Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Rusko poslalo pomoc do Talianska

36
reakcií
161
prečítaní
Tému 22. marca 2020, 14:23 založil hokejis.

podobné témy:1.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:23 avatar
v boji proti epidémii koronavírusu.

www.gazeta.ru Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


2.
označiť príspevok

kesha1
   22. 3. 2020, 14:26 avatar
Aby ukázali vysokú úroveň Sovietskej medicíny a vedy !
A doma to ide dolu vodou aj samo.
Súhlasí Osvietený


5.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:29 avatar
Sfanatizovaný rusofob kesha žije stále v časoch ZSSR.


10.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:33 avatar
Ty náš zlatý socik a zlate ZSSR
Súhlasí kesha1


13.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:37 avatar
Edo je rok 2020


20.
označiť príspevok

Mil0sh
   22. 3. 2020, 14:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.24.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:52 avatar
Západ si pomôcť vie preto je tam najviac obetí


27.
označiť príspevok

Mil0sh
   22. 3. 2020, 14:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:59 avatar
V Rusku jeden mŕtvy v západných krajinách stovky a tisíce


7.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:31 avatar
kesha každý normálny človek je rád ak talianom niekto pomáha ale rusofob ako si ty si tak plný nenávisti že budeš kydať ešte aj na pomoc.


22.
označiť príspevok

-era- muž
   22. 3. 2020, 14:52 avatar
To je ich najväčší hriech? Že doma im to ide dolu vodou?


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 15:38 avatar
Zaslepený rusofob vidí Ruské len zlo, je to diagnóza


3.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:28 avatar
A hlavne čo správa z Ruska to čistá pravda                 

Dokonca sa vedia postarať i o nemocnice v Europe              
Súhlasí kesha1


4.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:28 avatar
Konšpirátor Edo vypusť ďalšiu konšpiráciu


6.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:29 avatar
Počítačový vírus ochromil v Česku nemocnicu, skolabovali prístroje aj sieť

Prevádzka benešovskej nemocnice ochromil počítačový kryptovírus, ktorý v noci na stredu napadol nemocničný počítačový systém. Nemožno spustiť žiadny prístroj vrátane počítačovej siete, všetky plánované operácie sú zrušené. Na náprave intenzívne pracujú IT špecialisti.

Nemocnice žiada pacientov, aby si k návšteve vybrali iné zariadenie, povedal dnes ČTK hovorca nemocnice Petr Ballek. Nemocnicu ponúka pomoc Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB).

Výpadok sa začal o 02:17 v chirurgickej ambulancii, kde sa spomaľovali počítače, a o 02:50 už neboli IT systémy funkčné v celej nemocnici. Vírus prekonal ochrannú bránu – firewall a dva aktuálne antivírusové systémy.

„Napadol väčšinu serverov a pracovných staníc, ktorých je 300. V súčasnej dobe je významne obmedzená premávka nemocnice. Nie je možné spustiť žiadny laboratórny ani žiadny iný prístroj vrátane počítačovej siete. V nemocnici zasadol operatívne krízový štáb na riešenie vzniknutej situácie,“ uviedol riaditeľ nemocnice Roman Mrva. V ordináciách podľa neho nemožno vykonať vyšetrenie, ambulantní špecialisti preobjednávajú pacientov na iné termíny.
Na dáta sa chcú pozrieť špecialisti

Hovorca NÚKIB Radek Holý ČTK povedal, že sa úrad snaží nemocnicu kontaktovať. „Zisťujeme konkrétne informácie, čo sa stalo. Zatiaľ ich nemáme. Ponúkneme nemocnici našu pomoc, sme schopní tam aj prísť a pomôcť so zisťovaním. Potom im odporučíme kroky, ako to napraviť,“ uviedol Holý.

Podľa neho môže nastať niekoľko scenárov. „Ak sú dáta zašifrované, môže byť aj neskoro. Keby mali dáta zálohované na diskoch oddelených od siete a vírus sa tam nemohol rozšíriť, neskôr sa dáta obnovia zo záloh. Ak dáta zálohované nemajú, môže sa to podariť rozšifrovať, ale tiež nemusí, čo by v krajnom prípade mohlo viesť ku strate dát,“ uviedol Holý.
Nemocnica provizórne funguje

Nemocnica zabezpečila náhradnú prevádzku pre hospitalizovaných. O problémoch informovala políciu, záchrannú službu a zdravotnícke zariadenia v okolí. „Situáciu máme pod kontrolou a sú prijímané všetky opatrenia pre čo najrýchlejšie obnovenie bežnej prevádzky tak, aby sa obmedzenie čo najmenej dotklo pacientov,“ uviedla Pokorná Jermanová. Záchranná služba rieši prevoz pacientov cez dispečing do okolitých nemocníc.

Jediným akcionárom Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov je Stredočeský kraj, podľa hajtmanky Jaroslavy Pokornej Jermanove (ANO) sa terčom útoku nestala žiadna ďalšia krajská nemocnica. „Zatiaľ o inom zariadení nevieme,“ napísala ČTK v SMS správe. Ďalšie krajské nemocnice sú v Kladne, Příbrami, Mladej Boleslavi a Kolíne.
Súhlasí kesha1


8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:31 avatar
Za útokem na benešovskou nemocnici byl ruský vir Ryuk

Data v benešovské nemocnici napadl v prosinci ruský vir Ryuk. Nešlo o cílený útok na jeden subjekt, informovala policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Policie útok počítačovým virem vyšetřuje pro neoprávněný přístup k počítači a nosiči informací, čeká se na zprávy od Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a expertů ze společnosti ESET, které podle Suchánkové dorazí během týdnů.

