Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Skúsenosti so sektami

70
reakcií
2242
prečítaní
Tému 15. marca 2011, 12:38 založil Hanuman.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
15. 10. 2012
15
12. 09. 2018
5
29. 04. 2021
0
07. 12. 2011
0
 
 


1.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 12:38 avatar
už hádam každý mal tú "česť" s praktikami siekt a rôznych náboženských hnutí. Na Slovensku ich pôsobí hneď niekoľko. Niektoré volia menej ofenzívny spôsob získabania nových členov, čo je pre ne jednou z prvoradých činností, členovia iných vedia byť doslova vlezlí. Netajím sa svojím odmietavým postojom ku takýmto spoločenstvám. Plne rešpektujem to, že niektorí ľudia majú potrebu veriť v niečo transcendentné, a že poniektorí si musia aj naplniť potrebu niekam patriť v rámci svojho duchovného hľadania. Proti čomu by som chcel , ale vystúpiť sú spôsoby získavania a vykorisťovania členov, indoktrinácia členov svojou vieroukou. Spôsob fungovania a ich metódy.
Má niekto z vás priama či nepriamu skúsenosť s nimi?
Súhlasí enemy unknown


4.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 12:48 avatar
A čo keby si napísal aj niečo k veci! Omáčky, omáčky, a nakoniec sa pýtaš, či nám chutí. Mne nechutí!

Napíš konkrétne, a netoč sa okolo všeobecných kecov.


26.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:31 avatar
H: Plne rešpektujem to, že niektorí ľudia majú potrebu veriť v niečo transcendentné…

Toto patrí medzi základy sekularizmu. To len aby si vedel. Okrem toho, že plne rešpektujeme práva ľudí niečomu veriť, aj oni naopak rešpektujú práva druhých vyjadrovať sa kriticky k ich vieram.

Napríklad ak kráľ verí, že má pekné šaty, tak my ho môžeme plne rešpektovať, nech si verí, čomu chce, aj tomu, že má pekné šaty, ale nič nám nemôže brániť povedať aj pravdu, že kráľ je nahý.
Súhlasí Hanuman


27.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:33 avatar
H: Netajím sa svojím odmietavým postojom ku takýmto spoločenstvám.

Ja sa netajím ani odmietavým postojom k ďalším náboženským spoločenstvám, nielen k sektám, ale aj k cirkvám. Ale nie až tak všeobecne, skôr v konkrétnych bodoch, konkrétne prejavy. A tak…


59.
označiť príspevok

piskotka žena
   15. 3. 2011, 19:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 3. 2011, 12:42 avatar
Iste, ale nenapísem ani slovo, na jednej strane ma styk s týmito ludmi poucil a na strane druehj mi cosi vzal. Sekty su ovela mensím nebezpecenstvom, nez nebankovky, ci vykonavatelia vole ich chamtivosti- exekutory napr. s ich masienriou zlodejstva pre jednodtlivdcov.


3.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 12:45 avatar
úplne súhlasím, ale nebankovky, exekútorov a "svetskú" chamtivú mašinériu nechajme teraz bokom. Časom príde aj na nich na fóre.   Tu si môžme beztrestne ponadávať a aspoň v mysli zbiť každého exekútora
Súhlasí ranexil, enemy unknown


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 12:50 avatar
Alebo by sme mohli aj pokojne povedať, že sú menším zlom, než oficiálne registrované a štátom financované… z peňazí daňovníkov.


8.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 12:53 avatar
to je otázne... už etablované, oficiálne náboženstvá, hoci medzi nimi a sektami funguje viacero paralel, sú myslím menej zhubné, lebo zväčša ich ideológia nie je taká radikálna a taká absurdná, len predsa sú otesaní storočiami. No netvrdím, že ani oni nemajú veľa masla na hlave...
Súhlasí enemy unknown


10.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 12:56 avatar
Preto som sa ohradil voči tej omáčke v úvode (1. príspevok). Prestaň tárať všeobecne, a skús napísať, čo presne ti vadí. A vtedy sa dá zistiť, či súhlas, alebo nesúhlas s takými názormi.


