Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Realita na Luníku 9

132
reakcií
1783
prečítaní
Tému 31. mája 2012, 09:25 založil Sinaja.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:25 avatar
Pred pár dňami som videla príspevok o živote ľudi na Luníku, a musím poznamenať, že ešte stále nechápem...
Jednalo sa o upchatie kanalizačných potrubí a svoj problém rómovia vyriešili nasledovne. Aby spriechodnili tok potrubia, tak ho jednoducho prerezali..Takýmto spôsobom si svojpomocne urobili vo svojej pivnici stoku, kde už tie výkaly boli takmer po kolená, a tie sa rozlievali až na chodníky a cesty. Zamýšľam sa.. je toto normálne ??? To sa tam nenašiel ani jeden róm, ktorý by vyvrátil ich primitívne návrhy na riešenie problému ?..To mi príde, až tak scestné, že nechápem, že tam žijú aj dospelí jedinci. Myslenie a konanie na úrovni žiaka v ZŠ. Ich problém potom ako vždy vyriešili bieli a rómovia sa tomu len nečinne prizerali z balkónov, ako to "svinstvo"odpratávajú za nich iní. Pretože sú zvyknutí, že všetko za nich robíme práve MY.
To ešte stále štát nepochopil, že oni sa jednoducho prispôsobiť nechcú ?? Ničia a devastujú všetko kam prídu a nechávajú to v dezolátnom stave.
Reflektujem, že by bolo pre ne a taktiež aj pre nás prínosnejšie a výhodnejšie, ak by boli umiestňovaní medzi nás.Tzn. nie zvlášť sídliská a bytovky len pre ne, nevytvárať bariéry navzájom, ale začleniť ich k nám. Len nažívaním s nami, infiltrovaním medzi nás, by mohli rásť.., túžbou vyrovnať sa nám, zapadnúť, a preberaním našich postojov a hodnôt, konsolidovaním vzťahov, len vtedy môže dôjsť k progresu. Jedine tak by to ešte išlo, segregovaním sa degenerujú ešte viac, vzrastá nevraživosť a stúpa diskriminácia v poslednom čase pre nás. Len v spoločných tlupách je ich moc a sila.
Musím v závere podotknúť, že chválabohu sú aj tí druhí rómovia, prispôsobiví a poriadní, ktorí to jednoducho dokázali, zapadli a vyrovnali sa nám. Len škoda, že ich je ako šafránu...Dá sa to, len treba to chcenie..
Súhlasí Boris_I., mamaleone


15.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 09:53 avatar
Ale oni majú naozaj myslenie žiaka ZŠ. Veď vúčšina z nich vychádza už z 5-6 ročníka. Toto mi pripomenuloako som v detstve povysávala ponožku, upchala ňou hadicu a tiež ma nenapadlo nič lepšie, než tú hadicu v mieste upchatia prerezať.  
Cestou je ozaj vzdelanosť a integrácia, ale to je dlhá cesta, ktorá môže trvať aj 10-20 rokov. Možno aj viac, preto to stále vyzerá tak, že práca s rómami neprináša žiadne výsledky.
Súhlasí Sinaja, mamaleone


18.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:57 avatar
smutné, že dospelí v tom zotrvávajú žiadne racionálne myslenie..
a len sa to bude zhoršovať..
Súhlasí mamaleone


34.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:14 avatar
Nemyslím, že sa to bude zhoršovať.
Keby si vyrastala v "divočine" a nemal by Ti kto byť vzorom a učiť Ťa, tak by si tiež uvažovala ako decko. Ľudský mozog potrebuje byť už od narodenia stimulovaný, aby sa adekvátne vyvíjal, ale pokiaľ do školy nechodíš, lebo Ťa nikto nenúti a pokiaľ sú Tvoji rodičia pologramotní (v horšom prípade negramotní) alkoholici, tak nie je veľká šanca, že budeš iná. To je taký začarovaný kruh.
Súhlasí havran, Sinaja


38.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2012, 10:17 avatar
Sóley - máš pravdu - pokiaľ spoločnosť nedokáže toto zmeniť a prečo asi? Že nie sú prostriedky? Len sa pozri ako sa vo svete bojuje keď ide o naftu!


39.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:18 avatar
súhlasím..len sa zamýšľam, ako sa to pohlo..a čo sa s tým robí...


63.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:42 avatar
Neviem presne ako je to na východe, lebo tu je situácia iná, ale tak... v BA existuje viacero nízkoprahových centier, ktoré sú zamerané na prácu s deckami. Centrá majú preventívny charakter. Na niektorých základných školách otvárajú nulté ročníky. To ešte nie je prvý ročník, ale už to nie je ani škôlka, kde by sa fagani hrajkali. Deti sa tam učia hygienickým návykom a učia sa veci, ktoré by mali už prváci vedieť, aby nezaostávali za inými. Viem, že sociálny pracovníci chodia do osád a učia napríklad novopečené mamičky základné veci v starostlivosti o domácnosť a bábätko. Poberatelia hmotnej núdze majú nejaké príspevky na obedy a školské pomôcky, pokiaľ si dieťa riadne plní školskú dochádzku. To sú také malé krôčiky. Určite sa robia aj nejaké projekty, ale podľa mňa nič nie je nejak extra dlhotrvajúce práce kvôli tomu, že táto práca neprináša okamžitý efekt.


