Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Príčina a dôsledok ..

35
reakcií
2123
prečítaní
Tému 6. júna 2011, 15:21 založil ivaiva.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
02. 11. 2010
7
31. 03. 2013
56
28. 08. 2011
84
 
 


1.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:21 avatar
Zákon karmy je jedným z najdôležitejších zákonov ovládajúcich náš život.(podotýkam, nech nečítajú nekarmisti :-) ... ) Ak ho chceme pochopiť a ak žijeme podľa vnímania karmických zákonov :-), a jednáme podľa toho, čo vieme, zažívame pocit úplnosti a mieru. Ak žijeme neharmonickým spôsobom a ignorujeme podstatu vecí, zakúšame nesúlad, bolesť a dezorientáciu.

Zákon karmy je jedným zo základných prírodných zákonov tzv. akáša.. ( o tom neskôr), vďaka ktorému vytvárame tieto nesmierne rozmanité podmienky. Je to, ako keby sme boli všetci umelci :-), ale namiesto plátna a farieb alebo mramoru ... atd. tónuje materiálom nášho kreatívneho vyjadrenia naše telo, myseľ a životnú skúsenosť. Obrovský pocit naplnenia v cvičení dharmy pochádza z poznania tejto zákonitosti a aktívneho vytvárania a modelovania vlastného života.

Karma je sanskritské slovo znamenajúcí "jednanie - skutok". Zákon karmy sa vzťahuje na zákon príčiny a dôsledku: každý čin prináša istý výsledok. Ak je čin motivovaný žiadostivosťou, nenávisťou či zaslepenosťou, zasievame semeno utrpenia ako takého; ak sú naše skutky motivované štedrosťou, láskavosťou alebo múdrosťou, potom tvoríme karmické podmienky pre blahobyt a šťastie. Ilustrovať to môžeme analógiou z hmotného sveta: napr. zasejeme jablčné semienko :-), strom, ktorý vyrastie, ponesie jablká, nie mango. A akonáhle je raz jablčné jadierko zasadené, najväčšia snaha či úpenlivé prosby či nariekanie neprinúti jabloň niesť mango. :-) :-) :-) Jediný zmysluplný čin, ktorého výsledkom môže byť mango, je zasadenie mangovníka.:-) :-) Karma je práve takýmto zákonom prírody, zákonitosťou príčiny a dôsledku na psychologickej rovine.

Buddha užíval slovo karma najmä vo vzťahu k vôli, zámeru alebo motívu skutkov. Hovoril, že karma je vôľa, pretože je motiváciou stojacou za konaniami, ktoré určujú karmický plod.:-) Každému zámeru v mysli je vlastná energia, ktorej mocou je priniesť relevantné výsledky. Keď chápeme, že karma sa zakladá na vôli, vidíme obrovskú zodpovednosť,a ak ju už máme, aby sme si uvedomovali zámery predchádzajúce každému skutku. Ak si nie sme vedomí motívov vo svojej mysli, vynárajú ak nedovedné zámery, potom jednáme nevšímavo, a vytvárame si tak podmienky pre budúce negácie.

Zákonu karmy môžeme rozumieť na dvoch úrovniach, ukazujúcich široké pole jeho pôsobnosti na naše životy. Na prvej úrovni sa karma vzťahuje ku skúsenosti príčiny a dôsledku v rozsahu istého času. Vykonáme určitý čin a niekedy neskôr začneme zakúšať jeho dôsledok. Zasadíme mangové semienko :-) a o mnoho rokov neskôr ochutnáme plod.
Druhá rovina pochopenia karmy, má čo robiť s kvalitou mysle práve v čase skutkov. Keď prežívame mentálny stav lásky, spoločne s ním prirodzene prichádza pocit otvorenosti a radosti, ktorý je jeho okamžitým plodom; podobne, keď sa vyskytnú okamihy žiadostivosti a nenávisti, tak okrem budúcich dôsledkov prežívame bolestivé energie, ktoré vznikajú spoločne s vyššie uvedenými stavmi. Naše priame uvedomenie si toho, ako zákon karmy pracuje v každom okamihu, môže byť silnou motiváciou k rozvíjaniu stavov mysle, tvoriacich ako naše šťastie v prítomnom okamihu, tak plody pohody v budúcnosti.

