Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

S vierou v Boha sa žije ľahšie

42
reakcií
1302
prečítaní
Tému 10. septembra 2012, 08:05 založil havran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2012, 08:05 avatar
S vierou v Boha sa žije ľahšie , lebo sa človek zmieruje s realitou. Teisti a ateisti sú dve mimobežky a ich diskúsia v skutočnosti nemá spoločný bod , aj keď by sa zdalo , ž ním môže byť otázka existencie Boha. Prečo? Tu je odpoveď: Lebo sa tu používajú dve logiky - logika srdca a logika racia. Teista neskúma podstatu , stačí mu výrok , ktorý podporuje jeho vieru, zatiaľ čo ateista hľadá argumenty v racionálnej vede , čo ho často vedie do slepých uličiek. Pre každodenný živout je nepraktické a únavné hľadať racionálne zdôvodnenia a tak je všetko v "božích rukách" , ktoré natŕča cirkev. Je chybou snažiť sa chápať vieru a opomenúť cirkev ktorej viera slúži ako nástroj ovládania a riadenia spoločnosti.Každý veriaci je riadený cirkvouči si to uvedomuje , alebo nie , aj ten čo sa tomu bráni.
Súhlasí Ónya, Boris_I., rose.madder


28.
označiť príspevok

Vlado muž
   10. 9. 2012, 10:31 avatar
Comte-Sponville povedal: Mám pocit, že žijem lepšie, odkedy som ateistom, jasnejšie, voľnejšie, intenzívnejšie.
Súhlasí Lucifero


35.
označiť príspevok

pomocnik muž
   10. 9. 2012, 12:09 avatar
Skúsim sa k tomu vyjadriť takto, snáď to prinesie trochu viacej svetla do nikdy nekončiacich polemík:
človek môže byť šťastný len vtedy, keď spozná svoje pravé miesto v celku "sveta", a to aj zaujme. Zároveň tým prestane tento celok rušiť, a zaradí sa do harmónie okolo seba, bude ju dokonca povznášať. Pochopiteľne, radosť ktorú by takto šíril bude prinášať aj tú najčistejšiu radosť pre neho samého.

Nato však, aby ho spoznal, je samozrejmé, aby nežil bezmyšlienkovite, "s klapkami na očiach" v snahe napĺňania svojich želaní bez ohľadu na druhých, ospravedlňujúc sá seba tým, že svet je aj tak len výsledkom chaotických náhod a je potrebné sa lakťami pretláčať, aby prežil, s vierou, že konečná spravodlivosť neexistuje, po smrti všetko skončí, a môže to preto všetko robiť beztrestne, ak ho nikto nevidí, resp darí sa mu zatvárať oči pred bolesťou, čo jeho skutky môžu spôsobiť iným. Nepátrať po tom je to najľahšie a najpohodlnejšie.

Sú ľudia, ktorí sú ochotní prijímať len to, čo si môžu ohmatať rukami. Koniec-koncov - tento prístup sa presadil aj v dnešnej vede, presadzuje sa po tisícročia, a preto je dnešný svet taký, ako je, vynálezy vedy chladné, bezcitné, čisto účelové a v mnohých prípadoch aj škodlivé, čo sa však vždy ukáže až neskôr, keď ku škodám dôjde.

Tvrdím však, že človek má nástroje, ktoré mu umožňujú dodatočný - v tomto prípade ďaleko múdrejší náhľad na svet. A nielen to. Ide o schopnosť, ktorá jedine robí človeka pravým človekom, a nie len spepým otrokom žiadostí jeho vlastného pozemského tela a rozumu.

Ženy majú túto schopnosť o niečo viac rozvinutú, čo vyvažuje zase o niečo lepšiu schopnosť muža pohybovať sa v tomto našom materiálnom svete. Jeden druhému sú tak veľmi potrební, pravého muža to núti chrániť tento najväčší poklad v pravej žene, a ona ním zase muža povznáša a zušľachťuje, prináša mu radosť. To platí bez ohľadu na mieru, v akej sa tieto pravé ideály na Zemi ešte vyskytujú, pretože beztak sa tu mnohé hodnoty krivia.