67.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:46 avatar
áno aj to je úspech
no v pubertálnom veku sú aj tie zlaté "detičky" len takými cigánmi ako ich rodičia


85.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:10 avatar
Ako aj všetky iné deti.


116.
označiť príspevok

Romanov muž
   31. 5. 2012, 13:20 avatar
Re: Soley
"Veď vúčšina z nich vychádza už z 5-6 ročníka."
A to odkiaľ máš tvoj argument, že cigáni končia ZŠ na Luníku IX v 5-6 ročníku? To som zvedavý.


117.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 13:30 avatar
Romanov,
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

"Jedno z najvýznamnejších zistení však je, že všetky pozitívne efekty realizovaných nástrojov sa obvykle strácajú prechodom detí na druhý stupeň základnej školy.
Nastáva tak situácia, že (najmä) rómski žiaci často musia opakovať ročník a končia povinnú školskú dochádzku skôr, ako v deviatom ročníku, čím významne klesá ich možnosť pokračovať v štúdiu."

"Čo sa týka rómskych detí na prvom stupni, väčšina z nich prospieva, aj sa dobre učia, problém nastáva v piatom – šiestom ročníku, kde sa sústreďujú väčšinou tí, ktorí prepadli, a tí stiahnu aj tých šikovných na svoju stranu… (riaditeľka ZŠ, okres Skalica)"


119.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 13:47 avatar
..
Čo sa týka rómskych detí na prvom stupni, väčšina z nich prospieva, aj sa dobre učia, problém nastáva v piatom – šiestom ročníku, kde sa sústreďujú väčšinou tí, ktorí prepadli, a tí stiahnu aj tých šikovných na svoju stranu… (riaditeľka ZŠ, okres Skalica)"
..moja vedomosť..už na 1. stupni pohorejú..prečo ?.domáca príprava, domáce úlohy,- nulové, starostlivosť zo strany rodičov je veľmi slabá...znížený intelekt, nedostačujúci jazyk, nenavštevujú MŠ, nie sú pripravení na nástup do prvého roč. i ked je tam občas odklad, stále to nedoženú.. všetky atributý, kvôli ktorým neprospievajú!! Preto sa zavádzajú nulté ročníky( niečo medzi Mš a 1. roč. na osvojovanie zákl. hyg. návykov,jemnej a hrubej motoriky, niektoré deti držia až tam 1.krát ceruzu v ruke takže dá sa konštatovať, že rodina- rodičia stále zlyhávajú


118.
označiť príspevok

Style muž
   31. 5. 2012, 13:35 avatar
Sú zvyknutí žiť v grupách a podporujú sa vzorovo, prevažujú dementi. Medzi nami sólovo žiť to nevyrieši. Zničia život všetkým susedom. Socík ich takto rozdeľoval a nájomníci boli zúfalí. Niekde sa nájdu aj prispsobiví aj čistotnejší ako bieli.


120.
označiť príspevok

farmakum žena
   31. 5. 2012, 14:28 avatar
To je to čo hovorím, oni majú debilitu v génoch, s tým nenarobíme nič.


126.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2012, 16:20 avatar
ako sa to vezme farmakum. rozhodne zaostali su, no pre nich si zaostala ty, pretože by ta ojebali, znasilnili a zožrali   romovia prežiju všetko, "gadžovia" ?   možno ked bude ten "koniec sveta" bude ti dobry každy aj romak ktoreho budeš vyhrabavat spod snehu, aby si si dala mäsko na večeru  


127.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 19:36 avatar
blueevil, romovia žerú ľudí ?? ..  


128.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2012, 19:44 avatar
prečo by nie ? SK romovia môžu všetko. z Kysaku je kannibal, sice ešte nenatočili film podobne ako o tom incidente v novej vsi (akokyby neexistovala lepšia tema). od nas niekde pochadzala jedna slečna ktora sa cez f.b. tiež nechala zmasakrovat na objednavku podobne. pozri si film Hostel, Milan Kňažko tam ma super rolu a vieš čo sa hovori všade o SK ? prave toto.


129.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 19:56 avatar
)) ..sú ľudia s rôznymi úchylkami.., a cez internet sa môžeš dostať k čomukoľvek..no myslím, že Slovensko je na tom ešte stále dobre- v porovnaní s inými krajinami..stále sme bezpečná krajina
tento film som nevidela..


130.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2012, 21:15 avatar
ked som v ba, ke, mam zbraň pre istotu, ked v Prahe, tak aj o polnoci nemusim nič kdekoľvek   bezpečna krajina ?   tie štatistiky su krute, len malo z toho je v mediach  


131.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 6. 2012, 08:34 avatar
no nemyslím si, že je tu nutné aby sme po uliciach chodili s pištoľmi
ono je to tak, ak ju máš, tak nieje dôvod ju aj nepoužiť ak je potreba- a pri pomyslení namieriť na človeka a vystreliť má striasa...(len je otázne, v akej spoločnosti sa nachádzaš mafiáni sú nútení sa chrániť )
stačí kasér..


133.
označiť príspevok

blueevil
   1. 6. 2012, 09:28 avatar
obrazne povedane, nenavidim zbrane  
Súhlasí Sinaja


2.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 09:30 avatar
Fakt je, že drvivá väčšina z nich nemá záujem sa prispôsobiť, mám obavu že nepomôže nič . Treba stavať väznice a postihovať ich za všetko čo je protizákonné, to je jediná výchova.


