Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pripojenie Krymu nebolo anexiou

43
reakcií
1230
prečítaní
Tému 31. marca 2015, 00:15 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 11. 2013
18
25. 05. 2011
22
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 3. 2015, 00:15 avatar
Pripojenie Krymu nebolo anexiou.
28. marec 2015 22:33, Prečítané 437x, Domino Svetík, Analýzy a komentáre

Anexia je jednostranné pripojenie štátu, alebo jeho časti, k inému štátu, pomocou politického alebo vojenského nátlaku.
Dovoľte mi vysvetliť, prečo si myslím, že pripojenie Krymu k RF nenapĺňa vyššie uvedené podmienky pre to, aby sme ho mohli nazvať anexiou.
Naopak, dovolím si tvrdiť, že v prípade Krymu išlo o secesiu, teda odtrhnutie sa Krymu od materského štátu a až následne k dobrovoľnému pripojeniu sa k Ruskej federácii.

1. Krym bol nezávislou republikou.
20. januára 1991 ( v rámci ZSSR), sa na Kryme uskutočnilo referendum, v ktorom sa hlasovalo o otázke: ,,Ste za nezávislú republiku Krym a ste za začlenenie Krymu do ZSSR?”. Za, hlasovalo 93% účastníkov referenda, pri účasti 81%.
Platne zvolený Krymský parlament prijal 4. septembra 1991 ,,Deklaráciu o štátnej suverenite Krymu”, ako výsledok januárového referenda.
6. mája 1992 Krym prijal svoju ústavu, v ktorej potvrdil svoju suverenitu a nezávislosť. V ústave sa definoval ako nezávislý štát v štátnom zväzku Ukrajiny. Verchovna rada Ukrajiny, síce jednostranne v r. 1995 jeho ústavu zrušila, Krym však naďalej sám seba vnímal ako nezávislú republiku, pretože referendum z r. 1991 bolo legitímne a právoplatné.
V minuloročnom ( v r. 2014), referende na Kryme sa nehlasovalo o suverenite, keďže suverenita Krymu z r. 1991 nebola nikým spochybnená, ani zrušená, bola teda platná. Hlasovalo sa o dvoch otázkach: 1.Ste za pričlenenie Krymu k RF? 2.Ste za pričlenenie Krymu k Ukrajine?
Všimnite si, že druhou otázkou bola možnosť pričlenenia k Ukrajine. Krym si dal aj takúto možnosť a – nevybral si ju.
Bolo teda referendum zo 16.marca 2014 legálne?
Suverénny štát, za ktorý sa Krym právoplatne vyhlásil v roku 1991 – má právo rozhodovať suverénne o svojom osude. Referendum bolo nesporne legálne.
Napokon, existuje rozhodnutie Medzinárodného súdu OSN z 22. 7. 2010 prijaté na žiadosť Valného zhromaždenia OSA iniciovanú Srbskom, v ktorom sa uvádza, že:,, Jednostranné vyhlásenie nezávislosti časťou štátu neporušuje žiadnu normu medzinárodného práva… “