O čo teda ide? Nie je ťažké na to prísť. Ide o schopnosť jemného vyciťovania, ktorá úzko súvisí s tým, čo tu bolo nazývané "cestou srdca" - i keď aj táto schopnosť musí byť čistá, nezakalená sebeckosťou. Súvisí tiež úzko so svedomím, zmyslom pre krásu, "šiestym zmyslom" a mnohými ďalšími pozitívnymi vlastnosťami vyvažujúcimi rozum. Niežeby však táto "cesta srdca" v sebe nepobsahovala logiku - práve naopak. Ona určuje len smer, či je "dobrý" alebo nie, či vedie k pokroku alebo ku skaze. Aj takto riadený rozum sa potom naplno ujíma svojich schopností a v smere, ktoré cit určil ako najsprávnejší, potom hľadá najefektívnejšie, najlogickejšie riešenie, ako sa k tomu má dostať! To je tá pravá spolupráca "srdca" a "rozumu", (t.j stále za predpokladu, že srdce je čisté, nezakalené) Pri takomto ponímaní by odpadli všetky polemiky medzi "ateistami" a "teistami". Rozum bez citu je slepý, dokáže si "zdôvodniť", "zargumentovať" čokoľvek".Cit bez rozumu zase nestojí pevne na zemi, nedokázal by sa tu prejaviť a bol by preto nanič.

Vráťme sa však k našej téme. Cesta očisťovania a rozvíjania čistej citovej schopnosti, ktorá nás robí človekom, a súvisí s ohľaduplnosťou voči iným či tak často spropagovaným slovom "láska", ale aj "spravodlivosť" - by mala byť tým prvoradým pre každého z nás. To však súvisí so snahou o pozoprovanie a spoznávanie nielen sveta hmoty okolo nás, ale aj toho, čo prežívame vovnútri, našimi najvnútornejšími pohnútkami, "hlásov" ktoré k nám zvnútra prehovárajú, a pod. Ak sa hovorí, že máme svoj život prežívať naplno, alebo sa máme "prebudiť" - neznamená to že by sme sa mali oddať vášňam, ale máme sa snažiť nie o povrchný bezmyšlienkový život, ale naplno vnútorne prežitý.

Čím viacej budeme spoznávať svoje vnútro - a - v tom predovšetkým - rozlišovať ktoré z podnetov na nás pôsobiacich sú "čisté" a ktoré zakalené, t.j. ktoré vedú k niečomu dobrému, k radosti a k zušľachťovaniu - a ktoré nás naopak od toho odvádzajú, nie sú ušľachtilé či čisté - tým viacej sa bude rozširovať aj náš vlastný obzor. Zrazu porozumieme aj príčinám vecí, ktoré sme pred tým pokladali za náhodné či chaotické. Múdre budú aj naše rozhodnutia, a z toho všetkého to bude cítiť aj pre naše okolie.

To však tiež znamená - že musíme takto postupovať krôčik po krôčiku, nemôžeme siahať po niečom, s čím sa vnútorne nestotožňujeme, čomu ešte nie sme schopní porozumenia. O to viac to platí pre najvyššie pojmy, spomínané ako ďalší protiklad k ceste "rozumu". Pretože to by viedlo len k slepej viere, k fanatizmu - pro ktorom človek by bol ešte viac ovládateľný rôznymi "duchovnými" či "cirkvami".

Človek môže zažiť na svojej ceste rôzne mädzníky silného "osvietenia", keď sa mu zrazu rozšíri obzor a on v hlbokom rozochvení uvidí niečo, čo pred tým nevidel. Obyčajne však potom siahne po náboženstve, ktoré mu bolo vtedy najbližšie, v ktorom predsa mnohé bolo aj pravdivé - a po čase sa jeho bdelosť znovu oslabí, začne mechanicky a bez porozumenia prijímať aj to nesprávne a pokrivené, čo v sebe tento náboženský smer obsahuje - sám sebe si to zdôvodňujúc, že veď sila jeho vtedajšieho chvíľkového prežitia musí byť dostatočný dôkaz, že všetko čo vravia predstavení musí byť pravdivé. A na to si treba dať veľký pozor. Lebo k Pravde vedie veľa ciest. Človek pritom môže prejsť mnoho križovatiek, stupienkov, ktoré sú mu prospešné. To najdôležitejšie však je, aby jeho oči boli vždy otvorené, t.j. aby znovu neusnul, aby jeho vnútorná živosť znovu neprešla do mechanických strnulých náboženských foriem, pretože strnulosť je znovu cestou naspäť.

