, vytvárame viac peňazí, ktoré banky môžu použiť na to, aby požičiavali ešte viac,
zvyšuje riziko finančnej krízy – núti banky požičiavať čoraz viac, až kým začnú požičiavať aj veľmi rizikovým klientom,
vytvára situáciu, v ktorej sa všetko musí zdražovať (firmy si náklady na splácanie úverov a úrokov vždy zakalkulujú do cien svojich výrobkov a tieto tvoria čoraz väčšiu časť z ceny výrobkov - toto spôsobuje infláciu) a životná úroveň klesá (pretože zatiaľ čo ceny rastú, náš príjem, ktorý máme skutočne k dispozícii je čoraz menší - keďže podiel nášho príjmu, ktorý zhltnú splátky hypoték a úverov, je čoraz väčší)
Naproti tomu, ak bude peniaze tvoriť štátna centrálna banka:

znížime dlhové bremeno občanov (tým, že sa vláde umožní vyrovnať štátny dlh, znížiť dane a/alebo financovať lepšie verejné služby)
znížime riziko finančnej krízy – množstvo peňazí v ekonomike sa bude zvyšovať pomalšie, a tým sa predíde inflácii alebo finančným bublinám na trhu bývania alebo iným špekulatívnym bublinám,
zvýšime ekonomickú stabilitu – tým že sa ukončí tvorba peňazí, ktorá stimuluje rizikové a nadmerné požičiavanie, ukončíme model striedania sa „veľmi dobrých rokov“ a „veľmi zlých rokov“,
budeme zvyšovať rok čo rok životnú úroveň – tým, že sa zníži naše dlhové bremeno, budeme mať vyšší skutočný disponibilný príjem.
Dlhodobo bude v novom systéme zabezpečené stabilnejšie a lepšie zabezpečenie úvermi, pretože nebude dochádzať k veľkým existenčným krízam peňažného systému, tak ako ich teraz zažívame s frakčným rezervným systémom, a tým pádom ani také vážne poruchy v zásobovaní peniazmi.

Banky budú môcť požičiavať len tie peniaze, ktoré naozaj majú, ako aj každý iný člen hospodárstva. To vytvorí dôveru a spraví účtovníctvo bánk transparentnejším, jednoduchším a poctivejším. Investície s bankovými úvermi a ohodnotenie budúcich príležitostí a rizík zostanú dostatočne zložitými. Zodpovední bankoví manažéri budú preto aj potom nachádzať dostatok úloh. Ale ukončil by sa ten veľký chaos, ktorý vzniká miešaním tvorby peňazí prostredníctvom úverov a skutočnými úvermi. Úloha tvoriť peniaze bude jednoznačne pridelená štátu, a úlohy peňažných vkladov a poskytovania úverov bankám.

Keď budú v budúcnosti všetky peniaze, tak ako je to tu navrhované, tvorené nezávislou štátnou inštitúciou, potom budú peniaze bezpečné, bude ľahšie ochrániť ich pred infláciou a defláciou, nadmerné rozmachy a úpadky hospodárstva budú zmiernené, verejnosť získa významný zisk z “razobného” a tým bude môcť odstrániť veľkú časť štátneho dlhu, a takisto banky budú chránené pred zoštátnením počas kríz ako aj štát proti nátlaku zo strany bánk.

Všetko čo si vieme predstaviť - výbornú zdravotnú starostlivosť, vynikajúcu verejnú dopravu, prvotriedne vzdelávanie - je finančne na dosah, hneď ako vrátime moc tvoriť peniaze späť štátu

Súčasná kríza nám ukazuje: Nepotrebujeme polovičatú reformu pravidiel hry, ale zásadnú modernizáciu nášho peňažného systému pochádzajúceho ešte z čias kovových peňazí a preto zastaralého.

odkaz
none
3

2. 13.10.2013, 23:40

Ako na reforme získame všetci
Poslať na
Banky vytvárajú peniaze tým, že zvyšujú naše dlhové bremeno. To položilo základy finančnej krízy.

Ak by tieto peniaze namiesto bánk vytváral štát, mohli by byť použité na školstvo, zdravotníctvo a prvotriedne verejné služby ešte predtým, než by skončili v rukách občanov. Občania by potom tieto peniaze použili na nákup všetkého toho, čo by aj tak nakúpili, ale bez toho, aby sa tým zvýšili dlhy.

