Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Rozum a viera

41
reakcií
8219
prečítaní
Tému 16. decembra 2006, 18:38 založil Jusuf Asaf.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
01. 09. 2010
52
07. 01. 2012
6
17. 02. 2016
53
 
 


1.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   16. 12. 2006, 18:38 avatar
Môžme rozumovou úvahou dospieť k viere v existenciu nehmotnej existencie, teda naivne povedané: "v existenciu Boha"? A naopak: Dá sa čisto racionálne dokázať, že existuje jedine tento hmotný svet? Prosím vysvetlenie!


2.
označiť príspevok

lucia
   17. 12. 2006, 11:42 avatar
nie...strucne - nie...
pretoze rozum - mam na mysli taky zdravy racionalny postoj k zivotu - a boh nejde dokopy..


4.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   17. 12. 2006, 13:54 avatar
Tiež chcem doplniť, aby rozhovor bol dynamickejší, že ja dokážem vysvetliť existenciu duchovna čírim rozumom. Prezradím ti ešte, že práve ten rozum sa nachádza v duchovnej rovine. Skús vnímať pôvod vlastných myšlienok a uvidíš to sama.


3.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   17. 12. 2006, 13:50 avatar
Nóóó... Veď si už k tomu blízko ... Jednoducho vysvetli racionálny postoj k životu a tým popri duchovno. Veď je to tak jednoduché ...


5.
označiť príspevok

.[dA]
   18. 12. 2006, 16:18 avatar
co ti ma k tejto teme povedat ateista? akurat tak odporovat proste nesuhlas


7.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   19. 12. 2006, 12:49 avatar
Ateista mi k téme nepovie nič, ak je tiež v podstate len veriaci (v hmotu). Lebo ak verím len tomu čo vidím, nemôžem byť objektívny, pretože zmysli klamú. Veda, teda nie čistý rozum, zistila že hmotá je v podstate energa. Protón sa správa napr. raz ako pevný bod, teda častica a raz ako vlnenie. Oni (vedci hovoria) že hmota sa skladá z 99% prázdna. Nevedia odkiaľ to vlnenie pochádza, nevidia ďalej za prázdno. Toto je ešte vždy otvorený problém. Ale ja môžem proste uveriť tomu, že tu sa poznatky vedcov končia, či uveriť tomu, že energia nemá zdroj v duchovne. Pretože dôkazov za alebo proti, proste niet!


6.
označiť príspevok

pollio
   19. 12. 2006, 11:56 avatar
...k výrazu -existencia- nepasuje výraz -boh-. boh je, ale neexistuje. takže ak neexistuje, nemožno jeho -bytie- pochopiť rozumom... alebo?


8.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   19. 12. 2006, 13:10 avatar
Ide mi o to, že veriaci i neveriaci môžu dôjsť k spoločným riešeniam len cestou rozumu.
Ty si protirečíš, lebo ak ku existencii nepasuje výraz boh, potom prečo hovoríš že jeho "bytie" nemožno pochopiť rozumom? Veď neexistuje.
Možno bude znieť nasledúca otázka ako slovná hra, ale verím že nie je: "Dá sa vôbec myslieť na to na to čo neexistuje?"
Čokoľvek zamýšľame urobiť v budúcnosti, bežná myseľ operuje pamäťou, minulosťou. Čím iným by mohla? Ak chcem postaviť dom, kombinujem v hlave všetky domy ktoré som už videl, a ak chcem niečo nové, tak tvary v prírode, atď. Teda môže nebyť boh, ak sa dá vôbec mať myšlienka na boha? Možno sú veci, ako halucinačné stavy, kde človek vidí napr. lietajúceho psa. Ale je tam reálny pes a reálne krídla. Čo je nepravdivé, je len kombinácia. Ak teraz niekto povie, že náboženstvá sú výplody halucinačných stavov, tak potom neviem akú funkciu má v prírode skutočnosť že teraz, ak budem veľkorysí, dám životnosť ateizmu v spoločnosti 500 rokov, ale tie tisícročia dozadu boli históriu psychopatov? Nakoniec, akým liekom sa stal zo psychopata zdravý ateista?
Na margo ešte niečo. Istá psychiatrička sa vyjadrila že typy ako Johanna z Arku sú epileptici, ak je to tak Kristus bol potom ich kráľom?


