Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Saudská Arábia napĺňa vlhké sny "kritikov islamu" a kresťanských konzervatívcov.

9
reakcií
748
prečítaní
Tému 28. decembra 2016, 07:40 založil fajer.

podobné témy:1.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 07:40 avatar
Je zrejmé, že strany ako Právo a spravodlivosť či Fidesz a mnohé ďalšie sú otvorene anti-liberálne, anti-sekulárnej a anti-ateistické. Na tradičné konzervatívne hodnoty sa v Rakúsku odvolával aj Höfer, v Rusku zase Putin využíva tamojšie pravoslávnu cirkev ako jeden z pilierov svojho režimu, a v USA bude Trumpov kabinet do značnej miery tvorený kresťanskými fundamentalistami a kreacionista, ktorí sú taktiež otvorene anti-liberálne a anti -sekulární. V tejto súvislosti si pripomeňme jednu z posledných pravdepodobných akvizíciou Trumpová kabinetu, bývalého guvernéra Texasu Ricka Perryho. Ten sa vo svojom kandidátskom videu pri republikánskych prezidentských primárkach v roku 2012 čudoval nad tým, ako je možné, že gayovia môžu slúžiť v americkej armáde, a sľuboval "ukončenie Obamovi vojny proti náboženstvu".

Vlhké sny všetkých európskych rádoby-kritikov islamu s ich anti-liberálne a anti-sekulárnej agendou však zďaleka najlepšie napĺňa Saudská Arábia. Tá totiž, zhodou okolností, vidí rovnako ako Orbán, Fico, PiS a mnoho ďalších zďaleka najväčšie ohrozenie svojej spoločnosti v liberalizmu, sekularizmu a ateizmu, o čom som Vás už informoval v tomto texte .

Je navýsosť absurdné, že niektorí majú tú odvahu označovať Fidesz a Právo a spravodlivosť za "proti-islamskej" strany. Maďarsko ani Poľsko dnes skutočne žiadne moslimské migrantov nepotrebujú: agendu islamu tam vykonávajú súčasnej vládnej strany. Všemožne kresťanskí konzervatívci tak pre Európu, ktorú deklaratórny chcú chrániť, predstavujú nepomerne väčšie nebezpečenstvo než moslimovia a islam. Islam totiž v Európe našťastie pri moci nie je. Avšak ľudia, ktorí sa označujú za anti-islamistami a kritiky islamu, majúci však rovnaké túžby, priania a veľmi podobný pohľad na usporiadanie spoločnosti a morálku ako islam, dnes v Európe na rade miest pri moci sú, či možno v neďalekej budúcnosti budú.

Pre kresťanské konzervatívca predstavuje islam nebezpečenstvo z úplne iného dôvodu, než z akého ho predstavuje pre liberálov, sekularisty a ateistov. Kým posledne menovanej skupiny vidia v islame negáciu svojich ideí, absolútna prevrátenia hodnôt, na ktorých sú založené, pre konzervatívcov islam predstavuje hrozbu preto, že je konkurenciou. Sloboda jednotlivca je v islame, ktorý je všeobjímajúcom, celý život regulujúcim náboženstvom, absolútne nemysliteľná. Islam je založený na veľké sade všemožných príkazov, reguláciou a zákazov, prakticky diktuje človeku to, čo robiť môže a čo nie. Kresťanskí konzervatívci robia navlas to isté - taktiež chcú regulovať životy ľudí na základe demagogických maxím svojho náboženstva, teda kresťanstvo.

To, že dnes kresťanskí konzervatívci v Európe homosexuálmi nepopravuje, ale len ich diskriminujú na základe vrodené sexuálnej orientácie a tým je znerovnoprávňují, je dané len tým, že si dnes takéto správanie v rámci európskeho priestoru nemôžu dovoliť. Táto "umiernenosť kresťanstva" však nie je výsledkom nejakej vnútornej evolúcie viery, ale je "produktom mnohých úderov kladiva modernity, ktorému boli niektoré princípy viery vystavané", ako trefne poznamenáva Sam Harris v The End of Faith .

