Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Ruská propaganda funguje aj na hlúpych Slovákov i na DF

10
reakcií
89
prečítaní
Tému 10. júna 2019, 18:34 založil Havranie.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Havranie muž
   10. 6. 2019, 18:34 avatar
Ruská propaganda funguje. Chytá starých aj mladých. Prevládajú frustrovaní a neúspešní s nižším IQ. Takí, ktorí nikdy nenavštívili chudobné Rusko, prečítali málo kníh alebo môžme skôr povedať, že väčšinu z prečítaných kníh ani nedočítali do konca. Všetci tí, ktorí sa cítia nepochopení, depresívni a neúspešní v živote, sa utiekajú k veľkému Putinovi. Rusi podkopávajú Západ lžami.
O ruskej propagande toho ešte veľa nevieme. Nevieme ani to, ktoré prvky ruských posolstiev sú efektívne, kto a prečo im verí. Je najvyšší čas, aby sme si to uvedomili.

Pred pätnástimi rokmi by myšlienka, že pre európske krajiny budú predstavovať problém zahraničné dezinformácie, vyznela smiešne. Triumf slobodných médií sa zdal rovnako neodvratný ako triumf voľného trhu. Západné televízie a noviny mali veľkorysé financovanie a veľké publikum.

Lenže biznismodel, v ktorom kedysi fungovali médiá na európskom kontinente a vlastne všade na Západe, už nefunguje. Väčšina západnej žurnalistiky nemá dostatok peňazí a veľké množstvo informácií sťažuje ľuďom posudzovanie pravdivosti toho, čo pozerajú a čítajú.

Ale v Amerike…

V tom istom čase začali autoritatívne režimy vedené Ruskom, no tesne nasledované Čínou veľkoryso investovať do produkcie alternatívneho spravodajstva. A pretože domáce médiá sú často slabé, pre televízie ako RT (predtým Russia Today) a weby ako Sputnik (ruská „spravodajská“ agentúra) je oveľa jednoduchšie etablovať sa na menších európskych trhoch.

Ale ruské využívanie sociálnych sietí, podobne ako veľký arzenál onlinových nástrojov, ako sú „spravodajské“ stránky, informačné portály či trollovia, začínajú mať vplyv dokonca aj vo väčších krajinách. Kancelárka Angela Merkelová dala nemeckej tajnej službe úlohu, aby vyšetrila, ako Rusko používa v Nemecku propagandu, po tom, ako sa v médiách objavil príbeh o údajnom znásilnení dievčaťa imigrantom, ktorý sa aj vďaka sústredenej ruskej onlinovej snahe nafúkol do rozmerov veľkého škandálu.

Tieto akcie majú len málo spoločné s propagandou počas studenej vojny. Rusko sa dnes nechce prezentovať pred svetom, ale jeho cieľom je skôr podkopať západné inštitúcie, no čo často využíva aj protirečivé posolstvá. RT napríklad rozširuje strašidelné správy o imigrantoch, ale zároveň vykresľuje Západ ako rasistický a xenofóbny. Ruskom podporované webové stránky prezentujú konšpiračné teórie – jedenásty september bol „inside job“, vírus Zika vyrobila CIA – a zároveň zosmiešňujú výbornú západnú žurnalistiku, ktorá odhalila spojenia medzi ruskou politikou, biznisom, organizovaným zločinom a spravodajskými službami.

Tieto posolstvá, ktoré rada cituje krajná ľavica i krajná pravica v celej Európe, sú v súlade s kremeľskými zahraničnopolitickými cieľmi. Zvlášť sa zameriavajú na Európsku úniu. Niet divu: EÚ sa snaží odstaviť kontinent od závislosti od ruského plynu a zrušiť skorumpovaný a vykorisťovateľský model ruského exportu plynu vo východnej Európe. NATO, ktoré oneskorene pochopilo skutočnú hrozbu, akú Rusko predstavuje pre niektoré členské krajiny, je pravidelne zobrazované ako agresor.

Budíček

Niektoré krajiny, zvlášť tie najtvrdšie zasiahnuté, sa už zobúdzajú. Invázii, okupácii a rozdeleniu Ukrajiny v roku 2014 predchádzal veľmi efektívny propagandistický blitzkrieg, ktorý vniesol zmätok do ruskojazyčných oblastí a zaslepil Ukrajincov, ako aj Západ, aby nevedeli, o čo v skutočnosti ide.

Odpoveďou bolo, že ukrajinské organizácie ako StopFake začali odhaľovať a zosmiešňovať ruskú propagandu. Vznikol tiež veľký projekt, zameraný na vyučovanie „mediálnej gramotnosti“. Debata o úlohe verejnoprávnych médií zas môže byť užitočná pri tom, aby bola na Ukrajine znovu nastolená dôvera v seriózne zdroje informácií.