Iná dimenzia zákona karmy napomáha pochopenie toho, ako sa vyvíjajú jednotlivé osobnosti. Zatiaľ čo je pravda, že neexistuje žiadna trvalá entita, žiadna nemenná osobnosť, ktorú by sme mohli nazývať "ja", je tiež úplne očividné, že každý z nás je unikátne napredujúca a zreteľná štruktúra prvkov. Je to preto, že každý svojím vlastným spôsobom, či už vedome, alebo nevedome, kultivujeme rôzne mentálne stavy. Ak pestujeme dobrotivosť, prežívame jej chuť v danom okamihu a súčasne ju posilňujeme ako zdroj v mysli, čo sa odrazí v budúcom čase. Ak sme zlostní, prežívame utrpenie zlosti ako prítomnou karmu a súčasne posilňujeme konkrétne mentálnej sklon. Rovnako ako pôsobíme na svoje telá najrôznejšími spôsobmi pomocou cvičení, alebo jeho nedostatku, ovplyvňujeme tiež svoju myseľ. Každý mentálny stav, myšlienka či emócie, ktoré prežívame opakovane, sa stávajú silnejšími a zakorenejšími. To, čím sme ako osobnosti, je len zbierkou všetkých sklonov mysle, ktoré sme rozvinuli, a niektorých energetických konfigurácií, ktoré sme si vypestovali.

Máme sklon popísanému podriaďujúcemu mechanizmu prežívania nevenovať pozornosť a namiesto toho sa domnievame, že ako raz prežitok odznie, je preč bez pozostatkov alebo dôsledkov. Bolo by to ako pád kameňa do vody bez rozbúrenej hladiny. Každý mentálny stav, ktorý prežívame dlhšie, podmieňuje a posilňuje sám seba....  


2.
označiť príspevok

ruwolf muž
   6. 6. 2011, 15:30 avatar
Podotýkam, je to len výmysel.  
Ľudia chcú spravodlivosť, no na svete ju nevidia, tak si vymýšľajú rôzne hlúpe bájky.
Miesto toho, by sa o tú spravodlivosť aspoň trošku pričinili.


4.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:39 avatar
ahoj ruwolf.. :-) a čo je spravodlivosť ???   


7.
označiť príspevok

ruwolf muž
   6. 6. 2011, 15:45 avatar
Za rovnaký čin rovnaká odmena/trest, za lepší skutok lepšia odmena, za horší skutok horší trest.


9.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:46 avatar
nerada používam slovo trest.. :-) .. trest je niečo z kostola.. na strašenie ľudí a detí  


11.
označiť príspevok

ruwolf muž
   6. 6. 2011, 15:49 avatar
Karma je to isté.
Súhlasí Vlado


3.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 15:34 avatar
KArmu si vytvarame vlastnou tvrdohlavostou, ked nechceme upustit od vzorcov, ktroé nasledujeme. Len clovek otvoreneho stdca sa dokaze prisposobit novovzniklym ituaciam a nenuti tiect vodu karmy tak, ako si kedysi naplanoval. Cize zajatcami sa stavame vo chvíli, ked nechceme akceptovat zmenu mimo plan.
A dalsou( to sa uz opakujem) z vecí, ktoré zlahcuju prezivanie zivota a zbavuju nas karmickych bremien su veci, ktoré koname s pomyslením, ze to nerobíme pre seba, ale trebars pre bozstvo. To smeruje k sluzbe. .pokore atp.
Súhlasí ivaiva


5.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:40 avatar
poznáš 4 dohody.. a toltékov???  


6.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 15:43 avatar
Nie, nepoznam bohuzial, resp. ma nezaujalo to co bolo v spojitosti s nimi rpezentované tak som si to neosvojil a nezapametal.
O toltekoch som cital, ale nic coby bolo vhodne pre prax.


8.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:45 avatar
nooo.. tak ak chceš, dám ti link.. celkom fajn preklad a nahovoril to dušk..dá sa to dobre počúvať .. 
Súhlasí ranexil


13.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 17:00 avatar
Daj link prosím ta..


