Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  kultúra  téma
kategórie:  

Školstvo bez rovnováhy citu a rozumu

46
reakcií
5109
prečítaní
Tému 3. septembra 2013, 17:34 založil markus.

podobné témy:1.
označiť príspevok

markus muž
   3. 9. 2013, 17:34 avatar
Považujem za mimoriadne potrebné vyjadriť sa k závažnému problému súčasného školstva, ktorým je podceňovanie výučby predmetov citového charakteru typu výtvarná výchova, hudobná výchova, estetika a podobne, a na druhej strane nezdravé nadhodnocovanie predmetov rozumového a exaktného charakteru.

V psychológii sa hovorí, že ľudská osobnosť je tvorená tromi zložkami: telesnou, rozumovo-intelektuálnou a citovo-emocionálnou.

Ak vyjmeme telo a telesnosť, zostanú nám rozum a cit. Dve zložky ľudskej osobnosti, ktoré by mali byť v harmónii! Potrebu nevyhnutnosti zachovávania takéhoto druhu rovnováhy môžeme predsa nájsť všade vôkol nás: noc a deň, nádych a výdych, aktivita a odpočinok. Aj v medicíne sa pri výskume mozgu dospelo k záveru, že jeho harmonické fungovanie je možné len vzájomným rovnocenným dialógom medzi ľavou a pravou hemisférou.

Harmónia! Rovnováha! Aké krásne a obsažné pojmy, ale ako tragicky sa od nich vzďaľujeme!

Súčasný školský systém totiž rozvíja najmä ľavú hemisféru, ktorá zahŕňa analytické, logické a racionálne myslenie. Naproti tomu fungovanie pravej hemisféry, ktorá je zameraná na intuíciu, emocionalitu, krásno a rozvíjajú ju predmety tvorivého a estetického charakteru, fungovanie tejto hemisféry je doslova potláčané. Takáto jednostrannosť však ostro narušuje prirodzenú rovnováhu a harmonickú spoluprácu oboch mozgových hemisfér.

Tiež treba zdôrazniť, že lekárskou vedou je už dávno dokázané, že akákoľvek časť tela, ktorá nie je pravidelnou a systematickou činnosťou namáhaná časom slabne, ochabuje a zakrpatieva. Neprimeranou stimuláciou ľavej mozgovej hemisféry prostredníctvom jednostrannej rozumovo - exaktnej námahy rastie a rozvíja sa táto časť mozgu dieťaťa až abnormálnym spôsobom, kým pravá hemisféra s jej emocionálno - citovým zameraním slabne a zmenšuje svoju kapacitu. Týmto spôsobom dochádza k produkovaniu rozumovo a vedomostne zdatných detí, ktoré sú však citovými mrzákmi. Naše deti trestuhodne okrádame o primeraný a potrebný rozvoj citovej zložky ich osobnosti.

Rozum bez citu! Čo dobrého z toho môže vzísť?

Ak dnešná generácia detí a mládeže, vychovaná „progresívnym spôsobom“, šikovná, všestranná, rozumovo zdatná, bez zbytočnej citovej príťaže a s chorobnou túžbou po úspechu vyrastie, pocíti túto nesprávnu sejbu na vlastnej koži ako prvá generácia ich súčasných učiteľov, vychovávateľov, rodičov. Oni sa budú v tom čase nachádzať za zenitom svojho aktívneho pôsobenia, zaostávajúc fyzicky, intelektuálne a výkonnostne. A chladný rozum ich vlastných detí, nekorigovaný citom im dá patričným spôsobom pocítiť ich menejcennosť. Svetu bude vládnuť iba chladný, vypočítavý pragmatizmus. A je naozaj otázne, kam to až všetko môže dospieť a či ešte bude možné podobnú nehumánnu spoločnosť rozumových robotov nazvať „ľudskou civilizáciou“.

Dnešný človek je síce vzdelanejší, rozumnejší, ale napodiv nie šťastnejší. Práve naopak! Mnohí sa nostalgicky obzerajú za minulosťou, kedy ľudia ešte neboli natoľko rozumovo zdatnými, nemali množstvo vecí, ktoré my už považujeme za samozrejmosť a predsa boli veselší, družnejší, vyrovnanejší a spokojnejší. Položme si otázku, prečo asi? Odpoveď je jednoduchá: Pretože stav rovnováhy medzi emocionálnou a rozumovou zložkou ich osobnosti ešte nevykazoval taký priepastný rozdiel, ako je tomu dnes, čo sa nevyhnutne prejavuje ako vnútorný nepokoj, nenaplnenie, prázdnota, disharmónia. A z tohto duševného rozpoloženia je už iba krok k hľadaniu pseudovýchodísk, akými sú alkohol, cigarety, drogy a podobne.

