Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Prešlo 45 rokov odvtedy, čo sa svet zmenil?

18
reakcií
1714
prečítaní
Tému 1. júna 2012, 14:58 založil nrbatas.

podobné témy:1.
označiť príspevok

nrbatas muž
   1. 6. 2012, 14:58 avatar
Bolo to 1. júna 1967, keď vyšiel album Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band. Tí, čo to zažili tvrdia, že potom už nič nebolo tak, ako predtým.
O tomto albume sa hovorí aj ako o filmovom zatmení medzi dvomi érami.
Aj dnes sa hovorí o koncoch rôznych ér a začiatkoch nových. Napríklad v súvislosti s finančnou krízou alebo niečím podobne negatívnym.
Vtedy však išlo v prvom rade o umenie, kultúru a až potom o to ostatné (ekonomiku, politiku...). Dnes je to naopak - ekonomika postihuje kultúru a podobne. Čím to je? V čo je náš svet iný?
Súhlasí Kaies


2.
označiť príspevok

Kaies muž
   1. 6. 2012, 15:55 avatar
Aj keď sa mnohým môžu zdať niektoré tvrdenia o tomto albume prehnané, je to len tým, že nepochopili, čo sa vtedy naozaj stalo a čo tento album (nielen v populárnej hudbe) znamenal.
Napriek tomu, že v tom čase Beatles ovplyvňovali ďaleko viac, než len populárnu hudbu a od každého ich nového albumu sa čakalo niečo nové, tento album doslova vyrážal dych.

Kto ho nemá, nech si ho vypočuje. Dá sa stiahnuť z mnohých miest, problémom však je, že na tomto albume jednotlivé pesničky na seba nadväzujú a tak jeho počúvanie v mp3 býva rušené umelými pauzami. Na linku, ktorý tu predkladám, je tento album v jednom kuse, takže si ho môžete vychutnať tak, ako treba:

turbobit.net Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

(stiahnutie potrvá asi 30 minút, kliknite na Regular Download alebo ??????? ??????????).
Súhlasí mysoulflies


3.
označiť príspevok

Kaies muž
   1. 6. 2012, 15:59 avatar
Pardon, vidím, že DF nepodporuje azbuku, tie otázniky bol nápis "prostoje skačivanije" v azbuke. Jednoducho, kliknite na šedý nápis vpravo dole.


14.
označiť príspevok

Ranexill muž
   1. 6. 2012, 23:30 avatar
clovece ty este stale hulis, alebo prilis vela slopes? A otazku myslim vazne, aj ked jeje nepochopís. taky ako ty sa volali v carskom rusku lísnij čelovek, lebo boli k nicomu rezimu, toho casu a tvoja uvaha..kua ked som vyhulil tri gramy holandii v nastich rokovch podobne som videl tieto veci. Ale nejaka kapela je hovno. Chapes ( daj mu tri euri nech si kupi parochnu, more)


15.
označiť príspevok

nrbatas muž
   1. 6. 2012, 23:35 avatar
Ahoj Ranexill. Dávno som Ťa tu nevidel. Ako sa Ti darí?


16.
označiť príspevok

Ranexill muž
   1. 6. 2012, 23:38 avatar
Zle, od svitu do mrku v robote, a ked si konecne vypijem pol litra vina, aby som sa sem odvazil príst tak si rpečítam velavyznamnu uvahu prave od teba. )
Ale si mily, naucil si sa uz nieco casom a zivotom, ze na zlych zlo neplatí
A tebe sa ako vodí?


17.
označiť príspevok

nrbatas muž
   2. 6. 2012, 00:12 avatar
Drahý Ranexill, tiež to nemám jednoduché - robota i škola... Ale dnes nie... Vstávam zajtra až o ôsmej a teraz som si otvoril 7.5 dl bieleho a počúvam Seržanta. Ale teraz mono-verziu. A premýšľam...


4.
označiť príspevok

Kaies muž
   1. 6. 2012, 16:48 avatar
Album otvára titulná skladba, kde sa po úvodnom ladení nástrojov ozve v jednom repráku sólová gitara, v druhom naliehavý hlas Paula McCartneyho, v refréne zase z druhého reproduktora spieva John Lennon. Pieseň predstaví fiktívnu "Kapelu klubu osamelých sŕdc seržanta Peppera" a fiktívneho speváka Billyho Shearsa, ktorým je Ringo Starr, ktorý spieva druhú pieseň, ktorá na tú prvú nadväzuje.
With a little help from my friends - S malou pomocov mojich priateľov - Spieva Ringo pesničku, ktorú pre neho napísali John s Paulom. (Z tejto priateľskej uvoľnenej pesničky urobil o dva roky neskôr na Woodstocku Joe Cocker hymnu festivalu.)

