hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  náboženstvo  /  téma

Predpôstne obdobie – Nedeľa Deviatnik

príspevkov
4
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 24.1.2016 12:45
posledná zmena 24.1.2016 19:42
1
24.01.2016, 12:45
POUČENIE. Predpôstnu dobu zaviedol do liturgie pápež sv, Gregor Veľký. Je pozostatkom tých čias, keď v Cirkvi začínali veľkopôstnu dobu, čiže prípravu na Veľkú noc, deviatou nedeľou (70 dní) pred Veľkou nocou. Je to tretia nedeľa pred Popolečnou stredou a volá sa „Nedeľa Deviatnik”. Liturgickou farbou predpôstu je už farba fialová a pri sv. omši vystáva Gloria, — Druhá nedeľa po Deviatniku sa volá ľudovo „Fašiangová nedeľa”; toto pomenovanie však s liturgiou nemá nič spoločného.
Stácia v bazilike sv. Vavrinca za hradbami
Dedičný hriech nás vrhol do hlbín hriešnosti. Musíme ťažko zápasiť s kliatbou hriechu, a preto, dôverujúc v Boha, úpenlivo voláme o vyslobodenie (vstup). Aj keď spravodlivo trpíme za svoje hriechy, nech nám Boh pomôže vo svojom milosrdenstve (orácia). V starej Cirkvi v túto nedeľu vybrali a určili katechumenov na krst vo veľkonočnú nedeľu. Lekcia im dávala návod, ako pracovať a zápasiť proti hriechu. Nestačí len vonkajšia príslušnosť ku Kristovi a jeho Cirkvi, ako ani židom nestačilo, že patrili pod Mojžišov zákon. Potrebný je aj zápas, námaha, zriekanie; z tela si musíme urobiť služobníka ducha, aby sme si zaslúžili večnú korunu. Silu k tomu zápasu si vyprosujeme od Boha, ktorý neopovrhuje pokorným volaniam (stupň. spev. traktus). V evanjeliu Boh-hospodár celé vykúpené ľudstvo, a teda i katechumenov a nás povoláva k práci do svojej vinice. Máme si pripraviť vinicu svojej duše, aby božie semeno, zasiate do nej vo svätom krste, donieslo hojnú úrodu. Bez námahy a zriekania to nepôjde. Ale odmena nás neminie. Bude väčšia, než akú by sme si zaslúžili, bude darom, ako nezaslúžený denár tomu, kto neskoro prišiel do práce. Smerodajná nie je dĺžka času, ale oddanosť, a preto poslední môžu byť prvými, a prví poslednými. Ak aj my prichádzame z bludných ciest, tu je čas, aby sme mohli byť medzi prvými. Túto ochotu k práci, k boju, k zriekaniu a k námahe obetujeme Bohu vo sv. omši a spájame ju s Kristovou obetou na poklonu, vďaku, odprosenie a vyprosenie božej pomoci, ktorú dostávame v milostiach sv. omše a sv. prijímania.
Stácia bola v chráme sv. Vavrinca, ktorého Cirkev katechumenom a nám dáva za vzor v zápase.
Lekcia: Neviete, že tí, čo bežia na štadióne, bežia síce všetci, ale iba jeden dosiahne víťaznú cenu? Bežte tak, aby ste sa jej zmocnili. A každý, kto závodí, zdržuje sa všetkého; oni preto, aby dosiahli porušiteľný veniec, my však neporušiteľný. Ja teda tak bežím, nie ako na neisto, tak bojujem, nie akoby som bil do vetra. Ale krotím svoje telo a podrobujem si ho, aby som azda, kým iným kážem, sám nebol zavrhnutý Nechcem, bratia, aby ste nevedeli, že všetci naši otcovia boli pod oblakom, všetci prešli cez more a všetci boli v oblaku a v mori pokrstení v Mojžišovi, všetci jedli ten istý duchovný pokrm a všetci pili ten istý duchovný nápoj, lebo pili z duchovnej skaly, ktorá ich sprevádzala, a tou skalou bol Kristus. Ale vo väčšine z nich nemal Boh zaľúbenie, veď popadali na púšti.
Evanjelium: Lebo nebeské kráľovstvo sa podobá hospodárovi, ktorý vyšiel skoro ráno najať robotníkov do svojej vinice. Zjednal sa s robotníkmi na denári za deň a poslal ich do svojej vinice. Keď vyšiel okolo deviatej hodiny, videl iných, ako stoja záhaľčivo na námestí. I povedal im: »Choďte aj vy do mojej vinice a dám vám, čo bude spravodlivé.« A oni šli. Vyšiel znova okolo dvanástej aj okolo tretej hodiny popoludní a urobil podobne. Keď vyšiel okolo piatej popoludní a našiel iných postávať, povedal im: »Čo tu nečinne stojíte celý deň?« Vraveli mu: »Nik nás nenajal.« Povedal im: »Choďte aj vy do mojej vinice!« Keď sa zvečerilo, povedal pán vinice svojmu správcovi: »Zavolaj robotníkov a vyplať im mzdu, počnúc poslednými až po prvých!« Tak prišli tí, čo nastúpili okolo piatej hodiny popoludní, a každý dostal denár. Keď prišli tí prví, mysleli si, že dostanú viac. Ale aj oni dostali po denári. Vzali ho a šomrali na hospodára: »Tí poslední pracovali jedinú hodinu, a ty si ich postavil na roveň nám, čo sme znášali bremeno dňa a horúčosť.« Ale on jednému z nich odpovedal: »Priateľu, nekrivdím ti. Nezjednal si sa so mnou za denár? Vezmi, čo je tvoje, a choď! Ja chcem aj tomuto poslednému dať toľko, koľko tebe. Alebo nesmiem so svojím robiť, čo chcem? Či na mňa zazeráš preto, že som dobrý?« Tak budú poslední prvými a prví poslednými
odkaz
none
2
24.01.2016, 17:29
Pápež Gregor XII upálil českého reformátora Jána Husa, po tom, čo mu sľúbil, že sa mu nestane žiadna ujma. Bola to azda Husova chyba? Veď kritizoval pápežskú korupciu! A čo na to samotný pápež Gregor XII? Ten sa vyjadril, že: "pri jednaní s kacírmi nik nie je povinný dodržať svoj sľub." Gregor bol sviňa ktorá nikdy nedodržala sľub....
none
3
24.01.2016, 19:18
1073 pápež Gregor VII. sa sám vyhlásil za svätého