3.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:33 avatar
..ved práve koľko mil. ročne nás stoja väzni...z našich daní ich živíme a sú tam predovšetkým cigáni...


5.
označiť príspevok

orsyy žena
   31. 5. 2012, 09:37 avatar
a tí najnebezpečnejší behajú vonku.


7.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:41 avatar
ono to tak väčšinou býva :(


4.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 09:35 avatar
Treba zaviesť nútené práce ako jednu formu trestu, ale je pre nás výhodnejšie držať ich vo väzení ako ich nechať volne behať a páchať trestné činy a škody s tým spojené........


6.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:39 avatar
... len oni sa rýchlo množia.., a už aj tie malé deti nasávajú od rodičov ich prístup k životu a kopirujú ich..
mal by sa odstrániť a vyriešiť problém a trest nieje vyriešenie problémov...


8.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 09:41 avatar
Je to tak, ale stat s tymto musi nieco robit, zaviazal sa tak medzinarodnymi zmluvami s medzinarodnymi spolkami a organizaciami. Ak by sme sa na ciganov jednoducho vykaslali, tak by nam zatrhli eurofondy, zamietli by s nami niektore krajiny obchodovat, boli by na nas chrlene znevazujuce spravy vo svetovych mediach. Aj toto je sucast planu. Podporovat neprisposobivych a tak sa vycerpavat z energie aj zdrojov. Kedze nenavratne pomahanie ciganom len prispieva k ich premnozeniu, tak si tym vastne kopeme hrob. Vsetko podla planu. V priebehu 30 rokov sa pocet ciganov u nas zdesatnasobil!
Súhlasí Sinaja


10.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 5. 2012, 09:45 avatar
Daj odkaz na štatistiku, že koľko ich bolo pred 30 rokmi.


13.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 09:49 avatar
A co som ja tvoj poskok? ked si zvedavy, tak si najdi.


16.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 5. 2012, 09:54 avatar
Niektorí (nielen ty) ste tu ozaj táraji. Sťažujete sa na bulvár, a samí vediete bulvárne reči. Seriózny diskutujúci vie podložiť svoj názor.

Ja nestrácam čas táraninami, ale aspoň na nejaké tie táraniny občas upozorním: V priebehu 30 rokov sa pocet ciganov u nas zdesatnasobil!

Veď, ak hovoríš pravdu, hádam ju vieš aj obhájiť.
Súhlasí orsyy


20.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 09:59 avatar
Tak nestracaj cas, co mna to zaujima, ako ty travis svoj cas..
K tymto udajom som sa dostal nie raz, ked som si cital o problematike ciganov na slovensku, ale neukladam si to, co som kde precital a nevediem si ziadnu kroniku.
Ked sa zaujimas o problematiku, tak si najdes sam dostatok informacii, ked ta to nezaujima, tak proste neotravuj Vlado


21.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2012, 10:03 avatar
Vlado - Seriózny diskutujúci vie podložiť svoj názor? To však neznamená , že to čo chceš obhájiť je to pravé - ty veľmi na to neprihliadaš a keď tak len silne deformované cez prizmu svojho ega o čom svedčí aj kritérium pravdivosti ktoré si tu uviedol:"Veď, ak hovoríš pravdu, hádam ju vieš aj obhájiť". Tvrdenie nie je dôkaz. Ty asi často používaš spôsob , že pravda je to čo si vyhádaš.


24.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:05 avatar
Vlado, môžeš uviesť zdroj, z ktorého čerpáš?

"Podľa odhadu Kalibovej (1991) úhrnná plodnosť rómskych žien v Československu mala klesnúť medzi rokmi 1981 až 2000 z 4,33 detí na jednu ženu na 3,09. Plodnosť rómskych žien by tak mala byť v súčasnosti na úrovni plodnosti všetkých žien na Slovensku z roku 1960. Odlišný odhad úrovne plodnosti v súčasnosti prináša práca Vaňa a Meszároša (2004), ktorá predpokladá, že úroveň úhrnnej plodnosti je približne 2,2."

www.demografie.info Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


29.
označiť príspevok

orsyy žena
   31. 5. 2012, 10:11 avatar
toto potvrdzuje Vladov príspevok.


30.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:12 avatar
zial nie pol miliona ciganov na slovensku. To je uz ina realita )


41.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:19 avatar
Vieš čítať? Ako sa mohol v posledných 30 rokoch zdesaťnásobiť, keď medzi 1981-2000 (čo je 19rokov - čiže skoro 20, keď to zaokrúhliš) klesol?


42.
označiť príspevok

orsyy žena
   31. 5. 2012, 10:21 avatar
ty si dnes veľmi mimo.
Súhlasí Vlado


45.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 5. 2012, 10:22 avatar
Veľmi mimo.


44.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 5. 2012, 10:22 avatar
Orsyy, nedaj sa pomýliť. Sóley ťa namotáva. Keď si prečíta 37., možno pochopí.


53.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:32 avatar
neklesol.. kopec ciganov este aj migrovalo a stale je ich tu bez mala pol miliona.
Neverim clankom, ktore tvrdia opak. Nemam na to riadny dovod.. Zato prekypujuce osady ciganov pokazde z ineho kuta slovenska ukazujuce v spravach nehovoria o poklese, ale o nekontrolovanom raste. Tiez nieje na skoduu si precitat obcas nejake diskusie k spravam, kde ludia osobne pisu, aky je skutocny stav a nie , aky si niekto objedna.
Súhlasí Sinaja


55.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:34 avatar
mimochodom, romovia mavajú prevažne národnosť slovenskú..preto to býva aj problém presne určiť ich počet..
Súhlasí Boris_I.