Niektorí ľudia argumentujú tým, že "nepriateľ môjho nepriateľa je mojím priateľom", a teda by sme sa s týmito Ultrakonzervatívcov mali spájať v snahe zastaviť prenikanie islamu do Európy. Avšak vznesie Ak niekto tento argument, je potrebné sa pýtať: čo to vlastne znamená byť proti-islamský? V čom to spočíva? Prečo nemáme radi islam, čo sa nám na ňom nepáči? Aký je obsah tejto našej pozície? Ak odpovieme, že nám vadí to, že islam má totalitné sklony, pretože chce riadiť celú spoločnosť a správanie všetkých jednotlivcov v nej na základe nemenných, Bohom zjavených pravidiel, a že konkrétnymi prejavmi tohto treba práve diskriminácia na základe sexuálnej orientácie, upieranie práva človeku nakladať so svojím telom podľa svojej ľubovôle (eutanázia), či upieranie rovnakého práva ženám v súvislosti s interrupciami, nemôžeme sa s týmito "nepriateľmi našich nepriateľov" nikdy spájať, keďže títo "nepriatelia našich nepriateľov" presadzujú to rovnaké, a vlastne tým vyvstáva otázka, kto že je vlastne koho priateľ a nepriateľ. Očividne je to skôr tak, že konzervatívny kresťania a moslimovia by sa spolu mohli spájať proti ateistom, sekularistům a liberálom (to sa napokon aj deje, napríklad v Egypte), pretože idey liberalizmu a sekularizmu sú v príkrom rozpore s tým, čo presadzujú ako kresťanskí konzervatívci, tak islam. Avšak koho je v politickom boji vždy treba zneškodniť najskôr? Toho, kto hlása rovnaké alebo podobné myšlienky ako ja - pripomeňme si príklad komunistov a sociálnych demokratov po roku 1948.

Islam pre kresťanstvo jednoducho predstavuje obrovskú konkurenciu. Je to boj o výsadné postavenie v rámci abrahámovských náboženstve, boj o to, ktoré náboženstvo je "pravdivejšie", "vplyvnejší" a "mocnejší". Konzervatívnym kresťanom nikdy nešlo, nejde a nepôjde o to, eliminovať to, čo je na islamu zlé. Ide im o tom, aby to zaviedli oni sami. Zanášaním zmienok o Bohu a kresťanstve do ústavy, velkohubými vyhláseniami o deportáciách ateistov, pocitom (nielen) morálne nadradenosti voči neveriacim a inovercom či otvoreným nepriateľstvom voči sekularizmu a odluke štátu od cirkvi, snahami o čo najväčšiu regulovaní životov obyvateľov podľa príkazov náboženské morálky a otvoreným anti -liberalismem sa však kresťanským konzervatívcom ani zďaleka nedarí vyrovnať skóre. Saudská Arábia, na ktorú Harrisom popisované "kladivo modernity" nedopadlo, si môže dovoliť sekularisty, liberálmi a ateistov otvorene perzekuovat a nikto jej za to ani nepohrozia prstom. O niečom takom si európski konzervatívci môžu nechať len zdať. Moc dobre to vedia, a preto sa pokúšajú o čo najväčšiu vymanenie sa zo štruktúr, ktoré majú "nábožensky-umierňujúci" vplyv. K tomu však vedie ešte dlhá cesta a úlohou všetkých liberálov, sekularisty a ateistov je zabrániť tomu, aby sa tak stalo.

Treba to povedať celkom jasne a otvorene: Fidesz, Právo a spravodlivosť, Hofer, Trump, Putin a mnohí ďalší nie sú žiadnymi "nepriateľmi našich nepriateľov, a teda priateľmi". Sú to poväčšinou strany a ľudia, ktorí presadzujú tú rovnakú alebo veľmi podobnú agendu, vďaka ktorej nám liberálom a sekularistům islam toľko vadí. Cieľom kritiky islamu totiž nie je zbaviť sa cudzieho (islamského) spiatočníctvo tým, že tu inštalujeme a utužíme spiatočníctva naše vlastné. Cieľom je zbaviť sa netolerantného spiatočníctva ako takého.

Saudská Arábia, ktorá chce v školách zavádzať programy "očkovaním" deti proti liberalizmu, sekularizmu a ateizmu tak fakticky uvádza na svet a napĺňa vlhké sny a vízie nemalého množstva (nielen) slovenských rádoby-kritikov islamu a všemožných tradicionalistov, konzervatívcov, socialistov, nacionalistov a kresťanov. Tí si o niečom takom v Európe, zatiaľ a vďaka Bohu, môžu nechať len zdať.