Kryptovirus ochromil provoz benešovské nemocnice 11. prosince, k útoku se nikdo nepřihlásil.

O ruském viru napsal v úterý ráno web iRozhlas. „Skupina, která stojí za Ryukem, si vybírá potenciálně zajímavé cíle. U movitých organizací je v případě, že se jim útok povede, velká šance, že výkupné, které budou požadovat za zpřístupnění dat, bude poměrně zajímavá částka. Výkupné, na které si skupina přišla, je ze zveřejněných případů v řádech milionů dolarů,“ řekl serveru iRozhlas technologický ředitel antivirové společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Ztrátu vyčíslila nemocnice na 38 milionů korun

Benešovská nemocnice fungovala v omezeném režimu, do plného provozu se ji podařilo vrátit 30. prosince. Provozní ztrátu za prosinec vyčíslila na 38 milionů korun, na další dva miliony vyšlo přeinstalování serverů. Deset milionů je nemocnice schopná zaplatit ze svých zdrojů.

Středočeský kraj poskytne benešovské nemocnici na ztráty 30 milionů korun, o přidělení neinvestiční dotace rozhodli v pondělí krajští radní, schválit to ještě musejí koncem ledna zastupitelé.

Po kyberútoku nebylo v nemocnici možné spustit přístroje včetně počítačové sítě, plánované operace bylo třeba zrušit. Na obnovení provozu se podílel tým specialistů Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Nyní už zařízení funguje standardně, odložené operace budou provedeny v lednu a únoru.

„Nad daty z nemocnice děláme forenzní analýzu. Ohledně dotyčného viru jde o kampaň, která cílí i na jiné organizace nejen v České republice. Není ohraničena žádným odvětvím, může se objevovat i jinde. Vir zachytili i naši partneři,“ řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Doplnil, že informaci o incidentu a následná doporučení NÚKIB rozeslal vybraným subjektům, kterým to mohlo pomoci, včetně těch, které spadají pod kritickou informační infrastrukturu. Obecnější informaci o hrozbě následně zveřejnil i na svém webu.

Kraj je podle hejtmanky připraven připojit se jako poškozený s nárokem na náhradu škody v rámci trestního řízení. Vedení kraje pověřilo Středočeské inovační centrum, aby se zabývalo opatřeními ke zvýšení bezpečnosti v krajských nemocnicích a jejich lepší ochranou před kyberútoky.
Súhlasí kesha1


9.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:32 avatar
Edo prestaň tu prasiť !


11.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:35 avatar
Za kyberútokmi na český rezort diplomacie boli ruskí hackeri

     

Za minuloročným kybernetickým útokom na české ministerstvo zahraničných vecí boli podľa českej spravodajskej služby ruskí spravodajcovia. Okrem ruských a čínskych aktivít iné štáty aktivity tohto charakteru v Čechách neuskutočňovali.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) o ruských aktivitách na českej pôde informovala už mnohokrát. V tohtoročnej správe konkretizuje BIS dva útoky na rezort diplomacie, za ktorými stojí hackerská skupina APT28, známa ako Štýlový medveď (Fancy Bear). Tá má mať blízke prepojenie na ruskú vládu a v minulosti stála aj za útokmi v Nemecku, či Spojených štátoch.

„Podľa všetkých zistení je zrejmé, že išlo o kyberšpionážne kampane Turla, pochádzajúce z ruskej spravodajskej služby FSB a APT28/Sofacy, ktorá sa pripisuje ruskej vojenskej spravodajskej službe GRU,“ píše sa vo výročnej správe.

Počas útoku na informačný systém ministerstva sa hackeri dostali k viac ako 150 mailovým schránkam zamestnancov, kopírovali e-maily a ich prílohy, pričom primárnym cieľom boli schránky najvyšších predstaviteľov rezortu.

„Získali tak údaje, využiteľné pre budúce útoky, ako aj zoznam ďalších možných cieľov, a to prierezovo v pôsobnosti (…) všetkých významných štátnych inštitúcií.“

Ministerstvo zahraničných vecí Českej republiky v súčasnosti informuje, že podľa domnienok je za kybernetickými útokmi na rezort zahraničný štát, no rovnako tvrdí, že doteraz nebol ohrozený žiadny dôverný materiál.

Iba ruské a čínske aktivity

Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, aj tohtoročná správa varovala, že Rusko naďalej využíva služby nedeklarovaných spravodajských agentov, ktorí pôsobia v diplomatických zboroch, čo je súčasťou všeobecnej hybridnej stratégie proti členom EÚ a NATO. Skupina Štýlový medveď viedla najaktívnejšiu a najviditeľnejšiu ruskú kyberšpionáž v Česku aj minulý rok.

Ruská vláda zatiaľ správu BIS nekomentovala.

BIS rovnako potvrdila, že v minulom roku zaznamenala aktivity čínskych spravodajcov, ktoré sa sústreďovali najmä na spravodajskú činnosť a menej na ovplyvňovanie.

Žiadne relevantné aktivity spravodajských služieb iných štátov BIS v roku 2017 nezaznamenala.
Súhlasí kesha1


12.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:36 avatar
SIS upozorňuje na snahu Ruska o získanie vplyvu v štátnej správe

O Slovensko prejavovali záujem aj spravodajské služby Číny

BRATISLAVA. Činnosť ruských spravodajských služieb bola v minulom roku namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO.