K hlbšiemu zamysleniu sa nad touto problematikou ma inšpiroval jeden osobný zážitok. Pri ceste rýchlikom som si vypočul rozhovor matky a jej dvoch detí, s ktorých staršie, asi desaťročné dievča začalo chodiť do jazykovej školy a rozprávalo bratovi, ako sa musí učiť všetky predmety v angličtine. Aby tento jazyk dobre zvládli, po slovensky sa s nimi v škole nikto nerozpráva.

Mladší chlapec hovoril taktiež o svojich zážitkoch zo školy a medziiným spomenul, že si kupoval farby na výtvarnú výchovu. Pri tejto príležitosti sa spýtal sestry, či aj ona má už farby kúpené. Sestra však veľmi rýchlo uviedla veci na pravú mieru tvrdiac, že aj oni by síce mali mať výtvarnú, ale nakoniec bude namiesto nej niečo iného – informatika, alebo čosi podobné. Uvádzam to ako typický príklad toho, ako sa naše školstvo a učitelia stavajú voči už takmer „zbytočným“ predmetom a nahradzujú ich predmetmi omnoho „užitočnejšími a praktickejšími“.

Všetkým, čo tu bolo povedané nie je chcené brojenie proti rozumu. Treba však vyzdvihnúť životnú nevyhnutnosť adekvátneho rozvoja jeho doplňujúceho protipólu – citu! A práve výtvarná výchova, hudobná výchova, estetika, alebo predmety rozvíjajúce manuálne zručnosti, vzťah k prírode a pod., majú schopnosť aktivizovať, stimulovať a rozvíjať pravú mozgovú hemisféru a tým budovať citovo - emocionálnu zložku osobnosti dieťaťa. Je preto treba naozaj hlbšieho zamyslenia sa nad prístupom k uvedeným predmetom v obsahovej štruktúre výučby základných škôl, aby školský systém v nevedomosti a ignorancii deti a mládež nepoškodzoval, ale naopak, aby správne budoval a harmonicky rozvíjal ich osobnosť. A to je možné len v rovnováhe citu a rozumu.


4.
označiť príspevok

zajomato
   3. 9. 2013, 18:04 avatar
citová výbava detí je v prvom rade záležitosť rodiny
Súhlasí Malá Zoe, ruwolf_5


5.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   3. 9. 2013, 18:09 avatar
4. To je, len poniektorý prístup pedagogov ti ju môže zničiť.


9.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   3. 9. 2013, 20:50 avatar
...a naopak, niektoré deti sa tak upnú na svojich učiteľov, že ich berú takmer ako svojich rodičov, kedže doma cítia nezáujem a chlad.


2.
označiť príspevok

salbea žena
   3. 9. 2013, 17:40 avatar
skolsky system je uz nejaky ten cas sputany vycitkami svedomia z ameriky
nie a nie ich dobehnut


3.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   3. 9. 2013, 17:56 avatar
1.Tie neustále reformy v školstve sú k čomu dobré? Viac už pokakať nemohli. Tiež záleží od vyučujúceho aký vzťah ku práci a k žiakom má.


6.
označiť príspevok

Oleandra žena
   3. 9. 2013, 18:15 avatar
no co k tomu dodat..zial je to tak.
výchovy su vnimane ako nieco menej dolezite, podradnejsie..vsak si treba uvedomit, ze casto práve výchovy na skolach ucia ucitelia, ktorí nemaju na to aprobáciu..cize si len doplnaju úväzok. Potom je jasne, ze k nim nemaju ani pozitívny vztah a casto sa stáva, ze uci napr. HUV ucitel, ktorý ju vyucuje dost nedobrovolne. A podobne k nej maju vztah aj samotni ziaci..Pretoze vycitia, ze to ucitela nebavi..Ucitel ale za to rozhodne nemoze. LENZE skoly setria kde sa len da, tak neprijmu kvalifikovaných pedagogov, ktorí by skutocne rozsirili povedomie ziakom, obohatili ich, emocionálne rozvijali, ucili ich prezivat krasu..a zaroven ju aj tvorit..ale ak sa nieco robi len preto, ze sa musi..tak take casto bývaju aj výsldedky samotnej prace...
skolstvo je z kazdej strany totalne nahlodane..a uz samotný základ je tam zlý, pretoze sa vo výucbe kladu najväčšie poziadavky práve na kvantitu vedomosti...a kvalita zaostáva daleko za nou..a preco? pretoze su skoly posudzovane na zaklade % tuálnych úspesnosti, ktore ziskavaju ziaci pri hodnoteni monitoringu..Takze ucitelom neostáva nic ine, len do ziakov hust..kopec informácii, ktore aj tak im nebudu k nicomu, a v zivote ich vobec nevyuziju..


