Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Sestra Katarína Labouré a Zázračná medaila Panny Márie 1.časť

10
reakcií
1056
prečítaní
Tému 31. decembra 2015, 08:55 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 12. 2015, 08:55 avatar
ÚVODOM.

Život ctihodnej sestry Kataríny Labouré, – čo sa týka zjavenia z r. 1830. a zázračnej medaily, – je úzko spojený s dejinami článku viery Nepoškvrneného počatia preblahoslavenej Panny Marie.

Božská Prozreteľnosť vyvolila si k tomuto nadprirodzenému poslaniu poníženú dcéru lásky. Rozširovaním zázračnej medaily mala sa úcta tajomstva viery v Nepoškvrnené Počatie už pred vyhlásením tohoto článku, zakoreniť v srdciach veriacich.

Zázračná medaila je aj podnes mocným prostriedkom milosti, skrze ktorý slávna Panovníčka nebies úbohé v telesných-duševných nerestiach trpiace ľudstvo obsýpa milostnými nebeskými pokladmi. Vec blahorečenia Kataríny Labouré už v Ríme pokročila. Veríme, že na mocnú prímluvu svojho verného dieťaťa bez hriechu počatá Matka Božia láskavé zhliadne na nás a požehná naše oduševnenie, ktorým snažíme sa tej úctu v srdciach zveľaďovať. (1929)

DIEŤA MILOSTI

Koliebka vyvoleného miláčka nepoškvrnenej Matky Božej, ctihodnej Kataríny Zoe Labouré, stála v prekrásnom kraji Cote-d’Or, blízko mestečka Saint-Jean v dedinke Tadnles-Moutiers zvanej.

Jej rodičia nepatrili do kruhu vznešených, popredných rodín, jako Fremyotovci a d’Alethovci. Celým ich majetkom bolo niekoľko rolí, ktoré si rodina sama obrábala.

Otca Kataríny, Petra Labouré, si vážili nielen spoluobčania, ale celé okolie. Každý si ho ctil, miloval a mu dôveroval. Za mlada chcel byť kňazom. Už ho aj prijali do seminára, ale Boh, ktorý hovoril: „V dome Otca môjho je mnoho príbytkov”, – inam ho povolal.

Na začiatku francúzskej hrôzovlády, 4. júna r. 1793. vstúpil Peter Labouré do stavu manželského s 23 ročnou zbožnou devou, Lujzou Magdalénou Gontard. Magdaléna patrila do kruhu žien, ktoré napriek, – vieru a mravy zavrhujúcemu, – duchu tých búrlivých časov si neporušené zachovali vieru a čisté mravy. Tieto sa stali základnými kameňmi celého národa, lebo ako americký Bronnson hovorí: „Národ sa dotiaľ udrží, kým sú v ňom ženy čisté a silné vo viere.”

Ich manželstvo požehnal Boh jedenástimi dietkami. Medzi nimi deviata bola Zoe, dieťa milosti, vyvolený miláček nepoškvrnenej Matky Božej. Narodila sa 2. mája r. 1806. o šiestej hodine večer, keď sa po celom šírom svete zoskupovali zástupy ctiteľov Mariánskych vôkol ľubovonného májového oltára.

Na druhý deň 3. mája, vo sviatok nájdenia Svätého Kríža znovu sa zrodiac vo svätom krste, obdržala snehobiele rúcho nevinnosti, ktoré čisto zachovala až do svojej blahoslavenej smrti. Vo svätom krste dostala meno Katarína, Zoe. V rodinnom kruhu menovali ju len Zoe.

Roky detstva uplynulý v anjelskej nevinnosti a zbožnosti. Bolo to zaiste zásluhou jej hlboko nábožnej matičky, ktorá pri bohabojnej výchove svojich dietok neznala únavy.

Ó, jak blažené dni to boli! Samé úslnie, mier a spokojnosť panovala v ich milom rodinnom hniezdočku. Nevinný smiech a veselý štebot maľučkých vyhladil vrásky starosti na čele dobrých rodičov. Jedenástoro dietok vyčerpalo čas a sily milujúcej, dobrej, starostlivej matky.

Zrazu, akoby hrom bol zarachotil na čistej klenbe nebeskej. Božská Prozreteľnosť miesto blaženého Tábora zmenila v ťažkú Kalváriu.

