Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pred 20 rokmi sa témou dňa stala Bratislava/nahlas

1
reakcií
3848
prečítaní
Tému 25. novembra 2007, 08:02 založil Boris.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Boris muž
   25. 11. 2007, 08:02 avatar
Neveľká knižka s rozsahom 64 strán formátu A4. Preambula, Edičná poznámka a štyri hlavné časti (Prírodné zložky prostredia, Kultúrno-historické zložky prostredia, Sociálne prostredie, Súvislosti).

Spolu 17 kapitol od Kvality ovzdušia až po Znevýhodnené sociálne skupiny.
1 zostavovateľ (Ján Budaj),

2 vydavatelia (Mikuláš Huba, Juraj Flamík ako štatutárni zástupcovia Základných organizácií SZOPK č. 6 a 13 v Bratislave),

6 členov redakčného kolektívu (Ján Budaj, Juraj Flamík, Fedor Gál, Eugen Gindl, Mikuláš Huba, Peter Tatár),

23 členov autorského kolektívu (Ján Budaj, Mária Filková, Juraj Flamík, Fedor Gál, Eugen Gindl, Ivan Gojdič, Mikuláš Huba, Vladimír Ira, Gabriela Kaliská, Vladimír Kohút, Judita Kokolevská, Juraj Kubáček, Ivan Kusý, Peter Kresánek, Igor Levský, Zora Okáliová-Paulíniová, Juraj Podoba, Kamil Procházka, Pavel Šremer, Ivan Štúr, Peter Tatár, Jana Višváderová, Hana Volková.

42 recenzentov (o.i. Gabriel Bianchi, Matúš Dulla, Andrej Fiala, Andrej Ferko, Mikuláš Gažo, Jana Geržová, Anna Grešková, Ján Hanušin, Milan Hladký st., Roman Hofbauer, Štefan Holčík, Jozef Holomáň, Anton Jurko, Viera Káľavská, Imrich Kostolný, Juraj Králik, Martin Kusý, Ján Lacika, Mikuláš Lisický, Michal Majtán, Vladimír Mináč, Ladiaslav Mlynka, Vladimír Ondruš, Ján Oťaheľ, Ladislav Snopko, Miloš Stankoviansky, Jaroslav Šíbl, Koloman Tarábek, Igor Thurzo, Ladislav Volko, Dušan Závodský a ďalší).
19 ďalších spolupracovníkov (o.i. Daniel Fischer, František Guldan, Anton Hodál, Marián Huba, Andrea Chorváthová, Jozef Klepáč, Martin Kvasnica, Magda Kvasnicová, Vladimír Kokolevský, Ján Langoš, Martin Mašek, Marta Pichová, Igor Strinka, Josef Vavroušek, Jozef Vojta a ďalší).

Spolu 84 mien.

V tiráži sa uvádza, že Bratislava/nahlas (B/n) vyšla ako príloha k zápisnici zo spoločnej členskej schôdze Základných organizácií č. 6. a 13 Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Bratislave, uskutočnenej dňa 4.6.1987. V skutočnosti prvé vydanie v náklade 1000 ks. vyšlo začiatkom októbra 1987 a druhé, v náklade 2000 ks., cca o 3 týždne neskôr.

Podľa neoficiálnych údajov sa len v priebehu prvého mesiaca po vydaní B/n nelegálne vyhotovilo okolo 60 000 kópií na najrôznejších dobových nosičoch a médiách.

Bratislava/nahlas bola, spolu s dunajskými iniciatívami, opravami ľudových stavieb, kláštora v Mariánke, či stredovekého domu v Banskej Štiavnici, záchranou historických cintorínov a s niektorými ďalšími monumentálnymi kolektívnymi aktivitami, jedným z vyvrcholení dovtedajších ochranárskych snažení.

V tomto zmysle bola v prvom rade kritikou vtedajších rozhodnutí či nečinnosti a navrhovaním alternatívnych riešení. Bola artikulovaným a verbálnym naplnením vízie nového, demokratického, kultúrnejšieho, ekologickejšieho, zdravšieho a krajšieho Slovenska. Takto k nej pristupovala aj väčšina jej tvorcov.

Je možné, že napríklad Ján Budaj ju vnímal od začiatku ako politický počin, ale takýto postoj bol určite výrazne menšinový. Prevažne politickou sa celá záležitosť stala až následne, najmä po jej masívnom spropagovaní na Hlase Ameriky. Potom už ani nebola veľmi iná možnosť, ako sa začať správať „politicky“. Práve tie dva roky od októbra 1987 do novembra 1989 boli akousi vysokou školou disidentstva či opozičnej politiky pre mnohých aktérov Bratislavy/nahlas, novembrových tribúnov a ponovembrových – zväčša krátkodobých - politikov. Možno aj preto ju Václav Havel nazval slovenskou obdobou Charty 77.

V súčasnosti žijeme čakaním na niečo podobné, asi tak, ako starozákonní Židia očakávali Spasiteľa. Bratislava je opäť chorá vo viacerých sférach a čaká na svojho záchrancu, smelého princa z rozprávky, alebo aspoň na návštevu našich, autentických, sitnianskych rytierov v stoličnom mesta.

