Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo viera a rozum nemôžu nájsť spoločnú reč?

29
reakcií
1744
prečítaní
Tému 8. augusta 2011, 12:23 založil havran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 12:23 avatar
Keď veriaci je "presvedčený" jeho že viera je tá pravá - rozum sa pýta prečo - odpoveď nikdy nemôže byť racionálna - to sa len tak tvári. Ke racio hľadá argumenty na podporu viery , nakoniec sa rozplynie v otázkach , na ktoré nemá odpoveď


8.
označiť príspevok

veriaci muž
   8. 8. 2011, 14:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.11.
označiť príspevok

Samson muž
   8. 8. 2011, 14:31 avatar
Ze je to dielom nahody nas nechava verit len nevedomost. Nahoda neexistuje. Su len priciny a nasledky. Ze nepozname pricinu neznamena, ze si ju musime bezpodmienecne domyslat. Tak sa pravdu nedozvieme.


17.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 20:42 avatar
Pokiaľ ti údiv a pokora nebrániť myslieť , tak je to v poriadku. Však ale treba si uvedomiť , konečnosť ľudského vedomia a v tom je tá pokora. Symetria vo vesmíre je jeden z princípov , ktorý organizuje svet , to pre veriacích je boží prst. Takých prstov je však bezpočet , veda postupuje , a je otázkou čo prináša. Vnáša protiriešenie do vedomia ľudí , tým vznikajú nové cesty v rozvoji ľuskej ebtity.


16.
označiť príspevok

Ranexill muž
   8. 8. 2011, 20:18 avatar
Havran, tentokrat s tebou nesuhlasím)
Stali sa mi najprapodivnejsie veci, aké si clovek tazko vymyslí a to som predtým len veril. Vesmir je multirozmerna vecicka. A ani my sami nevieme kto naozaj sme v samych sebe , ci vobec sme, alebo nie sme ked tela niet. V svete existuju vsetky tie veci o ktorých sa len neisto hovorí a existuju aj veci ktoré sa stali len predmetom viery ludí, ktorí sa sami nestali svedkami, ci ucastnikmi tych dejov, ale si to len precitali. Nuz mozno je mi luto, ze len malokto ma to stastie zeby uzrel a na vlastnej kozi cosi zazil z toho v co mnohí len veria. Ale viem, že svet nie je taky, ako som si myslel , ked som sa nan dival ocami ludí, ktorí neveria v nic, len v to co sami skusia ci zaziju.


24.
označiť príspevok

C.M.L. muž
   9. 8. 2011, 01:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 12:25 avatar
Jení chcú byť presvedčení - druhí akceptovaní


3.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 12:33 avatar
Áno, rozum sa pýta, prečo je tu toto usporiadané univerzum, realita. Teda prichádza úplne prirodzený údiv nad tým, že tu vôbec niečo je, že tu sme.

Veriaci za tým vidí tvorivé vedomie. Má k tomu racionálny dôvod, pretože v živote racionálne poznáva, že vysoko usporiadané veci sa samy osebe z neusporiadaných nevyvíjajú.

Nezaujatý neveriaci tiež vníma údiv a kladie si skeptické otázky. Potiaľ dobre. Stáva sa však zaujatým, pokiaľ označuje postup veriaceho za klamlivý a iluzórny.


21.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 21:02 avatar
rastoš - aj mrazom vyčarené kvety na okne je boží zázrak? Podľa teba sa nemôžu sani tak pekne usporiadať. Poznáš te=oriu fraktalov?


23.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 21:17 avatar
Klasika, známy fyzikálny jav kryštalizácie.

Poviem to obrazne. Ak si vezmeme váhy a na jednu misku dáme desaťtonové závažie (dômyselná usporiadanosť univerza), tak ty si na druhú misku práve položil jeden gram.

Nakoľko univerzum je zavalené nespočetnými príkladmi vysokej usporiadanosti, neporovnateľnej s kryštalizáciou, skús nájsť ešte niekoľko ďalších príkladov, ktoré by aspoň trošku pridali k tomu gramu niečo ďalšie.


30.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 07:50 avatar
rastos - sám dávaš odpoveď na - keď do veci prenikneš umom - už je to klasika - niet tam miesto pre vyššiu moc , iba že povieš , že bez božej vôle .....Ale to už je o niečom inom


4.
označiť príspevok

dorota
   8. 8. 2011, 12:40 avatar
a co take je tu vysoko usporiadane?  