58.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:37 avatar
To je iba preto, aby robili radosť bumbrlíčkovi....... 
Súhlasí orsyy


60.
označiť príspevok

orsyy žena
   31. 5. 2012, 10:38 avatar
"Neverim clankom, ktore tvrdia opak." ) absolútne nezaujatý a objektívny prístup.
Súhlasí Boris_I.


79.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:59 avatar
To nie je článok, ale analýza pôrodnosti rómskych žien na Slovensku vypracovaná demografmi. Správy nepozerám, lebo tam dávajú len bludy, ktorými manipulujú verejnosť. Samozrejme, že je ľahšie podporovať rasovú, etnickú a národnostnú neznášanlivosť, než ukazovať prstom na skutočných vinníkov.
Možno povedať, že drzosť rómov narastá, ale nie že je ich viac.


81.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 11:04 avatar
aj to je len nazor.
a ta sprava moze byt zaplatena.. nie raz sa ukazalo, ze aj niektore svetove vedecke spravy boli nekorektne, tendencne, zaplatene pre urcity ciel.. preto nevidim dovod, preco by taka nemohla byt aj sprava nejakych demografov na slovensku.
Que bono.. zamlcanie skutocnosti o raste ciganskej populacie ma pre urcitych ludi velky vyznam a preto to pokladam za pravdepodobne.
Súhlasí Sinaja


132.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 6. 2012, 09:22 avatar
tu netreba ani štatistiky..predsa logika nepustí..
biela žena- posúva sa hranica a prvé dieťa porodí cca okolo 25 roku , v priemere 2-3 detí
rómka - porodí v prvé dieťa cca 18 (niektoré omnoho skôr) , v priemere 4-5 detí (niektoré omnoho viac)
... takže je evidentné ktoré deti sa logicky viac rodia


37.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 5. 2012, 10:17 avatar
Sóley: Vlado, môžeš uviesť zdroj, z ktorého čerpáš?

Áno, môžem uviesť zdroj, z ktorého som čerpal. Ide o 8. príspevok, ktorý dnes o 9.41 napísal Boris.

A celý jeho 8. príspevok znie takto (citujem celý príspevok, nielen tú jednu vetu, tá je na konci jeho príspevku, z ktorého som tú vetu čerpal):

Je to tak, ale stat s tymto musi nieco robit, zaviazal sa tak medzinarodnymi zmluvami s medzinarodnymi spolkami a organizaciami. Ak by sme sa na ciganov jednoducho vykaslali, tak by nam zatrhli eurofondy, zamietli by s nami niektore krajiny obchodovat, boli by na nas chrlene znevazujuce spravy vo svetovych mediach. Aj toto je sucast planu. Podporovat neprisposobivych a tak sa vycerpavat z energie aj zdrojov. Kedze nenavratne pomahanie ciganom len prispieva k ich premnozeniu, tak si tym vastne kopeme hrob. Vsetko podla planu. V priebehu 30 rokov sa pocet ciganov u nas zdesatnasobil!
Súhlasí orsyy


49.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:27 avatar
Vlado, ahá, v tom prípade sa ospravedlňujem. Predchádzajúcu diskusiu som nečítala a tá dvojbodka, čo bola pred citovaným textom mi ušla. Mala som pocit, že sú to Tvoje slová.
Súhlasí Vlado


9.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:45 avatar
tak ale potom nech ich presťahujú na nejakú perifériu.. nech si tam vládnu, nech tam žijú.. nebudu mať koho ozbíjať a páchať násilie..jedine na sebe, čím nám len urobia dobrodenie
takto ísť ďalej fakt nemôže..


17.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 09:56 avatar
Nemozu ich prestahovat proti ich voly a nemozu s nimi zaobchadzat ako z menejcennymi, ci neprisposobivymi. Ludskopravne organizacie na to cakaju jak supy na zdochlinu. Vravim, ze je to plan a bude pokracovat, kym nenaplni svoj ucel, alebo kym sa nevymanime z pod nadvlady inych vacsich spolkov, krajin, co asi nehrozi v najblizsej dobe, pretoze aj keby sa Unia rozpadla, tak mame stale na krku X medzinarodnych zmluv, ktore garantuju aj romom a asi hlavne im prava pre dostojny zivot, kedze tema diskriminacia je ako ziletka.. tak ak aj napriek tomu, ze nam od hladu, zimy a v spine zomieraju bieli bezdomovci na ulici, ale dopustime taketo nieco v romskych osadach a svetove spolocenstvo nas bude pokladat za fasistov.


23.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:04 avatar
ale ved oni sú NEPRISPOSOBIVI ..pred čím zatvárajú oči..medzi tým, kým ten plán bude trvať, nás premnožia..

i ked niektorí žijú bez problémov na sídliskách s nami ..starajú sa o deti sú čistí a aj slušní..tak asi tu je cesta..separovať ich..nenechávať spolu v takomto veľkom počte..začleňovaním ich ..


25.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:05 avatar
ale ved to je plan Sinaja. Premnozit.


32.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:13 avatar
..a dál ??..nám vládnuť ?


