Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Silent Hill a démonológia

12
reakcií
6614
prečítaní
Tému 29. decembra 2008, 21:42 založil Mortiis.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Mortiis
   29. 12. 2008, 21:42 avatar
Neviem, či ste niekto videl film Silent Hill, alebo hral (prežíval) tento survival horror na konzole. Ale v prvom rade treba poznamenať, že táto skvelá séria od japonských Konami bola veľmi inšpirovaná horrorovými poviedkami H.P.Lovecrafta (necronomicon, call of cthulhu atď) a Stephena Kinga, pretože veľa mien z diel týchto dvoch autorov sú spomínané ako ulice v rekreačnom mestečku Silent Hill.

Za druhé, možno sa bude zdať veľa ľuďom hlúpe urobiť analýzu filmu, alebo počítačovej hry, ale konkrétne tento titul sa vymyká všetkým dosavadným synkretickým titulom, ktoré mali za úlohu skôr diváka, alebo hráča pobaviť, vyplniť voľný čas a nezamýšľať sa nad určitými skutočnosťami. Priznám sa, že sfilmovanie Resident Evilu a niektorých naozaj mätúcich trápnych hollywoodskych horrorov nemám v obľube. Silent Hill ponúka niečo iné, pretože človek sa najviac bojí strachu, to je prirodzené. Strach z neznámeho.

Stručne by sa dalo oboznámiť z dejom a zápletkou.
Mestečko Silent Hill je vykreslené hlavne ako rekreačné stredisko niekde v oblasti severnej Ameriky. Približne v 18. storočí bolo mesto osídlené puritánskou skupinou, aby praktikovali ich archaické slávnosti bohov, ktorí existovali pred kresťanským Bohom otcom. Pestovali rastlinu, ktorá obsahovala veľmi silné halucinogénne látky. Nazvali ju Biela Klaudia (slovo alebo meno Klaudia značí obavu, alebo bolesť žalúdku...). Prostredníctvom tejto rastliny sa zmenil dosavadný život tejto skupiny a začali uctievať svojich bohov v temnejšej forme (kult démona Samaela)-teda vrchným bohom tejto hierarchie sa stal slepý démon z hebrejskej posvätnej knihy-Samael (anjel Samael hebr. Sar Šel Romi - pán Ríma - Rím znamenal pre Židov zkazu. Podľa Talmudu Samael bol zlý, pokušiteľ a anjel smrti, ale keďže bol anjel, mal predsa len božiu iskru - nicucin kadišin - čiže tu vidíme jeho dvojitosť - Sam=jed, El=sila, pán).

Ako čas plynul, sila kultu rástla. Silent Hill začalo postupne navštevovať viac ľudí nielen z okolia. Ustanovila sa silná hierarchia medzi členmi kultu, a iba medzi niektorými najvyššími boli ustanovené skutočnosti, ktoré iní nepoznali. Medzi jednu z najvplyvnejších kňažných bola Dahlia Gillespie, matka Alessy Gillespie. V 20. storočí sa turistický ruch natoľko rozvinul, že kult bol donútený sa premiestniť do katakomb pod mestom, aj keď členmi kultu boli vysokopostavení funkcionári v Silent Hille. Jedným z nich bol aj doktor Kauffman, riaditeľ nemocnice Alchemilia. On zaviedol distribúciu drogy Biela Klaudia aj mimo kultu a ponúkal zadarmo vzorky aj novopríchodiacim turistom a nečlenom kultu. Dochádzalo často k nehodám, pri ktorých sa odstánili nepohodlní ľudia. Ako predaj drog sílil, produktivita Silent Hillu začala postupne upadať. Turizmus začal upadať a Silent Hill sa stal mestom v ústraní. A tak sa kult konečne rozhodol, že svojho "pána" zrodí, aby im priniesol vytúžený raj. To zahrňovalo prípravu vytvorenia hostiteľského teľa, ktoré musí byť z mäsa, krvy a kostí (klasický postup invokácie z grimoárov zo 17-18. storočia).

