Ísť na začiatok.
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

REFERENDUM na slovensku

97
reakcií
3151
prečítaní
Tému 2. januára 2017, 17:09 založil referendum.

podobné témy:1.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 17:09 avatar
Asi je uplne zbytočné aby som sa tu prezentoval ako osoba. Spojiť a posunúť nás môže len spoločná myšlienka - žiadna osoba, osobnosť, strana ani nič podobné. Som občas SR - nepolitik, ktorý pochopil, že nemá význam voliť politikov. Má význam obmedziť ich moc! To nám umožnuje len Ústava SR, hlava 5; oddiel 2 Čl. 93 - 100 (www.minv.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk = REFERENDUM.
Akú zmenu navrhnúť, aby politický systém pracoval pre ľudí a nie pre ... ?


2.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 17:42 avatar
V prvom rade znížiť počet podpisov na vyhlásenie referenda aspoň na 20 000 aj menej lebo teraz je to o ničom a preto nebude referendum nikdy prechodné, po druhé politikov úplne vylúčiť do zasahovania referenda pod stratou mandátu, a za tretie ak je referendum vyhlásené tak by malo byť povinné pre každého občana, potom by sme mali úspešné referendá, inak je to o ničom, je to iba pre politikov ako sa zviditeľniť, referendum by malo byť vyjadrenie názoru a ten čo nemá názor môže si vybrať buď áno alebo nie, prečo to ide vo švajčiarsku a u nás nie? lebo u nás nie je politická vôla.
Súhlasí  ×, milky945


3.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 18:02 avatar
Ja si myslím, že netreba znižovať počet podpisov na vyhlásenie referenda. Ten počet podpisov je len petícia, aby sa vôbec nejaké referendum udialo.. Pre úspešné referendum musí prísť viac ako 50% voličov a z toho viac ako 50% musí zahlasovať pozitívne.. Tak bud ludia niečo chcú a sú ochotný zdvihnuť zadky a prísť a zahlasovať zato aby sa tu niečo zmenilo, alebo ked nie su ochotný vstať z gauča.. tak im to asi vyhovuje.. Ked nepríde ani polovica voličov tak NECHCÚ zmenu.. A ked chcú zmenu tak pokojne stačí 35 000 hlasov na petíciu lebo na referendum musí prísť cca 2,5 miliona.. to je dôležité.. zbytočne dotiahneš 20 000 ludí k peticii ked ti k referendu nepride ani milion ludí potom je to uplne zbytočné a drahé..
tu je štatistika: www.volbysr.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Počet voličov zapísaných v zoznamoch voličov : 4 426 760
musí teda presvedčiť minimálne : 2 213 381 ludí aby prišli voliť.. ak chceš presadiť zmenu
z toho pohľadu je 350 000 ešte aj príliš málo :-)
takže ak ludia chcú zmenu tak sa musia mobilizovať a nie len nariekať a nechať sa okádať a odrbávať


12.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2017, 18:52 avatar
RE "Pre úspešné referendum musí prísť viac ako 50% voličov a z toho viac ako 50% musí zahlasovať pozitívne.."
....
Prečo na úspešné parlamentné voľby stačí 1 hlas a na referendum 50% voličov? To je výsmech demokracie. Alebo skôr akože demokracia, aby sa nepovedalo.


18.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 19:21 avatar
ale , povedzme že je to v poriadku.. ked chceš vyjadriť vôľu ľudu , tak to musí byť väčšina.. takže to je povedzme, že OK.. politické strany nereprezentujú vôľu ľudu ale niekoho iného .. to už vieme.. Takže ak si ľud chce niečo presadiť nech prídu voliť, spolu, naraz v jeden den.. a prejavia čo chcú.. ak nechcú zmenu tak nech sedia doma a nechaju sa okrádať a klamať.. ked im to robí dobre..


23.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2017, 19:35 avatar
Áno rozumiem ti, ale niekedy aj neúčasť na referende možno chápať ako hlasovanie. Keď je jednoduchá otázka s odpoveďou áno/ nie, tak neúčasť je nie, ak sa nemýlim. Či?

Ale naznačil si ďalší problém tzv. demokracie. Prečo v parlamentných voľbách musím hlasovať za strany? Ja chcem hlasovať za ľudí. Chcem vyberať ľudí z viacero strán. Chcem vyberať osobnosti, ktorým verím. Ja neverím stranám, ja verím ľuďom.


30.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2017, 20:09 avatar
ešte doplním dve veci:

1. Keď je v referende jednoduchá otázka s odpoveďou áno / nie a máme v referende kvórum, potom neúčasť znamená nie. To je ale nefér, voči zástancom odpovedi áno.

2. S tým, že môžem voliť len strany súvisí stranícky systém. V štandardnej zástupnej demokracii všetko stojí a padá na stranách. Čo mne moc nevonia. Navyše môžem voliť len jednu stranu. Tak to už je aká demokracia?
Súhlasí havran


32.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:22 avatar
milky945- presne si opísal aká je ta buržoázna demokracia vymakaná. Vždy musíš do košiara.Zásadné veci referendom nezmeníš. Povedzme si však kedy zistia politici chránení vysokými múrmi, tankami , lietadla....., že práve ktosi má srandu z nášho prístupu k demokracii, humanite a je mu jedno že ty trváš na základných ľudských právach, len tvoje sú niekomu úplne na smiech? Neber tú priamu reč osobne, vlastne takto oslovujem slniečkárov. Tým sa dá do hlavy natrieskať hociaká hovadina , len keď majú pocit, že sú stredom Vesmíru.
Súhlasí milky945,  ×


35.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:50 avatar
referendum- je to krásne a naivné. Ako je to v skutočnosti? Vedomie občanov je masívne trieštené a motané médiami, nevládnymi organizáciami, politickými stranami. Obyčajný človek sa vlastne topí v chaose, ktorý najmä média zámerne vyvolávajú a tlačia občana do vopred pripraveného dvprca. Nie všetci sú jasnozriví, alebo čestní.


4.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 18:17 avatar
Veď hovorím že ľudia by to mali mať zo zákona povinnosť prísť k referendu a nie ako teraz a nemalo by to viesť min. vnútra ale nezávislá referendová komisia v ktorej by boli aj zástupcovia ľudu a nie ako teraz. Myslím si že Slovakom je úplne jedno ako to dopadne lebo v mediách je iba negativizmus a nič pozitívne čo by ich priviedlo k urnám aj politici zasahujú do všetkého, a možno ak by boli referendá podľa toho že musia voliť a vysledok hlasovania by bol pre väčšinu prijateľný bola by aj iná nálada na Slovensku , teraz to politici nechcú lebo sa boja že by ich referendom mohli odvolať , tak preto sú tak postavené referendové kritériá aby neprešlo žiadne iba to ktoré potrebujú politici ale aj to je zmanipulované a ktovie či nie falšované, tu sa už ničomu nedá veriť ale ak by bolo referendum naozaj slobodné a povinné!! potom by bolo každé platné a malo by aj váhu v politike .
Súhlasí milky945, havran,  ×


34.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:38 avatar
mamaleone - asi je to tak , že referendum by malo byť povinné. To nemôže byť o falošnej demokracii. Ak žiješ v nejakej spoločnosti, požaduješ a očakávaš od nej čosi, potom si povinný sa podieľať i na jej riadení, hoc i len minimálne , no v zásadných veciach. K zásadným veciam ťa však vládnuca moc vlastne nepotrebuje, lebo národ tomu nerozumie. Však už tu bolo napísané o čom referendum nemôže byť.


57.
označiť príspevok

TvojOponent19
   5. 1. 2017, 16:20 avatar
Stačí právo. Tí, čo sa nezúčastnia hlasovania, dávajú najavo, že im je akýkoľvek výsledok ukradnutý. Priohliadať sa má len na tých, čo sa referenda zúčastnia.


59.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   5. 1. 2017, 16:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 18:25 avatar
Takéto negatívne postoje moc nechápem.. ved ešte ani jedno jediné referendum ľudia nezorganizovali a nezahlasovali spoločne za nič.. znova si môžeš pozrieť štatistiku: sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
jediné jedno referendum, ktoré dosiahlo len tak-tak 52% účasť bolo referendum o vstupe do EU.. všetky ostatné boli úplne zbytočne vyhlásené, lebo neprišli ludia voliť.. tak koho je to chyba? určite nie politikov, ktorý sa tomu len potešili.. Keby prišli ludia voliť a politici by nerešpektovali ich vôlu to by bolo iné.. ale momentálne to vyzerá tak že všetci sú spokojný, že ich okrádajú a ani sa len nesnažia prísť a zahlasovať za zmenu.. to nechápem prečo..