Ježišove napomínajúce slová v tomto "Bdej a modli sa" - neznamenajú nič iné, lež oživenie tejto nádhernej, čistej schopnosti vnútorného prežívania, keď človek dbá na to, aby nikdy neprijal do seba to, čo v ňom aj vnútorne nerezonuje - a zároveň - v rozšírenom obzore - vidí múdrosť v tom, čo na neho pôsobí - za čo trvale prežíva radostnú vďaku Tomu, koho riadením je to všetko umožnené - čo je tou jedinou pravou - a zároveň najkrajšou modlitbou.

Cesta k takémuto stavu, sa zdá ďalekou, ale nie je nemožnou. Aj dnes, keď sa zdá, že tak mnohé sa rúca - je to len preto, lebo sa rúca len to nesprávne, čo vždy bolo pre človeka prekážkou, aby spomínané dosiahol. Človek by mal vždy len dbať na to, že je človekom, že má v sebe driemajúce poklady - ktoré som spomínal a ktoré len musí v sebe oživiť - aby sa pravým človekom stal. Pretože ak to nespraví, povodí sa mu ako v obraze o tom, kto darovanú hrivnu nezužitkoval, ale zakopal.


41.
označiť príspevok

Lucifero muž
   12. 9. 2012, 23:21 avatar
pomocník, človeku nestačí len šťastie. Musí mať aj zdravie. Lebo keď je človek zdravý, môže si ukradnúť. A keď má šťastie, tak ho nechytia.


43.
označiť príspevok

perpetuum36 muž
   14. 9. 2012, 07:34 avatar
jediným bohom je naše vedomie,pátrat inde je strata času


2.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 08:10 avatar
Prepáč, ale to nie je pravda, veriaci práve nie sú schopní sami od seba sa zmieriť z realitou. Logika reality je len jedna nie dve.....kto je schopný uveriť čomukolvek bez akýchkolvek dôkazov či súvislostí, tak je iba vďačný objekt pre manipuláciu. Preto sa darí aj rôznym nebankovým subjektom......
Súhlasí Vlado, Antidogmatik


3.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   10. 9. 2012, 08:12 avatar
Vierou vynika dojem jednoduchosti, ale v skutocnosti sa tym existencia iba skomplikuje.
Neda sa zit v realite aj fantazii zaroven, clovek by mal fantaziu pouzivat na pretvaranie reality, ale nie na utek z reality.


6.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2012, 08:22 avatar
Boris_I - cirkev si teto fakt veľmi dobre uvedomuje a vlastne jej veľkou časťou snaženia je tento nástroj vedenia ľudí si udržať.
Súhlasí Boris_I.


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   10. 9. 2012, 08:49 avatar
havran a co myslis ty, aky je rozdiel medzi nabozenstvom a takzvanou ezoterikou?


4.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2012, 08:17 avatar
majomajo - odporuješ mi , lebo chceš , no v skutočnosti potvrdzuješ. Viera vedie k bezvýhradnej poslušnosti - to je ideál pravého veriaceho , teda ako hovoríš - vďačný objekt pre manipuláciu. Nehovorím pritom o farizejstve ktoré je vlastnosťou v niektorých cirkvách veľmi rozšírenou.


5.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 08:20 avatar
Tvrdil si že sa žije ľahšie a dokonca vraj sa lepšie zmierujú s realitou....práve tu je ten pes zakopaný, nie je to pravda.....
Súhlasí Vlado


7.
označiť príspevok

havran
   10. 9. 2012, 08:24 avatar
majomajo - sús to tvoje tvrdenie zdôvodniť , ja mám iné skúsenosti.


8.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 08:40 avatar
No v prvom rade by si mal ty zdôvodniť svoje tvrdenia, či ? Ale začnem ja, ja na rozdiel od veriaceho nemusím venovať množstvo času viere, chodeniu do kostola a aj finančných prostriedkov čo veriaci musí. Nechápem v čom sú veriaci zmierený s realitou , vyvsvetli to, lebo ja nemám pocit že by boli zmierení napr. so stavom v spoločnosti, s ekonomickou situáciou, rozvádzajú sa veselo čiže ani v partnerskom živote nevidieť zmierenie, teda v čom ho vidíš ty ?
Súhlasí Lucifero


9.
označiť príspevok

pollio
   10. 9. 2012, 08:41 avatar
súhlasím s nadpisom, má to však jeden háčik - človek musí veriť.


10.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 08:41 avatar
A ešte, prístup k životu , kde sme ochotní uveriť niečomu len tak, bez dôkazov privedie človeka často do problémov, teda iba ďalšia nevýhoda.......


