Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo si každý Bibliu vykladá po svojom? Prečo sú nezhody? Prečo práve cirkev podáva správny výklad?

526
reakcií
6705
prečítaní
Tému 6. novembra 2015, 09:05 založil lea_pragmaticka1.

podobné témy:1.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:05 avatar
Na kacírskych stránkach sa často stretávame s názormi, že Písmo je autorita, jediná autorita, jediná pravda. Ak by bola toto pravda, potom by Písmo muselo byť jasné, jednoznačné, smerodajné a muselo by rozprávať. Písmo samo osebe je totiž iba mŕtva litera a sotva by sme mohli povedať, že litera má byť autoritou. My katolíci veríme, že autoritou je sám Boh. Boh sa ku nám prihovára cez Písmo a vtedy začne Písmo ožívať. Ale aby samotné Písmo bolo autoritou, je hotové modlárstvo, pretože písmo je mŕtve.

Až keď začneme Písmo čítať, začne ožívať v našich mysliach tak, ako keď čítame román. Problém je však v tom, že každý človek sa pozerá na Písmo inak, inými očami a iným pohľadom. Písmo je tak obsiahle, že neexistujú dvaja ľudia, ktorí by ho chápali tak isto. Boh nám cez Písmo hovorí čo máme a čo nemáme konať, ako máme konať, ako veriť, čo je pravda – no napriek tomu každý človek chápe pravdu inak, vieru inak, konanie podľa Písma inak. Ako je to možné?

Boh veľmi dobre zakryl pred ľuďmi to, čo im má byť zjavené cez Písmo. Sám náš Pán musel Emauzským učeníkom veľmi dlho vysvetľovať starú zmluvu aby pochopili, že kto je vlastne Ježiš Kristus. Človek je len veľmi málo schopný Písmo pochopiť. Ak by sme chceli od Izaiáša, aby vyložil svoju vlastnú knihu, sotva by to dokázal. Jedine TEN, ktorý Písmo napísal, mu plne rozumie a plne ho dokáže aj vyložiť. Ak by to však zostalo iba pri tomto, potom by sme na tom boli zle, lebo by sme vôbec Písmu nerozumeli. Ale náš Pán zakladá katolícku Cirkev, ktorej posiela Ducha Svätého a Cirkev nielenže vykladá starozmluvné texty, ktorým dovtedy ľudia nerozumeli, ona dokonca sama pokračuje v písaní Písma novej zmluvy, nového zákona.

Príklad na zákonoch Slovenskej Republiky

Slovenská republika má zbierku zákonov. Ak si vezme laik na čítanie tieto zákony, niečo si z toho vypichne čo mu vyhovuje, niečo čomu nerozumie si vyloží podľa seba, no určite nemá a nemôže mať autoritu nad tým, čo samotná kniha zákonov obsahuje. Je tu však orgán, ktorý zákony nielenže pozná, ale ich vie aj vyložiť a tým orgánom je súd a právnici, ktorí dostali poverenie aby dokázali zákonom rozumieť a vykladať ich.

Podobne je to aj s Písmom. Boh síce pod vedením Ducha Svätého spísal Božie slovo, no autoritu vykladať Božie slovo dostala iba Cirkev. Okrem Cirkvi vykladať Božie slovo dokáže iba sám Boh, či už v roli Otca, Syna, alebo Ducha Svätého. A práve Boh – Duch Svätý dostal od Syna poverenie, aby Cirkev naučil všetkému, čo je treba, aby viera, ktorú náš Pán Cirkvi zanechal, bola zachovaná a časť z nej aj spísaná.

Kacíri a výklad Písma

Keď raz boli u mňa jehovisti, tak som im položil otázku, že odkiaľ vedia, že ich výklad Biblie ktorou sa oháňali, je správny. Na túto otázku nevedeli dať presnú a jasnú odpoveď, pretože na takúto otázku nie sú navyknutí odpovedať a aj keby mali dať na ňu adekvátnu odpoveď, jednoducho to nie je možné. V praxi je to tak, že v podstate si Písmo vykladajú sami podľa seba a tak nie je divu, že je toľko kacírskych zborov a smerov.

Katolícka Cirkev a výklad

Katolícka Cirkev dostala poverenie vykladať Písmo, písať Písmo nového zákona, uzákoniť čo je a čo nie je súčasť Písma. No napriek tomu ani samotná Cirkev nie je schopná plne vyložiť dopodrobna kompletne Písmo, pretože je tak obsiahle, ako sám Boh, kto nad ním bdel. Aj tu vidíme veľkosť Boha, ktorý napísal Bibliu s tak rozmanitým obsahom.

Záver

Písmo, teda Biblia je Božie slovo. Ale Božie slovo je Sväté a preto ho nemôže vyložiť kdekto, kto si zmyslí že mu rozumie. Boh ustanovil svoju Cirkev, ktorej vyložil základné články viery a Cirkev má za povinnosť túto vieru predávať ďalej až po dnešné dni.

Aby mŕtva litera, mŕtve Písmo mohlo ožiť, musí jej niekto rozumieť a vyložiť. Princíp – jedine Písmo je autorita – je samo osebe smiešna, pretože Písmo je mŕtve. Autorita môže byť iba osoba, nie mŕtva vec. Napriek tomu Písmo ožíva, keď je čítané a zvlášť ak je vykladané Cirkvou. Presne tak, ako sú zákony vykladané a vysvetľované sudcami a právnikmi, taktiež aj samotné Písmo musí mať autoritu toho, kto ho môže vyložiť tak, aby učenie z tohto Písma bolo jasné, zrozumiteľné a hlavne jednotné.

Každý kacírsky smer povie, že vykladá Písmo pod vedením Ducha Svätého. Ale či Duch Svätý vykladá Písmo tak, že každý jeden kacírsky smer mu rozumie inak? Vari je Duch Svätý rozdelený? Jedine v Cirkvi Svätej katolíckej je vyložené Písmo tak, aby ľudia mali jednu vieru a nielen mali vieru, ale vierou aj žili

pravykatolik.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
PS: plne súhlasím
Súhlasí kesha1


47.
označiť príspevok

kesha1
   6. 11. 2015, 14:03 avatar
Hlavne na kacir.com tam doslova pluju na svetu cirkev (


49.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 14:07 avatar
Útoky, pľuvanie na katolícku Cirkev - dokazujú, že je najviac pravdivá a najviac biblická a prezentuje božie tajomstvá.
Súhlasí kesha1


50.
označiť príspevok

kesha1
   6. 11. 2015, 14:10 avatar
A Marianske tajomstva .


64.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 17:52 avatar
kde, kedy, ako???


121.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 02:29 avatar
S tym by som nesuhlasil, to je ako keby si povedala, ze ked kazdy nadava na nejaku sektu tak to su ti vyvoleni krestania, pretoze vsetci idu proti nim (niektore taketo nabozenske spolocenstva sa tyn radi aj ohanaju, to len tak na margo..)

Biblia je v podstate len jedna, len kazda denominacia ju chape inak...
Ono to je tak ze mnohi nadavaju prave na tu inu, ci ine cirkvi...


57.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 16:49 avatar
podľa všetkého žiadny boh neexistuje, tak že ani písať nevie,ináč biblia je zlá a nezrozumiteľná kniha, ináč v tej knihe sa ani boh nevyzná, ináč by neexistovala cirkev, človek musí byť fakt zlý, ak obhajuje túto knihu, ktorá spôsobila toľko nešťastia...


122.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 02:31 avatar
si zmiernil na "podla vsetkeho"? Doteraz si si tym bol absolutne isty..


66.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 17:56 avatar
Aj cirkev neomylná to robí stále, ale veriacim v cirkev to nevadí, neprekáža, vyhovuje, lebo si už myslia, že letenky majú platné...do neba, lebo slepo veria...


308.
označiť príspevok

Shagara muž
   9. 11. 2015, 21:24 avatar
1.....SPRÁVNY VÝKLAD PODLA RKC........:1,"Môj Otec je väčší ako som ja"/Biblia/......./RKC/....nie! Ježiš je rovný Bohu Otcu,leboo je Boh!
2,"Hlavou Krista je Boh"/Biblia/....../RKC/....nie! Kristus je sám sebe hlavou! Ved on je Boh!
3,"Duša ktorá hreší zomrie"!/Biblia/...../RKC/....nie! Duša je nesmrteľná!
4,...„Nikto nevystúpil do neba, iba ten, kto zostúpil z neba, Syn človeka.“ (Ján 3:13)/Biblia/...../RKC/....nie! Svätí ,Mária a další už vystúpili do neba!
5,.... „Neurobíš si vyrezávaný obraz ani podobu niečoho, čo je hore v nebesiach alebo čo je dolu na zemi alebo čo je vo vodách pod zemou. Nebudeš sa im klaňať, ani sa nedáš zviesť, aby si im slúžil.“ (2. Mojžišova 20:4, 5-Biblia)......./RKC/......nie! Môžme si ich urobiť a klaňať sa im!
6,....„Telo a krv nemôžu zdediť Božie kráľovstvo"/Biblia/...../RKC/....ale môžu! Ved aj Mária bola vzatá s telom do neba!
7,.... „Spravodliví budú vlastniť zem a budú na nej bývať navždy.“ Žalm 37:29,.Mat.5:5 /Biblia/...../RKC/.......nie! Všetci pôjdeme iba do neba! Zem bude spálená,zničená!
8,...."Lebo mzda, ktorú platí hriech, je smrť, "/Rim.6:23 -Biblia/....../RKC/.....nie! Hriešnici sa budú večne smažiť v pekle!
9,... "Ale ak vyznávame svoje hriechy, on je verný a spravodlivý: odpustí nám hriechy a očistí nás od každej neprávosti". /1 Jána 1:7-9, Biblia/......../RKC/......nie! U mnohých je ešte potrebné niečo dočistiť!
10,.... „Veď všetci zhrešili a nedosahujú Božiu slávu.“ (Rim. 3:23-Biblia) ....../RKC/.....nie! V žiadnom prípade! Ved Mária bola bezhriešna!
atd........!!!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lea.......nečuduj sa ,že niekto prekrúca Bibliu! A stále si myslíš,že RKC správne vykladá Písmo?
A poznáš prikázanie?...."nezabiješ"?! Prečo rukou RKC zomrelo toľko nevinných ľudí? Alebo aký je výklad slova,prikázania -"nezabiješ"? Za predpokladu,že sa riadime kresťanskou láskou a i "láskou k nepriateľom,ktorých máme milovať"


309.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 11. 2015, 21:32 avatar
1. Otec vzduy bude viac ako syn

4. Stale si este dostatocne nevysvetlil zjavenie Eliasa a Mojzisa na hore kde sa Jezis premenil..
Vstali z hrobu zeme?


310.
označiť príspevok

Shagara muž
   13. 11. 2015, 00:18 avatar
309....vysvetlil som to už. /podrobnejšie/ Tu je úplne zrejme,že tu išlo o isté videnie/nie skutočnú realitu/,......pretože Biblia nie je rozporuplná. Ja som tu ešte neuviedol desiatky iných/zložitejších/ tvrdení,ktoré jasne poukazujú,že nikto nemohol ísť do neba. Napríklad som aj rozoberal chrám a jeho symboly,....a fakt že opona chrámu predobrazovala Ježišové telo,ktoré bránilo vstupu do neba. Pavol potom po tomto rozbore polopatisticky poukazuje,že až po vyliatí ducha a po smrti Krista bola otvorená cesta do neba. Dovtedy to nebolo možné,z viacerých dôvodov. A premenenie bolo ešte pred jeho smrťou a vyliatím ducha. Skutočne,....je toľko dôkazov,že sa to nemohlo stať,....ale to preberáme postupne ,osobne ,systematicky po základnom poznaní so študujúcimi ,....na biblických štúdiách. Wolfe,....to nie je o dvoch,troch textoch,....ale o desiatkách,....a o presnom porozumení. Ale čo môžem hovoriť niekomu,kto napríklad verí v pohanskú,nesmrteľnú dušu? /tým nemyslím teba-hovorím všeobecne/,....ved ten nechápe ani len základy?!
Ver,....je to jednoduché........ale presné poznanie získaš iba systematickým štúdiom s tými,čo vlastnia klúč poznania.


346.
označiť príspevok

gabor muž
   15. 11. 2015, 03:00 avatar
Shagara ty zas pises to tebe vihovuje.Ci nepobedal jezis ze anjeli sa nezenia a nevidavaju ale ziju ako anjeli v Neby?O neby sa ti verse nejak nechcelo dat co? Opisujes tu Bozi prikaz o modlarstve A sam 4 prikazanie nedodrzujes,kto sa previnil proti jednemu previnil sa proti vsetkyMPreco sa vi JS A protestanti ohanate zakonom o Modlarstve? Ved vi sa uz Pridrzujete Effez 2:8 ci sa milim?


347.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 09:57 avatar
len taka mala errata
vyhovuje, nevydavaju, nebi, vy, mylim

Co to ma so 4tym prikazanim?
Maria nie je nasa matka. Mame si ctit svojich pozemskych rodicov, ktori nas priviedli na svet..
Robis si s prikazani smoothies:

Boh je nas nebesky Otec, ale o nom sa nepojednava v 4.tom prikazani ... "budes si ctit svojho >>otca<< a matku, aby si dlho zil na zemi"
O Nom sa pojednava v prvych troch prikazaniach.

V biblii sa NIKDE nepojednava, ze by bola Maria nasa matka..

Inak nepochopil som argument s "Ci nepobedal jezis ze anjeli sa nezenia a nevidavaju ale ziju ako anjeli v Neby?" >> Na co to vobec nadvazovalo?

Co sa tyka Efez 2:8 na tom uz bola diskusia na Serial 001: Viera versus viera + skutky


2.
označiť príspevok

RighteousFred
   6. 11. 2015, 09:38 avatar
" Cirkvi Svätej katolíckej je vyložené Písmo tak, aby ľudia mali jednu vieru a nielen mali vieru, ale vierou aj žili"

Ale casto podla nej neziju a preto niesu doveryhodni.


4.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:43 avatar
Samozrejme, že ľudia sú hriešni a robia chyby. Keby neboli hriešni, neboli by ľuďmi, ale anjelmi. Nemožno povedať, že katolíci sú nedôveryhodní, je možné povedať ten a ten katolík je nedôveryhodný, lebo nežije svojou vierou.


13.
označiť príspevok

RighteousFred
   6. 11. 2015, 10:08 avatar
Nehriesni ludia su cnostni ludia, nie anjeli.
Nemam nic proti viere v akekolvek nabozenstvo, mam problem s nabozenskymi spolkami, ktore vytvaraju nejaku hierarchiu a zisk, cim idu prilis casto proti svojej viere, cize su falosni,.


15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 10:14 avatar
Niet nehriešneho človeka. Rozumiem ti. Ja zase čím ďalej tým viac si vážim hierarchiu a osobitne milujem pápeža, kňazov, rehoľníkov a samotnú katolícku cirkev - tam je pravda a zakaždým sa mi to ukazuje jasne a jasnejšie.


21.
označiť príspevok

stefan 5 muž
   6. 11. 2015, 12:47 avatar
lea som rád,že si konečne napísala katolícke vyznanie lásky.
Miluješ hierarchiu ,ale nie Boha.Nechala si sa opantať neviestkou odetou v purpure a šarláte www.google.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí veriaci-3


22.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 12:54

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

milky945 muž
   6. 11. 2015, 09:42 avatar
Dobrý pokus Lea. Mám k tomu len dve krátke poznámky:

Ak je Písmo mŕtve, nie sú mŕtve aj vaše tradície? Ak tradície nie sú mŕtve a Písmo je mŕtve, potom tradície sú asi viac ako Písmo.

Cirkev dostala autoritu vykladať písmo? Tak prečo to nerobí? Váš výklad Písma je to, že zopakujete, čo je tam napísané. Ale to nie je výklad.
A nie len že to nerobí, ale aj mení písmo. Jeden príklad za všetky je Mat 1,25. Uvediem pár prekladov. Všetky majú prvorodený syn okrem katolíckeho (SKP tretí riadok):

ČSP Ale nepoznal ji, dokud neporodila svého prvorozeného syna. A dal mu jméno Ježíš.
ROH Ale jej nepoznal, dokiaľ neporodila svojho prvorodeného syna a nazval jeho meno Ježiš.
SKP Ale nepoznal ju, kým neporodila syna; a dal mu meno Ježiš.
SEP Nepoznal ju(1) však, kým neporodila syna(2), ktorému dal meno Ježiš.(1) Prekl.: neobcoval s ňou. (2) Var.: + svojho prvorodeného.
VW and did not know her till she had brought forth her firstborn Son. And he called His name JESUS.
KJ3 and did not know her until she bore her son, the First-born. And he called His name Jesus.
ASV and knew her not till she had brought forth a son: and he called his name JESUS.
WEB and didn't know her sexually until she had brought forth her firstborn son. He named him Jesus.
YLT and did not know her till she brought forth her son -- the first-born, and he called his name Jesus.
LITV and did not know her until she bore her son, the First-born. And he called His name Jesus.
Súhlasí stefan 5


6.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:51 avatar
Čítaj a pochop čo je pravda. Čo píšeš je tvoje súkromné a každý si súkromne píše po svojom. Tvoj výklad je ľudsky a omylný. Tvoj výklad Biblie je chybný, t.j. nebiblický.

Boh, autor Svätého písma

KKC
105
časť: PRVÁ ČASŤ VYZNANIE VIERY
oddiel: PRVÝ ODDIEL „VERÍM“ – „VERÍME“
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA BOH IDE V ÚSTRETY ČLOVEKOVI
článok: 3. článok SVÄTÉ PÍSMO
odsek:
odstavec: II. Inšpirácia a pravdivosť Svätého písma
téma:

105 Autorom Svätého písma je Boh. „Čo Boh zjavil a písomne sa nachádza a predkladá vo Svätom písme, bolo zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého.“
„Svätá matka Cirkev na základe apoštolskej viery pokladá všetky knihy Starého a Nového zákona i všetky ich časti za posvätné a kánonické, pretože, napísané z vnuknutia Ducha Svätého, majú za pôvodcu Boha a ako také boli odovzdané Cirkvi.“

KKC
136
časť: PRVÁ ČASŤ VYZNANIE VIERY
oddiel: PRVÝ ODDIEL „VERÍM“ – „VERÍME“
kapitola: DRUHÁ KAPITOLA BOH IDE V ÚSTRETY ČLOVEKOVI
článok: 3. článok SVÄTÉ PÍSMO
odsek:
odstavec:
téma: Zhrnutie

136 Boh je autorom Svätého písma tak, že inšpiruje jeho ľudských autorov; pôsobí v nich a cez nich. Tak zaručuje, že ich spisy učia bez omylu spasiteľnú pravdu.


7.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:51 avatar


65.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 17:55 avatar
Katechizmus, asi tak nejak: youtu.be Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

ďalší izmus pre otupovanie stáda...


14.
označiť príspevok

milky945 muž
   6. 11. 2015, 10:13 avatar
lea, 6 je odpoveď na 3? Váž si ma trochu viac a neopovedaj od veci a ešte k tomu katechuzmom. Je to úplne od veci odpoveď.


16.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 10:15 avatar
Tam je pravda. Nie je čo dodať.


23.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 11. 2015, 12:59 avatar
milky945, mám dojem, že si neporozumel. Sväté Písmo je mŕtve tak, ako je mŕtvym každé písmo... prilepím z "1":
"...muselo by rozprávať. Písmo samo osebe je totiž iba mŕtva litera a sotva by sme mohli povedať, že litera má byť autoritou... Až keď začneme Písmo čítať, začne ožívať v našich mysliach tak, ako keď čítame román..." 


24.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:01 avatar
23/ Pismo je len urcita frekvencia ktora sa udava v hercoch!hahaha


27.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:17

Príspevok bol vymazaný administrátorom.28.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:20 avatar
27/Mne staci vediet ze tebe duch svaty ozivil preco mam jebak na rici! Hlavne ze ty si pochopil zmysel smiechu a teraz sa mozem na tebe zasmiat ???


30.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.32.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:24 avatar
30/ Ten jebak si hovori veriaci cislo 3!


25.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.26.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:16 avatar
25/Hlavne ze tebe to ozivil znovuzrodenemu hajzlovy!!!!hahaha


29.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.31.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:23 avatar
29/ Ty ked budes mat dieru v streche aj to budes hladat v biblii ze preco ! Si fakt smiesny a ubohy zaroven ...


33.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.34.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:26 avatar
33/ Tvoju papulu zaplatam raz dva ak myslis tie?!


35.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:30

Príspevok bol vymazaný administrátorom.36.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:32 avatar
35/ Neuras sa ale s tebou komunikovat to radsej sa topit v hovnach! Ja viem v biblii su odpovede na vsetky otazky!


38.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.89.
označiť príspevok

milky945 muž
   6. 11. 2015, 20:03 avatar
J.Tull 23, neporozumel som, čo som nemal porozumieť. Porozumel som, čo som mal porozumieť.

Povedať, že Litera je mrtvá je iné ako tvrdí tá litera. V Písme je totiž výrok, že Litera zabíja, nie že litera je mŕtva, aspoň o takom neviem. Takže "litera je mŕtva" a "litera zabíja" sú dva rôzne výroky. To som si ráno v tej rýchlosti neuvedomil, až teraz vďaka tebe. Litera zabíja znamená, že sama o sebe nestačí na pochopenie a prijatie pravdy / spasenie a v 2. korint 3,6 Pavol hovorí presne o tom.

V uvedenom článku obhajujú výrok "Litera je mŕtva" v biologickom / mentálnom zmysle. Ale tak isto by som mohol povedať , že "článok v bulvárnom plátku je mŕtvy", lebo ten tiež nečítam. Pritom Litera/Písmo má pre mňa neporovnateľnú väčšiu hodnotu ako bulvár. Takže z môjho pohľadu možno povedať o Litere to isté ako o bulváry? NIE. Ale uvedený článok presne to robí.

2. korint 3,6:
ale naša dostatočnosť je z Boha,6ktorý nás aj učinil dostatočných za služobníkov novej smluvy, nie litery, ale Ducha, lebo LITERA ZABÍJA, ale Duch oživuje. 7A jestli služba smrti, v literách, vyrytá na kameňoch, bola slávna


155.
označiť príspevok

milky945 muž
   7. 11. 2015, 12:55 avatar
Aby som to zhrnul. Uvedený článok v 1 sa snažil obhájiť, že Litera / Písmo, ktoré teraz nečítam, je rovnako mŕtve ako bulvár, ktorý nečítam vôbec. Za bulvár si dosaď čokoľvek napr. z tejto množiny {doslovne bulvár, kuchárska kniha, hubárka / rybárska literatúra}.


5.
označiť príspevok

panoramix muž
   6. 11. 2015, 09:49 avatar
A ty si z tých ktorí su ju vykladajú správne ? Vieš to isté si myslia aj moslimovia.
Preto je celá Biblia jeden veľký BULLSHIT.


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:53 avatar
105 Autorom Svätého písma je Boh. „Čo Boh zjavil a písomne sa nachádza a predkladá vo Svätom písme, bolo zaznačené z vnuknutia Ducha Svätého.“
„Svätá matka Cirkev na základe apoštolskej viery pokladá všetky knihy Starého a Nového zákona i všetky ich časti za posvätné a kánonické, pretože, napísané z vnuknutia Ducha Svätého, majú za pôvodcu Boha a ako také boli odovzdané Cirkvi.“

136 Boh je autorom Svätého písma tak, že inšpiruje jeho ľudských autorov; pôsobí v nich a cez nich. Tak zaručuje, že ich spisy učia bez omylu spasiteľnú pravdu.


10.
označiť príspevok

panoramix muž
   6. 11. 2015, 09:56 avatar
Aký máš dôkaz, že autorom knihy je Boh ? Je to iba tvoje vnútorne presvedčenie ktoré uspokojuje tvoje nezodpovedané otázky. Kniha nemôže byť dôkazom
Súhlasí Vespertine


11.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 09:59 avatar
Správnu odpoveď hľadaj v katolíckej cirkvi- zákl. predpis je katolický Katechizmus.

Iné(nesprávne) odpovede - môžeš hľadať napr. na ezoterických weboch, je to na tebe.


12.
označiť príspevok

panoramix muž
   6. 11. 2015, 10:07 avatar
Katolícka cirkev ani nikto na svete nemá dôkaz existencie Boha.
Vtáky, moria, oceány, ľudia, stromy, vesmír.....niesu dôkazom existencie Boha.
Ateisti povedia NEVIEM, ale veriaci tí majú odpovede na všetko a tou odpovedou je Boh.
Súhlasí Vespertine


17.
označiť príspevok

milky945 muž
   6. 11. 2015, 11:07 avatar
Ateisti povedia evolúcia / náhoda.


18.
označiť príspevok

panoramix muž
   6. 11. 2015, 11:16 avatar
Je lepšie povedať - náhoda, netuším, evolúcia.....ako veriť na čary mary fuk.


19.
označiť príspevok

milky945 muž
   6. 11. 2015, 11:19 avatar
takže v 12 si klamal, lebo "neviem" <> "evol?cia".


9.
označiť príspevok

panoramix muž
   6. 11. 2015, 09:53 avatar
Takže Boh sa zmohol len na knihu, ktorej obsah jasne nedefinoval aby vytvoril priestor pre rôzne náboženstvá


56.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 16:32 avatar
Presne to si myslia nekteri


20.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 11. 2015, 12:37 avatar
lea_pragmaticka1, k "1" V podstate súhlasím. Aj to prirovnanie k zákonom Slovenskej Republiky je dobrým príkladom. Písmo je ako paragraf, ktorým je možné krútiť, vykladať ho rôzne a mnohí sudcovia to tak i robia... podobne ako biskupi, kňazi... predstavitelia katolíckej Cirkvi... predsa však, ako som zistil... aspoň (nie vždy je to i poznať... ) deklaruje spôsob, o ktorom spievam už od počiatku (a netýka sa len Biblie, náboženstiev... ale „všetkého“... nielen kníh, poznania... ale i udalostí... ) a tým je hodnotenie v časopriestorovom kontexte:
„Keďže vo Svätom písme Boh prehovoril prostredníctvom ľudí a ľudským spôsobom, aby vykladač Svätého písma dobre pochopil, čo nám chcel Boh povedať, musí pozorne skúmať, čo vlastne mali svätopisci v úmysle vyjadriť a čo Boh uznal za dobré zjaviť ich slovami.
Aby sme zistili úmysel svätopisca, treba si okrem iného všímať aj literárne druhy. Lebo pravda sa vždy ináč podáva a vyjadruje v textoch, ktoré sú rôznym spôsobom historické alebo prorocké, alebo poetické, alebo sú napísané v iných druhoch vyjadrovania. Ďalej je potrebné, aby vykladač hľadal zmysel, ktorý svätopisec chcel v daných okolnostiach vyjadriť a skutočne vyjadril pomocou vtedy používaných literárnych druhov, podľa podmienok svojej doby a kultúry. Aby sa totiž správne pochopilo, čo chcel posvätný autor povedať tým, čo napísal, treba venovať náležitú pozornosť obvyklým spôsobom myslenia, vyjadrovania a rozprávania, ktoré jestvovali vo svätopiscových časoch, ako aj spôsobom, ktoré sa vtedy používali vo vzájomných ľudských stykoch.
Keďže Sväté písmo sa má čítať a vysvetľovať v tom istom Duchu, v ktorom bolo napísané, aby sa zistil pravý zmysel posvätných textov, nemenšiu pozornosť treba venovať i obsahu a jednote celého Písma a brať zreteľ na živú tradíciu celej Cirkvi a na analógiu viery. Úlohou exegétov je usilovať sa o hlbšie chápanie a výklad zmyslu Svätého písma podľa týchto smerníc, aby na základe predchádzajúceho bádania dozrievalo rozhodnutie Cirkvi. Lebo všetko, čo súvisí s vykladaním Písma, nakoniec podlieha rozhodnutiu Cirkvi, ktorá plní Božie poverenie a službu zachovávať a vysvetľovať Božie slovo.
Blahosklonnosť Božej múdrosti
Vo Svätom písme sa teda prejavuje – bez akéhokoľvek narušenia Božej pravdivosti a svätosti – obdivuhodná blahosklonnosť večnej Múdrosti, aby sme sa naučili poznávať nevýslovnú Božiu dobrotu, ako aj to, do akej miery prispôsobil Boh svoju reč vo svojej prozreteľnostnej starostlivosti o našu prirodzenosť. Božie slová vyjadrené ľudskými jazykmi sa stali podobnými ľudskej reči, tak ako sa kedysi Slovo večného Otca stalo podobné ľuďom, keď si vzalo krehké ľudské telo.“
dkc.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Možno Písmo nie je jednoznačné, neexistujú dvaja ľudia, ktorí by ho chápali tak isto, preto, aby tí, ktorým bolo dané, dostali dar viery, nespyšneli, nesúdili nevyvyšovali sa nad ostatných... aby miesto pýchy prevládala skromnosť nielen voči „božiemu“, ale i voči druhým, inak zmýšľajúcim... Kvitujem priznanie: „ani samotná Cirkev nie je schopná plne vyložiť dopodrobna kompletne Písmo“ ...


37.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 13:34 avatar
Som presvedčená o správnosti výkladu Písma oprávneného - t.j. katolíckej Cirkvi a celkom celej liturgie aj modlitieb, ktoré prezentuje. Pýcha a spor nastáva - ak si každý vykladá po svojom a vzniká ne-jednota a rozkol. Cirkev samozrejme nevie všetko, lebo to vie len autor Pán Boh, ale katolícka Cirkev popisuje najviac a úplne pravdivo Písmo.


39.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.40.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 13:40 avatar
Ak chceš spoznať Písmo - musíš mať istotu, že budeš vedieť správne chápať - teda pravdu - študuj katolícky Katechizmus a zistíš, kde je pravda. Žiaľ veriaci3 ty sa v chápaní Biblie mýliš, nič osobné, ale ale je to tak.


41.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.42.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 13:45 avatar
Ak chceš čo najviac sa priblížiť Pánu Bohu a spoznať pravdu - musíš hľadať v katolicizme. Ak ti stačia len malé čiastky pravdy a nevadia ti aj zjavné nepravdy- musíš hľadať v inom. S tým nič nenarobíš ani ty ani ja. Je to fakt.


43.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 13:50 avatar
Napísala som ti ako to je. Rob ako chceš.


46.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 13:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.48.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 14:05 avatar
Katolicizmus je najviac pravdivý a je najviac biblický - lebo ho správne vykladá a praktizuje. Iná náboženstva majú len malé čiastkové pravdy, ale majú aj zjavné nepravdy a bludy - sú len čiastkovo biblické, mnohé sú protibibliké, ak majú vlastnú Bibliu a pochybný výklad.
Súhlasí velasquez


51.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 14:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.52.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   6. 11. 2015, 14:32 avatar
Nesúhlasím. Je tak ako som vyššie uviedla.


53.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 14:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.67.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 18:00 avatar
veriaci-3, máte od boha šťastie, že satana ešte nikto nikdy nestretol....aspoň sa máte načo vyhovárať...


55.
označiť príspevok

Korund
   6. 11. 2015, 15:45 avatar
Katolicizmus je rovnako nebezpečný ako jehovizmus. Je síce mäkší, ale zasahuje viac ľudí.
Súhlasí fajer


58.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 16:54 avatar
lea,taký obraz ako máš avatar, mala babka na dedine, srali na neho muchy tak ho dedo vyhodil na hnoj, tuším vyhodil tam aj bibliu a katechizmus...


44.
označiť príspevok

Grofik šrobik muž
   6. 11. 2015, 13:49 avatar
40/ Pravda je aj to ze kazdy problem ma svoj pociatok a vy sa na odstranenie priciny problemu chodite modlit do kostola,no ako to nazvat?!