7.
označiť príspevok

RighteousFred
   3. 9. 2013, 19:16 avatar
Ale tu inteligentni a empaticki ludia niesu ziadani. To je dovod devastacie skolstva... Pre boha ved sa pozrime na priklad kapitalizmu ameriku, aki su tam ludia nevzdelani.. Je to vobec najnevzdelanejsi narod z vyspelych krajin a preco asi? Zeby preto, lebo to inac nejde? Jasne ze nie.. Dovod je ten, ze len z neempatickych hlupakov sa daju vytvarat bezduchi otroci..


8.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   3. 9. 2013, 20:39 avatar
Moja skúsenosť je iná, na škole, kde pôsobím sa dáva značný dôraz aj na estetickú výchovu a výchovu k umeniu, okrem predmetov povinnej výučby majú deti k dispozícii množstvo záujmových útvarov zameraných týchto smerom ( na škole máme 52 pedagogov, každý vedie minimálne jeden útvar, niektorí aj viac, čiže takmer sto rôznych možností ) a okrem toho každý rok nacvičujeme veľkú slávnostnú akadémiu, učitelia sa venujú deťom mimo vyučovania a nacvičujú s nimi rôzne hudobné a dramatické čísla. A okrem klasickej školy sú tu ešte predsa školy umeleckého zamerania pre talentované deti, či pre deti, ktoré zaujíma a baví umenie rôzneho druhu.
Hádzať celú zodpovednosť len na školstvo je scestné, je tu rodina dieťaťa, ktorá je minimálne rovnako zodpovedná za rast a smer, ktorým dieťa vedie.

toto sa mi páči, hodím to tu :-)
www.youtube.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


10.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 21:14 avatar
Mne sa zase pacilo vzdy,ked ucitelka mala estetickú výchovu a výchovu k umeniu,vzdy mi to ucenie islo lahsie )))))))


11.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   3. 9. 2013, 21:18 avatar
tak niektoré deti zase majú radšej matematiku ako nejaké kreslenie, indi-vindi je to :-) ale jedno platí hádam zásadne a jednoznačne - úplne najradšej majú prestávky :-))


12.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:01 avatar
Mne sa nahodou nikdy nepacili ucitelky s ouliarmi,iba s kontaktymi sosovkami


13.
označiť príspevok

Alfonz od Trnofajov muž
   3. 9. 2013, 22:13 avatar
Ano aj a este sa mi pacili aj ucitelky s peknymi...tymi...usami. :-)))
Súhlasí VladoBrrrr


14.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:17 avatar
3 a hore a hlavne ked pred Tebou opravovala Tvoju domacu ulohu,jednu sme volali 603 - ka


19.
označiť príspevok

Alfonz od Trnofajov muž
   3. 9. 2013, 22:44 avatar
My sme mali trojkovu skolsku zubarku.Ani nevadilo,ked ti zdravy zub vrtala.:-)))))))


25.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:49 avatar
U nas trhal zuby skolnik )))))))))))))))))))))))))))))))))))))


27.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:50 avatar
U nás trhal zuby spolužiak, taký bitkár to bol že až.  


29.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:51 avatar
Upratovacky ste v skole nemali? ))))))))))))))))))


30.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:53 avatar
Mali, ale furt tam zamestnali také staré smrtky.  


34.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:54 avatar
No ale kym bola upratovacka v skole,isto niektora mala dcerusku,ta ne? )))))))))))))))))))))))))))))


37.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:57 avatar
Neviem, ja som vždy bol na mladšie, a keďže ftedy ešte nežili, tak moje svaly ešte nesúložili.  


15.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 22:21 avatar
Mne sa nikdy nepáčili učiteľky. Ani hore bez, ani dolu bez, ani vôbec   Mohli mať uši hoc jak lopúchy  


16.
označiť príspevok

Alfonz od Trnofajov muž
   3. 9. 2013, 22:42 avatar
Asi by to ch celo fundovanu temu o usiach. Kto sa podujme? ;-))))


18.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 22:44 avatar
Čo už ja, biedna stvora? To je Bronxová kapusta, vieš ako by som dostala po ušoch keby som mu do nej vliezla?  
To radšej nebudem riskovať  


22.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:47 avatar
Ja budem pisat o tom na lavej strane a Ty si pis o com chces,pre mna za mna aj o porisku medzi usami ))))))))))))))))))))))


32.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 22:54 avatar
Moje porisko nie je vec verejná   A či si ho ja zaparkujem medzi ušami alebo niekde inde, je po tom ostatných akurát tak veľké guľové. Idem si prehodiť avatar nech je tu trocha erotiky, šak už je po 22. hodine  


38.
označiť príspevok

Alfonz od Trnofajov muž
   3. 9. 2013, 22:57 avatar
Ktovie akr porisko pasuje k lopate? :-)))))))


39.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:59 avatar
Natrete tlacenkou a cibulou )))))))))))))))))))))))))))))))))


42.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 23:02 avatar
Ozaj, majú trúdy žihadlo?  


