Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Priestor a čas

18
reakcií
3992
prečítaní
Tému 4. októbra 2008, 13:53 založil J.Tull.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
26. 04. 2012
83
01. 05. 2019
1
09. 02. 2013
8
28. 01. 2009
10
 
 


1.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 13:53 avatar
Veľký rozdiel medzi Aristotelovými myšlienkami a ideami Galileiho a Newtona je v tom, že Aristoteles veril v existenciu význačného stavu pokoja, do ktorého sa dostane každé teleso, ak naň nepôsobí žiadna sila ani impulz. Ale z Newtonových zákonov vyplýva, že neexistuje absolútne kritérium pokoja. Možno rovnako dobre povedať, že teleso „A“ je v pokoji a teleso „B“ sa vzhľadom na teleso „A“ pohybuje konštantnou rýchlosťou, alebo, že teleso „B„ je v pokoji a teleso A“ sa pohybuje. Neexistencia absolútneho kritéria pre stav pokoja znamená, že nemožno určiť, či sa dve udalosti, ktoré sa stali v rozličnom čase, v priestore udiali na tom istom mieste. Udalosti nemožno priradiť absolútnu polohu v priestore, ako tomu veril Aristoteles. Aristoteles i Newton verili v absolútny čas. Verili teda, že možno jednoznačne merať časový interval medzi dvoma udalosťami a že tento čas bude rovnaký, nech ho meria ktokoľvek. Čas úplne oddelený a nezávislý od priestoru väčšina ľudí pokladá za prejav zdravého rozumu. Predstavy o čase a priestore sme však museli zmeniť. Hoci naše zdanlivo zrejmé predstavy fungujú dobre, keď máme do činenia s objektmi, ako sú jablká či planéty, ktoré sa pohybujú pomerne pomaly, vôbec nevyhovujú pre telesá pohybujúce sa rýchlosťou svetla alebo rýchlosťou blížiacou sa rýchlosti svetla.


2.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 13:54 avatar
Predstavu absolútneho priestoru ako niečo existujúce nezávisle od akýchkoľvek vzťahov vyvrátili experimenty, ktoré potvrdili Einsteinovu všeobecnú teóriu relativity. Mnohí napriek tomu uvažujú o svete, tak ako by priestor i čas boli absolútne.
Geometria vesmíru sa podobá gramatickej štruktúre vety. Tak ako veta nemá nijakú štruktúru nezávisle od vzťahov medzi slovami a neexistuje nezávisle od týchto vzťahov, tak ani priestor neexistuje mimo vzťahov medzi vecami v tomto priestore. Keď s vety odstránime nejaké slová, prípadne zmeníme ich usporiadanie, zmení sa jej gramatická štruktúra. Podobne sa zmení aj geometria priestoru, ak sa zmenia vzťahy medzi vecami vo vesmíre. Hovoriť o vesmíre, v ktorom nie je nič, je holý nezmysel. Tak ako veta bez jediného slova. Práve taký nezmysel je hovoriť o priestore obsahujúcom iba jednu jedinú vec, pretože kde je len jedna vec, tam neexistujú vzťahy. Na prvý pohľad sa nám, prirodzene, zdá, že pohybujúce sa veci nijako neovplyvňujú geometriu priestoru. Keď chodíme po miestnosti z jedného kúta do druhého, nemáme dojem, že by sa geometria priestoru menila. Zdanlivo aj pre geometriu miestnosti platia zákony Euklidovej geometrie, ale iba preto, lebo jej odchýlky od skutočnosti sú veľmi malé. Keby sme vykonali presné merania, zistili by sme, že v miestnosti sa súčet uhlov v trojuholníku nerovná presne 180°. Navyše tento súčet v skutočnosti závisí od hustoty rozloženia hmoty v miestnosti. Pri dostatočne presných meraniach by sme zistili, že keď prechádzame z jedného konca na druhý, mení sa geometria všetkých trojuholníkov v miestnosti.


