Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo sa zbaviť náboženstva...

48
reakcií
1215
prečítaní
Tému 31. októbra 2014, 09:50 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
27. 12. 2013
154
23. 09. 2008
8
19. 11. 2010
101
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   31. 10. 2014, 09:50 avatar
Tento článok bude pre určitú skupinu ľudí veľmi konfrontačný. Pokúsim sa vysvetliť, prečo som za to, aby v budúcnosti náboženstvo medzi nami nejestvovalo. Dôvody sú úplne logické a racionálne a myslím si, že rozum musí nad predsudkami, dogmami a nezmyslami vyhrať. Mojim cieľom nie je zneváženie viery človeka v nadprirodzenú bytosť. Mojim cieľom je skôr zamyslenie sa nad týmto problémom.

Ako by som začal? V prvom rade chcem napísať, že úlohou tohto článku nie je vyvrátiť existenciu ktoréhokoľvek boha. To by som bol rád, ak by sme hneď na začiatku odlíšili pojmy “viera“, “sväté“, “posvätné“ a “náboženstvo“. V minulosti som napísal článok a zaujal som stanovisko ku viere v nadprirodzenú bytosť. Tak teda začnem tým, prečo si myslím, že je potrebné, aby sme sa náboženstva zbavili.

Prečo sa zbaviť náboženstva? - kresťanstvo

V dnešnej dobe tu máme naozaj pomerne veľké zastúpenie rôznych náboženských organizácií. Tieto organizácie strašným a nechutným spôsobom manipulujú ľudí a začínajú, žiaľ, u mladých detí. Zameriam sa predovšetkým na kresťanstvo, keďže to mi je najbližšie. Rodičia veriaci v kresťanského Boha svoje deti v dobrom úmysle dajú pokrstiť a neskôr ich šupnú na hodiny náboženstva. Tu celý problém začína a zväčšuje sa. Čo dobré a múdre sa deti naučia na hodinách náboženstva, alebo na omšiach?

Začnem hodinami náboženstva:

Ako prvé sa naučia modliť. Naučia sa prežehnať a modliť sa ku nejakej osobe, ktorá sa na nich stále pozerá, sleduje ich činy, dáva na nich pozor a samozrejme, miluje ich. Čo ak ale túto super osobu neuznávajú? Skončia v pekle, skončia v prázdnote, skončia tam, kde nikto nechce byť. Budú tam mučení, budú cítiť stále bolesť, všade budú strašidelní čerti a ich veliteľ - satan. „Ale deti, viera je dobrovoľná a nikto vás do toho nenúti.“ povedala pani učiteľka náboženskej výchovy s úsmevom na tvári. Je to absurdné však? Ako môžeme v dnešnej dobe tolerovať výchovu na základe zastrašovania? Naozaj aby sa deti správali slušne a morálne, musia byť zastrašované a ponižované? Neskôr sa naučia, že Boh stvoril Adama a Evu, že k nim prišiel hovoriaci had a podobne. No dieťa tomu bude veriť! Ako len môže odolať ponuke, že stačí len slepo veriť a po smrti má večný život v nebi? Pokojne začne prehliadať aj jasné nezmysly ako hovoriacich hadov, vek Zeme 6000 rokov, stvorenie ženy z rebra atď.

Nemám problém s tým, keď chodíte do kostola, ale budem proti ak budete klopať na mojich hodinách vedy a budete chcieť, aby sa na hodinách učilo to, čo sa učí na vašich nedeľných školách. Pretože vtedy sa hádať.
"Nemám problém s tým, keď chodíte do kostola, ale budem proti ak budete klopať na mojich hodinách vedy a budete chcieť, aby sa na hodinách učilo to, čo sa učí na vašich nedeľných školách. Pretože vtedy sa hádať." - Neil deGrasse Tyson

Neskôr sa na hodinách fyziky dozvedia, že vesmír je starý 13,8 miliárd rokov a Zem je stará 4,54 miliárd rokov. Na hodinách prírodovedy sa dozvedia o evolúcií a hups, deti v tom majú zmätok. Kde je teraz pravda? Tu sa potom začne dieťa rozhodovať a hľadať odpovede na svoje otázky. Buď sa “kúzlo“ strachu prelomí a začne hľadať radšej racionálne a logické vysvetlenia, alebo ostane veriť pani učiteľke náboženstva, každý večer sa pomodlí, len aby skončilo v nebi. Veľkú úlohu tu zohráva aj psychické rozpoloženie dieťaťa. Ak sa mu doma nedostáva dostatočná láska a porozumenie, začne hľadať oporu v niekom inom. Je naozaj smutné, že si tú oporu nájde v neviditeľnej osobe, ktorá nemá problém poslať ho do pekla v prípade, ak v ňu prestane veriť.

Návštevy kostola – omše:

Toto je trochu iná situácia. Tu ani nejde o to, čo farár rozpráva ako skôr o to, ako sa správajú ostatní ľudia. V kostole je veľmi silná davová psychóza. Na príkaz farára sa všetci postavia, pokľaknú, pomodlia sa. Dieťa sa pozerá po okolí a vidí tam aj dospelých a starších ľudí, čo pridá váhu jeho presvedčeniu, že jeho náboženstvo je to pravé. Veď ako by sa mohlo toľko dospelých ľudí mýliť?