Nakoľko reálne je očakávať, že to, čo tak naše hlavné mesto opäť potrebuje, bude niečo podobné ako Bratislava/nahlas, alebo sa usilovať o nadviazanie na burcujúci počin spred dvadsiatich rokov, ťažko povedať. Ale je pravda, že určitá snaha o kontinuitu tu pretrváva v podobe 25 stretnutí verejnosti s komunálnymi predstaviteľmi, od r. 1998 organizovaných bratislavskými ochranármi v Divadle Astorka – Korzo´90 a neskôr v bývalom V-klube (dnes A4-nultý priestor), pod heslom Bratislava/nahlas.

Ešte akčnejším dojmom pôsobí vznik a fungovanie občiansko-ochranárskej platformy Bratislava otvorene, ktorá nie celkom neúspešne kandidovala aj v komunálnych voľbách r. 2006 a ktorú verejne podporila rovná stovka osobnosti kultúrneho a spoločenského života (čo by za to dala ktorákoľvek etablovaná politická strana, všakáno?).

Ani medzi aktérmi B/n spred 20 rokov nejestvuje jednoznačný názor, či je lepšie, aby B/n zostala kauzou vyhradenou pre historikov, alebo či je to dosiaľ otvorený príbeh, ktorý čaká na novú generáciu pokračovateľov.

Autor: Mikuláš Huba
22.11.2007 blog.aktualne.sk


2.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 12. 2007, 16:38 avatar
Boris,
pamätám si to obdobie celkom dobre. Ja som bol vtedy členom Základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Horskom parku. V jej rámci sme organizovali schôdze, besedy, ochranárske akcie a požadovali od kompetentných orgánov riešenie vypuklých problémov a dosť vecí sa nám podarilo vyriešiť.
Podobná situácia prebiehala aj v sídliskových občianskych výboroch, ktorých členovia oraganizovali najmä akcie zamerané na skrášľovanie okolia - výsadba stromkov a oydobných krov, osadzovanie lavičiek, upratovanie jarné/jesenné. Aj teraz sa dokážem s pocitom "budovateľského" zadosťučinenia pozrieť na "dospelú" zeleň a staré neopravované lavičky v okolí Zrkadlového hája, pri zrode ktrých boli aj moje ruky.
Kde sa však po roku 1989 stratil oprávnený hlas protagonistov Bratislavy nahlas, veď hneď po prevrate začal byť najmenej desaťkrát akútnejší?!Rozplynul sa v politických bojoch o korytá vo VPN, HZDS, KDH, SDKÚ a Strane zelených!!! Zvysoka kašlú na celú našu Bratislavu, na celé naše krásne Slovensko - za judášsky groš dovolia zahraničným I domácim kapitálovým zoskupeniam devastovať prírodu i krajinu!!! To je ono???
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:37,  Bijjou očividne máš psychické problémy
dnes, 15:37,  A potom mňa chudáka môžeš zabiť a na náhrobok napísať: padol preto, lebo odsudzoval...
dnes, 15:37,  Tak tak foton fašisti v Trenčíne chceli zakázať zhromaždenie LS NS :)
dnes, 15:36,  Skor sa citim ako kazatel a job v jednom , Ja nemam mudrost od Boha ,,, Bojim sa mudrosti lebo...
dnes, 15:36,  Veď prídi, teším sa. Už dávno som sa nerozcvičil. *29
dnes, 15:35,  39. úchyl prestan tu zasierat a odtiahi na psychiatriu . nech ta izolujú od normálnych ludí ....
dnes, 15:34,  ...Teplymysel,zapametaj si,najdem ta ,syn zvrateneh0 k0munistu a registr0vany radi0amater v STB...
dnes, 15:33,  Necítiš sa skôr niekdy ako Jób? Inak ten tiež až ku koncu prišiel k poznaniu. Múdrosť v...
dnes, 15:33,  185. nereaguj na mna lebo nahlásim za obtazovanie
dnes, 15:32,  A nakoniec zakázali i nacistické prehliadky v Berlíne. Chudák vodca už nemohol prednášať,...
dnes, 15:32,  uz mu nenadávaš do gastarbeitera v englande. ty chorá hlava pod dohladom psychiatra ?
dnes, 15:31,  182. https://fullfact.org/news/muslims-uk-viral-poster-factchecked/ z toho 37% muslimov zije v...
dnes, 15:31,  Čo chcieť od bitkára a zloducha ako si ty? Všetci sú zlí, len ty si lietadielko. *29
dnes, 15:29,  Tak tak foton Extrémisti a boľševici aj v trenčíne chceli zakázať zhromaždenie :)
dnes, 15:29,  ...chcel s0m sa iba presvedcit,ci tu je furt ta skrach0vama k0munistick0-nab0zenska...
dnes, 15:28,  Pravda bolí.
dnes, 15:27,  Aj extrémisti Rusi chceli zakázať a nakoniec i zakázali zhromaždenie v Berlínskom bunkri....
dnes, 15:27,  ...debil ,raz si ta najdem a t0 ner0zch0dis
dnes, 15:25,  SSfoton :)
dnes, 15:24,  EsssEsss hákojeSS HitlereSS. :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Falošný priateľ je horší ako nepriateľ, pretože nepriateľovi sa vyhýbaš a priateľovi veríš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(52 249 bytes in 0,451 seconds)