Nasleduje Lennonova surrealistická pieseň Lucy in the sky with diamonds, ku ktorej ho inšpirovala detská kresby jeho syna. Potom optimistická pieseň Johna a Paula o zlepšovaní sa - Getting Better, po nej Paulova trochu hororová Fixing a hole.

K piesni She's Leaving Home bol inšpiráciou novinový inzerát, v ktorom rodičia žiadajú svoju dcéru, ktorá ušla z domu, aby sa vrátila. John a Paul začali písať text - príbeh o dcéri, ktorá zavčasu ráno opúšťa domov. Príbeh spieva Paul sprevádzaný sláčikmi a v refréne, kde Paul opakuje falzetom sa k nemu pridáva John s výčitkami rodičov, ktorí nechápu, prečo od nich odišla, veď "dali sme jej všetko..."
Prvú stranu niekdajšej LP uzatvárala Lennonova pieseň Being for the Benefit of Mr. Kite!, ku ktorej ho inšpiroval starý cirkusový plagát. Pri jej počúvaní odporúčam zavrieť oči, atmosféra ako na kolotoči v krajine snov...

Pieseň Withing You, Without You napísal George Harrison, ktorý ju nahral bez prispenia ostatných členov skupiny. Text o duchovnej podstate sveta je považovaná za svedomie tohto albumu. Po Paulovej swingovke When I'm Sixty-Four a psychedelickej Lovely Rita nasledujú záverečné piesne v jednom kuse...

Lennonova dotieravá Good morning, good morning, ktorá poslucháča prenesie kamsi na vidiek medzi domáce zvieratá nasleduje refrén z titulnej piesne v tvrdšej verzii. ,
A záverečná pieseň A day in the life je epochálnym obrazom vtedajšieho sveta. V texte inšpirovanom novinovými správami a všeličím iným Lennonov spev pomaly prechádza z jedného reproduktora do druhého, aby sa ozval "odviazaný" symfonický orchester a po budíku Paul s jednou krátkou pesničkou a opäť pokračoval John návratom cez celé stereo-spektrum. Záverečné "odviazanie sa" orchestra s epochálnym záverečným akordom.

0 albume sa toho napísalo veľa, čo pieseň, to príbeh... Album je však na to, aby sa počúval.

Dnes, po 45 rokoch sa môžeme len pokúšať pochopiť, čo sa to vtedy stalo. Či už budeme veriť tomu, že tento album zmenil svet, alebo že album len symbolizuje zmenu, ku ktorej by došlo tak či tak a Beatles k nej len prispeli, jedno je isté: Ak by to vtedy bolo inak, iný by bol každý jeden z nás...
Súhlasí mysoulflies


5.
označiť príspevok

blueevil
   1. 6. 2012, 16:49 avatar
rychlo zistili že hudba je silnejšia ako naboženstvo, tak bola potreba ju korigovat, preto to už nieje hudba, ale bezduche pozerstvo, zabili ju  


6.
označiť príspevok

Kaies muž
   1. 6. 2012, 16:56 avatar
No blueevil, píšeš ako človek, pre ktorého sa rock končí Chuckom Berrym. Bol to jednoducho vývoj, a nie bezduchý.


7.
označiť príspevok

blueevil
   1. 6. 2012, 18:27 avatar
jedine tak vyroj nahravacich spoločnosti, píšem fakta. kde maš teraz ten vyvoj ? nič nevidim  


8.
označiť príspevok

nrbatas muž
   1. 6. 2012, 20:37 avatar
Kaies mal na mysli vývoj hudby. Popri Beatles vyrastali ďalší: The Rolling Stones, The Hollies, The Kinks, The Who, The Byrds, Jimi Hendrix, Pink Floyd, Joe Cocker, Mamas and Papas, The Lovin Spoonful... A zároveň Led Zeppelin, Black Sabath... Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...
Naozaj si zostal niekde v roku 1961???


10.
označiť príspevok

blueevil
   1. 6. 2012, 21:38 avatar
dobre, ale to niesu vyvojove kapely ktore spominaš, na nich mal vplyv uplne niekto iny-prvy dajme tomu gitarman ktory ovplyvnil niekoho ktorych spominaš bol: Charlie Christian, či T-Bone, Django Reinhardt, tak si ho dame nie ?
http://www.youtube.com/watch?v=LoIJ4W7kXiQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
to bol skôr ako tvoj datum´61 netreba čitat oficialne hovadiny z albumov, ktore napisal novinar ktory nikdy hudbu nepočul. pokiaľ ide o mňa, vôbec nie, ostal som niekde v 16-17 storoči ako napriklad G.Frescobaldi...