40.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:18 avatar
Vid byvalu Juhoslaviu.. ber to ako dobre krmeny rakovinovy nador. Jedneho dna ich bude tolko, ze budu chciet vlastnu zem, odtrhnut sa od slovenska, to sposobi samozrejme obcianske nepokoje, kedze vlada bude sotva suhlasit a narod asi tiez.. Do toho sa radi zamiesaju "mierotvorci" a vsetko, co v tejto krajine bude mat este nejaku hodnotu a to hlavne prirodne zdroje (ratam aj pitna voda, ktora je stale cennejsia a ktorej mame v europe jedno z najvacsich a najkvalitnejsich lozisk) bude patrit im.
Staci sledovat vyvoj v inych krajinach a clovek muze vytusit, k comu to povedie.


47.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:24 avatar
..dalo by sa o tom polemizovať, no ale sú dosť obmedzení a primitívny..kam by to dotiahli ?..jedine do záhuby..
ale pravdou je, že tí inteligentnejší sa dostávajú k moci skrz starostov v jednotl. obciach, kde je ich už viac, ako bielych


50.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:28 avatar
tu politika nikoho zaujimat nebude.
Ked bude nepriatel chciet, aby nasu krajinu dostal pod uplnu kontrolu.. rozda ciganom zbrane. Potom mozete utekat slovaci.


59.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:38 avatar
..tak snád takýto koniec nie...ale ktovie..?!
dúfam, že štať konečne nájde páky ako na nich..a začne sa riešiť tá dlho odkladaná romska otázka


69.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:48 avatar
Snad nie, ale ked sledujem ine krajiny, tak nevidim dovod, preco nie.
Nie stat, stat robi vsetko preto, aby sa o to starat nemusel.. toto je otazka iniciativy ludi... peticii a referend, ina sila toto zmenit nemoze, len priame rozhodnutie vacsiny obyvatestva.


86.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:10 avatar
ja to vidím asi tak...dalších 30 rokov sa budeme len nečinne prizerať.a snažiť riešiť problém,tak ako do teraz ,ktorý sa už veľkosťou ani nebude dať. potom sa bude riešiť problém- na opačnej strane- tzn. oni nás..
Súhlasí Boris_I.


87.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 11:11 avatar
No a potom odletíme na Mars a cigoši ostanú tu....... 


91.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:14 avatar
..myslíš, ked nás nakopú do rití?


94.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 11:16 avatar
Nie, jednoducho zvíťazí naša technológia, lebo cigánom bude trvať ďalších milion rokov kým vynájdu rakety...... 


101.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:22 avatar
na to tu sme my zamestnajú nás.. ))


31.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2012, 10:12 avatar
Sinaja - teda ak sú neprispôsobiví - možno len nevieme ako na nich - videl som aj mnohých prispôsobených - tak čo s nimi , ale daj niečo reálne možné. Fak je taký , že kým táto spoločnosť bude privierať oči a tárať o demokracii a pritom menšina môže ohrozovať väčšinu , to nič nerieši. Bez určitej spoločenskej normy to asi nepôjde. To je však to farizejstvo , ktoré nakoniec vždy vedie k zlyhaniu spoločnosti. Lenže obava mocných z prebudeného spoločenského vedomia je väčšia ako strach že im cigáni preskočia plot. VŠak ich majú vysoké a záhrady plné psov.
Súhlasí Sinaja


11.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 09:46 avatar
No existuje program na internátnu výuku detí, ale aj proti tomu je odpor z ich strany a tiež niektoré akože mimovládne organizácie sú proti.....ale som pesimista, ale možno by to nejakému počtu pomohlo . Obávam sa že to majú v génoch a s tým sa nedá dokopy nič robiť......Sú vraj údaje napr. o adoptovaných deťoch, ktoré žili v normálnom prostredí a nedopadlo to aj tak dobre, ale ťažko sa k týmto informáciám dostať, hneď ťa obvinia z rasizmu.......
Súhlasí Sinaja


12.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:48 avatar
konečne už aj prvých cigánov odsúdili za diskrimináciu..
máš pravdu..majú tie gény v sebe, nedá sa to len tak vykynožiť jedine zmierniť a okresať..ale to by museli chcieť


14.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 09:51 avatar
v prvom rade by sa mali zamyslieť nad pôrodnosťou romskych matiek..2 deti a dosť ! aj o tie sa prevažne nestárajú a detské domovy sú preplnené práve nimi


19.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 09:58 avatar
V demokratickej krajine nemôžeš niekomu stanoviť počet detí, ktoré môže mať len na základe etnika. To by potom mohli byť sankcionované aj iné rómske rodiny, ktoré chceli mať viac detí, o ktoré by sa starali.
Súhlasí Boris_I.


26.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:08 avatar
viem, že je to diskriminačné...ale účinné..nie sú schopní sa postarať o viacej detí..z rôznych dôvodov..nič im nezabezpečujú.. a tu už aj 13- 14 roč. rodia..
ak sa nestaráš - 2 deti už sú v dets. domove, tak ti pomôžeme..ako cestou ísť im v ústrety


46.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:24 avatar
Myslím, že múdrejšia by bola prevencia. Sexuálna výchova, možnosti ochrany proti neželanému tehotenstvu a pohlavne prenosnými chorobami a tak. Ono vymýšľať plány, ktoré "nikdy" neprejdú do praxe (alebo by aspoň v zdravej spoločnosti nemali) je najjednoduchšie.Ťažšie je vymyslieť niečo, čo by mohlo prejsť a eventuálne by mohlo mať aj nejaký význam.


