Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Šéf Slovenskej akadémie vied: Museli sme sa od Blahu dištancovať, sme povinní chrániť naše dobré meno

1
reakcií
170
prečítaní
Tému 12. decembra 2019, 11:05 založil Bijjou.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Bijjou žena
   12. 12. 2019, 11:05 avatar
Málokedy sa Slovenská akadémia vied dostala do centra pozornosti do takej miery ako v týchto dňoch.

Predseda SAV Pavol ŠAJGALÍK v rozhovore pre Aktuality.sk vysvetľuje, prečo sa vedci práve teraz ozvali voči tomu, ako sa prezentuje poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha.

V rozhovore sa okrem iného dozviete:

prečo sa rozhodli dištancovať od Ľuboša Blahu práve teraz,
ako vnímajú aktivity poslanca Smeru-SD slovenskí vedci v zahraničí,
či sa snažili s Ľubošom Blahom dohodnúť,
čo Šajgalík hovorí na to, že Blahu obhajuje ministerka školstva,
aký je vedecký prínos Blahu za posledné roky.

Prečo sa Predsedníctvo SAV rozhodlo vydať stanovisko, ktorým ste sa dištancovali od činnosti poslanca Smeru-SD Ľuboša Blahu na sociálnej sieti práve teraz?

Verejnosť dlhodobo vníma poslanca Blahu ako zamestnanca Slovenskej akadémie vied (SAV). Dlhodobo spája SAV s jeho facebookovými statusmi a jeho vyjadreniami.

My sme tento problém nezačali riešiť teraz, ale už v lete tohto roku, keď to nebolo ešte také vypuklé. Snažili sme sa problém posunúť na Etickú komisiu SAV a dali sme už vtedy všeobecné vyhlásenie, že to riešime.

Medzitým plynul čas a tlak verejnosti sa voči nám stupňoval. Pravdepodobne to súvisí s vyššou intenzitou vyjadrení pána poslanca.

A keďže SAV je apolitická vedecká inštitúcia a požíva dosť vysokú dôveru v spoločnosti, spájaním so statusmi poslanca Blahu sme vťahovaní do politickej roviny.

Prečo ste sa ale rozhodli konať práve teraz?

Začal výrazne narastať počet podnetov, e-mailov či esemesiek, ktoré žiadali, aby SAV prijala nejaké stanovisko. Preto sme sa rozhodli od vyjadrení pána Blahu dištancovať. Našou primárnou povinnosťou je chrániť dobré meno SAV.

A ako ste si všimli, my nerozporujeme obsah jeho statusov. Hovoríme len toľko, že poslanec Blaha je spájaný so SAV, vďaka čomu sa dostávame do negatívneho svetla. Rozhodli sme sa vyjadriť. Nič viac, nič menej.

My nebránime poslancovi Blahovi robiť jeho politickú agendu a kariéru. My totiž ani nemáme žiadne právne prostriedky, ako voči nemu postupovať. Chceme len, aby nás ľudia oddelili od jeho statusov.

Hovoríte, že ste kvôli tomu dostali viacero podnetov, aby ste v tejto veci konali. O akom množstve takýchto podnetov zvonka hovoríme?

Pred časom to boli jednotky, v posledných dňoch to už ale boli desiatky. Píšu nám napríklad slovenskí vedeckí pracovníci zo zahraničia, ktorí nás kvôli tomu začali spochybňovať ako vedeckú inštitúciu.

A to sú pritom ľudia, o ktorých máme záujem, aby sa na Slovensko vrátili. Nemôžeme dovoliť, aby sme v očiach týchto ľudí, ako aj v očiach verejnosti vystupovali tak, že nakoniec v nás stratia dôveru.

pokracovanie www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

Kasafran
   12. 12. 2019, 12:56 avatar
Ku kauze Blaha vs. Etická komisia SAV sa vyjadril aj vysokoškolský pedagóg a filozof, Vladimír Manda
12. decembra 2019

Pozorne a s porozumením, tak ako sa o tom dnes všade hovorí, som si prečítal vyjadrenie Predsedníctva SAV k statusom a vyjadreniam Ľ. Blahu. A tu je výsledok čítania daného s textu s porozumením.

Predsedníctvo SAV sa dištancuje od Blahových statusov a vyjadrení, lebo sú pre SAV „dehonestujúce“. Problém je v tom, že Blaha svoje statusy a vyjadrenia neprezentuje ako výsledok svoje akademickej činnosti, ako zamestnanec SAV, ktorá mu ako poslancovi zo zákona poskytla pracovné voľno, ale ako poslanec politickej strany Smer. Ak sa chcelo Predsedníctvo SAV dištancovať od akademickej či vedeckej činnosti Ľ. Blahu, tak sa malo dištancovať napríklad od jeho známej publikácie Späť k Marxovi?, alebo od jeho publikácie Antiglobalista, a iné, ktoré vydalo vydavateľstvo akadémie Veda.