2. Rusko nepripojilo Krym jednostranne.
O pripojení k Rusku najskôr rozhodol Krym. Referendum rozhodlo, že Krym sa pripojí k Rusku, nie k Ukrajine. Krym po výsledku referenda požiadal RF o pripojenie.
Teda Rusko nepripojilo súčasť iného štátu – Krym – k RF, ako jednostranný akt, a už vôbec nie proti vôli pripojeného subjektu.
Krym sa rozhodol nebyť súčasťou Ukrajiny. Referendom vystúpil zo štátneho zväzku s Ukrajinou. Až po tomto akte rozhodovala ruská Duma, o žiadosti Krymu o pripojenie do zväzku s RF.
Rusko nerozhodovalo o časti Ukrajiny. Rozhodovalo o nezávislom štáte potom, čo tento už nebol súčasťou Ukrajiny.
Rusko takisto nerozhodovalo jednostranne. Naopak, rozhodovalo na žiadosť druhej strany, čo v žiadnom prípade nenapĺňa pravidlo o anexii, ako jednostrannom pripojení.
Takže sa nemôže jednať o anexiu.
Secesia – odštiepenie, odtrhnutie sa od materského štátu.
,,Napriek skutočnosti, že býva pripojenie Krymu k RF často označované za anexiu, z hľadiska uplatnenej procedúry išlo nepochybne o secesiu (ktorá nemusí byť nutne v súlade s vnútroštátnymi právnymi normami), a v danom prípade sa Krym opieral o argumenty, založené na všeobecných ústavných princípoch týkajúcich sa ľudu ako výlučného zdroja moci v štáte (a naopak, uzurpácie moci v štáte, nikým nevolenou skupinou pučistov), na základe prejavenia vôle väčšiny obyvateľstva daného územia s následným vstúpením do zväzku s RF…” Zdroj.
3. Rusko nepoužilo voči Krymu politický, ani vojenský nátlak.
Viedenská deklarácia Svetovej konferencie OSN o ľudských právach z r.1970 zdôrazňuje, že štáty, ktoré si zastávajú svoje právo na ochranu územnej celistvosti štátu, musia mať „vlády, ktoré zastupujú záujmy všetkých ľudí na danom území bez akýchkoľvek rozdielov“.
Ako iste vieme, na Ukrajine došlo k násilnému zvrhnutiu demokraticky zvolenej vlády Ukrajiny a jej nahradenie pučistami dosadenou vládou, ktorá v danej situácii nemala legitimitu a právo vykonávať štátnu moc.
Presnejšie, štruktúry, ktoré vo februári 2014 zvrhli ukrajinskú vládu, si jednoznačne uzurpovali moc, ktorá im podľa ukrajinského práva nepatrila.
V tejto situácii sa konalo na Kryme referendum o pričlenení Krymu k Rusku, alebo k Ukrajine. Nezákonná Kyjevská vláda nepochybne nebola vládou zvolenou podľa riadnych štandardov a polovojenské bandy, ktoré túto vládu inštalovali, sa vypravili na Krym prekaziť referendum.
Vláda Krymu v tejto situácii vytvorila domobranu, aby zabránila vstupu týchto bánd na Krym. Domobrane nesporne pomáhali aj na Kryme umiestnené jednotky Ruskej armády, ktoré dohliadali na to, aby nedošlo k násiliu.
A k násiliu naozaj nedošlo. Referendum prebehlo hladko, po jeho uskutočnení štátna Duma RF vyhovela žiadosti Krymu o začlenenie do RF a nad Krymom zaviala Ruská vlajka.
Ukrajina, ako dotknutá krajina protestovala, že referendum prebehlo bez jej súhlasu.
Tu ešte raz pripomínam Medzinárodný súd OSN z 22. 7. 2010: ,, Jednostranné vyhlásenie nezávislosti časťou štátu neporušuje žiadnu normu medzinárodného práva… “
Vyjadrenie USA a VB – po Kosove.
1. V písomnom memorande USA z dňa 17. 4. 2009 sa uvádza, že: ,,Princíp územnej celistvosti nevylučuje možnosť vzniku nových štátov na území už existujúcich štátov a že deklarácie nezávislosti môžu porušovať vnútroštátne zákonodarstvo, čo však neznamená, že ide o porušenie medzinárodného práva… “
2. V písomnom memorande Veľkej Británie z dňa 17. 4. 2009 sa uvádza, že:,, Secesia ako taká neodporuje medzinárodnému právu a že medzinárodné právo nezakazuje secesiu a oddelenie a negarantuje nerozlučnosť štátov…”
Priatelia, myslím si, že k medzinárodnému právu sa pristupuje až hriešne selektívne a štáty, ktoré ako vidíme, v jednom prípade secesiu podporili ( a náležite zdôvodnili), ju v druhom prípade vyhlasujú za nezákonnú.
Na základe vyššie spomenutých faktov sa domnievam, že v prípade Krymu nešlo o anexiu. Išlo o secesiu, teda odtrhnutie sa od materského štátu. Následné rozhodnutie Ruska o prijatí do štátneho zväzku RF už bolo iným aktom a dvojstrannou vecou Krymu, ako nezávislého štátu a Ruska.
Súhlasí clear1, bystrik


2.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 3. 2015, 04:54 avatar
Teda, keby v Bratislave, alebo Košiciach, v Bratislavskom kraji, alebo Košickom kraji prebehlo referendum o osamostatnení a bolo by úspešné, mali by tieto časti Slovenska právo sa osamostatniť, bez ohľadu na názor zvyšných obyvateľov Slovenska?
Vy by ste s týmto súhlasili?
Súhlasí rastos


29.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 19:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.30.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:40 avatar
Ach ano na kryme vraj miznu ludia co sa vyjadrili proti referendu hlavne z tatarskej mensiny.