Jeden z členov kultu (pravdepodobne doktor Kauffman) sa nechá posadnúť Samaelom a vykoná sakrálnu prostitúciu s kňažkou Dahliou. Keď Dahlia priviedla na svet nový život, kult učinil skúšku a zistil, že dievčatko (Alessa) obsahuje iba polovicu duše anjela smrti.
Druhá polovica bola ľudská. Kult a hlavne Dahlia v posadnutosti napraviť iniciáciu nechá dieťa mučiť a trýzniť v predpoklade, že sa ľudská časť duše vymätie a nahradí ju Samaelova. Nevychádza to a Alessa začína byť imunná voči trýzneniu "vlastnej matky".
Kult sa pokusí o ďaľší rituál, kde musí byť dieťa znovu privedené na svet.

Alessa je už dospelá a naučila sa používať svoje schopnosti. Vytvorila si vlastnú osobnosť s vôlou a moc dobre vie, že stratí ľudskú časť svojho Ja, pokiaľ bude zlúčená s druhou polovicou Samaelovej duše. Pomocou svojich schopností prinúti dvoch členov kultu, ktorí na ňu dozerali, aby ukradli novonarodené dieťa. Alessa skryje toto dieťa na cintoríne.
Nakoniec je prichytená a nútená čeliť trestom a odvedením naspäť do podzemia.
Alessu za trest pália ohňom (symbolika procesu Salemských čarodejníc, a jednak oheň je element divinácie, viď proroka Eliáša v starom zákone) až upadne do kómy, ale vďaka Samaelovej duši prežije a tak trpí v podstate naveky.

Medzitým nájdu pri ceste na cintoríne dieťa dvaja manželia (z prvého dielu hry Harry Mason a jeho manželka), ktorí boli v Silent Hille na dovolenke. Zoberú dieťa a vracajú sa domov, ďaleko od Silent Hillu, kde vychovávajú toto dieťa ako svoje. Harryho žena umiera medzitým na nejaku nevyliečiteľnú chorobu. Harry pomenuje "svoje" dieťa Cheryl.
Ubehlo sedem rokov a Alessa zotrváva v komatu. Je uveznená v hrôzostrašnej realite, ktorú si ona sama vytvorila, svet temnoty a bolesti. Démonská duša sa v nej živý bolesťou a hrôzou z nočných morí. Doktor Kauffman drží Alessu v latentnom stave zamknutú v suteréne svojej nemocnice. Kedže na ňu nemá čas, stará sa o Alessu zdravotná sestra Lisa Garland, ktorá je závyslá na droge Biela Klaudia.

Cheryl, adoptované dievčatko Harryho Masona, sa začína vypytovať na súvislosti, prečo trpí somnambulizmom a nepredstaviteľnými nočnými morami. To Alessa začína nadväzovať kontakt s Cherylinou dušou. Ako Harry sľúbil Cheryl, tak sa vydávajú na cestu do Silent Hill.
A takto sa začína peklo, aké poznáme aj z plátna aj z hier. Tento ucelený príbeh nie je len tak patrný z filmu (film je syntéza prvého, druhého a tretieho dielu hry) ani z hier, ale núti Vás rozmýšľať a hľadať indície aj pomimo (démonológia, angelológia, grimoáre, starý zákon, talmud atď.) a musím uznať, že Konami sú naozaj perfekcionisti, viedli sme aj interview cez internet, takže zdroje nie sú iba rôzne domnienky...