2.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 07:47 avatar
Jeden z hlavných súčasných politických vodcov hlásiacich sa k tzv. Neliberálne demokraciu, maďarský premiér Viktor Orbán, akási modla a idol konzervatívnych kresťanov, ostatne vyhlásil, že "liberáli sú nepriatelia slobody" . Podľa Orbána bola v rámci "sita liberálneho relativizmu vyfiltrované slová ako obetavosť, záväzok, chvála, vytrvalosť, veľkosť, domov, oddanosť, poriadok a pevnosť" . Orbán a jeho strana Fidezs sú autormi novej maďarskej ústavy z roku 2011, ktorá sa odvoláva na Boha a kresťanstvo, čím sa dostáva do kolízie so sekulárnym charakterom štátu. O ten ale pochopiteľne Orbánovi a jemu podobným ani zďaleka nejde - práve naopak. Orbánova nová ústava je navyše diskriminačné voči homosexuálom, pretože manželstvo definuje striktne ako zväzok medzi mužom a ženou, čím diskriminuje na základe sexuálnej orientácie. Okrem toho je v tejto ústave spomínaná tiež "ochrana plodu od počatia", ktorá umožňuje jej protiinterupční výklad.

Sloboda je síce podľa Orbána najdôležitejšou hodnotou pre Európanov, ale nie v liberálnom význame slobody jednotlivca. Orbán sa koniec koncov pri schvaľovaní novej ústavy nechal počuť, že "má za cieľ vytvoriť rovnováhu medzi individuálnou slobodou a spoločenskú slobodou". Spoločenské hodnoty, ktoré majú byť podľa Orbána primárne chránené, sú kresťanstvo, cirkev a rodina . Čo naopak podľa Orbána slobodu nepredstavuje, je "vzdanie sa náboženských presvedčenie, národnej identity, rodiny a sexuálnej identity" (viac k Orbánova vzťahu k liberálnej demokracii pozri v bakalárskej práci Martina Vait z FSV UK).


3.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 07:49 avatar
Anti-liberálne naladenie však nie je viditeľné zďaleka len u Orbána. Podobnú rétoriku môžeme na slovenský počuť od populistami Fica (o Kotleba nehovoriac), a samozrejme tiež v Poľsku, kde tento prúd reprezentuje českými rádoby-kritiky islamu obdivovaná partaj Právo a spravodlivosť (PiS). Poľsko nedávno oficiálne korunovalo Ježiša Krista za poľského kráľa - v Krakove, historickom sídle poľských kráľov, za prítomnosti prezidenta Dudy, vládnych ministrov a špičiek PiS a poľskej konzervatívnej scény. Snahy PiS čo najviac rozleptávať sekularizmus a odluku štátu od cirkvi sú zrejmé už od prevzatia vlády touto stranou po posledných voľbách. Pre zahraničného pozorovateľa bola zrejme najviditeľnejšou snaha PiS o úplný zákaz interrupcií, ktorý však u poľských žien narazil na tuhý odpor. PiS to však nepochybne v budúcnosti skúsi znovu. Okrem toho je potrebné pripomenúť nedávny výrok Beaty Mateusiakové, poslankyňa za PiS, ktorá navrhovala , že by ateisti mali podpísať, že uznávajú poľskej (katolíckej) hodnoty, inak by mali byť deportovaní z krajiny. PiS je taktiež proti legalizácii eutanázie či proti registrovanému partnerstva aj sobášov homosexuálov (viac pozri tu ). Voči odluke štátu od cirkvi, teda voči sekularizmu, sa strana otvorene vymedzuje. Už skôr, ešte za vlády Občianskej platformy, sa PiS pokúšala do poľskej ústavy prepašovať do preambuly poľskej ústavy nasledujúce:

"V mene Boha všemohúceho! My, poľský národ, odkladajú vďaka Božia prozreteľnosť za dar nezávislosti ...


4.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 08:10 avatar
Tak že, žiadna sloboda, ale kresťanská diktatúra...ale sprostý to nevidia a stále budú voliť kresťanských diktátorov...


5.
označiť príspevok

elemír muž
   28. 12. 2016, 08:23 avatar
Jeden diktátor nenávidí druhého.


6.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 10:54 avatar
prečítaj si to poriadne....ale tá náboženská, to je peklo, o ktorom veriaci stále rozprávate...