S ohľadom na vyššie uvedenú skutočnosti je potrebné konštatovať, že Predsedníctvo SAV sa nedištancuje od Blahovej vedeckej činnosti, ale sa dištancuje od politickej činnosti Ľ. Blahu a tým, samozrejme aj nepriamo od politiky strany Smer a to všetko v rámci začínajúceho predvolebného boja. Ako Predsedníctvo samo zdôrazňuje, do predmetu činnosti SAV spadá slobodné vedecké bádanie a uverejňovanie jeho výsledkov a Predsedníctvo SAV sa môže k týmto veciam aj vyjadrovať, ale do predmetu činnosti SAV a ani jeho predsedníctva nespadá posudzovanie politickej činnosti jej zamestnancov, teda tej činnosti, ktorú verejne odcudzuje v prípade Blahu.

Z uvedenej situácie ďalej plynie, keďže Predsedníctvo SAV nie je kompetentné sa vyjadrovať k politickej činnosti svojich zamestnancov, tak v uvedenom prípade členovia predsedníctva, ktorí schválili dané uznesenie jednoducho zneužili pôdu predsedníctva SAV na prezentovanie svojich súkromných politických názorov pod menom Predsedníctva SAV. Inak povedané je zrejmé, že ktokoľvek môže verejne kritizovať Blahu za jeho statusy, môžu tak robiť aj členovia Predsedníctva SAV, ale len vo forme svojich občianskych či súkromných názorov, ale nie pod hlavičkou SAV.

Ak tu teda niekto skutočne a vážne dehonestuje meno SAV, tak sú to samotní členovia predsedníctva SAV, ktorí svojim verejným vyhlásením zneužili pôdu SAV na politický útok proti Blahovi. Ich vyhlásenie navodzuje dojem, že každý zamestnanec SAV by mal zdieľať ich politický názor, t.j. odsudzovať Blahove názory. Tým však členovia Predsedníctva SAV menia vedeckú inštitúciu na politickú inštitúciu.

Záverečná časť ich vyhlásenia, ktorá je vecným „nárekom“ predsedníctva nad tým, že nemôžu svojho zamestnanca vyhodiť pre jeho politickú činnosť je nárekom predsedníctva nad tým, že tu zatiaľ ešte stále máme slobodu slova. Členovia predsedníctva SAV, svojim politickým vyhlásením, ktoré je však rozpore s povahou a kompetenciou SAV prihlásili k rozbiehajúcej sa kampani proti slobode slova, neuvedomujúc si, že tak ako v prípade Fica, ktorého dostihol jeho vlastný zákon proti extrémizmu, tak aj SAV nesporne doplatí sama na svoj „boj“ proti občianskej slobode slova svojich zamestnancov.
Svoj postoj som napísal nie preto, aby som obhajoval Blahove statusy a vyjadrenia, ale preto, aby som sa postavil proti postupnému okliešťovaniu slobody slova, aby som sa postavil proti tomu, aby mohol hociktorý zamestnávateľ šikanovať či vyhodiť svojho zamestnanca pre jeho politické názory, ktoré sa jeho zamestnávateľovi nepáčia.

doc. PhDr. Vladimír Manda, CSc.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 12:53,  Nejak sa v tej frekvencii vyzivas moja ,*21
dnes, 12:44,  Ale dlho ti to trvalo ta frekvencia je silna ,,,,,*21*21*21*21*29*29*29 A ako ta mam volat ja ?
dnes, 12:43,  Každý nie, najblyžší inak. Ak myslíš aj jeho, neviem ako ma volá*18
dnes, 12:38,  Zase maľuješ čerta na stenu, ako kvalitný a vypasený konšpirátor. *29
dnes, 12:38,  kazdy ta tak vola ?
dnes, 12:38,  23. Prečo?*38 Veď tak sa volám
dnes, 12:37,  To nemyslis vazne
dnes, 12:36,  21. Niki*38
dnes, 12:34,  Ja teraz cez toto voľno uvažujem nad stavbou vysokofrekvenčného elektrónkového...
dnes, 12:31,  A kto si ?
dnes, 12:30,  17. V srdci je lepšie nerozlyšovať ľudí podľa náboženstiev. Ja som len alergická na...
dnes, 12:29,  Seraf, zaujimas sa o anielov ?
dnes, 12:24,  Tomu hovorim SLOVO NA MIESTE
dnes, 12:24,  15, Teraz ma mozes mat v srdci este viac ked neisom svedok ,
dnes, 12:24,  Veru... 1 Na počiatku bolo Slovo a Slovo bolo u Boha a Boh bol to Slovo. 2 Toto (Slovo) bolo...
dnes, 12:21,  Keď už, napr iné dojmy, Michael=Anubis sa mi zdajú viac predstaviteľné. Ale inak, sakra,...
dnes, 12:21,  Ked nechapu SLOVO kto im za to moze ,
dnes, 12:19,  to je prave preto, lebo nepovažuju Boha za trojjedinneho...a vyšlo im to tak, že je to Boži...
dnes, 12:16,  Chcel by som ešte povedať k môjmu experimentovaniu so zdravou výživou: omnohho lepšie ako...
dnes, 12:13,  Ktovie preco to tak maju ,,, zatial ani jeen svedok jehovov , nepodal vysvetlenie o tom , Myslim...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(54 800 bytes in 0,594 seconds)