9.
označiť príspevok

.[dA]
   19. 12. 2006, 20:21 avatar
po lopate moj nazor... ked boly ludia este blby tak jeden z tych blbcou povedal ze zil boh a vsetko o nom tym ze boli taky blby tak mu to uverily povedali to dalsim blbym atd... az tomu zacalo verit vela ludi(uz nie tak moc blbych lebo ich bolo moc vela a casto sa ludia pripajaju k vetsine) =) ty mudri ktory neuverily ani v dobe blbych su ateisti =D


10.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   19. 12. 2006, 21:52 avatar
"keď boli ľudia ešten blbí" ... Niektorí z tých blbých napr. Májovia vypočítali obeh Zeme okolo slnko s takou presnosťou, k čomu ťažko prichádzajú s technikou dnešní vedci. Čo je to potom blbosť? Národy blbé prežili a my sme z nich. Napr. keď som čítal o vojnách v Eurúpe, o Tatárskych v pádoch a o more, po ktorom neexistovali už dve tretiny Európy, je to vlastne zázrak že my žijeme ako potomkovia tých, ktorí zostali. Ale teraz to vyzará tak, že naši potomkovia nemusia byť vôbec žiadny. "Nech žije moderný človek!"


11.
označiť príspevok

.[dA]
   19. 12. 2006, 22:44 avatar
nechcel som tym povedat ze boli ako uplne blby ze nic nevedely... ale ze uverily tomu ze existoval boh lebo si to tiez nijak inak nedokazaly vysvetlit.


12.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   20. 12. 2006, 09:19 avatar
Zviera vie čo má robiť aby prežilo, má zakódované. Z istého uhlu pohľadu je správne (dobré to), čo mi pomáha žiť, čo mi udržiava moju osobnosť takú aká má byť (je tu však háčik, lebo vieme aká má byť)? Dobrý pes, dobre ňuchá, dobrá gazel, dobre beží, ale čo dobrý človek?
Zdá sa, akokeby náboženstva chceli vyplniť priestor, ktorý začal vznikať týn, že sa ľudia začali vymaňovať spod inštinktov a potrebovali nové medze v ktorých by sa pohybovali, tedy nové "dobro". Všimnime si napr, že tu v Európskom teritóriu je etika hlboko nasiaknutá kresťanstvom. I ateista si preto musí uvedomiť že ak on sám hovorí o dobre, to jeho vnímanie dobra pochádza z kresťanstva. Ak by mal tento vplyv kresťanstva vylúčiť, aké dobro, aká morálka mu zostane? Morálka komunistov, vraviacich že je dobrom zabiť triedneho nepriateľa? Morálka moslima, ktorý nedokáže milovať jednu ženu, pretože im ide o plodenie a preto to ich mnohoženstvo, či morálka postliberála, ktorý hlása že uži si a ostatní nech zdochnú? Možno existuje nezávislé myslenie (pokúste sa oň), ktoré dôjde k definícii dobra, ale potom vyvstane otázka že odkiaľ sa tieto nové myšlienky vezmú. Kristus povedal že on mal svoje od boha, Mohamed od arch Gabriela, atď ...


13.
označiť príspevok

pollio
   20. 12. 2006, 12:46 avatar
...pre rozum žiadny boh neexistuje. Rozumom človek vynašiel napr očkovanie, kávomat, jadrovú hlavicu. Rozum potrebuje merať, vážiť a pod. Akonáhle by sa do viery zamiešal rozum, tak by bol boh -zaradený- a exaktne popísaný v knihách čo zapadnú prachom... Myslím, že Bohu môžu byť naše rozumové -pochody- ukradnuté... Takže poďme rozumne na Vianoce do kostola. Je to taký pekný zvyk


14.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   22. 12. 2006, 18:08 avatar
To si fakt taký idiot, alebo máš len zlý deň? Chceš ísť do kostola na Vianoce, že vraj z rozumu ... a potom ... Čo je to zapadnuté prachom? Pekný zvyk, a čo ty, čo tvoja duša?