Uvádza sa to v odtajnenej časti Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby za rok 2018.Zaregistrovali sme snahy záujmových osôb o získanie zbraní a munície, pri ktorých existovalo podozrenie, že sú určené pre neoficiálne, resp. mimovládne vojenské skupiny alebo pre teroristické organizácie.„

Zo správy SIS

"Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získavanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany," uvádza sa v správe.

O SR podľa SIS prejavovali záujem aj spravodajské služby Číny. "Išlo najmä o získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií," uvádza sa v dokumente.
Nelegálna migrácia s cieľom dostať sa do Schengenu

Tajná služba sa v minulom roku zameriavala aj na problematiku nelegálnej migrácie.

"Aj v roku 2018 na území SR pretrvávali snahy občanov z rizikových krajín o zneužitie legálnych spôsobov vstupu na územie SR," konštatuje správa s tým, že vlani zaznamenali "pokračujúci rastúci trend sofistikovaných foriem migrácie osôb z rizikových krajín."

Medzi tieto formy patria najmä účelové získanie pobytu s cieľom podnikania, zlúčenia rodiny, štúdia a účelové manželstvá.

"Vo väčšine týchto prípadov sledujú žiadatelia jediný cieľ, ktorým je získanie legálneho pobytu v schengenskom priestore," uvádza sa v dokumente.

Na takýchto aktivitách podľa SIS participujú organizované skupiny osôb, respektíve agentúry, ktorých činnosť je zameraná na vybavovanie pobytov na území SR najmä pre občanov Iránu, Ukrajiny, Ruskej federácie a krajín bývalého Sovietskeho zväzu, Egypta, Sýrie alebo Turecka.

"Zainteresované osoby za túto činnosť inkasujú vysoké finančné provízie. Mimoriadna lukratívnosť sofistikovaných metód nelegálnej migrácie vytvára podhubie pre vznik organizovaných kriminálnych štruktúr pod krytím obchodných spoločností, ktorých hlavnou náplňou je zabezpečenie príchodu osôb z rizikových krajín," uvádza sa v správe.
Bez rizika teroristického útoku

Situáciu v SR v súvislosti s teroristickými hrozbami v roku 2018 hodnotí SIS ako stabilnú.

"Služba v hodnotenom období nezaznamenala spravodajské poznatky o riziku bezprostredného teroristického útoku voči SR, ani o plánovaní alebo realizácii teroristického útoku na území SR alebo o konkrétnej teroristickej hrozbe voči občanom a záujmom SR v zahraničí," uvádza sa v správe.
Moslimská komunita poukazuje na ľudské práva

Moslimská komunita v SR sa podľa dokumentu vo všeobecnosti v roku 2018 prejavovala umiernene.

"Virtuálne aktivity stúpencov islamu žijúcich v SR boli zamerané najmä na zverejňovanie prípadov náboženskej nenávisti v spoločnosti a verbálnej agresie voči utečencom, moslimom a symbolom islamského náboženstva. Na udalosti týkajúce sa teroristických útokov s islamistickým pozadím moslimská komunita v SR verejne nereagovala a nebolo zaznamenané ani otvorené šírenie džihádistického obsahu alebo zverejňovanie sympatií k džihádistickým organizáciám," konštatuje správa.

Napriek tomu SIS podľa dokumentu aktivity niekoľkých jednotlivcov na sociálnych sieťach identifikovala ako potenciálne rizikové.
Podozrivé obchody so zbraňami

Pozornosť našej tajnej služby sa v roku 2018 zamrela aj na obchodovanie s takzvanými výrobkami obranného priemyslu (VOP).

"Prioritne boli monitorované obchodné transakcie s VOP do regiónov, v ktorých prebiehajú ozbrojené konflikty a do štátov, kde hrozí zvýšené riziko ich nežiaduceho reexportu. Spravodajská pozornosť bola zároveň venovaná obchodom s VOP, do ktorých boli zapojené rizikové subjekty, ktoré sa na nich priamo alebo nepriamo podieľali ako sprostredkovatelia," uvádza sa v správe.

Veľmi dôležitá v kontexte obchodovania s VOP je podľa SIS identifikácia skutočného konečného užívateľa.

"Boli zaznamenané prípady, keď napriek deklaráciám príslušných zahraničných partnerov existovali pochybnosti o tom, že predmetné VOP sú skutočne určené pre túto krajinu. V niektorých prípadoch bolo zaznamenané predloženie falošných certifikátov konečných užívateľov. Taktiež boli zaregistrované snahy záujmových osôb o získanie zbraní a munície, pri ktorých existovalo podozrenie, že sú určené pre neoficiálne, resp. mimovládne vojenské skupiny alebo pre teroristické organizácie," dodala SIS.

Čítajte viac: domov.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí kesha1


14.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:38 avatar
SIS nenašla po Sorosovi ani stopy, zato Ruskom sa to v jej správe nečakane hemží

Rusko na Slovensku verbuje agentov na najvyšších miestach. 2. Premiérovo letné posolstvo: Keď sa raz Fico vzdá bez boja, rád ho vymením. 3. Duo Danko/Blaha posúva hranice nemožného.