35.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:45 avatar
už som napísal konkrétne veci, máš pravdu, že treba byť konkrétny


5.
označiť príspevok

rains
   15. 3. 2011, 12:48 avatar
ja som tu "cest" este nemal.


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 3. 2011, 12:52 avatar
Oni si zvycajne tak nevravia, maju nejakeho penisa postaveneho v popredí ten sa zvycajne vyvaza v nejakom drahom aute, vyslovene zerie obdiv duchopvnych fanyniek a ma hubu plnu reci o tom co presne porusuje- resp, zvycajne ani nevie, ze robi zle...odovodnuje si to svojou vynimocnostou, alebo tym, ze sa vacsmi paci Bohu, tak si to zasluzi atp.
Ale nie su nic s duchovnymi sektami, kedy ste clenom radu, ktorý je ovladaný neviditelnym spagetovym monstrom. Namiesto kecupu zere krv a vy ste transfuzka)


11.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 12:57 avatar
Nie, sekty aleb kulty si nevravia, už len preto, že u nás to má až taký hanlivý význam, ale sedí to. Je to to správne slovko podľa mňa.
A to, čo si povedal Ranexil je jeden zo základných znakov sekty - silná charizmatická osobnosť vodcu. Zväčša egocentrik a egomaniak. V lepšom prípade fantasta, v horšom mierne psychopatická osobnosť.
Asi nie všetci, no niektorí si určite uvedomujú, že sú "len" manipulátormi. Viď. L.R. Hubbard a jeho Scientológia. to je kapitola sama o sebe.


21.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 3. 2011, 13:20 avatar
No ak by ti dosla raz zena domov po navsteve seansi nejakeho guru -om-hom, a tresla by ti , ze ju laskou manipulujes púrave ty a branis jej v slobodetak by si vedel ze co zac su sekty a hlavne hajzel v popredí. Najdu vzdy skulinu v dusi cloveka a nemusi ist len o bombardovanie laskou, ale kludne aj obratene, len aby ziskali na svoju cestu dalsiu obet.
Obdivujem tych ludi, ktorí vedu sekty, su to machry- spicka ludskeho pokolenia a je chybou spolocnosti, ze sa nemohli realizovat niekde inde.
Súhlasí Hanuman


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 12:54 avatar
Nevidím na tom nič extra, ak si nejakí veriaci, ktorí napríklad nesúhlasia s praktikami tých väčších cirkevných organizácií, založia vlastnú organizáciu, spolok, a tá zvyčajne býva malá, čiže z pohľadu rozdelenia náboženských skupín ich nazývame sektami. To znamená, že v prípade sekty môže ísť o to lepšie (zdravé) jadro, ktoré sa odštiepilo od veľkej organizácie, ktorá sa správa ako rakovina.


12.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 12:58 avatar
Len keby to tak fungovalo. Ak totiž väčšina trpí rakovinou, tak menšina tiež, len choroba má inú podobu.
Súhlasí enemy unknown


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:10 avatar
Predstáv si napríklad 5-člennú rodinu. Všetci sú katolíci, deti sú vychovávaní ku katolicizmu. A tu, jeden z nich sa rozhodne, že bude moslim, lebo uznal pravosť islamu. Mal by si potom vidieť to ich zhubné správanie k tomu moslimovi v rodine. Vieš, keď chceš kritizovať sekty, mal by si brať do úvahy aj extrémy v tých organizáciách, ktoré sa nechápu ako sekty, ale ako cirkvi, ako riadne, či lepšie povedané usporiadané náboženské organizácie.