V súčasnom systéme, metóda tvor...

13.10.2013, 23:43
Prečo je táto reforma len otázkou zdravého rozumu:

Peniaze sú chrbticou hospodárstva. Bez nich by sme nemohli medzi sebou obchodovať – zamestnávateľ by nám nemohol zaplatiť mzdu, nemohli by sme si kúpiť chlieb ani dom a štát by nemohol zaplatiť učiteľov, zdravotné sestry, ani políciu.

V súčasnom systéme má malá skupina súkromných spoločností zameraných na zisk právo vytvárať základný materiál (peniaze), ktoré potrebujeme k tomu, aby naša spoločnosť fungovala.

A nielen to, navyše, keď ich vytvoria, požičajú ich občanom prostredníctvom hypoték, firemných úverov, kreditných kariet – s úrokom, ktorý si na ne účtujú.

Môže byť ťažké to pochopiť – ako je napr. pre rybku ťažké pochopiť, že sa nachádza v akváriu, kým sa na to nevie pozrieť zvonku. Aby sme si uvedomili chybnosť tohto súčasného systému, predstavme si, že by právo tvoriť 90% všetkých peňazí bolo dané nie bankám ale napr. firme Tesco.

Ak budeme potrebovať peniaze na zaplatenie miezd, faktúry, na kúpenie chleba alebo domu, museli by sme si ísť požičať peniaze od Tesca. Tesco by bolo oprávnené vytvoriť niekoľko tisíc miliárd € a potom tieto peniaze požičať občanom, navyše s úrokom, zinkasujúc skvelý zisk niekoľko stoviek miliárd € ročne!

Toto je privilégium, ktoré majú v súčasnosti banky. Jednoducho len vymeňte slovo „Tesco“ za Deutsche Bank, Barclays Bank, UniCredit, ING Bank atď., a uvidíte aký absurdný je tento systém.

Výsledkom tohto systému je, že každý je zadĺžený – jednotlivci, rodiny, firmy a vláda. Myšlienka, že každé požičané euro pochádza z usporených eur, je jednoducho neplatná – bilióny osobných dlhov neboli požičané od armády fanatických sporiteľov z predchádzajúcej generácie – a neboli požičané ani z Číny! Boli vytvorené ako dôsledok nekonečného opakovaného požičiavania v rámci bankového systému.

odkaz
none
4

3. 13.10.2013, 23:43

Prečo je táto reforma len otázkou zdravého rozumu:

Peniaze sú chrbticou hospodárstva. Bez nich by sme nemohli medzi sebou obchodovať – zamestnávateľ by nám nemohol zaplatiť mzdu, nemohli by sme si kúpiť chlieb ani dom a štát by nemohol zaplatiť učiteľov, zdravotné sestry, ani políciu.

V súčasnom systéme má malá skupina súkromných spoločností zameraných na zisk právo vytvárať základný materiál (peniaze), ktoré potrebujeme k tomu, aby naša spoločnosť fungovala.

A niel...

13.10.2013, 23:45
Čo sa stane ak nezreformujeme systém?
Poslať na
Počas histórie ľudstva sa formy peňazí, ktoré používame, rozvíjali a vyvíjali. Forma peňazí, ktorú používame teraz, je značne defektná, čo môžeme veľmi jasne vidieť až teraz.

Riešenia, navrhované našimi súčasnými vodcami, znamenajú privlastnenie si bohatstva od budúcich daňových poplatníkov, len aby sa udržali zisky a veľkosť bánk dnes. Výsledkom zachraňovania bánk bude, že ročne stratíme priemerne približne 3-týždňový príjem (údaj za Veľkú Britániu) na financovanie úrokov štátneho dlhu.



Ak vlády nebudú mať odvahu zaviesť peňažnú reformu, naša životná úroveň najbližšie desaťročia bude o 40% nižšia, než aká by mohla prirodzene byť. Navyše vlády sa budú márne snažiť riešiť dôchodkovú krízu, ktorá sa začne ozývať v priebehu najbližších rokov.
Teda, stále menej z nášho príjmu nám bude skutočne patriť, čo bude držať hospodárstvo dole a umelo podporovať finančný sektor.