54.
označiť príspevok

Korund
   6. 11. 2015, 15:10 avatar
RKC je zločinecká organizácia. Vo Vatikáne začali vetrať, ale smradu je príliš veľa.
Súhlasí fajer


61.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 17:13 avatar
ateisticky rezim nam uz skoncil sudruh, cmuk


63.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 17:49 avatar
čo to má spoločné so zločinmi cirkvi,


59.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 17:10 avatar
Lea davas temy presne k jadru problemov.............
Súhlasí lea_pragmaticka1


60.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 17:13 avatar
ono problém lei a teba , že ste duševne chorý, mali by ste sa liečiť....


62.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 17:15 avatar
keby vyliecia ako teba z komplexu tak to by stalo zvazit. spravne spravne


68.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 11. 2015, 19:04 avatar
lea_pragmaticka1, k „37“; od ktorej doby katolícka Cirkev popisuje najviac a úplne pravdivo Písmo? Pretože vo svojej histórii ju vykladala rôzne, často i protichodne... dnes má svoj výklad taký, akým je, i vďaka „kacírskym cirkvám“, ktoré v mnohom oprávnene poukazovali na jej excesy... ktorý výklad pokladáš za úplne pravdivý? Konzervatívneho krídla katolíckej Cirkvi, alebo toho liberálnejšieho?   


69.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:13 avatar
Myslia sa dogmy (pravdy viery)

Napr.:
Jezis je Boh.
V Bohu su tri osoby - Otec, Syn a Duch Svaty
Súhlasí lea_pragmaticka1


71.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 11. 2015, 19:21 avatar
velasquez, nielen dogmy vyplynuli z histórie po mnohých peripetiách, ale aj samotný kánon vznikal postupom časov... to platí aj o dogmách "Jezis je Boh. V Bohu su tri osoby - Otec, Syn a Duch Svaty"


86.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 20:01 avatar
Presne tak: "Este vela vam mam toho povedat, ale teraz by ste to nezniesli." Boh to odkryva postupne. Je to vyvoj


139.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 11:11 avatar
velasquez, súhlasím, lenže potom neplatí: katolícka Cirkev popisuje úplne pravdivo Písmo. ... možno sa k tomu blíži a to vďaka aj omylom, ktoré si dokázala priznať (hoci v histórii bola k tomu viac-menej prinútená... ), svojim dve-tisícročným skúsenostiam... ochote viesť dialóg... aj keď nie je všetko ideálne, predsa len je otvorenejšou k hľadaniu pravdy, ako ostatné kresťanské náboženské spoločenstvá...


140.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 11:36 avatar
k teme cirkvi ty nemas co veriacemu povedat, nerozumies proste Bohu


141.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 11:40 avatar
priklad davas, nechcem to pisat verejne, je tu kopec zlomyselnejsich, ale ak mas cirkev za "ludsky spolok" tak o tom si mozes podebatit len s "neveriacimi, ci "bez vyznania"


144.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 12:04 avatar
velasquez, a kto mu rozumie? ...štefan5, veriaci-3, Patrick91, milky945, savras...? ak mu rozumejú, potom prečo každý rozpráva inak...
Cirkev, veriaci... majú právo hovoriť a to väčšinou odsudzujúco (často bez snahy o pochopenie) o neveriacich?  ...a neveriaci už toto právo nemajú? 


148.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:15 avatar
co nevies citat? ved mas pravo hovorit - s ludmi ako si ty. ale s veriacim si mozes hovorit o dobrych skutkoch k ludom, nemas co povedat ohladom cirkvi, to ludsky spolok nie je


149.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:19 avatar
takze mozes si ist zanadavat na cirkev, s ludmi co su podobne, alebo to brat tak, ze zbierala 2000 rokov ludske skusenosti a podla toho uci a dalsie vase hypotezy ludi mimo cirkvi


151.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 12:32 avatar
velasquez, vedel by si uviesť, kde nadávam na Cirkev, alebo na kresťanov, uviesť moje nadávky čo len na jedného kresťana... uveď aspoň jednu a ja Ti napíšem desať, ktorými veriaci častujú mňa...
...mimochodom, tie moje hypotézy sú podobné katolíckym...


150.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 12:28 avatar
velasquez, cirkev nie je ľudský spolok?   ...vari ju tvoria orangutáni, alebo ký fras... prípadne nejaké nadpozemské, neomylné, dokonalé bytosti...? 
Súhlasí clear1


152.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:35 avatar
nie. tzv. ateisti v cirkvi nie su  


153.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:37 avatar
to druhe si trafil, ale vidis aka je to debata, ked chces debatovat s veriacimi o cirkvi. nemate spolocne ani zakladne vychodiska


161.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:44 avatar
"Este vela vam mam toho povedat, ale teraz by ste to nezniesli." >> Som si ani nevsimol, ze to tu uz niekto pouzil (vid 156)


70.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 19:14 avatar
náhodou som Prečítal ... Lea ,nechcem sa Ťa dotknúť ...ale chcem zareagovať na To čo píšeš vidím že Si absolutne presvedčená o tom čo píšeš. Chcel by som sa ťa opýtať...je pre Teba BOH autoritou? ak je tak by som chcel vedieť či sú pre Teba autoritou aj jeho Slová. lebo tu sa začína viera. Ak ti je autoritou tak sa musíš BOHA báť a každé jeho slovo musíš brať vážne a tieto sú len v Biblii nikde inde a preto tieto slová ak veríš musíš akceptovať a veriť ím a len ím. Keď je napísané v Bibli 2Mojžišova 20:1-6 alebo toto, platí hlavne pre zákonikov Galaťanom 5:4
Súhlasí milky945, veriaci-3, bázeň


81.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 11. 2015, 19:41 avatar
časčas, keď je napísané v Biblii, že had rozprával, že existoval strom, z ktorého keď budeš jesť, staneš sa nesmrteľným... že Zem je plochá doska, nad ktorou sú striedavo dve svetlá, jedno pre deň a druhé, aby svietilo v noci... že egyptskí kňazi premenili svoje palice na hadov... že Boh zatvrdzoval faraónove srdce, aby pozabíjaním všetkého prvorodeného, včítane otrokov, zvierat... ukázal aký je On pán... tak je to všetko pravda... lebo to nie je človekom sprostredkované Slovo, ale priamo nám to rozpráva Boh... nie je to Písmo, ale zakaždým len neviem kedy a kde, rozpráva priamo Boh... nie je to litera, ale reč...  


72.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 19:25 avatar
Lea ešte k tomu slovu....nie je možné vysvetľovať Si slovo podľa toho ako sa nám hodí a už vôbec nie vyškrtávať a dopĺňať ho svojími myšlienkami. Opôať sa ťa opýtam - vieš ktorá cirkev najviac vyškrtala a podoplňovala Bibliu tak ako sa jej to najlepšie hodilo??? Ak nevieš skús Si prečítať aspoň dva preklady a uvidíš ktorá to bola a o tomto hovorí niečo aj Písmo Zjavenie Jána 22:19 a ani toto sa nedá pochopiť dvojakým spôsobom


73.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:31 avatar
Tak napriklad - existuje peklo, ci nie?

Odkedy sem Lemmy rozsiril nabozensku nenavist a nevylucili ho ludia odtialto..

Registruju sa sem sami nabozenski neznasnlivci, lebo maju dojem, ze je to nabozenske forum.

Ked sudruhovia zacnu (dnes maju moc len na internete) vyzyvat na nenavist k veriacim ludom, asi sa nebude 90% obyvatelov bavit o beznych veciach zivota ako predtym...
Súhlasí lea_pragmaticka1


75.
označiť príspevok

Karola žena
   6. 11. 2015, 19:34 avatar
velasqes ako podľa teba vytzerá peklo, čo to je ?? ..čo vás učili duchovní ?:. premietali Vám filmíky ako budú čerti grilovať zlé duše ? ..alebo ? ...a kde sa peklo nachádza vieš ? ..prosím vysvetli..


79.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:39 avatar
Peklo je desivejsie ako filmy. Akekolvek strasenie nestaci. Vsetky vyklady knazov su velmi mierne.

Koncentracne tabory Nemcov su detska zabavka.
Mna desi vlastna skusenost.

Trebars fyzicka bolest je nicim
Súhlasí lea_pragmaticka1


105.
označiť príspevok

Karola žena
   6. 11. 2015, 21:47 avatar
79,..toto je peklo..sibírske peklo velasqez..
http://www.youtube.com/watch?v=D4i12awGN_w Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


"Ve francouzských a skandinávských novinách probíhaly diskuse, kde je peklo. Do debaty zasáhli ruští a norští geologové hlubinným vrtem na Sibiři v roce 1989. Vrt měl sloužit k prognózování zemských otřesů. Přistoupilo se k snímání šumů v tektonických deskách. Ruský vědec Dimitrij Assakov prohlásil, že v hloubce 16 km navrtali dutý prostor, ze kterého pomocí mikrofonu bylo slyšet křik lidských hlasů. Měření teploty odpovídalo hodnotě 1100 stupňů Celsia. Dimitrij Assakov prohlásil doslova:„Nevěřím v Boha, ani v nebe, ale nyní věřím v peklo. Jsem přesvědčen, že jsme navrtali strop pekla. Slyšeli jsme lidi, kteří vyli bolestí – byly to miliony hlasů!“ Vrtné práce byly zastaveny, neboť sovětští pracovníci propadli panice..."

samozrejme vzduchové dutiny a mega hlbka v spojení s ohnivou lávou robia svoje ..tie strašidelné pazvuky nee " duše ..ani ľudia , proste fyzika;..minule keď som robila akési jedlo, z panvice vychádzal fakt pekelný zvuk desivý....ak yb som to nahrala, nikto by neveril čo dokáže stlačený vzduch ..vlastne tio poznáte asi všetci... 


120.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 00:34 avatar
Tak minule si tu dala lepsi obraz pekla - tie gulagy. Fakt hnusne...


83.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 19:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.85.
označiť príspevok

clear1 muž
   6. 11. 2015, 20:00 avatar
a Ty si tam bol, že to vieš ? Takúto rozprávku by mi uverili akurát tak malé deti. Ale zase....niektorí dospelí sú ako malé deti


87.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 20:02 avatar
Ak nebudete ako deti, nevojdete do kralovstva nebeskeho.

Ak ti je clearko prednejsie byt obdivovany ludmi ako byt v nebi, kde je len laska, taks a nahanaj so svojou "mudrostou" za obdivom ludi
aj ked nahanat sa za obdivom ludi je vlastne hlupe
Súhlasí lea_pragmaticka1


92.
označiť príspevok

clear1 muž
   6. 11. 2015, 20:13 avatar
Ano tú vetu poznám. Rozmýšľam ako to autor výroku myslel. Naivní ako deti ? Slepo dôverčiví ako deti ? Ľahko ovplyvniteľní ako deti ? Čo myslíš Ty ?

Druhej časti príspevku nerozumiem. Ako si prišiel na to, že mi je niečo prednejšie ako nebo ? Alebo že vôbec riešim niečo také ako nebo ? To aj ja môžem napísať, že Tebe je prednejší posmrtný pobyt v akomsi vymyslenom nebi, ako reálny život ktorý žiješ tu a teraz


123.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 03:27 avatar
Keby si si precital Bibliu vedel by si ako to myslel.

Tentoraz netreba citat 2000 stran ale dost napovie len kapitola, kvoli comu im to povedal.

A nevsimol som si, ze si len nepochopil vtip. O nebi a vobec bohu si velakrat pisal, ze sa nimi nezaoberas, alebo nieco take, pred rokom sme sa bavili a pisal si,tusim aj inym, ze "nikto nic nevie", ci tak.


95.
označiť príspevok

fajer
   6. 11. 2015, 20:23 avatar
ty tak vojdeš do kravskej riti, tvoje príspevky hraničia s retardáciou, ....


91.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 20:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.93.
označiť príspevok

clear1 muž
   6. 11. 2015, 20:15 avatar
tak to sa tam aj celkom tešíš čo ?


106.
označiť príspevok

Karola žena
   6. 11. 2015, 21:47 avatar
83,..aké milé rozprávkové veriaci..a čertova káča budem ja ?


76.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:34 avatar
Ked tu Presvieteny siril socialnu nenavist, tak sa bavilo stale len o tom.

Ked tu Lenin siri nabozensku nenavist, tak sa stale bavi len o tom...

Socialny zmier, nabozensky zmier sa dlho budoval.. ak si to nechate spochybnovat...


77.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   6. 11. 2015, 19:36

Príspevok bol vymazaný administrátorom.78.
označiť príspevok

Karola žena
   6. 11. 2015, 19:37 avatar
a ty si zase nadržaný a zaťažený , prečo sa nevieš odosobniť ?


80.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:40 avatar
Ja?

Uz sa tu kazdy stazoval, ze je toho nabozenstva moc, len netusite odkial to prislo...


82.
označiť príspevok

velasquez
   6. 11. 2015, 19:46 avatar
Za Leine temy som strasne rad, aj ked radsej treba zit, ale to ze sa sem registruje jeden fanatik za druhym len nic povodne df ako vseobecne forum

Ak tu budu temy len od Lei pod vedenim Ducha Svateho ok, inak radsej ako fanatikov vseobecne temy aj z bezneho zivota
Súhlasí lea_pragmaticka1


88.
označiť príspevok

veriaci-3
   6. 11. 2015, 20:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.124.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 03:35 avatar
Lea dava vela tem aj o Biblii (ako tuto), Jezisovi, o modlitbe, svatych, nie?


74.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 19:34 avatar
To je znakom všetkých cirkví, siekt, hnutí, či už vo väčšej alebo menšej miere...


84.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 19:57 avatar
neboj Sa zlej odpovede , veľa ľudí to ma domotané a BOH v Písme hovorí ,, môj ľud bude hynúť z nevedomosti"
Tak Sa snaž pochopiť...


90.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 20:05 avatar
náboženský ľudia sú slepí ako aj ateisti na tom sa dá zmeniť všetko ,len ak pochopia....


94.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 20:22 avatar
J.Tull neviem odkiaľ máš taký výklad Písma ale asi tiež nie z Biblii. Uhádol som ?


96.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 20:31 avatar
Velasguez...vieš o tom že len fanatik nemôže zniesť iný názor a od pravdy ho uši svrbia??? aj Hitler bol taký.....


97.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 20:49 avatar
clear1....auto výroku- ak nebudete ako deťi nevojdete do kráľovstva nebeského "je ˇJEŽIŠ. A to znamená ak nebudete dôverovať jeho slovám ktoré hovorí v Biblii a riadiť sa nimi ako deti ktoré dôverujú svojmu otcovi, vtedy nevojdete do Kráľovstva Božieho....a to nie len na úrovni ,, verím že je" .....


98.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:12 avatar
veriaci- má pravdu Lea Si v tom až po uši ,otvor oči a začni konečne čítať to čo čítať má každý kresťan a nezapodievaj sa z okultizmom....pretože aj to sa Bohu protiví, a prestaň Sa klaňať modlám.....dobre sa Ti bude vodiť....


99.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:20 avatar
takto vyzerá pravá cirkev Ježišova
http://www.youtube.com/watch?v=kqANd2aw8Mc Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


100.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 21:24 avatar
To o sebe tvrdý každá...


101.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:30 avatar
to je sice pravda že to tvrdí každá, ale len jedna sa nespája zo žiadnou inou cirkvou a žiadnym iným náboženstvom..,a len jedna má za najvyššiu autoritu svojho Pána Ježiša Krista....Kráľa kráľov a Pána pánov


102.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 21:33 avatar
Ktorá to je, a čo ju ňou robí? Kde Ježiš tvrdý, že On sám je Kráľ kráľov a Pán pánov?


103.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:44 avatar
Mierotvorca ...a v Biblii máš napísané ktorá cirkev je označená ako veľká smilnica ktorá smilní s kráľmi zeme...taká je len jedna...


109.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 21:53 avatar
Je jasné, že o ktorú ide...ale ktorá ide v súlade s Bibliou, lebo takej nieto do dneška....A nakoniec, Ježiš aj tak neprišiel založiť nejakú pozemskú cirkev, jeho poslanie má oveľa väčší význam...


104.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:47 avatar
pravú cirkev robí pravou to,že má všetky vlastnosti opísané v Biblii...


107.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:48 avatar
a sú to vlastnosti ktoré nejdu proti Božiemu Slovu...


108.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:48 avatar
to znamená že idú v súľade s ním


110.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 21:54 avatar
veď Biblia je návod...toto nechápu všetci Tí ktorí nasledujú bludné učenia... ,,keď slepí vedie slepého ,obaja padnú do jamy"


111.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:13 avatar
a taký blud máš od kiaľ že Ježiš neprišiel založiť cirkev.Veď on sám mal učeníkov v tej dobe a kázal im aby učili a hlásali evanielium. Evanielium je v preklade dobrá správa a tá znie že človek má možnosť prijať a uveriť slovám ktoré Ježiš hovoril že on je cesta pravda a život večný kto uverí a pokrstí sa má život večný...to je tá dobrá správa


112.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 22:16 avatar
Čiže jeho Slovo, žiadna pozemská cirkev...


113.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 22:16 avatar
Jeho Slovo, je Pravdou, Cestou a Životom, teda žitie podľa tohto Slova...


114.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:18 avatar
a napokon ,myslíš že niet nikoho kto by bol prežil s tých ktorý nasledovali Ježiša a šlo to s pokolenia na pokolenie aj keď ich prenasledovala smilnica a vraždila Ích
aj o tom máš písané v Biblii...jedine Biblia Ti ozrejmí veci ,preto sa túto knihu pokúšali znieť zo sveta ale Boh to nedovolil a nedovolí...


115.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:21 avatar
jeho slovo je ostrejšie ako dvojsečný meč tak je napísané a je to pravda a aká iná cirkev by to mala byť keď nie pozemská? On ju nazýva svojou nevestou...


116.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:32 avatar
najdi Si niekde na webe Bibliu a tam sa čosi dozvieš viac a Biblia sa nedá vysvetlovať niekoľkými spôsobmi ako niekto tvrdí lebo ten čo to tvrdí má v sebe bludné učenia respektíve zlého ducha a tak nič nechápe ako slepí...a litera zabíja ale duch oživuje to je tam tiež napísané ale keď je niekto duchovne slepí tak to nepochopí, tak ako nechápali v časoch Ježišových farizeovia a zákonníci...tak je to aj dnes...,


117.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   6. 11. 2015, 22:33 avatar
Mám doma niekoľko Biblii, takže poznám to a myslím si, že išlo o cirkev v duchovnom zmysle, nie pozemskom...


118.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:41 avatar
somrád že som mohol s Tebou pokecať ,ostaň zvedavý a nevzdaj sa hľadania pravdy.Je totiž úplne iná ako Si niekto myslí veľa ľuďom spôsobuje pravda svrbenie uší ako je aj napísané.Ale kto hľadá- najde.... dnes tu mnohých svrbeli uši...Čau


125.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 04:28 avatar
Kazdy veri, ze ma tu jedinu pravdu, kazdy si ju dokaze argumentacne obhajit, ze uz mame tolko pravd, ze ani nevieme ktora je ta prava..  


119.
označiť príspevok

časčas
   6. 11. 2015, 22:48 avatar
ešte chcem dodať ,logicky, prečo Bibliu chceli zničiť a prečo Si niekto dal tú robotu a v ekumenickom preklade poprepisoval a podopľňal odstavce svojimi výmyslami a niektoré úplne vynechal takže tam nie su .Zajtra môžme pokračovať ak ťa to bavý večer okolo vôsmej najdi Si Roháčkov preklad a uvidíš tie rozdieli ,vždy chce niekto pravdu zakryť ale to sa nepodarí nikomu


126.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 07:40 avatar
ano Wolfe , každý verí vo svoju pravdu a to je ten problém taký človek potom ani nepočúva ostatných.Ale je fakt ktorý nepoprie nik a to že pravda je vždy vo všetkom len a len jedna tak ako voda v hrnci ako slnko slnko svieti niekto povie cez deň a niekto že vždy tak ako že Ti rastú vlasy na hlave, toto sú fakty a pravdy ale keď človek vlastným rozumom začne špekulovať a prekrúcať tak zistí že vlasy na hlave nerastú ale na pokožke že voda v hrnci nie je ale pod pokrievkou a slnko tiež nesvieti len cez deň a tak Si tú pravdu každý upraví ako sa mu hodí....ale fak je len jeden sutočnosť len jedna a to je tá pravda...človek musí byť veľmi zvedavý a vytrvalí aby prišiel na niektoré veci...


127.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 07:53 avatar
Ostatni, nie su tiez nahodou ti ktori maju tiez "svou pravdu"? (recnicka otazka - radsej to napisem, lebo niektorych to matie)

Presne tak! Pravda je len jedna.. Nemas sancu urcit, ktora je ta spravna.. Aj ked budes mat pocit ze jedna je spravna, zas to bude len pravda tej skupiny, ktorym si dal za pravdu + tvoja..

Pouzivas analogiu, kde zjednodusujes veci, a davas tam fakty, ktore mozes dokazat ako tak, a nie ich len interpretovat..

Biblia je napisana velmi nejednoznacne... Nehovoriac, ze niekedy je pisana dost kontroverzne a nevieme co si z nej zobrat.
Niektori podtrhnu nedolezite veci a spravia z nich dolezite a uplne zadupu ine podstatne atd...


128.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 07:56 avatar
Ozaj 126. este taka vec mimo temy. Ked na niekoho reagujes, tak klikni na jeho prispevku na link "reagovat" aby ludia vedeli, na co reagujes, pretoze kontext moze byt niekedy tak siroky, ze to moze byt reakcia na niekolko inych prispevkov.
Druha moznost je napisat na zaciatku svojho prispevku, cislo prispevku, na ktory reagujes.
Mnohi to robia kombinovane...


130.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 08:17 avatar
snáď som sa to už naučil ,píšem že som tu prvý raz..


129.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 08:10 avatar
128 nie som tu dlho a poviem pravdu nikdy som takto nepísal ale dal som sa vyprovokovať lebo niektoré myšlienky sútu úplne ,,mimo". Ešte k Biblii. Biblia sa vysvetluje sama a sama aj odpovedá ale nie je možné toto poznať. Preto je tam aj veľa veršov na toto napísaných ,napríklad - ,, majú uši a nepočujú majú oči a nevidia " ale toto sa vsťahuje podľa Slova na telesných ľudí ktorý nie sú znovu zrodený t.j. ktorý uverili a pokrstili sa slová Biblie môžeš uchopiť len v prítomnosti ducha svatého a kto toto neakceptuj nemá možnost pochopiť a darmo nad tým budeš rozumovať a špekulovať ak poznáš Bibliu a čítaš ju ako knihu alebo román tak nemáš šancu...
Súhlasí veriaci-3, bázeň


131.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 08:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.132.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 09:02 avatar
131no neviem či si budeme rozumieť ,nadávať niekomu by asy nepridalo na dôvere ale som vďačný za úprimnú simpatiu. Pravda je totiž na strane toho kto ju pozná a proti takému človeku nie je možné argumentovať ...je tu veľa pokrívených ale to sa časom u niektorých spraví....ide totiž doba a už je aj tu kedy aj slepí budú vidieť ...


158.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:30 avatar
132: Veriaci totiz poukazuje na mna.. Niekdy nie tak davno som bol neveriaci. Utocil a nadaval mi uz vtedy, pritom som len normalne diskutoval... ano je blbe ze pouzivam dost casto recnicke otazky, a tak je tazko rozpoznat, ci sa naozaj pytam, alebo rozpravam v recnickych otazkach..
Zacal mi hnusne nadavat ( tak som mu nedaval ani ja )... ani dlho potom, (vlastne klasicky ako nejakou nadavkou som mu nevynadal este nikdy). Ide o to, ze trpi stihomamom, ze chcem zviezy niekoho z viery.. Ze pretoze mam sam problem uverit atd..

Stal som sa veriaci.. myslis ze sa nieco zmenilo? Nic!

Ja len, ze aby si bol v obraze..
Ja sa nemusim hadat s nikym kto na mna neutoci, nezhadzuje ma alebo ma nezosmiesnuje..
A hlavne pouzivat argumentum ad argumentum a nie argumentom ad hominem


163.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.164.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 14:23 avatar
Veriaci, wolfe je síce trošku vzťahovačný, ale neradil si pred chvíločkou časovi, že sa nemá nechať vyprovokovať?  
Súhlasí Wolfe


165.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.166.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 14:29 avatar
Riešim tvoje neadekvátne správanie, ale v dobrom ťa napomínam, Veď sa troška ovládaj a buď príkladom


168.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.169.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 14:39 avatar
Aha, takže vlastne robíš to isté, čo Wolfe...?  
Pozri, keď nevidíš chybu, na ktorú ťa upozorňujem, mne sa s tebou hádať nechce )) Veď rob jak myslíš.


172.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.173.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 14:44 avatar
Niet nad teplé lidské slovo, zahřeje u srdce  
Súhlasí Wolfe, clear1, milky945


175.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.188.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 16:33 avatar
Perfektny priklad ako niektori ludia ohajuju svoje zle ciny a este pomaly zo seba robia mucennikov  
Súhlasí Mierotvorca


201.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 18:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.202.
označiť príspevok

Mierotvorca muž
   7. 11. 2015, 18:27 avatar
A takto to končí...To nič, len za sklom aj tak len... 
Súhlasí Wolfe


205.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 19:16 avatar
no tak v takomto zoskupení som ešte nebol ,je to tu riadny babilón musím teda napísať že takýto cirkus som nečakal tu snáT niet nikoho kto by chcel komunikovať na úrovni dialogu s úctou jeden k druhému.Lebo toto čo tu čítam je všetko možné len nie kresťanský výrok. Neveril by som v akom hnoji sa niektorí tápu....lepšie je byť absolutním nevercom ako skazeným katolíkom...neverec sa dokáže viac naučiť....
Súhlasí veriaci-3


206.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 19:32 avatar
mal by si riesit svoje chyby, dalsi fanatik ktory zas zacne poukazovat na vsetkych okolo tu naozaj nechyba

katolici su zli, tzv. neveriaci su zli, len ty a tvoja sekta dobri

kvoli Leninovmu sireniu nenavisti ideme riesit nabozensku slobodu?


211.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 22:42

Príspevok bol vymazaný administrátorom.219.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:56 avatar
CasCas... nic v zlom, ale ak ti mam poradit, utec odtialto cim skor...
Ktokolvek sem pride, nakoniec napachne akousi ponorkovou chorobou.. Vies vznikaju tu rozne skupinky so sympatiami a antipatiami...

Nie som nejaky super dobry, ale myslim, ze ked som sem vkrocil tak som bol urcite trochu lepsi..
Potom zacnu na teba utocit a "napachnes" a budes v strehu, kto na teba chce utocit uz len preto, ze si zvyknuty, ze na teba utoci..

Samozrejme najde sa tu par vynimiek.. Ak by som mohol, tak by som dal do popredia Piskotku a Rose.Madder...
Ak by som mohol doporucit, tak najdradsej diskutovat s nimi a nas ostatnych pre istotu ignorovat  


174.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.182.
označiť príspevok

rose.madder žena
   7. 11. 2015, 15:03 avatar
veriaci, ber to ako skúšku. nielen viery, ale aj vlastnej trpezlivosti a sebaovládania. a teraz to zjavne nezvládaš. je v poriadku, že človek občas buchne, ale prečo ....skús porozmýšľať, či je naozaj chyba len v tých druhých.
a taký pekný avatar máš : )
Súhlasí Wolfe, milky945


183.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 15:07

Príspevok bol vymazaný administrátorom.185.
označiť príspevok

rose.madder žena
   7. 11. 2015, 15:12 avatar
si predstav ako Ježiša urážali, ponižovali, ubližovali mu a to bol čistý a nevinný, nie ako my.... vrátil niekedy úder? bol agresívny a vulgárny? mlčal, ked ho urážali a prijal každé utrpenie za svoju pravdu.
niečo pokojné a krásne pre teba a už idem niečo užitočné robiť, zase tu márnim čas, joj.
http://www.youtube.com/watch?v=OSowLIoSXgQ Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí veriaci-3


177.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 14:51 avatar
172 toto sú slová vola veriaceho...
p.s. to sa ani trochu nehanbíš vydávať sa za veriaceho a správať sa ako imbecil?


180.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.181.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 15:02 avatar
180 to je OK že veríš ale to Ťa neoprávňuje na to aby si druhým nadával


184.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 15:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.186.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 15:18 avatar
a prečo by si mal nadávať jedným alebo druhým


200.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 18:14 avatar
Kde si bol Bombolko, ked nadavai veriacemu?  


217.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:51 avatar
Velasquez, kde si bol, ked ja som uplne normalne argumentoval a on si vzal nieco do hlavy a zacal mi nadavat, a ja som mu aj tak nenadaval ale snazil sa s nim viest normalny dialog.. napriek jeho utokom..
Kde si bol, ked to iste robil Tullovi, alebo Nadji a dalsim?

Velasquez si len predpojaty, pretoze som ta raz napominal, ked si na niekoho utocil a odvtedy si najdes kazdu moznost ako utocit na mna..


250.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:26 avatar
Ano, vsetci su predpojati, jesitny blbecek
Súhlasí veriaci-4


256.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:31 avatar
Docela si ma rozosmial...
Pretoze ked sa na to co si napisal pozriem z mojho uhla pohladu...


261.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:37 avatar
Ja som ta nerozosmial  

Si stastny ze mas na svojej strane svorku  


262.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:38 avatar
ty si v podstate zbabelec, spoliehajuci sa ze admin bude len na urazky medzi riadkami


270.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:56 avatar
Ja sa na nic nespolieham..
Bola moja chyba, ze som sa spoliehal na to, ze pravda je to co niekto o mne povie, namiesto toho aby som sa spoliehal na usudky ludi a podla toho som reagoval...

Ty si fakt dost kontroverzny clovek..
Ked niekto nema rad konflikty a utocenie tak je slaby a zbabelec a nie je dost silny na toto forum
Ked niekto utoci, tak je nenavistny atd...

Ked utoci tvoja oblubena strana (tvoji obubeni ludia popripade v tvoj prospech), tak to sa ani nepozeras bokom, ale este pridas svoje utoky...
Ked sa kritizuje na toho dotycneho, tak vsetci su zli (toto nie je to spravne slovo, ale fakt si nedam tu namahu aby som hladal tvoje negativne frazy) a utocia len na toho dobreho, na zlych si netrufnu atd atd...

To je vsetko tymto som skoncil, mozes kludne pokracovat v tvojej oblubenej cinnost a dalej na mna kydat... na rozdiel od teba, viem sa bavit aj mimo df a ked aj na df, tak hlavne nie tvojim sposobom...

Nabuduce sa pokusim reagovat len na nejake argumenty ak si toho schopny a tvoje utoky budem proste ignorovat. (Ako som napisal, pokusim sa, predsa len som emotivny nedokonaly a ako si povedal jesitny clovek)

Cau


283.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 01:11 avatar
Jo, jo, jo


265.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:44 avatar
Nerozosmieval, ale rozosmial..
Ja nie som v ziadnej svorke, kazdy si len napise co si mysli...
Ked to bolo naopak a bol som kritizovany ja viacerymi, tak ti to az tak nevadilo..
Nie je to nahodou pokrytectvo?


267.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:50 avatar
Ja som ta nerozosmial  

Si stastny ze mas na svojej strane svorku.


268.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:51 avatar
Tak tak vsetci su pokrytci, aj ty, ale musi ti to povedat aspon polovica


272.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:58 avatar
Mas problem s matematikou.


285.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 01:12 avatar
S archeologiou, nie?


286.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 07:23 avatar
Mylis 3 - 5 ludi s polovicou fora...


191.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   7. 11. 2015, 17:34 avatar
Najväčší tupci sú resvedčení o tom, že všetkému rozumejú...
Súhlasí clear1, Wolfe


192.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   7. 11. 2015, 17:35 avatar
O Bohu nevieš vôbec nič. Finito.
Súhlasí clear1


422.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:08 avatar
172...Veriaci........"Nech z vašich úst nevychádza žiadna skazená reč, ale každá reč, ktorá je dobrá na budovanie podľa potreby, aby odovzdala poslucháčom to, čo je užitočné.“....."Nech je vaša reč vždy ľúbezná, okorenená soľou, aby ste vedeli, ako by ste mali každému odpovedať."..........riadiš sa touto zásadou?
Súhlasí Wolfe


423.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 01:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.453.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 11:05 avatar
"ja si svoje spravanie budem zodpovedať neboj Shagara" >> Ako som uz daval v tejto teme citát

"Sú ľudia, ktorí povedia Bohu: Buď vôľa tvoja. A sú ľudia, ktorým Boh povie: Dobre, buď po tvojom."