36.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 19:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.38.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:50 avatar
Aspon vieme ze si zaujaty. :D a co vravis na to miznutie spominanych ludi?


42.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 20:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 3. 2015, 19:43 avatar
Ardzun, 29, také niečo sa niekde stalo?


34.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 19:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.37.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 3. 2015, 19:48 avatar
Nebolo tam náhodou vojsko preto, že sa tam objavili zelení mužíčkovia?


39.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 19:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:58 avatar
Ake pekne klamstvo .


41.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 3. 2015, 20:01 avatar
Ardzun, ale však som tým chcel povedať, že vojsko nebolo poslané preto, že žiadali federalizáciu, ale preto, že tam nezákonne začali operovať a obsadzovať toto územie zelení mužíčkovia. Myslíš si, že Slovenská armáda by nebola poslaná na východné Slovensko, keby sa tam preháňali so zbraňami neoznačení vojaci, o ktorých nikto nevie, kde sa tam zobrali?


43.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 20:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.44.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 3. 2015, 23:07 avatar
(43) Ardzun,
nechaj ho zatiaľ tak, možno sa už spamätá, keď sa skutočne "slušne" začne serióznejšie venovať historickým i súčasným udalostiam v ich príčinných súvislostiach a až potom ich "slušne" komentovať. Už som mu to pred chvíľou odporučil v inom príspevku...


3.
označiť príspevok

bystrik muž
   31. 3. 2015, 08:03 avatar
Kasafran,už treba nechať tak, ovciam to aj tak sa nedá vysvetliť----tu jeden sa opäť predviedol----


4.
označiť príspevok

bystrik muž
   31. 3. 2015, 11:25 avatar
Už s titulkami---teším sa: Krym Cesta domu CZ titulky : vid.me Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


5.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 3. 2015, 14:27 avatar
Celé toto magorenie má za cieľ zakryť podstatný fakt - ukradnutie územia inej krajine. Po II. svetovej vojne sa tu dohodol istý poriadok ohľadne hraníc a teraz tento bezpečnostný úzus rusáci porušili. Takto by si mohli odôvodniť akékoľvek časti bársjakej krajiny svoje oddelenie a pričlenenie k susedným štátom.


6.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 14:47 avatar
Ano ak by to bola aj v rámci krajiny samostatná enkláva s vlastným parlamentom a v referende by si vybrala začlenenie do inej krajiny, to čaká Europu aj teraz Katalánsko, bol to rozpad Juhoslávie, vznik Kosova a ďalších krajín......a uvidíme čo sa ešte stane. Obsadenie a uzurpovanie územia je u mňa vojenským obsadením krajiny a jej násilným pripojením proti vôli obyvatelstva. Takto v minulosti obsadili cudzie územia viaceré štáty včítane USA, či historia sa počíta iba od minulého roku ?
Súhlasí J.Tull


9.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 3. 2015, 14:54 avatar
Novodobá história sa počíta od II. svetovej vojny. A ak tu má fungovať taký princíp, ako navrhujete, potom na to treba medzinárodný úzus s presnými pravidlami a postupmi. Nie také, že pošlem neoznačených mužikov... to je zlodejina a destabilizácia systému.
Súhlasí Slušný človek, Lemmy


11.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 14:58 avatar
A iba novodobá historia je relevantná, to predtým sa už neráta ? Teda ani Hitlerov vpád je nič, neráta sa ? Akých zelených mužíkov ? Nemala tam Ukrajina vlastné vojská ? Bolo vojenské obsadenie ? Ty ignoruješ všetko čo sa udialo pred pripojením k Rusku ? Ak by sa Krym pripojil k EU tak by to bolo už v poriadku ?
Súhlasí J.Tull


13.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 3. 2015, 15:15 avatar
Nechápem, čo sem motáš Hitlera. A jasné že na Kryme bolo vojenské obsadenie, to vidí každý.
Súhlasí dorota


12.
označiť príspevok

havran
   31. 3. 2015, 15:01 avatar
rastos - ty žiadaš korektné pravidlá na zabýjanie? To bolo v čase rytierských rádov.