Existujú aj väčšie iniciatívy, ako sa vyrovnať s týmto problémom. Nadácia European Endowment for Democracy priniesla obsiahlu analýzu ruskojazyčných médií, ich dosahu a vplyvu. Európska služba pre vonkajšiu činnosť každý týždeň publikuje správy o dezinformáciách a sleduje aktivity kremeľských mýtotvorcov. Krajiny NATO vytvorili malé centrum so sídlom v Lotyšsku, ktoré taktiež odpovedá na ruské dezinformácie.

Nie sme pripravení

Ale Spojené štáty do riešenia tohto problému veľa neinvestovali. Neexistuje napríklad ekvivalent niekdajšej U. S. Information Agency, ktorá si vedela rady so sovietskou propagandou a dezinformáciami počas studenej vojny. Hoci sa zvýšilo financovanie staníc ako Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda, tieto nie sú dostatočnou odpoveďou.

Čiastočným dôvodom veľkosti amerického mediálneho trhu môže byť, že Američania stále dostatočne nerozumejú, ako dezinformačné kampane fungujú. Neexistuje verejná analytická databáza toho, čo, kedy a kde Rusko hovorí.

Nikto, dokonca ani západné spravodajské služby nezbierajú prepisy ruských vyhlásení. Nevieme ani to, ktoré prvky ruských posolstiev sú efektívne, kto a prečo im verí. Je najvyšší čas, aby sme si to uvedomili, pretože tieto techniky začínajú používať aj iné krajiny, zvlášť Čína.

Pred pätnástimi rokmi sa zdalo, že sloboda tlače je nespochybniteľná. O pätnásť rokov môžeme zistiť to, čo Ukrajina pred dvomi rokmi, a to že sme terčom dezinformačných kampaní, proti ktorým nie sme pripravení bojovať.

dennikpolitika.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Scarletta, ondrej61


2.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 6. 2019, 18:39 avatar
Tupá, neúčinná propaganda plná drístov..  
Súhlasí Kasafran


3.
označiť príspevok

havran
   10. 6. 2019, 18:42 avatar
Neboj sa blbečku , teba nechytí. To len my tu poniektorí sme asi hlúpi . Asi ti ušlo, keď som Osvietenému napísal, že my musíme byť v tej riti do ktorej nás dostali. Mocenský boj medzi veľmocami sa nás tak týka ako parný valec mravca: Chujo! Vieš , že bývaš na západnom dno dvore na východe? Dnes však ide o čosi celkom iné. JA SI neprajem, aby niekto zakladal ohníčky na Slovensku ako hrádzu proti obkoleseným Rusom zo všetkých strán. Amíci si sedia za morom, a myslia si , že sú v bezpečí? To je hlúposť. Zamyslí sa.
Súhlasí Boris, Kasafran


5.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 6. 2019, 18:48 avatar
Je to hlúposť už pár rokov. A je to extra tupá hlúposť, odkedy majú rusi vynovený sarmat. Raketu nesúcu hneď 6 jadrových hlavíc, ale vedia ich tam naskladať aj viac menších.
Rusi dnes už vedia aj priamo USA zahádzať bombami.
Ale nemusia ani len to. Americký radarový systém beží na GPS, ak rusi vyradia GPS, američania sú slepí a prehrali akúkoľvek vojnu, ešte ju ani nezačali. Rusi využívajú okrem GPS ešte svoj systém Glonas a tak by som vedel pokračovať. Jednoducho západ už ide spinkať... pekne pomaličky ho nechajú uspať.

casopisargument.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Kasafran


9.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 6. 2019, 19:50 avatar
H: napísal, že my musíme byť v tej riti do ktorej nás dostali.

Kto vás do tej riti dostal? Sami ste sa tam dostali nesprávnym volením vo voľbách. To nie je len tak, že budete voliť mirnix-dirnix, hala-bala, bez rozumu. Nechodíte voliť, alebo volíte truľov, a potom idete nariekať, že vy, občania, za to nemôžete, akú máte politiku. Máte to, čo ste chceli!


4.
označiť príspevok

Boris muž
   10. 6. 2019, 18:42 avatar
A hele, od minulého roka narástol americký dlh o 1,5 bilióna...

www.usdebtclock.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

 
Súhlasí Kasafran


6.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 6. 2019, 18:57 avatar
Havranie,
je to možné, aby si sa ako veľkosídlištný Petržalčan v požehnanom veku nechal zmagoriť takýmito denníko-nočníkovými výkalmi mozgov dennikpolitika.sk prevzatých zo zdroja © Washington Post...


7.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 6. 2019, 19:12 avatar
Ruská propaganda funguje v čase ukrajinské krize na plné obrátky. Její dosah je ohromný a můžeme ho dnes a denně vídat i v českém internetovém světě. Aktivně se na něm podílí také množství serverů publikujících zprávy v češtině. Slovenský středoškolský učitel a aktivista Juraj Smatana sestavil seznam 42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži.