"si ubohy Shagara, uz nic ine ti neostava len sudiť...." >> A co robis ty akoze mne? Ty ma nesudis? Vyber to brvno..


425.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 01:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.170.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.171.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 14:42 avatar
A budem sa a budem a budem požiarníkom...    
ok, už som tíško


187.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 16:30 avatar
Ano, je dost mozne, ze som vztahovacny, priznavam...

Inak niektori ludia radi ukazuju prstom a sami sa nepozru do zrkadla...
Ale ved nebudem to viac komentovat, on sa reprezentuje sam...


196.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 18:00

Príspevok bol vymazaný administrátorom.314.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 20:08 avatar
Veriaci...196......už si pochopil,aký duch ťa vedie? Čo myslíš,....používa duch svätý takýto slovník? Máš iba jednu voľbu....dalej hladaj pravdu a ovládaj sa!


315.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 11. 2015, 20:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.321.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 00:01 avatar
Peter sa snazil chranit Jezisa, ked ho chceli odviest, pretoze vedel, ze ho chcu umlcat... Vytrhnes si z kontextu nejaky vers, aby si sa nim mohol obhajovat. Peter chcel obranit Jezisa, koho obranujes ty? Len svoje podle spravanie.

Neviem, co mas so svedomim, ale kludne by si tu prezentoval aj to, ako si pred Bohom obhajis aj vrazdu (ktorou si sa mi mimochodom okrem fyzickeho nasilia tiez vyhrazal ...kontext + prispevok 167)


323.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 11. 2015, 00:41

Príspevok bol vymazaný administrátorom.325.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 00:48 avatar
Ty si fakt fandis..
Chovas sa ako chrapun, tvaris sa ako mucenik ktoreho skusa Boh...
Ty asi nie si uplne v poriadku..

Ved sa pozri co pises a co robis!!

Vyhrazas sa mi fyzickym nasilim a smrtou a ty si ten chudacik?
Ty si ako ti inkvizitori. co robili zlo "v mene" Boha...


333.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 11. 2015, 01:01

Príspevok bol vymazaný administrátorom.335.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:00 avatar
Taki ludia ako ty dali ukrizovat Jezisa...

Akeho ziveho Boha som ja odmietol?
Ja verim v Boha!


338.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 02:14 avatar
Daj sa vysvatit.


340.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:19 avatar
Za knaza?


198.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 18:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.212.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:43 avatar
Nadja ta tu napominala, ale ja som jesitny..
Co sa mne nepaci? To co hovoris, je len a len tvoja vlastna vizitka...


213.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 22:48

Príspevok bol vymazaný administrátorom.215.
označiť príspevok

Nadja žena
   7. 11. 2015, 22:49 avatar
veriaci, nepreháňaš tu už fakt moc? Si v poriadku?
Súhlasí veriaci-3


218.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 22:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.220.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 22:58 avatar
218
skurvení smradi preložené reformovaní, osvietení duchom...
ty si farizej ako vyšitý , neveril by som ti nikdy ani slovo že si veriaci...keby si mohol tak z teba bude druhý Torquemada
Súhlasí zoozoo


222.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 23:05 avatar
Nadja, dakujem, ale nerad by som aby si sa dostala aj ty do jeho hladacika a nebodaj ti hrozil fyzickym nasilim. Poznas to, je to dobry priklad zleho prikladu.. Veriaci musi hlavne vychladnut.. Teda hlavne by si mal uvedomit, ze nie vsetko zlo pochadza len od inych...
Ja som si vedomy svojho zla, rypani, sarkazmu, (hlavne v urcitych situaciach) ale fakt nemam rad, ked som obvineny z niecoho, co nie som, alebo co som nespravil...


254.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:29 avatar
Nadja je asi najhorsia na foree, uz som to viackrat hovoril.
Zakerna, neutralna, odmietajuca emocie a akekolvek dobro


260.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:35 avatar
Ty veris v dobro ludi?


266.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:45 avatar
Mam rozum.


324.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 11. 2015, 00:45

Príspevok bol vymazaný administrátorom.326.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 00:51 avatar
Raz si s Velasquezom hovoril, ze nikdy nehovorim priamo, ale pritom som bol skritizovany, ked som povedal priamo, co som si o niekom myslel.

Som jesitny, hoci som sa ospravedlnil Karole, a na ospravedlnenie Lei som dokonca vytvoril temu a ked sme sa uzmierili, tak som sa citil super.. toto rozhodne nerobi jesitny clovek!


334.
označiť príspevok

veriaci-4
   15. 11. 2015, 01:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.336.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:07 avatar
Myslim, ze vo svojom svete si ty..
Mozes sa hocikomu vyhrazat, ublizenim na zdravi, zabitim (dokonca dvoma sposobm z toho jeden je dost ohavny) , ale stale si myslis, akoby si bol svaty..

To je ako keby si vrah povedal, ved Boh pochopi, ze ja som to myslel dobre a zbavil som sa odpadu, ja som ten dobry a ten mrtvy je ten zly...

A nevies ani uznat argumenty ... ked sa niekto ospravedlni, tak asi nebude taky jesitny, radsej pokracujes v utokoch a dokonca vyhrazkach s fyzickym ublizenim na zdravi a smrtou..

Zda sa, ze ty si ten, komu sa rozpada zem pod nohami, utocis na kohokolvek, kto ti chce dohovorit a ze ich bolo dost..


327.
označiť príspevok

zoozoo muž
   15. 11. 2015, 00:52 avatar
to sa ako zhoduje?

abload.de Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


322.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 00:07 avatar
Tu sa uz ani neda povedat "Na perach med a v srdci jed"...

17 Nerozumiete, že všetko, čo vchádza do úst, ide do brucha a vylučuje sa do stoky?
18 Ale to, čo vychádza z úst, pochádza zo srdca a poškvrňuje človeka.
19 Lebo zo srdca vychádzajú zlé myšlienky, vraždy, cudzoložstvá, smilstvá, krádeže, krivé svedectvá, rúhanie.


328.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 00:53 avatar
O nadavkach tam nie je ani slovo Wolfik

"Hnevajte sa, ale nehreste"

Atmosferu som tu kazil aj ja. Tiez som prispel k tomu, ze veriaci vyletel. Zato ty si mimoriadne zakerny a zbabely.


337.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:10 avatar
"Zato ty si mimoriadne zakerny a zbabely. " >> Zlodej krici, chytte zlodeja..

Ked sa mi niekto vyhraza smrtou, a chce ma odstrelit ako psa, tak ho nazves priamy.
A tiez je uplne v poriadku, ked ma chce dat napichnut na kol..

Co za ludia to ste?!  


339.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 02:18 avatar
Tak ked tu prevladne zakernost tvojho typu miesto priamosti a srandy, bude to ako na inych forach, ty tupec


341.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 02:21 avatar
a nenazyval som veriaceho priamym, ale vseobecne, aj s nim, tu bolo dobre, lebo sa hovorilo priamo

nie je to len tvoja chyba, ludia nemozu hovorit priamo, lebo ich zabanuju. a vy, pacifisti, a zakeraci to radi zneuzivate, zalujete, urazate, ale nenapadne


343.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 02:22 avatar
ja sa tiez neodvazim hovorit priamo, lebo od mardovych cias si clovek nie je isty nicim


345.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:33 avatar
Ja hovorim priamo to co si myslim...
Niekedy som mozno unaveny, alebo proste chcem mier, nebavia ma proste tieto zabomysie vojny..
Ale na druhu stranu ma stve, ked ma niekto obvinuje, alebo tvrdi nieco, co nie je pravda.

Co sa tyka zabanovania, je mi to jedno, ak si nemozem povedat co si myslim, tak o com to je?
Ale vzdy sa to da povedat bez nadavok, utokov a zosmiesnovania..
Pozri, myslis, ze ma bavi hadat sa s tebou alebo veriacim?
Myslis, ze by som nebol radsej , aby sme boli ok?
Ale to z vasej (tvojej a veriaceho) strany nehrozi, pretoze si budete vzdy mysliet, ze ja som ten zly, zakerny, jesitny a neviem co
este..

Niekedy mam pocit, ze teba normalne diskusie otravuju, a skor ta naplna nieco, kde vznikne konflikt (len moj nazor).
Veriaci ma zas utkvelu predstavu, ze chcem niekoho vyviest z jeho/jej viery, Lucifero sem daval otazky citoval bibliu, spravil uplny serial, ale bolo to ok...lenze na mna veriaci utoci aj v nenabozenskych temach..
Ja nie som dokonaly, tiez mam urcite hranice, a potom si tiez do neho rypnem.. a ked to spravim tak poukazuje.. aale som sa prejavil, to ze on sa prejavoval cely cas nevidi
Tot vsjo... tym koncim


348.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 19:58 avatar
hadky nebavia nikoho... mozno cholerici a sangvinici sa hadaju radsej ako flegmatici, melancholici. je tvoja vina ze neuznavas pestrost zivota a keby si dajme tomu flegmatik budes nutit vsetkych, aby boli tiez.

ako tak hadat sa nechce nikomu, ale ty sa budes, dokedy ta budu mat ludia za hriesneho


349.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 22:08 avatar
Ked sa nechcem hadat, tak som flegmatik?
Ty sa tvaris ako krestan, a chces mat hadky a rozpory, tak ja neviem ako to ide dokopy..


350.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 22:58 avatar
Predstav si štyroch ľudí, ktorí idú postupne za sebou tym istým chodníkom ku horskej chate.
Na chodníku leží veľký kameň.
Prvý prichádza k nemu vkusne upravený sangvinik. Keby nemal na sebe pestrofarebné tričko a elegantné golfky, jeho najnovšia viazanka a žehlenie na nohaviciach, by priam žiarili. Ma dobrú náladu, nič ho nehnevá. Nemáva veľké starosti, niekedy ani z tých veľmi vážnych vecí. Prečo by si mal teraz robiť problémy? Pre nejaký kameň na ceste? Veselo ho preskočí a kráča ďalej.
Za ním ide melancholik. On berie život vždy vážne. Rád premýšľa, hľadá súvisi medzi vecami a udalosťami. Ma preto len zriedkakedy veselú náladu. Aj teraz. Ponorený do svojich problémov, pomaly kráča vpred. Ked zbadá pred sebou na chodníku kameň, začne nahlas rozmýšlať: To sú dnes časy. Kam to len spejeme. To nebol múdry človek, čo privalil ten balvan na chodník. Čo keby sa tak na ňom niekto potkol? Mohol by si aj nohu zlomiť... Kto by mu potom tu v lese pomohol? Čo teraz. Mám ho odvaliť? Možno je ťažký, sotva by som ho zdvihol. Keby aspoň ten sangvinik počkal. Ale tomu je to jedno. Kráča si akoby nič. To sú dnes ľudia... A bol by tak na mieste krútil hlavou ešte hodnú chvíľu, keby nebol zbadal prichádzajúceho flegmatika. Pretože melancholik má veľmi rád svoju samotu, pobral sa za sangvinikom, ktorý ho už i tak nechával hodne za sebou.
Flegmatik sa blížil ku kameňu pokojne, on vždy tak chodieva. Do Vianoc času dosť, načo ten zhon? Aký pekný kameň. A práve na chodníku, akoby tu na mňa čakal. Oddýchnem si. Sadol si teda a oddychoval. Oddych - to je preňho.
A ak už skutočne musí niečo robiť, tak potom pomaly. A najradšej takú prácu, pri ktorej netreba rozmýšľať. Je dobrosrdečný a preto nič zlého netušil, keď videl pevným a ráznym krokom prichádzať cholerika.
Pretože cholerika prekážky priam priťahujú, chytil flegmatika a kým sa ten stihol spamätať už lezal vedľa chodníka. Potom bez slova odvalil kameň. Ked bolo po všetkom, bezcitne sa spýtal flegmatika: "Neľúbi sa ti niečo?"
Ale nie, mne je tu dobre, odvetil flegmatik. Mohol si ma síce aj jemnejšie odložiť, myslel si v duchu, ale aj tak dobre. So slovami "No veď preto", pokračoval cholerik vo svojej ceste.
A kedže uháňal ako vždy, onedlho dobehol melancholika. Ten, ked ho videl prichádzať, bojazlivo ustúpil. "Ešte by ma zadlávil", povedal si v duchu a potom dlho rozmýšľal čo by sa mohlo stať, keby ho nebol včas zbadal a keby sa mu nebol vyhol. Aj ho mrzelo, že musel ustúpiť práve on, ale bál sa konfliktu. Cholerik vie človeka ponížiť. Rozum ma síce bystrý, ale srdce z kameňa. Radsej s ním pokoj. Sangvinik sa cestou každému prihovoril, nuž nečudo, že cholerik o chvíľu aj toho dobehol a prišiel ku horskej chate ako prvý.

To je takzvana pestrost zivota.


351.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 23:02 avatar
Tieto 4 zakladne povahove typy su zname snad 2000 rokov.


344.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:23 avatar
Strasne priamo.. ked hovoril o tom, ze v RKC nie je pravda, tak si rychlo stocil... oo u nas su rovnake chvaly ducha svateho ako u vas, TAKMER TOTOZNE...

Bojis sa, ze by si stratil jedinu oporu, a tak mu lezies do zadku, nech povie co chce..
A ze kto je tu falosny a zakerny...  


342.
označiť príspevok

Wolfe muž
   15. 11. 2015, 02:21 avatar
Povedz mi nieco o mojej zakernosti...
Urcite si na to napisal esej...

Len tak skus si statisticky spocitat, kolkokrat nadaval veriaci mne a kolkokrat ja jemu,
kolkokrat ty mne a kolkokrat ja tebe?


176.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 14:50 avatar
163 teraz z Teba prehovoril duch svätý....Ježiš sa nad tým isto v hrobe obracia :-))


178.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:53

Príspevok bol vymazaný administrátorom.179.
označiť príspevok

Bombolo
   7. 11. 2015, 14:54 avatar
ale keď číta čo píšeš tak sa tam isto poberie naspäť


190.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 16:49 avatar
"ako som si vsimol tak sa pomaly ale isto zakerne zahryzavas do časčas" >>
Mohol si si vsimnut akurat to, ze som s nim zacal debatovat.
Ale take ty, kedze vies len kazdemu na koho natrafis nadavat a vyhrozovat fyzickymi utokmi ci dokonca smrtou nepoznas..

Vlastne neviem, ci by som ta nemal kontaktovat admina, a nahlasit ta na policiu za vyhrazanie sa ublizenim na zdravi, ci dokonca smrtou..


225.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 23:13

Príspevok bol vymazaný administrátorom.227.
označiť príspevok

Karola žena
   7. 11. 2015, 23:17 avatar
225,..veriaci..zájdeme na ferneta upraviť krvný tlak ?... 


229.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 23:23

Príspevok bol vymazaný administrátorom.233.
označiť príspevok

Karola žena
   7. 11. 2015, 23:40 avatar
fakt *? ...ja pozývam, ty platiš ..tak to beriem..
Súhlasí veriaci-3


235.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 23:55

Príspevok bol vymazaný administrátorom.243.
označiť príspevok

Karola žena
   8. 11. 2015, 00:09 avatar
pooočkaj.. nezabije ma tvoja žena ?

samozrejme že nemôže prísť aj clear kaziť deň a chuť fernetu  
Súhlasí Scarlet666


248.
označiť príspevok

veriaci-3
   8. 11. 2015, 00:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.258.
označiť príspevok

Karola žena
   8. 11. 2015, 00:32 avatar
jj..môže prísť aj manželka ...ale nee že ma zatiahnete do kostola  


269.
označiť príspevok

veriaci-3
   8. 11. 2015, 00:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.280.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 01:07 avatar
budete moct svorne nadavat na Krisotvu cirkev


282.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 01:07 avatar
budete moct svorne nadavat na Kristovu cirkev


271.
označiť príspevok

clear1 muž
   8. 11. 2015, 00:56 avatar
no tomu ver že tam clear nebude. O čom by sa s vami dvoma asi tak bavil.. Jedna je intergalaktická, a druhý je dva x narodený, už vidím tie vaše témy   photo4.ask.fm Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


273.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 11. 2015, 00:59

Príspevok bol vymazaný administrátorom.275.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 11. 2015, 01:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.278.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 01:05 avatar
a to pises teda o YQ?
ani na tuto skratku si si nevedela v rychlosti spomenut?


276.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 01:03 avatar
a vidis. uz si zase doma ty absolventka harvardu


279.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 11. 2015, 01:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.281.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 01:07 avatar
haha. tebe kto zdochol?
Súhlasí velasquez


277.
označiť príspevok

clear1 muž
   8. 11. 2015, 01:04 avatar
ale no, že sa nehanbíš. Choď si vypláchnuť ústa !  


284.
označiť príspevok

Scarlet666 žena
   8. 11. 2015, 01:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.230.
označiť príspevok

clear1 muž
   7. 11. 2015, 23:23 avatar


240.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:04 avatar
Skoda, ze nevidis utoky z svojej strany...


242.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 00:08 avatar
napisal si to prilis zjemnelo wolfe.
dasie argumentovanie s tymto fanatikom? voda v kosi.
tuto by nemalo platit kto do teba kamenom, ty do neho...


249.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:23 avatar
Nie som ako on, nepotrebujem a nechcem niekomu vulgarne nadavat, alebo sa vyhrazat ublizenim na zdravi, ci dokonca smrtou...
Nepaci sa mi dokonca ani aky som teraz, (som prilis emotivny a ak povedala Nadja, vztahovacny a tak aj tak reagujem blbo)


253.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 00:28 avatar
ouvej...
aj chlapi maju svoje chvile...
Súhlasí Wolfe, milky945


259.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:35 avatar
chcel by som hodit len smajlik, ale to by bol kratky prispevok takze takto
 


264.
označiť príspevok

zoozoo muž
   8. 11. 2015, 00:42 avatar
da sa aj bez.
myslim ze smajly uz vopred ocakavaju kladnu reakciu.
a teraz co?
niekto ti hodi smajla, ako sa s tym vysporiadat, ked nesuhlasis?
toto by malo byt zrusene.
asi mi rozumies...
Súhlasí Wolfe


199.
označiť príspevok

Korund
   7. 11. 2015, 18:13 avatar
Dávaj pozoz ,dedo, keď budeš vstávať zo stoličky, nech sa ti nezakrúti hlava a nespadnú okuliare. :-) :-) :-)


214.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:48 avatar
Korund, to stop.. z veku atd. sa nevysmieva.
Ja si myslim, ze veriaci-3 ani nie je zly, ale je velmi velmi najedovany, a je asi viac vztahovacny, aj ked nie na seba ako tak, ale cokolvek napisem tak vidi vsetko nacervene a ocakava len a len utoky podrypy, pretoze raz si nieco domyslel, a teraz uz mu to smrdi vsade, nech by bola tema o comkolvek aj o malovani kraslic..


221.
označiť príspevok

Korund
   7. 11. 2015, 22:59 avatar
Vy dvaja ste ako dve hrozná. Akurát veriaci je zrelší a šťavnatejší a ty bez chuti a bez šťavy. Máš čo dobiehať. :-) :-) :-)


223.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:11 avatar
Korund je troll. Ked ziska reakcia provokovanim veriacich, bude sa vysmievat z nich, ked ziska reakcie provokovanim veku, bude sa vysmievat z veku. Troll


313.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 20:05 avatar
163......to je kresťanská rétorika. Veriaci....uvedomuješ si,že takýmto slovníkom neohúriš Boha,ale ho zarmucuješ. Preto nič nehovor o správaní....budú to iba prázdne slová.
Súhlasí Wolfe


317.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 11. 2015, 20:24

Príspevok bol vymazaný administrátorom.133.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 09:09 avatar
a smiem sa opýtať kedy Si Ty uveril a dal Si sa pokrstiť a prijal Si Ježiša do svojho života a v akej cirkvi to bolo ???
Súhlasí veriaci-3


134.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 09:19 avatar
To mate tazke  

Na mostě stojí na zábradlí sebevrah a odhodlává se ke skoku. Přiběhne k němu jakýsi člověk a snaží se mu to rozmluvit.
- Počkej, neskákej!
- Proč ne? Už nemám pro co žít.
- Jak to? Je přece tolik věcí, které dávají životu smysl.
- Například?
- No, třeba... Jsi věřící, nebo ateista?
- Věřící.
- Já taky! A jsi křesťan, žid, muslim, nebo něco jiného?
- Křesťan.
- Já taky! A jsi katolík, nebo protestant?
- Protestant.
- Já taky! A jsi presbyterián, nebo baptista?
- Baptista.
- Já taky! A jsi z Původní baptistické církve, nebo z Reformované baptistické církve?
- Z Reformované.
- Já taky! A jsi z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista, nebo z Reformované baptistické církve našeho Spasitele Ježíše Krista?
- Z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista.
- Já taky! A jsi z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista založené roku 1875, nebo z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista založené roku 1884?
- Z Reformované baptistické církve našeho Pána Ježíše Krista založené roku 1875.
- Tak skoč, ty mizernej heretiku!
Súhlasí Peťo, lea_pragmaticka1


135.
označiť príspevok

Korund
   7. 11. 2015, 09:25 avatar
Nie je to síce bájka, ale mohol by si skusiť z "príbehu" aj nejaké to poučenie. :-)


138.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 10:46 avatar
Nepovedz, vtierka.


159.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:41 avatar
Hej, katolici sa vedia vzdy dohodnut:
Kardinal Ottaviani: Modlim sa k Bohu, aby ma nechal zomriet skor, nez skonci koncil. Alespon zomriem ako katolik.

Vtip, ktory koloval po zahajeni 2. Vatikanskeho koncilu: "Vies aky je rozdiel medzi anjelom a koncilom? Andelovi rastu kridla, pricom na koncile sa kridla pristrihuju. Ak koncil nedokaze zjednotit vsetkych krestanov, urcite zvladne aspon rozdelit katolikov...


136.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 09:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.137.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 09:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.160.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:42 avatar
Inkvizicia je nic.. Ak chces ublizit, tak si najdes aj zbozny dovod..
Súhlasí clear1


167.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 14:35

Príspevok bol vymazaný administrátorom.189.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 16:45 avatar
Oj ty krestan!
Súhlasí clear1


193.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 17:53 avatar
Zas mas problem s priamostou? Preco si dobrovolne skodis a chodis diskutovat s priamymi ludmi?


209.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:38 avatar
Ty milujes, ked je Scartett priama, ze?


226.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:16 avatar
Ano, kazdy.

Okrem toho tieto tvoje tahy, ze ked sa pohadas s niekym mu tahas niekoho ineho do debaty su zakernost. Je tu dost tem, kde sa muzska handra hada.

Alebo sa vyjadri tam, alebo si priznaj, ze si zakerny.


228.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:19 avatar
Pohadal si sa s tou muzskou handrou, lebo ti len nevinne povedala, ze si vztahovacny za hadky s dalsou, nazval si ju prostitutkou.


231.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:26 avatar
Ja ju prostitutkou nevolam, viem ze priamu prostituciu nerobi, pisem jej len pravdu, aj to len zo zabavy, ziadna cnost

Predvcerom som ukazal slabost a uprimny zaujem k zakernej, omylom aby si neublizila, ze a uz sa tu nasrala aj rose, co mala dovtedy za jej klamstva a zakernosti zo mna strach, ze dopadne ako Skajka, lebo ak raz ukazes slabost, uz si budu dovolovat dlho.

Su to proste zbabele osoby, rose este viac nez scarlet, podobne ty si zbabelec, za dobrotu okamzite ublizujes, lebo si mysliet ze sa vam nic nemoze stat a pomaha vam to z komplexov.


232.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:31 avatar
su tu ludia roky vulgarne nadavajuci a bojite sa ich, ze sa aj vam ujde

veriaci povedal jednu nadavku a zlietli ste sa vsetci zbabelci ako supy, lebo cakate ze sa vam nic nestane, a veriaci maju odpustit


234.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:48 avatar
a nebudem ti uz nic vysvetlovat, aj tak si zakerny, a keby chcem ja radu, tak sa na mna vys.


246.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:14 avatar
Veriaci nadava uz dost dlho...
Myslim, ze aj tym ktori nadavali vulgarne sa nieco povedalo.. Ale kedze je to zbytocne tak sa na to proste vykaslalo
Tak isto s veriacim - povedalo samu, ked bude dalej nadavat, tak vsetci pochopia, ze je to zbytocne a bude sa to proste ignorovat.. tak ako aj u ostatnych...


244.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:12 avatar
Ja neviem, ale ty si ten (ani neviem fakt ci ta mam volat v muzskom alebo zenskom rode... dokazes uprimne napisat, ci si chlap, alebo zena? Nebavi ma pisat stale oba rody ), ktory tu proklamuje, ze na DF prezije len ten, kto je bez chrbtovej kosti..

Mimochodom, vidis len to co chces vidiet, respektive, ktore ti vyhovuju...
Vies, ze veriaci-3 sa vzdy postavi za teba a tak ti je jedno, ci nadava kazdemu na fore, alebo sa vyhraza, ruka ruku myje..

Za aku dobrotu som ublizil? Veriaci a ty mi chcete len dobre, vsak? Snad nepodlahnes svojej vlastnej iluzii..


241.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:05 avatar
Ja len zrkadlim, aby si sa videl...
Súhlasí veriaci-3


247.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:16 avatar
Ano je to perfektne priame, ked ti niekto vyhrozuje smrtou...


263.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:40 avatar
Zas si zakerny. Citis podporu svorky, tak si zakerny.

Ked ti polovica pisala, aby si sa ospravedlnil, tak si sklapol. Posluchas svorku


216.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 22:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.236.
označiť príspevok

milky945 muž
   7. 11. 2015, 23:59 avatar
219: Už sa ukludni veriaci a dýchaj z hlboka. Takáto reakcia na 189 je dosť prehnaná, ale chápem, keď si zaslepený svojou vierou a ... .


237.
označiť príspevok

milky945 muž
   8. 11. 2015, 00:01 avatar
dal som zlé číslo


238.
označiť príspevok

veriaci-3
   8. 11. 2015, 00:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.252.
označiť príspevok

milky945 muž
   8. 11. 2015, 00:27 avatar
Nevadí mi, že si nasratý, je mi to jedno. Vadí mi, že to ventiluješ tu na df.sk.


156.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:23 avatar
Tak mi vysvetli ak sa biblia vysvetluje sama:

preco si katolici robila obrazky, uctievaju svatych a Mariu, ked je jasne napisane
---
Nebudeš mať iných bohov okrem mňa!
Neurobíš si modlu ani nijakú podobu toho, čo je hore na nebi, ani toho, čo je dolu na zemi alebo vo vode pod zemou!
Nebudeš sa im klaňať ani ich uctievať

======

Preco evanjelici hovoria sola fide a sola scriptura ked
--- (sola fide)
niekto hovorí, že má vieru, ale nemá skutky? Môže ho taká viera spasiť?
Tak aj viera: ak nemá skutky, je sama v sebe mŕtva.
Ale niekto povie: "Ty máš vieru a ja mám skutky." Ukáž mi svoju vieru bez skutkov a ja ti zo svojich skutkov ukážem vieru.
--- (sola scriptura)
spravodlivosť, že idem k Otcovi a už ma neuvidíte,
Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.

======

Preco si svedkvia Jehovovi myslia, ze Jezis bol anjel , ked je napisane
---
Veď kedy komu z anjelov povedal: "Ty si môj syn, ja som ťa dnes splodil" a opäť: "Ja budem jeho otcom a on bude mojím synom"?
A kedy ktorému z anjelov povedal: "Seď po mojej pravici, kým nepoložím tvojich nepriateľov za podnožku tvojim nohám"?
Či nie sú všetci služobnými duchmi, poslanými slúžiť tým, čo majú dostať do dedičstva spásu?

======

Preco letnicnym staci ponorenie=krst (na co dostavaju Ducha Svateho ako na beziacom pase) a Duch svaty (sice hovoria o obetovani sa Jezisa) ale akoby bol Duch svaty.. potom niekde dalej Boh a ovela ovela dalej je jezis..
Zaklad je byt pokrsteny v dospelosti = o je akoby uz mal automaticky Ducha svateho a zacat rozpravat v jazykoch..
Kde sa podel zakon lasky, ktory tak Jezis siril?

Takze ak je biblia taka samovysvetlujuca, preco sa kazdemu vysvetluje inak?


157.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 13:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.162.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 13:49 avatar
Ja som chcel tym povedat, ze kazdy veri v nieco ine.. kazda denominacia...


194.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 17:54 avatar
preto sa to vola rozne denominacie  


195.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 17:56 avatar
Takisto rozni individualisti veria kazdy comusi inemu, preto si zase vravia individualisti, ze veria kazdy individualne


210.
označiť príspevok

Wolfe muž
   7. 11. 2015, 22:40 avatar
ale denominacie nie su len individualisti, su to vacsie skupiny - spolocenstva...


224.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 23:12 avatar
to sme nevedeli, ty idiot


239.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:03 avatar
Nie je zac..  


251.
označiť príspevok

velasquez
   8. 11. 2015, 00:27 avatar
heheh "Ja som chcel tym povedat, ze kazdy veri v nieco ine.. kazda denominacia... "

ved to je priamo definicia slova denominacia, ty debil  


257.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:32 avatar
Ja som zacal pisat o denominaciach, ty o individualistoch... takze som ti len ujasnil, ze som pisal hlavne o denominaciach


245.
označiť príspevok

veriaci-3
   8. 11. 2015, 00:14

Príspevok bol vymazaný administrátorom.255.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 00:29 avatar
Som rad, ze tak vsetko chapes...
Ja taku danost nemam Su veci na ktore mam svoj nazor, ale je to len moj nazor a moje argumenty..
Nikomu tym nechcem nicit vieru alebo nieco co si ty domyslas..

Zaujimaju ma vsetky nazory a vsetky argumenty... ak ja nie som dost dobry v argumentoch, tak pouzijem uz argumenty niekoho proti argumentom niekoho a potom popripade tieto argumenty pouzijem naspat, len preto aby som sa ja sam poucil..
Ved ako pracuju filozofi, vari nie, ze sa ucia z argumentov tych pred nimi? Popripade vynasaju svoje vlastne zavery?

Mimochodom, hovoris, ze som skeptik..
Ak clovek nespochybnuje vsetko, znamena to ze uveri vsetkemu..
Nie je lepsie radsej zistit, kde je klam a kde pravda? (ber to spolu s kontextom toho co som uz napisal predtym v tomto prispevku)
Súhlasí milky945


274.
označiť príspevok

milky945 muž
   8. 11. 2015, 01:02 avatar
Wolfe 156, k poslednému bodu o krste vodou mám krátku poznámku:

Letniční praktizujú krst vodou, aby dostali ducha svätého, ale to je omyl. Predsa Ján Kristiteľ jasne odlišoval krst vodou / jeho krst a Ježišov krst / krst duchom svätým. Preto tiež nechápem, že to nevedia. Okrem toho Ján Krstiteľ patrí do starej zmluvy*, takže jeho krst vodou tiež patrí do starej zmluvy a nemal by sa dnes používať vôbec.

*Mat 11-11-13:
Veru vám hovorím: Medzi narodenými zo žien nepovstal väčší nad Jána Krstiteľa, ale kto je najmenší v kráľovstve nebeskom, je väčší ako on. 12Odo dní Jána Krstiteľa až dodnes kráľovstvo nebeské trpí násilie a násilníci ho uchvacujú. 13Lebo všetci proroci aj zákon až po Jána prorokovali.


287.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 07:42 avatar
Vdaka Bohu, konecne nejake normalne diskutovanie (som uz ani pomaly necakal, ze to tu zazijem), uz mam pocit ze toto by sa malo premenovat na hadacie a nadavacie forum...

