Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Skutočná demokracia vyzerá predsa úplne inak.

20
reakcií
1017
prečítaní
Tému 6. októbra 2014, 00:40 založil Chiara.1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 00:40 avatar
O demokracii vo Švajčiarsku

Označovať náš chorý politický systém pojmom demokracia je nepochybne mimoriadne nešťastný nápad. Skutočná demokracia vyzerá predsa úplne inak. Stačí porovnať Slovensko so Švajčiarskom.

? Švajčiarsky občan uplatnil zásadu suverenity ľudu (moc pochádza od občana) a dal sám sebe dve základné práva:

- právo hlasovať,

- právo voliť

? Vláda a parlament ľudu nevládnu, ale len dočasne spravujú veci verejné. Sú platenými zamestnancami občanov a sú voči nim v podriadenej pozícii.

- poslanec = zamestnanec

- občan = majiteľ firmy

? Úlohou poslancov je odbremeniť občanov od rutinného každodenného rozhodovania. V mene obyvateľov pripravujú a schvaľujú bežné zákony. Tie však nevstupujú do platnosti automaticky. Občania môžu vetovať akýkoľvek zákon a môžu rozhodnúť, že budú o danej veci radšej hlasovať osobne v referende.

? Parlament nemá právomoc zmeniť ústavu, to môže iba ľud (referendom).

? Občania majú právo zákonodarnej aj ústavodarnej iniciatívy. Po vyzbieraní potrebného počtu podpisov môžu petíciou sami predkladať návrhy zákonov, ktoré parlament po rokovaní so zástupcami petičného výboru buď prijme a zapracuje do legislatívy, alebo sa o nich hlasuje v referende.

? Pred referendom prebiehajú rozsiahle verejné diskusie a každý s predstihom dostane brožúrku s podrobnými argumentmi za a proti. Kto sa nevie rozhodnúť, môže si osvojiť odporúčanie svojej obľúbenej strany.

? Referendum je bez ohľadu na účasť vždy platné a je vždy záväzné. Neexistuje žiadna možnosť, ako by tomu nejakí zamestnanci občanov (poslanci) mohli zabrániť.

Aj volebný systém je zaujímavý:

? Pri voľbách má švajčiarsky volič možnosť zobrať si napríklad kandidátku strany Obyčajní ľudia, "zakrúžkovať" na nej povedzme Matoviča a ostatných vyškrtnúť.

? Zároveň môže rukou dopísať ďalšie mená z iných strán - napríklad Luciu Žitňanskú (SDKU), Ľubomíra Galka (SaS), Daniela Lipšica (KDH) a trebárs aj Noru Mojsejovú a bude to platný hlas pre uvedených kandidátov.

Niektoré ďalšie perličky:

? Švajčiari nemajú žiadnu 5 percentnú hranicu na zvolenie do parlamentu.

? Pre 8miliónov obyvateľov im stačí sedem ministrov, pričom jeden z nich striedavo zastáva aj funkciu prezidenta (nepotrebujú na to najvyššieho ústavného pretekára Ivana Seatoviča).

? Nemajú žiadnu koalíciu a opozíciu. Švajčiari majú konkordanciu. To znamená, že každá väčšia strana má právo i morálnu povinnosť ponúknuť do vlády čo najlepšieho ministra. O zákonoch sa podrobne diskutuje so snahou dosiahnuť už v parlamente čo najväčšiu celospoločenskú dohodu, aby veľká väčšina obyvateľov bola spokojná a aby zbytočne nezaťažovali občanov referendom.

? Vláda má dlhodobo celosvetovo najvyššiu dôveru obyvateľstva (75 až 80 percent)

? Politické strany nedostávajú žiadne príspevky od štátu.

? Nezamestnanosť je iba 3 percentá a na uživenie štátu, v ktorom politici nekradnú (nemajú veľmi ako), stačí DPH vo výške 8%.

? Suverénni švajčiarski občania sú vlastníkmi svojho štátu. Nepotrebujú Fica ani Mečiara, pretože potrebné sociálne istoty si vedia zabezpečiť hlasovaním aj sami. Majú svojich politikov pod kontrolou a nemusia meditovať nad tým, ako si zvoliť menšiu gorilu.

A teraz ešte raz, čože to máme na Slovensku? Demokraciu?

Príroda nedáva nič zadarmo. Ani volebné právo. Aj to sme si museli vybojovať. Slovenskí politici nám nanútili nepoužiteľné a nedemokratické pravidlá. Hrajú s nami stále tú istú spoločenskú hru Zvoľ si svojho zlodeja. Dzurindovské a Ficovské skratky k vyšším platom a lepším sociálnym istotám sú len červík na udici. Ale nenechajme sa nachytať.