5.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 12:41 avatar
Napríklad aj ty  
Súhlasí Slušný človek


6.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 13:00 avatar
každá bunka v tele, všetky orgány, ich vzájomná previazanosť; schopnosť organizmu brániť sa voči chorobám... veď to sme celé nenaprojektovali my...
ďalej schopnosti poznávať, tvoriť, milovať...

Nám sa to často zdá prirodzené, tak sme to nasali s materským mliekom. Ale namieste je skôr údiv než považovať to za prirodzené.
Súhlasí Slušný človek


20.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 20:58 avatar
Každý údiv je dôsledkom prežitia neočakávaného s dávkou nepreniknutej podstaty .


7.
označiť príspevok

Samson muž
   8. 8. 2011, 14:11 avatar
Ak by mal rozum stavat na viere a nie na vyhodnocovani skutocnosti, tak ako by asi vypadal ludsky svet?
Je len logicke, ze sa rozum stavia proti viere, pretoze viera je len pomyslenie a skutocnost je skustocnost.
Ak by vsetci ludia len verili v nieco a ignorovali by skutocnost, tak sa ludstvo napriklad nikdy nedopracuje k takej veci, ako su lieky.. pretoze by verili v opodstatnenie choroby, alebo ze sa choroba bozou volou vytrati a tak podobne..... nehladali by skutocne dovody choroby a nehladali by na nu liek.


9.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 14:25 avatar
Zrejme si zamieňaš vieru s poverčivosťou.

A aby veci neboli len čiernobiele:
www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Slušný človek


10.
označiť príspevok

Samson muž
   8. 8. 2011, 14:29 avatar
Smutne je, ze to nevies robit aj bez svojej viery. Teda tvoja osobnost je podmienena tvojou vierou.
Kto si skutocne? Aky by si bol, keby si nemal svoju barlicku? Myslis, ze by si tiez zmyslal cnostne? Alebo to bez viery v boha nejde?


12.
označiť príspevok

rastos muž
   8. 8. 2011, 14:41 avatar
Môžeme sa baviť aj o tom, ale to by sme už odbáčali od témy. Tou sú tvoje i ďalších tvrdenia, že viera (myslené najmä kresťanstvo) je neracionálna a v histórii neužitočná. Ja píšem príklady, že to tak nie je.

Mňa by ale viac zaujímalo, prečo ľudia ako ty venujú toľko času snahe prirovnať kresťanstvo k úplnej nerozumnosti a dodať mu čisto rozprávkový charakter. Mám pocit, akoby za tým bola nejaká osobná frustrácia, alebo nejaká zlá skúsenosť v minulosti, pretože normálne sa človek tým toľko zaoberať nebude, myslím si.
Súhlasí Slušný človek


13.
označiť príspevok

Scarlett X žena
   8. 8. 2011, 15:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.14.
označiť príspevok

Samson muž
   8. 8. 2011, 15:33 avatar
Ziadna osobna frustracia. Nieco som zazil.. mal som par osobnych zazitkov, ktore pokladam za prejav toho, comu sa vseobecne hovori boh. To si aspon myslim. A nema to absolutne nic spolocne s tymi sprostostami okollo nabozenstiev.... akychkolvek.


18.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 20:46 avatar
Samson - boli tie záčitky podvedomé , alebo vedomé , zmyslové , alebo mimozmyslové - ako si si to subjektívne pre seba vysvetlíš. Potrebuješ to pochopiť?


22.
označiť príspevok

havran
   8. 8. 2011, 21:09 avatar
rastoš - kačdá viera má za cieľ organizovať život jedinca a spoločnosti s určitým cieľom. Vývoj jednotlivých náboženstiev to jasne ukazuje. Všetky viery majú svoju genézu s ambíciou riadiť spoločnosť


25.
označiť príspevok

rastos muž
   9. 8. 2011, 09:35 avatar
Keď si pozrieš novú zmluvu, nenájdeš tam potvrdenie toho, že by kresťanstvo malo mať ambíciu riadiť sekulárnu spoločnosť.