43.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 23:05 avatar
Nemajú, potom neviem ale, ako pichajú kua?


44.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 23:07 avatar
Šak to   Trúdy v úli nevykonávajú nijakú prácu, ich úlohou je len oplodniť matku. Chcelo by to urgentne odborníka na trúdy  
Súhlasí Mil@ňuško


46.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 23:08 avatar
Kua, trúdy pripomínajú mňa, máme veľa spoločného!!!!!    


45.
označiť príspevok

Alfonz od Trnofajov muž
   3. 9. 2013, 23:07 avatar
Nemaju.Zato maju dve poriska. :-)))))))) Co je s tym avatarom;-)))


47.
označiť príspevok

anaJ*
   3. 9. 2013, 23:09 avatar
Idem ich odfotiť, vydrž  


20.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:45 avatar
Fuj uz som sa zlakol ze o nose,lebo tam by som bol od hore az doluka,neni nad taliabsky nostok )))))))))))))))))


17.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:42 avatar
...ani mne ucitelia,ale Ta moja triedna to bol zakusok,najlepsiu znamku som mal z rustiny ))))))))))))))


21.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:46 avatar
Ja som mal najlepšiu známku zo sexuálnej výchovy, šak už som bol skúsený ňe.  
Súhlasí VladoBrrrr


23.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:48 avatar
Najlepsie isli na odbyt tie spoza Krivana,pasoval som tam mucholapky ))))))))))))))))))


24.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:49 avatar
Kto išiel na odbyt?


26.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:50 avatar
Diovky z Krosna )))))))))))))
Súhlasí Mil@ňuško


28.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:51 avatar
Chodil si s nimi do hotelu Sosna?


31.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:53 avatar
Coby,predavala na namesti zmrzlinu a prepasovala ma domov v tom zmrzlinarskom voziku,raz ma tam aj zabudla :-(
Súhlasí Mil@ňuško


33.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:54 avatar
To odvtedy máš takého tvrdého krokouša?  


35.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 22:55 avatar
Ale zalizal som si s kazdej zmrzliny ))))))))))))))))))))))))))


36.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 22:56 avatar
Odvtedy máš taký drsný jazyk?  


40.
označiť príspevok

VladoBrrrr muž
   3. 9. 2013, 23:00 avatar
To som mal po orieskovej )))))))))))))))))))))))))


41.
označiť príspevok

Mil@ňuško muž
   3. 9. 2013, 23:00 avatar
Odvtedy máš orechovú pečeň?  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 08:29,  jeho krycie meno je Marika Gombitová - Mami mami
dnes, 08:21,  syn diabla napísal do správy, že neviem nakupovať a to je mafiánska logika mafiánskeho štátu
dnes, 08:12,  Survivor - Burning Heart (Video)
dnes, 08:11,  a dajte mi páčitko na č. 5! ;D
dnes, 08:10,  ty-brďo, no-ty-koky *44
dnes, 08:09,  anjelik ;) ..idem si nakúpiť, mohli by ste ma odviezť, dobre & dobre? Pavel Callta -...
dnes, 08:06,  syn diabla ide na západ
dnes, 08:03,  -era- Krásny pondelok ti spievam :D a chcem povedať, že ja som ani netušila, že aké má...
dnes, 08:00,  dábel Jelen - Klidná jako voda
dnes, 07:57,  poďme sa zachrániť
dnes, 07:56,  budeme konkrétni? :+) Jupiiiiijou! https://www.youtube.com/watch?v=Vr-5qMds5nY Chiki Liki...
dnes, 07:54,  do krvy a ty kupuješ ring Going The Distance (From "Rocky" Soundtrack / Remastered 2006)
dnes, 07:52,  Eejha, to rada vidím, koľko ste dnes vo forme! Dokonca veselé oči? Nenamietam... xi *03
dnes, 07:49,  Zelená je tráva, fotbal to je hra
dnes, 07:48,  háďatko :)
dnes, 07:47,  ...a Boh prehovára v ľudskej duši. Lenže problém je v tom, že v ľudskej duši...
dnes, 07:47,  Iiiiiiiii, pozooor, ssss. *12
dnes, 07:45,  https://www.fos.sk/wp-content/uploads/img_a282000_w2007_t1503581453.jpg
dnes, 07:41,  ale tak, ste mali povedať rovno, že staviate zvukovú aparatúru, môj zlatý, ňu ňu ňu :P
dnes, 07:39,  tak čo, djjaro, ako to teda ide byť? halooooooooooooo!
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(129 528 bytes in 0,475 seconds)