Zober si napríklad výstavbu mešity, a hneď by si videl krik nie u sektárov, ale u tých, akože cirkevníkov. Preto som sa naučil rozlišovať, a nekritizujem bezhlavo všetko, čo niekto nazýva sektou. Poznám ľudí, ktorých väčšinová spoločnosť by rada označovala za sektárov, a ja im závidím ich spolupatričnosť, ochotníctvo, kolegialitu, jednoducho, ich súdržnosť, a iné pre mňa dôležité cnosti. Preto nekritizujem len tak sekty, lebo som sa naučil, že niektorí sú oveľa lepšími ľuďmi ako tí cirkevníci v tých riadnych cirkvách, povedzme, čo si hovoria, že sú katolíci. Zvyčajne, ak mne niekto povie, že je katolík, tak mi už akoby dopredu povedal tri výkričníky o sebe. Nemusí to byť pravidlo, ale zvykol som si dávať pozor práve na ľudí, ktorí len tak o sebe suverénne prehlasujú, že sú katolíci. S tými sú niekedy väčšie starosti ako so sektármi. Preto tak píšem, aby si v tom nemal hokej, a začal sa vyjadrovať k veci. Ak chceš kritizovať sekty, tak píš o nich konkrétne, a vyhni sa všeobecným taľafatkám. Potom to na mňa pôsobí tak odstrašujúco, ako keď Boris kritizuje demokraciu.  


23.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:22 avatar
veľmi dobre si uvedomujem praktiky väčšinových náboženstiev. Neobhajujem ich. Boh chráň! :D
Myslím si o nich svoje. Len si nepochopil, že môj príspevok sa nevenuje im? Ja o hruškách, Ty o jablkách, uznávam, že obe sú ovocie ale o jablkách inokedy.
Mimochodom si sympatizant nejakej sekty či akoš?
Súhlasí enemy unknown


24.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:25 avatar
H: Mimochodom si sympatizant nejakej sekty či akoš?

V: Som sympatizant zrozumiteľného vyjadrovania.


13.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:00 avatar
okej - teda niečo konkrétne - osobná skúsenosť.
Cirkev Zjdenotenia, slangovo Munisti.

Neuveritaľná tuposť a stupidita, neurážam, to si ešte dávam obrúsok pred ústa.

Hovorí vám to niečo?
Súhlasí enemy unknown


14.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:04 avatar
Ich vodca, hoci jednou nohou v hrobe, ešte stále žije. Už nie sú taký slávni a veľkí ako v 80. rokoch napríklad, ale stále to je jedna z najplyvnejších a najznámejších siekt. U nás začali pôsobiť chvíľku po prevrate. Na Slovensku síce nemajú nijako extra silnú základňu, ale v pár miestach pôsobia.
Konkrétne napríklad v Žiline - moje bydlisko.


15.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:08 avatar
Veľmi sa angažujú sa svetový mier :D naivná no super ušľachtilá myšlienka. Beriem. No v minulosti ako úhlavní nepriatelia komunizmu sa snažili rozbiť ZSSR (nič proti) a sám veľký Mun - kšeftoval so zbraňami - kvôli zvrhnutiu komunizmu. Takže zvláštne mierová filozofia. Preslávili sa aj hromadnými tisícovámi sobášmi na štadiónoch v Kóreji. Južná Kórea je ich kolíska.


18.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:15 avatar
To, že Mun sa pasuje do úlohy nového Krista! Údajne ten pôvodný zlyhal, lebo sa nestihol oženiť s Máriou Magdalénou. Konkrétne úloha rodiny tu hrá prvé husle. Podľa ich učenia splní človek boží plán až v dokonalom zväzku manželskom. Ako inak posväteným autoritatívnym mesiášskym samozvaným reverendom Munom. Partnerov vyberá podľa fotografie na základe svojho šiesteho zmyslu , títo sa predtým nikdy nevideli, sú takmer vždy inej národnosti a často inej rasy. Takýmto geniálnym spôsobom zmieruje vzťahy medzi etnikami a vytvára nové ľudstvo.
O oddanosti sekte a poslušnoti ani nehovorím. O vymývaní mozgov absurdným učením, vychádzajúcim z biblie lepšie pomlčať.
Vydržal som až jednu prednášku, potom som ušiel. Môj nešťastný kamarát absolvoval celý jeden kurz (jeho hlúposť) vlastne jeho potešenie, lebo rád sa háda čo síce nepovažujem za taktné, ale budiž.


