Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Riadená suverenita

1
reakcií
835
prečítaní
Tému 31. augusta 2012, 16:30 založil dorota.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
07. 05. 2020
6
 
 


1.
označiť príspevok

dorota
   31. 8. 2012, 16:30 avatar
Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť takú formu štátnosti, ktorá si zachováva všetky formálne charakteristiky nezávislého štátu, ale reálne nástroje riadenia zahraničnej a vnútornej politiky sa nachádzajú v rukách iného štátu. Takýto štát s riadenou suverenitou je prakticky úplne zbavený mechanizmov uskutočňovania nezávislej zahraničnej a domácej politiky bez konzultácie s kolonizátorským štátom. Akýkoľvek pokus zbaviť sa jeho kontroly môže viesť k zvrhnutiu politickej elity prostredníctvom volieb alebo prevratu.

Prirodzene, že návrat k imperializmu a realizácia princípu riadenej suverenity v praxi si vyžaduje možnosť disponovať príslušnými politickými, ekonomickými a ideologickými nástrojmi. Tieto nástroje sú nevyhnutné nielen na rozšírenie geopolitického vplyvu štátu, v danom prípade Ruska, ale aj na zabezpečenie vnútornej podpory na realizáciu zahraničnej politiky štátu zo strany občanov. Inak povedané, štát musí populárnym spôsobom interpretovať občanom smerovanie a obsah zahraničnej politiky, najmä pokiaľ ide o rozličné formy imperiálnej politiky. Spravidla sa na to využíva propaganda a ideológia. V prípade Ruska nemôžeme zabudnúť na to, že v tamojšej spoločnosti pretrváva dlhé roky vysoká úroveň politickej a geopolitickej frustrácie. To súvisí predovšetkým s rozpadom ZSSR a so stratou vnímania vlastnej nadradenosti a výlučnosti ako imperiálneho národa. Tento pocit a takisto hnev voči Západu, ktorý rozpad ZSSR spôsobil, formuje psychologickú túžbu ruského národa po obnovení svojho dominantného postavenia a významu. Podľa sociologických výskumov do konca 90. rokov 20. storočia úroveň sympatií voči USA a voči najvýznamnejším štátom západnej Európy v Rusku prevyšovala mieru antipatií najmenej sedem- až deväťnásobne. Udalosti na medzinárodnej scéne, ako východné rozširovanie NATO, bombardovanie Srbska, vojenské základne USA v štátoch Strednej Ázie, intenzifikácia protiruskej politiky v pobaltských štátoch a ďalšie faktory však ovplyvnili myslenie občanov Ruska. Obraz Západu vo vedomí väčšiny ruských občanov úzko súvisí s pojmom „ohrozenie." Podľa údajov Ústavu sociológie Ruskej akadémie vied slovo „NATO" vyvoláva pozitívne emócie menej ako u jednej štvrtiny respondentov, kým až u 76 % vzbudzuje negatívne emócie (1).

To z druhej strany vytvára výhodné podmienky na formulovanie rozličných imperiálnych projektov a ideológií. Takýmto projektom je napríklad neoeuroaziatizmus. Táto koncepcia považuje Rusko a „ruskú kultúru za neeurópsky fenomén, ktorý sa vyznačuje unikátnym zjednotením západných a východných znakov. Preto patrí zároveň k Západu i Východu, pričom súčasne nepatrí ani k jednému, ani k druhému" (2). Neoeuraziatizmus nepredstavuje iba kultúrny projekt, ale omnoho viac politický názor na Rusko a jeho budúcnosť, ktorá nie je možná bez obnovenia eurázijskej dominancie Ruska a povedané inými slovami – obnovenia Ruska ako impéria.

Napriek tomu realizácia akéhokoľvek ideologického projektu na medzinárodnej scéne nie je možná bez rozličných materiálnych nástrojov. Rusko je chudobnou krajinou, a preto nemôže byť atraktívne pre bývalé sovietske republiky. V roku 2007 nominálny hrubý domáci produkt (HDP) Ruska dosahoval 942 mld. eur, vďaka čomu sa jeho ekonomika stala desiatou najväčšou na svete. Výskum audítorskej spoločnosti PriceWaterhouseCoopers (PwC) uvádza, že z hľadiska rastu HDP za roky 2007 – 2050 Rusko dosiahne 19. miesto na svete (3). Základom ekonomického rastu je, samozrejme, ťažobný priemysel. Preto v súčasnej etape Rusko nemôže svojim susedom ponúknuť nič okrem ropy a plynu, tým skôr, že tieto krajiny uvedené suroviny naliehavo potrebujú. Za uvedených podmienok sa zdroje energie stávajú najúčinnejším mechanizmom politického a geopolitického vplyvu na štáty „blízkeho" (t.j. bývalé sovietske republiky, združené v Spoločenstve nezávislých štátov) a „vzdialeného" zahraničia. Tým skôr, že Rusko už neraz energetické suroviny využilo ako prostriedok nátlaku na vlády Ukrajiny a Bieloruska.

V niektorých štátoch bývalého ZSSR však pretrvávajú vnútropolitické predpoklady, ktoré z Ruska robia dôležitého strategického spojenca. Sú nimi nedemokratické, autoritatívne režimy, pričom demokratické zmeny znamenajú reálnu hrozbu pre ich existenciu. Rusko ako autoritatívny štát poskytuje týmto režimom politickú podporu, a tak ich vťahuje do svojej sféry vplyvu. Istota Ruska, že je schopné udržať svoje bývalé kolónie v polozávislom postavaní a udržať v nich autoritatívne režimy, je taká veľká, že ju neohrozuje ani zvýšenie cien ropy a plynu pre uvedené štáty.