11.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 9. 2012, 08:45 avatar
sú veriaci, ktorý svojim modlením veria v to, čo si chcú vymodliť..je to nastavenie mysle duchovným spôsobom, ..prekvapivo to niekedy funguje, že si tým ten "veriaci" privolá skutočne to, čo žiada..len tú "prosbu" treba vedieť myšlienkovo pozitívne podať....obdoba toho je tzv.secret , ..ktorý je prispôsobený realite a súčasnosti bez duchovných emócií.


14.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 08:51 avatar
Aj moje niektoré želania sa splnia, ale nemusím byť preto veriaci a chodiť do kostola a inak podporovať cirkev........Zase je tu mix viery a jej krádeže či jej prisvojeniu si v náboženstve....


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 9. 2012, 09:02 avatar
veď o tom hovorím majo..že je to nastavenie mysle ..a je jedno akým spôsobom..niektorí veriaci si možno nevie predstaviť že sa to "prianie" dá dosiahnuť aj inak,..alebo že inak sa dá dosiahnuť vnútorný pokoj, .. v tom súhlasím..viera nepustí ďalej je to od - do ..a dosť.., u cirkvi je obmedzenie tvorivosti a rozvoja ducha do inej úrovni ako náboženskej.


29.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 11:36 avatar
Nie nie je to jedno akým spôsobom, ja svojimi túžbami nikoho neobťažujem, nerobím medzištátne zmluvy na podporu mojich túžob a ani velkolepé sústredenia či procesie ako sa to deje u veriacich a hlavne, všetko robím za vlastné peniaze......


30.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 11:51 avatar
ale ved naco podpisuju????
chaopes tu divotvornost? oni podpisu a este sa hrdia krizom na krku eeej


42.
označiť príspevok

Antidogmatik muž
   12. 9. 2012, 23:31 avatar
A čo Sylvova metóda. Tiež sa dá dosiahnuť želané. A bez modlitby. Tá je asi pre ateistov.


12.
označiť príspevok

zajomato
   10. 9. 2012, 08:47 avatar
zajomato        dnes, 08:42alebo keď neviem ako ďalej pomôžem si inou dimenziou čiže zahmlením, alebo keď si nevieme poradiť so skutočnosťou, s tým čo reálne jestvuje použijeme tzv. inú dimenziu, tak ako si naši predkovia pomáhali rôznymi duchmi a bôžikmi, keď si nevedeli poradiť s tým čo sa okolo a v nich deje?Viac na: Prečo fajčím!?#r826412#ixzz262yC5Tx7
Súhlasí Boris_I.


16.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 09:36 avatar
to mas velmi zjednoduseny nahlad na zivot veriaceho. akoby len "plaval" zivotom bez akehokolvek zavahania na vsatko nachadzal odpovede v "bohu". ale tak tomu nie. som presvedcena ze hlada argumenty aj v raciu.

a cirvek mozeme uplne opomenut, nema monopol na vieru a teda neviem preco o nej diskutovat vzdy ked s ao vieru jedna. doba je uz ina.


22.
označiť príspevok

Poroslav muž
   10. 9. 2012, 09:54 avatar
Hladaju ale nenachadzaju tak si domyslaju a vymyslaju rozne polopravdy...
Alebo pouzivaju demagogicke: Staci spochybnit oponenta a posluchac si pomysli ze mame pravdu...
To je velmi caste!


23.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 10:02 avatar
ano to je jedna z chyb ktr sa dopustaju. keby sa drzali vety : ja verim, a netahali do toho snahu dat predmetu viery "racionalnU"
podobu tak by nevyzerali ako truhlici.-)
Súhlasí Vlado


24.
označiť príspevok

Poroslav muž
   10. 9. 2012, 10:09 avatar
Keby len verili v oblasti nedokazatelnych a zaroven nevyvratelnych veci este by to slo...
Napr. viera ze Vesmir je simulacia (vid. biblicky vyrok ze nas domov je na nebesiach) a podobne.
Ale ked sa do toho zamiesa drevo z archy alebo zjavenie marie na ostatom mure (vlhka cast ma obrysy madony), tak to je uz silna kava.
Najlepsie proste neverit a zaoberat sa len tym co patri do objektivnej pravdy co je vyvratitelne. A nech to subjketivne co sa neda objektivizovat nech neobjektivizuju...
Súhlasí dorota


17.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 09:40 avatar
Cirkev má monopol na vieru teda na náboženskú, všetci sa k nej keď treba hlásite, napr. pri sčítaní ľudu........
Súhlasí Vlado


40.
označiť príspevok

Lea Pragmatická žena
   10. 9. 2012, 18:25 avatar
A ateisti maju podla nich samych monopol na rozum a logiku, vsak?