MATKOU MIESTO MATKY

Dňa 9. októbra r. 1815 smútok, bôľný smútok zavládol v rodine. Jedenásť sirôtok skláňalo sa nad jednoduchou rakvou. Srdcervúcim nárekom lúčili sa s vychladeným materinským srdcom, ktoré nemôže byť nahradené ničím na sveto. Smrť dobrej, milujúcej, starostlivej matky zanechala v rodine hlbokú, bôľnu prázdnotu. Najmenšie dieťa bolo šesťročné, Katarína deväťročná.

Vnímavá detská dušička pocítila, že bez matky je život pustý. V osirenosti hľadala matku, takú, ktorú už nikdy nevynesú na cmiter, ktorej srdce nikdy nevychladne.

Jedného dňa tíško zatúlala sa do izby, nazdávajúc sa, že samota skryje jej tajomstvo. Vstala na stôl, svojím drobným ramienkom objala sochu blahoslavenej Panny. Srdce dieťaťa spočívalo na srdci Panny Marie. Nepoškvrnená Matka Božia usmievala sa na svojho nevinného miláčka a dieťa s dôverou pozdvihlo svoje zarosené očká na svoju novú Matičku. Pohľady splynuli a tajomstvo Kalvárie: „Hľa Matka tvoja!” – „Hľa, dieťa tvoje!”… – stalo sa skutkom.

Jedna slúžka bola svedkom tohoto výjavu, avšak neopovážila sa vyrušiť dieťa v jeho zbožnosti.

Ťažké dni svitli pre Petra Labouré. Vedel a boľastne pociťoval, že popri starosti o chlieb nemôže nahrádzať matku. Jeho milované dietky potrebovali starostlivých rúk. Trebárs sa srdce jeho zachvelo myšlienkou na lúčenie, predsa spomedzi plánov, ktoré si v duchu utváral, najvýhodnejším sa ukazoval ten, že najmenšie svoje dietky zverí príbuzným. Zoe s malou sestričkou dostala sa do St. Remy ku svojej tetke.

Jej „druhí rodičia” boli obchodníkmi, preto nemohli mnoho času venovať výchove svojich štyroch dietok a dvoch malých sirôt Labourcovcov. Túto pre-dôležitú prácu zanechali z väčšej časti služobníctvu. Ale aj Peter Labouré ťažkým srdcom znášal neprítomnosť svojich dietok. Všetky jeho túžby k tomu smerovali, aby ich znovu spolu videl vôkol seba. Ale aj doma nastali ľahšie dni. Najstaršia dcéra, Lujza, požehnaná výbornými darmi prírody, vždy viac a viac rozptyľovala smútok malej rodinky. Samotná viedla domácnosť a všetko išlo zase pekne svojím poriadkom.

No navštívenie zriedka chodí samo. Od Petra Labouré žiadal Boh zase novú, ťažkú obeť.

MALÁ GAZDINÁ

Kráľ sŕdc, dobrotivý Ježiš, zažiadal si krásnu dušu Lujzinu a povolal ju do svojej zvláštnej služby. Zbožná panna porozumela volajúcemu hlasu a zdelila ho otcovi. Len všemohúci Boh vie, čo sa dialo v srdci pod ťarchou navštívenia už beztak klesajúceho otca. Konečne s bohabojným Jóbom povedal: „Boh mi ťa dal, Boh ťa povoláva; nech je požehnané meno Pánovo!” Lujza 22. júna r. 1818. opustila rodičovský dom a vstúpila v Paríži do spoločnosti „Dcér Lásky” svätého Vincenta de Paul.

Rodina sťaby podruhé osirela. Sotvaže počula malá Katarína, čo sa doma stalo, hneď bola ochotná navrátiť sa domov. Veď je ona už 12-ročná, – hovorievala si – chce, aj vie pracovať, prečo by nemohla vykonať to, čo veľkí konajú? Vo svojej horlivosti s rozpálenou tváričkou oduševňovala svoju sestričku: „Teraz my budeme gazdovať!”

Tieto dve dietky skutočne dostali sa domov. Starostlivý otec, prv než by bol dieťa svoje voviedol do starosti domácnosti, žiadal si, aby sa P. Ježiš vzťahoval do jej srdca. 25. januára r. 1819., vo sviatok obrátenia sv. Pavla, vo výročie založenia kongregácie misijných kňazov svätého Vincenta, prijalo po prvýkrát dieťa anjelskej čistoty do svojho srdca: Chlieb vyvolených, Ježiša, v prevelebnej Sviatosti oltárnej. Zaiste nebolo náhodou, že prvý najvážnejší úkon jej života pripadol na deň pre obe duševné rodiny svätého Vincenta významný a svätý.