Jeden z ruských analytikov, zástupca generálneho riaditeľa Centra politického výskumu Aleksej Makarkin pri komentovaní politiky zvýšenia cien energetických surovín pre bývalé sovietske republiky poznamenáva: „Rusko sa nemstí svojim politickým protivníkom, ale pôsobí maximálne pragmaticky a dostatočne diferencovane. Usiluje sa o rozvoj vlastnej ekonomickej expanzie v postsovietskom priestore a využíva pri tom nástroje vplyvu, ktorými disponuje" (4).

Zároveň s ekonomickou expanziou Rusko realizuje aj expanziu politickú, ktorej podstatou je morálna podpora autoritatívnych režimov v bývalých sovietskych republikách a nadväzovanie kontaktov s podobnými režimami na celom svete. Morálna podpora uvedených režimov spočíva v tom, že Rusko vystupuje na medzinárodnej scéne v prospech týchto štátov, ospravedlňuje ich vnútornú politiku a odsudzuje politiku zasahovania zo zahraničia. Hlavným argumentom Ruska je tvrdenie, podľa ktorého akýkoľvek režim, vrátane nedemokratického, je politickou voľbou ľudu daného štátu a má právo na existenciu. Rusko tak „podporuje a pomáha existujúcim nedemokratickým režimom a udržiava ich vo sfére svojich geopolitických záujmov. Na druhej strane proces „autoritarizácie" predstavuje nástroj, ktorým Rusko čelí politickému vplyvu Západu" (5). Autoritárstvo a antidemokratizmus sa tak stáva vnútornou ideológiou geopolitickej expanzie Ruska.

Nie je prekvapením, že Rusko nikdy neodsúdilo ani jeden autoritatívny režim a ani jedného diktátora s výnimkou takých štátov a režimov, ktoré sú podporované USA alebo členskými štátmi EÚ, ako napríklad v prípade Gruzínska. Treba očakávať, že perspektívne konflikt medzi autoritárstvom a demokraciou na svetovej politickej scéne bude narastať a Rusko bude v tomto procese zohrávať dôležitú úlohu spolu s takými štátmi, ako Čína alebo Irán. Ironicky povedané, princípom takejto zahraničnej politiky sa môže stať heslo „diktatúry všetkých krajín, spojte sa!"

Rusko teda disponuje politickým a sociálno-ekonomickým potenciálom pre rozvoj svojej geopolitickej expanzie, pričom sa opiera ani nie tak o vlastnú silu, ako o vnútornú slabosť a egoizmus politických elít, ako aj o nestabilitu politických a ekonomických systémov iných štátov.
*
www.despiteborders.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

zaujimave citanie, hlavne pre jednosmerne zameranych obdivovatelov ruska, ktore vzdy bolo, je a bude imperialisticke.
Súhlasí carybdeida


2.
označiť príspevok

Osvietený muž
   30. 10. 2013, 11:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:39,  Tento mega trol verí všeličomu :)
dnes, 14:38,  Edo pociťuješ nenávisť . Zabudni na to staré hlúpe porekadlo, ktoré sa stalo hymnou...
dnes, 14:38,  Edo ty si trol !
dnes, 14:37,  Je to trol, ktorého tu máme na to, aby nás zabával :)
dnes, 14:33,  Tak bohem...:-)))))))))) No, ty si dostatocne dementny, aby si tomu aj uveril. :-)))))))))
dnes, 14:29,  (49) 0svietený, dúfam, že z tej maringotky odmontoval kolesá z obavy, aby mu ju bezdomovci...
dnes, 14:28,  Kasafran ja som bohém a ty si mládenec aby bolo jasné kto je kto .
dnes, 14:24,  era a možno je to naopak . To nikto nevie dokázať . Ale je možné i tvoja odpoveď .
dnes, 14:22,  Kasafran pociťuješ nenávisť . Zabudni na to staré hlúpe porekadlo, ktoré sa stalo...
dnes, 14:20,  (48) Era, ak by bol Dosvietený bohémom, potom by nimi museli byť aj všetci potkani loziaci...
dnes, 14:18,  Ale my sa nepoznáme osobne. Ak niekto bol sa tebou a povedal ti, že je -era-, tak ti klamal....
dnes, 14:15,  A EDU kácia je tiež dôležitá . Pevne verím že tak ako ja od teba si sa i ty odomňa...
dnes, 14:14,  (40,47) Dosvietený, ten Tvoj myšlienkový mišung vylej z hlavy do miešačky a nechaj ho...
dnes, 14:14,  Era tak to si trafil uplne presne . Dobré je že sa poznáme osobne . A ešte lepšie je...
dnes, 14:08,  ninka, epitaf Zde leží Jiří Wolker, básnik jenž miloval svět a pro spravedlnost jeho...
dnes, 14:03,  V Haluziciah robi svojej rodine iba hanbu. Mama by mu nezverila ani kozu. :-)))))))))) Ani...
dnes, 14:02,  Kasafran, Osvietený sa predovšetkým baví, pretože je bohém. A za druhé, robí medzi nami...
dnes, 14:00,  Kasafran neodpovedal si mi na tvoju otazku v ktorej sa nachádza domnenka že patríš k nejakej...
dnes, 13:59,  Najde o to, aké otázky kto kladie, ale o čisté odpovede, nezávisle na otázkach. Toho...
dnes, 13:57,  Mladenci, vy toho haluzickeho polodebila precenujete. :-)))))))) Je to iba nevzdelany vidlak, s...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(56 176 bytes in 0,262 seconds)