Áno, do istej miery organizuje život jedinca a aj komunity - ale vždy len samotnej kresťanskej.
Súhlasí Slušný človek


15.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   8. 8. 2011, 20:12 avatar
10, Samson, ak môžem povedať za seba, môžem porovnať svoj život, keď som bol neveriaci, aj teraz, keď som veriaci. Čiže vo svojom živote som zažil obidva stavy. Nevravím, že neveriaci nemôžu byť cnostnými ľuďmi. Byť kresťanom však neznamená len žiť cnostným životom. Znamená to aj postaviť sa na Božiu stranu aj vtedy, keď to moje okolie nechápe, keď je to nepopulárne.
Znamená to byť pripravený aj na prenasledovanie za vieru. Osobne sa považujem za slobodnejšie zmýšľajúceho človeka teraz, ako vtedy , keď som bol neveriaci. Dokážem sa viac vcítiť do kože iných a tým ich lepšie pochopiť. Viem, že aj ja ako všetci ľudia som nedokonalý a hriešny, preto nesúdim radikálne ľudí okolo seba, ale sa snažím pochopiť, čo ich vedie k takému konaniu, aké konajú. Predtým som nenávidel ľudí za ich zlé skutky, teraz sa snažím nenávidieť zlé skutky ľudí, ale samotných ľudí napriek tomu milovať. Prenechávam súd na Boha, neberiem súd nad druhými do svojich rúk.(Nie len fyzicky, ale aj v myšlienkach).Rýchle zmeny hore dole , čo sa týka diania vo svete a okolo mňa nevnímam tak stresujúco, lebo viem , že nad všetkým je Boh a nakoniec , ak vytrvám vo viere, v mojom živote všetko dobre dopadne. Aj keby so zomrel( choroba, nešťastiná náhoda, havária, vojna), verím , že som v Božej pamäti, a Boh ma vzkriesi. To je veľmi ukľudňujuci pocit. Ak to niekto nazve barličkou, prosím. Ja to vnímam ako realitu.
Súhlasí veriaci, J.Tull, Samson


19.
označiť príspevok

Ranexill muž
   8. 8. 2011, 20:51 avatar
Slusny clovek, ved je to jednoduché , nasiel si svoje miesto pod slnkom a svoju cestu, ktorá ti zmysel dáva. tym padom naplnas svoj osud a vies ze je to len tvoj osud a nezijes osud, ktorý je niekoho ineho.


28.
označiť príspevok

Samson muž
   11. 8. 2011, 00:41 avatar
Slusny clovek, pises, ze si prekonal zmenu k lepsiemu na zaklade viery v boha a to je tvoja realita. To ja beriem a nenamietam, aby si ju mal, do nicoho nenutim. Ale tak isto, ako ty mas pravo povedat to v co veris a verit v to, tak ja mam pravo povedat, preco si myslim, ze je to iluzia/barlicka.
Nase vedomie dokazeme s dostatocnou volou programovat a volu ziskavame z motivacie, co nabozenstva ponukaju hojne (vecny zivot/existenciu).. myslim, ze to je ta najlepsia motivacia aka moze byt.
Ak sa spytam veriaceho, ci mal skusenost s bohom v ktoreho veri, tak vacsina uprimne odpoveda, ze nie, co ocenujem a tu uprimnost priradujem discipline vybudovanej na zaklade tej spominanej vole. Ti, ktori odpovedia ano sa zvacsa odvolavaju na svetlo, lasku.... Podla mojej osobnej skusenosti a nasledneho studovania, patrania som dospel k predpokladu, ze boh, ak sa to da tak nazvat je stav absolutnej jednoty so skutocnostou. To sa neda naucit, ani vynutit, len byt. Je to upustenie od vsetkych predstav aj od sameho seba, sprostenie myslienok, ci spomienok.. len rydze vnimanie bez skreslovania nasej mysle.
"Proto Bůh nebo pravda nebo co chcete je něco, co vzniká z okamžiku na okamžik, a nastává pouze ve stavu svobody a spontaneity, ne tehdy, když je mysl ukázněná podle nějakého vzorce. Bůh není objekt mysli, nepřichází skrze sebeprojekci, přichází jen tehdy, když je tady ctnost, která je svobodou. Ctnost hledí do tváře toho, co je, a hledět do tváře toho, co je, je stav blaženosti. Jen tehdy, když je mysl blažená, klidná, bez jakéhokoliv vlastního pohybu, bez promítání myšlenek, vědomých nebo nevědomých - jen tehdy přichází věčné."
Osobne som tuto skusenost mal niekolkokrat. Neviem ako k nej pridem a neviem kedy ma opusta. Viem len, ze vtedy som plne pri vedomi, ale uplne inak vnimam svet aj seba.. sme jedno. Nemusim sa pytat, viem. Jedine, co vnimam je vsetok pohyb na okolo z ktoreho mam velmi spokojny az stastny pocit, dokazem precitit pad listu zo stromu a ten vnem sa moze javit ako hodiny no podla naseho casu su to najskor sekundy.. pojem vnimania je skresleny, alebo nieje obmedzeny casom? netusim. Ked sa vratim som len obmedzeny clovek aj ked nadmieru povzneseny. Je mozno opat blaznovstvo to pisat, ale si naozaj slusny clovek a takym som rad ochotny predat svoju skusenost, pretoze tu je vyssia moznost, ze ju s pokorou aspon skusi pochopit pred pohrdavym odmietnutim. Clovek, ktory na moje reakcie reaguje podrazdene toho schopny este urcite nieje. Cnost je samozrejme velmi dolezita. To ako myslime a koname odzrkadluje nase vyzarovanie a aj schopnost vnimat. Sme vysielace a prijimace a cim cistejsie je nase vedomie, tym lepsie dokazeme prijimat aj vysielat. Su to vsetko uzasne veci, ale clovek musi v prvom rade pochopit, ze nema co chapat. Nema co verit, mysliet si, predstavovat.. len byt a vnimat a vsetko prichadza samo. Akakolvek samoluba mylienka znamena navrat. Tolko moj opis, vsetko clovek musi zistit sam, pretoze aj moje slova pre kohokolvek znamenaju len vieru, predstavu, zaplavu myslienok a to nieje skutocnost. Skutocnost je tu, je vsetkym a vsade. Ak mas pocit, ze ti este nieco chyba a potrebujes to najst, alebo si nieco podobne uskutocnil sam skus citat prejavy Jiddu Krishnamurtiho a porovnat to, pripadne ma oboznamit osobne realuzia@zoznam.sk budem len rad ak sa budem moct slusne porozpravat.