19.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:19 avatar
Ja by som na každú tvoju vetu o sektách vedel napísať podobne o cirkvách. Nevidím rozdiel. Môžeš pokojne začať písať o vymývaní mozgov u katolíkov.


30.
označiť príspevok

ruwolf muž
   15. 3. 2011, 14:30 avatar
Prečo je ten Tvoj kamarát nešťstný? (Ak to nie je tajné.)
Veď vravíš, že si vie nájsť potešenie.  


31.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:30 avatar
:D to bol nešťastný prívlastok  bol nešťastný len z môjho pohľadu, že absolvoval celý rad prednášok, kde si vypočul bludy typu - že vyvolený národ je z Kóreje, že Mun je nový mesiáš, že prvý hriech bol preto, lebo Adam a Eva mali pod stromom poznania sex, atď, boli to chuťovky, lebo to zabralo viac ako dvanásť hodín výkladu. Jemu to zjavne vyhovovalo, lebo sa asi potreboval s niekým pohádať o duchovných veciach...
Súhlasí ruwolf


17.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:14 avatar
Nič extra mi to nehovorí. Akurát, že si nič o nich extra nenapísal. O katolíkoch sa toho toľko popísalo, až až, a na Slovensku to so žiadnym katolíkom ani netrtklo. Si myslíš, že keď napíšeš nejakú halúz o munistoch, že ich bude menej?


20.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:19 avatar
dúfam aspoň v to, že sa tínedžeri, ako som bol vtedy ja, trochu zamyslia. Ak tu aspoň jeden zablúdi, tak bude dobre :D
Mal by si zažiť ich žilinského guru :D ktorý si z toho spravil životné poslanie, behá po Žiline, lanári mladých ľudí na tréning bojového umenia a potom do nich hustí až sa nebo zelená . Je to naozaj forma psychického nátlaku.
Súhlasí enemy unknown


22.
označiť príspevok

Vlado muž
   15. 3. 2011, 13:22 avatar
A keď si potom z toho všetkého vytriezvel, tak čím si sa stal? Aký je terajší tvoj svetonázor? Už si materialista? Racionalista? Ateista? Skeptik? So zdravým rozumom?


25.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 13:27 avatar
Nemal som z čoho triezvieť, lebo ma nestihli opiť. Používajú výučbu bojových umení ako prostriedok k náboru nových členov. Vždy som mal rád fyzický tréning, a párkrát som bol na výučbe. Horšie bolo, že tréner sa snažil so mnou budovať kamarátsky vzťah, keď ale do mňa začal hustiť ich vierouku došlo mi, čo mi neskôr osobne povedal: že mu ide o to, aby som sa stal"veriacim" a všemožne ma spracovával.
Napálilo ma to z dvoch príčin. 1. Že zneužíva bojové umenia na propagáciu svojho svetonázoru. 2. Že buduje falošné kamarátstva, za účelom náboru.

Hneď potom som odišiel.


32.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:32 avatar
A ty?
Okrem toho neviem prečo by som sa mal priraďovať k nejakému názorovému prúdu. To sa musí nutne človek niekam zaraďovať?
Hľadám a nepočúvam fanatikov.
Súhlasí enemy unknown


28.
označiť príspevok

ranexil muž
   15. 3. 2011, 14:10 avatar
Inac homanisti to je aka sekta? A kto je ich vodca? nacom sa vozí vodca humanistov? 


34.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:39 avatar
:D na drahých limuzínach


29.
označiť príspevok

Faith_No_More
   15. 3. 2011, 14:23 avatar
Sekty sú obšírna tematika. Každá sekta je iná, má iné učenie, iné taktiky. Mňa v poslednej dobe zaujala scientológia, tá je tu nová a má aj celebritu , ako oddaného člena.