Na zaciatok dam tento citat: budem sa k nemu aj tak dvakrat odkazovat:
Mk 16,16-17
6 Kto uverí a dá sa pokrstiť, bude spasený; ale kto neuverí, bude odsúdený.
17 A tých, čo uveria, budú sprevádzať tieto znamenia: v mojom mene budú vyháňať zlých duchov, budú hovoriť novými jazykmi,

Milky, ja som poukazal na nespravne ucenia vsetkych cirkvi... takze tiez nesuhlasim, ze ked je niekto pokrsteny vodou tak je pokrsteny hned aj duchom svatym...
Vsimni si v hore prilozenych versoch, ze tam je napisane, "Tych co uveria, budu sprevadzat tieto znamenia..."
a NIE "Ti co boli pokrsteni, budu spravadzat tieto znamenia...."

Suhlasim s tym a myslim si, ze pokrstenie "vodou" a "ohnom a duchom svatym" su dve rozdielne veci...

"Okrem toho Ján Krstiteľ patrí do starej zmluvy*, takže jeho krst vodou tiež patrí do starej zmluvy a nemal by sa dnes používať vôbec." >> To si ja ale zas nemyslim. Teda to ze by sa nemal krst pouzivat vobec.

Ako vidis, krstenie tam je..

Taktiez Pavol sam spomina (aj ked on sam nebol poslany krstit, ale)
1Kor 1,11-15
11 Lebo z domu Chloe mi o vás, bratia moji, oznámili, že sú medzi vami sváry.
12 Myslím na to, že každý z vás hovorí: "Ja som Pavlov", "Ja Apollov", "Ja zasa Kéfasov", "A ja Kristov".
13 Je Kristus rozdelený? Vari bol Pavol za vás ukrižovaný? Alebo v Pavlovom mene ste boli pokrstení?
14 Ďakujem Bohu, že som nikoho z vás nepokrstil, okrem Krispa a Gája,
15 aby nik nemohol povedať, že ste pokrstení v mojom mene.

A hlavne toto
Mt 28,18-20
18 Ježiš pristúpil k nim a povedal im: "Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi.
19 Choďte teda, učte všetky národy a >>>krstite ich<<< v mene Otca i Syna i Ducha Svätého
20 a naučte ich zachovávať všetko, čo som vám prikázal. A hľa, ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“


288.
označiť príspevok

fajer
   8. 11. 2015, 07:44 avatar
neviem načo tu kopíruješ tie sračky....


289.
označiť príspevok

milky945 muž
   8. 11. 2015, 12:13 avatar
Wolfe, Ján krstiteľ bol prorok starej zmluvy, patril do starej zmluvy, nie do novej, vyplýva to z veršov, ktoré som dal v 274. To je zase otázka, kedy skončila stará zmluva a kedy začala nová zmluva. Myslím si, že stará zmluva skončila smrťou Krista na kríži a začala na Turíce / Letnice. Takže ani podľa toho nie je žiadna šanca, aby Ján Krstiteľ patril do novej zmluvy a to isté jeho krst vodou.

Ja som sa témou krstu už dlho nezaoberal, takže nasledujúce slová ber s rezervou. Vtedy som skúmal hlavne "skutky apoštolov" a vyšlo mi, že je tam kladený dôraz na dva krsty v uvedenom poradí:
1. krst v mene ježiš = očisťuje človeka od hriechov
2. krst duchom svätým = dáva človeku nový život / obrátenie / Kristovu vieru / robí nového človeka
Krstom v mene Ježiš sa človek očisť?je od hriechov, aby mohol "zostúpiť" do človeka duch boží.

Ak obhajuješ krst vodou, potom mi vysvetli, aký ma účel / zmysel, zvlášť keď ježiš krstí duchom svätým. Mimochodom na letnice v Skutkoch 2 boli pokrstení len duchom božím, nie vodou. Ani v Mt 28,18-20, ktoré si citoval nie je voda. Nechcem vyvolávať flame, takže reaguj v klude alebo radšej vôbec.  


290.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 12:24 avatar
Nehovorim ze Jan Krstitel musi patrit do novej zmluvy, ale prikazania od Jezisa ano..
Alebo to znamena, ze vsetky prikazania, ktore nam dal Jezis pred svojou smrtou su neplatne, kedze to je vlastne stara zmluva?
Ake su potom prikazy novej zmluvy?

Pockat ako citam dalej... Takze vlastne tym chces povedat, ze sa nema krstit vodou, ale len duchom svatym?
Ale ako sa krsti duchom svatym?
(Pozri, mozno to dost dobre nechapem, mozno nechapem ako to myslis..)

Viem aky si diskuter, takze sa moc nebojim, ze by sme sa hadali..


291.
označiť príspevok

milky945 muž
   8. 11. 2015, 16:33 avatar
Presne tak Wolfe, v 274 a 289 som spochibnil a spochibňujem len krst vodou, nie krst duchom svätým.

Ako sa krsti duchom svatym?
V skutkoch apoštolských 8 bol čarodejník Šimon, ktorý mal schopnosť robiť divy. Bol s tým spokojný, až kým neuvidel divy ducha svätého, ktoré robili pokrstení. Chcel si kúpiť ducha svetého, čo mu Peter zarazil so slovami, že duch boží sa nedá kúpiť, je to dar. Teraz je na mieste otázka, či toto isté nerobia katolíci so svojimi deťmi? Oni si v podstate tiež kupujú ducha božieho pri krste v kostole a nečakajú na neho ako na dar. ÁNO, DUCH BOŽÍ JE DAR, ktorý sa nezískava obradne ako poistka, aby dieťa nešlo do pekla pri náhodnej smrti ... Téma krstu je na dlhšie / na inokedy, súvisí so Shagarovou témou, lebo pokrstení duchom sú predurčení v:
O aké predurčenie tu ide?

V skutkoch apoštolských 8 je ešte jedna zaujímavá vec. Je tam krst do mena Ježiša Krista a krst do ducha svetého, teda dva krsty ako som písal v 289. Takéto delenie krstov nie je na veľa miestach v Písme. Tu chce len naznačiť, čo sa v skutočnosti pri krste deje. Že ponorením do mena Ježiš sa zakryjú hriechy človeka, lebo získa autoritu Krista, ktorý bol bez hriechu. Meno je autorita. Až keď sa zakryjú hriechy, môže zostúpiť duch boží. Musím sa priznať, že toto nemám tak celkom z vlastnej hlavy, ale dáva mi to super zmysel + sedí to s Písmom.

RE "Ake su potom prikazy novej zmluvy?"
Dobrá otázka, ešte lepšia otázka je: aký je text novej zmluvy, ako znie nová zmluva? Teda aký je novozákonný ekvivalent starej zmluvy / 10 božích prikázaní. 10 božích prikázaní boli body starej zmluvy, no ja osobne nepoznám body novej zmluvy. Teda akými slovami Ježiš uzatvoril novú zmluvu. Ale to je už iná téma, zašiel som priďaleko. Možno to boli slová pri poslednej večery.


292.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 21:32 avatar
"ktorý sa nezískava obradne ako poistka, aby dieťa nešlo do pekla pri náhodnej smrti " >> Hej, to mi tiez pride ako blbost, ci uz to robi katolicka alebo evanjelicka cirkev...

V podstate je to len obycajny zvyk tradicia... v podstate mi to potvrdil aj evanjelicky farar (a dekan na bohosloveckej fakulte), ze v podstate to zacalo tym, ze pokrsteni sa zacali brat a zenit a teraz co s detmi, takze zacali krstit deti...

Ako nemyslel som si nikdy, ze ked niekto je pokrsteny vodou, tak je hned pokrsteny aj duchom svatym...
Myslel som skor, ze je to taka vec, ako napriklad aj vecera panova (katolici to nazyvaju eucharistia - aj ked ono je to pripomienk, nie vdakyvzdanie => takto..., mam pocit, ze katolici davaju doraz na nedolezite veci, proste keby sa nasiel kliniec z Jezisovho kriza, tak by ho najskor nazvali svaty kliniec (nie ze by "nejake" nemali )), proste jeden z takych "obradov" .. neviem ako to nazvat...

Takze
36 "Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?"
37 On mu povedal: "Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojim srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou!
38 To je najväčšie a prvé prikázanie.
39 Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého!
je v podstate stara zmluva?
(inak v podstate "40 Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci." by to aj potvrdil)


293.
označiť príspevok

Wolfe muž
   8. 11. 2015, 21:33 avatar
este taka malickost... sorry, ale klaje mi to oci - spochybnil od chyba
Súhlasí milky945


311.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 02:25 avatar
289....Jánov krst bol krst pokánia. Krst pod novou zmluvou bol krst v duchu svätom. A to,že na letnice bol vyliatý na učeníkov duch svätý,bola počiatočná fáza kresťanstva. Preto iba v tomto prípade krst vodou predchádzal ducha svätého,ktorý bol vyliatý až na letnice. Krst vodou bol len symbol nastúpenej kresťanskej cesty,jej počiatok a symbolizoval oddanosť Bohu a to,že človek zomiera s ohľadom na starý život,na sebecké skutky a oddáva sa novému životu a konaniu Božej vôli.
Krst teda nič neočisťuje. Tú silu má iba viera v Ježišovu krv. Duch svätý zároveň poukazuje jednotlivcom,že majú svoje nebeské povolanie a že sú Ježišovými bratmi.


142.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 11:53 avatar
časčas, k „94“ neuhádol, mám to z Biblie:
Hovoriaci had“
No had bol ľstivejší ako všetky poľné zvieratá, ktoré urobil Pán, Boh, a vravel žene: "Naozaj povedal Boh: "Nesmiete jesť z nijakého rajského stromu!?"
Zázračný strom nesmrteľnosti:
Potom im Pán, Boh, povedal: "Hľa, človek sa stal ako jeden z nás! Poznal dobro i zlo. Len aby teraz nenačiahol svoju ruku po strome života a nejedol a nežil naveky!"
Svetlá na nebeskej oblohe:
Tu Boh povedal: "Buďte svetlá na nebeskej oblohe na oddeľovanie dňa od noci! A buďte na znamenie pre obdobia, dni a roky!
Plochá Zem:
Prv ako nivy urobil a planiny a prvé hrudy na zemekruhu. Keď zhotovoval nebesia, (bola) som tam, keď odmeriaval klenbu nad priehlbinami morskými, keď upevňoval mraky vo výši, keď dával dužieť žriedlam morskej hlbiny, keď vymedzoval moru jeho hranicu, by vody neprelievali sa cez svoj breh, keď ustaľoval základy zeme
Premena palíc na hadov:
Faraón dal však zavolať (svojich) mudrcov a čarodejníkov a oni, egyptskí zaklínači svojimi čarami urobili to isté: Každý z nich hodil svoju palicu a ony sa premenili na hadie potvory.
Vraždenie prvorodených:
Ja však zatvrdím faraónovo srdce, aby som urobil veľa svojich znamení a zázrakov v egyptskej krajine.
...A faraón vás nebude počúvať, ja však položím svoju ruku na Egypťanov a za veľkých súdov vyvediem svoje voje a svoj izraelský ľud z Egypta. Potom poznajú Egypťania, že ja som Pán, keď vystriem proti Egypťanom svoju ruku, aby som spomedzi nich vyviedol Izraelitov."
...Pán však povedal Mojžišovi: "Faraón vás nepočúval len preto, aby pribudlo mojich divov v egyptskej krajine."
O polnoci Pán pobil všetkých prvorodených v egyptskej krajine, od prvorodeného faraónovho, čo mal sedieť na jeho tróne až po prvorodeného zajatca čo bol v žalári, aj všetky prvorodené zvieratá.

Uvedené je len máčny-máčik... je oveľa viac veršov, ktoré nie je možné chápať doslovne...


143.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 12:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.146.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:08 avatar
Presne


147.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 11. 2015, 12:10 avatar
veriaci-3, takže Adam s Evou zahryzli do "jablka" a poznali dobro a zlo, v raji, v ktorom pobehoval (poletoval) hovoriaci had bol i strom, z ktorého, keby si jedol, žil by si na veky... Zem je zemekruh stĺpmi upevnený vo vodách a nad ním sa ako stan rozprestiera nebeská klenba... Boh zatvrdzoval faraónovi srdce, aby mohol predviesť svoje divy, medziiným vyzabíjať všetko prvorodené... ?


154.
označiť príspevok

veriaci-3
   7. 11. 2015, 12:46

Príspevok bol vymazaný administrátorom.207.
označiť príspevok

časčas
   7. 11. 2015, 20:19 avatar
154 ...podstata porušenia príkazu aby nejedli zo stromu poznania je 1Mojž. 3:22


208.
označiť príspevok

milky945 muž
   7. 11. 2015, 21:48 avatar
J.Tull, zdá sa mi absurdné myslieť si, že zjedením jablka, Adam a Eva poznali dobro a zlo. Oni spoznali, že sú nahí / hriešni, lebo mali nato / mali schopnosť to spoznať. Niečo ako svedomie sa to dá brať. Takže strom je tu irelevantný. Relevantná je ich schopnosť a božie prikázanie, ktoré dostali. To je môj názor, ktorý staviam na tom, že boli nahí už aj pred tým a nehanbili sa, nesponali to.

Myslím si, že v Písme je málo vecí, ktoré by sa mali brať doslovne. Sú také, ale je ich asi menšina. To je môj názor.


316.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 20:17 avatar
147......Tull.......uvedom si,že je to len o nepochopení biblickej reči a jej vyjadrovacích prostriedkoch. Tak je to i s tým "zatvrdzovaním srdca faraóna". Faraon si ho zatvrdil sám,....ak by si chápal kontext Písma,tak by ti mnohé texty prišli viac ako jasné. A samozrejme ,že Biblia používa i symbolickú reč,znázornenia. To platí i na tú zem. Ale Veriaci ti to nevysvetlí....ale ťa ešte viac uvedie do zmätku. Vždy treba rozlišovať,či ide o doslovné vyjadrenia ,alebo o symboliku. Ja mám dojem ,že väčšina "kresťanov" to vníma presne naopak. To ,čo je obrazná reč,vnímaju doslovne a naopak.


320.
označiť príspevok

veriaci-4
   14. 11. 2015, 20:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.145.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 12:05 avatar
preco nie doslovne?

prave dnes som nahodou v jednej knihe videl: v 1434. pnl. nastupil Faraon, ktory dal napisat pamati, ze to bolo prekvapenie, ked sa dozvedel, ze bude Faraonom
inak vzdy nastupovali prvorodeny, a toto znaci ze tento nebol prekvapujuco prvorodeny (nie nahodou preto, ze boli prvorodeny v tomto pripade pobity?)
a pod.


301.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 14:37 avatar
velasquez, v histórii Egypta máš (ako v iných ríšach... ) množstvo prípadov, keď nie prvorodení sa stali nástupcami (i z dôvodu ich zavraždenia)... nie je na tom nič zvláštne. ...zvláštne na biblickom príbehu je to, že Boh vyzabíjal v Egypte všetko prvorodené, nielen faraónovho syna, egyptských veľmožov, Egypťanov, ale všetkých... väzňov, otrokov... ešte i hoviadkam ich prvorodené teliatka... 


329.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 00:55 avatar
ked tu uz riesime staru temu..

hoviadka a teliatka umru aj tak.. ak si nevedel. keby si sa nenudil, pytal by si sa, preco je tu vobec smrt


330.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 00:58 avatar
a to bolo len k tomu, ze nahodou si spomenul Egypt

tak jedna historicka zaujimavost. s tebou by clovek musel riesit 10 veci naraz, a este skakat na dalsich 30 a tak donekonecna


197.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 18:01 avatar
MYŠLIENKA
Žiť podľa ducha značí riadiť myšlienky, slová a skutky nie podľa ľudských kritérií, ale podľa kresťanských právd.
Súhlasí lea_pragmaticka1


203.
označiť príspevok

fajer
   7. 11. 2015, 18:44 avatar
ale kresťania nemajú pravdu....sú to bludy čo kážu....


204.
označiť príspevok

velasquez
   7. 11. 2015, 18:47 avatar
Ale krestania maju pravdu. Je to stopercentna pravda. ahoj


299.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 14:27 avatar
velasquez, lenže ktorí? Rímskokatolícka cirkev, Gréckokatolícka, Starokatolícka, Apoštolská, Evanjelická cirkev metodistická, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Jehovových svedkov... ?


331.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 00:59 avatar
Rimskokatolicka..


312.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 02:28 avatar
204....aj peklo,nesmrteľná duša,trojica,očistec,dogmy o Márií, ...atd? Aj to je pravda?
Fajer má pravdu....sú to bludy!


332.
označiť príspevok

velasquez
   15. 11. 2015, 01:00 avatar
Ked myslis.


294.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 13:41 avatar
milky945, ospravedlňujem sa, že reagujem len teraz... najprv k „89“. Mám dojem, že „1“ si čítal s predsudkami... nič sa tam nepíše o bulvári, o ktorý mnohí nemajú záujem a tak ostáva skutočne mŕtvou literou, neoživenou literou... nie je to dobrá analógia k Písmu ...v tom článku je výstižnejšie prirovnanie k románu, ktorý je mŕtvym, kým ho nezačneš čítať, vtedy ožíva v Tvojej mysli, dá sa povedať, že čítaním vedieš dialóg s jeho autorom, ktorý nám pomocou príbehu sprostredkováva svoje myšlienky... podobne je Písmo mŕtvou literou, ožíva čítaním a ak existuje Boh, potom v Biblii môžeš čítať Jeho myšlienky, viesť s ním dialóg... ak si však zaopatríš Bibliu nech aj viazanú v koži, perleťami vykladanú a budeš si ju opatrovať, modliť sa pri nej... bude to len mŕtvy predmet. Keď ju však začneš čítať, nech by bola len v jednoduchom, čo do papiera, obalu, lacnom vydaní, začne ožívať v Tvojej mysli. Nestačí však len čítať... Tak ako pri románe, (o odbornejšej literatúre ani nehovoriac... ) sa už predpokladajú isté vedomosti, znalosti, určitá „vyspelosť“ čitateľa – mal by „byť (aspoň ako tak) v obraze“, podobne je to i s Písmom. Pri čítaní by sme mali aspoň ako tak poznať historické pozadie a čítať i s kritickým prístupom rozumu. Nie v zmysle kritizovať, ale v zmysle „kriticky myslieť“... a to je prístup, o ktorý sa snažia katolíci... tým však nijako nepopierajú, práve naopak deklarujú: „Bohom zjavené pravdy, písomne vyjadrené a zachované vo Svätom písme, boli napísané z vnuknutia Ducha Svätého.“ dkc.kbs.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Veď v podstate tak konal i Ježiš, vysvetľoval význam SZ v jeho historickom kontexte, nie fundamentalisticky, ale a s kritickým prístupom rozumu... máš to nielen v odpovediach voči provokačným otázkam farizejov...


304.
označiť príspevok

milky945 muž
   9. 11. 2015, 16:03 avatar
J.Tull, to je v pohode, že reaguješ až teraz, ja budem reagujem teraz len krátko. Ešte že si tu nebol, tu sa diali veci.

Asi si si to všimol a poviem to na rovinu, nepáči sa mi výrok "Písmo je mŕtve", zvlášť keď sa tomu dávajú analógie s románom a odbornou literatúrou. Myslím si, že tento výrok nie je pravdivý, hoci možno sa mýlim. Vysvetlím prečo.

Písmo bolo vnuknuté duchom svätým. Písmo nebolo vnuknuté len tak, s nádejou, že si ho možno raz niekto prečíta. Každá čiarka Písma mala vždy svojho adresáta a účel, či už staré / hebrejské Písmo (zmluva) alebo nové / grécke Písmo (zmluva). Teda písmo začalo hneď podľa tvojej definície žiť, lebo ho ľudia hneď aj čítali alebo počúvali. Veď napr. židia mali / majú trojročné cykli čítania Tóry v synagóge. V kresťanských kostoloch sa tiež číta Písmo na omši, hoci ja omšu neuznávam, ale to je iná téma.
A okrem toho je tu ďalšia vec. Tak ako román alebo odborná literatúra, aj Písmo po jeho prečítaní zanecháva dojem, pôsobí a formuje v človeku pravdu a potom aj vieru. Čiže po prečítaní napr. Filipanom 1 alebo inej časti, tá časť vo mne ostane v nejakej forme, v nejakej pravde, nezmizne ako zvuk, keď vypnem gramec. Teda môžem o takto prečítanom Písme hovoriť, že je mŕtve?
Takže tak, je to celkom zaujímavá téma, ale teraz už musím ísť niečo robiť.  


306.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 17:19 avatar
milky945, asi Ťa irituje pojem "mŕtve" v spojitosti s Písmom, ale skutočne je to tak... veď aj Ty píšeš Každá čiarka Písma mala vždy svojho adresáta, niekoho, kto ju prečíta, a nie toho, kto sa k pergamenu bude modliť, bude mu modlou, ktorú čítať (či počúvať napísané slovo...) už nie je potrebné... každá jedna litera je napísaná preto, aby bola prečítaná... ak prečítanou nie je, akoby ani neexistovalo, nech by v ňom bola všetka múdrosť sveta, pokiaľ ju nik neprečíta, je zbytočná (nevyrozpráva) je mŕtva v podstate i pre autora... iste existuje kaligrafia, umelecké písmo, ktoré obdivujeme podobne ako výtvarné umenie (i tú však je treba vedieť čítať... ), ale to predsa nie je prípad Písma...
Pokiaľ Písmo leží až úplne hore na poličku je mŕtve a to aj vtedy, keby sme sa pred ním modlili...


307.
označiť príspevok

milky945 muž
   9. 11. 2015, 17:56 avatar
Ešte také malé zhrnutie. V 304 som chcel povedať to, že Písmo malo vždy svojho adresáta, ktorý ho hneď po "vydaní" využil / využíval, hoci často nie naplno a úplne.


295.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 13:51 avatar
milky945, k „208“ tiež si myslím, že „je absurdné myslieť si, že zjedením jablka, Adam a Eva poznali dobro a zlo“. Mám pár otázok. Ak nie zahryznutím do „jablka“, ak je strom irelevantný, potom na základe čoho získali schopnosť poznať, že sú nahí? Veď predsa ako píšeš „pred zjedením jablka“, obaja, Adam i jeho žena, boli nahí a nehanbili sa jeden pred druhým. Kde zrazu nabrali, ako získali, prípadne kedy a kto ich obdaroval touto znalosťou?
Súhlasí Peťo


318.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 20:25 avatar
J.Tull....pre teba môže byť irelevantné,či išlo o doslovné jablko,strom. Ide o to,či veríš v Boha a v skutočnosť,že Adam sa vzbúril proti Bohu,neuposlúchol ho a volil si cestu nezávislosti?! Nečakaj ,že v Biblii nájdeš podrobné odpovede na otázky,prečo si začali uvedomovať ,že sú nahí a podobne. Písmo ako celok aj tam má dosť dôkazov/aj kniha stvorenia/ aby sme bez pochybností verili v Boha a jeho Slovo. Stále hladáš niečo,čím by si mohol ospravedlniť svoju nevieru. Rob to naopak.....kriticky skúmaj dalej,ale nerob predčasné závery,a uvidíš ,že ťa to posunie dalej,....ak spoznáš celú problematiku Písma,kontext.
Ver mi,......že to tak je.


296.
označiť príspevok

Bombolo
   9. 11. 2015, 13:53 avatar
ja som si tiež bibliu vyložil po svojom...až úplne hore na poličku 


298.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 14:02 avatar
Bombolo, Ty máš Bibliu?


300.
označiť príspevok

Bombolo
   9. 11. 2015, 14:33 avatar
ano...z 1996 r.....a mám aj korán


302.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 14:47 avatar
Bombolo, lenže, ak sú len až úplne hore na poličke, veľký význam to nemá 
Súhlasí Wolfe


305.
označiť príspevok

Wolfe muž
   9. 11. 2015, 16:59 avatar
Bombolo, ty mas policku?  


297.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 11. 2015, 14:01 avatar
časčas, k „207“; podľa Teba podstata porušenia príkazu je to, že Adam s Evou „zahryznutím do jablka“ spoznali dobro i zlo? ...a preto, aby nenačiahli svoju ruku po strome života a nejedli a nežili naveky, ich Boh vyhnal z raja? Dokonca postavil cherubov a vytasený ohňový meč, aby strážili cestu k stromu života?


303.
označiť príspevok

stevka žena
   9. 11. 2015, 15:00 avatar
Preco su nezhody v Biblii?


319.
označiť príspevok

Shagara muž
   14. 11. 2015, 20:26 avatar
Stevka.....nezhody alebo rozpory?


352.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 10:26 avatar
velasquez, Shagara, aby „clovek nemusel* riesit 10 veci naraz, a este skakat na dalsich 30 a tak donekonecna...“ položím len jednu otázku – tieto verše:
Exodus — Druhá Mojžišova kniha 9:12
Jahve zatvrdil faraónovi srdce a ten ich nevypočul, ako to Jahve predpovedal Mojžišovi.
10:1
Jahve povedal Mojžišovi: "Choď k faraónovi, lebo to ja som zatvrdil jeho srdce i srdcia jeho služobníkov, aby som mohol robiť tieto svoje znamenia uprostred nich, 2 aby si mohol rozprávať svojmu synovi a synom svojho syna, ako som sa pohrával s Egypťanmi a aké znamenia som urobil medzi nimi, aby ste vedeli, že ja som Jahve."
20 Ale Jahve zatvrdil faraónovo srdce a on nedovolil Izraelcom odísť.
27 Ale Jahve zatvrdil faraónovo srdce a on ich nechcel prepustiť.
11:9
Jahve povedal Mojžišovi: "Faraón vás nepočúvne, aby sa rozmnožili moje divy v Egyptskej krajine." 10 Mojžiš a Áron urobili všetky tieto zázraky pred faraónom, ale Jahve zatvrdil faraónovo srdce, a tak neprepustil Izraelcov zo svojej krajiny.
klamú?


353.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2015, 11:02

Príspevok bol vymazaný administrátorom.355.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 11:46 avatar
presne

a na to mudrovanie sa staci opytat ci Tull ma dojem, ze nema slobodnu volu...


356.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 11:55 avatar
velasquez, "budeme riešiť 10 veci naraz, a este skakat na dalsich 30 a tak donekonecna...“ alebo budeš reagovať na jednu... či dookola používať logické klamy - používať nemyslenie...


357.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 11:58 avatar
kedze nemyslis, poviem ti to po lopate: ak sa citis ako slobodny clovek, musel by si mat faraona za nieco menej ako cloveka, ak mu upieras slobodnu volu.
dalej, pouzivas logicky klam, ze neveris v Boha veriaceho, akoby on napisal Stary zakon!


358.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:11 avatar
velasquez, takže desať vecí... napísal som jednu otázku ("352" k nej si nenapísal ani písmenko... miesto toho sa pripájaš k veriacemu-4 a reaguješ miesto k "veci", k argumentu, k osobe, používaš logický klam ad hominem sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


359.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:15 avatar
predsa mysli: veriaci nenapisal Stary zakon, my krestania v neho verime. ty neodmietas Boha krestanov, Boha veriaceho. ty odmietas Boha Stareho zakona a ten je tu este pred krestanmi  
Súhlasí J.Tull


361.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:24 avatar
velasquez, presne tak... neodmietam "Boha krestanov" (aj keď neverím... ). Odmietam predstavu Boha, ktorá vyplýva z doslovného výkladu SZ a je v príkrom rozpore s učením Ježiša Krista...


364.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:37 avatar
To teda urcite nie je.

Keď bol potom Ježiš sám, tí, čo boli okolo neho s Dvanástimi, pýtali sa ho na podobenstvá. On im povedal: „Vám je dané tajomstvo Božieho kráľovstva, ale tým, čo sú vonku, podáva sa všetko v podobenstvách,

aby hľadeli a hľadeli, ale nevideli,
aby počúvali a počúvali, ale nechápali,
aby sa azda neobrátili
a aby sa im neodpustilo.“


426.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:32 avatar
361.....Tull....doslovný výklad SZ neexistuje. Aj v SZ je veľa správ napísaných v obrazoch,symbolike. Ale kontext nám nadovšetku pochybnosť určuje ,čo a ako máme chápať!
A to platí i na NZ. Vid-"peklo",....aj tu si niekto zamenil symbolickú reč s realitou! A tak na scénu sveta prišiel krutý a pomsty-chtivý Boh.


461.
označiť príspevok

velasquez
   18. 11. 2015, 12:48 avatar
ano sekta svedkov Jehovovych si zamenila symboliku a tak priseil na scenu sentimentalny Boh


466.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 14:54 avatar
461........sentimentalitu som odsúdil vo včerajšom svojom príspevku. Ak niekto verí,že Boh sa mstí peklom/miestom múk/ ten nevie o Bohu absolutne nič. Je to ohováranie Boha a urážka ,ktorá nezostane bez odozvy.
Náuka o pekle je tak primitívna,morbídna,že degraduje aj samotných vyznavačov tejto náuky na nemysliace,fanatické bytosti. A tým si nevyslúžime priazeň ani Boha ,ani ľudí,....ktorí hľadajú Boha.
Súhlasí milky945


362.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:25 avatar
v tom druhom mas pravdu: odpovedal som, ale zabudol som, ze neveris, cize podla teba Boh nikomu srdce nezatvrdzoval, lebo taky neexistuje
ked chces strucnu odpoved, v Biblii nie je jedine klamstvo

takze neklamu, ani tie verse

zatvrdit srdce je len to iste ako dat cloveku cierne alebo biele vlasy. o tom rozhoduje Boh, proti tomu nemozes vobec nic
trest ale prichadza za rozhodnutia cloveka.


381.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 18:20 avatar
362 Ad posledny odstavec... neviem ci som to dobre pochopil..

Napriklad aj kazdy sa narodi nejaky, niekto bez nohy, alebo proste nejakou vadou, niekto uplne zdravy a do bohatej rodiny,
nikto nie je hendikepovany v tom, aby mohol uverit v Boha atd. (neviem ci som to dobre/pochopitelne napisal..)
Jeden moze zatrpnut a zanevriet, druhy moze spysniet (i to je zatvrdnute srdca), alebo prave naopak, obaja mozu
velebit Boha..

Takze aj faraon, aj ked mal zatvrdene srdce, mohol sa zachovat inak, nez ako sa zachoval..

Pochopil som to spravne?


413.
označiť príspevok

velasquez
   17. 11. 2015, 12:27 avatar
Presne, ono keby Tull vie citat, tak to vsetkos a v Biblii docita, ale jemu ide len o mudrovanie (ako niekedy aj inym vratane mna)


360.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:19 avatar
velasquez, ospravedlňujem sa... napísal si i k veci:
"ak sa citis ako slobodny clovek, musel by si mat faraona za nieco menej ako cloveka, ak mu upieras slobodnu volu"
Nepovažujem faraona za nieco menej ako cloveka, neupieram mu slobodnú vôľu... ani tie verše mu ju neupierajú... podľa nich však Boh zatvrdzoval faraónove srdce, dá sa povedať proti jeho vôli (veď zakaždým bol ochotný prepustiť hebrejov... neprepustil ich až na Boží zásah do jeho srdca... )... otázka je klamú tie verše, ktoré hovoria jednoznačnou rečou:
"Jahve zatvrdil faraónovo srdce"
Jahve ho zatvrdil a nie faraón na základe svojej slobodnej vôle...


363.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:29 avatar
ano, to su tie rozdiely ked diskutuje veriaci s neveriacim
som vlastne zabudol, ze pre teba to nie je odpoved, lebo podla teba to nie je pravda


365.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:39 avatar
velasquez, nerozumiem  ... čo podľa mňa nie je pravda?
Ešte raz sa spýtam - je pravda:
"lebo to ja (Boh)* som zatvrdil jeho srdce i srdcia jeho služobníkov, aby som mohol robiť tieto svoje znamenia uprostred nich, 2 aby si mohol rozprávať svojmu synovi a synom svojho syna, ako som sa pohrával s Egypťanmi a aké znamenia som urobil medzi nimi, aby ste vedeli, že ja som Jahve."
...alebo je pravdou, ako tvrdí Shagara:
"Faraon si ho zatvrdil sám" ...?