11.
označiť príspevok

nrbatas muž
   1. 6. 2012, 23:22 avatar
Dobre, blueevil, len Ti nerozumiem. Hudba nevznikla v minulom storočí a gitara tu bola tiež omnoho skôr, ako rock či folk.
Ale nerozumiem, kto je alebo nie je vývojový podľa Teba a na koho mal vplyv niekto iný.
Ja hovorím o tom, čo sa dialo v 60-tych rokoch, keď tu už bol rock'n'roll (z USA 50-tych rokov), doo-wap ako jeho súčasť, folk, aj v londýne rhythm and blues (The Animals...). A najmä o období vzájomného vplyvu a fúziách merseybeatu a r'n'b (mali spoločné korene) a ovplyvnení folkom (Bob Dylan) a zároveň aj americkou country, ale zároveň vplyvom na nich (The Byrds).
Bol by to dlhý rodostrom. Každý bol niečím alebo niekým ovplyvnený. Ale hudba nevznikla v 60-tych rokoch, ale práve v tom období sú tie ovplyvnenia zrejmé a zároveň (viac ako kedykoľvek predtým) aj intenzívne.
A čo sa týka "oficiálnych hovadín z albumov, ktoré napísal novinár, ktorý hudbu nikdy nepočul", neviem, čo máš na mysli. Buď konkrétny. Zbieram naozaj všetko a Kaies tiež. Dokonca on ešte predtým, než tu bol internet. A je z čoho porovnávať - čo sa písalo v 60-tych rokoch, v 70-tych rokoch a neskôr až doteraz. Nie je to len obsah jednotlivých hesiel v encyklopédiách, ale aj samotné heslá. A to má tiež svoje opodstatnenie.
Ale napíš konkrétne, s čím nesúhlasíš...


18.
označiť príspevok

blueevil
   2. 6. 2012, 14:18 avatar
trocha sa nam to zomlelo. tak hudba je akysi odraz, alebo odtisk momentalneho podvedomeho rozpoloženia ktore kopiruje dobu (komplet všetky prežitky aj mimozmysloveho charakteru hlavne), kedy si žil, ista reflexia, žiadne vyjadrovanie pocitov, iba empaticka sulož s obecenstvom, posluchačmi. gitaru som spomenul ako priklad, pretože ta doba ktoru spominaš je postavena vlastne na nej, takže to treba brat v kontexte, silne pochybujem, či by to šlo bez tych vlivov, alebo presnejšie o kopirovani ako napriklad taky Clapton, ktory si postavil svoj repertoar kompletne na J.J Cale-ovi a na jeho albumoch nieje ani znamka thanx (aspoň to čo som videl) ! tak su na tom aj rovnako spolky ktore si spominal, pretože ide hlavne o business nahravajucich spoločnosti, ktore to ešte doteraz nepochopili, kedy si dnes pod zvučnym menom kupiš vraj original "licensed by Globus" v skutočnosti je to šuvix a posrany remastering ktory s originalom nema vôbec nič a vlastne je to už odpad... ale to by nas asi všetkych odviedlo od konzumu možno keby to bolo inak   su určite zaujimave niektore, ale tie nenajdeš bežne v obchode či katalogoch, však to vieš a tie boli esa, dnes sa už hudba nerodi, len pozerske hovna bez vašne a to vyvoj nieje