33.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:37 avatar
Scientológovia to majú premakané, dokonale zakamuflované za moderné, vedecké a prevratné učenie na podporu rozvoja osobnosti. A ž neskôr, keď ťa pripravia o peniaze sa dozvieš, že celé je to UFO haluškách a mimozemšťanoch  Niet divu, veď zakladateľ , Hubbard, bol b-čkovým spisovateľom sci-fi.


36.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 17:50 avatar
až na to, že scientológovia nie sú sekta, ale "občianske združenie"..na rozdiel od CZ...


38.
označiť príspevok

Faith_No_More
   15. 3. 2011, 17:55 avatar
Súhlasí Mojka


43.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 18:03 avatar
pardón, tak hnutie 
( niečo ako HZDS ..monológ, nevšímať si )


39.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:55 avatar
mno oficiálne... ale ja sa môžem nazvať žirafou, no ostávam človekom.
Ale majú aj sympaťáka, no tajtrlíka Toma Cruisa . A je to mínus, či plus :D teraz nejako neviem
Súhlasí Mojka


41.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 17:57 avatar
aj my máme jedného sympoša ..nebudem ho menovať...


44.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 18:04 avatar
akého, akého, Mňa? :D


45.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 18:06 avatar
no keď si scientoš, tak aj ty  


46.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 18:08 avatar
žeby som sa k nim pridal?

ale asi nie
 
Súhlasí Mojka


47.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 18:12 avatar
ani neviem, či hej, alebo nie..Ten náš sympoš už veľa rady dal tu na df-ku..len nikto sa mu, ani len nepoďakoval..Za dobrotu na žobrotu..iba ak tak 


37.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 17:53 avatar
a tam ani ceny nie sú také..Čím to asi je? 


40.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 17:56 avatar
Súhlasí Mojka


42.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 17:59 avatar
mrknem sa na to, Hanuman, už len kvôli tomu nášmu sympošovi 


48.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 18:14 avatar
Samozrejme, kazdy mame so sektami na Sk aj vo svete skusenosti. Napriklad Rimsko-katolicka cirkev... a to myslim vazne!


49.
označiť príspevok

Mojka žena
   15. 3. 2011, 18:24 avatar
RKC je sekta..a ja že..vierovyznanie ..iba kvôli sčítaniu obyvateľstva, by rada vedieť..Ale unúvať sa nemusíš, hárok s 56 otázkami ostane nevyplnený...


50.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 18:31 avatar
RKC nie je sekta. Keď už len kvôli počtom prívržencov. Alebo že by to bol len jediný rozdiel?
Cirkev má mnohé sektárske praktiky, to uznávam


51.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 18:38 avatar
No vsak skusme zadefinovat sektu par jasne definovanymi bodmi a potom pojdeme dob po bode, ci sa stotoznuju s cirkevnymi konvenciami. Da si niekto namahu?


52.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 18:39 avatar
Usetrim nam cas, prideme na to, ze je to tiez sekta, len je v nasej zauzivanej moralke akceptovatelna a umelo vytiahnuta z tejto skupiny.


60.
označiť príspevok

Faith_No_More
   15. 3. 2011, 20:08 avatar
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

...ergo tradičné náboženstvá, ako kresťanstvo, islam, etc. nie sú sekty. Len tie odnože a rôzne sektárske zoskupenia zhromaždené okolo svojich vodcov.
A ak by sme si zobrali aj vec osobnej slobody, tak ovečka RKC sa môže slobodne rozhodnúť, či ide v nedeľu do kostola, či nie. Ani ju nik nenúti agitovať nových členov, alebo rušiť kontakty s nečlenmi.
Ergo nazývať všetky náboženstvá sektami je tendenčné tvrdenie.
Súhlasí Hanuman