... nemyslím si, že ide o klamstvo... svoj názor napíšem po Tvojej odpovedi (hoci v podstate som ho už písal... )  


366.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:47 avatar
To je akysi divny preklad. Ale Biblia je pravda do posledneho pismenka. Ako stoji aj v Novom zakone: Skor sa pominie nebo a zem, akoby zo Zakona vypadla co len ciarka.


367.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 12:51 avatar
Egyptania boli vypocitavi a bezohladni. Sami si zatvrdili srdce.

Ked potom (neskoro) by uz aj ustupili, uz im to Boh nedovolil. To je jedno z moznych vysvetleni, ja sa neviem dobre vyjadrit, ale zamysli sa aj sam, ci bol faraon podla teba dobry clovek. Ked si precitas Bibliu celu, pochopis to.


369.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:58 avatar
velasquez, Egyptania boli vypocitavi a bezohladni, rovnako ako boli vypočítavé a bezohľadné ostatné národy, včítane Hebrejov...
Píšeš: "Sami si zatvrdili srdce" potom, ale spomínané verše nie sú pravdivé a môžeš hľadať preklad, aký len chceš...  


372.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2015, 14:47

Príspevok bol vymazaný administrátorom.373.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 14:57 avatar
Ty tusim ani citat nevies, nie mysliet.
Znovu - kto si SAM zatvrdzuje srdce a spolieha sa na nejake potom, tomu to Boh uz nemusi umoznit. A aj to je len jedno z vysvetleni.


371.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 13:10 avatar
velasquez, moje vysvetlenie spočíva v uvedomení si, že daný príbeh bol napísaný mnohé storočia po týchto udalostiach a pisatelia ho písali tak, ako si mysleli, že to skutočne i bolo... písali svoje dejiny ako "posvätné", podobne ako za posvätné považovali svoje dejiny i ostatné národy tej doby... včítane Egypťanov (rozdiel bol najmä v tom a to je u Židov pokrokovým, že svoje dejiny chápali "lineárne", kým ostatní "cyklicky"... )


416.
označiť príspevok

velasquez
   17. 11. 2015, 12:33 avatar
Tak ked neveris, ze existuje Boh, potom mozes mudrovat, ale s veriacimi sa nezhodnes

Navyse diskutujes neseriozne za pouzivania mnohych logickych klamov, polopravd, ale jedno si tu zmenil, ze uz neskaceme z temy na temu, to je tiez jeden zo znakov kedy diskusia nema zmysel


368.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 12:54 avatar
velasquez, divný preklad?  ...potom uveď lepší... 


374.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 15:01 avatar
Tu to mas ty pavuk co nevie citat:

A ľadovec zbil po celej egyptskej krajine všetko, čo bolo na poli, od ľudí až po dobytok; aj všetko poľné rastlinstvo zničil ľadovec a polámal všetky stromy, čo boli na poli. Iba v Gesene, kde bývali Izraeliti, nebolo nijakého ľadovca. Tu si dal faraón zavolať Mojžiša a Árona a povedal im: „Tentoraz som zhrešil! Pán je spravodlivý, ja však a môj ľud sme hriešni. Oroduj u Pána! Veď primnoho je už toho hrozného hrmenia a ľadovca. Ja vás prepustím, nemusíte tu zostať!“ A Mojžiš mu odvetil: „Len čo vyjdem z mesta, roztiahnem ruky k Pánovi a hrmenie prestane a ľadovec nebude viac padať, aby si vedel, že zem je Pánova. Ale ty a tvoji služobníci, ja viem, že sa ešte nebojíte Pána, Boha.“ Ľan a jačmeň boli zbité, lebo jačmeň bol už v klasoch a ľan bol v kvete, pšenica a tenkeľ zbité neboli, lebo sú neskoršie. A Mojžiš odišiel od faraóna za mesto a rozopäl ruky k Pánovi. Tu prestalo hrmenie i ľadovec a nelial sa ani dážď na zem. Keď však faraón videl, že dážď, ľadovec a hrmenie prestalo, pokračoval vo svojom hriechu a zatvrdil si srdce on i jeho služobníci; faraónovo srdce sa zatvrdilo a neprepustil Izraelitov, ako predpovedal Pán prostredníctvom Mojžiša.

Kniha Exodus – Ex 10

Ôsma rana: Kobylky. – Potom Pán povedal Mojžišovi: „Choď k faraónovi, lebo ja som mu zatvrdil srdce, aj jeho služobníkom, aby som na ňom urobil tieto svoje znamenia a aby si rozprával svojim deťom a vnukom, čo som vykonal Egypťanom, aké znamenia som na nich robil, aby ste vedeli, že ja som Pán.“ Mojžiš a Áron išli k faraónovi a hovorili mu: „Toto povedal Pán, Boh Hebrejov: »Dokedy sa budeš zdráhať pokoriť sa mi? Prepusť môj ľud, aby mi slúžil! Lebo ak sa budeš zdráhať prepustiť môj ľud, zajtra privediem do tvojho kraja kobylky. Ony tak pokryjú povrch zeme, že nebude možno vidieť zem a zožerú zvyšok toho, čo sa zachránilo a zostalo po ľadovci, a poobžierajú všetky stromy, ktoré rastú na vašom poli.

Jasny text prekrucas a pointu pribehu uplne
Súhlasí veriaci-4, Wolfe


375.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2015, 15:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.376.
označiť príspevok

Lemmy muž
   16. 11. 2015, 15:16 avatar
Čiže nábožní nikdy nevedia celkom presne, či niekoho ovláda Satan alebo boh. Lebo aj keď sa niekde nepíše, že boh zatvrdil niekoho, nábožní sa môžu mýliť, keď si namýšľajú, že ten niekto je pod vplyvom Satana. Jednoducho, ako to môže byť pod vplyvom Satana, tak to pokojne môže byť spôsobené zatvrdením boha.


377.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 15:26 avatar
Presne ako debkovia nevedia celkom presne, mozu byt stvoreny Bohom, mozu byt stvoreny mimozemstanmi, a mozu aj pochadzat z opice. Proste nevedia..


378.
označiť príspevok

velasquez
   16. 11. 2015, 15:30 avatar
Vy dokonca neviete ani ci existuje slobodna vola. Mozno to co tu trepme, je deterministicky urcene vesmirom a mozno sa nerozhodujeme slobodne.


379.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 16:05 avatar
velasquez, napísal som:
"lebo to ja (Boh)* som zatvrdil jeho srdce i srdcia jeho služobníkov, aby som mohol robiť tieto svoje znamenia uprostred nich, 2 aby si mohol rozprávať svojmu synovi a synom svojho syna, ako som sa pohrával s Egypťanmi a aké znamenia som urobil medzi nimi, aby ste vedeli, že ja som Jahve."
a Ty:
Ôsma rana: Kobylky. – Potom Pán povedal Mojžišovi: „Choď k faraónovi, lebo ja som mu zatvrdil srdce, aj jeho služobníkom, aby som na ňom urobil tieto svoje znamenia a aby si rozprával svojim deťom a vnukom, čo som vykonal Egypťanom, aké znamenia som na nich robil, aby ste vedeli, že ja som Pán.“
veriaci-4, zopakoval:
Potom Pán povedal Mojžišovi: „Choď k faraónovi, lebo JA SOM MU ZATVRDIL srdce, aj jeho služobníkom, aby som na ňom urobil tieto svoje znamenia a aby si rozprával svojim deťom a vnukom, čo som vykonal Egypťanom, aké znamenia som na nich robil, aby ste vedeli, že ja som Pán.“
Boh to robil s jasnym zamerom.......

...tak ako to je? ...zatvrdil si srdce faraón on i jeho služobníci, alebo faraónovo srdce sa zatvrdilo, alebo mu srdce (i jeho služobníkom) zatvrdil Boh?
Nemôžu predsa platiť všetky možnosti. Dve musia byť nutne nepravdivé, pritom je jedno aký je zámer... pravdivá môže byť len jedna z možností...


380.
označiť príspevok

veriaci-4
   16. 11. 2015, 16:22

Príspevok bol vymazaný administrátorom.383.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 18:30 avatar
"Faraon sa hral na Boha a takto sa aj spraval.....Skutocny Boh , stvoritel tohoto sveta mu dal jasnu priučku, kto je Bohom....." >>> Suhlas


385.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 19:53 avatar
Wolfe, faraón sa nehral na Boha... božským bol jeho úrad cs.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk ...
...história nevie o žiadnom faraónovi, ktorý by bol dostal jasnú príučku... predpokladá sa, že Biblia odkazuje na Ramsesa, ktorý však žiadnu príučku nedostal, aspoň z jeho života, z tej doby, nič také nevyplýva... ako i nič také nezaznamenáva história žiadneho faraóna... proste, ak Egypt dostal od Jehovu nejakú príučku, minula sa účinku... Egypťania si po exodu Hebrejov, bez akéhokoľvek prerušenia, vyznávali svojich bohov i naďalej...


386.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 20:07 avatar
"ak Egypt dostal od Jehovu nejakú príučku, minula sa účinku... ">>Nie kazdy si musi nutne zobrat z priucky poucenie...


387.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 20:30 avatar
Wolfe, Ty si vieš predstaviť Boha (dokonca všemocného... ), ktorý keď dá niekomu príučku, robí "príšerné" veci, aby dosiahol účinok... že si tí, ktorým bola určené, z toho nič nerobia? 


389.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 20:59 avatar
Tull 387: Mrkni 388


382.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 18:29 avatar
Tull: Myslim, ze to bolo vysvetlene: "Tu prestalo hrmenie i ľadovec a nelial sa ani dážď na zem. Keď však faraón videl, že dážď, ľadovec a hrmenie prestalo, >>>pokračoval vo svojom hriechu a zatvrdil si srdce on i jeho služobníci; faraónovo srdce sa zatvrdilo<<< a neprepustil Izraelitov, ako predpovedal Pán prostredníctvom Mojžiša."
Súhlasí J.Tull


384.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 19:39 avatar
Wolfe, bolo by to v poriadku, lenže tam máš opakujúce sa verše, v ktorých sa tvrdí:
"Jahve zatvrdil faraónovo srdce"
a v týchto je to jednoznačné:
"Potom Pán povedal Mojžišovi: „Choď k faraónovi, lebo JA SOM MU ZATVRDIL srdce, aj jeho služobníkom, aby som na ňom urobil tieto svoje znamenia a aby si rozprával svojim deťom a vnukom, čo som vykonal Egypťanom, aké znamenia som na nich robil, aby ste vedeli, že ja som Pán.“


388.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 20:58 avatar
Myslim, ze Boh UMOZNIL(/dovolil) aby si Faraoun zatvrdil svoje srdce.
Boh zatvrdil faraonovo srdce skrze faraonove rozhodnutia a ciny - vo svojej vseveducnosti vedel ako bude faraon reagovat a pouzil to, proti nemu...

Nieco ti sem hodim, biblia samotna to asi vysvetli lepsie (ber to komplet ako kontext):
[Hebr 3,7-16]
7 Preto, ako hovorí Duch Svätý: "Dnes, keď počujete jeho hlas,
8 nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri vzbure, v deň pokúšania na púšti,
9 kde ma pokúšali vaši otcovia; skúšali ma, hoci videli moje skutky
10 štyridsať rokov. Preto som sa rozhneval na toto pokolenie a povedal som: Ich srdce ustavične blúdi; tí veru nepoznali moje cesty.
11 Ako som v svojom hneve prisahal: Nevojdú do môjho pokoja!"
12 Dávajte si pozor, bratia, aby nik z vás nemal zlé a neverné srdce a neodpadol od živého Boha,
13 ale deň čo deň sa vzájomne povzbudzujte, kým trvá to "dnes", aby nikoho z vás nezatvrdilo mámenie hriechu.
14 Veď sme sa stali účastníkmi Krista, pravda, ak istotu, ktorú sme mali na počiatku, zachováme pevnú až do konca,
15 ako sa hovorí: "Dnes, keď počujete jeho hlas, nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri onej vzbure."
16 Kto sú to však tí, čo počuli a búrili sa? Vari nie všetci, čo vyšli pod Mojžišovým vedením z Egypta?


390.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 21:20 avatar
Wolfe, myslím, že je to [Hebr 3,7-16] iný prípad... faraón nepočul Jeho hlas... alebo chceš mi tvrdiť, že verše, v ktorých sa tvrdí:
"Jahve zatvrdil faraónovo srdce"
sú falošné?... nikde tam nie je nič o tom, žeby dovolil, umožnil... priamo je napísané: "Jahve zatvrdil faraónovo srdce" a najmä:
Potom Pán nehovoril Mojžišovi pravdu, keď mu povedal: "JA SOM MU ZATVRDIL srdce"... ? žiadne dovolil, umožnil... On mu ho zatvrdil preto, aby na ňom urobil svoje znamenia a Hebreji vedeli, že On je Pán....


391.
označiť príspevok

Wolfe muž
   16. 11. 2015, 21:31 avatar
Tull, myslim, ze uz prilis chytas za slovicka...   


392.
označiť príspevok

Mil@níčko muž
   16. 11. 2015, 21:32 avatar
Buď rád, že zatiaľ sú to len slovíčka.............  


395.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 10:46 avatar
Wolfe, lenže tie slovíčka menia význam vety... svojimi námietkami, chcem ukázať, že Biblia nie je priame Slovo Božie, že potrebuje byť "menené" a mení sa podľa toho, kto si akú predstavu Boha vytvoril ... všimni si i pri tomto príklade - "koľko veriacich, toľko vysvetlení"... napíšem Ti katolícke. Podľa neho Boh síce zatvrdzoval srdce faraóna, ale nerobil tak proti jeho vôly... využil slabosť, zlo v jeho srdci a podporil ho, čím prinútil faraóna konať iracionálne...
... a tak sa mohol na Egypťanoch vyšantiť, predviesť svoju ukrutnosť (to už je môj dodatok... ). Opäť predpokladám, že budú reakcie, ktoré sa budú snažiť ospravedlniť neospravedlniteľné, zlúčiť nezlúčiteľné, dokazovať, že noc je deň a deň je noc... ...všemocný Boh, ktorí má potrebu dokazovať svoju nadvládu zabíjaním, nieže dospelých, ale detí (dokonca nezmyselne i nemých tvári - "hoviadok" a to aj detí otrokov... je nezlučiteľný s Ježišom Kristom... takýto Boh je ľudským výmyslom, respektíve je to predstava Boha, ktorá zodpovedá danému času a priestoru, zodpovedá danej dobe, dobe krutých "mnohobožstiev", ktorým boli ľudia vydanými napospas a súperili medzi sebou o to, ktorý z nich je mocnejší... v takomto kontexte, v kontexte ukázať, veriť, že Boh Hebrejov, je najmocnejší, že je tým jediným pravým Bohom, má príbeh svoj historicky podmienený teologický význam...


397.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2015, 11:08 avatar
No ved to je zname.. biblia nie je fax z neba  
To nie je nadiktovany koran...

"koľko veriacich, toľko vysvetlení" >> Hej to som uz hovoril aj ja..

Napisal som len svoj pohlad (aj to sa priznam, ze nie je moj originalny, skor skoro stotoznenie sa s pohladom inym... nazorov najdenych na nete atd), samozrejme nemusi byt spravny..
Súhlasí J.Tull


433.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:08 avatar
397,....Wolfe ,použijem tvoje znázornenie. Biblia je skutočne "fax z neba"! Ak by tomu tak nebolo,....nemá význam sa prieť,....tobôž nie o jej výklad. A tvrdiť,že niečo je tam pravda a niečo nie,....je niečo ,čo by ma nútilo nevenovať sa takému zdroju "pravdy". A už vôbec neverím,že by mal niekto selektovať Božie slovo/z nedokonalých ľudí/ a určovať ľudským pohľadom,čo je správne,biblické a čo nie. Boh nie je babrák,...bud vnímam Bibliu ako Božie slovo,alebo nie. Ak nie,....tak potom nemá význam hladať Boha a pátrať po odpovediach na existenčné otázky!
Apoštol Pavol spolukresťanom napísal: „Keď ste dostali Božie slovo, ktoré ste počuli od nás, neprijali ste ho ako ľudské slovo, ale ako to, čím je naozaj, ako Božie slovo.“ (1. Tesaloničanom 2:13) Učenie a zvyky pravého náboženstva teda nie sú založené na ľudských názoroch či tradíciách ,alebo na zmesi Božích slov a ľudských. Ich základom je Božie inšpirované Slovo, Biblia,....ako celok. Tak tvrdí Písmo....:„Celé Písmo je inšpirované Bohom a je užitočné na učenie, na karhanie, na nápravu vecí.“ Pokiaľ dobre čítam,....tak sa tam píše-"celé Písmo",....nielen niečo?!
V modlitbe k svojmu nebeskému Otcovi Ježiš povedal: „Tvoje slovo je pravda.“ (Ján 17:17) A čo je pravda,to dúfam nemusím definovať?


454.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 11:11 avatar
Boh nadiktoval od slova do slova text biblie?
To je to cim som myslel, ze biblia nie je fax z neba..

Ak by to bol fax z neba, tak nevznikaju apokryfy atd...
Súhlasí J.Tull


457.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 11:32 avatar
Wolfe, priamy fax z neba, by nebolo možné vysvetľovať na tisíc spôsobov... nepotreboval by byť dovysvetľovať; pre jeho pochopenie by sme nepotrebovali žiadny kľúč...
Iná vec je, keď ide o sprostredkované Slovo... potom môže prísť "k rušivým šumom"... ktoré treba vyčistiť...
Súhlasí Wolfe


459.
označiť príspevok

velasquez
   18. 11. 2015, 12:44 avatar
To je ako povedat, ze nemozu byt pravi proroci, lebo su aj falosni.

Si predstavujete, ze Boh bude hovorit na vasej urovni po lopate.


462.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 13:49 avatar
velasquez, nie, predstavujem si, že Boh "hovoril" na úrovni človeka, ktorí Jeho Slovo interpretoval... "hovoril" rečou danej doby, "rečou" ľudí danej doby, primerane ich znalostiam, vedomostiam...
Súhlasí Wolfe


464.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 14:50 avatar
Keby nehovoril po lopate, tak by cloveku povedal, ako vyskladal svet z atomov a neviem este akych castic ktore este teraz ani nepozname...
Co by sme z toho pochopili?
Co by z toho pochopili ludia pred tisickami a tisickami rokov?

Ak chces rozpravat s deckom tak aby ta pochopilo, musis s nim rozpravat ako s deckom a nie ako s dospelym...
Súhlasí milky945


465.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 14:52 avatar
Mozu byt pravi proroci, aj ked su falosni..
Lenze ked ucenie pravych a falosnych prorokov sa tak pomiesalo dokopy, ze nevies co je co (stale hovorim v analogii)


467.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 14:54 avatar
A este som v 464 zabudol

[Jn 16,12]
12 Ešte veľa vám mám toho povedať, ale teraz by ste to nezniesli.


404.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 11:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.405.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 11:49 avatar
veriaci-4, zabudol si dočítať:
"takýto Boh je ľudským výmyslom, respektíve je to predstava Boha, ktorá zodpovedá danému času a priestoru, zodpovedá danej dobe, dobe krutých "mnohobožstiev", ktorým boli ľudia vydanými napospas a súperili medzi sebou o to, ktorý z nich je mocnejší... v takomto kontexte, v kontexte ukázať, veriť, že Boh Hebrejov, je najmocnejší, že je tým jediným pravým Bohom, má príbeh svoj historicky podmienený teologický význam..."
... okrem toho, príbeh exodu, tak ako je opísaný v SZ, odporuje historickým faktom...


406.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 11:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.407.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 12:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.408.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 12:12 avatar
veriaci-4, Boh je len jeden... s tým nemám problém... je však "nekonečné" množstvo predstáv o ňom a dostatok ich je i kresťanských predstáv... pričom "každý" si melie svoje, vo svojej pýche tvrdí, že On vie najlepšie aký Boh je (hoci to takto doslovne netvrdí, ale okľukou - odvoláva sa na Písmo, ktorého je najlepším, jediným pravým vykladačom... )
... v tomto ohľade som , len maly nevyznamny mudrujuci červ, ktorí vie, že o Bohu nemôže v podstate nič vedieť... to mi však nebráni štekať na predstavy, ktoré idú podľa mňa, proti človeku... a Tvoja predstava Boha, takou je...

...to čo je popísané o tých dobách je možné overiť...
Súhlasí milky945


409.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 12:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.411.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 12:25 avatar
veriaci-4, a kto chce Boha meniť?  ...


415.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 12:32

Príspevok bol vymazaný administrátorom.417.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 13:01 avatar
veriaci-4, a tým mením Boha? ...tvrdím, že Písmo nie je priamym "Božím Slovom"... alebo písal ho priamo Boh? ... či diktoval od slova po slovo?... nie je Jeho sprostredkovaným Slovom? ...nepísali ho, nech aj Ním inšpirovaní, omylní, nedokonalí ľudia, ľudia - "deti svojej doby", ktorí ho písali individuálne (aj účelovo... ) tak, ako mu boli schopní porozumieť...?

...aj Ježiš predsa vysvetľoval SZ v istom zmysle, v tomto duchu... sám rozprával rečou, ktorá bola podmienená chápaniu ľudí, danej doby (i tak mnohému nerozumeli... )

... áno niečo beriem a niečo nie... a to na základe svojej skúsenosti, v tom najširšom chápaní tohto pojmu (skúsenosť) - nielen to, čo som zažil, aký som svojimi génmi nastavený, ale so všetkým svojim skromným "vedením"... netvrdím však, že som neomylným...


418.
označiť príspevok

veriaci-4
   17. 11. 2015, 13:10

Príspevok bol vymazaný administrátorom.430.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:56 avatar
415....Boh je stále jeden a ten istý. Boha sa nemení,....tvrdí Písmo. A Jehova a Ježiš nie sú tie isté osoby. Otec a syn sú dve odlišné osoby. Ale Boh SZ a BOh NZ je stále ten istý Boh.


432.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:03

Príspevok bol vymazaný administrátorom.434.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:09 avatar
432...Aj kresťania sú "jedno". Ján 17:21....Preboha len to nevnímaj tak,že ty si vo mne a ja v tebe. Už len pomyslenie na to ma desí!
Súhlasí milky945


436.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:15

Príspevok bol vymazaný administrátorom.439.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:19 avatar
436...."Aký Otec,taký syn". Ježiš dokonale odrážal povahu a vlastnosti svojho Otca: Nič viac! Stále platí...:"Boha nikto nikdy nevidel". Popieraš toto tvrdenie Krista?
Súhlasí milky945


441.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:25

Príspevok bol vymazaný administrátorom.421.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2015, 15:02 avatar
"je však "nekonečné" množstvo predstáv o ňom a dostatok ich je i kresťanských predstáv... pričom "každý" si melie svoje" >> K tomuto ma napadol jeden citat, ktory som nahodou dnes rano nasiel..

"Sú ľudia, ktorí povedia Bohu: Buď vôľa tvoja. A sú ľudia, ktorým Boh povie: Dobre, buď po tvojom." C.S.Lewis


420.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2015, 14:53 avatar
J.Tull seješ na púšti..


429.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:53 avatar
395....Tull....ked Ježiš bol na zemi a na mnohých príkladoch ukázal,že ako židia prekrútili jasné pravdy Biblie,....tak aj za to mohol Boh? Nie! Za to boli zodpovední náboženskí pokrytci,....a tomu je tak i dnes. Ty ,Boha nemusíš učiť spravodlivosti,múdrosti,.....na to si ešte nedorástol! To,...že existujú mnohé vysvetlenia,neznamená tiež,že Boh sa míly,alebo že Písmo sa dá vykladať rôznymi spôsobmi. Boh jasne povedal ,že môžme spoznať pravdu a že tí,čo ju nespoznajú/alebo ju vykladajú nesprávne/ "budú bez ospravedlnenia". Ved aj dnes sa tak deje,...a nielen v náboženskej oblasti,....tak neviem prečo sa čuduješ?
A tvoje názory,výklady sú preto len tvojimi názormi bez porozumenia. Aj ked vnímam rozmer /lásky,nenásilia/ Boha,ktorý ťa trápi a ktorému nerozumieš. Stále ale platí,....že na dané veci sa musíme pozerať optikou Boha ,a tá je iná,ako naša. A uisťujem ťa,že v dlhodobom horizonte/ale i tom krátkodobom/ to bolo na úžitok veci. Za predpokladu ,že chápeš čo je hriech? A čo napáchal? A že Boh aj napriek tomu,zabezpečil východisko,nádej skrze smrť svojho syna?! Tull,....kresťanom môžeš byť len ked uveríš a pochopíš biblické fakty a ducha zákona,Biblie. Drvivá väčšina "kresťanov" ale nepochopila ani literu zákona,nie tobôž jeho ducha! To platí dvojnásobne na ateistov. Je to strohé a pravdivé konštatovanie,...nie kritika. Vojny v mene Božom,inkvizícia,peklo ,prenasledovanie inak zmýšľajúcich,fanatizmus,bigotnosť,svätuškárstvo,povery,kulty,...atd,.....sú dôsledkom týchto nekresťanských fenoménov.


393.
označiť príspevok

milky945 muž
   17. 11. 2015, 01:23 avatar
J.Tull 365, Velasquez: skočím do vašej diskusie uprostred, možno už na konci.

Myslím si / verím tomu, že Boh Abraháma zatvrdil faraónovi srdce. Prejavilo sa to tak, že jednal iracionálne / nerozumne. Rozumný agent / expertný systém (viď internet definíciu) by na jeho mieste po zvážení všetkých pre a proti jednal inak. V podstate súhlasím s Veriaci-x.

Odmietam tézu Shagaru, že faraón si zatvrdil srdce sám. Mohol mať faraón racionálny dôvod jednať iracionálne? Boh mal zámer zatvrdiť mu srdce z dôvodu, ktorý si citoval v 384. To by bola vzácna zhoda náhod, keby faraón jednal zrovna podľa očakávaní Boha.


394.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2015, 06:16 avatar
Faraon nekonal podla ocakavani Boha, Boh vedel ako bude konat faraon...
Mozno neskor tomu pomohol uz aj Boh sam, ako trest a zaroven ako ukazku..

Vsimol som si 3 rozne pouzitia slova zatvrdit..
1 Zarvrdil im (Boh)
2. Zatvrdili sa im (neurcite)
3. Zatvrdili si (faraon a spol sami)

Docela zaujimavy nahlad www.gotquestions.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


396.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 10:51 avatar
Wolfe, k tomu odkazu:
"Po prvé, faraón nebol pobožný a bohabojný človek. Bol to tvrdý diktátor a nevšímal si utláčanie izraelského národa, ktorých v tej dobe bolo okolo 1,5 milióna." 
Po prvé, kde nabral autor tieto trepania... ? 
... pre jednoduchosť dám len odkaz www.teoforum.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


398.
označiť príspevok

sta2rky muž
   17. 11. 2015, 11:08 avatar
396.Prečítal som len prvú vetu a dodávam. Bibliu treba čítať s otvoreným rozumom.


399.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   17. 11. 2015, 11:17 avatar
Súhlasím. A treba k tomu otvorenému rozumu pridať aj ďalšie veci. Napr. poznať židovské reálie. Napríklad, že deň rátali od rána do večera, nie od polnoci. Keď teda povedali, že je tretia hodina, tak to znamenalo, že je 9.00 ráno.
Súhlasí J.Tull, Wolfe, milky945


401.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   17. 11. 2015, 11:36 avatar
Ešte treba dodať, že napríklad niektoré preklady takéto reálie neprekladajú doslovne, ale rovno to preložia tak, aby dnešný človek tomu rozumel, teda nepreložia, že bola tretia hodina, ale deviata hodina ráno.
Súhlasí J.Tull


402.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 11:42 avatar
Slušný človek, žiaľ niektoré preklady sú podmienené aj "ideologicky"; sú preložené tak, aby boli v súlade s predstavou daného spoločenstva, dominácie...


419.
označiť príspevok

Wolfe muž
   17. 11. 2015, 14:49 avatar
len taka errata: dominacie => denominacie


403.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 11:44 avatar
Slušný človek, bolo by potrebné poznať i historické fakty, aspoň ako tak poznať dobu, o ktorej sa píše... chápať širší kontext...
Súhlasí Slušný človek, Wolfe


400.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 11:23 avatar
sta2rky, a čítať nielen Bibliu, bez predsudkov... pricapím prvú , ale i druhú vetu:
"Bibliu je potrebné čítať s otvoreným srdcom. S týmto je možné súhlasiť, ale je potrebné dodať, že aj s otvorenou hlavou. "
...ten kto má predsudku sa väčšinou asi ďalej ako po tú prvú nedostáva...   


410.
označiť príspevok

velasquez
   17. 11. 2015, 12:22 avatar
Takze Tull ty Bibliu nemusis ani citat, nemas otvorenu ani hlavu a srdce uz vobec nie. Ako si poveal, nudis sa v praci, tak si vytrhavas nezmysly.


414.
označiť príspevok

J.Tull
   17. 11. 2015, 12:27 avatar
velasquez, povedal som, že sa nudím v práci... ?  


483.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 21:41 avatar
394....nesúhlasím ani s tou protestantskou stránkou. Boh síce zatvrdil srdce faraóna ,ale až dodatočne....atd.
Nie je to pravda! Len polopravda. Ak je v Písme výraz-"Boh zatvrdil",....znamená to fakt,že Boh je autorom,Zákonodarcom istých noriem a je Zvrchovaný Panovník. A že ak nerešpektujeme jeho prikázania,zásady a staviame sa proti nemu ,.......tak sa zatvrdzujeme v hriešnom konaní. Až sa stane ,že máme úplne otupené svedomie a na nič nereagujeme. Tak sa zatvrdzujeme v hriechu,sme necitlivý na káznenie,....atd.
Jakub......"Keď je niekto v skúške, nech nehovorí: „Pokúša ma Boh.“ Veď Boha nemožno pokúšať zlými vecami, ani sám nikoho nepokúša, 14 ale každý je pokúšaný tým, že je priťahovaný a lákaný vlastnou žiadosťou. /ako i faraón/15 Keď sa potom žiadosť stane plodnou, porodí hriech; a keď je hriech vykonaný, splodí smrť."


412.
označiť príspevok

velasquez
   17. 11. 2015, 12:25 avatar
milky945 to pocujes prvykrat, ze hriech nema racionalitu? je to presne tak


428.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:38 avatar
393....Boh nikdy neznásiľňuje slobodnú vôľu človeka! Milky,....Boh Biblie také veci nerobí/nezatvrdzuje srdce/,....to robíme sami ,tým,že odmietame isté fakty,hodnoty a napomenutia,výstrahy.
Ak Ninivčania reagovali/aj Gibeončania...atd/ na "očakávanie Boha",....tak prečo nemohol aj faraon? Nevnímaš kontext,Milky a tak si urobil z Boha despotu a nespravodlivého Boha. A to mi je ľúto!


431.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 01:57

Príspevok bol vymazaný administrátorom.435.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:11 avatar
431....spôsobil! Ale to srdce si zatvrdili tí,čo zahynuli v potope,......ty pravý kresťan!


437.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.444.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:42 avatar
437......opäť len ukazuješ,že nechápeš Písmo. Ide tu o princíp "kolektívnej,krvnej viny",..... a to platilo v minulosti a bude platiť aj v budúcnosti pri zásahu Boha. "Odstráni koreň/rodič/ i ratolesť/dieťa/". Malachiáš.
Alebo ,prorocký text konečného zničenia bezbožných ....:"A Jehova mu povedal ďalej: „Prejdi stredom mesta, stredom Jeruzalema, a označíš na čele ľudí, ktorí vzdychajú a stenajú nad všetkými odpornými vecami, ktoré sa dejú uprostred neho.“
5 A tým [ostatným] hovoril pred mojimi ušami: „Prejdite mestom za ním a bite. Nech neľutuje vaše oko a nemajte súcit. 6 Starca, mladého muža a pannu a dieťa a ženy máte pobiť – až do záhuby. Ale nepribližujte sa k nikomu, na kom je označenie; a máte začať od mojej svätyne.“....../"svätyne"-teda od tých,čo sa vyhlasujú za ctiteľov Boha,kresťanov/


447.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.449.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 03:13 avatar
447...ano,to je fakt! Ale kvôli tomu nevyhlásim Boha za zlého,...za toho,kto zatvrdzuje srcia ľudí,ktorí potom nevyhnutne konajú zle. Takého Boha Biblia nepredstavuje!