Jediná cesta k švajčiarskym platom vedie cez "švajčiarske" zákony.

Švajčiari začali svoju púť ku skutočnej demokracii už v roku 1848 a ešte stále nemajú ani zďaleka všetko ideálne.

Ale až keď raz budeme fungovať aspoň tak ako oni, až potom si budeme môcť povzdychnúť "demokracia je zlý systém, ale nič lepšieho ešte nevymysleli".

Jozef Bielik
www.czechfreepress.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

odporúčam prečítať si knihu Baťova priemyslená demokracia.
Súhlasí B0ris


2.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 00:49 avatar
Demokracia ako všeliek

Existuje „politická panacea“ (liek na všetko), ktorá vyžaduje našu pozornosť. Je to ideológia demokracie, v dnešnej dobe tak ospevovanej. Je dôležité odhaliť túto fikciu, za ktorú najmä USA a Veľká Británia vraj bojujú.

Mechanizmus finančný

Budúcnosť, v krátkosti, patrí tomu národu alebo spoločnosti národov, ktorí prví zavedú systém „bezúročných peňazí“.

Nič nie je istejšie ako to, že stabilný, prosperujúci a mierumilovný svet je možný len vtedy, keď človek ako jednotlivec bude vo všetkých potrebách plne uspokojený. Toto nemá absolútne nič spoločného s územným rozdelením, impériami, ekonomickými systémami alebo právom zvoliť si vládu a podobne. Je to doslovne funkcia finančného mechanizmu, a prvý krok k tomuto cieľu je zamietnutie „negatívnych peňazí“ v prospech „bezúročných peňazí“.

Opraty moci sú v rukách finančnej oligarchie, ktorá infiltruje všetky sociálne mechanizmy a tak uplatňuje nad nimi absolútnu kontrolu. Moc dlžoby je obrovská a dnes presahuje každú inú moc. Jej suverenita je cenou za individuálnu suverenitu človeka a jej suverénny vládca je mamon, ničiteľ skutočného náboženstva a ľudskej slobody.

Moc dlžôb, poháňaná ilúziou, môže byť udržovaná len ilúziou. Ale ako dlžoba vzrastá, vzrastá aj jej moc, pokiaľ sa spoločnosť pod nátlakom naruší a tak narastá potreba sily udržovať tento peňažný mechanizmus v existencii. Ale dokonca aj moc má svoj pôvod v „mýte“, a teda, len preto môže ľudstvo udržovať a ospravedlňovať svoje krutosti a nespravodlivosti. Pod týmto diabolským bičom „mýtu“ a hlavne mýtu politickej ideológie, vznikol barbarizmus ľudstva.

Ako je „štát“ čím ďalej, tým viac zaviazaný veriteľom (požičiavateľom), vyvíja sa „historická medzera“, kedy národ, ktorého príslušníci sú obeťou systému, sa odlúčia od tých, ktorí v ich mene vládnu.

Týmto spôsobom sa vyvinul Frankenstein modernej doby – všemocný štát – ktorý sa dožaduje neobmedzenej suverenity nad občanmi a udržuje sa v svojej pozícii používaním moci. Občania sú si vedomí, že sú nútení v každom smere jednať spôsobom im ako jednotlivcom odporným a participovať na spoločnom zle, ale pretože nie sú schopní porozumieť tejto sociálnej mašinérii, nepoznajú prameň a pôvod sily, ktorá nad nimi dominuje.

Porozumenie pôvodu tejto tajnej moci prezrádza, že defekty v spoločnosti nevyúsťujú jednoducho zo zlých ľudí. Mlčanie kléru, nemohúcnosť učiteľov, neschopnosť politikov, tyrania občianskych a vojenských služieb, klamstvá a podvody priemyslu a obchodu a dokonca hlúposť bankárov, sú vo veľkej miere následky finančnej nadvlády, ktorej suverenita a moc sú stále majoritou nepovšimnuté.