53.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 19:01 avatar
v poriadku - ale potom je z tvojho pohľadu každé náboženské hnutie sektou, ale to nie je pravda. Mnohé praktiky a metódy majú spoločné. Bohužiaľ tak to je zadefinované aj v encyklopédii :D a je to všeobecne tak vnímané, že medzi sektou a náboženstvom je rozdiel, nech už sa nám zdá byť RKC akokoľvek blízka sekte, a že často oprávnene, nie je to sekta.
Kým kresťanstvo nebolo povýšené milánskym ediktom na štátne náboženstvo, tak ok, dovtedy to bola sekta, ale dnes už to tak neplatí, hovorím keby už len kvôli počtu členov
Súhlasí Faith_No_More


54.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 19:29 avatar
OK, bavme sa o tych rozdieloch, ja ziadne nevidim, a ked tak len minimalne. Pomozes mi nejake pochopit?


55.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 19:30 avatar
Okrem toho, ze cirkvi su "legalnejsie" ako tie ostatne sekty...


56.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 19:44 avatar
rozdiel je už aj v tom ako to poníma legislatíva a verejná mienka (hlúposti, ja viem)
reálne rozdiely-
1.počet členov
2.dlhá história tradičných náboženstiev oproti sektám, ktoré sú mladé a sú spoločenským javom
3. pôvodnosť (o tom by sa dalo diskutovať, ale je častým javom, že učenie sekty vychádza z náboženstva, stojí na jeho učení, len ho nejakým spôsobom pozmeňuje, či inak vykladá)
4. učenie a prax napríklad kresťanstva v súčasnosti zmäkla (liberalizuje sa, síce pozvoľna no predsa) vierouka sekty sa prejavuje extrémnejšie


57.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 19:46 avatar
5. zbožštenie vodcu - tiež pomerne častý jav. Cirkev má pápeža ako zástupcu Boha na zemi, no niektoré sekty majú rovno osobného boha. Vteleného do postavy vodcu. Mesianistický princíp


58.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 19:51 avatar
6. lepší dohľad nad životom a konaním člena je v sekte, takisto tam pôsobia väčšie tlaky, skrátka človek je pod väčším dozorom a je viac formovaný podľa ich ideológie než bežný katolík. To ale neplatí u niektorých cirkevných spoločenstiev, tam to je veeeeeľmi podobné.


61.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 20:14 avatar
Takze starec
1.počet členov hovori len o velkosti sekty
2.su sekty, ktore maju viac ako tisic rokov a teda niektore nabozensta su mladsie
3.povodnost tu tiez nepatri. vacsina cirkvi je napriklad postavene na subore spisov zvanych biblia, ktorej povodnost je diskutabilna. navyse si ju cirkvi vysvetluju po svojom a v monohom si protirecia. Momochodom prave toto je znakom sekty, upravovat si povodne zdroje podla svojich zamerov ci dovodov
4.bod si myslel iba zo zartu, ucenie a prax. alebo mi nieco uslo. vsak volaco dodaj, ja sa chytim...
5.ano presne tak, na cele kazdej sekty stoji vodca. sekty maju hierachiu. co mi to len pripomina, ... ale nie! ved cirkvi ziadnu nemaju.