6.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 18:26 avatar
prečo zo zákona by mali mať povinnosť? ved ide o ich dobro.. môžu sa slobodne vyjadriť a nechcú? ešte aj to im má niekto prikázať aby prišiel povedať svoj názor? ved je to smiešne :-)


9.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 18:46 avatar
Vo Švajčiarsku je každé referendum platné lebo sa ho zúčastňujú všetci voliči, majú to povinné zo zákona , aj tam je to smiešne? smiešne je že si nevieme urobiť poriadok doma a vládne nám hrstka ktorá má absolútnu moc a my len lamentujeme a v krčme mame silné reči . načo si dával takúto otazku aby sa vyjadrili v diskusii o referende ked to potom zosmiešňuješ naše názory? môj názor je že ak by bolo povinné nemuseli by sme sa báť že bude neplatné nech už hlasovanie dopadne akokoľvek, to je smiešne!? a za ďalšie ako chceš aby bolo platné referendum ak budu dobrovolné ako je doterar , to by som zasa ja chcel vedieť
Súhlasí  ×


40.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   2. 1. 2017, 22:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   2. 1. 2017, 22:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 18:37 avatar
Referendum je vyjadrenie môjho názoru je to niečo iné ako voľba posrancov , a ak by si mohol každý vyjadriť svoj názor , a mal by to povinné hlasovanie a neboli by blbé otázky potom by bola iná situácia ale politici sú proti , oni urobili ústavu takú aby im vyhovovala a nie ľudu, veď už názov hovorí že to je ,,ľudové hlasovanie" a nie voľby a určite by sa nemalo spájať s voľbami (aby sa ušetrilo) veď to je to ovplyvňovanie politikov že už dopredu vedia že referendum nebude platné, a že neprešli doteraz referendá veď to politici nechceli aby bolo platné oni robili antikampaň , a za ďalšie by to malo váhu zákona nie ako teraz.
Súhlasí  ×


8.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 1. 2017, 18:42 avatar
A čo takto uzákoniť, že človek, ktorý nepríde k referendu sa počíta ako hlas "je mi to jedno". :-)

Takže výsledok by bola záväzný vždy, bez ohľadu na počet hlasujúcich :-))


10.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 18:50 avatar
Ale potom by sa dalo zasa ovplyvniť referendum lebo by hlasovali iba tí ktorým by zaležalo na otázke a oni by hlasovali ano a tí čo neboli by sa rozdelilo na poli aj ano aj nie?


28.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 1. 2017, 19:57 avatar
Nie, ľudia, ktorí by boli proti, by sa zmobilizovali. :-)


29.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:05 avatar
-era-kto určuje, či je referendum zákonné? Vládnuca moc zákonnosť posudzuje jednoduco: horí mi pod zadkom alebo nie? V kapitalistickej demokracii, tak ako v socialistickej nikdy nerozhodovali ľudia- volali ich "ulica"Zásadné a podstatné veci v spoločnosti sa dajú zmeniť len revolúčnym pohybom. Na to však musia vždy dozrieť podmienky v spoločnosti - spoločenské bytie a spoločenské vedomie.


31.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 1. 2017, 20:15 avatar
Nemám rád revolúcie. Ľudia vtedy strácajú jasnú myseľ a podliehajú manipulácii.
Súhlasí Slušný človek


33.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:30 avatar
-era-asi nerozumieš tomu, čo nemáš rad. Nemôžeš filozofický pojem revolúcie zamieňať s s chaosom a deštrukciou. Revolúcia je dialektické riešenie rozporu, aby sa odstránilo napätie medzi starým a novým, To nastáva vtedy, keď spoločnosť už v sebe nenachádza dostatok racionálnych prostriedkov v starej kvalite. Jednoducho Vládu preberá životaschopnejšie , čo vie tieto napätia odstrániť.
Súhlasí  ×


38.
označiť príspevok

-era- muž
   2. 1. 2017, 22:12 avatar
53. Vieš mi dať príklad nedeštruktívnej revolúcie z histórie, teda typ, ktorý máš na mysli?


39.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   2. 1. 2017, 22:19

Príspevok bol vymazaný administrátorom.41.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   2. 1. 2017, 22:24 avatar
A potom si tam zvolili tých istých, ktorých "zvrhli" ... celkom ako u nás )))))


43.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   2. 1. 2017, 23:12

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 18:51 avatar
No podľa mna je to úplne jednoduché.. Ak ľudia prídu voliť(hlasovať) alebo ako to nazveš, tak politici to musia rešpektovať = referendum je záväzné pre politikov. A to že ľudia neprídu a nezahlasujú za zmenu k lepšiemu = nechcú zmenu a vyhovuje im že ich politici okrádajú a klamú. Len potom nechápem načo idú k parlamentným voľbám.. ved práve tam je to úplne zbytočné. Je uplne jedno ktorú politickú stanu zvolíte - len vymeníte prasiatko pri válove.. pre vás sa nič nemení.. musíte ho krmiť a znášať jeho smard.. jedine referendom môžete obmedziť ich špinavé hry.. no ale ked to nechcú .. tak im treba.. Stačí navrhnúť správnu otázku - napr. trestnoprávnu zozpovednosť pre politikov a prísť a zahlasovať zato.. nič viac.. a nie sme toho schopní.. tak sa nesťažujme..


13.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 18:56 avatar
Ale si neodpovedal na otázku ako by si to ty zariadil lebo to čo ty hovoríš ,,No podľa mna je to úplne jednoduché.. Ak ľudia prídu voliť(hlasovať) alebo ako to nazveš,, tak je to doteraz a nefunguje to rozumieš že to nefunguje tak povedz ako chceš ľudí prinútiť aby hlasovali za svoj názor keď doteraz sa väčšina na to vybodla len v krčme má plnú hubu nápadov.


14.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 19:04 avatar
pozri sa na www.peticie.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk .. je tam neuveritelne množstvo peticii o ničom.. uplne nepodstatné veci.. Ani jedna z tých petícii nerieši problém našej spoločnosti ako celku.. Preto sú ludia roztrieštený.. Treba vymislieť takú otázku, ktorá sa týka všetkých ľudí.. napr. odpolitizovanie generálnej prokuratúry, polície, justície atd.. zrušenie imunity, a hlavne neuspokojiť sa 350 000 povinnými podpismi na peticiu pre vyhlasenie referenda... lebo to je málo.. presvedčiť aspon 50% oprávnených voličov aby prišli v ten jeden den prejaviť svoj názor a potom nech sadnú do fotele a sledujú tie fori v telke :-) to by bol iný masaker neboj.. ale ako vravím.. treba sa zmobilizovať ako ani nie národ ale všetci občania SR.. všetci!
Súhlasí mamaleone


15.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 19:12 avatar
tak toto je sila.. na www.peticie.com Tento odkaz smeruje mimo DF.skmá najviac hlasov toto:
Petícia za zachovanie vysielania Rádia VIVA (Uzavrená)
tak toto ludí trápi? no potom nemáme naozaj žiadne problémy .. tak si žijeme ako vo švajščiarsku :-)


16.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 19:18 avatar
za prvé media sú proti ľuďom , môžeš mať aký koľvel dobrý nápad na zlepšenie života v spoločnosti media ti to vyvrátia alebo vôbec nezverejnia sú platený inými záujmami takže ľudia sa ani nedozvedia o dobrej veci, to môžeš hned vylúčiť ale ak by sa referendum konalo tak by si videl otazku a mohol by si sa slobodne rozhodnúť aj bez bilbordov a bez masívnej reklamy , ked by to mal povinne hlasovanie.


17.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 19:18 avatar
Prebehol som tu príspevky- snaha o úprimné riešenie tu nechýba. Vážení je tu však jeden problém. Tzv demokratické voľby nikdy nemôžu zaručiť objektívnu vôľu občanov presadiť do života. fater to tu naznačil. Princíp tejto zástupnej demokracie je bežnou vôľou ľudu neprekonateľný. Napríklad vezmite si ústavu. Je v nej veľa takých vymedzení a obmedzení, že ak by naozaj sa mali zmeniť niektoré podstatné piliere kapitalizmu , tak by okamžite štartovali pancierové vozy a ťažkoodenci. Kapitalizmus to má už v rukách a je mu jedno ako a kto drží tú pracovitu väčšinu pod krkom. Je to vlastne len o tom či Tramp, alebo Obama. Vidíte i v tom však to cak celkom nieje rôznym štruktúram ktoré chcú moc ufržať za každú cenu.
Súhlasí mamaleone


19.
označiť príspevok

mamaleone muž
   2. 1. 2017, 19:28 avatar
Súhlasím je to beznádejné ale ten čo položil otázku že ,,Akú zmenu navrhnúť, aby politický systém pracoval pre ľudí a nie pre ... ?" tak som iba reagoval že by to bola možná cesta aj ked som presvedčený že kapitalizmus je už veľmi hlboko zakorenený a je veľmi malá šanca na zmenu.