1074 pápež Greogor VII. sprísnil celibát duchovenstva. Hlavným cielom tohto kroku bola snaha zabrániť drobeniu cirkevného majetku.

1076 - ekumenický snem v Pavii, skupina talianských biskupov odmietla sprísnenie celibátu a pápeža exkomunikovala s odôvodnením, že rozdelil manželské páry duchovných...

1090 do platnosti vstúpil tzv. Gregorov systém téz Dictatus papae, ktorými sa mala riadiť cirkev. Hlavnými bodmi boli aj tieto totalitné tézy.

a) Pápeža nikto nesmie na Zemi súdiť.

b) Rímska cirkev sa nikdy nemýlila a ani sa mýliť nikdy neôže

c) Samotný pápež môže zosadzovať biskupov. Meno pápeža patrí len rímskemu biskupovi

d) Pápež sám má právo na cisárske insignie

e) Len pápež má právo pomazať pápeža. Môže zosadiť z trónu cisára i krála a zbaviť poddaných ich poddanstva.

f) Všetci vládcovia i princovia musia bozkávať pápežovi nohy

g) Právoplatne zvolený pápež je bez akýchkoľvek otázok svätý, čo je dané dľa Petrových /rozumej sv. Petra/ zásluh.

1095 ekumenický zjazd v talianskom meste Piacenza definitívne schválil zavedenie celibátu. Aby dokázala kňazská suita, že to myslí vážne, manželky kňazov boli predané do otroctva!!!
none
4
24.01.2016, 19:42
Koniec 11. stor. Pápež Gregor VII. mal na dvore celú škálu falšovatelov listín, ktorí falšovali jednu listinu za druhou. História sa stala služkou teológie.
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 95 240 B vygenerované za : 0.089 s unikátne zobrazenia tém : 50 088 unikátne zobrazenia blogov : 884 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

nikto je online

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Možno si sa niekedy zamýšľal, ako bude vyzerať ten Nový Jeruzalem, nebeské kráľovstvo, ktoré má zostúpiť, podľa proroctva 😉 Nuž, asi ťa sklamem trochu, ale nejedná sa o klasické mesto...

citát dňa :

Najväčším rozdielom medzi kráľovstvom a parlamentnou demokraciou je
pomer medzi bohatými a chudobnými. Kým v kráľovstve bol iba jeden kráľ, teraz je tých bohatých omnoho viac.