Mohlo by sa nám zdať, že je to cena, ktorú stojí za to zaplatiť – pokiaľ si neuvedomíme, že to aj tak nezabráni nevyhnutnému kolapsu neudržateľného peňažného systému založeného na dlhoch. (Inými slovami, ak prežijeme túto krízu, tá ktorá bude nasledovať, bude desať krát horšia.)

Tvrdou realitou je, že náš súčasný finančný systém – presnejšie proces, ktorým banky tvoria peniaze, kedykoľvek si niekto berie pôžičku – nás všetkých vedie do extrémnej chudoby. A horká pravda je, že je to úplne zbytočné.

Recesia (hospodársky úpadok) je zbytočná

Šokujúcou pravdou je, že táto recesia je úplne zbytočná.

V reálnom svete sa nič nezmenilo – máme rovnaký počet ľudí, rovnaké množstvo jedla, rovnaké technológie, vedomosti, výrobné priestory, domy, rovnaký počet pracovných hodín v týždni – ako sme mali v čase hospodárskeho rozmachu. Máme všetko, čo potrebujeme na to, aby sme tvorili a udržiavali prosperujúcu ekonomiku. Tak prečo ľudia so skutočnými schopnosťami strácajú prácu a zostávajú sedieť doma, bez toho aby robili niečo produktívne?
Recesia musela nevyhnutne na 100% prísť, ale zároveň bolo možné sa jej na 100% vyhnúť – ak by sa zaviedla reforma, ktorú tu navrhujeme. Avšak, pokiaľ bude bankám dovolené tvoriť peniaze, z tejto finančnej krízy nie je žiadne východisko.

Kým nebude tento systém napravený, tak jediné na čo sa môžeme tešiť, je: viac dlhov, viac finančných kríz, väčšie znehodnocovanie našich úspor a dôchodkov, vyššie dane a zároveň škrty vo výdavkoch na verejnoprospešné služby, bankroty, nezamestnanosť, hyperinflácia, chaos, kriminalita...


odkaz
none
20

1. 13.10.2013, 23:39

Ako banky tvoria peniaze?
Zakaždým keď banka poskytne úver, vytvoria sa nové peniaze.
Namiesto toho, aby sa peniaze iba jednoducho presunuli z banky A do banky B, v skutočnosti sa zdvojnásobia.

Príčinou našich finančných problémov sú 'Bumerangové úvery'. Každé euro, ktoré banka požičia, okamžite príde späť do bánk a banky ho opäť požičajú, vytvárajúc tak obrovskú pyramídu dlhov.

Toto zdvojnásobovanie peňazí je možné len preto, že väčšina peňazí dnes existuje len vo f...

16.10.2013, 09:34
Do istej miery správne, aj keď vo rozdielnej miere úplné odpovede na otázku, prečo sa zhruba v roku 2008 začala svetová hospodárska kríza, ktorá následne viedla ku krízam rozpočtovým, ponúkajú mnohí bez toho, aby vedeli, že vlastne opakujú čiastkové závery marxisticko-leninskej teórie o kapitalistických cykloch a o hospodárskej kríze z nadvýroby.

Kapitalistický cyklus je vývoj kapitalistickej výroby v smere na seba nadväzujúcich fáz: kríza, depresia, oživenie a rozmach. Súhrn fáz od jednej krízy po druhú tvorí kapitalistický cyklus. Základom cyklického rozvoja kapitalistickej výroby je hospodárska kríza z nadvýroby ako hlavná fáza kapitalistického cyklu. Každá kríza završuje jeden cyklus a je začiatkom nového cyklu. V podmienkach súčasného kapitalizmu môžu pokusy buržoázneho štátu regulovať ekonomiku, narušiť následnosť fáz a niektoré jeho fázy môžu aj chýbať. Opatrenia, ktoré prijíma štát, nemôžu však odstrániť cyklický charakter kapitalistickej výroby a jej hlavnú fázu – krízu. Hospodársku krízu charakterizuje vyhrotenie všetkých protirečení kapitalistickej ekonomiky, ich dočasné násilné riešenie. Hospodárska kríza sa prejavuje v nadvýrobe tovarov a v prudkom zostrení ťažkostí s ich odbytom. Podniky sa buď zatvárajú, alebo značne obmedzujú výrobu tovarov, rastie masová nezamestnanosť, prudko klesá životná úroveň pracujúcich, obchod upadá, narúšajú sa peňažné a bankové vzťahy a dochádza k bankrotu priemyselných, obchodných a bankových firiem.