14.
označiť príspevok

rastos muž
   31. 3. 2015, 15:17 avatar
Nie Havran, žiadam poriadok, dodržiavanie dohôd a práva.


15.
označiť príspevok

havran
   31. 3. 2015, 15:30 avatar
ALE! .... ako to zabezpečiť v rozvrátenej spoločnosti. Na to nedozreli spoločensko ekonomické podmienky. Rozvoj výrobných síl si vyžaduje aj zodpovedajúce výrobné vzťahy , ale to je už otázka spoločenských systémov a moci. Pokiaľ bude v spoločnosti rozhodovať zákon hodnoty , vždy bude triedne spoločnosť rozdelená. Len dnes sa o tom akosi nehovorí. Presadzuje sa individualizmus , lebo však to poznáš.... - rozdeľuj a panuj. Intedrácia uvedomelého spoločenského vedomia , je nepriateľom pre kapitál.
Súhlasí dorota


17.
označiť príspevok

Linda žena
   31. 3. 2015, 15:43 avatar
14. kto porušil povojnovú dohodu ?
www.mundo.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
predsa v r. 1954 veľký a všemocný Ukrajinec Nikita Chruščov !
Súhlasí havran


7.
označiť príspevok

Bombolo
   31. 3. 2015, 14:51 avatar
pozri si ako prišli USA k Havajským ostrovom, Texasu,Kalifornii atd....tieto štáty predtým nepatrili USA...
Krym bol v minulosti ruský


31.
označiť príspevok

ardzun muž
   31. 3. 2015, 19:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:46 avatar
Tym chces neohrabane ospravedlnit anexiu krymu. Ano?


8.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 14:54 avatar
Zaujímavé akú krátku pamäť majú niektorí, ani našu históriu si nepamätáte ? Už si nepamätáte ako vzniklo Slovensko ??????


10.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 3. 2015, 14:56 avatar
vdaka meciarovi
Súhlasí dorota


23.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   31. 3. 2015, 18:50 avatar
Majko, ale o rozdelení sa bez rinčania zbraní dohodli obidve vlády obidvoch krajín. Ak by sa Ukrajina dohodla s Ruskom, že súhlasí s osamostatnením Krymu a s pripojením k Rusku, nepoviem ani slovo.


24.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 19:02 avatar
Krym sa oddelil tiež bez rinčania zbraní, ale máš pravdu v tom že by to bolo jednoduchšie.......
Súhlasí J.Tull


25.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   31. 3. 2015, 19:08 avatar
Ved mocni sa dohodli :-) rusi pustili zapadu kyjev vymenou za krym :-)


26.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 19:09 avatar
A ešte toto: prečo ak išlo o vojenskú okupáciu sa Ukrajina vojensky nebránila ? Veď tam mala svoje vojenské jednotky a tie potichu odišli........


35.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:47 avatar
Lebo nemali vodcu. Take jednoduche nevies?


16.
označiť príspevok

havran
   31. 3. 2015, 15:38 avatar
EnaXnaY - podľa mňa je to zložitejšie. Slovensko vzniklo v nejasnej dobe. Jedno Slovensko tu už bolo a tiež sa o tom všetci nevyjadrujú s nadšením. Pokiaľ krajina nevznikne z vôle celého národa a , jeho potrieb a objektívnych potrieb , tak je to na tenkom ľade.
Súhlasí Linda


18.
označiť príspevok

Linda žena
   31. 3. 2015, 15:46 avatar
malo byť referendum, ale už škoda plakať nad rozliatým mliekom...