20.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 19:29 avatar
jediné čo je v referende zakázané je toto
Predmetom referenda nemôžu byť:
základné práva a slobody
dane
odvody
štátny rozpočet

takže zrovna to, či sa necháme okrádať, alebo nie si v referende môžeme presadiť a nik nás neobmedzuje .. len lenivosť.. nič viac.. žiaden zákon


25.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 19:44 avatar
A je to! ... a nik nás neobmedzuje-? Takto sa chráni politický systém, ktorý ťa drží pod krkom. Potom si môžeš na námestí vykrikovať čo chceš a keď budeš veľmi hlasný tak ťa polejú ....Demokracia založená na nedotknuteľnosti majetku nahonobeného vykorisťovaním je podvod na pracujúcich. Vieš , že 60 percent majetku sveta vlastní cca 1 percento boháčov? Taká demokracia sa ti páči? Skús im siahnuť na ich "sväté právo". Že kvoli nemu sa prelieva krv po celom svete to je demokratické? Skús na to vypísať referendum  


21.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2017, 19:29 avatar
vlastná mať ti nerozumie alebo možno len tá. Čo keby si sa vyjadroval viac sedlácky a polopatisticky?


24.
označiť príspevok

referendum
   2. 1. 2017, 19:36 avatar
čomu nerozumieš? len som napísal, čo sa nedá zmeniť referendom.. všetko ostatné sa dá.. stačí sformulovať(napísať) otázku a potom už je to na ludoch či ju podporia , alebo nie.. no problém je len napísať konkrétnu otázku, ktorá by ludí zaujala.. aby sa zobudili už konečne.. lebo možnosť majú.. zatial ju nevyužili


26.
označiť príspevok

milky945 muž
   2. 1. 2017, 19:47 avatar
referendum, to som nepísal tebe, klikni na šípku vedľa slova "dnes" a uvidíš, komu som to písal.


22.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 19:31 avatar
Priama voľba skončila v starom Grécku, keď hádzali všetci obyvatelia biele, alebo čierne kamienky do džbánu. Mimochodom referendum sa nemôže vyhlásiť k čomu ba chcela hoc aj absolútna väčšina. Takto sa vraj chránia säté prava na majetok , slobodnú vôľu a vieru. A je to!


27.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 19:50 avatar
Vážený pán referendum: zjavne nerozumieš tomu do čoho si sa pustil. To všetko ostatné čo sa dá zmeniť referendom je ti naprd a mal by si sa zamyslieť na poznámkou od milky945- chce ťa naviesť do reality
Súhlasí  ×


36.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   2. 1. 2017, 20:52 avatar
Ľudia si volia opakovane rozličných pochybných dementov za svojich zástupcov a pri referende by zrazu začali voliť rozumne? No určite...
Súhlasí havran,  ×, asmodei


37.
označiť príspevok

havran
   2. 1. 2017, 20:56 avatar
Takže nakoniec predsa len platí: Máme takú vládu akú si zaslúžime!  Niektorí volia aj rozumne , ale zištne. 
Súhlasí asmodei


44.
označiť príspevok

majko1 muž
   3. 1. 2017, 07:59 avatar
Ono asi si viacerí priaznivci univerzálnych riešení cestou referenda neuvedomujete jednu zásadnú vec. Nikde vo svete , teda ani vo Švajčiarsku nevznikajú zákony priamo referendom, ale robia ich práve parlamenty a vlády, teda politici , proti ktorým tu brojíte.........Referendum je iba pokyn, vyjadrenie želania, ktoré musí niekto zákonným spôsobom dostať do legislatívy. Odhliadnuc od toho, je tu ešte výrazné obmedzenie v tom o čom referendum môže a o čom nemôže byť. Preto také úvahy o referende, ktoré vyrieši všetky problémy politiky svedčí iba o tom, akí naivní niektorí ľudia sú a ešte o tom, že je super že sú také prísne opatrenia na konanie referenda, lebo by to dopadlo katastrofálne . Čo tak sústrediť sa radšej na výber politikov v riadnych volbách ? Čo tak oboznámiť sa s programami jednotlivých strán ? Čo tak chodiť za politikmi pred volbami a pýtať sa ich na zásadné veci ? Čo tak vytvoriť tlak na to aby sa do politiky nedostal hocikto, ale iba ten čo na to má ľudské, morálne a odborné predpoklady ? Aj kominár musí mať odbornú spôsobilosť, iba politik môže byť doslova hocikto.........
Súhlasí asmodei,  ×


98.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 17:35 avatar
64 - majko1
"Referendum je iba pokyn, vyjadrenie želania, ktoré musí niekto zákonným spôsobom dostať do legislatívy." - ale to želanie je pre politika záväzné.. teda musí ho pretaviť do zákona a teda aj referendom sa dá presadiť zákon!

"Odhliadnuc od toho, je tu ešte výrazné obmedzenie v tom o čom referendum môže a o čom nemôže byť." - podstatné veci aby bola poícia, prokuratúra, súdy a podobné štátne inštitúcie politicky nezávislé a teda aby neplatili zákony len pre občanov, ale aj pre politikov sa dá v referende presadiť.. lebo momentálne záujmové skupiny držia cez politikov väčšinu obyvateľstva v šachu aoni si veselo rozkrádajú a beztrestne.

"Čo tak sústrediť sa radšej na výber politikov v riadnych volbách ?" - žiaľ, to sa dnes deje .. viac ako 50% oprávnených voličov ide voliť do parlamentných volieb a volí si politikov , ktorý ich len okrádajú na základe práznych sľubov.. lebo je naozaj jedno koho tam zvolíš.. všetci sú rovnaký.. a ked môžu tak jednoducho ukradnú ti aj stoličku pod zadkom, ked im to systém umožnuje. Samotný systém môžeš meniť len zákonmy a tie tvoria politici a sám na seba si politik bič neušije. To musia ľudia.. a jedinú možnosť ako presadiť nejaký zákon majú ľudia cez referendum.. preto referendum je omnoho dôležitejšie ako parlamentné voľby kde len meníš prasiatko pri válove.. nič viac sa nemení.. pre občana už vôbec nie.

"Čo tak chodiť za politikmi pred volbami a pýtať sa ich na zásadné veci ?" - stačí si zapnuť TV alebo radio a tam ti politici vysvetlia kde ta majú.. noinári im dávajú dosť otázo a k veci .. posielajú ich do kelu.. tak čo sa chceš koho pýtať?

" Čo tak vytvoriť tlak na to aby sa do politiky nedostal hocikto, ale iba ten čo na to má ľudské, morálne a odborné predpoklady ?" - Kto bude rozhodovať o tom kto má aké predpoklady a podľa čoho? Stranícka komisia bude posudzovať či má správnu stranícku knižku? to už raz tu bolo.. Nezávislú komisiu ti politik nikdy neschváli.. jedine zase len cez referendum to môžeš presadiť.. o tom práve píšem celý čas.. jedinú možnosť ako prijať zákony pre ľudí a nie proti nim je cez referendum..


45.
označiť príspevok

asmodei muž
   3. 1. 2017, 10:03 avatar
Kym sa nezacnu defenestrovat amoralni a korumpovatelni politici, tak nenastane ziadna zmena, ani vyplakavanie ci nadavky nepomozu.

U nas v meste zastupitelstvo napr hlasovalo o odobrati rozvodov tepla z ruk sukromnej spolocnosti napat pod mesto, lebo sukromnik postavil velmi nevyhodnu zmluvu pre odberatelov, ktoru ich zastupcovia podpisali ("nevedno" preco). To hlasovanie bolo verejne a bolo na nom aj plno mojich znamych a kamaratov. Ti poslanci bez akychkolvek skrupuli zahlasovali proti a cast ani neprisla - presne vieme kto ako hlasoval a aj ked im hned po odhlasovani ludia doslova nadavali do kuriev a pičí do tvare, tak nimi to ani nepohlo. Rozumies tomu? Takym ludom je uplne jedno co si o nich myslis alebo co im povies.
Súhlasí Scarlet666,  ×


46.
označiť príspevok

majko1 muž
   3. 1. 2017, 10:37 avatar
Nuž defenestrácia je fakt riešenie.........Slušní ľudia do politiky nechcú ísť a tak tam máme grázlov.......to nevyrieši žiaden systém, to môže časom vyriešiť iba celospoločenský tlak, ale defenestráciu za to nepovažujem. Ak nemá byť nejaké hnutie či počin zhodený pod stôl, tak treba využívať iba zákonné postupy, iná cesta nie je.......