15.
označiť príspevok

pollio
   23. 12. 2006, 16:25 avatar
No asi budem trošku mimo témy, ale len pár riadkov...
Viera prechádza krízou. Kresťanstvo to je hlavne spoločenstvo, vďaka čomu sa aj rozšírilo a prežilo... U nás však tohto času veľa ľudí (nechcem použiť výraz väčšina) takéto spoločenstvo nepraktizuje, hoci možno práve Vianoce sú svetlou výnimkou... Avšak ľudí teraz do kostola neprivádza viera, ale tradícia či zvyk... veď veľa z nás hovorí o pokoji, či oddychu cez -sviatky- ale Boha nespomína... proste vieme, že treba napiecť, obvešať stromček, napapkať sa a rozdať darčeky... a tešiť sa na Silvestra - a preto môžem písať o rozume cez Vianoce Ale možno by sa to zmenilo, ak by už konečne -Santa- odišiel do penzie a jeho soby do zoologickej... pretože jeho job je len otváranie peňaženiek... darčeky necháva na nás


16.
označiť príspevok

Jusuf Asaf
   24. 12. 2006, 13:13 avatar
Slnovrat je každý rok, tak ako sa opakujú i rytmy v prírode. Mesiac bude spôsobovať príliv a odliv a ostatné hviezdy údajne pôsobia tiež. Mávnutie krídla motýľa niekde v Austrálii môže spôsobiť búrku nad Atlantikom. Takáto je v prírode jemná rovnováha .... Za svetovým (hmotným) dianím sa môžu skrývať sily ktoré nepoznáme, respektíve ich poznáme nedokonale a ten kto vynájde napr. fúrik je dnes väčší génius, ako ten kto povie, že na vianoce sú iné energie ako v ostatný rok. Pravda o Bohu či o svete ducha sa dá spoznať i mimo cirkev, dokonca cirkev poznaniu pravdy bráni ...
Viera prechádza krízou, lebo ľudia odhalili lži, nejdú ani za pravdou, lebo sú na to leniví. V minulosti preberali cirkevnú pravdu, mysleli za nich iní. A dnes, keď už môžu myslieť i samostatne, zahadzujú svoj rozum a hovoria "človek je len dokonalejšia opica, ktorej treba len žrať a spať a trocha sa aj hrať" ...
Áno, vianoce sa premenili na "vzývanie boha peňazí". To však neznamená, ak sa sám očisťím od toho všetkého falošného vianočného balastu, že nemôžem cítiť to čaro, to o čom vianoce sú. A sú symbolom toho, že svet ducha dal sa zrodiť ľudskému duchovnému Ja v najtemnejšom dni v roku. Veď si všimneme, že človek začal nadobúdať vlastnú dôstojnosť postupne od Kristovej smrti. Kedysi ťa nikto nemohol osloviť "pane". (A zdrojom tohto sú krajiny kde malo kresťanstvo vplyv. Inde bola západná kultúra donesená) Dnes je rovnosť medzi ľuďmi citeľnejšia. Dnes na rozdiel od minulosti každý môže o sebe rozhodovať sám, sami sme si králi i kňazi. Teda aspoň teoreticky v latentnej možnosti.


17.
označiť príspevok

Sauron
   11. 1. 2007, 16:20 avatar
Stručne...rozum a viera si v podstate odporujú. Viera rozum nepotrebuje a často ide aj proti nemu. A pre rozum je slepá viera nezmysel.


18.
označiť príspevok

deduško
   19. 2. 2007, 20:51 avatar
Na Vašu otázku odpovedám, že ANO.

Je možné prísť aj pomocou rozumu a rozumovej schopnosti k presvedčeniu o existencii BOHA.

To je práve to, čo ťaží väčšinu ludstva a predsa sú natoľko lenivý a pohodlný, že nie sú ochotný zdvihnúť zadok a začať na sebe pracovať, pretože by pochopili,
že sa musia Z M E N I Ť od základu k lepšiemu a práve toho sa šialene boja.

Ježiš prišiel na zem a hovoril v podobenstvách o ceste človeka k Bohu, ale to čo ostalo, sa tak prekrútilo, že už nikto nevie čo vlastne prišiel povedať.

Pretože ale doba pokročila, taktiež doba schopnosti chápania rozumu, prišiel Duch Svätý a napísal prednášky pre rozumového človeka tak, aby ich pochopil a ak ozaj chce, nájde pokoru a otvorí sa mu chápanie sveta.
Ale iba ak sa ozaj snaží, nie iba letmé čítanie.