19.
označiť príspevok

havran
   31. 3. 2015, 15:52 avatar
Linda - referendum - to je rozprávka pre veriacich.....čo myslíš koľko je zrealizovaných referend na svete a koľko je vojen? Skús si tipnúť len od 2. svetovej vojny kde všade Američania prinášali demokraciu na tankoch a lietadlách.


20.
označiť príspevok

Linda žena
   31. 3. 2015, 16:08 avatar
jo havran, ale reč je o rozpade Československa a ja som v tom čase bola v Prahe..pod sv. Václavom bolo 2 mil. podpisov českých občanov, ktorí žiadali referendum, aj ja som sa tam podpísala..ale politická vôla nebola ani na jednej strane !


21.
označiť príspevok

majko1 muž
   31. 3. 2015, 16:17 avatar
Linda, lenže aj bez referenda nikto medzinárodne nespochybnil vznik nového štátu resp. jeho oddelenie od centrálneho. Na Kryme to referendum bolo, drvivá väčšina sa vyslovila za a napriek tomu to niekto stále spochybňuje....prečo ?


28.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:35 avatar
Zbytocne otazky. Krym je hlavne vojensky uspech ruska a nie politicky.


22.
označiť príspevok

havran
   31. 3. 2015, 16:22 avatar
Linda - veď ja ti rozumiem - pozri sa do našej ústavy o čom môže byť referendum. Referendum sa koná tak ako ho vyhlásia a v znení ako to vyhovuje úzkej skupine. Tak aká demokracia. Na svete je možno zopár krajín kde to berú trochu vážnejšie a hlavne keď neide o prachy. Kapitál si do toho kecať nedá. Potom rozhoduje argument sily.


27.
označiť príspevok

dorota
   31. 3. 2015, 19:33 avatar
Hahaha smesne ospravedlnenia. Keby ste mali gule co namate povedali by ste ano urvali sme si cast uzemia no a co?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:06,  Čaaau ninka. Ty spíš teraz ako nôta. .. *29 ..
dnes, 00:19,  Zabudnúť už navždy, lepšie bolo by. Dobrú.
dnes, 00:18,  Dobrú noc a nezabudni mať dnes sen už stý o tých ktorý ťa milujú.
dnes, 00:17,  Vyhýbať sa idem už, v cestu o dvoch neznámych.
dnes, 00:14,  Len z výšky hôr spoznáš, kto ťa chce zhodiť z výšok brál, takýmto obrom sa musíš...
dnes, 00:13,  Milujúci? Pod-obor? On ma roztrhá na kusy, a potom už iba kruto zhodí z útesu.
dnes, 00:10,  Nesmieš mu podľahnúť a odolať pokušeniu, a z obra sa stane milujúci podobor.
dnes, 00:09,  Za tebou stojí obor len, a celú ma zožerie.
dnes, 00:08,  Spomaľ, máš privysokú rýchlosť, zastav sa a obzri sa, možno šťastie stojí za tebou.
dnes, 00:06,  Všetko by som chcela pochopiť, ale nestačím s rýchlosťou svojich spomienok, hovorím dosť...
dnes, 00:06,  https://www.youtube.com/watch?v=8qLDFiQcjlY
dnes, 00:05,  Presne tak, osobu ktorá mlčí a pritom hovorí všetko.
dnes, 00:04,  Osobu, čo nedemonštruje svoje hodnotu.
dnes, 00:02,  Noc je magická ak máš pri sebe milovanú osobu.
dnes, 00:01,  Fantáziu tejto noci niekto pochopil, a snáď správne.
dnes, 00:00,  Ale nesmieme vsadiť všetko, musíme nechať kúsok aj pre našu fantáziu.
včera, 23:58,  Človekom sa stávame na kurze zvanom život, je to ukážka toho, aké jednotky do tej rovnice...
včera, 23:21,  Bez pokory a milých slov nikdy nebude človek človekom.
včera, 23:19,  Zlato za niečími očami; diaľka ľudí nerozdelí, no mlčanie áno, vraví sa.
včera, 23:14,  Mlčanie je niekedy nad zlato.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žena je to najkrajšie umelecké dielo, ktoré sa kedy Matke Prírode podarilo stvoriť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(124 101 bytes in 0,192 seconds)