47.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   3. 1. 2017, 18:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

referendum
   4. 1. 2017, 20:49 avatar
Zdá sa, že tá otázka vás zaujala.. tak skúsme sa posunúť dalej. Väčšina z vás je dosť skeptická. Asi si fakt myslíte, že politici môžu všetko a my nemáme šancu nič zmeniť. No znova sa vrátim k tomu čo som už tu raz písal. Zatiaľ sme sa o nejakú zmenu ani len nepokúsili. Tu je zoznam referend, ktoré prebehli.
sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
jediné jedno úspešné referendum bolo o vstupe do EU - sem ludia prišli, zahlasovali za vstup a stalo sa..
tak nechápem prečo ten pesimizmus.. za ostatné veci ste nehlasovali..
Posunieme sa dalej ked sa položí rozumná, jednoznačná otázka, ktorú pochopí každý a ktorá vyrieši aspon jednu malú časť problémov, ktoré tu máme..
Na stránke www.peticie.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk sa dá vytvoriť bezplatne peticia, kde sa môžu zbierať podpisy
Momentálne najviac hlasov má otázka: Petícia za zachovanie vysielania Rádia VIVA
Tak ked viete zbierať podpisy za toto.. tak prečo nie za niečo zmysluplnejšie..
Skúste navrhnúť nejakú otázku, ktorá rieši aspon jeden problém.. možno sa k niečomu dopracujeme postupne :-)


49.
označiť príspevok

referendum
   4. 1. 2017, 21:27 avatar
Našiel som jeden názor, podľa ktorého by mohlo niečo zlepšiť.
tu je celý článok: www.blogovisko.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Hlavná myšlienka je takáto:
"Áno, stačí naozaj tak málo, a to schváliť nový jednoduchý zákon o volebných kampaniach, ktorý by sa držal filozofii zákazu inej predvolebnej kampani, ako kampani v štátnych médiách, kde je priestor pre každú politickú stranu rovnaký. Až vtedy môžeme čakať, že už nebudeme počuť o špinavých politických kauzách a politických a ekonomických gorilách. Až vtedy môžeme čakať, že nebudeme počuť o špinavom financovaní politických strán. Až vtedy môžeme čakať, že politické strany, a ani politici už nebudú musieť naháňať a prosíkať svojich zotročujúcich sponzorov o eurá. Stal by koniec politickému vazalstvu. Viete koľko miliónov by sa tak dalo v takýchto volebných kampaniach ušetriť? Viete koľko miliónov ton papiera by sa tak dalo ušetriť? Viete, akoby stúpla etika v politike, keby sa politici už nemuseli stávať otrokmi a panáčikmi svojich sponzorov? "
Čo si o tom myslíte? Mala by takáto zmena úspech?


61.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   5. 1. 2017, 16:48 avatar
Ale no... veď napr. SNS si robila kampaň cez TASR, kde zverejňovali každý blábol Danka a preferencie rástli. Podobne by sa taká kampaň dala robiť aj inde... kto by zabránil médiám, aby zverejňovali dookola, aký úžasný je napr. Fico a čo všetko urobil pre úspešné precedníctvo. Stačí sa pozrieť, aké pseudomédiá sa vynorili - Kollárovci s vypaseným križiakom Krajniakom si napríklad robia kampaň web konzervativnyvyber, hejslováci majú Extraplus atď. atď.


62.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   5. 1. 2017, 16:49 avatar
cez web*


50.
označiť príspevok

kntsz muž
   4. 1. 2017, 22:32 avatar
Vážení, urobte si malú sumarizáciu iba tohto diskusného vlákna:
* Ľudia velebiaci komunistov a socializmus útočia a urážajú ľudí s opačným názorom.
* Ľudia ateisti útočia a urážajú teistov.
* Ľudia nižšej sociokultúrnej úrovne útočia a urážajú ľudí s výššou úrovňou.
(A niekedy aj naopak)  

To sa ešte nič nezačalo, to je len akýsi úvod do problematiky medzi ľuďmi čo navštevujú toto fórum.
Teraz si predstavte názorové (aj beznázorové) rozvrstvenie ostatných ľudí s právom voliť.

Potom si zoberte tých čo sú v politike a plnia objednávky oligarchov. To je síce skupina malá, ale s najväčšou silou meniť alebo nemeniť.

Čo vlastne chcete?
Na to, aká je úroveň voličskej základne, môžeme len čušať a byť šťastní ako nám je dobre.....

Samozrejme, že všetko je možné zmeniť ak sa národ v relevantnej väčšine zjednotí, ale to zjavne nehrozí.

Ja by som začal hlavným argumentom:
50%- né kvórum je podvod do očí bijúci.
Max. účasť na referende (voľbách) je reálne tak 75%. Nie preto že niekomu je to jedno, ale preto, že stovky tisíc voličov je mimo republiky a nemôžu, alebo by pre nich bolo nákladné pre jednu odpoveď prísť napr. z Austrálie sem, alebo vybavovať iný (úmyselne značne komplikovaný) spôsob volby.
Potom sú ťažko chorí , alebo len v chrípke s vysokou teplotou a majú úplne iné starosti ako si zavolať urnu, či vôbec sa o niečo také ako referendum zaujímať.
Potom sú aj takí čo chcú, ale jednoducho zabudnú, alebo sú zrovna po oslave alebo, alebo.......tých dôvodov neúčasti je hrozne veľa a sú logické.
Každý seriózny politik musí uznať, že demokratických 50% voličov, je vlastne max. 37,5% voličov.
Toto suita okolo mecára dobre vedela a preto dali tých "demokratických" 50%.
Už pri kvóre 37,5% by sa tí čo nesúhlasia museli zúčastniť, lebo by im hrozila platnosť referenda a prehra. Tým by sa referendá zpriechodnili.
Druhé čo je nemenej dôležité, je sociokultúrna úroveň. Stačilo by akési poznanie a pochopenie, akýsi blok, že keď ide závažné rozhodovanie, tak všetko ide bokom a relevantná väčšina sa zjednotí a nezačne bečať, že to nepodporí, lebo ten je debil, tamten jehovista a onen je teplouš a neviem čo ešte......tých dôvodov je možno toľko, koľko je voličov.

Tak ďaleko ešte nie sme, sme len malicherný, ješitný národ s rečami šenkov IV. cenovej.
Súhlasí milky945


51.
označiť príspevok

milky945 muž
   4. 1. 2017, 22:44 avatar
Ťažko chorí si môžu zavolať urnu domov, čiže môžu voliť doma, je taká možnosť. Ideálne by bolo možnosť voliť cez net.
Ako som už písal vyššie, referendum s kvórom je výsmech demokracii, v parlamentných voľbách stačí jeden hlas, aby boli platné. Aspoň teda myslím.
Súhlasí kntsz


58.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   5. 1. 2017, 16:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 15:50 avatar
ak je 50%-ná účasť veľa, ako je možné že prešlo referendum o vstupe do EU? ved nikto nevedel čo nás čaká, dnes máme v spoločnosti problémy , ktoré pozná každý človek, chudobný, bohatý, chorý, zdraví, hetero/homosexual .. proste všetci..
Ked dokázali zahlasovať za niečo čo nepoznali.. tak si prečo by nedokázali zahlasovať za niečo čo vidia na vlastné oči každý den a každý má toho plné zuby ako sa tu kradne, klame, podvádza atd.. samozrejme ak by vôbec došlo k takému referendu.. lebo zatial nikto nevypísal ani len petíciu za niečo čo by tu zmenilo túto situáciu.. takže podľa mna nie je problem v tom že by neprišli zahlasovať ak by boli dostatočne včas informovaný, ale že zatial nemajú ani začo hlasovať , lebo nikto nenavrhol žiadnu zmenu. Každý len nadáva, ale nikto sa nepokúsil o nič.. Keby som vedel, ako sa dá ten systém zmeniť, hned by som vypísal petíciu.. preto som aj položil túto otázku.. Ako by sa to dalo zmeniť? čo by mal byť prvý krok.. samozrejme že to nepojde jedným referendom a jednou zmenou.. ale ak by prešla jedna malá, ale významná zmena, ľudia by si to všimli a začali by referendum brať vážnejšie.. no zatial sa o to nikto ani len nepokúsil.. všetci nariekajú ako sa to nedá..


53.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   5. 1. 2017, 15:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.54.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   5. 1. 2017, 16:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.60.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   5. 1. 2017, 16:39 avatar
Naozaj bolo? Nebolo by ohľadom toho viac hluku, ako pri Brexite?


75.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   6. 1. 2017, 01:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.55.
označiť príspevok

-era- muž
   5. 1. 2017, 16:04 avatar
74. Len či to nie je presne tak, že za ilúziu toho, čo nepoznáme sa ľahšie hlasuje, než za to, čo máme každodenne pred očami.
:-)


56.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   5. 1. 2017, 16:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.63.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 17:20 avatar
To, či sa dá referendum niečo dosiahnuť, alebo nie už nemusíme ani diskutovať. Tu je o tom článok(www.teraz.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
ktorý jasne potvrdzuje, že výsledok referenda sa musí pretaviť do zákonov v parlamente a žiaden politik(strana) to nemôže po dobu 3 rokov zmeniť a súhlasia s tým všetky parlamentné strany.
Ešte aj SMER - ktorý si teda naozaj robí čo chce :-)
"Ministerstvo vnútra, ktoré vedie Robert Kaliňák (Smer-SD), sa v tejto téme tiež drží znenia Ústavy SR. Podľa nej návrhy prijaté v referende vyhlási Národná rada SR rovnako ako zákon. Podľa ústavy môže parlament zmeniť alebo zrušiť výsledok referenda svojím ústavným zákonom po uplynutí troch rokov od jeho platnosti."