451.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 05:43

Príspevok bol vymazaný administrátorom.471.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 15:26 avatar
451....je to presne tak ako som písal. Ak čítaš v Písme "že Boh tvorí zlo",...tak ty už vieš naisto,že Boh je za všetkým zlom. Aj ked celá Biblia na mnohých častiach to upresňuje a hovorí presný opak. To/kontext/ ťa už nezaujíma.
Je veľa podobných príkladov,...ktoré ked by sme mali brať doslovne,....tak by z toho bola fraška.
A ak ty tvrdíš,že Boh zatvrdil srdce faraońa,....tak to ty robíš z neho niekoho,kto neakceptuje Božiu vôľu a otočí jeho srdce aby bolo zlé,pyšné,zatvrdilé.
Asi by sa ti páčilo,keby to tak urobil tebe/zatvrdil by ti srdce/,....a potom by ťa nechal utopiť sa? Už len potom by si tvrdil,aký je Boh spravodlivý a láskavý?! Veriaci-mysli hlavou,nie zadkom!


474.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 17:37

Príspevok bol vymazaný administrátorom.475.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 17:53 avatar
Obycajni egyptania povazovali faraona za boha aj tak dalej...


477.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 18:11

Príspevok bol vymazaný administrátorom.478.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 19:04 avatar
474.....Boh je nestranný a pristupuje rovnako k vládcom aj k obyčajným ľudom. Aby bol niekto pyšný a zlý nemusí byť faraónom. Boh neznásiľňuje slobodnú vôľu človeka.
A je faktom,že k Izraelu sa pripojili a odišlo z Egypta i skupina "cudzincov",...Egypťanov,....atd.
Ale stále platí zásada....:„ Veď Boha nemožno pokúšať zlými vecami, ani sám nikoho nepokúša, Každý je pokúšaný tým, že je priťahovaný a lákaný vlastnou žiadosťou. Keď sa potom žiadosť stane plodnou, porodí hriech; a keď je hriech vykonaný, splodí smrť.“ (Jakub 1:13- 15)....teda Boh nikoho/ani faraóna/ nepokúša,teda nezatvrdzuje hriechom. Sami si to spôsobujeme. Chceš Veriaci odporovať týmto biblickým faktom?
A mi sme sa nebavili o tom, ......kto ide a kto nie do zatratenia. .....vo -co-go?


479.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 19:16

Príspevok bol vymazaný administrátorom.486.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 22:03 avatar
Ad pokusanie/skusanie

7 Preto, ako hovorí Duch Svätý: "Dnes, keď počujete jeho hlas, 8 nezatvrdzujte svoje srdcia ako pri vzbure, v deň pokúšania na púšti, 9 kde ma pokúšali vaši otcovia; skúšali ma, hoci videli moje skutky

Vidim, ze SJ sa snazili slovicku pokusanie vyhnut a preto to prelozili ako
7 Preto, ako hovorí svätý duch+: „Dnes, ak počúvate jeho hlas,+ 8 nezatvrdzujte si srdcia ako vtedy, keď bol vyvolaný rozhorčený hnev,+ ako v deň, keď bola urobená skúška+ na pustatine+, 9 keď ma vaši predkovia vyskúšali skúškou, a predsa [predtým] videli moje skutky+ počas štyridsiatich rokov

Inak paci sa mi sposob akym je spravena biblia svedkov... Mam na mysli tie krizove odkazy (preto tie pluska, nechcelo sa mi ich odmazavat)
www.jw.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


455.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 11:15 avatar
Ako otvorilo oci egyptanom?
S Izraelitmi vacsinou poutekali egyptski sluhova a ini otroci.. nie nejaka vrchnost...
Súhlasí J.Tull


456.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 11:25 avatar
Wolfe, nijako... Egypťania naďalej v podstate ani nechyrovali o Bohu Hebrejov... nikde žiadna, čo i len zmienka (a to ani Biblická) o tom, žeby tomu bolo inak...


460.
označiť príspevok

velasquez
   18. 11. 2015, 12:46 avatar
Izraeliti boli vyvoleni, nie Egyptania.

Btw. ziadaen narod nezazanamenaval svoje porazky. Mudrujes Tull ale nepoznas historiu


468.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 15:00 avatar
460:
"ziadaen narod nezazanamenaval svoje porazky." ..ciastocne suhlasim ...

Ono sa nerado zapisuju a ucia veci, ktore sa nas tykaju a ktore sa nehodia..

Napr. za socializmu sme sa ucili, ako Nemecko zacalo druhu svetovu vojnu a Rusko nas vsetkych zachranilo, ale uz nas neucili, ze na Polsko nezautocilo len Nemecko, ale neskor aj Rusko a Slovensko..


470.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 15:16 avatar
velasquez; "Izraeliti boli vyvoleni, nie Egyptania" to napíš veriacemu-4... prečítaj si, aký má na to názor, názor na ktorí sme s Wofom reagovali... 

Netvrdím, že som historik, že poznám históriu dokonale... ale viem, že sa dá z historických artefaktov zistiť, či daný národ utrpel porážku, alebo nie... a to často dokonca i z dokumentov daného národa (nielen z artefaktov ostatných vtedajších národov... iných súvislostí... )


480.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 19:53 avatar
455......to je fakt. Nuž videli mocné prejavy Boha a uverili. Majme stále na mysli výrok Biblie,že ..."viera nie je vlastníctvom všetkých". Aj v 1 storočí mnohí videli zázraky,ktoré konal Ježiš a predsa neuverili. Mnohí ich nevideli a predsa uverili.
Je pravdepodobné,že židia so svojimi "susedmi"/Egypťanmi/ komunikovali a iste mnohí vedeli o Bohu Izraelitov už aj predtým,ako videli jeho prejavy v desiatych ranách.
Už som poukazoval na znázornenie,príbeh "boháča a Lazára". Citujem.....:"Povedal mu však: ‚Ak nepočúvajú Mojžiša a Prorokov,/Bibliu/ nepresvedčí ich, ani keď niekto vstane z mŕtvych.‘“
Z tohto výroku jasne môžme vidieť,že to čo človeku pomôže získať vieru je poznanie Písma a nie samotné zázraky. Ako počiatočný impulz majú svoj význam,....ale je potrebné k tomu potom pripojiť i presné poznanie Písiem.
A ako vtedy,tak i dnes platí,že ..."mnohí múdri,mocní a bohatí" majú veľmi sťažené podmienky. A to len preto,že vkladajú viac dôveru v moc peňazí, na postavenie a múdrosť tohto sveta",....!!!


481.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 19:56

Príspevok bol vymazaný administrátorom.493.
označiť príspevok

milky945 muž
   19. 11. 2015, 15:05 avatar
Shagara 428, 483, Wolfe 394, J.Tull xxx:
Shagara, ja nevnimam kontext? Práveže kontext vnímam asi viac ako ty. Práve preto som presvedčený / verím tomu, že Boh zatvrdil faraónové srdce alebo nechal zatvrdiť, ak ti to vyhovuje viac. Faraón mal mať zatvrdené srdce, aby skôr ako zomrie jeho prvorodený syn a všetko prvorodené v Egypte, nepustil Izraelitov na slobodu:

Ex 11,1: A JeHoVaH riekol Mojžišovi: Ešte jednu ranu uvediem na faraona a na Egypt, a potom vás prepustí odtiaľto. A nie len že vás cele prepustí, ale vás ešte i poženie odtiaľto.

A tak sa aj stalo, až keď zomrelo všetko prvorodené v Egypte, faraón pustil Izraelitov na slobodu:

Ex 12,29: Potom stalo sa o polnoci, že JeHoVaH pobil všetko prvorodené v Egyptskej zemi od prvorodeného faraonovho, ktorý mal sedieť na jeho tróne, až do prvorodeného zajatca, ktorý bol v dome jamy, i všetko prvorodené z hoviad. Vtedy vstal faraon vnoci, on i všetci jeho služobníci i všetci Egypťania, a povstal veliký krik v Egypte, lebo nebolo domu, kde by nebolo bývalo mŕtveho. A zavolal Mojžiša a Árona vnoci a riekol: Vstaňte, vyjdite zpomedzi môjho ľudu i vy i synovia Izraelovi a iďte, slúžte JeHoVaHovi, tak ako ste hovorili.

Táto udalosť je podobenstvo a proroctvo budúcich udalostí. Smrť prvorodených v Izraeli je “podobná” udalosť ako smrť Ježiša Krista. Aj on bol jednorodený / prvorodený syn. Za smrť prvorodených v Egypte získal vyvolený národ slobodu / nový život v mojžišovej zmluve. Za smrť Ježiša Krista, jednorodeného božieho syna, získali jeho ovce nový život v novej zmluve. Pričom obidve skupiny vyvolených stratili svoj starý / zlý život, aby dostali nový. Ani o stratu starého života a ani o získanie nového života sa však oni NIJAKO nezaslúžili, je to dar. To má zaujímavé logické dôsledky, ktoré si domyslite.

Aby som to zhrnul, Izrael stratil starý život, aby získal nový život za život prvorodených. To isté sa deje teraz v novej zmluve. Boh nemohol dopustiť, aby odišli len tak, ako keď ja odídem z domu, nikto si to ani nevšimne, lebo to nie je dôležité. Ale odchod Izraelitov z Egypta bol medzník / kľučová udalosť v dejinách spásy.

A to je aj odpoveď pre J.Tulla. Nech sa mu zdala smrť prvorodených detí v Egypte krutá a nepochopiteľná, mala svoj význam ako podobenstvo a proroctvo. Ich smrť je len dočasná strata existencie, tak ako keď ja zomriem, prestanem existovať dočasne.


494.
označiť príspevok

milky945 muž
   19. 11. 2015, 21:28 avatar
oprava 493:
... Smrť prvorodených v >>>>Egypte<<<< je “podobná” udalosť ako smrť ...

Táto udalosť je podobenstvo a proroctvo budúcich udalostí (z pohľadu ich doby).
Proroctvo je v tom, že smrťou prvorodených v Egypte sa prorokovala smrť Ježiša Krista.
Podobenstvo je v tom, aká veľká zmena v myslení / živote / perspektíve človeka musí nastať, aby získal slobodu / spasenie. Musí to byť úplná a trvalá zmena, >>> koniec starého života, aby sa narodil / vznikol nový <<<, t.j. obrátenie. Teda nestačili kobylky, žaby a iné rany, ktoré síce naštrbili egyptskú ekonomiku, ale Egypt sa po nich opäť zotavil a vrátili k starému spôsobu života, akoby sa nič nestalo. Egyptské rany samé o sebe nemali potenciál na zmenu v myslení faraóna a v konečnom dôsledku oslobodení Izraelitov. Ale smrť / koniec života už má potenciál, aby vynikol nový.

Znovu opakujem, je to podobenstvo, teda naznačuje len princípy. Teda pôjde tam asi o inú smrť, nie fyzickú smrť a pôjde tam o iné narodenie, nie fyzické narodenie, viď Rim 6. Rim 6 hovorí o smrti, ale nie o fyzickej smrti. Hovorí o smrti starého človeka, ktorý zomrel s Kristom na kríži a žije v novote života:
4 Krstom sme teda spolu s Ním boli pochovaní do smrti, aby tak, ako bol Kristus vzkriesený slávnou mocou Otcovou, aj my sme chodili v novote života.
8 Ak sme však umreli s Kristom, veríme, že s Ním budeme aj žiť.

Preto sa NEMOHLO stať, že by Izrael / vyvolený národ nejakým spôsobom ukecal faraóna. Inak by nám nebol daný tento odkaz.

Tak to celé chápem a dáva mi to zmysel.


495.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2015, 07:51 avatar
"Nech sa mu zdala smrť prvorodených detí v Egypte krutá a nepochopiteľná, mala svoj význam ako podobenstvo a proroctvo. Ich smrť je len dočasná strata existencie, tak ako keď ja zomriem, prestanem existovať dočasne." >>> Co znamena docasma.. chces povedat, ze Boh vzkriesi tych prvorodenych a budu mat vecny zivot, ci ako si to presne predstavujes?


424.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 01:28 avatar
J.Tull.....ja som už viackrát/ale asi na iných fórach/ rozoberal tieto state o zatvrdilosti srdca faraońa a fakt,že Boh predurčil Judáša zradiť Krista a podobne. Ja poznám dobre dané verše ,ktoré cituješ. Ale ty vnímaš iba text,literu a uniká ti kontext.,duch danéj správy. Ja nechcem za každú cenu/aj za cenu klamania/ obhajovať Boha ,ale verím ,že "Boh nikdy nekoná protiprávne.
„Šťastný je človek, ktorý stále pociťuje bázeň, ale ten, kto zatvrdzuje svoje srdce, upadne do nešťastia,“ čítame v Prísloviach 28:14. Dokazuje to aj prípad faraóna v starovekom Egypte. Po každej z desiatich pohrôm, ktoré postihli Egypt, faraón namiesto toho, aby prejavil zbožnú bázeň, zatvrdil svoje srdce. Jehova nenútil faraóna konať neposlušne, ale nechal, aby sa tento pyšný vládca sám rozhodol, čo urobí. Božia vôľa sa napriek tomu uskutočnila, ako na to poukázal apoštol Pavol, keď opisoval Jehovov postoj k faraónovi: „Práve preto som ťa ponechal, aby som ukázal v súvislosti s tebou svoju moc a aby moje meno bolo oznamované po celej zemi.“ — Rimanom 9:17.
Obdobne to môžeš vidieť i na správaní "zatvrdilého" Izraela. Aj tam,ich vlastné konanie viedlo k tomu,že sami sa zatvrdili "klamlivou mocou hriechu".
Predstava,že Boh by zatvrdil/predurčil istým spôsobom konať/ niekoho,....a potom ho trestal za to,....je naivná a nerozumná. Boh Biblie taký nie je! Ak veríme,že Boh nie je "primitív",tak potom iný názor ,ako ten,....že Boh je spravodlivý nemôžme mať. Naša nevedomosť nás už dnes neospravedlňuje!


427.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 01:38

Príspevok bol vymazaný administrátorom.438.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:17 avatar
427...nie nestačí! Biblia tvrdí,že "Boh spôsobuje/tvorí/ i zlo",....ale dalšie iné texty tvrdia opak. Je Biblia rozporuplná? Nie!
To iba náboženskí šarlatáni,analfabeti,.....vydávajú svoje názory za biblické a dehonestujú Boha. Vid -príklad..."peklo".
A veríš tomu,čo hovorí Biblia o Bohu,že -"nikdy nekoná zlo a netrestá človeka svojvoľne"?!
Veriaci,....ty si "nevidel" Boha ani z helikoptéry. Si ako "slon v porceláne". Svojimi príspevkami viac narobíš škody,ako osohu.


440.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.442.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:31

Príspevok bol vymazaný administrátorom.445.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:43 avatar
442....na prekrúcanie sa tu iní: To je tvoja parketa-nebudem ti do toho kafrať!


443.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 02:32 avatar
440....ak by bol Ježiš Boh,....tak by tu nebolo čo riešiť. Písmo by to jasne tvrdilo. Ale nič také v Písme nie je,....Ježiš vo všetkom čo konal,hovoril ukazoval svoju podriadenosť Bohu Otcovi. Preto aj teológovia hovoria,že Biblia nehlása Krista,ale Otca. A to Ježiš robil. Všetko čo robil,robil na "slávu svojho Boha,svojho Otca".
A k tomu "zatvrdeniu",....ty sa držíš len daného textu,nie kontextu. A to nemyslím len toho okolitého. Ale celkového,z celej Biblie. Na príklade židov u ktorých Boh tiež ako "zatvrdil srdce" to pekne vidno. Ale okolitý kontext nadovšetko poukazuje ,že si ho zatvrdili oni sami. A to aj napriek tomu ,že Boh ich ku sebe priťahoval ku sebe "šnúrami lásky",....a neskôr ked nereagovali na jeho lásku ,tak i trestom,káznením, A predsa nereagovali. Kto ich zatvrdil,...Boh alebo sa sami zatvrdili?!
Veriaci-skúmaj poriadne,.....lebo takto robíš iba medvediu službu tomu zlému!


446.
označiť príspevok

veriaci-4
   18. 11. 2015, 02:52

Príspevok bol vymazaný administrátorom.463.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 14:47 avatar
Lenze v tych textoch je aj napisane ze si faraon zatvrdil srdce sam...
Súhlasí Shagara


448.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 03:11 avatar
440.....príčiny postupnej zatvrdzovania srdca opisuje i Pavol v liste Hebrejom v 3 kapitole....:"My sme Jeho domom, ak sa pevne pridržiavame svojej voľnosti reči a toho, že sa pýšime pevnou nádejou až do konca.
7 Preto, ako hovorí svätý duch: „Dnes, ak počúvate jeho hlas, 8 nezatvrdzujte si srdcia ako vtedy, keď bol vyvolaný rozhorčený hnev, ako v deň, keď bola urobená skúška na pustatine, 9 keď ma vaši predkovia vyskúšali skúškou, a predsa [predtým] videli moje skutky počas štyridsiatich rokov. 10 Preto som pocítil znechutenie voči tomuto pokoleniu a povedal som: ‚Stále blúdia v svojom srdci a oni sami nepoznali moje cesty.‘ 11 Preto som prisahal v svojom hneve: ‚Nevojdú do môjho odpočinku.‘“
12 Dajte si pozor, bratia, aby sa v niekom z vás niekedy nevyvinulo zlé srdce bez viery tým, že by sa odvrátil od živého Boha; 13 ďalej sa však každý deň navzájom nabádajte, kým sa dá povedať „dnes“, aby sa nikto z vás nezatvrdil klamlivou+ mocou hriechu. 14 Veď sa naozaj staneme účastníkmi s Kristom iba vtedy, ak sa pevne až do konca pridržíme dôvery, ktorú sme mali na začiatku, 15 kým sa hovorí: „Dnes, ak počúvate jeho hlas,+ nezatvrdzujte si srdcia ako vtedy, keď bol vyvolaný rozhorčený hnev.“
16 Teda kto boli tí, ktorí počuli, a predsa popudili k rozhorčenému hnevu? Či to neurobili všetci, čo vyšli z Egypta pod Mojžišom? 17 A kým bol [Boh] znechutený počas štyridsiatich rokov? Či to nebolo tými, ktorí zhrešili a ich mŕtvoly padli na pustatine? 18 Ale komu prisahal, že nevojdú do jeho odpočinku, ak nie tým, ktorí si počínali neposlušne? 19 Teda vidíme, že nemohli vojsť pre nedostatok viery."
To isté Žalm 95:7,8....:"Dnes, ak počúvate jeho hlas,
8 nezatvrdzujte si srdce ako v Meribe,
ako v deň Massy v pustatine"......píše sa tu,že Boh im zatvrdil srdce? Nie! A to aj napriek tomu,že v inom texte sú použité obdobné slová,/na neverných idov/ ako na faraońa ,ktorý odmietal uznať Boha židov a jeho Zvrchovanosť. Samozrejme....to je len niečo málo,čo sa dá napísať na túto tému o "zatvrdzovaní srdca". Je to psychologický fenomén,ktorý má čo povedať i dnešnému človeku ,ktorý si postupne zatvrdzuje srdce hriechom,stáva sa necitlivým,a teda aj jeho svedomie. Morálka dnešného,chladného,necitlivého sveta je toho príkladom.
Ale je tu k výberu aj iná tendencia,opačná,...kde môžme "získať srdce" ,...urobiť ho vnímavým a citlivým/poddajným,mäkkým/......Biblia spomína ľudí, ktorí ‚nemajú srdce‘,/majú ho tvrdé,zatvrdilé/i ľudí, ktorí ‚získavajú srdce‘. (Príslovia 7:7) Tomu, kto ‚nemá srdce‘, možno chýba rozlišovacia schopnosť ,poznanie a dobrý úsudok, lebo ešte nie je duchovne zrelý a nemá skúsenosti z ohľadom na Božiu vôľu,jeho poznanie,v službe Bohu......atd. Tak ako mladý muž opísaný v Prísloviach 7:6–23 .......možno ľahšie skĺzne k vážnemu hriechu. /tak ako židia,faraón,....atd/ Naproti tomu ten, „kto získava srdce“, venuje vážnu pozornosť svojmu vnútornému ja, /spomínanému svedomiu/ a to tak, že pravidelne a s modlitbou študuje Božie Slovo. Prijíma presné poznanie, a začína vníma celkový kontext Písma a chápe,rozumie daným pravdám. A do takej miery, do akej je to len pre nedokonalého človeka možné, ......uvádza svoje myšlienky, túžby, city a životné ciele do súladu s tým, čo schvaľuje Boh. Tak sa potom človek vyhne tomu,že by si zatvrdil srdce a stratil Božiu priazeň. pozri i 2 Mojž.13:15,. Jer.18:12...!!!


354.
označiť príspevok

J.Tull
   16. 11. 2015, 11:22 avatar
veriaci-4, veď v poriadku, keď zatvrdzoval, tak zatvrdzoval (vysvetli to Shagarovi...) tak tomu verili sprostredkovatelia Slova... a vyzerá to tak, že v takéhoto vraždiaceho maniaka veríš i Ty ... neverím, že všemocný, milosrdný Boh, ktorý sa obetoval z lásky k človeku, žeby potreboval takýmto spôsobom dokazovať kto je tu pán... nemyslím si, že Boh chce, aby sme verili v Neho zo strachu, žeby vynucoval vieru hrôzami... nemyslím, že vela egyptanov to aj pochopilo a uznalo boha Izraela, práve naopak, veselo si celá Egyptská krajina uctievala svojich Bohov i naďalej a o tom hebrejskom ani nechyrovala...

...ďakujem, ale Tvojho Boha odmietam...


485.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 21:55 avatar
354...Tull...tak si vymysli ty svojho boha. Takého,ktorého nebudeš musieť počúvať,rešpektovať ho a budeš mu diktovať ako má konať ,pretože ON je "mdlého rozumu",...a musí si pýtať rady od "hliny",od tých čo vytvoril!
Určite nič nemáš proti tomu,že niekto robí "poriadky" vojnou,zabíjaním odporcov/tu na zemi/,....ale Boh nemôže tak konať. Nedovolili sme mu to,...nepýtal sa nás,...a to je chyba. Nuž čo,....tak Boh nezasiahne a budeme mať tu chaos a nepokoj stále,po celú večnosť,...ak sa sami nevyhubíme?!


487.
označiť príspevok

Wolfe muž
   18. 11. 2015, 22:07 avatar
Nerob hned slameneho panaka...


370.
označiť príspevok

havran
   16. 11. 2015, 12:59 avatar
Dnes majú vo svete rôzné etniká a kultúry svojích bohov ako kuriatka na dvore ktoré chytili dážďovku a natrhali ju na kúsky.
Je len obdivuhodné koľko sa tu namlátilo slamy kvôli Bohu, ktorý vlastne nepriniesol nič dobrého okrem utrpenia medzi národmi. Páni Keď sa niekto prie o Bohu ide vlastne o PRACHY - to žiaľ funguje stále prečítajte si dielo pod názvom VEČNÝ ŽID od Eugena Suda napísané v 19. storočí a choďte robiť niečo zmysluplné 


450.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 03:22 avatar
Veriaci-dobrú noc a sladké sníčky! Idem spať. 
Súhlasí veriaci-4


452.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 11:02 avatar
Shagara, je Božím Slovom:
„Jahve povedal Mojžišovi: "Choď k faraónovi, lebo to ja som zatvrdil jeho srdce i srdcia jeho služobníkov... ako i viackrát opakujúce:
„Jahve zatvrdil faraónovo srdce“... ?
Ak je ako to Ty tvrdíš - „faxom z neba“ – potom by malo byť jednoznačné, pravdivým v každom jednom písmenku. Keď Boh diktuje „zatvrdil som srdce“, tak to musí byť pravda... „fax z neba“ predsa nemôže byť takým, že Boh pošle iný fax, ktorým, dalo by sa povedať, až usvedčuje z klamstva predošlý... Božie Slovo nemôže byť Slovom, ktoré potrebuje dovysvetľovávať iným Slovom(Slovami), a to dokonca (v tomto prípade... ) nejednoznačným, slovom, z ktorého jednoznačne nevyplýva, že „Jahve nezatvrdil faraónovo srdce“, nevyplýva, že si ho zatvrdzoval sám... potrebuje domýšľať si veci, ktoré pritom ani priamo z neho nevyplývajú a môžu mať i iné vysvetlenie... v podstate sa v nich hovorí o tom, že ľudia si zatvrdzovali svoje srdcia a preto sa na nich Boh nahneval, čo sú však úplne iné prípady... v Egypte sa nenahneval Boh na faraóna, lebo si zatvrdil srdce, ale zatvrdil jeho srdce i srdcia jeho služobníkov, aby mohol robiť svoje znamenia uprostred nich...


469.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 15:16 avatar
J.Tull....prečo to opakuješ? Ja viem ,že je to tak v Písme,...."že Boh zatvrdil srdce faraóna". Ale prečo necituješ stovky iných častí Písma,z ktorých môžme chápať ,čo sa tým myslí. Ja som včera uviedol len niečťo,....ale aj to by malo postačovať na to,aby sme porozumeli tomu,....ako chápať slová o tom,že "Boh zatvrdil srdce faraóna"?! Opakujem,...nepoznáš ani výrazové prostriedky Písma,a ani kontext Biblie v súvislosti s danou témou.
Tvoje vysvetlenia bez podpory Písma a zdravého úsudku robia z Boha Biblie hlúpeho a nespravodlivého Vládcu,ktorý je ješitný a samoľúby. A tak sa človek robí viac od Boha,ktorého musí učiť správaniu.
A už vôbec nechápem tých "desať ran",ked Boh mohol hned zatvrdiť srdce faraóna a zničiť ho.
Aj z toho, ako Jehova zaobchádzal s takými mocnými vládcami, ako bol faraón, môžeš vidieť jeho pohľad na povýšenosť. Niet pochýb, že faraón mal povýšenecké srdce. Keďže sa považoval za boha, ktorý má byť uctievaný, opovrhoval svojimi otrokmi, Izraelitmi. Zamysli sa nad jeho reakciou na žiadosť, aby dovolil Izraelu ísť do pustatiny ‚sláviť sviatok‘ Jehovovi.......: „Kto je Jehova, aby som poslúchol jeho hlas a poslal preč Izrael?“ znela faraónova povýšenecká odpoveď. — 2. Mojžišova 5:1, 2.

Po tom, čo faraón zažil šesť rán, Jehova povedal Mojžišovi, aby sa tohto egyptského vládcu opýtal: „Stále sa ešte správaš povýšene voči môjmu ľudu a neposielaš ho preč?“ (2. Mojžišova 9:17) ....už aj z týchto faktov, z danej otázky faraońa je zrejme,že to bol sám faraón ,čo si zatvrdil svoje srdce svojou pýchou a aroganciou.
„Pýcha predchádza zrútenie a povýšenecký duch potknutie.“ (Príslovia 16:18) Niet pochýb, že „Boh sa stavia proti pyšným“. — Jakub 4:6......a to bol aj dôvod faraońovho zničenia.
Tiež si uvedom,že to bol faraon ,ktorý nariadil zabiť každého novorodenca Izraelitov,a že videl aj prejavy Božej moci,/nielen desať ran/ale aj ohňový stlp a oblak ktorý viedol Izraelitov a i rozdelené more.
Faraón by po takomto prejave moci mal nariadiť vojakom návrat domov. Ale pýcha mu to nedovolila a zatemnila jeho zdravý úsudok. Pyšný faraón však, naopak, dáva pokyn na útok. (2. Mojžišova 14:23)
Boh Izraelitov sa rozhodol, že vykonaním rozsudku nad tvrdošijným faraónom ukáže svoju moc spôsobom, ktorý bude slúžiť ako varovný príklad pre všetkých, ktorí sa mu stavajú na odpor. A to obzvlášť vtedy ,ked ich opakovane varuje.


472.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 15:33 avatar
Shagara, ak je raz napísané, v našom prípade: „Jahve zatvrdil faraónovo srdce“ a nie je to pravda... prečo to Boh nenadiktoval hneď pravdivo tak ako to bolo. Prečo nie je (všade) uvedené: "Faraón si zatvrdil srdce"?
Prečo nie je napísané:
"Choď k faraónovi, lebo si zatvrdil svoje srdce i jeho služobníci, a ja som mohol robiť tieto svoje znamenia uprostred nich, 2 aby si mohol rozprávať svojmu synovi a synom svojho syna, ako som sa pohrával s Egypťanmi a aké znamenia som urobil medzi nimi, aby ste vedeli, že ja som Jahve." ...?
Prečo je Slovo Božie Slovom, ktoré treba zmeniť, uviesť na pravú mieru, prečo potrebuje dovysvetľovať? ...
Dal si dostatok citátov a iste vieš dať i ďalšie, ale ani z jedného jediného priamo nevyplýva, že spomínané verše treba chápať po Tvojom...

To naozaj bol Faraón, pokladaný za rovného s Bohom, bol arogantným, pyšným, povýšeneckým mocným vládcom... ?  


484.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 21:48 avatar
472.....Tull....predstava,že Boh všetko napíše tak aby to pochopil aj najhlúpejší,....je len predstava ľudí,ktorý nevedia nič o viere a Biblii. Boh sa dá spoznať aj tým najjednoduchším ľudom/pochabím,maličkým,neurodzeným/,....ale všetko je to o hľadaní a o rozlíšení medzi pokornými a tými pyšnými. A samozrejme o "duchovnosti" daného človeka. Telesní ľudia by nenašli Boha,ani keby mali celý výklad Písma vyrýtý na čele. To je parafráza Biblických textov.


473.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 15:36 avatar
Shagara, vedel by si mi napísať, ktoré moje vysvetlenia, sú bez podpory Písma a zdravého úsudku a robia z Boha Biblie hlúpeho a nespravodlivého Vládcu, ktorý je ješitný a samoľúby?


482.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 20:43 avatar
473.......tých vysvetlení je neúrekom. Ved sám vieš o čom sme sa bavili a s čím si nesúhlasil. A to nielen s názorom mojim ako JS,ale ako sa všeobecne chápu isté biblické pravdy. Príklad -"strom poznania dobrého a zlého". Citoval som ti protestantskú definíciu/presne ako u JS/ a nesúhlasil si.
Niekedy si priamo poukazoval na nemúdre konanie a inokedy to vyplývalo z tvojho výkladu.tvrdenia. Tak ako i u "zatvrdení srdca faraóna". Ak tvrdíš,čo tvrdíš....tak potom je Boh naozaj nerozumný,nespravodlivý a neláskavý,....atd.
Predstav si......že by teba zatvrdil,aby ukázal svoju moc a meno niekomu inému! Ako by si sa na to pozeral? Páčilo by sa ti to?
A nechápem,prečo neberieš v potaz tie texty,ktoré poukazujú,že Boh nikoho nepokúša a nezatvrdzuje hriechom?
Nesmieš niektoré texty brať doslovne! Príklad....RKC a iní,ked našli tri texty,kde je Ježiš označený ako boh,...tak hned konštatovali ,že on je Všemohúci Boh. Ale Biblia na desiatkach miestach označuje anjelov ,ľudí ako bohov....sú aj oni súčasťou trojice? Jedna časť Písma hovorí ,že "zákon dal Jahve Mojžišovi",.....ale v Skutkoch v 7 kapitole sa píše ,že tak urobil anjel. Alebo ,že"Boh zápasil s Jakobom",...ale iná správa hovorí,že "Jakob zápasil s anjelom". Ako tomu veriť? Je Boh Jahve anjel? Alebo budeme vnímať kontext Písma a veriť ,že Boha Jahveho vždy zastupovali anjeli,.....pretože ON je "Večný Duch", a "z ľudí ho nemôže vidieť nikto,aby nezomrel",.....atd. Ty sa oprieš o text a povieš,...."ved tu sa tak píše:"zatvrdil mu srdce"! Ale to aj o anjeloch sa píše ako o Bohu a to opakovane a predsa ak som len priemerne inteligentný a čo len trochu poctivý ,tak nemôžem vytrhávať z kontextu jeden/alebo i viac/ veršov a ignorovať väčšinu častí Biblie. To nie je rozumné počínanie.
A ak bude čas,...nájdem ti také príklady z Písma a pochopíš o čom hovorím. A tiež tie tvoje výroky,...ktoré spochybňujú Boha Biblie. Ak spochybňuješ Božie slovo,jej spôsob zaobchádzania/deti/ ,....atd,...tak spochybňuješ Boha. Ale neskôr budem konkrétnejší!