4.
označiť príspevok

milenia žena
   4. 10. 2008, 14:52 avatar
Pri dostatočne presných meraniach by sme zistili, že keď prechádzame z jedného konca na druhý, mení sa geometria všetkých trojuholníkov v miestnosti. - nerozumiem, dobre dajme tomu, že roh mojej miestnosti pri všetkej úcte k majstrom, ktorí ho robili má tú závadu, že nie je v pravom uhle. Ale keď ten roh má raz 90,5 stupňa, tak ho má stále, či stojím blízko alebo ďaleko, či je tma alebo svetlo. Či nie? Mení sa to?


5.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 16:33 avatar
milenia; ... budeš sa čudovať, ale áno, mení sa to. Samozrejme, že vzhľadom na hmotnosť človeka v miestnosti sú tieto zmeny nepatrné, ale u objektov s veľkou hmotnosťou, ako napr. majú hviezdy, je táto "zmena" evidentná. Práve o tomto hovorí Einstenova všeobecná teória relativity.


11.
označiť príspevok

milenia žena
   4. 10. 2008, 19:27 avatar
Vysvetli mi prosím tie nepatrné zmeny na rohoch mojej miestnosti, nechápem to. Citujem:
Pri dostatočne presných meraniach by sme zistili, že keď prechádzame z jedného konca na druhý, mení sa geometria všetkých trojuholníkov v miestnosti.


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   4. 10. 2008, 19:32 avatar
Snažil sa povedat,že vztahy su relatívne a aj ten co sa hybe je tým kto posobí na predmety vlastnou energiou,ktora odchyluje alebo meni priestorocas.


16.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 20:25 avatar
ranexil;...súhlas 
milenia; ... predstav si priestoročas ako elektrické pole, ktoré sa spravidla znázorňuje ako sústava kriviek v okolí objektu, ktorý ho budí. Pole tvoria siločiary prechádzajúce každým bodom. Ak do ktoréhokoľvek bodu poľa, umiestnime nabitú časticu bude na ňu pôsobiť sila. Všeobecná teória relativity je teóriou pola. Nazýva sa gravitačné pole. Je komplikovanejšie ako elektrické, preto sa znázorňuje pomocou zložitejšej sústavy čiar poľa.
Einstein bol pôvodcom revolučnej myšlienky, že gravitácia nie je sila podobná ostatným, ale je dôsledkom skutočnosti, že priestoročas nie je plochý, ako sa predtým predpokladalo: je krivý /tenzor krivosti/ alebo „pokrútený“ v závislosti od toho, ako je v ňom rozdelená hmota a energia. Telesá ako Zem nie sú nútené pohybovať sa po zakrivenej obežnej dráhe silou, ktorá sa nazýva gravitácia; ale sledujú trajektóriu, ktorá je priamou dráhou v zakrivenom priestore /geodetika/. 


3.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 14:15 avatar
Newtonova teória predpokladá, že čas má absolútny zmysel. Plynie z nekonečne vzdialenej minulosti do nekonečne vzdialenej budúcnosti rovnako všade vo vesmíre a nemá nič spoločné s dejmi, ktoré sa v skutočnosti odohrávajú. Predpokladá sa, že čas má význam sám osebe a existuje nezávisle od akýchkoľvek čiastkových zmien vo vesmíre. Táto predstava o svete je rovnako nesprávna ako predstava o absolútnom priestore. Dnes vieme, že ani čas nemá absolútny zmysel. Čas nezávisiaci od zmeny neexistuje. Neexistujú ani hodiny nezávisiace od sústavy meniacich sa vzťahov. Nemá zmysel klásť si otázku, ako rýchle sa niečo mení v absolútnom zmysle slova: môžeme len porovnávať iba ako rýchlo sa odohráva jedna udalosť v porovnaní s rýchlosťou priebehu nejakého iného procesu. Čas sa opisuje len pomocou zmien v sieti vzťahov opisujúcej priestor.
Preto nemá zmysel hovoriť o vesmíre, v ktorom sa nič neudialo. Čas nie je nič iné ako miera zmeny - iný význam nemá. Priestor ani čas nejestvujú nezávisle od sústavy vyvíjajúcich sa vzťahov, z ktorých sa skladá vesmír.