66.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 1. 2017, 17:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 17:43 avatar
ved to máme teraz, to by sa malo zmeniť


68.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 1. 2017, 17:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.69.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 17:59 avatar
ľudia myslia jednoducho, popri práci, rodinnom živote nemôžeš očakávať, že by sa bežný človek zamýšlal nad vysokou politikou a robil nejakú analýzu. Bežný človek vidí, že má právo voliť v parlamentných voľbách, preto že to je politikmi preferované. To že pre bežného občana sa tým nič nezmení a že je uplne jedno za akú stranu zahlasuješ - každá ťa okráda, pretože jej to tento systém umožnuje, to už ten občan neskúma. Ale ked občanovi dá do ruky moc, kde môže presadiť nejaký zákon aj pre neho , nie len pre učité skupiny, ked o tom občan bude vedieť a tak ako hlasuje(proti sebe) v parlamentných volbách , bude môcť hlasovať aj pre seba, tak to urobí.. A tú možnosť máme prostredníctvom referenda a nemôžeme čakať že politici nám to budú servírovať pred nos ako parlamentné volby.. ved by išli proti sebe.. naše právo si musíme využiť uvedomiť a proste ho použiť.. Takže referendum má význam.. Ja by som sa skôr zamyslel nad tým aký zákon prijať, aby sa obmedzila korupcia a rozkrádanie verejných zdrojov.. úplným odpolitizovaním generálnej prokuratúry a polície by sa mnoho vecí vyriešilo - nezakrívali by sa kauzy ale riešili by sa a teraz už je zrušená aj trestnoprávna imunita politikov, takže naozaj tie kauzy treba len došetriť a ako každý občan, ktorý spácha zločin by boli odsúdený.. momentálne sa to nedeje koli tomu, že policia, prokuratúra atd.. pracuje pre nich a nie je objektívna .. toto keby sa nejako dalo zmeniť tak by to bol aspon 1. krok k lepšiemu systému.. ale aký zákon navrhnuť aby nemohli ovplyvnovať vyšetrovanie?


70.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 1. 2017, 18:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.71.
označiť príspevok

Ludwig muž
   5. 1. 2017, 18:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.73.
označiť príspevok

veriaci-4
   5. 1. 2017, 18:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 18:19 avatar
netreba meniť tresty.. ved trest by bol aj teraz dostačujúci, len mu to treba dokázať a odsúdiť.. a to môže len policia a súd.. a preto je doležité aby boli nezávislé..
tu som našiel článok:
www.parlamentnelisty.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
toto je úsmevné: „Policajný prezident má byť vyberaný výberovou komisiou, ktorú minister sám menuje, pričom jej závery nemusí vôbec zohľadniť. Nebude ho možné odvolať bezdôvodne, ale žiadne dôvody novela na odvolanie neprináša,“

takže toto by trebalo pozmeniť nejak takto: Policajný prezident má byť vyberaný nezávislou výberovou komisiou(ja by som dal člen koalicie, opozicie, transparenci international, a jeden člen reprezentujuci odbornú verejnosť), pričom jej závery sú pre ministra záväzné. Nebude ho možné odvolať bezdôvodne a odvolať ho môže len komisia a dôvodom na odvolanie je aj spáchanie trestného činu.
mohlo by takéto niečo pomôcť?
Súhlasí veriaci-4


64.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 17:21 avatar
Takže teraz ide o to, čo vlastne chceme zmeniť a ako. Nejaké návrhy?


74.
označiť príspevok

kntsz muž
   5. 1. 2017, 23:50 avatar
88-
mám dojem, že nemáš seriózny záujem o riešenie.
Po troch dňoch od tvojho nahodenia témy tu odznelo niekoľko návrhov a analýz súčasného stavu a ty sa opýtaš či sú nejaké návrhy.
Môj si napr. šmahom ruky zotrel. To sa ti tu mám rozpisovať prečo referendum o EU malo účasť nad 50% aj s pochybnosťami o možnom zfalšovaní? Pokiaľ sa nezmení kvórum, tak všetky referendá sú zablokované, ak teda nechceme čakať 3-4 generácie až trochu pokročí úroveň voličov. Alebo ešte je cesta dosiahnuť, aby Matovič so Sulíkom mali po budúcich voľbách ústavnú väčšinu. ..... (Aj keď si nespomínam, že by SAS mala vyjadrenia ohľadne zmeny kvóra.)


76.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 10:06 avatar
Ale nie, každý má právo na svoj názor a ja ti ho neberiem, ale nereagoval som na neho, koli tomu, že už viac krát som napísal prečo s ním nesúhlasím. Ak chcú ludia niečo presadiť, nemôže to byť menšina - to sa deje práve teraz - hrstka zbohatlíkov riadi náš štát.. ak sa to ludom nepáči nech proste idú a zahlasujú za zmenu. A súhlasím s tým nech zahlasuje väčšina.. lebo len to je demokratické.. nemá význam aby prišlo na referendum 1000 ludí a oni menili zákony za 4 mil. ludí.. ved to sa deje práve teraz v politike.. Význam má využívať naše právo voliť aj v referende a ovela menší dôraz by som kládol na parlamentné volby.. ale teraz je to naopak.. ludia idú voliť ako šialený do parlamentných volieb, tam sa ich nazbiera nadpolovičná väčšina, ked si sčítaš všetkých voličov a ked má isť voliť v referende tak nepríde ani polovica? tak potom nechcú rozhodovať o sebe.. potom chcú aby rozhodovali o nich iný.. a tak sa deje.. ved v podstate sa aj takto deje to čo ludia chcú.. ked nebudú aktívne vstupovať do toho procesu tak samozrejme že to bude bez kontroli.. hádam si nemyslíš že politik bude pracovať pre teba.. bol by na hlavu padnutý.. ani SAS a matovič by nepracovali pre ludí.. jednoducho by kradli pre seba a dôkaz? sasanka a iné kauzy a to ešte ani nie su vo vláde .. takže preto si myslím že jedine ako sa dá niečo zmeniť je referendum, len ho treba používať a nie plakať že sa nedá niečo zmeniť ked sa o to nikdy nikto ani nepokúsil..


78.
označiť príspevok

kntsz muž
   6. 1. 2017, 12:13 avatar
101-
nemáš pravdu. Tvoje uvažovanie je - nazvem to - redukované.
Stále zdôrazňuješ, že ľudia musia pochopiť dôležitosť referenda aspoň ako dôležitosť volieb. Áno, správne, ibaže oni na rozdiel od teba to veľmi dobre chápu a do dôsledkov (bez urážky).
Rozdiel je len v tom, že ak vo voľbách neprejavia svoj hlas, tak ich hlas je stratený, ale ak ho neprejavia v referende tak nie je stratený. Dokonca pri referende svojou neúčasťou účinnejšie zasiahnu do jeho výsledku ako keby sa zúčastnili a vyjadrili nesúhlas. Vtedy ba hrozilo, že ich názor bude prehlasovaný. Neúčasťou majú takmer istotu, že prehlasovaní nebudú, lebo referendum nebude platné.
Nie som volič SAS, ale ak niekto proti ním použije pseudoargument ako kocnerom - mafiánom vykonštruovaný, naviac v súvislosti s rozkrádaní o čom sasanka vôbec nebola, tak sa ich musím zastať. Pravda sa hľadá trošku náročnejšie.....
Súhlasí mamaleone


79.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 12:41 avatar
ved ale chápeme sa správne.. presne si to napísal: "Dokonca pri referende svojou neúčasťou účinnejšie zasiahnu do jeho výsledku ako keby sa zúčastnili a vyjadrili nesúhlas." Ked ludia nechcú navrhovanú zmenu v referende tak jednoducho neprídu a nemôže ich menšina , ktorá to chce presadiť prehlasovať.. Nato aby sa v referende niečo presadilo , naozaj to musí chcieť väčšina.. ak tá väčšina vie dotiahnuť svoj zadok k parlamentným volbám, tak vie ju ho dotiahnuť aj k referendu ak to referendum bude riešiť naozaj ich problém.. Zatiaľ na slovensku nebolo ani jedno referendum , ktoré by riešilo problém ľudí. preto je podľa mna dôležité Navrhnuť riešenie aspon jednej problematiky, poriadne to zmedializovať aby ludia o tom vedeli(minimálne tak ako parlamentné volby) a potom ludia majú možnosť niečo zmeniť.. Zatiaľ sa na Slovensku nič také nestalo.


