hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  politika  /  téma

Riadená suverenita

príspevkov
2
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 31.8.2012 16:30 dorota
posledná zmena 30.10.2013 11:30
1
31.08.2012, 16:30
Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť takú formu štátnosti, ktorá si zachováva všetky formálne charakteristiky nezávislého štátu, ale reálne nástroje riadenia zahraničnej a vnútornej politiky sa nachádzajú v rukách iného štátu. Takýto štát s riadenou suverenitou je prakticky úplne zbavený mechanizmov uskutočňovania nezávislej zahraničnej a domácej politiky bez konzultácie s kolonizátorským štátom. Akýkoľvek pokus zbaviť sa jeho kontroly môže viesť k zvrhnutiu politickej elity prostredníctvom volieb alebo prevratu.

Prirodzene, že návrat k imperializmu a realizácia princípu riadenej suverenity v praxi si vyžaduje možnosť disponovať príslušnými politickými, ekonomickými a ideologickými nástrojmi. Tieto nástroje sú nevyhnutné nielen na rozšírenie geopolitického vplyvu štátu, v danom prípade Ruska, ale aj na zabezpečenie vnútornej podpory na realizáciu zahraničnej politiky štátu zo strany občanov. Inak povedané, štát musí populárnym spôsobom interpretovať občanom smerovanie a obsah zahraničnej politiky, najmä pokiaľ ide o rozličné formy imperiálnej politiky. Spravidla sa na to využíva propaganda a ideológia. V prípade Ruska nemôžeme zabudnúť na to, že v tamojšej spoločnosti pretrváva dlhé roky vysoká úroveň politickej a geopolitickej frustrácie. To súvisí predovšetkým s rozpadom ZSSR a so stratou vnímania vlastnej nadradenosti a výlučnosti ako imperiálneho národa. Tento pocit a takisto hnev voči Západu, ktorý rozpad ZSSR spôsobil, formuje psychologickú túžbu ruského národa po obnovení svojho dominantného postavenia a významu. Podľa sociologických výskumov do konca 90. rokov 20. storočia úroveň sympatií voči USA a voči najvýznamnejším štátom západnej Európy v Rusku prevyšovala mieru antipatií najmenej sedem- až deväťnásobne. Udalosti na medzinárodnej scéne, ako východné rozširovanie NATO, bombardovanie Srbska, vojenské základne USA v štátoch Strednej Ázie, intenzifikácia protiruskej politiky v pobaltských štátoch a ďalšie faktory však ovplyvnili myslenie občanov Ruska. Obraz Západu vo vedomí väčšiny ruských občanov úzko súvisí s pojmom „ohrozenie." Podľa údajov Ústavu sociológie Ruskej akadémie vied slovo „NATO" vyvoláva pozitívne emócie menej ako u jednej štvrtiny respondentov, kým až u 76 % vzbudzuje negatívne emócie (1).

To z druhej strany vytvára výhodné podmienky na formulovanie rozličných imperiálnych projektov a ideológií. Takýmto projektom je napríklad neoeuroaziatizmus. Táto koncepcia považuje Rusko a „ruskú kultúru za neeurópsky fenomén, ktorý sa vyznačuje unikátnym zjednotením západných a východných znakov. Preto patrí zároveň k Západu i Východu, pričom súčasne nepatrí ani k jednému, ani k druhému" (2). Neoeuraziatizmus nepredstavuje iba kultúrny projekt, ale omnoho viac politický názor na Rusko a jeho budúcnosť, ktorá nie je možná bez obnovenia eurázijskej dominancie Ruska a povedané inými slovami – obnovenia Ruska ako impéria.

Napriek tomu realizácia akéhokoľvek ideologického projektu na medzinárodnej scéne nie je možná bez rozličných materiálnych nástrojov. Rusko je chudobnou krajinou, a preto nemôže byť atraktívne pre bývalé sovietske republiky. V roku 2007 nominálny hrubý domáci produkt (HDP) Ruska dosahoval 942 mld. eur, vďaka čomu sa jeho ekonomika stala desiatou najväčšou na svete. Výskum audítorskej spoločnosti PriceWaterhouseCoopers (PwC) uvádza, že z hľadiska rastu HDP za roky 2007 – 2050 Rusko dosiahne 19. miesto na svete (3). Základom ekonomického rastu je, samozrejme, ťažobný priemysel. Preto v súčasnej etape Rusko nemôže svojim susedom ponúknuť nič okrem ropy a plynu, tým skôr, že tieto krajiny uvedené suroviny naliehavo potrebujú. Za uvedených podmienok sa zdroje energie stávajú najúčinnejším mechanizmom politického a geopolitického vplyvu na štáty „blízkeho" (t.j. bývalé sovietske republiky, združené v Spoločenstve nezávislých štátov) a „vzdialeného" zahraničia. Tým skôr, že Rusko už neraz energetické suroviny využilo ako prostriedok nátlaku na vlády Ukrajiny a Bieloruska.