Od tohoto dňa žila pravým rozjímavým životom. Zvlášť obdivuhodnú úctu preukazovala k preblahoslavenej Panne. Jej životný program mažeme zhrnúť do troch krátkych slov, ktoré však zahrňujú v sebe základné podmienky dokonalého života: modlitba, pokánie, práca. Malá gazdinka svojou činnou chuťou k práci, usilovnosťou získala si nielen spokojnosť dobrého otca, ktorý napriek svojím prísnym zásadám musel uznať obozretnosť a pečlivú presnosť svojho dieťaťa, ale aj jej silná vôľa vzbudila aj údiv v celej obci.

Najradšej kŕmila svojich holúbkov. Sotvaže sa objavila malá, nevinná gazdinka na dvore, hneď sa zhrnulo sedém-osemsto holubov, utvoriac sťaby krásnu korunu nad jej hlavou vo vzduchu. Bol to pôvabný symbol jej prostej duše. Však aj ona mala holubie krídla; zovnútorné práce nepripútali jej dušu k zemi, voľne povznášala sa k Bohu, hniezdočko si v nebi stavala. Malej sestričke zdali sa mnohokrát zdĺhavými zbožné cvičenia staršej sestry a všemožne ich chcela mierniť, skrátiť. Neraz jej pohrozila, že ju obžaluje u otca, „Dobre, len bež!” odpovedala Katarína krátko na detinskú reč. Ale múdry otec v podobných ‘prípadoch odbavil to nežnou poznámkou a vôbec nehatil voľnosť svojej dcérky v zbožných cvičeniach.

O svätom Bernardovi čítame, že ešte v mladom veku si v mariánskej kaplnke v St. Vorles vyprosil vnútornú, hlbokú úctu k Panne Márii, ktorá až do dnes k údivu uchváti človeka. S týmto veľkým Svätým právom môžeme porovnať jednoduché ponížené dieťa Kráľovnej nebeskej, Katarínu, ktorej fainská kaplnka bola prípravnou školou k veľkolepému poslaniu, ku ktorému ju nepoškvrnená Matka Božia vyvolila. V kaplnke bola socha Panny Marie s malým Ježiškom na rukách. Každú voľnú chvíľku pred touto sochou trávila.

Stačilo pohliadnuť na ňu, – ako na holom, tvrdom kameni kľačiac, so sladkým nádychom zduchovnelosti na nevinnej tvári zhovára sa v duchu s nepoškvrnenou Rodičkou Božou, – a človek bol k podobnej pobožnosti nadchnutý.

Katarína bola dieťaťom milosti a trebárs jej horlivosť veľmi málo výživy nachádzala v pomeroch náboženskému životu iste neprajných, predsa so dňa na deň vzrastala v dokonalosti. Dedinka Fain-les-Moutiers nemala svojho farára, aj k nedeľnej svätej omši sa veriaci veľmi ťažko dostali; spoveď a prijímanie narazilo na mnohé ťažkosti. To zaiste nebolo priaznivým pre zbožnú devu; ale dušu svoju pretvorila v stály obetný oltár a nič ju nemohlo hatiť v neprestajnom spojení s P. Bohom. Farár sensského okresu písal o nej, že bola vyvolenou dušou v modlitbe, v práci a v obcovaní. „Taká bola ako anjel, ktorého si nepoškvrnená Panna vyvolila ku svojej službe.”

Dobrý staručký farár hovoril pravdu. Jednoduchá, pokorná deva fainles-moutierská skutočne mohla prespevovať so svojou nepoškvrnenou nebeskou Matičkou „Magnifikat”, lebo zhliadnul Pán na poníženosť služobnice svojej a veľké veci jej učinil Ten, ktorý je „Mocný”. Jej snehobiela duša od útleho detstva vznášala sa do výšky, rástla v múdrosti a v milosti pred Bohom i pred ľuďmi.

pravykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


3.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 12. 2015, 11:24 avatar
Opäť s Máriou nič spoločné, to len cirkev by rada, že áno, preto si tiež toto privlastnila!!!


4.
označiť príspevok

Karola žena
   31. 12. 2015, 11:28 avatar
čo to trepeš ! ..rkc na rozdiel od iných cirkví uznáva Máriu ako Bohorodičku, či sa to niekomu páči alebo nie..má v rkc svoju úctu.
Súhlasí lea_pragmaticka1


5.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 12. 2015, 11:30 avatar
modlu, to je správny výraz kopír DF!