Prvá:

„Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO. Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získavanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany. O SR prejavovali záujem aj spravodajské služby Číny. Išlo najmä o získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií.“
Druhá:

„V SR Ruská federácia vyvíjala aktivity, ktoré boli primárne zamerané na udržiavanie sympatií slovenskej verejnosti voči Rusku, jeho kultúre a politike a na oslabenie síl otvorene skeptických či kritických voči Rusku. Ruská strana sa tiež usilovala vyvolať dojem pred vlastným domácim a aj zahraničným publikom, že SR je blízkym spojencom Ruska, ktorý ako člen NATO a EÚ rešpektuje a chápe ruské záujmy.“
Čo to znamená

Podľa SIS sa Putinov režim snaží na Slovensku získavať agentov medzi politikmi, úradníkmi aj v armáde. Dôkazom je okrem tejto správy aj vyhostenie ruského diplomata v novembri 2018.

Druhá pasáž zas hovorí o tom, že aj voči Slovensku Rusko vedie hybridnú vojnu, hoci SIS tvrdí, že nie až takú intenzívnu ako proti iným krajinám EÚ a NATO.
Súhlasí kesha1


16.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:39 avatar
Nie Edo Sorosova Otvorená spoločnosť nepôsobí na Slovensku


15.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:38 avatar
Edo ano Rusi pomáhajú Taliansku !
A čo amíci ?


17.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:39 avatar
Na Slovensku zachytili aktivity ruských tajných služieb, vyplýva zo správy SIS
Slovenská civilná tajná služba vlani zaznamenala aktivity ruských spravodajských služieb proti záujmom krajiny, o Slovensko sa zaujímali aj čínski spravodajcovia.

Vyplýva to z odtajnenej časti správy o činnosti Slovenskej informačnej služby, ktorú dnes SIS zverejnila po prerokovaní materiálu v snemovni. SIS upozornila tiež na aktivity zločineckých skupín a ich možné prepojenie na predstaviteľov slovenského súdnictva a polície.

Činnosť ruských spravodajských služieb

"Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti chráneným záujmom SR ako člena EÚ a NATO. Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany," uviedla bez bližších podrobností SIS.

"Hrozby tu sú, ich nárast môže byť každý rok vyšší, hlavne z oblasti kyberpriestoru," zdôraznil predseda osobitného výboru NR SR na kontrolu VS Eduard Heger (OĽaNO). Zdôraznil potrebu pripravenosti na nové hrozby v kybernetickej oblasti a na ich rýchly vývoj. Myslí si, že Slovensko by malo byť súčasťou väčšej spolupráce, čo môže pomôcť aj zdieľaním informácií a vzájomných skúseností krajín.
Súhlasí kesha1


19.
označiť príspevok

kesha1
   22. 3. 2020, 14:44 avatar
Osvietený, ináč ja nemôžem vo svojich úvahách o situácii v Taliansku celkom vylúčiť, ani tie najhoršie možné varianty. Týkajúce sa hybridnej vojny.


21.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:51 avatar
Konšpirátor a rusofob kesha to bol kameňák


18.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:41 avatar
Edo ano Rusi pomáhajú Taliansku !
A čo amíci ?


23.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:52 avatar
SIS: Činnosť ruských spravodajských služieb bola namierená proti záujmom SR

Činnosť ruských spravodajských služieb bola vlani namierená proti chráneným záujmom Slovenska ako člena Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie (NATO). Vyplýva to zo Správy o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2018.

„Príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o získavanie spolupracovníkov v ústredných orgánoch štátnej správy, bezpečnostných zložkách a v oblasti energetiky a obrany,“ píše sa v správe.

O Slovensko prejavovali záujem aj spravodajské služby Číny. „Išlo najmä o získavanie informácií z oblasti informačných a telekomunikačných technológií,“ vysvetľuje SIS. Slovenskí tajní venovali pozornosť potenciálne rizikovým diplomatickým alebo cudzineckým komunitám, ktoré mohli byť využívané na spravodajské aktivity. SIS preventívne spolupracovala v roku 2018 s Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

Správa sa venuje aj migrácii či organizovanému zločinu. „Medzi hlavné zdroje príjmov organizovaného zločinu na Slovensku patrí ekonomická kriminalita často spojená s korupciou – podvody s dotáciami, colné a daňové podvody, pašovanie a zmanipulované verejné obstarávania,“ uvádza sa v správe, v ktorej SIS spomína aj drogovú kriminalitu.

Tajná služba mala vlani informácie o podozreniach týkajúcich sa korupcie štátnych zamestnancov, zástupcov miestnej samosprávy a manažérov spoločností s majetkovou účasťou štátu.

„Išlo najmä o podozrenia z netransparentného prideľovania finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu a fondov EÚ, alebo z manipulovania verejných obstarávaní v prospech preferovaných uchádzačov o zákazky financované z verejných zdrojov,“ dodáva SIS a poukazuje aj na možnú korupciu v rámci pôsobenia finančnej správy, polície a súdov.

www.etrend.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


25.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:53 avatar
Edo Rusi pomáhajú Taliansku !
A čo amíci ?


26.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:54 avatar
SIS registruje snahy Ruska ovplyvňovať verejnú mienku na Slovensku

Reakciou na hybridné hrozby a zahraničnú propagandu bol podľa SIS aj vznik Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC).

Slovenská informačná služba (SIS) registruje problém hybridných hrozieb a snáh ovplyvniť verejnú mienku na Slovensku zo strany cudzích štátov.

Ako uviedol hovorca SIS Branislav Zvara, tajná služba na tento fenomén poukázala už v odtajnenej časti správy o svojej činnosti za rok 2015. „V roku 2015 pretrvávala snaha viacerých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek.