V niektorých štátoch bývalého ZSSR však pretrvávajú vnútropolitické predpoklady, ktoré z Ruska robia dôležitého strategického spojenca. Sú nimi nedemokratické, autoritatívne režimy, pričom demokratické zmeny znamenajú reálnu hrozbu pre ich existenciu. Rusko ako autoritatívny štát poskytuje týmto režimom politickú podporu, a tak ich vťahuje do svojej sféry vplyvu. Istota Ruska, že je schopné udržať svoje bývalé kolónie v polozávislom postavaní a udržať v nich autoritatívne režimy, je taká veľká, že ju neohrozuje ani zvýšenie cien ropy a plynu pre uvedené štáty.

Jeden z ruských analytikov, zástupca generálneho riaditeľa Centra politického výskumu Aleksej Makarkin pri komentovaní politiky zvýšenia cien energetických surovín pre bývalé sovietske republiky poznamenáva: „Rusko sa nemstí svojim politickým protivníkom, ale pôsobí maximálne pragmaticky a dostatočne diferencovane. Usiluje sa o rozvoj vlastnej ekonomickej expanzie v postsovietskom priestore a využíva pri tom nástroje vplyvu, ktorými disponuje" (4).

Zároveň s ekonomickou expanziou Rusko realizuje aj expanziu politickú, ktorej podstatou je morálna podpora autoritatívnych režimov v bývalých sovietskych republikách a nadväzovanie kontaktov s podobnými režimami na celom svete. Morálna podpora uvedených režimov spočíva v tom, že Rusko vystupuje na medzinárodnej scéne v prospech týchto štátov, ospravedlňuje ich vnútornú politiku a odsudzuje politiku zasahovania zo zahraničia. Hlavným argumentom Ruska je tvrdenie, podľa ktorého akýkoľvek režim, vrátane nedemokratického, je politickou voľbou ľudu daného štátu a má právo na existenciu. Rusko tak „podporuje a pomáha existujúcim nedemokratickým režimom a udržiava ich vo sfére svojich geopolitických záujmov. Na druhej strane proces „autoritarizácie" predstavuje nástroj, ktorým Rusko čelí politickému vplyvu Západu" (5). Autoritárstvo a antidemokratizmus sa tak stáva vnútornou ideológiou geopolitickej expanzie Ruska.

Nie je prekvapením, že Rusko nikdy neodsúdilo ani jeden autoritatívny režim a ani jedného diktátora s výnimkou takých štátov a režimov, ktoré sú podporované USA alebo členskými štátmi EÚ, ako napríklad v prípade Gruzínska. Treba očakávať, že perspektívne konflikt medzi autoritárstvom a demokraciou na svetovej politickej scéne bude narastať a Rusko bude v tomto procese zohrávať dôležitú úlohu spolu s takými štátmi, ako Čína alebo Irán. Ironicky povedané, princípom takejto zahraničnej politiky sa môže stať heslo „diktatúry všetkých krajín, spojte sa!"

Rusko teda disponuje politickým a sociálno-ekonomickým potenciálom pre rozvoj svojej geopolitickej expanzie, pričom sa opiera ani nie tak o vlastnú silu, ako o vnútornú slabosť a egoizmus politických elít, ako aj o nestabilitu politických a ekonomických systémov iných štátov.
*
odkaz

zaujimave citanie, hlavne pre jednosmerne zameranych obdivovatelov ruska, ktore vzdy bolo, je a bude imperialisticke.
none
2
30.10.2013, 11:30
Rusko od zavraždenia cara manipuluje bolševícka mafia . Je tomu dodnes . Hlavny mafian je multimiliardar Putin ktorí zúbožený Ruský narod oberá o miliardy dolarov . Obdobne to robí i jeho družina z agentov KGB dnes FBS . Preto Rusko ak sa nezbaví týchto feudalov a mafie nemôže napredovať .
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 87 849 B vygenerované za : 0.092 s unikátne zobrazenia tém : 36 473 unikátne zobrazenia blogov : 544 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. POČÚVAJ bez prerušovania 😉 2. HOVOR bez obviňovania 😉 3. DÁVAJ hojne 😉 4. MODLI sa neprestajne 😉 5. ODPOVEDAJ bez hádok 😉 6. HOVOR pravdu 😉 7. UŽÍVAJ si bez frflania 😉 8. BOHU...

citát dňa :

Usiluj sa, aby si mal to, čo miluješ, inak budeš nútený milovať to, čo máš.