81.
označiť príspevok

kntsz muž
   6. 1. 2017, 13:39 avatar
104-
stále to do dôsledkov nechápeš a nechceš opustiť svoj názor, aj keď je redukovaný.
citujem - " Nato aby sa v referende niečo presadilo , naozaj to musí chcieť väčšina.. "
Ono to chce väčšina, min. tak, ako pri voľbách, kde tá väčšina zúčastnených si vyberá z veľa možností a priamo sa zúčastní.
Rozdiel medzi voľbami a referendom je však kardinálny. Ak by volby prebiehali ako referendum a otázka by bola či chceme aby vládol Smer, tak sa referenda zúčastnia max. všetci voliči smeru čo je cca 17% všetkých voličov (30% z reálnej účasti) a smer vládnuť nebude.
A pritom môžeme tvrdiť, že referenda sa zúčastnilo 100% voličov, iba že tých 83% hlasovalo svojou neúčasťou a dosiahlo nezvolenie Smeru. Je to také ťažké pochopiť?
50%- né kvórum v referende sa musí zmeniť lebo je to podvod na občanoch. 100%-ná vo účasť vo volbách nebola ani za socializmu kedy sa účasť sledovala a z neúčasti sa vyvodzovali dôsledky. Dnes je možná účasť maximálne ako som uviedol 75% - možno 80% a z toho treba vychádzať pri stanovovaní kvóra. To sa musí najprv zmeniť.
Rozdelenie prepadnutých hlasov vo volbách v druhom skrutíniu s tým nesúvisí, to spôsobuje iba zväčšenie rozdielov dosiahnutých z reálneho počtu platných hlasov strán, ktoré prekročili 5%, ale nemôže sa ním zmeniť poradie.
Súhlasí mamaleone


82.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 14:02 avatar
ved ja chápem čo píšeš, ale prečo porovnávaš parlamentné volby s referendom? v parlamentných volbách hlasujú ludia za viac strán, teda ich hlasy sa tierštia medzi x strán a tie strany, ktoré dostanú najviac hlasov, bez ohľadu nato koľko ľudí príde voliť, zostavia vládu.. je to len formálna vec, aby sme si zvolili zástupcov, ktorý nás budú reprezentovať. Teda ked aj príde menej ludí ako 50% oprávnených voličov, neskolabuje politický systém, lebo nejaká "vláda" sa vždy vytvorí. V referende ale ide o niečo úplne iné.. Nechceme tam niečo len formálne zvoliť aby sa niečo úplne nerozpadlo, ale v referende chceme presadiť nejaký zákon pre väčšinu obyvateľov SR a preto v Referende sa musí zúčastniť tá väčšina. Ak sa nezúčastní väčšina alebo väčšina zhlasuje proti návrhu zákona, tak to tá väčšina nechce.. Ja v tom vidím takúto logiku.. Preto podľa mna Parlamentné volby nie sú pre väčšinu obyvateľov také dôležité ako referendum, lebo vo voľbách nevieš zmeniť systém, vieš len vymeniť priasiatko pri válove.. nič viac.. A mne je teda uplne jedno či ma bude okrádať fico alebo matovič.. to je úplne jedno.. ide o to znemožniť, aby nás ktokoľvek okrádal.. ale to naozaj musia všetci.. nie len pár ľudí..


83.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 14:06 avatar
sorry zareagujem sám na seba: ale to naozaj musia všetci.. nie len pár ľudí.. , vlastne ani nemusia to chcieť všetci.. stačí ak to chce väčšina


84.
označiť príspevok

kntsz muž
   6. 1. 2017, 19:39 avatar
107-
s voľbami si to začal porovnávať ty, ale dobre, to nie je podstatné.
Čo sa tuná opakovane už v piatom príspevku snažím vysvetliť je, aby si pochopil, že ak chceme byť férový a de facto aj demokratický, tak nemôžeme tvrdiť, že dosiahnutie 50% nej účasti v referende je naozaj 50%. 50% v referende (ale aj vo volbách) nikdy nemôže byť 50%, ale vždy to bude viacej, ja odhadujem, že minimálne 60%!!! Lebo je testovateľne, t.j. na vedeckom základe dokázané, že 100%ná účasť ani vo volbách, natož v referende neexistuje! Neexistuje dokonca ani v Severnej Kórei.
To treba zobrať za dokázaný fakt.
Osobne si myslím, že dokázaným faktom cez všetky volby a referendá čo u nás boli, je max. 80% (reálne max. tak 75%) a teda polovicou je 40% !!!
Z tých 20% ktoré sa na referende z nejakého dôvodu NEMôŽU zúčastniť (nie nechcú zúčastniť - to je rozdiel), kľudne pritom môže byť aj 10% ano a 10% nie, alebo aj 15% ano, iba sa referenda nemohlo zúčastniť a to treba zobrať za fakt.
V republike máme tisícky matematikov, štatistikov a neviem akých, ktorý kompetentne môžu reálne maximálne dosiahnuteľnú účasť stanoviť a z nej potom ODVODIŤ uzákonenú 50% nú účasť.
V podstate je to o mravnosti a spravodlivosti. Žiadna ad hock väčšina či menšina.


85.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 19:52 avatar
ale ved aj teraz ked sú parlamentné volby je viac možností alternatívneho hlasovania.. tu je článok:
slovenskapolitika.sulik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
od zdravotne postihnutých, v nemocniociach, väzení, vzahraničí atd.. velmi málo je takých ktorý naozaj nemôžu voliť.. skôr je viac takých, ktorý nechcú.. takže taká nízka účasť nie je kôli tomu že nemôžu.. ale viacmenej kôli tomu že málokto sa o voľby zaujíma.. čo aj chápem..lebo v parlamentných voľbách je jedno koho si zvolíš.. je to ako hrach na stenu hádzať.. ale referendum je iné.. tam by ludia mali ísť voliť.. teda ak bude nejaká rozumná téma, ktorá niečo aj rieši a nie blbosti..


80.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 12:50 avatar
ešte by som upravil aj túto tvoju vetu: "ak vo voľbách neprejavia svoj hlas, tak ich hlas je stratený, ale ak ho neprejavia v referende tak nie je stratený"
tu je o tom článok: www.menejstatu.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Ak k voľbám nejdete, nechávate iba celú váhu svojho hlasu tým, čo voliť idú. Váš potenciálny hlas sa nestratí. Iba sa rozpočíta medzi kandidátov, a to v pomere v akom voľby dopadli. Ak dostal v druhom kole kandidát A 60% a kandidát B 40% hlasov, tak Váš 1 hlas je rozpočítaný spôsobom 0,6 hlasu v prospech A a 0,4 hlasu v prospech B.

teda hlas nie je stratený, ale rozpočíta sa.. Teda ak by nikto nešiel voliť všetky hlasy by sa rozpočítali rovnomerne a všetky politické strany by sa museli medzi sebou dohodnuť ako vládnuť.. ludom by stačilo potom len obmedzovať ich moc v referende.. teda lepšie by sme robili, keby sme vobec nešli k parlamentným volbám.. ani noha by tam nesmela ísť a ich moc by sa korigovala občanmi v referendách.. potom by bolo uplne jedno či tam sedia zelený, modrý, fialový alebo kto kolvek.. museli by rešpektovať zákony, ktoré si ludia zvolili.


77.
označiť príspevok

referendum
   6. 1. 2017, 10:17 avatar
a ešte aby som nekecal len do vetra.. tak znova štatistika :
spravy.pravda.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
v priemere sa parlamentých volieb zučastní 55-60% občanov.. tak dávame hlasy hrstke ludí ktorý nás okrádajú a ked môžeme niečo zmeniť tak neprídeme voliť.. je to naša chyba jednoznačne.. netreba meniť volebný systém.. treba sa len zobudiť a ísť zahlasovať tam kde to má význam a nie tam kde je to uplne zbytočné..


65.
označiť príspevok

referendum
   5. 1. 2017, 17:26 avatar
A tu další článok o tom: domov.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
"Bývalý sudca Ústavného súdu Ján Drgonec upozornil, že základným právom, ktoré zaručuje ústava, je podieľať sa na správe vecí verejných. "Umožňuje to občanom zúčastňovať sa volieb, no platí to aj počas volebného obdobia," vysvetlil. Na margo záväznosti výsledkov úspešného referenda podotkol, že sa s ním na základe Ústavy SR musí spojiť právny účinok. "Návrhy prijaté v referende sa vyhlásia rovnako ako zákon. Z tohto hľadiska poskytol prezident mylnú informáciu, keď hovoril o svedomí poslancov a ich neviazanosti pri výkone mandátu. NR SR nemá vôbec právomoc o návrhu prijatom v referende rozhodovať," podčiarkol."


86.
označiť príspevok

mamaleone muž
   6. 1. 2017, 20:06 avatar
Prikladám návrh zákona ktorý bol publikovaný v Slobodnom rádiu.