Cena tejto nadvlády je úplný rozvrat spoločnosti. Toto je viditeľné hlavne v primárnom paradoxe „negatívnych peňazí“, v intenciách ktorého:

komunita môže ekonomicky prosperovať len dovtedy, kým klesá hlbšie a hlbšie do dlžôb,
každý pokus zaplatiť dlžobu, čiže každý pokus o finančnú solventnosť znamená ekonomické zruinovanie (toto tvrdenie je jasne proti zdravému rozumu a táto kontradikcia preniká celým rozsahom sociálneho života),
priemyselné odvetvie má najhoršie podmienky na existenciu, je najhoršie platené, chronicky insolventné a nemôže nájsť pracovníkov do produkcie,
verejní služobníci v administratíve vládnu nad svojimi živiteľmi železnou päsťou,
ľudia vyrábajú a narábajú so zbraňami, aby ujarmili sami seba,
politika sa snaží zničiť spoločnosť a ľudskú slobodu,
výchova a náboženstvo zbavujú človeka reality,
V zadlženej spoločnosti využitie ľudského snaženia je nemožnosťou, pretože bezpečnosť a pohodlie sú predovšetkým otázkou peňazí. Ale peniaze (ktoré sú zároveň dlžoby) nie sú vytvárané pari passu s tovarom. Tie sú vytvárané, podľa iracionálnych pravidiel medzinárodných financií, a tak ľudstvo je večne v nedostatku tovarov, v prvom rade preto, lebo má nedostatok peňazí.

Prosperita spoločnosti môže byť dosiahnutá len deštrukciou systému vydieračských dlžôb a nahradením systémom „bezúročných peňazí“.

viac tu:
beo.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí B0ris


3.
označiť príspevok

universum
   6. 10. 2014, 00:59 avatar
Svajciarsko moze obdivovat len uplne sveta neznaly clovek. Svet chcel jednu neutralnu krajinu, to je cele.
O Svajciarsku nerozhoduju svajciari, ale svet.


4.
označiť príspevok

B0ris muž
   6. 10. 2014, 08:49 avatar
S tym si dovolim nesuhlasit. Nepoznas svajciarov.. To je este asi tak 3x tvrdohlavejsi a hrdsi narod, ako nemci.
Mne boli miestami az neprijemni, ale plne som pochopil, preco maju prave oni priamu demokraciu... S nimi hold nevyebes tak lahko.. Boli to oni, kto ako jediny z europy zastavil u seba sirenie islamu zakonmi.... a ine veci.
Co akurat viem a to priamo od nich, sice maju priamu demokracciu, ale media im prevazne tiez nepatria a tie sa neustale snazia manipulovat ich mienku a dost sa im v tom aj dari.


12.
označiť príspevok

universum
   6. 10. 2014, 16:05 avatar
Tak ale nepoznas pricinu?!

Svajciari mozu byt tvrdohlavi a hrdi, lebo im to dovolil svet. Ako maly narod by akurat drzali hubu a vybabres s nimi kedy chces. Ale svet chce jednu neutralnu krajinu, to je cele. Tak si tam mozu hlasovat o kazriveni uhoriek, lebo im to dovolime, inak by nemohli nic. Co zmozu proti svetu?

Svajciari su rovnaki trkvasi ako kazdy iny, je to len o tom, ze chceme jednu neutralnu krajinu.


13.
označiť príspevok

Linda žena
   6. 10. 2014, 16:20 avatar
prečo iba jednú neutrálnu krajinu ?
však aj Švédsko; Rakúsko; Fínsko; Írsko..sú neutrálne štáty a to som ešte všetky nevymenovala..
Súhlasí Chiara.1


17.
označiť príspevok

universum
   6. 10. 2014, 16:37 avatar
Preotze pocas vojny treba mat kdesi ulozene prachy a neutralne miesto.


14.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 16:23 avatar
12,
boženku, čo ty natrepeš sprostosti   ..,,"jednu neutrálnu krajinu" vravíš že chce svet ?..   
zjavne nevieš koľko je neutralnych štátov..doplň si vedomostné medzery :

Rakúsko, Kostarika, Fínsko, Írsko, Lichtenštajnsko, Malta, Panama, San Marino, Švédsko, Švajčiarsko, Turkménsko, ZUkrajina a Vatikán.


15.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 16:24 avatar
opr.preklep: * Ukrajina


16.
označiť príspevok

universum
   6. 10. 2014, 16:35 avatar
CHiarika tu sa bavi o politike tak netrep sprostosti a venuj sa niecomu, comu rozumies.