Ako náhle prichádzajú Harry a Cheryl do Silent Hill, prestane fungovať rádio v aute (rádio rušia signály negatívnej energie) a uvidia nachvíľu prelud v podobe Alessy na ceste. Harry stáča volant (vo filme je predstaviteľka matka Cheryl), chytá šmyk a havaruje. Keď sa zobúdza, Cheryl pri ňom nie je. Dostane sa z vraku auta a zisťuje nepríjemnú hustú hmlu v okolí. Túto hmlu a oddelenie Silent Hillu od zbytku sveta pomocou kataklyzmi (zrútenie všetkých únikových ciest zo Silent Hillu zemetrasením a nekonečnou priepasťou) vytvorila Alessa, začala prenášať svoje nočné mory do našej "reality". Začína vytvárať vo svojej poškodenej mysli armádu kreatúr, ktoré majú odradiť Harryho od spoznania pravdy incidentu. Harry sa po chvíľkovom blúdení po meste stretne s Dahliou (Alessina matka), ktorá mu podaruje Flauros-artefakt v tvare ihlanu (opäť démonológia-Flauros je veľkovojvodca pekla, ktorý velí tridsaťšesť légiam démonov. Ak sa ho konjuktor-vyvolávač chce pýtať na otázky týkajúce sa minulosti, prítomnosti a budúcnosti, musí Flaurosa povolať do magického trojuholníka, inak Flauros odpovedá nepravdivo a môže konjuktora posadnúť a spáliť pekelným plameňom), ktorý má Harryho chrániť pred Alessou. Dahlia chce Harryho využiť k oslabeniu Alessiných schopností. Harry tak musí prekonať svoj vlastný strach a nájsť svoju dcérku Cheryl, ktorá je vlastne dvojča Alessy. Harry o tom nevie a tak je proti svojej vôli zapletený do zvrhlej hry, v ktorej vystupuje v popredí záujem kultu priviesť na svet svojho spasiteľa skrz bohyňu matku, a prinesie vytúžený raj na zemi.

Je patrné, že veľa skutočností v tomto príbehu boli doplnené z grimoáru z názvom "menšie kľúče Šalamúnové" alebo "Lemegeton Clavicula Salomonis". Obsahuje 72 hierarchicky zoradených démonov podľa hodnosti (veľkovojvodcovia, veľkomaršáli, markýzovia, princovia atď. a na vrchole je cisár - je to podobné ako u stredovekých monarchov).
Je tu patrný zaujímavý synkrétizmus japonského (Ďalekého východu) pôvodného chápania ducha predkov a božstiev-kámi zlúčené s mystériami Predného východu, bohyňou matkou Babylonu Inannou a Kabalistickými mystériami Hebrejcov, prevzaté Eliphasom Lévim a Aleisterom Crowleym, ktorý napísal mimoiné knihu o Goetii kráľa Šalamúna, kde vychádza z grimoára nižšie kľúče Šalamúnové.

Ešte jedna otázka nakoniec: Čo by ste urobili, ak by ste sa ocitli v realite, ktorá predstavuje zhmotnené myšlienky narušenej mysľe, a z tejto reality niet iného úniku než smrť? Vzali by ste si svoj život ihneď, alebo by ste sa pokúsili bojovať so strachom a hľadať odpovede na otázky, prečo sa to stalo?

http://www.youtube.com/watch?v=0BvqHIX0xKA Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

janyjany
   30. 12. 2008, 14:20 avatar
Mortiis - nemá väčší význam hlbšie skúmať určité učenie? Takto máš o rôznych učeniach len pár informácií. A aj to mnoho krát študuješ len to, čo o nejakom učení povedali iní.


6.
označiť príspevok

Mortiis
   30. 12. 2008, 14:29 avatar
Ako sa dá hlbšie skúmať určité učenie? Snažím sa hľadať určité súvislosti a pýtam sa zdroja.
Podľa mňa spovedaním zdroja a robením si hlbokých analýz dospievam k určitému hlbšiemu sprostredkovaniu problematiky.
Démonológiou sa zaoberám od svojich šestnástich rokov, aj keď v tých časoch som to bral ako rozmar. Mám na túto problematiku veľa kníh, plus môj pradedo bol člen Thelemy (organizácia A. Crowleyho). Nerád sa o takýchto veciach rozkrikujem, nie je to žiadna pocta. Viem o tom viac ako si myslíš (čo je aj tak irelevantné), ale nemôžem to písať len tak na verejné fórum. Moja priateľka mi povedala, aby som si viedol knihu. Vraj písaním na verejné fórum mi neprospeje. Ale ja to nerobím za účelom, aby som sám seba obohatil...