Príčinou hospodárskych kríz z nadvýroby je základné protirečenie kapitalizmu – protirečenie medzi spoločenským charakterom výroby a súkromnokapitalistickou formou privlastňovania výsledkov výroby. Toto protirečenie sa prejavuje v anarchii kapitalistickej výroby, v neustálom narušovaní proporcií v ekonomike kapitalistických krajín, v antagonistickom protirečení medzi výrobou a spotrebou, medzi buržoáziou a proletariátom. V priebehu kapitalistickej reprodukcie sa nevyhnutne odhaľuje nezmieriteľné protirečenie medzi cieľom kapitalistickej výroby a prostriedkami na jeho dosiahnutie. Kapitalisti v honbe za ziskom bezhranične rozširujú výrobu a vrhajú na trh stále väčšie množstvo tovarov. Súčasne zvyšujú stupeň vykorisťovania pracujúcich a snažia sa držať mzdu na najnižšej úrovni. V dôsledku toho kúpyschopný dopyt pracujúcich zaostáva za výrobnými možnosťami a zmenšuje sa v porovnaní so stále rastúcim objemom výroby. To nevyhnutne vedie k ťažkostiam pri realizácii tovarov, ktoré boli vyrobené v kapitalistických podnikoch. Tie zostávajú nepredané, podniky nemôžu uhradiť svoje náklady, a teda nemôžu pokračovať vo výrobe. V dôsledku toho sa narušuje výrobný proces v podnikoch, v odvetviach a v celej ekonomike. Z hospodárskej krízy sa kapitalisti dostávajú ničením časti výrobných síl (zatvárajú podniky, ničia tovary), stupňovaním vykorisťovania pracujúcich a obnovou fixného kapitálu, ktorá je základom východiska z krízy. Hospodárske krízy sa prejavujú vo všetkých sférach hospodárskeho života kapitalistickej spoločnosti (vo výrobe, rozdeľovaní, výmene a v spotrebe, v priemysle a poľnohospodárstve) a rozširuje sa ba celú svetovú kapitalistickú sústavu. Krízy vedú k štátnomonopolistickému kapitalizmu, k militarizácii ekonomiky, k inflácii a k ďalšiemu rastu protirečení v procese kapitalistickej reprodukcie.
none
5
14.10.2013, 10:06
A ted si dame deli?
Tieto informacie koluju uz roky po internete, pravidelne sa opakuju, ale problem je, ze ludia su prispani... nereaguju na to, povacsine to pokladaju za konspiracie a ich autorov vysmievaju...
so what.
none
6
14.10.2013, 11:19
Písal som to tu už viackrát.........problém jednoducho povedané je, že peniaze akože vytvorené vo finančných trhoch nemajú takmer žiadnu reálnu hodnotu či krytie ak chcete. Ak by sa v jeden deň mali splatiť všetky dlhy, tak by sa prišlo na to že na celej našej planéte nie je dostatok produktov ktoré by ten dlh reprezentoval. Treba zrušiť či výrazne obmedziť špekulatívne finančníctvo, burzy, rôzne vymyslené finančné produkty a obchodovanie s nimi......lenže to treba urobiť na celom svete, inak to nebude fungovať a to teda je tvrdý oriešok, lebo vidina zbohatnutia špekuláciou je príliš silná.......
👍: dorota
none
7

6. majko1 14.10.2013, 11:19

Písal som to tu už viackrát.........problém jednoducho povedané je, že peniaze akože vytvorené vo finančných trhoch nemajú takmer žiadnu reálnu hodnotu či krytie ak chcete. Ak by sa v jeden deň mali splatiť všetky dlhy, tak by sa prišlo na to že na celej našej planéte nie je dostatok produktov ktoré by ten dlh reprezentoval. Treba zrušiť či výrazne obmedziť špekulatívne finančníctvo, burzy, rôzne vymyslené finančné produkty a obchodovanie s nimi......lenže to treba urobiť na celom svete, inak to...