54.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:32 avatar
spomínam si na projekt v jednej obci, vychovávať v centrách romske mamičky- učiť ich variť..šiť ,pracovať s pc...no, plány boli pekné myšlienky tiež, do chvíle, kým ich E únia financovala.. oni sa nabalovali, boli spokojní .Ak sa financie minuli ,tak aj tento kvázi prínosný projekt padol .čiže efekt nulový


66.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 10:44 avatar
Hej, ale toto je celkovo tá naša slovenská mentalita, že každý len pozerá, kde by sa nabalil a ak je to zo štátneho alebo z európskeho, tak to vlastne ani nie je krádež. :/


22.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:04 avatar
Ale v demokratickej krajine môžeš stanoviť zákon, že rodinné prídavky pôjdu iba do rodín kde sa o deti riadne starajú a tiež sa dá obmedziť počet detí na ktoré rodinné prídavky dostaneš......
Súhlasí Sinaja


27.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:09 avatar
Mám riešenie, poďme sa premnožiť my poriadni........    


33.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2012, 10:14 avatar
.... to je príjemné riešenie - ale odožeň tie masy od počítačov 
Súhlasí Sinaja


35.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:16 avatar
Vidíš, to je ono, treba zaviesť internet do cigánskych osád, ale zablokovať porno stránky........ 
Súhlasí Sinaja


36.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:16 avatar
) lenže my rozmýšľame..a vieme, koľko reálne sme schopní deti vychovať a postarať sa o ne, nielen finančne..
a predsa na romov musí aj niekto robiť )


43.
označiť príspevok

havran
   31. 5. 2012, 10:22 avatar
Sinaja - v tom to asi bude , že rozmýšľaním deti nenarobíš - inteligentní myslitelia sú síce v kurze ,ale nie v cigánskych osadách 
Súhlasí Sinaja


48.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:26 avatar
máš pravdu ) .teda kým my plánujeme- všeobecne, oni bez reči konajú   


28.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:10 avatar
možno aj to by pomohlo...deti si už dopredu stanovujú, koľko potrebujú potomkov aby mohli v pohode vyžiť..obmedziť počet na rod. prídavky a sami zistia, že im to nič nevynesie..a zrátajú si to v hlave


51.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:30 avatar
Možno by pomohlo zhadzovať z lietadiel prezervatívy, alebo radšej celé lietadlá.......   


70.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:48 avatar
ked oni deti chcú :(((
načo im prezervatívy )))


52.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.56.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 5. 2012, 10:35 avatar
Súčasná legislatíva umožňuje, aby v prípade neprispôsobivého vlastníka bytu (sústavne nedodržiavajúceho domový poriadok) podali ostatní vlastníci návrh na súd na predaj jeho bytu.
Súhlasí Sinaja


61.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.72.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 5. 2012, 10:50 avatar
Ak si máš vybrať medzi možnosťou, že nemôžeš urobiť nič, alebo že behom povedzme pol roka ich súd vysťahuje, čo sa Ti zdá lepšie?
Súhlasí Sinaja


76.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.57.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:35 avatar
Ono zase romovia sú dosť prispôsobiví, raz som videl uprostred BA ako si v zime kúrili s parketami čo tam pôvodne boli, tak mňa by to nenapadlo takéto geniálne riešenie....... 


62.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.64.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.65.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:44 avatar
viluette, aj my máme v činžiaku rómsku rodinu..fakt v pohode..čistí, slušní - resp. bezproblémoví. Občas prehodíme pár slov.
a tu nenašom sídlisku zopár takýchto rodín žije, navštevujú pravidelne školu..rodičia pracuju..prečo by to nemohlo byť tak ??


71.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.83.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:05 avatar
Viluette, nemyslím, že by rómovia šukali kvôli tomu, aby mali prídavky na deti. Podľa mňa je to len medzi nami tak zaužívané, že keď má niekto 10 detí, tak určite nie kvôli radosti zo sexu alebo kvôli neschopnosti dávať si pozor, ale kvôli tomu, aby ho to živilo. A pritom tých peňazí ozaj nie je toľko, aby z toho niekto mohol žiť na vysokej nohe. Navyše, ak aspoň časť peňazí nemíňajú na deti, nestarajú sa o ne a oni im tie deti vezmú, tak majú zas hovno.


84.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 11:09 avatar
Možno ešte nepochopili súvislosť medzi sexom a deťmi........ 


95.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:16 avatar
Majo, u Teba je pri sexe primárnou záležitosťou splodenie detí? Nemyslím. Tak prečo by sa oni zaoberali nejakými deckami, keď si chcú zatrtkať. Chyba je v tom, že sa na to pozeráme príliš cez rozum. Všetky tie situácie porovnávame s tým, ako by sme reagovali my, lenže tí ľudia sú skutočne jednoduchí, nevzdelaní, zaostalí... Možno by si sa čudoval aké iné, pre nás základné, veci oni zatiaľ nepochopili.
Súhlasí Sinaja


98.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 11:19 avatar
Jasné že si rád zatrtkám iba tak bez vedľajších úmyslov......  ale fakt si myslím že oni robenie detí majú ako živnosť.....
Súhlasí Sinaja


90.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.92.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 11:14 avatar
Ale veď súhlasím, ja mám tiež často chuť na rodinné prídavky....... 