7.
označiť príspevok

janyjany
   30. 12. 2008, 14:35 avatar
Mortiis - odchádzam na vlak. Želám ti príjemného a veselého Silvestra.


8.
označiť príspevok

Mortiis
   30. 12. 2008, 14:36 avatar
Aj ja ti želám príjemného Silvestra. Prajem príjemnú cestu.


9.
označiť príspevok

Natalia žena
   30. 12. 2008, 14:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

ranexil muž
   29. 12. 2008, 22:05 avatar
Mortiis klobuk dolu ,nevedel som,že su ludia ,ktorí patraju po vyznamoch slova a nachadzaju mnohe paralely a dokonca to dokazu chapat.Takí ludia su tým prvkom ,ktorý dokaze opravit kazdu realitu i ked je to navonok stratene a v riti.Ja osobne v temnych casoch mojej minulosti som "ponavstevoval" hrozne reality ,ktorým som nerozumel.Dnes po rokoch im chapem ,pretože boli predoobrazom udalostí ,ktoré prisli.A tak som sa dal cestou hladania toho kto prestupuje uplne kazdu realitu -myslitelnu i nemyslitelnu .A vlastne som ho objavil i ked ho nenazvem ,lebo na meno som sa nikdy nepytal a ked ano tak odpoved neprisla.Raz som bol priviazany k postely a to som mal svoje duchovne telo v takej mriezke a strukturach ,ze som nemohol nikam a mal som pocit ,že je to na vecnost dokonca som ani zomriet nemohol ,pretoze nic zo seba som vlastne nekontroloval.Hrozné ,avsak vtedy v tych casoch som este nemal vedomie o vyssom bytí ,ktoré nepozna prekazky obmedzeniami v priestore ,ako sa demoni domnievaju že sa da cosi ukryt (haha a nielen demoni ,ale i ludia -stavaju brany ploty ,zelezne mury a i tak za nimi skapu,alebo ich olupia ) a zneuživat pre svoje ciele.Ich moc nikdy nie je trvala i ked sa to tam zda a ak ktokolvek hlada pravdu a najv.int.tvorivu silu a zaroven destruktívnu a pritom priaznivu ,ten sa aj skrz zavoj casu navrati a nakope im rite.ALe v tom mucení si to nikto nevie uvedomit iba tí co už su o kusok dalej a prizeraju sa sami sebe ,ako tomu kym boli. Vies INDIGO.


3.
označiť príspevok

miro50
   29. 12. 2008, 22:06 avatar
Mortiis, pravdepodobne sa vsetci nachadzame v socialnom priestore, ktory je determinovany rozhodnutiami a rozhodovanim psychopatov. Ibaze nie kazdy ma tento fakt implantovany vo vedomi. Obycajne sa tento socialny status konzumuje, zije sa v nom a prijma sa ako realita.
Prijmam sucasny stav - realitu - ako produkt marbidnych mozgov. A vobec nemam strach a uz vobec nemam dojem, ze by som mal suicidovat.


4.
označiť príspevok

Mortiis
   29. 12. 2008, 22:16 avatar
Presne, človek, ktorý je ovplyvňovaný svojím okolím, v ktorom prevláda sociopativita s morbidnou archaickou predstavou spásy svojho chorého mozgu, ťažko sa potom tento status doslovne konzumuje a realita je abstraktná. Človek si vytvorí svoj vlastný svet a doslovne ho prenáša do svojho okolia a a tu sa konfrontuje realita a abstaktnosť mysle jedinca.
Človek je povedal by som donútený bojovať až do konca, aj keď to pomyslenie na suiciditu určite nastane. Prečo nastane z podvedomia, to tiež nie je na prvý pohľad patrné. Tie fragmenty života sú až veľmi ucelené, aj keď sa zdajú na prvý pohľad chaotické a bez rádu.