14.10.2013, 11:32
Myslis riadit trh? zakazat obchodovat s peniazmi ako takymi, zrusit akciove trhy a podobne? Ale to znamena socializmus.
Kapitalizmus garantuje volnost vo vyuzivani trhu a penazi.
none
8

7. 14.10.2013, 11:32

Myslis riadit trh? zakazat obchodovat s peniazmi ako takymi, zrusit akciove trhy a podobne? Ale to znamena socializmus.
Kapitalizmus garantuje volnost vo vyuzivani trhu a penazi.

14.10.2013, 12:02
Nechal by som žiť iba komoditnú burzu, hoci aj tam treba dávať pozor na špekulácie........Nebol by to socializmus, lebo nemyslím že by bolo dobré držať všetok majetok v rukách štátu a teda politikov........Iba zamedziť kadejaké finančné deriváty ktoré nie sú kryté ničím .
👍: dorota
none
9

8. majko1 14.10.2013, 12:02

Nechal by som žiť iba komoditnú burzu, hoci aj tam treba dávať pozor na špekulácie........Nebol by to socializmus, lebo nemyslím že by bolo dobré držať všetok majetok v rukách štátu a teda politikov........Iba zamedziť kadejaké finančné deriváty ktoré nie sú kryté ničím .

14.10.2013, 12:11
AK zasahujes do trhu, tak to nemoze byt kapitalizmus. Je jedno kolko toho vlastni stat a kolko je v sukromnych rukach to moze byt aj v socializmr. Napriklad v madarsku bol taky socializmus, kde bolo do vyznamnej miery povolene sukromne podnikanie.
Ak ale raz zacnes regulovat takymto sposobom, ze to sa moze, to nie a tak dalej, tak to uz je socialisticka forma statu, pretoze to robis z dovodov vyrovnania vyhod pre ludi obchod a podnikanie. Kapitalizmus toto nesmie. Volny trh je jeho hlavnou crtou.
none
10

9. 14.10.2013, 12:11

AK zasahujes do trhu, tak to nemoze byt kapitalizmus. Je jedno kolko toho vlastni stat a kolko je v sukromnych rukach to moze byt aj v socializmr. Napriklad v madarsku bol taky socializmus, kde bolo do vyznamnej miery povolene sukromne podnikanie.
Ak ale raz zacnes regulovat takymto sposobom, ze to sa moze, to nie a tak dalej, tak to uz je socialisticka forma statu, pretoze to robis z dovodov vyrovnania vyhod pre ludi obchod a podnikanie. Kapitalizmus toto nesmie. Volny trh je jeho hlavnou ...

14.10.2013, 12:44
paradoxne(alebo mozno aj nie) su to prave kapitalisti ktr zasahuju do trhu lebo ich zaujmom je ziskat monopol na trhu. co v podstate vedie k zniceniu trhu ako takeho, , teda racionalne obmedzenie "moci" zo strany napr. statu je vitane.

toho co s aobavate teda nie je samotny kapitalizmus alebo socializmus ale oligarchny kapitalizmus a oligarchny socializmus.
none
11

10. dorota 14.10.2013, 12:44

paradoxne(alebo mozno aj nie) su to prave kapitalisti ktr zasahuju do trhu lebo ich zaujmom je ziskat monopol na trhu. co v podstate vedie k zniceniu trhu ako takeho, , teda racionalne obmedzenie "moci" zo strany napr. statu je vitane.

toho co s aobavate teda nie je samotny kapitalizmus alebo socializmus ale oligarchny kapitalizmus a oligarchny socializmus.

14.10.2013, 13:43
@dumb_baby: Kapitalista nemá ako vytvoriť monopol bez pomoci štátu.
none
17

11. 14.10.2013, 13:43

@dumb_baby: Kapitalista nemá ako vytvoriť monopol bez pomoci štátu.

15.10.2013, 09:30
asi si opomenul pojem obmedzenie
lebo ak mame stat ktr ide o ovladnutie a mame kapitalistov ktr ide o to iste a este si aj podaju ruku tak sme v pecku.

teda obmedzenie sa pohybuej vzdy na tenkej hrane a len preto lebo ... ludia su moralne nevyspeli.lebo vieme, ze zakony niesu pre spravodlivych ale pre ludi bezboznych, nemravnych a hriesnych.