488.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 11. 2015, 14:00 avatar
Shagara, neuviedol si ani jedno moje vysvetlenie (hoci tvrdíš, že ich je neúrekom... ), ktoré je „bez podpory Písma a zdravého úsudku a robia z Boha Biblie hlúpeho a nespravodlivého Vládcu, ktorý je ješitný a samoľúby“... nezmyselne o mne tvrdíš veci, ktoré z mojich vysvetlení nijako neplynú, napr.: „Boha nemusíš učiť spravodlivosti,múdrosti,.....na to si ešte nedorástol!“... a podobne...
Pre osvieženie pamäte ti ich zopakujem. Najprv moje vysvetlenie "strom poznania dobrého a zlého":
„Podľa mňa, nemusí byť len „hlina zeme“ myslená obrazne, ale celý príbeh... ak by si ho porovnal so staršími príbehmi, ktorým ľudia verili, zistil by si, že je pokrokovým... možno i obrazným vyjadrením toho, že nás jedna mater mala, že po „získaní rozumu“ sa nám naše utrpenie znásobilo tým, že na rozdiel od zvierat (ktoré nedokážu uvažovať v kategóriách dobra a zla – konajú dobro, či zlo, bez toho, aby poznali... )* vďaka rozumu dokážeme intenzívnejšie vnímať, že máme i „utrpenia z rozumu“, že vďaka rozumu sme sa vyhnali z „prírodného“ sveta, že sme si vybudovali vlastný svet, ktorý dedíme, že sme sa získaním rozumu odsúdili byť k tomuto „umelému“ svetu pripútaní a to po všetky generácie... neviem, či existuje Boh, ale ak existuje, možno nám toto chcel svojim Slovom, ktoré nám sprostredkoval pomocou nedokonalého omylného vtedajšieho človeka, „dieťaťa“ svojej doby, povedať... V poriadku: „všetci zhrešili a nedosahujú Božiu slávu“... iste, narodím sa takým, akým sa narodím, ale nezdedil som hriech, ako vzburu, neposlušnosť, zapieranie Boha, chcenie vládnuť si sám... zdedil som však svet, do ktorého som sa narodil a v ktorom je i všakovaké zlo, ktoré nemohlo nijako vzniknúť žiadnym činom ľudí (hoci aj takého je dostatok... ). Narodil som sa do sveta, v ktorom zvieratá, ľudia, včítane nevinných deti zomierajú v utrpení, ktoré nemohol spôsobiť žiadny čin človeka...“ („179“) Prečo Boh pripúšťa utrpenie,a ako bude ukončené!


489.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 11. 2015, 14:00 avatar
Shagara, k príbehu exodu:
„svojimi námietkami, chcem ukázať, že Biblia nie je priame Slovo Božie, že potrebuje byť "menené" a mení sa podľa toho, kto si akú predstavu Boha vytvoril ... všimni si i pri tomto príklade - "koľko veriacich, toľko vysvetlení"... napíšem Ti katolícke. Podľa neho Boh síce zatvrdzoval srdce faraóna, ale nerobil tak proti jeho vôly... využil slabosť, zlo v jeho srdci a podporil ho, čím prinútil faraóna konať iracionálne...
... a tak sa mohol na Egypťanoch vyšantiť, predviesť svoju ukrutnosť (to už je môj dodatok... ). Opäť predpokladám, že budú reakcie, ktoré sa budú snažiť ospravedlniť neospravedlniteľné, zlúčiť nezlúčiteľné, dokazovať, že noc je deň a deň je noc... ...všemocný Boh, ktorí má potrebu dokazovať svoju nadvládu zabíjaním, nieže dospelých, ale detí (dokonca nezmyselne i nemých tvári - "hoviadok" a to aj detí otrokov... je nezlučiteľný s Ježišom Kristom... takýto Boh je ľudským výmyslom, respektíve je to predstava Boha, ktorá zodpovedá danému času a priestoru, zodpovedá danej dobe, dobe krutých "mnohobožstiev", ktorým boli ľudia vydanými napospas a súperili medzi sebou o to, ktorý z nich je mocnejší... v takomto kontexte, v kontexte ukázať, veriť, že Boh Hebrejov, je najmocnejší, že je tým jediným pravým Bohom, má príbeh svoj historicky podmienený teologický význam... („395“)


490.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 11. 2015, 14:02 avatar
Shagara, pricapím ešte jedno moje vysvetlenie. Keď sa ma Slušný človek pýtal:
„Tull, dobre, ale keď sa zbaviš, zbavím predstavy takéhoto Boha, tak si z písma vyberieš len to, čo ti vyhovuje? Ktoré slová budeš brať ako pravdu a ktoré iba ako predstavu ľudí tej doby.“ („39“)
Reagoval som:
„Slušný človek, nie je jednoduché odpovedať, hoci som už na podobné otázky odpovedal „snáď tisíckrát“ (i Tebe)... zložitosť spočíva v tom, že som neveriaci pes... ale nielen preto... medziiným nechcem, aby to vyzeralo tak, že chcem niečo prikazovať... mám svoje dôvody prečo neverím, ale nikoho nepresviedčam, aby sa vzdal svojej viery ako takej... kritizujem však, keď je viera (nezáleží na tom, či ide o kresťanskú, teistickú... ateistickú... ) proti človeku... a viera v Boha SZ, o ktorom (predstave) sme diskutovali, je proti človeku, pretože z nej môžu vyplývať, ako i vyplynuli mnohé zlá... (nechcem to moc rozoberať, ale ako „kolektívny“ príklad zla, vyplývajúceho z takto chápanej predstavy, je vojnový konflikt Izrael – Palestína... ). Takáto predstava, predstava kruto, hlava nehlava trestajúceho Boha je oxymoron (sk.wikipedia.org) voči Ježišovi Kristovi. Neverím v Krista, neverím, že Ježiš vstal z mŕtvych, že je(bol) božskej podstaty, ale verím v pravdu Jeho prikázaní, ktoré sa týkajú vzťahov človeka k človeku... ak veríš, že Boh nám v Ježišovi káže milovať sa navzájom (dokonca i nepriateľov), ak veríš že na Golgotu niesol hriechy nás všetkých bez rozdielu, Žid, nežid... že trpel, znášal potupy, nechal sa ukrižovať, nechal sa utýrať k smrti, ako posledný z posledných... veríš, že Ho máme nasledovať... potom vychádzaj z tohto základu, potom vyberaj Slová, ktoré sú v súlade s týmto základom...
Pre jednoduchosť len pricapím, v podstate katolícky prístup:
Tak ako pri románe, (o odbornejšej literatúre ani nehovoriac... ) sa už predpokladajú isté vedomosti, znalosti, určitá „vyspelosť“ čitateľa – mal by „byť (aspoň ako tak) v obraze“, podobne je to i s Písmom. Pri čítaní by sme mali aspoň ako tak poznať historické pozadie a čítať i s kritickým prístupom rozumu. Nie v zmysle kritizovať, ale v zmysle „kriticky myslieť“... a to je prístup, o ktorý sa snažia katolíci... tým však nijako nepopierajú, práve naopak deklarujú: „Bohom zjavené pravdy, písomne vyjadrené a zachované vo Svätom písme, boli napísané z vnuknutia Ducha Svätého.“ dkc.kbs.sk
Veď v podstate tak konal i Ježiš, vysvetľoval význam SZ v jeho historickom kontexte, nie fundamentalisticky, ale a s kritickým prístupom rozumu... máš to nielen v odpovediach voči provokačným otázkam farizejov... Prečo si každý Bibliu vykladá po svojom? Prečo sú nezhody? Prečo práve cirkev podáva správny výklad?
„Biblia má pravdu, keď hovorí o vzťahu Boha a človeka, ale musíme byť veľmi opatrní, keď z nej chceme čerpať prírodovedné, alebo historické informácie. Aký je teda význam Biblie z môjho pohľadu? Biblia ako prírodovedecké, alebo historické dielo neobstojí. Biblia je skôr genézou morálneho myslenia ako ľudských dejín“ P. Mgr. et Mgr. Marek Orko Vácha, Ph.D.“ („40“) Boh Nového zákona nie je ničím iným, než beštiou


491.
označiť príspevok

J.Tull
   19. 11. 2015, 14:09 avatar
Shagara, zopakujem otázku: „ktoré moje vysvetlenia, sú bez podpory Písma a zdravého úsudku a robia z Boha Biblie hlúpeho a nespravodlivého Vládcu, ktorý je ješitný a samoľúby?“ ...kde učím Boha spravodlivosti, múdrosti... ? ...keď tomu tak nie je v uvedených vysvetleniach (o ktorých netvrdím, ako som už „tisíckrát“ písal, že sú neomylné... ) potom uveď konkrétne také, z ktorých niečo také vyplýva...

„A nechápem,prečo neberieš v potaz tie texty,ktoré poukazujú,že Boh nikoho nepokúša a nezatvrdzuje hriechom?“
Prečítal som si tie texty... aj som reagoval:
„Božie Slovo nemôže byť Slovom, ktoré potrebuje dovysvetľovávať iným Slovom(Slovami), a to dokonca (v tomto prípade... ) nejednoznačným, slovom, z ktorého jednoznačne nevyplýva, že „Jahve nezatvrdil faraónovo srdce“, nevyplýva, že si ho zatvrdzoval sám...“ („452“)
„Dal si dostatok citátov a iste vieš dať i ďalšie, ale ani z jedného jediného priamo nevyplýva, že spomínané verše treba chápať po Tvojom...“ („472“)


500.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 13:11 avatar
Shagara, ešte k
„A nechápem,prečo neberieš v potaz tie texty,ktoré poukazujú,že Boh nikoho nepokúša a nezatvrdzuje hriechom?“
V textoch, ktoré si dal sa priamo píše, že si človek, ľudia, národ... zatvrdzoval srdce sám. Dokonca i v príbehu exodu sú verše, v ktorých je napísané:
„Keď faraón videl, že nastala úľava, zatvrdil si srdce a nepočúvol ich, ako predpovedal Pán.“
Prečo by v iných veršoch diktoval, že zatvrdzoval srdcia On, keď si človek (ľudia) zatvrdzoval svoje srdce sám? Nemá to žiadnu logiku... Ak žena, ktorá si zlomila ľavú ruku, tvrdí, že jej pravú ruku zlomil manžel, potom, podľa Teba, automaticky klame, lebo predtým si tú druhú zlomila sama, keď padla na chodníku? Použil si totiž podobnú logiku pri svojom dokazovaní...
...pricapím iné verše
Kniha Deuteronómium 2
30 Ale Sehon, kráľ Hesebonu, nechcel pristať na to, aby sme tade prešli, lebo Pán, tvoj Boh, zaťal jeho ducha a zatvrdil mu srdce, aby ho tak vydal tebe do ruky, ako to dnes vidíš.
Kniha Jozue 11
20 To Pán riadil tak, že sa zatvrdilo ich srdce a púšťali sa do boja s Izraelom, aby potom bez milosti vykonal na nich kliatbu, aby ich pobil, ako Pán rozkázal Mojžišovi. -
A tu to máš ešte jasnejšie:
List Rimanom 9
15 Veď Mojžišovi hovorí: "Zmilujem sa, nad kým sa zmilujem, a zľutujem sa, nad kým sa zľutujem." 16 Nezávisí to teda od toho, kto chce, ani od toho, kto beží, ale od Boha, ktorý sa zmilúva.
17 Lebo Písmo hovorí faraónovi: "Vzbudil som ťa na to, aby som na tebe ukázal svoju moc a aby sa moje meno hlásalo po celej zemi."
18 Teda zmilúva sa, nad kým chce, a zatvrdzuje koho chce.
19 Povieš mi azda: "Prečo potom ešte karhá? Kto sa môže vzoprieť jeho vôli?!"
20 Ale kto si ty, človeče, že odvrávaš Bohu?! Vari povie výtvor tomu, kto ho vytvoril: "Prečo si ma takto urobil?"
21 Alebo nemá hrnčiar moc nad hlinou, aby z tej istej hmoty urobil jednu nádobu na vznešené účely a druhú na všedné?


509.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 11. 2015, 00:29 avatar
500......Tull.....mal som príspevok na tvoj komentár,.....a našiel som hodne príkladov a textov na tvoje otázky,....a myslím ,že by si bol v obraze. A i tie,kde si už nebral v potaz zrejme a jasné tvrdenie Biblie. Tam už bola tvoja rétorika úplne iná.
A to o niečom svedčí. Ale ked som to napísal,...omylom som to zatvoril. A ja to neviem znova obnoviť.


492.
označiť príspevok

Wolfe muž
   19. 11. 2015, 14:51 avatar
"vôly" ... ako si len mohol?  


496.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 08:39 avatar
Wolfe, nerozumiem 


498.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2015, 12:37 avatar
Podľa neho Boh síce zatvrdzoval srdce faraóna, ale nerobil tak proti jeho >>>vôly<<<...


499.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2015, 12:38 avatar
Vies, teraz som sa nejak rozhupol a opravujem kazdeho do radu...  


502.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 13:17 avatar
Wolfe, ja takú odvahu nemám... tých pravopisných chýb robím sám dostatok  


501.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 13:15 avatar
Wolfe, podľa koho... ? reagoval si totiž na môj príspevok 


504.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2015, 14:35 avatar
islo mi o tu hrubku v tvojom prispevku, nie o tvoj prispevok ako taky  
vôly -> vôli

A ked som pisal v 420, ze sejes v pusti, mal som tym na mysli, ze hadzes hrach do stenu..
proste zbytocne.. Veriacemu nic nevysvetlis, pre neho sme len mudrujuci hlupaci...


505.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 14:59 avatar
Wolfe, konečne som pochopil... mal si na mysli príspevok "395" a nie ten, na ktorý smeruje šípka... neuvedomil som si, že máš na mysli moju hrúbku... čo už, chybička sa vlúdi, najmä ak si pri písaní vyrušovaný a sústreďuješ sa viac na obsah... každá výhovorka hodná groša 

...rozumel som, ako si to myslel... ale ktovie... možno aj v púšti vyklíči zrnko, keď zavodníš... možno aspoň čosi sa uchytí, ani nie tak názor, ale napríklad, že i ten druhý môže mať rozumné dôvody pre svoje tvrdenia, aj keby boli mylné...

...ale iné som Ti chcel už prv - možno s tým hrachom máš pravdu, daromnejšie je reagovať na invektívy, pri niektorých je to kontraproduktívne, je olejom do ohňa...   


506.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 11. 2015, 16:02 avatar
Rozdiel je medzi rozumnymi dovodmi a utokmi...

možno s tým hrachom máš pravdu, daromnejšie je reagovať na invektívy, pri niektorých je to kontraproduktívne, je olejom do ohňa... >>> pravda je  


458.
označiť príspevok

J.Tull
   18. 11. 2015, 12:03 avatar
Shagara, (veriaci-4, velasquez... ) vedeli by ste reagovať na námietky načrtnuté Dostojevským, ktorého som citoval v téme
Dostojevskij nielen pre Slušného človeka... ?


476.
označiť príspevok

Shagara muž
   18. 11. 2015, 18:00 avatar
458....Ja som Tull už niečo načrtol,ako to bude s deťmi. Napríklad aj v téme:"Kam pôjdu títo?".
Ale aj tu treba rozlišovať, a neposudzovať údeľ detí len na základe niekoľkých textov. Napríklad RKC na túto problematiku nemá odpoved. Vyrábať malých "anjelíčkov" ktorých si Boh nevyspytateľne povoláva ku sebe ,aby doplnil počty svojich anjelov,je odpoved ktorá si vôbec nezasluhuje blžšie rozoberať. Takáto predstava Boha a údelu malých detí je viac ako primitívna.
RKC mala i odpoved na predčasnú smrť malých detí v podobe limbusu,....čo sa už ale zrušilo.
Tu si treba uvedomiť,že je veľký rozdieľ,ked deti umierali v tzv,. "dobe nevedomosti",ako o tom píše Pavol,.....a i v časoch/ked evanjelium už bolo zjavné/ ked už nebola táto doba a nemohli deti/umierajúce/ zaujať postoj k pravde,ku Kristovi.
A iný je údel detí,v čase Božieho zásahu a zničenia bezbožných./zničenie Kanaánu,potopa,zničenie Jeruzalemu pre nevernosť,armagedon/. Ved sám vieš ,že Biblia prorokovala ako skončia trebárs deti v obklúčenom Jeruzaleme,...atd?!
/kanibalizmus,ked matky "jedli plody svojho brucha"/ Jozef Flávius o tom píše podrobnejšie v Židovskej vojne.
Tu treba niečo vedieť niečo aj o "krvnej,kolektívnej" vine ,teda i o zodpovednosti rodičov.
Rodičia musia túto svoju zodpovednosť brať vážne. Čítame......: „‚Deň, ktorý prichádza, ich určite pohltí,‘ povedal Jehova vojsk, ‚takže im nenechá koreň ani ratolesť.‘“ (Malachiáš 4:1) S malými deťmi (ratolesťami) bude Jehova v deň účtovania spravodlivo zaobchádzať podľa toho, ako posúdi ich rodičov (korene), ktorí nesú za neplnoleté deti zodpovednosť. (Izaiáš 37:31) Teda spôsob života rodičov môže priaznivo alebo nepriaznivo ovplyvniť budúcnosť ich detí. (Hozeáš 13:16) Ak si ty (koreň) nezachovávaš dobré postavenie pred Bohom , čo sa môže stať s tvojimi deťmi (ratolesťami) v deň Jehovovho zúrivého hnevu? (Sofoniáš 1:14–18; Efezanom 6:4; Filipanom 2:12) Myslím si,že tie texty sú dosť jasné? A to citujem len niektoré. Na druhej strane z tvojho verného úsilia získať Božie schválenie môžu mať úžitok aj tvoje deti. — 1. Korinťanom 7:14.
A samozrejme ,je potrebné poznať aj iné prvky ,správy,zásady Písma. Nedá sa poukázať na jeden text/ako to niektorí robia/ a vyvodiť z toho správny záver.
Biblia samozrejme nedáva priamu odpoveď na mnohé otázky a my nie sme sudcovia ani neomylní dogmatici. Avšak Biblia ukazuje, že Boh sa pozerá na malé deti pravých kresťanov ako na „sväté“. (1. Kor. 7:14) Ale zjavuje aj to, že v minulosti, keď Boh zničil zlých, zničil aj ich malé deti. (4. Mojž. 16:27, 32; Ezech. 9:6....atd.)
A mnohé prorocké texty poukazuju,že pravdepodobne tomu bude aj v armagedone tak.
2. Petra 3:9:.....hovorí....: „Jehova... je k vám trpezlivý, lebo si nepraje, aby bol niekto zničený, ale si praje, aby všetci dospeli k pokániu.“
Teda, je na na nás,....čo s tým urobíme. Preto v zmysle Matúša 24:14 dnes necháva zaznieť výstrahy pre tých čo chcú aj s deťmi prežiť Božiu záverečnú vojnu a žiť v novom spravodlivom svete.
A platí aj tento text a zásada z ktorá vyplýva z neho...:"Mat. 12:30: „Kto nie je na mojej strane, je proti mne, a kto so mnou nezhromažďuje, rozptyľuje.“
Búriť sa proti Bohu,....stavať proti jeho vôli,názorom ......svoje názory,závery a haniť Boha nemá význam. "Nie sme silnejší ako Boh" a určite ani naša spravodlivosť a láska nie je viac ako Božia, dokonalá!!! Problém Tull je len v našom ľudskom chápaní a neznalosti Biblickej pravdy a Božej mysle.
A s Dostojevským v mnohom súhlasím. A netýka sa to jeho narážok na údel detí,....ale i iného. Ale v niečom určite nemal pravdu,....a ani nemohol v danom čase. Tiež treba podotknúť,že žiadne deti nebudú trpieť v pekle/večne/,....a tiež chcem podotknúť,že jeho "filozofovanie" už bolo niečo, čo ja vnímam ako "múdrosť tohto sveta". Jednoducho.názory Dostojevského nie sú arbitrom pravdy!
Deti a ich údel je citlivá otázka,....ale kto skutočne má záujem,tak môže túto problematiku pochopiť. Ale nikdy nie poznaním trinitárskeho kresťanstva. Tí........čo vymysleli a veria v peklo/aj pre deti/nemôžu sa vyjadrovať k ničomu a mali by sa v tichosti najprv učiť základné náuky!


503.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 14:14 avatar
Shagara, opäť množstvo textov, citácii, ale v podstate riešenie žiadne. Si vtipkár o ktorom Ivan Karamazov hovorí Aľjošovi:
„Dajaký vtipkár by mohol povedať, že dieťa aj tak vyrastie a ešte veľa hriechov napácha, ale ten chlapec predsa nevyrástol, lebo keď mal osem rokov, dali ho roztrhať psom.“
Názory Dostojevského nie sú arbitrom pravdy, tak ako arbitrom pravdy nie sú názory žiadne človeka, spoločenstva... RKC, Strážnej veže... okrem toho Dostojevskij tu nič netvrdí. Predostiera problém, ale riešenie neponúka. Ústami svojho hrdinu poukazuje na nezmyselnosť utrpenia; poukazuje na utrpenie detí, lebo „vybral som si iba deti preto, aby to bolo presvedčivejšie“ (pritom používa príklady jemu známe... ). Nastolenie tohto problému korešponduje s mojim pohľadom. Ak stvoril Boh utrpenie a je všemocný, ak stvoril utrpenie detí, ktoré v chorobe zomierajú v neutíchajúcich bolestiach... dovolil koncentráky, v ktorých zomierali utrýznené k smrti, aby skončili ako mydlá... potom „privysokú cenu stanovili za harmóniu“...
RKC, pokiaľ viem, nemá odpoveď (nerozumiem čo to má spoločné s limbusom... ), respektíve odpovedá Jóbom, ktorý nereptá hoci nechápe prečo ho Boh tresce, dôveruje naďalej...
...odpoveďou môže byť sčasti evolúcia - utrpenie vyplýva z prírody; nie je priamo dielom Boha - ktorá však tiež nie je dostačujúcou, pretože ak je za ňou všemocný Boh, mohol veci zariadiť i bez toľkého utrpenia...


508.
označiť príspevok

Shagara muž
   20. 11. 2015, 23:43 avatar
503......Tull.......píšeš.....:"všemocný Boh, mohol veci zariadiť i bez toľkého utrpenia..." Nie,nemohol. Pochop,.....nepoznáš ani len základy Písma,ťažko s tebou polemizovať. Budem pragmatik. Za vesmírom stoja trvalé,nemenné fyzikálne zákonitosti. A presne také nemenné ,trvalé a všeplatné sú aj duchovné zákonitosti. A tie tiež Boh nemôže prehliadať!
Vzbura v Edene zneuctila Božie meno, lebo spochybnila Božiu povesť a jeho spôsob vládnutia. Jehova nemohol také ohováranie a vzburu prehliadnuť. Bol povinný očistiť svoje meno od pohany. — Izaiáš 48:11.
Jehova túto spornú otázku týkajúcu sa jeho vlády riešil spôsobom, v ktorom sa odzrkadľovala dokonalá rovnováha medzi jeho láskou, spravodlivosťou, múdrosťou a mocou. Mohol využiť svoju moc a hneď potlačiť vzburu. To by sa mohlo javiť ako spravodlivé, pretože mal právo to urobiť. Ale morálne otázky, ktoré boli nastolené, by tým zostali nezodpovedané. Na druhej strane Boh mohol hriech jednoducho prehliadnuť. Takéto konanie by sa dnes niektorým mohlo zdať láskavé. Ale ani tým by nebola daná odpoveď na Satanovo tvrdenie, že pre ľudí by bolo lepšie, keby si vládli sami. Navyše, nepovzbudilo by to aj ďalších, aby sa odklonili od Jehovovej cesty? Následkom by bolo nekonečné utrpenie.
A to sa Tull nedá porovnať so súčasným,krátkodobým utrpením!

Jehova vo svojej múdrosti dovolil ľuďom, aby nejaký čas išli vlastnou cestou. Hoci to znamenalo pripustiť, aby zlo dočasne existovalo,......ľudia dostali príležitosť ukázať, či si dokážu sami úspešne vládnuť nezávisle od Boha, a teda žiť úspešne podľa vlastných noriem toho, čo je dobré a čo zlé. K čomu to viedlo? ......Celá ľudská história sa vyznačuje vojnami, nespravodlivosťou, útlakom a utrpením. Keď sa vzbura proti Jehovovi definitívne skončí neúspechom, raz a navždy sa vyriešia otázky, ktoré boli v Edene nastolené.
Uvedom si....Boh sám zaplatil vysokú cenu/obeťou svojho syna/....aby urobil zadosť spravodlivým požiadavkám,za ktorými stojí ON ako Zákonodarca. Boh,aj ked je Všemohúci sám je najlepším príkladom dodržiavanie noriem,ktoré sám ustanovil.
A preto,nie všetko utrpenie je "nezmyselné". A ja svoje výroky,tvrdenia nestaviam na ľudských názoroch,ale na Biblii.
Ale tú ty poriadne nepoznáš,....a preto v tom máš zmätok. Tull,......ak existuje Boh,....tak nemôže byť menej ako ja ,ty!
Pokorní ľudia to pochopia!
A evolúcia nedáva odpoved takmer na nič a je veľmi priehľadná. Vidno úplne za ňou ľudské zúfalstvo,pýchu a vzburu ,ktorá je často aj v dôsledku našej nevedomosti!
Job ,na rozdieľ od nás nemal také poznanie ,aké máme dnes my. A to je podstatný rozdieľ. A predsa Tull, nemal taký postoj ako ty. A to prišiel o majetky,o desať detí,zavrhli ho najbližší,mal odpornú chorobu,stal sa terčom posmechu....atd. Pouč sa z tohto príkladu! Je pravda...."viera nie je vlastníctvom všetkých"!
Ani mňa neteší utrpenie/hlavne ked sme ním atakovaný/,....často som si dával podobnú otázku ako ty,....ale dnes už viem ,prečo je tomu tak. Skúmaj....a nerob predčasné závery!


510.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 11. 2015, 11:54 avatar
"Pokorní ľudia to pochopia!" >> Pozor, aj velmi pokorny otrok "chape" preco ho pan bije..


497.
označiť príspevok

J.Tull
   20. 11. 2015, 11:39 avatar
milky945, k „493“, „494“, smrť prvorodených v Egypte nebola len krutá, ale i v mnohom nezmyselná... Aký malo zmysel vyzabíjať prvorodených, ktorí boli rovnako zajatcami, ako Hebreji, nehovoriac o zvieratách... ?
Píšem v mnohom... z „biblického hľadiska“ je odpoveďou:
Druhá kniha Mojžišova - Exodus 13
2 "Zasväť mi všetko prvorodené, čo u Izraelitov otvára materské lono, či už u ľudí alebo u dobytka! To bude moje."
15 Keďže sa faraón zdráhal prepustiť nás, Pán pobil všetko prvorodené v egyptskej krajine, od prvorodeného u ľudí až po prvorodené z dobytka. Preto teraz obetujem Pánovi všetko, čo otvára materské lono, ak je mužského pohlavia, a vykupujem každého svojho prvorodeného syna.
Taký to malo význam pre Židov, ale pre Egypťanov žiadny... čo sa týka prorokovania a podobenstva s Ježišom, je to, podľa mňa, dosť problematické, ako sú problematickými všetky proroctvá, ktorých význam sa ukáže až vtedy, keď sa naplnia, ak sa naplnia... väčšinou je to tak, že veriaci v dané proroctvo, vzájomne prispôsobujú udalosť s proroctvom a naopak... nepopieram však istú súvislosť... jednorodený syn svojou obeťou zrušil všetky obete... urobil tak však slobodne, z lásky k ľuďom... mohol si vybrať, vedel, uvedomoval si čo, a prečo koná tak, ako koná... v Egypte prvorodení si vybrať nemohli a ani si nič neuvedomovali a hlavne, boli to predovšetkým deti...(podobne ani ich rodičia nemali na výber, ostali im predovšetkým oči pre plač...)

„... Práveže kontext vnímam ... „ Zabudol si však na historický, z ktorého vyplýva, že exodus sa nemohol uskutočniť tak, ako ho opisuje Biblia. Zložitosť objasniť nezrovnalosti je najmä v tom, že sa neuvádza, o ktorého faraóna ide... veriaci nedokážu určiť dobu (Biblia je v tomto /a nielen v tomto... / veľmi neurčitá) kedy k udalostiam malo dôjsť, pritom, ak by sa stali ako sú opísanými v Písme, museli by zanechať výraznú stopu i v mimobiblických prameňoch, v archeológii a pod. ...nič také sa však nenašlo, práve naopak, artefakty poukazujú na to, že exodu nedošlo tak, ako je v Biblii opísaný...


507.
označiť príspevok

milky945 muž
   20. 11. 2015, 20:24 avatar
J. Tull, píšeš, že smrť prvorodených v Egypte nebola len krutá, ale i v mnohom nezmyselná. K tomuto mám tri poznámky:
1. Čítal si a chápeš aspoň niečo, čo som písal v 493, 494? Možno nie úplne správne a jasne, ale práve tam som sa snažil zdôvodniť ich smrť, ako to chápem.
2. Ak je ich smrť v mnohom nezmyselná, aká smrť by bola zmyselná / mala zmysel / význam?
3. Ak je vo svete toľko nezmyselného utrpenia, načo si poukázal v inej téme (Dostojevskij - bratia karamazovci), nie je práve smrť vyslobodeným z toho utrpenia a teda práve smrť MÁ / BY MALA MAŤ ZMYSEL?

Ešte krátka reakcia na "..... jednorodený syn svojou obeťou zrušil všetky obete... urobil tak však slobodne, z lásky k ľuďom... mohol si vybrať, vedel, uvedomoval si čo, a prečo koná tak, ako koná... v Egypte prvorodení si vybrať nemohli ....":
......
Mohol si vybrať? Tak nad tým by sa dalo polemizovať. Ježiš plnil vôľu svojho otca. Jeho vôľa bola vôľa jeho otca, teda chcel presne to, čo chcel jeho Otec a tak sa aj stalo. ... a prvorodení v Egypte si tiež nemohli vybrať.

Wolfe 495: "Co znamena docasma.. chces povedat, ze Boh vzkriesi tych prvorodenych a budu mat vecny zivot, ci ako si to presne predstavujes?" >>>>>>
Verím tomu, že Boh vzkriesi všetkých. Tak to stojí v Písme. Čo bude potom, to sa dokazuje trochu ťažšie a je to iná téma. Ale predpokladajme, že budú všetci vzkriesení.
Ak veríš na RKC peklo, potom veríš tomu, že Boh vzkriesi niektorých ľudí len nato, aby ich hodil do pece, nech sa tam pražia na oleji.
Ak veríš na Shagarovú smrť, potom veríš tomu, že Boh vzkriesi niektorých ľudí len nato, aby ich neskôr zabil, čo nemá zmysel.