18.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 09:43 avatar
nemusia. cirkev ma monopol na krestanstvo jedine tak atym to konci.   je to len politika.


19.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 09:44 avatar
Sú aj iné cirkvi.......nedá sa diskutovať formou , čo sa nehodí škrtni....... 


20.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 09:47 avatar
Veď napíš aká je predstava tkz. veriaceho bez cirkvi o vzniku vesmíru o vzniku života na Zemi , nech môžeme posúdiť či to má alebo nemá s tvrdeniami cirkve niečo spoločné...... 


21.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 09:49 avatar
  to ani nema vyznam. anipre samitnu cirkev svatu. strata casu diskutovat o velkosti vesmiru.


31.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 11:51 avatar
No vidíš a ja som si myslel že pre veriaceho to má zásadný zmysel, lebo ide o stvorenie......ale keď myslíš....... 


32.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 11:53 avatar
zasadnost maju vo viere. a nie v dokazovani ze to co tvrdia je pravda.


33.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 12:02 avatar
To je dosť čudné, čo tvrdíš.......ako keby sa náboženská viera netýkala reálneho života........uveriť klamstvu vo viere znamená uveriť mu hocikedy a to je nebezpečná vec a vračdy spáchané v mene viery v minulosti sú toho dôkazom a nielen to.


34.
označiť príspevok

dorota
   10. 9. 2012, 12:09 avatar
pachali s av mene nabozenstva, idei,...a nie viere.
ja to vnimam tak, ze nabozenstva veria v "nieco" a snazia sa to presadit ako objektovnu vec. ale to skodia sami sebe, lebo povedat ze verim v ... este nezbamena mat vysledok. ano, stava sa to ze sa stiera hranica a to je chybaktr vedie k nezhodam v spolocenstvach ludi.
nerada sa dostavam do stavu pdsudzovaia lduia len koli ich viere, to je riadna skratka LOL


36.
označiť príspevok

majomajo muž
   10. 9. 2012, 12:25 avatar
Idea a náboženstvo bolo v absolútnom súlade pri tých vraždách, nechápem snahu to oddeľovať, čiže ich činy vyplývali z náboženskej viery a tak je to dodnes.......


25.
označiť príspevok

pollio
   10. 9. 2012, 10:20 avatar
viera predpokladá aj spoločenstvo veriacich.
kresťanstvo vzniklo na spoločenstve ľudí a bez tohto spoločenstva asi nebude fungovať... a aj to spoločenstvo ti pomáha aby sa ti žilo ľahšie.
Súhlasí dorota


26.
označiť príspevok

Poroslav muž
   10. 9. 2012, 10:23 avatar
Nechcem byt zly, ale ako "vsetko ludske", sa to volako pokazilo!
Súhlasí dorota


27.
označiť príspevok

pollio
   10. 9. 2012, 10:28 avatar
všetko ľudské sa kazí, ale kto povie či ty si zlý alebo dobrý? a či tento to pokazil alebo henten? keď všetci sme sme hriešni. netreba v cirkvi hľadať ideál.
Súhlasí dorota


37.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   10. 9. 2012, 13:50 avatar
Nabozensku, nezatazenu "logiku" opisuje aj spravanie sa krestanov pri obliehani Izraelu.
Ked krestania dobivali Izrael pytal sa jeden vojak svojho velitela..
-Pane, ale ako mame rozoznat krestanov od ostatnych, aby sme nezabili nasich?
Odpoved bola viac ako jasna...
-Zabite vsetkych! Pan boh si ich uz podeli.
Súhlasí Antidogmatik


38.
označiť príspevok

rastos muž
   10. 9. 2012, 13:58 avatar
Skvelé, výstižné, hlbokomyseľné.
Presne takto fungujeme my kresťania.


39.
označiť príspevok

Ranexill muž
   10. 9. 2012, 14:37 avatar
Verit v toho Boha , je ako verit, ze bachar v Base je Boh.
L
Súhlasí luke85
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Hoci temperament velí zahrešiť z plných pľúc, intelekt káže zachovať chladnú hlavu a argumentovať triezvo.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(122 754 bytes in 3,441 seconds)