Zaznamenaný bol aj nárast aktivít zameraných na ovplyvňovanie verejnej mienky. Napríklad v kontexte pretrvávajúceho napätia vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Západom v roku 2015 venovala SIS pozornosť problematike snáh Ruskej federácie o ovplyvňovanie verejnej mienky na Slovensku a subjektom, ktoré sa na týchto aktivitách aktívne podieľali," uvádza sa v dokumente.

Podľa správy sa SIS v roku 2015 sústreďovala na monitorovanie zmien vnútornej a zahraničnej politiky RF s dôrazom na ruské angažovanie sa na Ukrajine, v Sýrii a na propagandistické aktivity namierené voči Západu.

„Je pochopiteľné, že pozornosť venovaná Slovensku sa v danej oblasti mohla kvantitatívne i kvalitatívne meniť, a to najmä v súvislosti s predsedníctvom Slovenskej republiky v Rade EÚ, ale napríklad aj referendom vo Veľkej Británii či aktuálnym vývojom na východe Ukrajiny, v Sýrii a podobne," povedal Zvara.

SIS podľa neho už dlhší čas v rámci tejto problematiky ak­tívne spolupracuje s partnerskými zahraničnými spravodajskými službami členských krajín EÚ a NATO a s ďalšími príslušnými bezpečnostnými zložkami Slovenskej republiky. „Reakciou na podobné nové výzvy, ktorým musia bezpečnostné zložky čeliť, bol aj vznik Národného bezpečnostného analytického centra (NBAC).

K ďalším podrobnostiam sa aj vo vzťahu k zahraničným partnerom SIS nemôže z taktických a strategických dôvodov vyjadrovať, aby túto spoluprácu a jej výsledky neohrozila," dodal Zvara.

O hybridných hrozbách a kremeľskej propagande hovoril na minulotýždňovej konferencii hodnotiacej zahraničnú politiku za rok 2016 prezident Andrej Kiska. Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú podľa hlavy štátu dôsledkom premyslenej hybridnej vojny, šírenia dezinformácií a poloprávd pomocou sociálnych sietí, pričom cieľom kremeľskej propagandy je deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty či spochybňovanie liberálnej demokracie.

Kiska skritizoval, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande nerobia skoro nič.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


28.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:55 avatar
Analytik: Slovensko v boji proti hybridným hrozbám nerobí dosť

Slovensko sa stále k hybridným hrozbám stavia rezervovane, ale je potrebné, aby sa o nich začalo viac rozprávať a mali by na ne reagovať aj strategické dokumenty. Iné krajiny, aj z Visegrádskej štvorky, vnímajú hybridné hrozby už dlhší čas ako reálne hrozby pre vlastnú bezpečnosť a stabilitu krajiny. Na Slovensku ešte stále ide o problém, na ktorom sa široké politické spektrum nevie zhodnúť. Vyplýva to zo slov analytika Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku (SSPI) Juraja Krúpu.

O hybridných hrozbách a kremeľskej propagande hovoril na tohtotýždňovej konferencii hodnotiacej zahraničnú politiku za rok 2016 prezident Andrej Kiska. Mnohé problémy, ktorým čelíme, sú podľa hlavy štátu dôsledkom premyslenej hybridnej vojny, šírenia dezinformácií a poloprávd pomocou sociálnych sietí, pričom cieľom kremeľskej propagandy je deformovanie pravdy, podnecovanie neistoty či spochybňovanie liberálnej demokracie. Kiska skritizoval, že Slovensko a jeho oficiálne bezpečnostné zložky proti hybridnej vojne a cielenej propagande nerobia skoro nič.

Krúpa jeho slová vníma ako upozorňovanie a priznáva, že prezident nemá takú výkonnú moc, aby donútil ľudí na politickej scéne, aby sa touto hrozbou začali seriózne zaoberať. „Sú to skôr také výzvy, aby sa ľudia prebrali a začali vnímať, čo reálnou hrozbou je. My môžeme len dúfať, že sa tieto hrozby, ktoré tu naozaj sú, prejavia aj v Bezpečnostnej stratégií nie čisto úradníckou rečou,“ povedal Krúpa.

Ako vysvetlil, hybridné hrozby sú rôzne hrozby od civilných, cez kybernetické, až po konvenčné, čiže vojenské hrozby. „Odolnosť voči hybridným hrozbám sa meria aj tým, ako odolné sú naše inštitúcie, ako naši obyvatelia vedia takýmto hrozbám čeliť,“ povedal analytik SSPI s tým, že odolnosť inštitúcií, aj spoločnosti, je na nízkej úrovni. Krúpa zároveň upozornil, že na Slovensku relatívne veľký počet ľudí uveril rôznym dezinformáciám, ktorými spochybňujú fungovanie štátu ako takého.

Na otázku, pod koho by agenda boja proti hybridným voľbám mala spadať, Krúpa odpovedal, že by to malo riešiť ministerstvo vnútra. Pripomenul, že nedávno vznikla v rámci NAKA jednotka na boj proti extrémizmu. Takisto by sa na tom mali podieľať spravodajské služby. „Vznikajú rôzne polovojenské jednotky a nevidím, že by sme s tým nejakým spôsobom bojovali. Ide o hrozbu, veď ani nevieme, koľko ich presne je,“ uzavrel Krúpa.

spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:57 avatar
Českí tajní považujú za hrozby Rusko a Čínu. Slovenská SIS sa ich bojí pomenovať

BRATISLAVA/PRAHA – Česká tajná služba otvorene vo svojej najnovšej správe za rok 2018 upozorňuje na špionážne aktivity Ruska a Číny na území Českej republiky. Slovenská informačná služba (SIS) podobnú správu síce vydala už v máji, no tie isté nebezpečenstvá pomenováva inak. Slovensko sa v správe vyhlo kritike Rusov a prípadných iných štátov z aktivít, ktoré smerujú proti republike. Česko a Slovensko sú pritom cieľom rovnakých služieb.