105.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:35 avatar
Viluette, ale hej. S tým súhlasím, že žijú z hmotnej núdze a z prídavkov. Len nerozumiem ľuďom, ktorí sa na toto sťažujú. Teda..do istej miery hej, lebo veď kto by nechcel dostávať peniaze za ničnerobenie, ale vzhľadom na to, koľko ľudí z tých peňazí žije je to fakt hovno. Ja by som teda nemenila.

Môžeme si dať modelovú situáciu. Dajme tomu, že máme manželský pár, ktorý má 10 detí (zatiaľ sú ešte doma a nie v decáku, takže aspoň minimálne o ne postarané je), ale nechodia pravidelne do školy, rodičia neplatia žiadne nájomné, nikto z nich nie je postihnutý a nikto z nich nemá nárok na aktivačný príspevok. Čiže sú to ozaj takí tí špinaví ugebrení neprispôsobiví, čo dlabú na všetko.

Hmotná núdza u dvojice s viac ako 4 deťmi je 212,30 €/mes.
Príspevok na zdravotnú starostlivosť na jednu osobu je 2€ - čiže u nich 24€
Prídavok na dieťa je tento rok 22,54 € - čiže spolu 225€

Dokopy je to teda na dvanásťčlennú rodinu 461,3€ ak som dobre rátala. To je teda nejakých približne 38,44€ mesačne na jednu osobu. No a ešte si z toho kupuj cigy, čučo a lepidlo. No nesťažovala by si sa na ich mieste?  


106.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:38 avatar
Hovno, som sa aj tak pomýlila.   38,475 na osobu.


107.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:39

Príspevok bol vymazaný administrátorom.110.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:54 avatar
Tých príspevkov je viac, ale treba na ne spĺňať určité podmienky. Napríklad ak si v hmotnej, tak tam sú príspevky na tie školské pomôcky a obedy, ale to musí decko plniť školskú dochádzku alebo príspevok na bývanie, ale to musíš predložiť doklad o tom, že platíš pravidelne nájom, aktivačný príspevok ak si zamestnaný alebo evidovaný na úrade práce s tým, že si musíš zvyšovať kvalifikáciu alebo alebo...Ak sa niekto stará o člena rodiny, tak je tam tiež niečo, určite tam niekto môže poberať aj invalidný dôchodok (v tomto sa nevyznám). Ja netvrdím, že nepijú alebo nefetujú, lebo na to nemajú, to určite nie. Hovorím len toľko, že taký život stojí za milú jarmilu. :/


68.
označiť príspevok

majomajo muž
   31. 5. 2012, 10:47 avatar
Veď slušných nikto nerieši, nie sme rasisti......


73.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:51 avatar
ved áno..ale to nieje isté, ako by u nich prebehla adaptácia.. môže byť aj tak ako píše viluette, ale nemusí..
len nieje dobré, ak sú v obrovských komunitách-spolu, degenerovaní- jednoducho hotová katastrófa
Súhlasí Boris_I.


74.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.75.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 10:56 avatar
ok..to bol len môj skromný nápad..píšem o tých neprispôsobivých..len som sa snažila nachádzať akési riešenie-
o pár rokov ich tam na Lunníku bude o stovky viac..a pôjde o regres..ak tam teraz ešte niesé enormné problémy, čo bude potom...


77.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 10:58

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:11 avatar
píšem, že ak to tak pôjde dalej. tak to nám EŠTE len ukážu...


78.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 10:59 avatar
kazde riesenie v tomto probleme bude povazovane za netoleranciu.
V tomto zvratenom systeme sa nahrava prizivnikom, zlodejom, takze cigani su chraneni.. Riesenie v sucasnosti nieje.


80.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:04

Príspevok bol vymazaný administrátorom.82.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 11:05 avatar
a tych ciganov dali kam?


93.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.99.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 11:20 avatar
takze sa len rozliezli na ine nelegalne miesta a budu pokracovat v tom, co robili len inde. takze sa nic nevyriesilo.
Podla mna mali na nich jedine realne riesenie socialisti.. ROBIT! alebo nezrat,. ale to sa uz dnes neda.. Nemozes nikoho do nicoho nutit a tak isto mu nemozes odopriet rodinny pridavok, lebo mas na krku medzinarne ludskopravne org.
so what?


102.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:25 avatar
a hlavne pravda je taká, že aj tej práce je tak málo - že aj ked chcú, tak nemôžú..a to im len nahráva- podaktorým


108.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:42 avatar
Sinaja, ale aj takí, čo nemajú prácu môžu dostávať aktivačný príspevok (63,07 €), pokiaľ majú nárok na hmotnú núdzu a pokiaľ spĺňajú určité podmienky, takže aj tu je vidieť, kto sa snaží a kto nie.
Súhlasí Sinaja


103.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:26

Príspevok bol vymazaný administrátorom.104.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:30 avatar
a čo tak im ponúknuť obrovský rozľahlý pozemok niekde na neobjavenom kontinente ) nech si tam žijú..a hovkajú..
aspoň by ukázali, čo je v nich..  
Súhlasí Boris_I.