10.
označiť príspevok

miro50
   30. 12. 2008, 17:50 avatar
Mortiis, domnievam sa, ze jedine, co cloveku vnasa pocit istoty, mier do duse, co cloveka buduje a formuje v zdravu uvedomelu bytost, je schopnost zbavit sa strachu, zistit, ze tvoje vedomie je najdolezitejsie, ze si to ty sam, ktory zodpoveda za zlo i dobro, ktore je v tebe i mimo teba. Nechcem, aby si sa domnieval, ze propagujem myslienku silneho agresivneho a bezohladneho jedinca. Jednoducho vsetko zacina vo mne....ak sa neodstrani strach, tak sa straca identita....


11.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   30. 12. 2008, 23:16 avatar
poviem ti nieco strasne odveci- hra bola brutalna   pocuj jak sme to hrali o jednej v noci, kokos ja som s tym aj snivala   ja si to vazne zozeniem dakde na PS2ku, alebo si kupim PSP   aj tyk cchem PSP kvoli tekkenu the dark revolution...XD a nezabudni: "I want ur soul!" "What? u want my hole? "


12.
označiť príspevok

Mortiisia žena
   30. 12. 2008, 23:22 avatar
inak pocuj: ktora sa oplati najviac na PS2? si hovoril,ze sa to uz neda kupit, nasla som link kde to maju na sklade...
www.progamingshop.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


13.
označiť príspevok

Mortiis
   31. 12. 2008, 00:01 avatar
Silent Hill 2 si objednaj, ale PS2 sa už stiahlo z obchodov. Je to mŕtva investícia, tak ale pre zberateľa ani nie. PSP si nemusíš kupovať keď ho mám ja.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:56,  to mnoho radových Rusov, nevidi to zlo, čo sa skrýva za spinavou klamarskou politikou...
dnes, 15:44,  jarabaku choj šdudirovať spoločenske javy za ural...tam ťa budu mať za zjava.....myslim, že...
dnes, 15:41,  Asi najťažšie je vytriediť tých propagandistov. Zatiaľ nebudem hovoriť o tom ako ich...
dnes, 15:32,  Dôležité je tiež rozpoznať propagandistu od politického analytika.
dnes, 14:46,  Nie asi, ale určite nebudú. Reálne už teraz maju Ukrajinci problémy zohnať vojakov na...
dnes, 14:37,  Zaujímavé, pozerám že užívateľ Clear1 je zablokovaný, a mne zmizli všetky témy a...
včera, 18:08,  Ako funguje človek!?...
včera, 17:18,  Pravá podstata a prirodzenosť "nie ja"...
včera, 13:25,  havrane, bez ohľadu na to či s tebou súhlasím alebo nie, "komunikuješ" už horšie...
včera, 11:00,  qwert tak to vníma iba hlupák , no pamätaj Ukrajinci asi nebudú bojovať do posledného...
včera, 10:54,  Scarlette aj zákon pozná výhradu svedomia , čo je však hlboký omyl do ktorého sú ľudia...
včera, 10:48,  kntsz máš pravdu 1-2 semestre gumovania mozgu si asi absolvoval a možno aj 3. Biblia má v...
včera, 10:41,  qwert si naozaj chudák , keď potrebuješ čuchať prdy a chýba ti to. Je to nápadne podobné...
včera, 10:36,  qwert ty vieš čo je vojna? Si len hlúpe decko , čo by sa rado hralo so zápalkami. V tejto...
včera, 08:19,  hlavne jednému účastníkovi fóra S hlúpymi ľuďmi tu už nechcem strácať čas. Veci,...
včera, 00:51,  161. kntsz, vecsinou je pricinou chudoba .z toho sa odvijaju pridruzene faktory . ak clovek nema...
včera, 00:49,  158. preco len v mene v boha? *21 co IRA a podobne . v podstate teroristicke skupiny nemaju nic...
1. 2. 2023,  157- odpusť, ale teraz si domiešala hrušky s jabĺčkami..... a áno vo svojej 158 si to...
1. 2. 2023,  153- napísala si to inými slovami, ale myslím, že v podstate zhodne a asi aj jednoduchšie...
1. 2. 2023,  149-150- Jednou vecou je subjektívny názor a inou objektívny. Ja som tuná už asi dva krát...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Niekomu ide práca od ruky a niekomu zasa ruky od práce.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(83 531 bytes in 0,195 seconds)