7.
označiť príspevok

ranexil muž
   4. 10. 2008, 17:42 avatar
J tull snažil si sa tu naznačiť že čas je tvoreny mikrosvetom atomarnej urovne,ktorý i ked je uzavrety v mriežkach vytvarajuc tak 3D objekty a telesá,sposobuje svojím kmitaním na urovni relativistickych rychlostí vytvaranie priestoročasu? Čo by mohlo byt využitelne ak by sme dokazali oddelovat iste skupiny objektov a priamo v nich posobit na castice tak aby specifickym pohybom trebars usmernenym po istych drahach sposobovali zmeny kvality objektu vo ktorom by sa nachadzali,čím by dany objekt inac reagoval so zvysnymi objektami tohto sveta,ktorych atomy "šlapu "na inych frekvenciach.Tiež si poukazal na vzajomne posobenie ,aj toho kto meria a toho čo je merane,ako velmi malo stací aby sa veci" zohli".A na podloženie tvojich poslednych viet ma napadla taka haluzna myslienka o implozii vesmíru ktorý obyvame,pricom mozno vesmír sam o sebe je uplne cosi ine nez sa domnievame.A nasa existencia je len prejav nekonecnych možnosti jedneho bodu v ktorom su latentne vsetky rozmery.čiže sme len to a nas vesmír cely je iba to co si vdaka nam dokáže o sebe uvedomit.


8.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 19:06 avatar
ranexil; ... nie je to tak. ... mno ako by som to  ... jednoducho pomocou našich zmyslov si vytvárame istú predstavu o svete. Poštový holub, ktorý dokáže vnímať magnetickú mapu zeme, alebo napr. netopier, čmeliak, ... vnímajú svet odlišne; vnímajú ho však tak, že im to stačí na takú orientáciu v ňom, aby dokázali prežiť i keď tá predstava je len určitým, povedal by som, výsekom skutočnosti. Podobne je to samozrejme i z naším vnímaním, i čo sa týka priestoru a času. ... už tu bola téma, v ktorej sa hovorilo o "pravde" podľa mňa sa pravde približuje ten poznatok, ktorý zodpovedá, alebo je overený praxou. ... mno a "praxi" zodpovedá časopriestor to znamená, že čas ani priestor neexistujú tak ako ich vnímame našimi zmyslami. Čas i priestor sú tvorené vzťahmi, dejmi, procesmi vo vesmíre /nielen na atomárnej úrovni/; nebyť ich nebolo by času ani priestoru. 


9.
označiť príspevok

salbea žena
   4. 10. 2008, 19:24 avatar
J.Tull tak ty si si strcil v praxi hlavu do origos casopriestoru?A co mi mozes odtial ponuknut?Kabel na pripojku? 


14.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 19:44 avatar
salbea; ... napr. atómovú bombu, ale napr. i systém GPS ... veciam, ktoré boli vynájdené i vďaka "pochopeniu časopriestoru" 


15.
označiť príspevok

salbea žena
   4. 10. 2008, 19:50 avatar
J.Tull,ale ako sa moze clovek premiestnit a zazit...ja som si myslela,ze je to len teoria do luftu..nikde som o tom este nepocula..odkial to mas?chcem si to pozriet na internete


17.
označiť príspevok

J.Tull
   4. 10. 2008, 20:31 avatar
salbea; .. na internete neviem. Na túto tému doporučujem knihy: Stephen Hawking - Vesmír v orechovej škrupinke, Stručná história času; Lee Smolin Tri cesty ku kvantovej teórii gravitácie 


18.
označiť príspevok

salbea žena
   4. 10. 2008, 20:32 avatar
J.Tull-dakujem


10.
označiť príspevok

ranexil muž
   4. 10. 2008, 19:25 avatar
J tull trosku nedorozumenia neuskodí,ja nevnímam svoju existenciu ako oddelenu skutocnost od vesmíru ako takeho,preto objavovanie mojich vecí je aj o pochopení vo fungovaní vecí vo vesmíre.Ja tu netvrdím ,že vesmír existuje len preto,že ho je ktosi schopny pomenovat či vnímat,mal som skor na mysli tu kreatívnu silu posobiacu v nom.Snažil som sa to už rozne interpretovat,ale nie som schopny nejak konstruktívne to podat,musel by som vela kreslit.Staci mala odchylka slova ,čiarka nedaná a vyznam ako sa príspevok pochopí je fuc.(ako sa môžeme učit z kníh?)Bez matiky by sme boli v čudu.Bez nakresov tiez.Slovo to nedokaze bez týchto vecí.