26.
označiť príspevok

no_limits
   10. 8. 2011, 23:01 avatar
Sledujem ze sa tu bavite o temach ktore ma tiez zaujimaju.
Budem rad ak si o tom spolocne zadiskutujeme aj na www.kasala.eu Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


27.
označiť príspevok

Ónya žena
   10. 8. 2011, 23:39 avatar
hmm,.,. no-limits, aký si len nenápadný ..nedáme si našich df diskutérov  


29.
označiť príspevok

havran
   11. 8. 2011, 07:25 avatar
Ónya - dobrý postreh na podstatu .
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:36,  56. Tak Jung bol tiež len ohraničený, nedokonalý človek. Ani on nebol Boh. Obmedzený...
dnes, 10:31,  Zatiaľ, zrejme, sú národy a národnosti v istej miere oprávnené, ale ľudskosť je niečo,...
dnes, 10:11,  To zrejme aj robil.
dnes, 10:10,  218. Vyčleňovanie sa, nezáujem o iných, ignoráciu, neľudskosť.
dnes, 10:09,  Mohol myslieť rozumne.
dnes, 10:08,  Aký problém potom očakávaš u majoritného obyvateľstva?
dnes, 10:08,  Nemal sa radšej vôbec zamýšľať a mal si to dať vysvetliť od materialistov. :)
dnes, 10:07,  To je tvoj názor, ktorý ti neberiem. Nemáš v tejto oblasti skúsenosti, tak to pokladáš za...
dnes, 10:06,  Vychádzal zo zle pochopenej skúsenosti.
dnes, 10:05,  134. Cigáni nie sú vyháňaní na okraj spoločnosti. Na okraj spoločnosti je vyháňaná...
dnes, 09:59,  Veď práve to, že tomu verí veľa ľudí, je dôsledok jalových rečí. Veria jalovým...
dnes, 09:58,  54. Ja osobne nie som prívrženec Junga, ale predpokladám, že on sám vychádzal hlavne z...
dnes, 09:53,  Nie sú to jalové reči, pretože najlepšia prax je taká, ktorá má ako podklad dobré...
dnes, 09:53,  51. Čítame v tom zdroji napr. aj: "Ako časť osobného nevedomia patrí tieň k ja,...
dnes, 09:46,  Všetko toto sa prejavia ako jalové reči, keď si uvedomíme, že žijeme v kapitalizme. S...
dnes, 09:43,  Ak niekto má problém s učením VZ SJ, lebo nie je v súlade s Bibliou, tak je prehlásený ako...
dnes, 09:43,  51. Kedykoľvek niečo vykonáš, teda vykonajú to tvoje ruky či nohy, alebo ústa niečo...
dnes, 09:23,  Ľudia síce majú aj nejaké obmedzenia, nedostatky, niekedy poruchy, ale môžu a majú na sebe...
dnes, 08:18,  teolog?
dnes, 06:18,  https://www.facebook.com/1403418853126583/videos/2595764080711677/
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Žial, dnes je doba, kedy byť hlúpym prináša väčšiu pravdepodobnosť profesionáleho úspechu, ako byť múdrym.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(105 856 bytes in 0,547 seconds)