Tu je dalsich par bodov, ktorymi radi charakterizujeme sekty (prave som vygooglil). Len poznamenavam, ze podobnost s cirkvami je ciste nahodna :
1. autoritárske vedenie- vodca sekty má vplyv na učenie, na členov a vyžaduje sa úplná vernosť a oddanosť
2. elitárstvo a výlučnosť- daná sekta hlása, že ona je jediná pravá, vyvolená skupina ľudí, schopná zachrániť nielen svojich členov, ale často aj celé ľudstvo - teraz som si nie isty, hovorievaju nam nase cirkvi, ze je vela ciest veducich k bohu?
3. šírenie dogmy- členovia šíria učenie sekty, ktoré považujú za jedinú pravú a neomylnú pravdu, ktorej je nutné veriť a nepochybovať o nej - ale toto o cirkvach vobec neplati, vsak ze. alebo si tu mysli niekto nieco ine?
4. platia presné pravidlá a zásady pre život členov- tieto pravidlá je nutné dodržiavať, zahŕňajú absolútnu kontrolu a reguláciu života a konania členov, až po kontrolu myšlienok a citového života - toto uz vobec s cirkvami nema co do cinenia, ved ich clenovia si robia co len chcu, pedofilia, zprenevera, vrazdy. Asi sam seba presvedcim, ze cirkvi nie su sekty.
5. viera je povýšená nad všetko rozumové poznanie- učeniu sekty treba veriť a nie nad ním rozmýšľať, dôraz sa kladie na emócie a pocity... toto nejdem ani komentovat, zasa by som si nas... do vlastneho hniezda
6. prenasledovanie- sekta hlása, že je spoločnosť pre jej učenie prenasleduje, všetci, ktorí nehlásajú učenie sekty sú nepriatelia - ale toto by sme o nasich cirkvach a jej dobyvacnej mynulosti predsa nemohli povedat
7. sankcie a tresty- neprispôsobenie sa sekte je rôzne trestané- od odvrátenie sa, izolácie až po telesné tresty a suicídium - ano aj v cirkvach su tieto smery, do kedy to vlastne upalovali neprisposobive ovecky?
8. pri získavaní nových členov sa používa psychická manipulácia- patria sem sľuby o vyriešení osobných problémov až po vyriešenie celosvetových problémov, taktiež aj zahrňovanie láskou - laska, riesenie problemov, nie, cirkvi nic take nerobia ani neslubuju


62.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 20:15 avatar
... sorry za pravopis


64.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 20:27 avatar
nie sme na hodine gramatiky


63.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 20:26 avatar
takže starec, :D máš vo všetkých bodoch pravdu a je tam naozaj veľká podoba, ergo, niektoré body sú úplne zhodné :D Napriek tomu tu je rozdiel, sekty sú radikálnejšie ako náš katolicizmus (myslím súčasnosť, minulosť nechajme minulosti)

Ale 1. počet členov neurčuje veľkosť sekty - lebo menej členov - sekta, viac členov, automaticky náboženstvo. Inými slovami rozdiel je ten, že sekta je menšinové duchovné hnutie oproti väčšinovému, - náboženstvu. Z toho tak trochu vyplývajú aj niektoré extrémne prajavy sekty- menší pes je tiež často agresívnejší, musí si nejako kompenzovať svojeu veľkosť :D
2.ktoré sekty majú viac ako tisíc rokov a existujú dodnes???
3. áno :D azda len to, že náboženské zdroje sú pôvodnejšie, aj keď nie možno celkom pôvodné a dnes už dlhšiu dobu neupravované, v minulosti to bolo iné
4. nevšimol si si, že kňazi sa menia, že aj v Taliansku je už možný rozvod, atď? vymenili sa generácie a nie všetci dnešní kňazi sú myslením v stredoveku, sú medzi nimi aj pohoďáci, možno skromne, ale sú
5. jasné, hierarchia tu je jak sviňa, ale aspoň nemá cirkev boha na zemi


65.
označiť príspevok

rains
   15. 3. 2011, 20:44 avatar
aj krestanstvo zacinalo ako sekta. Dokonca bola tak deklarovana.
Súhlasí Hanuman


66.
označiť príspevok

muz.zmarsu muž
   15. 3. 2011, 20:50 avatar
No problem, mame rozdielne nazory...