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) píše, že v súlade s jej prioritami ale aj mierou ohrozenia, riešila ruskú a čínsku štátnu moc. Ich aktivity majú dopad na bezpečnosť a ďalšie záujmy Českej republiky. BISka jednoznačne uvádza, že “ruská činnosť sa kontinuálne orientovala najmä na vplyvové operácie a vedomé aj nevedomé vyťažovanie českých zdrojov. Čínské aktivity v roku 2017 vykazovali oproti predchádzajúcemu roku menej ovplyvňovania a viac spravodajského prenikania”.

Slovenská informačná služba vo svojej správe priznáva, že v prípade Ruska sa sústredila predovšetkým na jeho vnútropolitický vývoj. Tvrdí, že Rusku sa podarilo zvládnuť sankcie zo strany EÚ a USA a že rok 2017 bol rokom ďalšieho upevňovania moci Vladimíra Putina. SISka zároveň hovorí, že v roku 2017 pokračovala snaha niektorých zahraničných spravodajských služieb o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek a aktivity súvisiace s ovplyvňovaním verejnej mienky. Pretrvával vraj aj zvýšený záujem o aktivity v ekonomickej oblasti (najmä o oblasť energetiky), vo vedeckej a vojenskej oblasti, ako aj v oblasti informačných technológií a priemyselnej špionáže.

Česká bezpečnostná elita. Zľava: Marek Šimandl, šéf civilnej českej rozviedky, Michal Koudelka, šéf BIS, Vladimír Šibor, šéf Útvaru zvláštnych činností Polície ČR a armádny generál Petr Pavel, bývalý náčelník generálneho štábu Armády ČR a bývalý predseda vojenského výboru NATO. Zdroj: twitter/biscz
Česko aj Slovensko varuje svojich štátnych zamestnancov

Spomínané hrozby sú v zásade tie isté, aké vymenovala česká BIS, ale bez toho aby boli jasne pomenovaní útočníci. Česi zároveň v prípade Ruska upozorňujú na veľkosť ruskej diplomatickej misie, ktorá je “zamorená” osobami s väzbami na ruské spravodajské služby. To vraj dlhodobo spôsobuje nárast rizík spojených s ľahkovážnym prístupom českých občanov – najmä politikov a štátnych zamestnancov k neutajovaným, ale interným a neverejným informáciám.

Slovensko tento problém rieši preukázateľne tiež. SISka totiž od roku 2013 realizuje program Bezpečnostné povedomie. Ako uvádza vo svojej správe, program bol primárne vytvorený so zámerom prispieť k zvýšeniu bezpečnostného povedomia zamestnancov vybraných štátnych inštitúcií predovšetkým v oblasti kontrašpionážnej ochrany a digitálnej bezpečnosti. Zo strany SIS sú v rámci programu Bezpečnostné povedomie poskytované predovšetkým základné informácie o spôsobe práce cudzích spravodajských služieb, ich záujmových oblastiach a cieľoch ich pôsobenia. Koncept zahŕňa aj praktické poznatky o informačno-technickej bezpečnosti vrátane odporúčaných spôsobov zabezpečenia mobilných telekomunikačných a počítačových zariadení. V roku 2017 absolvovalo tieto školenia celkovo viac ako 200 zamestnancov ministerstiev a iných štátnych inštitúcií SR.

glob.zoznam.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


30.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 14:59 avatar
Tajná služba otvorene opísala, že v Česku operujú ruskí agenti: Hrozba je aj na Slovensku

BRATISLAVA - Česká Bezpečnostná informačná služba vydala výročnú správu, v ktorej jasne opísala, že najväčšou hrozbou je pôsobenie Ruska a jeho tajných služieb na území Čiech. Rusi podľa nich vedia využiť všetky riziká vo svoj prospech. Slovenská informačná služba vo svojej poslednej správe síce uviedla, že Slovensko čelí aktivitám cudzích spravodajských služieb, no nekonkretizovala krajiny ani to, či tu aktívne pôsobia tajní agenti. Podľa bezpečnostného analytika Andora Šándora je nebezpečná najmä snaha ovplyvňovať predovšetkým politické rozhodovanie štátu a je aj našou vinou, že sa nevieme brániť.

Česká Bezpečnostná tajná služba zverejnila výročnú správu, v ktorej popisuje, že situácia v krajine je vážna. V správe opísali riziká, ktoré hrozia Česku. Ide o vplyv cudzích mocností, prerastanie organizovaného zločinu do štátnej správy a uviedla aj konkrétny prípad, v ktorom detailne opisuje opakovaný kybernetický útok na ministerstvo zahraničných vecí vedený zo strany Ruska. Správa spomína aj aktivity lobistických skupín a sledovanie moslimov, napísal v pondelok portál Novinky.cz.
Slovensko hrozbu nekonkretizuje

Pre BIS nie je najväčším rizikom hrozba terorizmu, antidemokratických síl či dezinformačných webov. Zo správy BIS totiž jasne vyplýva, že hlavnou hrozbou je Rusko a jeho tajné služby. Rusi podľa nich vedia všetky riziká v krajine, ako sú fake news, nedôvera v EÚ či NATO, korupciu, i organizovaný zločin, využiť vo svoj prospech. Už teda nejde len o špekulácie, ale o fakty podoprené a verejne publikované oficiálnou inštitúciou štátu.