109.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 11:52 avatar
no ja by som kludne bol za takyto navrh. Vyhradit zem (tej ma stat stale dost) a ten, kto nechce, nieje prisposobivy nech sa tam usalasi a pestuje a chova. Pretoze sa opakovane ukazuje, ze ti ludia radsej ukradnu, nez by si urobili sami a co horsie pri tom narobia skody a bordel. Civilizovany clovek v blizkosti takych je doslova muceny tym, ze to musi znasat.. Mal som aj kolegu niekde od Kosic a ten mi narozpraval take pribehy, ze som nevedel, ci sa mam smiat, alebo plakat. On ich nenenavidel.. len bol uz proste uplne presvedceny o tom, ze kontakt s nimi znamena boj o nieco, co ma a pokial sa im nepostavi, tak o to pride.
Velmi tazka tema.. Preto moralny kodex kaze, ze vyspele kultury by sa nemali miesat do tych menej vyspelych a mali by byt od seba oddelene. Je viac faktorov, ktore poukazuju na nemoznost pomoci, pretoze je to otazka svojvolneho vyvoja a teda jedina mozna "pomoc" je uplny distanc.


112.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 12:02 avatar
) tak je to najjednoduchšie riešenie.. ale absolútne neúčinné..dištanc, ignorácia problém nevyrieší
kedysi som si ich užila dosť..cestovala som v autobuse s nimi...zážitok na celý život, a ten smrad sa dal aj krájať


113.
označiť príspevok

Boris_I. muž
   31. 5. 2012, 12:04 avatar
cas ukaze. priroda si nakoniec vyberie sama si myslim


114.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 12:06 avatar
dúfam, že si vyberie správne...
..boris, čo to za foto - avatar ?


96.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:17 avatar
dúfam, že opat do náhradných prerobených bytov, ktoré kvalitne zdevastujú...


88.
označiť príspevok

Sóley žena
   31. 5. 2012, 11:11 avatar
Podľa mňa by bolo fajn, keby sa u nás zrovnali so zemou aj tie niekoľkomiliónové nezákonne postavené chatrč.
Súhlasí Boris_I., Sinaja


97.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 11:19 avatar
ked sú tam deti, tak ich len tak vyhnať na ulicu nemôžu.. o tom to je, vezmú im..resp. zrovnajú so zemou a na oplátku sú nútení im poskytnúť náhradné bývanie..a kolotoč beži..


100.
označiť príspevok

viluette muž
   31. 5. 2012, 11:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.111.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2012, 12:01 avatar
učia sa na vlstnych chybach možno, alebo chceli mat kupalisko  


115.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 12:08 avatar
museli to urobiť viacerí mudrlanti, teda prerezať tie potrubia..bolo tam toho aj na plávanie )) až mi je divné, že do tej vody sa im nechcelo... ))


121.
označiť príspevok

blueevil
   31. 5. 2012, 14:54 avatar
a možno im chyba rieka Ganga


122.
označiť príspevok

red rose žena
   31. 5. 2012, 15:23 avatar
ratat s narastom ciganskeho obyvatelstva podla pôrodnosti me zavádzaj´jce,pretožd nie me zaoocitana ich velmi vysoka úmrtnost.


123.
označiť príspevok

red rose žena
   31. 5. 2012, 15:25 avatar
sorry za o
pismo,blbne mi fonnet
Súhlasí Sinaja


124.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 15:26 avatar
ja si tu oči lámem ))


125.
označiť príspevok

Sinaja žena
   31. 5. 2012, 15:28 avatar
ale aj u majority úmrtnosť beží..iné by bolo, ak by zomierali iba oni...
cí... ))
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:41,  Viem, o takých veciach sa ťažko hovorí, ale napriek tomu sa chcem poďakovať darcom, ktorí...
včera, 23:04,  nee, prečo, Hoko verí, že Boh existuje. .. sedí vec. idem haji. ahojte a poslúchajte,...
včera, 22:54,  Zuzka Pri tom hokejisovom výroku sa predpokladá , že niečo tvrdí slepec vidiacim . Lenže...
včera, 22:47,  Evanjelium podla Lukáša 16: 19-25 1) "23 Potom v pekle, v mukách, pozdvihnul svoje...
včera, 22:44,  Tak tak Marika Gombitová :)
včera, 22:20,  Kto to je Marika Gombitová? ... nejdú mi videá. ...*03 *03
včera, 22:17,  Tlieskam, hehe, dobrý podotk. *21
včera, 22:11,  Čaw nulasvietení.
včera, 22:10,  Noo, myslím ten tón, ako to vyznelo.
včera, 22:06,  Nikto nebude spasený za skutky. Lebo z poznania zákona sa ukazuje hriech. A kto Ťa očistí....
včera, 22:04,  Akoby slepec tvrdil, že existencia hviezd je fantáziami, keďže on ich nevidí.
včera, 21:57,  Aká evidencia ?
včera, 21:51,  Zuzka huska, Tull, vieš čo je morálny relativizmus a mor. absolutizmus?
včera, 21:50,  To už je 2000 rokov.
včera, 21:49,  Môžeme, díky Kristovi.
včera, 21:46,  Nechcú. Chcú, aby Slovania žili večne, na slávu slávnych Slavov.
včera, 21:45,  Časť židov ho importovala medzi ostatné národy. Napríklad Pavol z Tarsu.
včera, 21:41,  Nie je to až tak, pretože sa náboženská literatúra vydávala v hojnom pošte. Pozri si tie,...
včera, 21:28,  Napr. opatrnosť je ako za minulého ateistického režimu, keď sa vydávali náboženské knihy...
včera, 20:19,  Tvoji bohovia chcú, aby ťa zožrali červíky ? :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(291 753 bytes in 0,217 seconds)