67.
označiť príspevok

Hanuman muž
   15. 3. 2011, 20:59 avatar
No problem, rozdielne názory, ale chápeme názory toho druhého


68.
označiť príspevok

sta2rky muž
   16. 3. 2011, 18:34 avatar
No ja mám sektárky rád, keď prídu na kus reči, posedíme, ponúknem kávičkou, oni hovoria o konci sveta, smrti, ja o živote a nezmyselnosti náboženskej viery, ale už po šiestom raze ma nenavštívili, ba obchádzajú, hlásil mi to sused ktorému sa sťažovali, že tú mladšiu som tak zneistil vo viere, že sa jej vzdala.
Súhlasí scirocco


69.
označiť príspevok

Hanuman muž
   16. 3. 2011, 22:52 avatar
máš u mňa malé bezvýznamné plus 


70.
označiť príspevok

winry žena
   16. 3. 2011, 22:58 avatar
skoro som v jednej skoncila, ale pytali vela euracov za vycvik....  
...i ked neviem, ci rovno sekta...mne sa pacili...rozpravali o osvieteni, o beznom zivote...boli nekonfliktni, mili...a mne bolo vtedy taaaaaaaaaak velmi smutno... ale uz ich nepotrebujem...)


71.
označiť príspevok

Hanuman muž
   16. 3. 2011, 23:07 avatar
čo boli zač? ak sa môžem spýtať a nevadí ti odpovedať?
ja som mal osobnú skúsenosť s Munistami - snažili sa ma nalanáriť a s Hnutím Grálu - kedysi sa istí členovia rodiny na to namotali... A ešte s Novou gnózou   - to je dosť obskurná a u nás sa prakticky nevyskytujúca sekta. No čo, mal som na sektárov šťastie  aj preto som začal túto tému
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:23,  35. Vyjadriť svoj názor alebo svetonázor môže aj vedec, či už teista alebo ateista. Ale...
dnes, 07:06,  Ak teda mozes, tak sa ozvi....
včera, 21:53,  Dnes vedcov vôbec nezaujíma, že Darwin bol agnostik. Je to pre evolúciu irelevantné.
včera, 21:27,  Enfant, si ešte v zajatí zastaralých názorov, ktoré dnes veda neberie do úvahy.
včera, 21:26,  Dnešná evolúcia (veda) sa už nezaoberá pozostatkami teistických názorov.
včera, 21:21,  Ak sú, nachádzajú sa len v ľudskej mysli. A to má skúmať psychiatria, psychológia,...
včera, 21:19,  ET: „Veda môže pracovať len s hmotnými vysvetleniami; nemôže potvrdiť ani vyvrátiť...
včera, 21:18,  ET: Buď je polovica mojich kolegov strašne hlúpa, alebo darvinizmus ako veda je plne v súlade...
včera, 21:16,  ET: Hovorím to svojim kolegom už po x-miliónty krát: Veda jednoducho nemôže svojimi...
včera, 21:10,  ET: <o>To vôbec nie je otázka pre "neutrálnu" prírodnú vedu. Prírodná veda...
včera, 19:27,  To vôbec nie je otázka pre "neutrálnu" prírodnú vedu. Prírodná veda sa nemá...
včera, 15:54,  Oxoti, idioti, spam roboti, neotravujte toto fórum.*57
včera, 15:53,  Priveľa otáznikov (?). Kto ti má rozumieť?
včera, 15:18,  <a href=https://irecommend.ru/content/khoroshii-tovar-za-svoi-dengi-11>?????????????...
21. 3. 2023,  kntsz - asi bude dobre, keď na čas vychladneš. To vážne myslíš, že ti budem pojem za...
21. 3. 2023,  Tak nakoniec sa zistilo, že naša divá mačka, čo sa chodí k nám nažrať je cica mica....
21. 3. 2023,  Kntsz, načo cituješ niekoho, keď s ním nesuhlasiš?
21. 3. 2023,  V úvode to tvrdíš, na konci: skorej horšie.
21. 3. 2023,  Veda sa nezaoberá špekulatívnou metafyzikou. Pre vedu nie je nič za fyzikou.
21. 3. 2023,  Necituješ, takže len táraš.
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Najmúdrejší ľudia sa podriaďujú svojím vlastným príkazom.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(179 278 bytes in 0,183 seconds)