12.
označiť príspevok

milenia žena
   4. 10. 2008, 19:29 avatar
Ranexil, hovor po slovensky prosím...xixi


6.
označiť príspevok

dorota
   4. 10. 2008, 16:53 avatar
...a dalej...


19.
označiť príspevok

mirusko muž
   14. 10. 2008, 18:22 avatar
Zdravim. Knihu Vesmí v orechovej škrupinke som čítal, je to veľmi dobrá kniha, i keď niektoré veci sú dosť ťažko pochopiteľné.Ked sa povie Teoria Relativity, je podstatné si všimnút slova relativita, ktoré nám hovorí jednoducho o tom že keď určujeme niečo ako plynutie času alebo to či je teleso v pokoji alebo v pohybe, musime určit vzhľadom na čo vlastne.Z roznych pohľadov može skutočnosť vypadať úplne inak. Pekným príkladom sú deje vyplývajúce z teórie relativity - dilatácia času a dĺžková kontrakcia. To sú deje ktoré boli aj experiéntálne zistené - napríklad dilatáciu času zmerali, keď dali veľmi presné atómové hodiny do lietadla, ktoré sa pohybuje veľkou rýchlosťou (aj keď omnoho nižšou rýchlosťou ako rýchlosť svetla), ale presné atómové hodiny zmerali odchýlku. Tieto deje si neuvedomujeme iba preto, že vznikajú v okolí silného gravitačného poľa (čierne diery o ktorých hovoril aj Hawking) alebo ak sa naša rýchlosť blíži rýchlosti svetla.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 03:10,  USA multirasovy raj :)
dnes, 02:32,  Americký bordel treba realizovať aj na Slovensku :)
dnes, 01:59,  83, .... tak povedz ako chápeš príkaz apoštolov a príkaz ducha svätého zo Skutkov 15...
dnes, 01:54,  41, ..... a čítal si ty niekedy Augustínové spisy? Tam to máš čierne na bielom! Tomáš,...
dnes, 01:30,  myslím ze psychiater sa najskor pozrie na toho "exhorcistu"*19
dnes, 01:28,  Medzinárodný tím pod vedením Fyzikálneho ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) publikoval...
dnes, 01:23,  V súčasnej dobe je exorcizmus aj säčasžou modernj medicíny, res. psychyatrickej liečby....
dnes, 01:21,  85, .... to je ako keby zakazovanie jesť pokrmy sa týkalo všetkého!*39 Asi by ľudia...
dnes, 01:06,  84, ..... Boží chrám , jediný ktorý Boh schvaľoval bol v Jeruzaleme. Ale ak židia sa...
dnes, 01:00,  42. sme radi ze si to konečne pochopil *19
dnes, 00:58,  1, ..... úplný nonsens. Nemá význam reagovať. Už chápem význam Francúzskeho príslovia,...
dnes, 00:56,  41. ako veriacej a krestanke ti to tiez nevadí?
dnes, 00:51,  39. teba netukne ze tu bezdovodne cely čas vulgárne napáda inú zenu? *19 to ti nevadi?
dnes, 00:49,  37. zato odpad ako ty sa sem chodí len ventilovat , ty howno *19 a nadávat do kuriev a píč ,...
dnes, 00:49,  V našom vzorovom-state
dnes, 00:44,  Ňooo. Ja nerobím rozdiely. .. *21 *19
dnes, 00:42,  Tiež kukám na to ako na ľudstvo, že síce máme na to ísť do vesmíru, ale zas načo nám...
dnes, 00:42,  Presne tak kurvo, ešte má v sebe štipku slušnosti, ale ty už naveky ostaneš vulgárnou...
dnes, 00:40,  35. ty píšeš tomu vulgárnemu hownu ahoj ??
dnes, 00:38,  Ahoj, a nepotkni sa v tej tme. =}}}
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
„Kreativita je vynaliezanie, experimentovanie, riskovanie, porušovanie pravidiel, robenie chýb a radosť z toho všetkého.“ Mary Lou Cook
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(96 688 bytes in 0,275 seconds)