Ja sám dosvedčujem svojím slovom, že toto čo píšem je pravda a že sa to dá pochopiť a spoznať.

Takže otázka je zodpovedaná a záleží iba na každom z Vás.
S pozdravom D.
 


19.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 3. 2007, 19:35 avatar
Ja som presvedčený, že myšlienka je produktom hmoty a nie naopak. A aj preto tvrdím, že nie Bohovia stvorili ľudí na svoj obraz, ale ľudia stvorili svojich bohov podľa svojich rozumových predstáv.


20.
označiť príspevok

__Duky__
   19. 4. 2007, 13:57 avatar
Kde končia hranice vedy, tam začínajú hranice viery.
 
Sauron viera a rozum si neodporujú ale sa navzájom dopĺňajú.
Môj názor je, že aj zdravým rozumom sa dá dôjsť ku viere.
Ale viem aj to, že veľa ľudí si pred týmto zatvára svoj zrak , lebo sa boja prijať pravdu. Pravdu, ktorý by im naštrbila všetko, na čom postavili svoj život. A tak si radšej nechavaju na očiach klapky.


21.
označiť príspevok

Sauron
   19. 4. 2007, 14:58 avatar
Áno, lebo za ríšou vedy je ríša fantázie, ríša dohadov a lží.

Okrem toho, to o zatváraní očí platí aj opačne. Ľudia chcú žiť v klamstve, majú sa totiž tak radi, že sa im nechce prijať fakt, že raz proste ich existencia skončí alebo nechcú prijať, že svet nefunguje ako v rozprávkach a zlo nie je vždy potrestané a dobro odmené, a tak si vymyslia bytosť alebo systém, ktorý dodatočne zlo trestá a dobro odmeňuje, majú strach z neznáma...a tak ho zaplnia bohmi. Alebo sa im jednoducho nechce rozmýšľať a keď k nim príde niekto, kto bude tvrdiť, že vynašiel univerzálny manuál pre život, radi ho prijmú, bez otázok, bez snahy o jeho ďalší vývoj, lebo im ten manuál sľúbi, že sa niekedy budú mať fajn...najlepšie po smrti, lebo to nikto neoverí. Ale priestor, ktorý môžu ešte bohovia obývať sa zužuje, medzery v poznaní sa zapĺňajú a hoci nikdy nebudú vyplnené celkom...raz možno ľudia pochopia, že je lepšie povedať ,,Neviem" ako si vymýšlať rozprávky a žiť v ilúziách a vzdušných zámkoch a ignorovať veci, čo presvedčeniu odporujú.


22.
označiť príspevok

Kasafran
   19. 4. 2007, 18:08 avatar
Sauron,
so všetkým, čo si uviedol súhlasím - má to svoju logiku. Určite však existuje ešte veľa ďalších príčin alebo pohnútok, ktoré aj racionálneho človeka držia pri alebo privádzajú k niektorej náboženskej viere.
Môžeme hovoriť aj o iných: napríklad o určujúcom vplyve rodiny, školy, sociálneho prostredia i samotnej cirkvi.


23.
označiť príspevok

Sauron
   19. 4. 2007, 19:33 avatar
Tož hej, ale to je skôr v rámci dodržiavania tradícií a pod. Lebo babka chodí do kostola, lebo rodičia chcú aby chodilo decko do kostola...a tak ďalej, nejde ani tak o prijatie nejakej viery, skôr o nejakú povinnosť, niečo čo sa má robiť...lebo to robí každý. A tak deckám vtĺkajú do hláv tie blbosti hoci ich ešte sotva môžu nejak posúdiť a zhodnotiť...


24.
označiť príspevok

Kasafran
   29. 4. 2007, 11:04 avatar
Sauron,
to, že veriaci rodičia "vtĺkajú" do hláv svojich detí svoju vieru, vôbec nepovažujem za tragédiu rozumu. Kresťanstvo je predsa súčasťou našej názorovej, kultúrnej a sociálnej histórie a ako také ho má právo i povinnosť spoznať každý rozumný/kultúrny človek. Iracionalita náboženstva sa tragédiou rozumu stáva zrejme vtedy, keď ju človek ešte aj v racionálnej a právnej dospelosti považuje za východisko a cieľ svojho ďaľšieho života.