10.
označiť príspevok

ivaiva žena
   6. 6. 2011, 15:49 avatar
chalani, majte sa ..idem na bike... :-) pekný dník ešte želám :-)  
Súhlasí ranexil


12.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 15:50 avatar
ahoj. 


14.
označiť príspevok

Tamara žena
   6. 6. 2011, 18:12 avatar
Alebo., ako sa do lesa vola, tak sa...


15.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 18:16 avatar
Jedina pravda o karme je skryta v nepoznaní buducnosti. Iba ten co pozna buducnsot sa zbaví nasledkov cinov, zvanych hriesne , kedze hriesna je kazda cinnost, ktorá sposobuje utrpenie.( co vsak neznamena, ze ten, kto buducnost pozna si nesposobí umyselne bolest- vid naj. naj mudrca Jezisa. )


16.
označiť príspevok

Tamara žena
   6. 6. 2011, 18:26 avatar
Bolest, jaj., mas z nej strach ? Jezis vedel, ze bolest sa snubi s egom.,skutocnost ma pevny zaklad...tam ego nedovidi..


17.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 18:32 avatar
Bolesť sa snúbi skôr s poškodením tkaniva...
Súhlasí ranexil


18.
označiť príspevok

Tamara žena
   6. 6. 2011, 18:39 avatar
Iluzia boli viac.,bolest a zakalena mysel vyucuju tkaniva. Moze byt, krasna deva, menom Nadja?


19.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 18:41 avatar
Pripúšťam iba to, že ide o nedokonalosť jazyka...
O duševnej bolesti sa hovorí, že je horšia, ako telesná... ale hovorí to vždy ten, koho nič nebolí
Súhlasí ranexil


20.
označiť príspevok

Tamara žena
   6. 6. 2011, 18:52 avatar
Pravda pravduca, tazko pochopi niekto bolest, ak ju nepozna. Kto nou vsak presiel, objala ho pokora, preto nema dovod na vysmech a ine stavy prizemne.,i ked aj zlyhanie formuje cloveka.


21.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 18:58 avatar
Ja si myslím, že umárajúca telesná aj duševná bolesť sú si rovnocenné
Hmmm. pokora... trvá však aj vtedy, keď sa karta obráti?


24.
označiť príspevok

Tamara žena
   6. 6. 2011, 19:06 avatar
Trva Nadja, pokusenie vsak stale prichadza, boj vnutorny.


25.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 19:09 avatar
Takže ak prichádza pokušenie, rozhoduje výsledok rozhodnutia, či bude trvať alebo nie... teda nie je to dopredu dané... môže trvať alebo nie ))
Súhlasí Tamara


22.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 18:59 avatar
Paradoxne mna iba pochytí zlost a odpor a vytvori si vo mne este vacsieho nepriatela.


23.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 19:03 avatar
To je krátkodobé. Ak by bolesť trvala dlhšie alebo bola intenzívnejšia, dostane ťa na kolená...Málokto jej vie vzdorovať dlhodobo...


26.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 19:12 avatar
Na tom nezalezi, nechcem nad vas vyvysovat


27.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 19:15 avatar
Ehm... a to odkedy?  

 


28.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 19:53 avatar
Ale Nadja daj pokoj))
Súhlasí Nadja


29.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 20:06 avatar
Hmmm nemám rada tento tvoj avatar...  


30.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 20:09 avatar
Nemas rada slovko suhlasím. Myslel som na to, tvoj engram. Skryty za zelenu. Suhlasila si s niecím nasilu, lebo si musela a odvtedy ta to serie. Neviem o co slo...tam hladaj tvoju otazku))))))))ci odpoved.


31.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 20:20 avatar
Myslím si, že nie... určite nie hnev, skôr strach...


32.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 20:23 avatar
A nehadaj sa somnou!! 


33.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 20:26 avatar
Keď ja sa s tebou tak rada hádam...  