18.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 16:38 avatar
Univerzum začnem ťa nahlasovať za marenie diskusií a ver tomu že sa posnažím...krom toho, hlúposťou priam kvitneš 


20.
označiť príspevok

universum
   7. 10. 2014, 00:39 avatar
Chiarika zacne: boženku, čo ty natrepeš sprostosti
universum odpoveda: Chiarika netrep sprostosti

koho chces nahlasit, ty ublizene vymlete ale dostatocne zakerne a falosne hovienko


21.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   9. 10. 2014, 11:16 avatar
uľav si univerzum, možno opeknieš..pápá*


19.
označiť príspevok

B0ris muž
   6. 10. 2014, 16:43 avatar
To nepoznam, kludne to moze byt ako pises ty. Dokonca, ked nad tym tak premyslam, tak to dava aj dost zmysel. Vo svajci maju peniaze vsetky najvacsie svine sveta.
Súhlasí universum


5.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 11:02 avatar
ako vždy od veci, .Švajčiarsko si budovalo svoju demokraciu roky rokaté, ..preštuduj si napr.wiki

Švajčiarsko
Moderné tvorenie zákonov občanmi začalo vo švajčiarskych mestách v 13. storočí, od kedy existovala tradícia miestnych a kantonálnych verejných zhromaždení, na ktorých sa mužskí občania každoročne stretávali na tržnom námestí, aby prijali najdôležitejšie rozhodnutia. V roku 1847 Švajčiari pridali povinné referendum k svojej národnej ústave. O každej zmene a doplnení ústavy je vláda povinná zvolať referendum. Rovnako je referendum povinné aj o vstupe Švajčiarska do medzinárodných organizácií.

V roku 1874 pridali možnosť nepovinného referenda. Ak poskytne 50 000 občanov svoje podpisy do 100 dní od oficiálneho uverejnenia parlamentného zákona, môžu si vynútiť referendum o tomto zákone. Pôvodne sa to nevzťahovalo na zákony, ktoré parlament označil za naliehavé. Ale keď parlament začal zneužívať túto možnosť a začal označovať najrôznejšie typy zákonov za naliehavé, referendum stanovilo, že naliehavé zákony môžu vstúpiť do platnosti okamžite, ale následne vždy musia podliehať povinnému referendu.

atď.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


6.
označiť príspevok

dorota
   6. 10. 2014, 11:50 avatar
inak maju polopriamu demokraciu, ...pokracujte. :-D


7.
označiť príspevok

Linda žena
   6. 10. 2014, 13:05 avatar
už len vedieť..aký je rozdiel medzi priamou a polopriamou demokraciou ?


8.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 13:20 avatar
ehmm..povedala by som, že Švajčiarsko, že sa len svojim vynikajúco prepracovaným pol. systémom OPIERA o polopriamu demokraciu.


9.
označiť príspevok

dorota
   6. 10. 2014, 13:34 avatar
preco opiera?


10.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   6. 10. 2014, 13:45 avatar
lebo z nej celkom nevychádza len sa opiera...


11.
označiť príspevok

Linda žena
   6. 10. 2014, 13:50 avatar
priamu odpoveď sa nedočkám a inotajom nerozumiem.
príjemnú diskusiu  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:36,  Čo všetko ešte o vesmíre nevieme. Inak, tie časti vesmíru sa zdajú byť nádherné, ale...
dnes, 00:29,  Keď Pavol Janík tára. Pletie si veci. http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2020070015
dnes, 00:12,  Aj toto je krása. .. https://apod.nasa.gov/apod/ap200703.html
dnes, 00:10,  Lívia triafa do čierneho. https://www.youtube.com/watch?v=B2Z4OzckRsg&pp=wgIECgIIAQ%3D%3D
dnes, 00:09,  Uvarila som zemiaky, zajtra idem tie lokše z nich urobiť, ak mi vyjdú, tak Ti napíšem, a ak...
včera, 23:54,  Wauky https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
včera, 23:11,  mufíku tvoj pán satan má z teba radosť :)
včera, 23:07,  presne presne...mufík je zahoracka špina....*21*21*21
včera, 22:43,  mufik plný zloby a nenávisti :)
včera, 22:42,  mufík "znovuzrodený" banderovec :)
včera, 22:06,  mufik je špina čelovek.... zahoracka šviňa*21*21*21
včera, 21:56,  mufík bandera......*21*21*21*21
včera, 21:54,  Jaj, sorač, ja som to nepochopila, J Tull, asi vieš o Šalamúnovi málo =)) a o tom čo sa...
včera, 21:52,  Hitler palil knihy, novodobi fasisti buraju sochy a monumenty.
včera, 21:50,  V jeho pripade skor biela kazajka. :-))))))))))
včera, 21:43,  Nerozumiem ?
včera, 21:36,  Black power ?
včera, 20:59,  Máš len jedno šťastie, že idem na 2 mesiace do nemocnice, takže budeš mať odo mňa pokoj...
včera, 20:53,  Ty obhajuješ čiernych rasistov !
včera, 20:53,  Pohoda klidek tabacek*21*21*21*21 Kluud *05*05*05*05*05
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Obráť tvár k slnku a všetky tiene padnú za teba.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(88 402 bytes in 1,334 seconds)