25.
označiť príspevok

Krištof
   29. 4. 2007, 18:42 avatar
Medzi veriacimi sú aj vedci, akademici, psychológovia... Duchovný život je aj zdrojom hodnôt a to nie je maličkosť, je to čosi ľudské a zdravé... Ak niekto "nevidí", to ešte neznamená, že niečo neexistuje, ani ľudské myšlienky a "vnútorné" skutočnosti nemožno vidieť alebo ohmatať, a predsa vieme, že existujú... Nuž, tajomstvo?


26.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 5. 2007, 00:58 avatar
Krištof,
čo si chcel zdôvodniť vetou "Medzi veriacimi sú aj vedci, akademici, psychológovia..."??? No s ďaľším Tvojím konštatovaním súhlasím!


27.
označiť príspevok

Sauron
   6. 5. 2007, 17:07 avatar
Kasafran
áno, je to súčasť histórie ale nie príliš šťastnej histórie a nie je dôvod opakovať chyby predkov


28.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 5. 2007, 17:40 avatar
Existujú javy, hlavne v nukleárnej fyzike, ktoré veda jednoducho nevie vysvetliť, lebo idú priamo proti vysvetleniam Newtonovskej fyziky... Možno Boh existuje a nie je vôbec nadprirodzený... len ho nikdy nebudeme vedieť pochopiť...


29.
označiť príspevok

Sauron
   6. 5. 2007, 18:07 avatar
Newtonovskou fyzikou sa nedajú vysvetliť, lebo newtonovská fyzika sa zaoberá veľkými telesami. Ale deje na atomárnej a subatomárnej úrovni vysvetľuje kvantová fyzika...a to dosť úspešne.


30.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 5. 2007, 18:50 avatar
s. - dosť, ale nie všetko... veď vlastne toho vieme dosť málo, a všetky teórie sú dočasné...


31.
označiť príspevok

Sauron
   6. 5. 2007, 19:32 avatar
ak ich nič nevyvráti, dočasné nie sú ))


32.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 5. 2007, 21:00 avatar
lenže - existuje vôbec teória, ktorá nemôže byť dočasná?
Spomínam si napríklad na skalopevne presadzovanú teóriu, že dažďové pralesy obnovujú zásoby kyslíka... teraz vládne teória, že hnilobné procesy v ňom kyslík pohlcujú... to len príklad... a neviem, či teórie nemajú za úlohu potvrdiť oprávnenosť záujmov niektorých skupín... :D


33.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 5. 2007, 21:53 avatar
Sauron a Nadja,
páči sa mi vaša výmena názorov alebo informácií. Myslím si, že len tvorivý nepokoj s úrovňou čohokoľvek dosiahnutého/spoznaného je pomienkou a zárukou ďalšieho vývoja/pokroku.
V toku času a vo vývoji ľudského poznania je totiž každý dosiahnutý stav dočasný, no napriek tomu je súčasťou funkcie, ktorej limita sa blíži k nekonečnu.


34.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 5. 2007, 22:02 avatar
K.
Hej, ibaže je otázne, či nie je táto naša túžba po pokroku príliš zameraná iba na techniku... vedecké objavy sú sústredené na oblasti, v ktorých je nádej na okamžitý alebo neskorší zisk, a ponecháva bez povšimnutia tie, ktoré by mohli ľudstvo povzniesť aj morálne... vyspelé spoločnosti sú ľahostajné ku tým, kde bieda prekračuje nám mysliteľné hranice... eh, idzme radšej pozrieť v telke dáku telenovelu...


36.
označiť príspevok

Kasafran
   15. 5. 2007, 10:14 avatar
Nadja,
nože mi prezraď, koľko tých telenoviel alebo ich častí si odvtedy videla?