(boze na nebesiah ty vies ako ma nebavia tieto debaty lebo stale pridem len k jednemu zdroju. amen.)
none
19

17. dorota 15.10.2013, 09:30

asi si opomenul pojem obmedzenie
lebo ak mame stat ktr ide o ovladnutie a mame kapitalistov ktr ide o to iste a este si aj podaju ruku tak sme v pecku.

teda obmedzenie sa pohybuej vzdy na tenkej hrane a len preto lebo ... ludia su moralne nevyspeli.lebo vieme, ze zakony niesu pre spravodlivych ale pre ludi bezboznych, nemravnych a hriesnych.

(boze na nebesiah ty vies ako ma nebavia tieto debaty lebo stale pridem len k jednemu zdroju. amen.)

15.10.2013, 18:22
A ktorý je to zdroj? Myslíš viera?
none
18

9. 14.10.2013, 12:11

AK zasahujes do trhu, tak to nemoze byt kapitalizmus. Je jedno kolko toho vlastni stat a kolko je v sukromnych rukach to moze byt aj v socializmr. Napriklad v madarsku bol taky socializmus, kde bolo do vyznamnej miery povolene sukromne podnikanie.
Ak ale raz zacnes regulovat takymto sposobom, ze to sa moze, to nie a tak dalej, tak to uz je socialisticka forma statu, pretoze to robis z dovodov vyrovnania vyhod pre ludi obchod a podnikanie. Kapitalizmus toto nesmie. Volny trh je jeho hlavnou ...

15.10.2013, 16:06
Všade je trh regulovaný. Ide len o mieru a štruktúru regulácií.
none
12
14.10.2013, 16:00
dorota má pravdu, súčasný kapitalizmus, práve ak nemá obmedzenia, tak ničí slobodný trh. V skutočnosti už slobodný trh takmer neexistuje a to je tiež príčina rozvratu ekonomiky. Regulácia jednoducho musí byť a musí fungovať, nič absolútne dobré neexistuje. Čo sa týka zamedzenia likvidácie trhu, som proti nadnárodným korporáciám a obrým podnikom všeobecne. Slobodný trh existuje a výborne reguľuje iba tam kde je dostatok nezávislých subjektov . Trh nie je ani štát, jeho vymedzenie je asi také, že je to okruh pôsobenia kde má zmysel vzhľadom na náklady pôsobiť. Čiže v rôznych komoditách sú lokalizácie trhu rozdielne.......
none
13

12. majko1 14.10.2013, 16:00

dorota má pravdu, súčasný kapitalizmus, práve ak nemá obmedzenia, tak ničí slobodný trh. V skutočnosti už slobodný trh takmer neexistuje a to je tiež príčina rozvratu ekonomiky. Regulácia jednoducho musí byť a musí fungovať, nič absolútne dobré neexistuje. Čo sa týka zamedzenia likvidácie trhu, som proti nadnárodným korporáciám a obrým podnikom všeobecne. Slobodný trh existuje a výborne reguľuje iba tam kde je dostatok nezávislých subjektov . Trh nie je ani štát, jeho vymedzenie je asi také, že ...

14.10.2013, 16:10
Tak treba cakat na zazrak, ze sa bohaci umudria
none
14

13. 14.10.2013, 16:10

Tak treba cakat na zazrak, ze sa bohaci umudria

14.10.2013, 16:11
Nuž nie je to jednoduché, doteraz v histórii ľudstva nikto nič proti sebe dobrovolne neurobil.........
none
15

14. majko1 14.10.2013, 16:11

Nuž nie je to jednoduché, doteraz v histórii ľudstva nikto nič proti sebe dobrovolne neurobil.........

14.10.2013, 16:17
To je dost zname, ved preto aj vznikol socializmus. Vzdy prepukne vtedy, ked ludia uz nevedia ako dalej.
none
16

13. 14.10.2013, 16:10

Tak treba cakat na zazrak, ze sa bohaci umudria

14.10.2013, 16:19
@13: Dobre, a čo je TVOJ plán?
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 149 960 B vygenerované za : 0.099 s unikátne zobrazenia tém : 36 198 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si myslíš, že programovanie je náročná činnosť a vyžaduje si nejaké špeciálne zručnosti... Ale nie je to celkom tak... Snáď každý z nás denno-denne programuje a ani si to neuvedomuje... Chceš ...

citát dňa :

O práci iba v práci. O škole iba v škole.