7.
označiť príspevok

Melchisedech muž
   28. 12. 2016, 11:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Melchisedech muž
   28. 12. 2016, 11:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.9.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 12:53 avatar
Latinská Amerika, pokusný králik Američanov V Latinskej Amerike Spojené štáty americké a západné veľmoci vyzbrojovali, pomáhali a finančne zásobovali eskadróny smrti, ktoré po celej Latinskej Amerike rozsievali smrť. Vyprovokovali množstvo prevratov a občianskych vojen v tých krajinách Latinskej Ameriky, kde sa k moci demokratickou cestou dostali pokrokové, socialistické, či ľudové hnutia, strany, či prezidenti. Argentína- 30 tisíc mŕtvych, Brazília, Salvador – 80 tisíc mŕtvych, Nikaragua – 80 tisíc mŕtvych, Peru, Bolívia, Venezuela, Chile, Portoriko, Panama či Guatemala -200 tisíc mŕtvych. Tieto krajiny zažili na vlastnej koži, ako vyzerá demokracia „made in USA“. Všetko sa to robilo s cieľom udržať kapitalizmus v týchto krajinách. Za éry Reagana sa prevalila na verejnosť aféra Írán-Contras, kde sa okrem iného zistilo aj to, že CIA aktívne napomáhala pašovaniu niekoľkých ton kokaínu z Nikaraguy do USA. Kolumbia Vláda v Kolumbii dostáva viac než štedré finančné prostriedky z USA a v tejto krajine zmizne bez stopy ročne niekoľko tisíc študentských, odborárskych, občianskych a politických oponentov súčasnej vlády. Mexiko Drogová vojna si za roky 2006- 2016 vyžiadala už vyše 60 000 mŕtvych Mexičanov


10.
označiť príspevok

fajer
   28. 12. 2016, 12:58 avatar
Azia Málokto vie, že tak nenávidených Červených Khmérov v Kambodži financovali a vyzbrojovali tajne USA, ktoré ich využívali v boji proti tak z ich strany nenávidenému Vietnamu, ktorý uštedril USA veľkú vojenskú blamáž. Málo zdôrazňovaným faktom tiež zostáva, že bombardovanie Kórey, Vietnamu a Kambodže zo strany USA, stála tieto krajiny vyše 5 miliónov civilných obetí. Indonézia - V decembri roku 1975 dal diktátor Suharto príkaz na obsadenie Východného Timoru a 12. novembra 1976 vyhlásil jeho pripojenie k Indonézii.. Jeho armáda vo vojenských operáciách v Papue, Acehu a vo Východnom Timore zabila okolo 300 000 ľudí. Suhartov režim má na svedomí vyvraždenie okolo 1 000 000 stúpencov komunizmu a oponentov režimu, plus 300 000 mŕtvych Východotimorčanov a ďalších ostrovanov.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 05:37,  Poďakuj svojmu parťákovi, ktorý tu z toho spravil svoju propagandistickú centrálu... ty...
dnes, 01:19,  ...pamatajte na 0chranu... https://imgur.com/zxC5hwJ
dnes, 00:54,  takže Kočner je nevinný?.....no daj ty astronaut*03*03*03
dnes, 00:52,  Necelých tridsať rokov stačilo ponovembrovým zločincom z vysokej politiky národnosti...
dnes, 00:50,  nešaškuj tu zmetek....
dnes, 00:49,  a naš momentalne triezvy kamzík, zdupkal s nim......*21*21*21
dnes, 00:48,  MAFIA, OLIGARCHIA A VSETCI POLITICI ROZKLADAJU STAT Po viacerych pojednaniach sa vec...
dnes, 00:34,  a už jarabak nema argument......*21*21*21
dnes, 00:27,  ano aj Kiska je byvalý komunista, ale on nerozkradol to čo bolo vybudované!!!!....On je...
dnes, 00:25,  ondrej61- tak nam povez prečo sa veci manu tak ako sa majú a budú mať? Toto už asi...
dnes, 00:23,  Takže tvoj príspevok č. 26 neplatí ? *15*15*15*15
dnes, 00:23,  ondrej61- len si odriekaj túmantru ktorú ťa učí Kiska s Turbanom a nech ti dá šňupnúť....
dnes, 00:22,  sa ti to pomotalo kamziku.....su tu ludia, ktorí poukazuju na priciny, preco sa veci maju tak...
dnes, 00:21,  Fašistom neznášam a nieto aby som im rozkazoval, nechcem skončiť na šibenici do rici !!!!!!!
dnes, 00:19,  velmi hlboko si klesol jarabaku a uplne hlupo drukuješ kamzikovi....ale ako vidím, tak to ťa...
dnes, 00:19,  No a sme pri merite veci, takže ty a tvoji synovia, plus Eduard Ž. a vami podobní sú tu...
dnes, 00:17,  Kacír - tak mu to potvrď nech ide dríchmať
dnes, 00:17,  no stale šarapatia kamziku....v našom štate je mafia, ktora siaha do najvyšších...
dnes, 00:15,  Kacír - to vieš len si potvrdzuj, bláznom nepomôžeš, keď im odporuješ, jasne to na tebe...
dnes, 00:14,  A nepochroníme ho ešte kúščok ? *13*13
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď sa budeš cítiť najhoršie, tak si spomeň, že aj tá najhoršia hodina má iba 60 minút.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 406 bytes in 0,425 seconds)