38.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 6. 2007, 11:55 avatar
K. - doteraz som nestihla, a za čo ma chceš trestať? :DDD


35.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 5. 2007, 00:24 avatar
Nadja,
otázky akéhokoľvek druhu a aj odpovede na ne, sme si, ako homo sapiens, povinní klásť dnes, zajtra, ale aj vždy v budúcnosti! Keď hovoríme o ľudskom poznaní, o pokroku, morálke a dôstojnom živote celej ľudskej populácie - potom to nemá nikdy nič spoločného s nehumánnou kapitalistickou teóriou ZISKU!!! A tým "telenovelám" daj radšej pokoj - určite nie sú hodné Tvojej pozornosti. Čo povieš, je to tak?


39.
označiť príspevok

Nadja žena
   20. 6. 2007, 12:01 avatar
Celá spoločnosť môže fungovať vďaka tomu, že má zisky. Tie nie sú nehumánne... Socialistická spoločnosť nedostatočne zisky motivovala, a preto dlhodobo fungovať nemôže. V tom to nie je, musíš rozmýšľať ďalej... ))


37.
označiť príspevok

Phranck
   20. 6. 2007, 11:43 avatar
Viera a rozum si neodporujú. Východiskom k tomuto tvrdeniu pre mňa je aj jeden dôkaz Boha alebo dôvod viery od francúzskeho filozofa Jeana Guittona. Hovorí, že jeho viera je potvrdená faktom, že o nej často pochybuje. "Dubito ergo Deus est" (pochybujem, teda Boh je) To je prerobený známy výrok Descartesa "Myslím teda som" (Cogito ergo sum).


41.
označiť príspevok

Sauron
   24. 6. 2007, 15:33 avatar
Mhm...to je riadna kravina.


40.
označiť príspevok

X-ZIBIT
   24. 6. 2007, 14:44 avatar
Ten kto ma rozum ,nema vieru v boha .a kto nema rozum tak veri v boha


42.
označiť príspevok

sonulique
   24. 6. 2007, 17:22 avatar
zase ďalšia téma o viere - načo? Stop it!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 07:28,  Roxorový king. Môže tak akurát s pilníkom brúsiť roxorovú tyč na mrežiach v Leopoldove.
dnes, 07:27,  Dúfajme, že spoločnosť už nebude obťažovať svojimi exkrementmi.
dnes, 07:25,  Áno, hneď po tomto fiktívnom videu, hoaxe, sa spustilo video so zločincom Martinom Daňom,...
dnes, 04:10,  kontrafakt - Pockaj tam na nas hore
dnes, 02:32,  https://youtu.be/s9ILUiyvHyo Shri Mataji Nirmala Devi
dnes, 02:31,  to je loz ja vam to poviem 5. maja 1970 SHRI MATAJI NIRMALA DEVI matka o ktorej hovoril jezis ze...
dnes, 02:08,  SUPER PESNICKA DAJTE ODBER A LIKE Se?orita slovensky klklklklklklklkllklklklklkllklklklklkk
dnes, 02:08,  Skutok sa stal dokazy su jasne a nevyvratitelne pachatel bude tak ako kazdy obcan cestne a...
dnes, 01:58,  Proste vsetko niekdezacina a niekde konci a vase bezbrehe rozkradacky mojej vlasti koncia...
dnes, 01:46,  cele roky kazdy den aby sme riesili len vase kauzy tak na to hned zabudnite v NRSR nebude nikto...
dnes, 01:46,  Už toľko netrep osmijamko náš....zabrusil si kdesi do politiky ako taký nevyzretý...
dnes, 01:39,  aktualny dlh statu 1.645 648 515 EUR 8273 na obcana https://cenastatu.sme.sk/
dnes, 01:27,  tiež dobrý príspevok.....kntsz , ak sa smiem opýtať.....ty si čo vlastne....citis sa ako...
dnes, 01:24,  scarlet ako vždy nesklamala.....tvoje rozlišenie je neuveriťeľné
dnes, 00:33,  https://www.youtube.com/watch?v=ShA1yC4HkNI
dnes, 00:30,  Ja som Žákovic nie Žákovič
dnes, 00:05,  asta la vista baby
včera, 23:58,  Prečo nepíšeš po slovensky ??? " diamantové paláca," chceš ma zase vytočiť do...
včera, 23:57,  starosta pôjde do diamantové paláca, lebo starostlivo všetkým starostoval, môžte ho...
včera, 23:54,  Kráľovi Žákovičovi ? *44*44*44
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(118 212 bytes in 0,550 seconds)