„Jsou to weby, které jsou sice anonymní, ale přitom jejich zprávy mají velmi profesionálně vytvořený obsah,“ říká Juraj Smetana v rozhovoru pro slovenský Denník N. Smatana (48) působí jako aktivista 25 let, živí se jako učitel dějepisu na gymnáziu v Považské Bystrici a je také poslancem Trenčínského kraje.

Jeho seznam podle něj vznikl neplánovaně. „Spolu s dalšími aktivisty provozujeme portál ekoforum.sk, kde kromě jiného zveřejňujeme hromadné připomínky a petice. Před zhruba rokem se nám ozvala jistá paní, že chce zveřejnit petici proti zákonům, které údajně umožňují odebrat děti rodinám a dávat je homosexuálním párům. Souhrnně se to označovalo termínem juvenilní justice.“ Ten termín mu nic neříkal, a tak začal pátrat. Narazil na víc stránek, které „juvenilní justici“ rozebíraly. „A tak jsem přišel na servery, jako je stopautogenocide.sk, rodinajezaklad.sk a podobně. Na jedné straně byly anonymní, na druhé straně publikovaly články s podobným obsahem. Některé se věnovaly tomuto tématu, jiné dalším konspiračním teoriím. Rusko v nich bylo vykreslované jako duchovní země a Západ, naopak, jako rozvrácená společnost. Zdálo se mi to zvláštní, protože Rusko je ve skutečnosti státem, který má vyšší míru potratů, vyšší rozvodovost, vyšší kriminalitu, alkoholismus, a, naopak, nižší střední délku života než západní Evropa.“ Napočítal celkem 42 takových stránek v češtině a slovenštině. O některých v minulosti psal i deník ECHO24.cz.

echo24.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí ondrej61


8.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   10. 6. 2019, 19:25 avatar
7/ Ty nas verny citatel Ruskych sraciek!!! Viem niekto sa musi obetovat!!!!)))


10.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 6. 2019, 19:51 avatar
A prečo práve nie ty? Prečo sa spoliehaš na druhých?


11.
označiť príspevok

Temnýmyseľ
   10. 6. 2019, 22:03 avatar
Kasafran. Ahoj.
V tejto téme máš obidvoch.  
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 13:09,  14. nebud paranoidny :) vobec nechápem ako moze tak negativny človek ako ty skomponovat tak...
dnes, 12:59,  pre hnijúcich ruských trtolov je to výstraha?
dnes, 12:54,  Lemmy to je trol, tak primitívnu proliberálnu propagandu tlačí zdá sa zadarmo. Je to mega...
dnes, 12:53,  trulelek je tu :)
dnes, 12:50,  Lemmy zreje a hokejis hnije.....
dnes, 12:43,  Fico samozrejme s jeho vladou urobil i spravne veci . o tom niet pochyb . Že nevie komunikovať...
dnes, 12:39,  majko. parlament ma navoliť18 kandidatov na u.sudcov . ak ich zvolia prezidentka vyberie. nech...
dnes, 12:37,  Vidíš Majko, ľudí na fórach zaujímajú iné veci :)
dnes, 12:35,  Tak o to asi najviac ide strane Sloboda a Solidarita. Chcú, aby bol štíhly štát, a teda, aby...
dnes, 12:31,  Na školsvo je to v Rakúsku percentuálne rovnaké ako u nás, teda ako podiel zo štátneho...
dnes, 12:23,  Napr údaje za 2017 - Rakúsko podľa OECD dáva až o 143 percent viac financií do...
dnes, 12:21,  presne naopak......hokejis sa stava doslova hlupákom......akému páru nieto.....*10*10*10*10
dnes, 12:19,  Nerozumiem o akej kritike hovoríš, Fico nekritizoval prezidentku, lebo ešte neurobila v om...
dnes, 12:16,  Ja by som prezidentke dal tých tzv. 100 dní, ako sa to robí v prípade vlády.
dnes, 12:15,  Lenže o to nejde, teraz je reč o jeho predčasnej kritike.
dnes, 12:14,  To je tvoj problém. Mám svoj názor, za ktorým si stojím. On sa správne ako ty, preto ho...
dnes, 12:13,  Náš štát má nízke príjmy, preto je nedostatok peňaí takmer všade, zdravotníctvo,...
dnes, 12:12,  Lemmy sa stáva čoraz hlúpejším trolom :)
dnes, 12:12,  Ja sa usilujem byť Ježišovým učeníkom, preto ma zaujíma len to čo vyplýva z jeho slov. A...
dnes, 12:11,  Mňa nezaujíma či sa strana sama seba deklaruje ako kresťanská, liberálna či hocijaká, to...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(75 059 bytes in 0,669 seconds)