512.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 11. 2015, 14:30 avatar
milky945, neviem prečo si myslíš, že som nečítal 493, 494? ...beriem, že je to Tvoj názor, dokonca nepopieram istú súvislosť... ale môj názor je iný (netvrdím, že neomylný, ani Ti ho nevnucujem... diskutujem... ). Ak opomeniem historický kontext a budem vychádzať len z Biblie, i tak je Tvoja analógia problematická... myslím si, že medzi zabitím prvorodených a zabitím Ježiša, sú i diametrálne rozdiely... začnem tým menším - ako som už písal, v prvom prípade išlo asi väčšinou o deti (nie dospelých synov... ).
2. Udalosti exodu, tak ako sú opísané v Biblii, mali význam z hľadiska Hebrejov... ostatný svet bol nimi nedotknutý a to včítane Egypťanov, v tom zmysle, že si žiadne ponaučenie z nich nezobrali a ich kultúra, zvyky, náboženstvo... pretrvala ďalších tisíc/?/ (...nevieme presnejší dátum kedy došlo k vyslobodeniu Hebrejov) rokov... je pravdou, že neskôr sa rozšírilo kresťanstvo, ale silne pochybujem, že by to malo súvislosť s príbehmi exodu... nehovoriac o národoch v iných častiach sveta, ktoré si prechádzali svojim historicko-náboženským vývojom...
...najväčšou bolesťou akú si viem predstaviť, je bolesť matky nad utrpením svojho dieťaťa, bolesť rodičov, ktoré prežili smrť vlastného dieťaťa... takéto utrpenia, smrť, sa mi vidí najnezmyselnejšími... je iné, keď človek trpí, zomiera pre svoju vieru, svoju pravdu, keď zomiera nestratiac sám seba (povedzme Sokrates, G. Bruno... ale i z „moderných“ dejín Allende, Fučík, Clementis... )
3. „Túto tému som vytvoril ako reakciu na tvrdenie Slušného človeka:
„Boh bude spravodlivo súdiť každého človeka a tým napraví všetky krivdy.“ Boh Nového zákona nie je ničím iným, než beštiou príspevok „13“
Podobne reagujú mnohí kresťania, ospravedlňujú (dočasné) zlo, utrpenie... spravodlivosťou, trestom, odmenou... ktorá sa zavŕši posledným súdom a bude trvať večne...
Volil som tento spôsob, filozofické myšlienky (preto je téma v tejto kategórii) tohto veľkého spisovateľa, lebo korešpondujú z mojim zmýšľaním a už predtým som „prácne“ odpisoval z jeho knihy, takže mi bolo jednoduchšie len pricapiť, zopakovať... prilepím ešte z legendy o veľkom inkvizítorovi... hoci pochybujem, že Slušný človek, alebo hociktorí z „našich kresťanov“ budú, nie že relevantne, ale vôbec, reagovať...“ („6“) Dostojevskij nielen pre Slušného človeka...
Chcel som poukázať práve na to, že utrpenie, nie je možné ospravedlňovať „výkupnou smrťou“...

„Ježiš plnil vôľu svojho otca“ veď v poriadku, ale si predsa mohol vybrať i neplniť ju... mohol predsa hocikedy cúvnuť, zmeniť svoj osud... nekonal z donútenia... Boh nepotláčal Ježišovu slobodnú vôľu... neurobil si z neho otroka svojho plánu...


516.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 11. 2015, 17:35 avatar
Ja som myslel, ze Boh vzkriesi len tych ludi, ktori maju byt vzkrieseni..
Ti co maju ostat mrtvi ostatnu mrtvymi..


511.
označiť príspevok

J.Tull
   21. 11. 2015, 12:24 avatar
Shagara, k „509“ „A i tie,kde si už nebral v potaz zrejme a jasné tvrdenie Biblie. Tam už bola tvoja rétorika úplne iná.“
Možno mi niečo uniklo... pravdepodobne som Tvoj príspevok nečítal ... bol v tejto téme? ...ako to myslíš „bola tvoja rétorika úplne iná“?...
Na tie „ostatné texty“ (na ktoré som nereagoval v „500“) som reagoval v „395“,zopakoval ich v „489“:
„..."koľko veriacich, toľko vysvetlení"... napíšem Ti katolícke. Podľa neho Boh síce zatvrdzoval srdce faraóna, ale nerobil tak proti jeho vôli*... využil slabosť, zlo v jeho srdci a podporil ho, čím prinútil faraóna konať iracionálne...“
Pokiaľ viem, žiadne kresťanské spoločenstvo nespochybňuje to, že faraón bol pyšný, namyslený, samoľúbi, povýšenecký vládca tvrdého srdca... lenže táto jeho povaha, myslím tak to chápu katolíci, nebola „dostatočne zlou“ na to, aby konal do poslednej chvíle iracionálne, preto Boh ešte viac zatvrdil jeho srdce – v ktorom nebolo odporu proti ešte väčšej zatvrdilosti, než ju vo svojej prirodzenosti mal (povedzme prestal pociťovať bázeň, ktorú Jeho zázraky spôsobili... ) - keď sa už chcel podvoliť...
Píšeš:
„Tiež si uvedom,že to bol faraon ,ktorý nariadil zabiť každého novorodenca Izraelitov“
Ak je to pravda, potom tieto verše sú nepravdivé?:
Kniha Exodus 2
23 Po dlhom čase egyptský kráľ zomrel, ale Izraeliti vzdychali pod robotou a kričali a ich volanie od roboty vystúpilo k Bohu.
Kniha Exodus 4
19 A Pán povedal Mojžišovi ešte v Madiánsku: "Choď, vráť sa do Egypta, veď všetci, čo ti číhali na život, sú mŕtvi!"
Mne vyčítaš, že „neberiem v potaz texty“ a svoje brvná nevidíš... nie je to len v tomto prípade (pripúšťam, že možno /teraz/ ide len o omyl)... vyčítaš mi, že nereagujem na všetky Tvoje príspevky, tvrdenia, pritom si na tom rovnako... (napr. príspevky o evolúcii, „trinitárstve“, transfúzii... ale i v tejto téme, nereaguješ na verše, ktoré som citoval...)
Zopakujem svoj názor ohľadne exodu:
„...je to predstava Boha, ktorá zodpovedá danému času a priestoru, zodpovedá danej dobe, dobe krutých "mnohobožstiev", ktorým boli ľudia vydanými napospas a súperili medzi sebou o to, ktorý z nich je mocnejší... v takomto kontexte, v kontexte ukázať, veriť, že Boh Hebrejov, je najmocnejší, že je tým jediným pravým Bohom, má príbeh svoj historicky podmienený teologický význam...“
Ak sa exodus skutočne stal tak, ako je opísaný v Biblii, potom by som rád vedel, v ktorej dobe to bolo, o ktorého z faraónov išlo... biblia sa nezmieňuje o jednom zázraku, ktorému muselo dôjsť ohľadne faraónovej povahy... 


513.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 11. 2015, 22:24 avatar
Tull.....píšeš....:"napíšem Ti katolícke. Podľa neho Boh síce zatvrdzoval srdce faraóna, ale nerobil tak proti jeho vôli*... využil slabosť, zlo v jeho srdci a podporil ho, čím prinútil faraóna konať iracionálne...“.....ano,to viem.
Ale s tým nesúhlasím. Ja som našiel veľa dôkazov a napísal som dlhý príspevok na tvoju 500-vku,....ale nedopatrením som to zmazal,zavrel. Nechcem znovu hladať dané texty a znova to koncipovať. Asi by to bolo zbytočné!
Tiež som netvrdil, ktorý faraon vyhubil dané deti. Stále platí zásada poznania kontextu Písma. A ja nemôžem každú vetu ,slovo rozpisovať. Aj tak sú moje príspevky dosť dlhé.
Táto zásada platila aj na faraóna....... „Jehova, Jehova, Boh milosrdný a milostivý, pomalý do hnevu a hojný v milujúcej láskavosti a pravde, zachovávajúci milujúcu láskavosť pre tisíce, odpúšťajúci previnenie a priestupok a hriech, ale určite neponecháva bez trestu a privodí trest za previnenie otcov na synov a na vnukov, na tretie pokolenie a na štvrté pokolenie.“
A i né zásady,....ktoré poukazujú na Božie zaobchádzanie so zlými, .......opisujú,že Boh nezabúda. Hlavne ak další následníci vládcov Egypta išli v /hriešnej/línií svojich predchodcov.
Desať rán tiež nebolo len náhodnými udalosťami. Boli predpovedané a prišli presne podľa predpovede. Tieto rany pôsobivým spôsobom dokazujú Stvoriteľovu moc nad vodou, slnečným svetlom, hmyzom, zvieratami i ľuďmi. Ukazujú aj to, že Boh dokáže priviesť nešťastie na svojich nepriateľov a pritom ochrániť svojich ctiteľov.
Samozrejme,tieto rany sú naplnené/ale iným spôsobom/ v knihe Zjavenie Jána. A preobrazné rany majú súvis aj s faraónom,....a to priamy! Tak ako rany v Zjavení majú súvis s novodobým "Egyptom"....novodobým "Leviatanom". To tiež spomínajú viacerí proroci.
Aj preto Boh ponechal Kanánčanov 400 rokov,.(1. Mojžišova 15:16)...aby bolo dovŕšené ich previnenie,....a sú aj iné príklady.
Len neviem,....ak máme niečo brať ,tak ako je to napísané....prečo to nevnímame,aj s tvrdeniami inými.......:"Boha nikto nikdy nevidel",....."nikto nevystúpil na nebesia",......"Otec je väčší ako syn",....."Hlavou Krista je Boh",....."potom sa syn podriadi Bohu",...."duša ktorá hreší,zomrie",......atd??? Prečo tu už aj ty máš iný názor,ako v prípadoch o ktorých polemizujeme? Asi platí u teba rovnica...:"čo tvrdíš ty,nie je pravda,....čo ja,....tak to je"!
-----------------------------------
Jeden text /dva/o zatvrdzovaní ti predsa napíšem....:1. Samuelova 6:6
"6 Prečo tiež máte robiť svoje srdce neprístupným, tak ako robili svoje srdce neprístupným Egypt a faraón? Či to nebolo tak, že ich poslali preč, ihneď ako On s nimi zaobchodil tvrdo, a odišli?".
Daniel 5:20
"20 Ale keď sa jeho srdce stalo povýšenecké a jeho duch sa zatvrdil, takže si počínal opovážlivo, bol zvrhnutý z trónu svojho kráľovstva a bola mu odňatá jeho dôstojnosť." /Nabuchonodozor/


514.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 11. 2015, 15:02 avatar
Shagara, k "508" pri svojej argumentácii používaš verše, z ktorých nevyplýva to, čo chceš dokázať... je až neuveriteľné ako často tak robíš... neuveriteľnosť je v tom, že len ťažko pochopiť, že si to neuvedomuješ... podáš svoj výklad a na jeho podporu zahltíš svoj príspevok veršami, citátmi (odkazmi), ktoré sú irelevantné, nesúvisia, sú o inom, než je Tvoj výklad...
Aj v tomto prípade. Tvrdíš:
„Vzbura zneuctila Božie meno, lebo spochybnila Božiu povesť a jeho spôsob vládnutia.“
A na podporu tohto tvrdenia uvedieš — Izaiáš 48:11. Pričom celá kniha proroka Izaiáša je o inom... O údajnej vzbure v Edene, Adamovým spochybnením Božej povesti... ani písmenko. Budem citovať, ale uvediem nielen verš Izaiáš 48:11, ale i kontext:
Izaiáš sa prihovára Židom a predkladá im Božie zdelenia:

1 Čujte toto, dom Jakubov, čo voláte sa menom Izrael...
... 4 Lebo som vedel, že si tvrdý, žilou železnou je tvoja šija a tvoje čelo z kovu; 5 zvestoval som ti to oddávna, skôr, než by sa stalo, som ti oznámil, by si nepovedal: "Moja modla to spravila, môj obraz a moja socha to rozkázala." 6 Počul si, hľaď na to všetko! - A či vy nerozhlásite? Odteraz ti zvestujem veci nové a veci skryté, o ktorých nevieš. 7 Teraz sú tvorené, nie oddávna, predo dňom si veru o nich 8 Ani si nepočul, ani si nevedel, ani ucho nemáš dávno otvorené. Veď som vedel, celkom neverný si a od lona matky sa voláš vzbúrencom. 9 Pre svoje meno zdržujem svoj hnev a pre svoju slávu miernim sa k tebe, že som ťa nezničil. 10 Hľa, vytápal som ťa, nie však ako striebro, skúšal som ťa v peci biedy. 11 Pre seba, pre seba to spravím, veď ako by sa znesvätilo moje meno?! A svoju slávu inému nedám.“ 12 „Počúvaj mňa, Jakub a Izrael, môj pozvaný, to som ja, ja prvý a ja aj posledný. 13 Veď moja ruka založila zem a moja pravica roztiahla nebesá. Ak zavolám na ne, stoja tu razom.“ 14 Zhromaždite sa všetci a čujte - kto z nich oznámil tieto veci? - Koho Pán miluje, vyplní jeho vôľu v Bábeli a jeho rameno na Chaldejcoch. 15 „Ja, ja som hovoril a povolal som ho, priviedol som ho a cesta sa mu zdarí. 16 Poďte ku mne, čujte toto: Od počiatku som nehovoril skryte, od času, čo sa to deje, som prítomný.“ Teraz však Pán, Jahve, poslal mňa a svojho Ducha. 17 Toto hovorí Pán, tvoj vykupiteľ, Svätý Izraela: „Ja som Pán, tvoj Boh, čo ťa učím, aby si mal úspech, čo ťa vediem cestou, ktorou máš ísť. 18 Keby si si bol všímal moje rozkazy, bol by tvoj pokoj ako rieka a tvoje blaho ako morské vlny. 19 A bolo by ako piesku tvojho potomstva a plodov tvojho lona ako jeho zrniek, nebolo by zničené ani vyhubené tvoje meno predo mnou.“ 20 Vyjdite z Bábela, utečte z Chaldejska, hlasom jasotu hlásajte, oznamujte to, poroznášajte to až do končín zeme, vravte: Pán vykúpil svojho sluhu, Jakuba. 21 A nežíznili, keď ich viedol pustinou, vode dal vyvierať pre nich zo skaly, rozštiepil skalu a rinuli sa vody.“...

Prorok pripomína Židom ich odpadlíctvo, ich vzburu proti Bohu, znesväcovanie – klaňanie sa modlám, iným Bohom... pripomína im udalosti minulé (putovanie v púšti... ale i neskoršie prešľapy... )... hovorí o nedobrých činoch Židovského národa o udalostiach v Edene ani náznak, písmenko... Izaiáš oznamuje Božie Slovo Izraelitom v dobe Babylonského zajatia, do ktorého sa dostali pre nevšímavosť k Božím rozkazom, pre svoju „železnú šiju a čelo z kovu“, zároveň predpovedá vyslobodenie z Babylonského zajatia – „nový exodus“. O Edene ničovaté nič... treba skutočne veľmi silne vrtieť, aby si dokázal, nielen Knihou proroka Izaiáša, aby si našiel podporu pre svoje tvrdenie o zneucťovaní Boha Adamom (Evou).

Zopakujem, nech už urobil Adam s Evou čokoľvek, nič, čoby mohli vo svojej nedokonalosti, omylnosti, nevedomosti (alebo boli dokonalými, neomylnými, vševediacimi... ?) vykonať, nezodpovedá miere utrpenia, ktoré vo svete je... nezodpovedá utrpeniu nielen detí, ktoré je v tomto ohľade „u nich* nevyvrátiteľne jasné“, ako písal Dostojevskij... ak je za tým všemocný Boh a nie príroda, potom takýto Boh nenastoľuje vyhnaním z Edenu rovnováhu, ale naopak nastoľuje nerovnováhu, neporiadok... je v protiklade s láskou, spravodlivosťou, múdrosťou a mocou, s Bohom, ktorý z lásky k človeku obetoval svojho Syna...
Vedel by si napísať nejaký fyzikálny zákon? .... hocijaký... tvrdím, že zákony, ktoré by boli „veciam“ nadradené, neexistujú... 


515.
označiť príspevok

J.Tull
   22. 11. 2015, 16:20 avatar
Shagara, ešte dodám (len v rýchlosti... ) Jehova, ktorý:
„privodí trest za previnenie otcov na synov a na vnukov, na tretie pokolenie a na štvrté pokolenie.“
je v protiklade s Bohom, ktorý:
„Synov týchto vrahov však nepobil, ako je písané v knihe Mojžišovho zákona, kde Pán prikazuje: "Nebudú zomierať otcovia za Synov, ani Synovia nebudú zomierať za otcov, ale každý zomrie za svoj hriech." (Druhá kniha kráľov 14:6, i Piata Mojžišova kniha 24:16...)


517.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 22:27 avatar
515....už len vedieť,kedy sa to zmenilo?
Zaiste poznáš dané slová.....?...... „V tých dňoch už nebudú hovoriť: ‚To otcovia jedli nezrelé hrozno, ale zuby tŕpli synom.‘ 30 Ale každý zomrie za vlastné previnenie. Kto bude jesť nezrelé hrozno, tomu budú tŕpnuť zuby.“ Jeremiáš 31 kap.
Tull....ver,.....stále platí,že musíš poznať celkový kontext Písma. Ved je to logické!


519.
označiť príspevok

J.Tull
   23. 11. 2015, 10:50 avatar
Shagara, tu je ideologický preklad Strážnej veže:
...odpúšťajúci previnenie a priestupok a hriech, ale URČITE neponecháva bez trestu a PRIVODÍ TREST za previnenie otcov na synov a na vnukov, na tretie pokolenie a na štvrté pokolenie.“
A tu ostatné (ani v jednom jedinom /predpokladám, že ani v origináli/ nie je písané URČITE... )
Botekov preklad :
odpúšťa vinu, priestupok a hriech, ale nič nenecháva bez trestu a VINY otcov TRESTÁ na deťoch a na vnukoch až do tretieho a štvrtého pokolenia."
Ekumenický preklad :
odpúšťa vinu, zločin a hriech, ale nič nenecháva nepotrestané. TRESTÁ VINU otcov na synoch a vnukoch do tretieho a štvrtého pokolenia.
Evanjelický preklad :
odpúšťajúci vinu, priestupok a hriech, ktorý však nenecháva bez trestu, ale TRESTÁ VINU otcov na synoch a na synoch synov až do tretieho a štvrtého pokolenia.
Katolícky preklad :
odpúšťa neprávosť, zločiny a hriech, ale nič nenecháva nepotrestané: on NAVŠTEVUJE VINU otcov na deťoch a detných deťoch až do tretieho a štvrtého pokolenia!"
Roháčkov preklad :
odpúšťa neprávosť, prestúpenie a hriech, ktorý však nijakým činom nenechá bez trestu vinného, ale NAVŠTEVUJE NEPRÁVOSŤ otcov na svojich synoch i na synoch synov, na treťom i na štvrtom pokolení.

Dané verše je možné vysvetliť (trochu problematickejšie je to s ideologicky upraveným prekladom SV) napríklad i tak, že viny otcov sa nestratia (tak ako sa nestratí žiadny čin... ), pretože ovplyvňujú budúcnosť, samozrejme každý svojou mierou... dieťa neovplyvní, nemôže za to, do akého sveta sa narodí, nenesie vinu za zlá sveta, ktoré je dielom otcom, ale nemá na výber, nemôže z neho vystúpiť a žiť v inom, musí niesť následky viny, ktorú spôsobili otcovia... teoreticky by to mohol zmeniť jedine Boh, nejako zariadiť, aby si synovia vytvárali svoj vlastný svet, bez náväznosti na svet otcov... tým, že to neurobí (človeka by tým zbavil zodpovednosti za budúci svet – umožnil, v podstate odobril, konanie v zmysle „po nás potopa“) svojim spôsobom trestá, lebo (ak existuje /Stvoriteľ... /) tento systém, tento spôsob fungovania... je Jeho dielom... ...človek si musí uvedomiť, že je zodpovedný za chod sveta, že by mal naprávať viny svojich otcov, nie v nich pokračovať a konať tak, aby svojim synom odovzdal lepší...
Uvedený výklad potvrdzujú i verše, ktoré si uviedol.


525.
označiť príspevok

Shagara muž
   26. 11. 2015, 15:04 avatar
519...Tull,....za každú cenu chceš vidieť iba rozpory! Len škoda ,že si sa nepozrel na originál,...skrze "Interlineár",....a mohol si vedieť,že text v preklade JS je úplne v poriadku. Teda,zavádzaš,ked tvrdíš niečo o "ideologickom preklade JS".
A pritom,aj keby tam to slovičko -"určite",...nemalo byť,význam textu je nemenný. Boh vždy trva na svojom slove, a "skôr by sa nebo a zem pominuli,ako by sa nemalo splniť jedno slovo z jeho zákona"!
Ale dané slovo tam právom patrí....citujem z Interlineáru/Biblia Kralická/...."a kterýž nikoli neospravedlňuje vinného, navštěvuje nepravost otců na synech, a na synech synů do třetího i čtvrtého pokolení. " Slovo "nikoli",...je niekde prekladané ako "rozhodne,určite,v žiadnom prípade,nikdy neumožňuje ...atd"! To už je záležitosť prekladatela,...a je úplne v poriadku s pôvodinou textu a s jej významom.
A sú /ak to nevieš/ v Písme aj iné texty,...ktoré majú súvis s daným textom z knihy Exodus! Trebárs....Jozua 24:19
"19 Potom Jozua povedal ľudu: „Nie ste schopní slúžiť Jehovovi, lebo on je svätý Boh; je Boh vyžadujúci výlučnú oddanosť. Neprepáči vašu vzburu a vaše hriechy".
5.Moj.5:9...."Nebudeš sa klaňať týmto bohom, ani im slúžiť. Lebo ja, Jahve, tvoj Boh, som žiarlivý Boh, ktorý trestá vinu otcov na deťoch, vnukoch a pravnukoch tých, čo ma nenávidia, "
Tu sú z Interlineáru....
English Standard Version
keeping steadfast love for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, but who will by no means clear the guilty, visiting the iniquity of the fathers on the children and the children’s children, to the third and the fourth generation.”

New American Standard Bible
who keeps lovingkindness for thousands, who forgives iniquity, transgression and sin; yet He will by no means leave the guilty unpunished, visiting the iniquity of fathers on the children and on the grandchildren to the third and fourth generations."

King James Bible
Keeping mercy for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, and that will by no means clear the guilty; visiting the iniquity of the fathers upon the children, and upon the children's children, unto the third and to the fourth generation.

English Standard Version
keeping steadfast love for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, but who will by no means clear the guilty, visiting the iniquity of the fathers on the children and the children’s children, to the third and the fourth generation.”

New American Standard Bible
who keeps lovingkindness for thousands, who forgives iniquity, transgression and sin; yet He will by no means leave the guilty unpunished, visiting the iniquity of fathers on the children and on the grandchildren to the third and fourth generations."

King James Bible
Keeping mercy for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, and that will by no means clear the guilty; visiting the iniquity of the fathers upon the children, and upon the children's children, unto the third and to the fourth generation.

New American Standard 1977
who keeps lovingkindness for thousands, who forgives iniquity, transgression and sin; yet He will by no means leave the guilty unpunished, visiting the iniquity of fathers on the children and on the grandchildren to the third and fourth generations.”

Jubilee Bible 2000
keeping mercy for thousands, letting go of iniquity and rebellion and sin; and by no means will I absolve the guilty, visiting the iniquity of the fathers upon the sons and upon the sons' sons, unto the third and to the fourth generation.

King James 2000 Bible
Keeping mercy for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, and that will by no means clear the guilty; visiting the iniquity of the fathers upon the children, and upon the children's children, unto the third and to the fourth generation.
New American Standard 1977
who keeps lovingkindness for thousands, who forgives iniquity, transgression and sin; yet He will by no means leave the guilty unpunished, visiting the iniquity of fathers on the children and on the grandchildren to the third and fourth generations.”

Jubilee Bible 2000
keeping mercy for thousands, letting go of iniquity and rebellion and sin; and by no means will I absolve the guilty, visiting the iniquity of the fathers upon the sons and upon the sons' sons, unto the third and to the fourth generation.

King James 2000 Bible
Keeping mercy for thousands, forgiving iniquity and transgression and sin, and that will by no means clear the guilty; visiting the iniquity of the fathers upon the children, and upon the children's children, unto the third and to the fourth generation.

Pozri si ostatné preklady v originále a potom reaguj! Teraz si sa poriadne kopol. A ak dané slovo isté preklady necitujú,/ja osobne v tom nevidím problém/, tak to je ich vec,....v každom prípade je preklad JS/SV/ dôslednejší,presnejší! A je v súlade s mnohými prekladmi,ktoré to prekladajú podobne!
To ,čo je ideologicky upravené, je tvoj príspevok, a hlavne jeho záver. A ver,že ja sa teraz nemýlim! Ale nech každý preskúma ,...aj daný text z Exodus 34:7.


526.
označiť príspevok

Wolfe muž
   26. 11. 2015, 17:49 avatar
Keby ma chcel niekto potrestat, tak by mi prikazal citat vase dlhe texty   (nic v zlom, len taky point)


527.
označiť príspevok

Shagara muž
   27. 11. 2015, 20:56 avatar
526......nuž čo narobíš? To bolo na margo toho,že Tull vo svojej neznalosti poukázal na preklad JS ,s tvrdením....ktoré si poriadne neoveril. A tak sa kolosálne mýlil. Ak chce niekto niečomu veriť,.....tak hľadá chyby vo všetkom,....aj tam kde nie sú!
Chcel som len poukázať....že slovo -"určite" patrí do daného textu a väčšina ho i uvádza.


520.
označiť príspevok

J.Tull
   23. 11. 2015, 11:29 avatar
Shagara, zabudol som uviesť, kedy to Boh povedal (nie zmenil... prečo by mal meniť svoje "duchovné zákony"?... nie je to skôr tak, že si ich ľudia nie vždy správne vysvetľujú... ), respektíve kedy to Mojžiš zvestoval...
5. Kniha Mojžišova 1:
1 Toto sú slová, ktoré hovoril Mojžiš celému Izraelu za Jordánom na púšti, v Arábe naproti Súfu, medzi Páránom a Tófelom, Lábánom, Chacérótom a Dí-Záhábom. 2 Od Chórebu cez Séírske pohorie až po Kádeš-Barnéu je jedenásť dní cesty. 3 V štyridsiatom roku, v prvý deň jedenásteho mesiaca povedal Mojžiš Izraelcom všetko, čo mu pre nich prikázal Hospodin, 4 keď v Edrei porazil amorejského kráľa Síchóna, ktorý býval v Chešbóne, a bášánského kráľa Óga, ktorý býval v Aštaróte. 5 Za Jordánom, v Moábe začal Mojžiš vysvetľovať tento zákon: 6 Hospodin, náš Boh, nám takto hovoril na Chórebe: ...


518.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 11. 2015, 22:45 avatar
514....Tull.....Izaiáš 48 :11 hovorí skutočne o tom,že "Boh bude konať kvôli svojmu menu",......a o tom som písal v súvislosti s tým textom. Citujem ho,....:"Kvôli sebe, kvôli sebe budem konať, veď ako by sa mohol dať niekto znesvätiť? A nikomu inému nedám svoju slávu." Božie meno bolo a stále je znesväcované, a Boh to natrvalo nedovolí. Nič iné nie je také dôležité v celom vesmíre ,ako posvätenie Božieho mena. Aj preto modlitba "Otčenáš" na prvom mieste uvádza -"posväť sa tvoje meno".
Tull....asi je zbytočná naša polemika. Myslíš len ľudským myslením a vôbec neberieš v potaz Boha, a isté univerzálne /sporné/ otázky,ktoré boli v edene nastolené. Vieš,....môžme tu mať tisíc zemí,...ale ak sa nebudeme riadiť zákonmi Boha,nášho Stvoriteľa/ako fyzikálnymi,tak duchovnými/ ,tak nám to bude nanič platné!
Darmo lietame do vesmíru,...atd,....ked dvaja ľudia nevedia spolu pokojne nažívať v rodine,a podobne!
A už som písal,....že ak by Boh zasahoval a chránil trebárs aj malé deti,....že aj tak by bolo zle. Ešte horšie,ako ked nezasahuje a dal nám priestor,aby sa dokázalo,že si nevieme ani šnúrky na topánkach poriadne zaviazať./že si nevieme sami úspešne vládnuť/ Jer.10:23....!!!
------------------------------------------------------

Fyzikálny zákon
A
Archimedov zákon
B
Biotov-Savartov zákon
Boylov-Mariottov zákon
C
Cassiniho zákony
D
Daltonov zákon
Druhá termodynamická veta
F
Fyzikálna zákonitosť
G
Gay-Lussacov zákon
H
Heisenbergov princíp neurčitosti
Hookov zákon
Ch
Charlesov zákon
K
Keplerove zákony
Kirchhoffove zákony
L
Lambertov-Beerov zákon
N
Newtonove pohybové zákony
Nultá termodynamická veta
O
Odraz vlnenia
Ohmov zákon
P
Pascalov zákon
Pauliho vylučovací princíp
Prvá termodynamická veta
R
Raoultov zákon
Rovnomerný pohyb
S
Snellov zákon
Stefanov-Boltzmannov zákon
T
Tepelná výmena
Termodynamická veta
Tretia termodynamická veta
Z
Zachovávajúce sa veličiny
Zákon akcie a reakcie
Zákon sily
Zákon zachovania energie
Zákon zachovania hybnosti
Zákon zachovania náboja
Zákon zotrvačnosti
Zákony zachovania
Kategória: Fyzika


521.
označiť príspevok

J.Tull
   23. 11. 2015, 14:09 avatar
Shagara, Božie meno bolo/je vždy každým jedným človekom (ak neberieme na zreteľ Ježiša... ) znesväcované? ...alebo sú výnimky? ...čo to znamená znesväcované? ...myslím si, že na prvom mieste to bude asi klaňanie sa iným bohom (v tomto zmysle to môže byť i „klaňanie sa mamonu“) ... vedomé porušovanie Jeho príkazov – ak sa tak robí nevedome, na základe ľudskej nedokonalosti, omylnosti... síce to neospravedlňuje... ale tvrdiť, že sa tým znesväcuje Božie meno je prehnané... napríklad, ak sa amazonskí Indiáni klaňajú svojim modlám, len ťažko tvrdiť, že tým znesväcujú Božie meno, pretože konajú zo svojej prirodzenosti, zo svojich skúseností daných ich históriou... spravodlivo si vládnu sami, Boh sa o nich nestará... respektíve nedá sa im poznať, je pre nich až temer nemožné, aby Ho uvideli, spoznali...
... nediskutovali sme o tom, či "Boh bude konať kvôli svojmu menu", alebo nie... nediskutovali o "Kvôli sebe, kvôli sebe budem konať, veď ako by sa mohol dať niekto znesvätiť? A nikomu inému nedám svoju slávu."... ale o Tvojom (JS) tvrdení:
„Vzbura v Edene zneuctila Božie meno, lebo spochybnila Božiu povesť a jeho spôsob vládnutia“
Pričom Izaiáš (predpokladám, že ani iní proroci, Písmo... ) nehovorí o udalostiach v Edene týmto spôsobom, ani z jeho veršov nevyplýva... Adam (Eva) sa neklaňali cudzím bohom (a už vôbec nie Satanovi, ktorého Boh, miesto toho, aby ho zmárnil hneď na začiatku, alebo mu aspoň pristrihol krídelká... nechal voľne pobehovať (poletovať) v Edene a to bez toho, aby pred ním človeka varoval... neklaňali sa ani mamonu, ani nechceli vládnuť iným (svetu)... neposlúchli, to je fakt... ale vlastne nevieme v čom neposlúchli, čo to bol za príkaz, o ktorom obraznou rečou (hoci na iných miestach je, čo sa týka neposlušnosti, konkrétnym... ) Písmo tvrdí:
A Pán, Boh, prikázal človekovi: "Zo všetkých stromov raja môžeš jesť. Zo stromu poznania dobra a zla však nejedz!
... u