19.
označiť príspevok

Kaies muž
   4. 6. 2012, 17:57 avatar
Ani ja Ti, blueevil, nerozumiem. Áno, hudba vyjadruje všeličo, nielen človeka, ale aj spoločnosť, dobu, v ktorej vznikala a všetko možné. Takisto spôsob, akým bola nahrávka produkovaná. A populárna hudba viac, ako iné oblasti umenia, je poplatná svojej dobe i módnym trendom. Keďže ide o interpretov (na rozdiel od klasickej hudby, kde viac ide o skladateľov), dôležitejším, ako samotný hudobný materiál (kompozícia) sa stáva výraz. A tak je v tom samozrejme aj "pózerstvo".
Ďalšou vecou je, nakoľko je samotný umelec slobodný a nakoľko je "hračkou" v rukách gramofónových spoločností a produkčných tímov.
Nerozumiem Ti, čo si svojimi príspevkami chcel dokázať, keď Baťas písal o vzájomných vplyvoch jednotlivých vtedajších interpretov...
Práve Beatles sa dostali do situácie, že veľmi rýchlo oni diktovali svoju vôľu gramofónovej spoločnosti, ktorá im, samozrejme, vyhovela v záujme ďalších ziskov. Bolo to úžasné obdobie, keď komerčný úspech a tvorivá kvalita išli ruka v ruke. To obdobie trvalo krátko, a samozrejme, netýkalo sa všetkých interpretov. Už v roku 1967 sa opäť dostávali k slovu produkčné tímy a tie začali ovládať singlové hitparády. Podľa Iana MacDonalda (Revolúcia v hlave) dosiahla populárna hudba svoj vrchol okolo roku 1966 a potom začala, najprv pozvoľna a v ďalších dekádach stále strmejšie, upadať.
Z Tvojich príspevkov mi však nie je jasné, čo konkrétne chceš povedať, s niečím nesúhlasíš, ale neviem presne s čím. Ale ja by som to rád vedel, zaujíma ma Tvoj názor.


9.
označiť príspevok

Vlado muž
   1. 6. 2012, 20:47 avatar
nrbatas: Ale aj Jethro Tull, ELP... No, a tak ďalej...

J.Tull www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ranexill www.diskusneforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

No, a tak ďalej…


12.
označiť príspevok

nrbatas muž
   1. 6. 2012, 23:24 avatar
Áno, Vlado, aj oni. Nech sa pridajú. No, a tak ďalej...


13.
označiť príspevok

SittingBull muž
   1. 6. 2012, 23:27 avatar
presiel okamih a svet sa zmenil...
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:58,  Dobrá hlúposť. Keby štát zakázal nosenie rúška, tak antivaxeri by naschvál nosili...
dnes, 10:53,  Na ženské mená, by sa nemali dávať negatívne pranostiky, čo myslíš, Nadja?. .. *19 Sa...
dnes, 10:44,  Sme svedkami splnenia Danielovho proroctva o kráľovi juhu a viditeľného dôkazu, že sa...
dnes, 10:21,  Raz Ježiš povedal, že mne ich nikto nevytrhne z ruky , a potom druhý raz nik nemôže ich...
dnes, 10:20,  krasa.. https://medvec.xperimento.xyz/
dnes, 10:18,  U nas asi nič už neplatí kvoli tomu globalnemu otepľovaniu :D https://medvec.xperimento.xyz/
dnes, 09:19,  “Sám Jehova sa stal kráľom! Je odiaty vznešenosťou; Jehova je odiaty – silou sa...
dnes, 09:08,  Tak u nás na Vianoce sneh nebol, ani nepamatám. Ale je isté, že sneh a mráz určite bude,...
dnes, 09:02,  Kasafran, jedno je isté: V demokratickom štáte už revolúcie robit netreba, lebo ak existuje...
dnes, 08:38,  *11 super
dnes, 08:17,  60. No veď vydali, ale nenazývam to zradou, lebo oni od začiatku kašlali na nejaké...
dnes, 08:14,  https://youtu.be/fgloknLRMGE
dnes, 08:12,  41. Ja nepopieram, že Božie meno je JHVH, len hovorím, že nie v gréčtine ale v starom...
dnes, 08:05,  30. Ako napísal jeden básnik: "Zostarni so mnou! To najlepšie ešte príde"
dnes, 05:37,  “Dávajte pozor a bdejte, lebo neviete, kedy príde určený čas. Je to tak, ako keď človek...
dnes, 04:03,  Trest? Že ich z toho priestoru vytlačili Rusi, lebo tam nemali čo robiť. Ako záleží na...
dnes, 04:01,  Pozorovateľ, veď ty si odpadlík, ovca vo vlčom rúchu, pretože si opustil jehovistov.
dnes, 02:45,  17 - citujem tvoje slová: "teda načase je aby si si vyčistil ten tvoj jazyk." Ja sa...
dnes, 02:38,  3 - presne ako píšeš, citujem: "aby si dali pozor na odpadlíkov, .... na ovce vo vlčom...
dnes, 02:22,  veru Shagara, nie je nadarmo napísané...litera zabija ale Duch oživuje....ktovie prečo....ty...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Za svoje skúsenosti musíme v živote platiť. Ak máme šťastie, dostaneme zľavu.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(89 586 bytes in 0,246 seconds)