SIS vydala poslednú správu za rok 2017 v máji tohto roku, kde uviedla, že Slovensko čelí aktivitám zahraničných tajných služieb, no neuviedla konkrétne krajiny a ani to, či tu pôsobia tajní agenti. „Naša krajina, ako aj cela Európska únia, v období posledných rokov čelí významným najmä externým bezpečnostným hrozbám, ktorých ďalší vývoj je zložité predpovedať a zvládnutie týchto hrozieb je prvoradou úlohou bezpečnostných zložiek štátov EÚ a NATO,“ uviedol pre Topky hovorca SIS Branislav Zvara.

Slovensko je podľa výročnej správy SIS cieľom aktivít cudzích spravodajských služieb namierených nielen proti záujmom SR, ale aj proti záujmom a politikám nadnárodných aliancií, ktorých je členom. „Aktivity cudzích spravodajských služieb sú vykonávané nielen na našom území, ale v rovnakej miere aj v zahraničí, napr. v tzv. rizikových teritóriách, kde sú slovenskí občania objektom záujmu domácich spravodajských služieb,“ uvádza sa v správe.
SIS aktivity cudzích spravodajských služieb monitoruje

SIS už dlhší čas upozorňuje na trend zvyšujúcich sa aktivít cudzích spravodajských služieb, ktorý aktuálne dominuje v celom európskom priestore. „Ich monitorovanie sa stalo predmetom úzkej spolupráce našej spravodajskej služby s partnerskými spravodajskými službami štátov EÚ a NATO, a v tomto kontexte sú prijímané primerané bezpečnostné opatrenia,“ povedal Zvara.

www.topky.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


32.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 14:59 avatar
Edo Rusi pomáhajú Taliansku !
A čo amíci ?


33.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 15:00 avatar
Tvárili sa ako počítačová firma, aby podnikali útoky. Českí tajní rozbili sieť Putinových agentov

Českej kontrarozviedke sa podarilo odhaliť sieť ruských agentov FSB, ktorí pôsobili vo viacerých krajinách.

Nie je to žiadne PR ani propaganda, ako sa teraz snaží vyvolať dojem Kremeľ s pomocou citátov spriazneného českého prezidenta.

České bezpečnostné zložky dlhodobo otvorene hovoria o tom, že najväčšiu dlhodobú hrozbu pre ich krajinu predstavujú ruské a čínske tajné služby.

Naposledy to tento týždeň povedal na bezpečnostnej konferencii šéf BIS (Bezpečnostní a informační služba) Michal Koudelka. Česká kontrarozviedka dlho mapuje aktivity čínskych a ruských špiónov, ktorí sa čoraz viac zameriavajú na kyberútoky.

“BIS se zajímá o všechny zpravodajské služby na našem území. Také proto můžeme jednoznačně potvrdit, že největší hrozbou pro ČR jsou ruské a čínské služby”, řekl na bezpečnostní konferenci v PS PČR ředitel BIS Michal Koudelka.

Koudelka teraz potvrdil, že vlani sa českej kontrarozviedke podarilo rozbiť sieť špiónov ruskej tajnej služby FSB, ktorí chceli z Prahy podnikať hekerské útoky.

Ide o unikátny úspech spravodajskej komunity v našej susednej krajine. Ak sa podarilo západným tajným službám odhaliť ruských agentov, išlo skôr o špiónov ruskej vojenskej rozviedky GRU.

Práve oni stáli za útokom na americké prezidentské voľby v roku 2016, pokusom o vraždu Sergeja Skripaľa v anglickom Salisbury či za hekerským útokom v Haagu.

Prichytenie FSB pri čine v Prahe je novinka. Táto spravodajská služba, ktorú kedysi viedol Vladimir Putin, si doteraz dávala väčší pozor ako ich kolegovia z GRU, ktorých vystopovali pri heknutí emailov Demokratickej strany, pri pokuse heknúť Organizáciu pre zákaz chemických zbraní či pri útoku novičkom na juhu Anglicka.
Unikátna operácia: prichytili Putinových agentov

„Táto operácia bola úspešná. Sieť FSB bola skutočne rozbitá, šlo o väčšiu štruktúru,“ povedal Denníku N investigatívny reportér týždenníka Respekt Ondřej Kundra, ktorý sa ruskej špionáži dlhodobo venuje a o ich aktivitách písal ešte v marci tohto roku.

Bunky ruských agentov FSB, ktorá spadá priamo pod prezidenta


34.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 15:02 avatar
Úspech českých tajných: Rozbili ruskú spravodajskú sieť, ktorá ohrozovala aj Slovensko

Úspech českých tajných: Rozbili ruskú spravodajskú sieť, ktorá ohrozovala aj Slovensko Foto: BIS
Úspech českých tajných: Rozbili ruskú spravodajskú sieť, ktorá ohrozovala aj Slovensko
21.10.2019 21:12 | Hoaxy | ČTK

Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) a Národná centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odhalili a rozbili sieť, ktorú v Česku vytvárala ruská spravodajská služba FSB.

Na dnešnej bezpečnostnej konferencii v Snemovni to povedal riaditeľ BIS Michal Koudelka. Aktivity ruských a čínskych spravodajských služieb Koudelka označil za najpodstatnejšie dlhodobé riziká pre bezpečnosť Česka.