Dnes referendum nie je prakticky funkčné s viacerých dôvodov, existuje najmenej päť najdôležitejších zákonných prekážok aby referendum bolo skutočne realizovateľné, všetky tieto prekážky musia byť legislatívne odstránené. Stačí aby zostal nevyriešený iba čo i len jeden zo súčasných dôvodov nefunkčnosti referenda a občania nebudú naďalej mať k dispozícii tento najdemokratickejší nástroj rozhodovania
Nevyhnutné podmienky na sfunkčnenie referenda:

1, počet podpisov na petíciu, dnes je potrebné na vyhlásenie referenda 350 000 platných podpisov, žiadna bežná občianska iniciatíva bez organizačných štruktúr a obrovských finančných zdrojov nedokáže vyzbierať také množstvo podpisov, referendum má byť nástrojom občana moci občana a pri dnešnom stave legislatívy , vedúcej úlohe politických strán a tendenčných informáciach v mediách, občan nemá prakticky žiadnu šancu zozbierať toľko podpisov preto sa navrhuje znížiť z 350 000 na 30 000 a v prípade zmeny ústavy 60 000.

2, Kôrum, v žiadnych voľbách ani do parlamentu ani do EÚ štruktúr ani v komunálnych voľbách neexistuje žiadne obmedzenie na minimálnu účasť pri hlasovaní , teda majú nulové kôrum. Referendum je v ústave zakotvené ako nástroj občanov na priame presadzovanie ich moci a preto má mať rovnocenné postavenie ako každé iné voľby, s týchto dôvodov sa navrhuje kôrum pri referende o zmenách bežných zákonov nulové a pri ústavných zmenách 20%

3,Záväznosť vyhlásenia referenda, Prezident SR a ústavný súd dnes môže robiť obštrukcie, a zdôvodniť nemožnosť vyhlásenia referenda, ani prezident ani ústavný súd nemajú žiadnu sankciu ak sa týmto spôsobom referendum zmarí, je potrebné zákonnou úpravou obmedziť možnosť obštrukcií prezidenta a ústavného súdu pri vyhlasovaní referenda a do ústavy SR je potrebné zakomponovať že samotnú ústavu možno meniť len referendom

4, Záväznosť platného referenda, dnes neexistuje povinnosť poslancov NRSR pretaviť platné referendum do zákonov a následne tieto zákony schváliť, v pripravovanom legislatívnom návrhu bude zapracované že riešenie potvrdenia platným hlasovaním občanov v referende budú platné automaticky ako zákon bez hlasovania poslancov v NRSR

5, Propagácia referenda, politické strany ovládané finančnými skupinami ovplyvňujú mienkotvorné médiá ktoré sú vlastnené finančnými skupinami a tým znemožňujú aby sa presadila objektívna propagácia referenda, tieto médiá zverenia iba také informácie a podajú ich len tak aby neboli v rozpore záujmami ich majiteľov. Občania tak často nemajú záujem prísť vyjadriť svoj názor v referende, pre politikov aj pre finančné skupiny by bolo nebezpečné aby občania mohli slobodne rozhodnúť bez manipulácie, v tejto oblasti je teda zámerne diera v zákonoch neexistuje účinná vymáhateľná povinnosť informovať každého občana iba objektívne. V legislatívnom návrhu bude základom vytvorenie dvoch nezávislých výborov . Výbor za a výbor proti, výbor za zostavia zástupcovia petičného výboru ktorý inicializoval referendum, výbor proti zostavia oponenti predmetu referenda, o možnosti účasti pri voľbe členov výboru budú povinne informovať verejnoprávne médiá a obecné úrady. Občan dostane volebnú brožúrku ktorá bude obsahovať prečo by mal voliť za , vypracovanú výborom za a časť prečo by mal voliť proti , vypracovanú výborom proti . Ani vláda ani žiadne úrady nebudú moc zasahovať do obsahu uvedených častí volebnej brožúrky, ktorá bude distribuovaná každému voličovi. Vo verejnoprávnych médiách budú prebiehať diskusie kde bude povinnosť 50% účastníkov schválených výborom proti a 50% schválených účastníkov za a média im musia dať rovnaký časový priestor, iné médiá to nemusia robiť ak áno tak za tých istých podmienok ako verejnoprávne médiá. Pri nedodržaní týchto podmienok budú zákonom stanovené veľmi prísne sankcie ako pri marení volieb.
Súhlasí  ×, Peťo


89.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 09:42 avatar
Ano skôr som tu nebol :-) môžeš poslať link na ten článok(bud original, alebo preklad, aby sme vedeli že je to objektívna informácia)?

No a s bodom 5 súhlasím absolutne - médiá by mali mať zo zákona povinnosť objektívne informovať o každom referende.

Bod 4. to podľa mna nie je pravda - výsledky referenda sú pre poslancov povinné(musia to pretaviť do zákona), v príspevku 87. som to napísal(je tam aj odkaz na článok).

Bod 3. Áno prezident môže robiť obštrukcie, ale nakoniec po rozhodnutí ústavného súdu to musia schváliť, ale je fakt že môže sa to predlžiť(to by som tiež upravil, aby to priamo išlo do NR a prijal sa zákon - je to vôľa ľudu).

Bod 2. Kôrum v ostatných voľbách síce nie je, ale tam ani nejde o zmenu zákonov zolených väčšinou obyvateľstva. Pri referende ide práve o tú väčšinu a preto ju tá väčšina musí presadiť.. v opačnom prípade by zase len menšina presadzovala svoje záujmy - takže cesta nie je znížiť kôrum, ale dostatočne pripraviť referendum, informovať ľudí, aby pochopili o čo ide, a ak to väčšina odhlasuje tak sa to má pretaviť do zákonov. Takže 50%-tné kôrum by som nechal.. je to spravodlivé a demokratické.. len sa to nepoužíva u nás.

Bod 1. Počet hlasov na petíciu je tiež v poriadku - darmo vyzbieraš 30 - 60 tis. hlasov, ked potom v referende to musí potvrdiť vyše 2. mil. voličov. Z toho pohľadu je 350tis. ešte aj málo.. musíš presvedčiť tých vyše 2 mil. spoluobčanov aby prišli zahlasovať za niečo čo by malo zmeniť ich život k lepšiemu - takže znova je tu cesta cez média, internet.. možno by trebalo urobiť jedno štátom financované aj internetové médium(napr. referenda.sk) kde by každý občan mohol bezplatne vypísať peticiu a čo by si ludia odhlasovali to by petície neboli tak roztrusene po celom internete, rôznych zdrojoch a ludia by presne vedeli , kde majú hladat a hlasovať.

takže stačí zmeniť málo a ovela viac využívať to čo máme.


91.
označiť príspevok

mamaleone muž
   7. 1. 2017, 13:42 avatar
Vidieť že si proti referendu alebo si niekým platený alebo robíš pre niekoho prieskum ,
Proti referendu si preto lebo by si zvýšil 350 000 podpisov, pre teba je to málo, prečo nie môže sa urobiť aj tak že ak nebudú všetci oprávnený voliči podpísaný potom nebude referendum, a tu narazila kosa na kameň , veď to vysvetľuje návrh v bode č. 1 a aj v bode č. 5 že ,, žiadna bežná občianska iniciatíva bez organizačných štruktúr a obrovských finančných zdrojov nedokáže vyzbierať také množstvo podpisov, referendum má byť nástrojom občana moci občana a pri dnešnom stave legislatívy , vedúcej úlohe politických strán a tendenčných informáciach v mediách, občan nemá prakticky žiadnu šancu zozbierať toľko podpisov preto sa navrhuje znížiť z 350 000 na 30 000 a v prípade zmeny ústavy 60 000."

tak potom načo je referendum? iba na to čo potrebuje vládnúca strana? napr. schváliť vstup do EU alebo niečo podobné? referendum je na zlepšenie života občanov ak to neurobia politici tak by to mal urobiť občan ale podľa teba to tak nie je ty chceš ešte prísnejšie pravidlá a to ešte len na vypísanie referenda , každý rozumný občan si povie ,ale tie pravidlá sú postavené veľmi prísne, ano veľmi a tu je bod č. 5 kde ,,politické strany ovládané finančnými skupinami ovplyvňujú mienkotvorné médiá ktoré sú vlastnené finančnými skupinami a tým znemožňujú aby sa presadila objektívna propagácia referenda, tieto médiá zverenia iba také informácie a podajú ich len tak aby neboli v rozpore záujmami ich majiteľov. Občania tak často nemajú záujem prísť vyjadriť svoj názor v referende, pre politikov aj pre finančné skupiny by bolo nebezpečné aby občania mohli slobodne rozhodnúť bez manipulácie, v tejto oblasti je teda zámerne diera v zákonoch neexistuje účinná vymáhateľná povinnosť informovať každého občana iba objektívne. "

takže som na pochybách že ti ide naozaj o spravodlivé a demokratické referendum , to je môj názor, ale ako je v návrhu č.5 sú občania aj za aj proti a ak je to naozaj demokratické tak by sa malo rozhodnúť v referende a nie robiť dopredu obštrukcie čo u teba cítim že sú!!