6.
označiť príspevok

Karola žena
   31. 12. 2015, 11:31 avatar
povedal zakomplexovaný lePIČ videí ... , ešte niečo ? 


7.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   31. 12. 2015, 11:33 avatar
Kopír, čo sa zmohol na jednú slabú vetu aj to ako vždy úplne slaboduchú...A smiať sa nebudem nad toľkou prízemnosťou ako u tej lepičky kopíru DF!


11.
označiť príspevok

Wolfe muž
   31. 12. 2015, 14:17 avatar
Aj tak som rad, ze zakladas temy, inak by bola nuda.. asi to bude zniet divne,.. aj ked nie vzdy s tvojimi temami suhlasim, alebo dokonca nesuhlasim vobec, tak nejak sa na ne aj tak tesim..
Asi som si uz navykol  
Súhlasí lea_pragmaticka1


2.
označiť príspevok

havran
   31. 12. 2015, 09:14 avatar
Lea - musím ti trochu pomôcť , lebo na konci roka, akosi tí zbožní ľudkovia s tebou nediskutujú a nechce sa im čítať tie slaboduché traktáty, čo by si tu vlastne podľa pravidiel ani nemala dávať. Je mi ťa veľmi ľúto, lebo si ani neuvedomuješ svoj prázdny NEPRAGMATICKý život. V Novom roku a potom aj ďalej ti želám prebudenie do reality.Veľa zdravia 
Súhlasí fajer


8.
označiť príspevok

fajer
   31. 12. 2015, 12:45 avatar
pravý katolík, to je fašistická stránka, prečo už nieje zakázaná....


9.
označiť príspevok

RighteousFred
   31. 12. 2015, 13:30 avatar
Je to zrejme forma exibicionizmu. Inak si toto neviem uz vysvetlit...


10.
označiť príspevok

Christiano Ronaldo muž
   31. 12. 2015, 14:05 avatar
Pojdeem do kostolaa :D
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:56,  ten poloblb si nepamätá ani čo sem vypisoval pred dvomi tyzdnami, ako je covid19 neškodny a...
dnes, 02:38,  35. j?j toto som si mala vsimnút skor *39 a čo také, byt doteraz strčeny matke pod suknou? :)
dnes, 02:02,  Čože, on fajčí? Ja mám dosť. *13 Nestačí, že nikde nepracuje. *08
dnes, 01:53,  Boris si zase nepamätá, čo tu mesiace dozadu vypisoval. *39
dnes, 01:45,  perfektny článok ;-)
dnes, 01:00,  Toto je emancipácia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...
dnes, 00:58,  Kia už auta dnes započala valiť
dnes, 00:57,  Ja by som im tak vynadal že by ma nechali na prístrojoch aby som tu ešte po kovide musel trpieť
dnes, 00:56,  Edo, dobré ráno, či teda dobrú prvoaprílopvú noc ti prajem. Chcel som niečo šťavnaté...
dnes, 00:56,  Desať legendárnych činov Pavla Pašku Nebol len kachličkárom. Zastal sa aj...
dnes, 00:54,  A ešte aj mladší si, aj ľadvinu núkaš.*28*28*28*28*28 Som synom smrti. *15*15*15*15*15
dnes, 00:53,  Ja ta prebijem dám 30
dnes, 00:52,  Aké kachličky?? niečo mi ušlo? *06*06*06*06
dnes, 00:52,  Ale Rudo Šuster tomu sa podarilo štastne prchnut z kramarov kdesi na dedinu rakusku
dnes, 00:52,  Ja ponúknem 15 kg kvalitného tuku!!!!*13*13*13 Možno aj 20. *03*03*03*03
dnes, 00:51,  Presne tak aj tie kachličky mu boli k hovnu
dnes, 00:50,  Mna ked budu odpajat skusim handlovať že dám ladvinu daj kyslík
dnes, 00:50,  Mali, ale kto počítal s vírusom?? Napr aj také lacné a kvalitné CT nezachránilo život...
dnes, 00:50,  to neviem ale mam obavu že k tej konfrontacii príde . Nemyslím prave teba .
dnes, 00:49,  Kto dodáva tie rukavice a rúška?? Za koľko?? Akej kvality?? Aj toto sú otázky, na ktoré...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(74 574 bytes in 0,347 seconds)