Sieť, ktorú v ČR budovala ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB), bola financovaná z Ruska a ruskej ambasády a mala prostredníctvom siete serverov útočiť na ciele v Česku i na českých zahraničných partnerov, povedal Koudelka.

"Úplne to nezodpovedá skutočnosti. Veľvyslanectvo nemá nič spoločné s akousi agentúrnou sieťou," citovala agentúra TASS reakciu ruského diplomatického zastúpenia v ČR.

Odporúčame aj: Novinárka odhalila hniezdo ruskej propagandy, následne sa stala jej terčom (VIDEO)

"Sieť bola totálne rozbitá a zdecimovaná vďaka výbornej práci NCOZ. Vyšetrovanie ďalej pokračuje. Zabránili sme tejto aktivite z územia Českej republiky, ktorá bola súčasťou ďalšieho reťazca, ktorý Rusi využívali a pripravovali na využitie v iných krajinách Európy," povedal v Snemovni šéf kontrarozviedky.

"Tá kauza je stále v trestnom konaní, teda v tejto chvíli sa nemôžeme k podrobnostiam bližšie vyjadrovať," uviedol riaditeľ NCOZ Jiří Mazánek. Potvrdil len, že NCOZ spolupracuje na kauze s kontrarozviedkou.

Ruské ale aj čínske tajné služby označil Koudelka za hlavnú dlhodobú hrozbu pre Česko. Ruskí spravodajcovia v ČR získavajú množstvo cenných informácií z bežných rozhovorov s ľuďmi pohybujúcimi sa okolo diplomacie a politiky. Číňania podľa Koudelku postupujú inak, najčastejšie pozývajú vedcov, politikov a ďalších ľudí do svojej krajiny, kde sa na nich snažia pôsobiť a získať od nich informácie.

Odporúčame aj: Reuters: Za hackerským útokom na austrálsky parlament bola Čína

Z krátkodobých hrozieb je podľa Koudelku pre Česko zásadný islamský terorizmus. Teraz ale BIS nemá informácie o bezprostrednej hrozbe.

Šéf BIS upozornil aj na hrozbu pravicového extrémizmu. Podľa neho síce aktívnych extrémistov v Česku v poslednej dobe ubudlo, nie je ale vylúčené to, že sa situácia zmení. Poukázal pritom na tohtoročné teroristické útoky pravicových extrémistov v Nemecku a na Novom Zélande.

Konferencia sa venovala aj problému kybernetických útokov. Analytik Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) Ondřej Rojčík varoval pred tým, že Česko je pre štáty, ktoré tieto útoky páchajú, lákavým cieľom vďaka svojmu členstvu v EÚ a NATO. Zopakoval tiež, že úrad považuje za hlavné kybernetické hrozby Rusko a Čínu.

Podľa amerického bezpečnostného experta Jamesa Van de Veldeho Rusko a Čína využívajú informácie ako zbraň a v kyberpriestore majú prevahu nad NATO. Aliancia sa podľa neho dlhodobo zameriavala na strategickú prevahu v konvenčnom konflikte. Moskva a Peking sa preto snažia dosiahnuť svoje ciele bez toho, aby konvenčné boje vôbec začali, a zamerali svoju stratégiu na kyberpriestor.
www.omediach.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


35.
označiť príspevok

Osvietený muž
   22. 3. 2020, 15:04 avatar
Rezort zahraničia odsúdil kybernetický útok Ruska

Ohrozovanie medzinárodného poriadku je neprijateľné.

BRATISLAVA. Slovenská republika s vážnym znepokojením prijala informácie Holandska a Veľkej Británie o pokuse spravodajskej služby Ruskej federácie o kybernetický útok proti Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW).

Uvádza sa to vo vyhlásení Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

"Útoky ohrozujúce integritu, fungovanie a ciele medzinárodných organizácií považuje SR za neakceptovateľné a rázne ich odsudzuje. Obzvlášť znepokojivá je skutočnosť, že útok sa mal uskutočniť v čase, kedy OPCW pracovala na vyhodnocovaní informácií v súvislosti s prípadom Skripaľ," zdôrazňuje rezort diplomacie.

OPCW je podľa neho jednou z kľúčových medzinárodných platforiem na hľadanie riešení zložitých problémov, v ktorých aj Ruská federácia chce zohrávať významnú úlohu.
Prečítajte si tiež: USA obvinili z kybernetických útokov ruskú vojenskú rozviedku Čítajte

"Ohrozovanie medzinárodného poriadku založeného na vláde práva a inštitúciách, ktoré sme spoločne dlhodobo budovali, je v protiklade so záujmom o plnohodnotný dialóg. Dôveryhodnosť Moskvy ako partnera a prispievateľa k spoločným riešeniam a bezpečnosti bude záležať od krokov, ktoré v reakcii na posledné zistenia zvolí," uzavrelo ministerstvo zahraničných vecí.

Holandské ministerstvo obrany vo štvrtok uviedlo, že tajné služby krajiny prekazili ruský hackerský útok na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) a v apríli vyhostilo štyroch dôstojníkov ruskej tajnej služby.

Čítajte viac: domov.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


36.
označiť príspevok

hokejis muž
   22. 3. 2020, 15:35 avatar
Edo Rusi pomáhajú Taliansku !
A čo amíci ?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Muž zaplatí dvesto korún za stokorunovú vec, ktorú potrebuje.
Žena zaplatí sto korún za dvestokorunovú vec, ktorú nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(144 448 bytes in 0,213 seconds)