34.
označiť príspevok

ranexil muž
   6. 6. 2011, 20:28 avatar
No ajsne treba vediet byt aj drzy. Kazda negatívna vec vo vesmire ma svoju pozitívnu tvar, je smutne ich odsudzovat spolocne.
Súhlasí Nadja


35.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 6. 2011, 20:33 avatar
Veď to,,, až des, ako je všetko jedno a to isté v rôznych podobách... a len účel mení dobro na zlo... ale ani to nie je pravda, lebo figu je ti platný dobrý úmysel, ak ťa pripraví o život... eh ))


36.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 6. 2011, 09:45 avatar
Jedna zabka skakala po moste a slo auto a preslo ju. A skapala, na nasledky rozpucenia organov. Co by sme mohli v suvislosti s karmou poradit inym zabkam? Hlupost ako to robia ludia? Nechod na most rozpucia sa ti tam organy? 
Alebo ked kracas cestou akoukolvek vedz a poznaj kam kracas, kadial ides, aby si nahodou neskapala na rozpucenie organov?
Ked sa vyberies cestou Jezisa, ci krestanstva, tak kuzrva rataj so Satanom!
Ked sa vyberies cestou hinduizmu, rataj so sprostostou prtezentovanou silami nevedomosti a mocou Sivu, ktorý ti pomoze prave skodami co ti narobí, aby si ich rpekonal( ale nikdy ta nedorazí)
A ked sa vyberies cestou ateizmu, tak pocitaj s teizmom!
Akukolvek cestu si vyberies, tkroá ma dualitu tak rataj s tou dualitou.
Ked ti ide len o odrbavanie ludí opacneho pohlavia, tak rataj s konkurenciou-sokom. atd atd.
A ked ides cestou nepolarnych síl, ako reiki, tak rataj len s neporoozumením u vsetkych tých ostatnych nabozensky orientovaných v dualnych systemoch.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 18:17,  Havranko, ved si pozri graf Vývoj počtu aktívnych prípadov na 100-tisíc obyvateľov, to...
dnes, 18:16,  Iba do istej miery.
dnes, 18:16,  Osvietený - teda aký podiel z nakazených, zachytíme testovaním? A keď tomu nerozumieš,...
dnes, 18:15,  Každý má prioritu prežiť, nie ? :)
dnes, 18:14,  Havran, tu ide o to, že ty sa vlastne posmievaštisícom ľudí po celom svete...ktorí...
dnes, 18:14,  Inak, k tej "tabule rase" : V roku 1957 psychiater Seymour Levine ukázal, že...
dnes, 18:09,  Osvietený - vypočítaj, koľko musí Maťko otestovať ľudí, aby sme predbehli Čechov?...
dnes, 18:05,  Máš nejaký cieľ, kvôli ktorému si napísal tento príspevok?
dnes, 18:03,  ondrej61- podľa teba je odporcom USA a EU každý, kto neopakuje "biblické" citáty...
dnes, 18:02,  Ja skm teraz dospala. *21 *21
dnes, 17:59,  List Galatanom 1: 8-9 "8 Ale keby sme vám hlásali my alebo aj anjel z neba iné...
dnes, 17:57,  Každý má nejaké priority.
dnes, 17:57,  Osvietený- Zmenil si rétoriku, keď si o Slovensku a Slovákov nehovoril lichotivo. Ako vidím...
dnes, 17:53,  Ano a rozsiruju to odporcovia EU, USA...asi to bude nahoda..... Samozrejme že ruška už lezu...
dnes, 17:48,  zatial vidime jasne kam sa to posuva...kto podcenil ruska tak to aj pociti....vid teraz ČR......
dnes, 17:47,  Ono to aj u nás bude narastať, ale je to závod s časom. Vydržať do vakciny. Ani ta nebude...
dnes, 17:46,  ondrej61veď to je princíp hybridnej vojny a dezinformačnej kampane proti našej krajine...
dnes, 17:44,  Vraj má zmysel aj jedno neprané, furt je lepšie ako nič, ale... fuuu... nechcela by som to...
dnes, 17:43,  ondrej61 - teda nevieš sa vyjadriť kam patríš, len všade vidíš kotlebovcov. Máš to asi...
dnes, 17:37,  No, vídam to denne. :D Aj ja mám vlastnoručne ušité rúška, ale nie jedno, to by nemalo...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
To, že je niekto dospelý, nemusí hneď znamenať, že je aj rozumný.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(117 107 bytes in 0,339 seconds)