92.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 14:46 avatar
mamaleone - Asi si nie celkom pochopil, čo som písal.. Skusim to viac polopate.

Vychádzajme z toho, že pri referende sa má presadiť názor väčšiny občanov SR, čo je viac ako 50% oprávnených voličov - ujasnime si najprv to či s tým súhlasíš.. lebo ked nie tak potom môže menšira rozhodovať o väčšine a nato netreba referendum.. to máme teraz v parlamentných voľbách.

Ostatné čo som písal, že už len o tom ako zabezpečiť, aby väčšina mohla rozhodnuť:
bod5. objektívny prístup k informáciam - trebalo by presadiť , u nás to nefunguje zatial
bod4. záväznosť platného referenda pre politikov -toto už funguje
bod3.treba obmedziť právomoci prezidenta
bod2. je logické, že ak chceš presadiť vôlu väčšiny tak tá väčšina musí prísť zahlasovať.. ved čo maju prísť rakusania, alebo madari hlasovať za nás? To je jednoduchá matematika - väčšina je nad 50%.. to čo ty navrhuješ, že menej ako 50% je menšina.. to si treba ujasniť hned tú úvodnú myšlienku, či má rozhodnúť o väčšine väčšina, alebo menšina. Menšina rozhoduje teraz v parlamentných volbách, takže ak si zástanca tej myšlienky, nepotrebuješ referendum.. stačí si zvoliť stranu a ona ťa bude nadalej okrádať.
bod1. 350tis. podpisov na vyhlásenie referenda je v poriadku.. ani by som to nemenil.. len som vravel, že nato aby sa samotné referendum presadilo je to ešte málo hlasov a treba presvedčiť cca 2.3mil. ludí aby zahlasvali za zmeny a z toho pohladu je 350tis. málo.. ale na nato aby sa zistilo, či to ludí aspon trocha zaujalo(teda na vypísanie referenda) to stačí. -tak som to myslel.. lebo ked nejaká peticia nedosiahne ani 350tis. podpisov, tak je jasné že 2.3mil. hlasov mať nebude a potom nemá význam vypisovať referendum..
no snad som to teraz vysvetlil dostatočne zrozumitelne.


96.
označiť príspevok

mamaleone muž
   7. 1. 2017, 15:59 avatar
Stale uvádzaš terajší platný zákon (tých 50%), ktorý jednoducho občanom nevyhovuje lebo je nepriechodný z viacerých dôvodov , ale ak sa podá správna otázka, napr. poslanci NR nesmú mať plat viac ako trojnásobok priemernej mzdy naSK povedz mi kto by zaň nezahlasoval, a nebolo by potrebné žiadne kvôrum aj tak by mala referendová otázka úspech a o to ide aby sme my občania mali nastroj na zlepšenie chodu republiky lebo do teraz to tak nie je, to som len priklad povedal, potom by bol názor väčšiny a za dalšie terajšie volby nehovoria nič o väčšine, do parlamentu sa dostanú aj strany so 200 000 hlasmi to je názor väčšiny? tí chcú zastupovať celý národ? to je podla teba spravodlivé? tak ked je to spravodlivé tak aj referendum napr. s toľkými hlasmi by malo byť spravodlivé, tu nevyjdeme za jedno lebo vidím že referendum zostane ako je doteraz lebo väčšine to vyhovuje , hlávne že v krčme majú plnú hubu nápadov aj tu na dfku, ja sa stým nestotožňujem a chcem aby som spravodlivo svoj názor uplatnil, lebo s terajším zákonom o referende si môžem akurát... vie čo

nechápem načo si podal takú otazku ked si stotožnený s terajšim platným zákonom a neberieš do úvahy aj iných názor ktorý by bol pre dobro obyvatelov SK lebo doterajšie zákony akékolvek od 89 su na ho*no nie pre zlepšenie života v našej krasnej vlasti ale sú na prospech iba hrstke slniečkárom.


97.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 16:08 avatar
Tak rozmenme si to na drobné. Podáme návrh zákona v referende. Nato aby to prešlo potrebujeme viac ako 50% oprávnených voličov. Lebo to je väčšina. To je demokratické.. väčšina oprávnených voličov je viac ako 50%. Ak väčšina oprávnených voličov vie prísť k parlamentným voľbám, kde nemôžu priamo zahlasovať za nejaký zákon, len menia strany v parlamente ako prasiatka pri válove, kde je tu logika? Prečo príde väčšina voliť do parlamentných volieb a tá istá väčšina nezahlasuje za nejaký zákon? Lebo ho tá väčšina nechce prijať.. V opačnom prípade tá istá väčšina , ktorá volí vo voľbách podporí referendum a vtedy sa to pretaví aj do zákona.. ale ešte raz musí to byť väčšina, inak by to nebol hlas ľudu ale zase len jednotlivcov.


93.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   7. 1. 2017, 15:04 avatar
Smiešne. Takže v podstate návrh o tom, že si zopár tragédov zozbiera zopár hlasov, aby sa mohli vyhlasovať referendá v záujme tých pár tragédov, hoci by si ich oni neplatili.. a ešte by také referendum stálo nad ústavou a všetkými zákonmi, pretože by ho nemal kto skontrolovať aj keby sa jednalo o úplný blábol. To navrhovali v Pinelke?


94.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 15:10 avatar
ved práve to sa snažim naznačiť, aby nešlo o zopár tragédov, ale naozaj o väčšinu oprávnených voličov


95.
označiť príspevok

Dvvesa žena
   7. 1. 2017, 15:14 avatar
S tým súhlasím, ja reagujem na ten návrh, čo tu dal mamaleone.
Súhlasí referendum


87.
označiť príspevok

mamaleone muž
   7. 1. 2017, 06:41 avatar
Ďakujem Kasafranovi ako jedinému ktorému sa tento príspevok páči, a čo vy ostatní? vám sa nepáči takýto demokratický návrh? a čo ty referendum nemáš slov? alebo váhaš, teraz môžeš rozvinúť diskusií a môžeš aj oponovať ale iba k veci referenda. Ďakujem!


88.
označiť príspevok

Peťo muž
   7. 1. 2017, 07:34 avatar
Opýtajte sa sami seba .
Chcete rozhodovať o sebe po dobrom a spoločne ,alebo to má urobiť za Vás nejaký človek po zlom .
Súhlasí referendum


90.
označiť príspevok

referendum
   7. 1. 2017, 10:57 avatar
presne to sa tu snažím vysvetlovať :-)
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 22:26,  A sakra, ten dátum mi akosi ušiel*56
dnes, 20:25,  Chorvátsko vyhralo nad Brazíliou.
dnes, 20:24,  Aj to je možné.
dnes, 20:12,  No veď to, ale možno ich tam majú 150 a nepriateľa takto zmiatol...
dnes, 20:03,  Asi by nemal. Nepřítel naslouchá.
dnes, 19:48,  A tieto počty zbraní prezrádzať môžeš?
dnes, 19:44,  Ľudia si bohužiaľ predstavujú slobodu slova ako handru, ktorou môžem utrieť, ktorú...
dnes, 19:37,  Mám k vyjadreniu "SVOJICH NÁZOROV" tiež svoj názor. Áno, nech si ľudia svoj...
dnes, 19:28,  ahoj, táto noc bude asi adrenalín.
dnes, 19:27,  Všade tma. Iba keď sa pozriem cez termovíziu, vyzerá to lepšie. Inak zatiaľ kľud. Obec...
dnes, 19:19,  Riadenie štátu je ešte zložitejšia vec, než VTR.
dnes, 19:14,  Nie len ty si zvedavý, ale aj nepriateľ. Ty si vážne padnutý na hlavu.
dnes, 19:11,  Iba ak by si chcel kopanec do hlavy. Z frontovej línie je prísne zakázané zverejňovať...
dnes, 19:09,  Pozoruhodná debata. Lenže sami dobre viete, že už len slovo demokracia znamená vláda...
dnes, 19:06,  Keby som nemal vo výbave pripojenie na Starlink, tak sa ani sem nedopíšem.
dnes, 18:52,  Teraz je tu mizerné počasie. Zima a sychravo. Všade napadnutý sneh. Vojaci sú vybavení...
dnes, 18:38,  To bolo 5 rokov dozadu..ale aj tak, by si sa chytal za hlavu, čo to je za exota......
dnes, 18:32,  Nemaluj čerta na stenu
dnes, 18:24,  Ja tu žijem s dvomi originál Rusmi, ktorý sú tu cca 2 roky. A dosť podrobne mi vysvetlili...
dnes, 18:09,  No RF, čo k tomu dodať... Ak nás má zachrániť (podľa tvojich slov) Rusko, asi je načase...
neprehliadnite
vyhľadávanie
 
Buď činný vždy, keď je to možné, a odpočívaj vždy, keď je to potrebné.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(254 910 bytes in 0,173 seconds)