Ja vám poviem ako. Bod zlomu býva ten, kde sa dieťa nedokáže rozhodnúť medzi tým, čo do neho pchali na hodinách náboženstva a čo hovoria vedecké poznatky. Potom sa to začne nabaľovať a tento zastrašený mladý človek jednoducho nedokáže prelomiť "čarovnú" bariéru, pretože si dlho myslel, že po smrti sa bude mať nekonečne dobre.

V neskoršom veku takého človeka skoro nemožno presvedčiť o opaku jeho názoru aj napriek predloženiu dôkazov, faktov, logických a racionálnych argumentov. Veď si to len predstavte na jednoduchom príklade. Odmalička vám niekto tvrdí, že toto je čierna farba a po 15tich rokoch zrazu niekto príde a začne tvrdiť, že to nie je čierna, ale biela. Aj keby ste tušili, že má pravdu, nepriznáte to, aby ste sa necítili hlúpo. Aby sa teda ovečky vo svojom názore utvrdili, budú chodiť na omše, kde si od nich budú brať deti príklad. Je to taký začarovaný kruh.

Nie je to však len o veku Zeme, či chodiacom hadovi. Oni už príjmu za pravdu aj vetu o tom, že homosexualita je hriech! Toto už ale nie je také neškodné, ako hovoriaci had, však? Toto je už diskriminácia, ktorá nepramení z nejakého logického, racionálneho a vedeckého myslenia. Pramení čisto zo strachu, ktorý to všetko začal! Nemôžem si pomôcť, ale až teraz sa ukázalo, že to nebola výchova strachom preto, aby deti boli poslušné, ale preto, aby boli jednoducho manipulovateľné. V kresťanskom učení, presnejšie v katolicizme, nevidím ani známku správneho morálneho kódexu, ktorým by sme sa mali riadiť, keďže je celý založený na strachu.

Prečo teda vidím potrebu zbaviť sa náboženstva? Dôvod je výchova strachom, ktorá neskôr spôsobí úplne zničenie a potlačenie kritického a racionálneho myslenia, človek sa stáva viac náchylným uveriť rôznym bludom a šarlatánom – veštice, kúzelné kamene, prúdy čakry a podobne – a v neposlednom rade sa stávajú jednoduchým nástrojom presadzovania napr. diskriminačných názorov – homosexuáli sú chorí ľudia – ktoré pramenia v dogmách a predsudkoch. Tieto organizácie učia ľudí uspokojiť sa s nevedomosťou a nabádajú ich k násiliu, neznášanlivosti. Mohol by som stále pokračovať a písať ďalšie a ďalšie ohavnosti. Namiesto toho tu pridávam video Christophera Hitchensa, ktorý hovorí o katolíckej cirkvi:

Ako sa zbaviť náboženstva?

Sú rôzne násilné názory na odstránenie náboženstiev, ako napr. striktné zakázanie a považovať jeho šírenie za trestné. Nevidím však v tomto smere nejaké pozitívum a dokonca to ani nepovažujem za správne riešenie. Podľa môjho názoru, násilie plodí len ďalšie násilie. No a čo sa stane ak niečo zakážeme? Ľudia to budú chcieť obzvlášť viac. Boli by sme ako malé deti, ktorým zobrali obľúbenú hračku. Riešenie vidím v dvoch hlavných veciach – odluka cirkvi od štátu a zlepšenie školstva.

Zákazom náboženstva nič nevyriešime, avšak náboženstvo do škôl nepatrí. Nemôžeme náboženstvo zakázať, ale môžeme povedať a vysvetliť, prečo nepatrí do škôl. Ak sa deti nestanú v mladom veku obeťami manipulácie zastrašovaním, nebudú musieť svoje kritické a racionálne myslenie, svoju zvedavosť zo sveta potlačovať. Niekto by mohol namietať, že náboženstvo do škôl patrí, pretože nám hovorí, čo je správne a čo nie vďaka 10tim prikázaniam. Tieto prikázania sú úplne bezpredmetné a zbytočné, ak človek nevie prečo sa tak má správať. Samozrejme, že odpoveďou nemá byť “inak ťa čaká mučenie v pekle“, ale dúfam, že to už ani nemusím zdôrazňovať. Hlavné je pochopenie toho, prečo sa tak mám správať, na základe rozumných argumentov. Preto žiadne náboženstvo nám nemôže porúčať a hovoriť do toho, ako sa máme správať a hovoriť nám o morálke, keď nám svoje pravidlá nedokáže vysvetliť a obhájiť ich – len sa skúste spýtať nejakého veriaceho človeka mysliaceho si, že homosexuáli sú chorí, prečo si to myslí. Odpovede bývajú veľmi zvláštne až smiešne.

Dovolím si tvrdiť, že viera v nadprirodzenú bytosť nepatrí ani do kostolov. Ak je človek veriaci, je to jeho cesta, ktorou sa snaží pochopiť vesmíru a svetu. Týchto ľudí ja nazývam veriacimi a nie tých, ktorí sa chodia vyplakať v nedeľu na omšu a bezmyšlienkovite plnia rozkazy, ktoré nemajú žiadny rozumný základ! Múdry a uvedomelý veriaci človek si pred Big Bang dosadí boha, ktorý všetku tú krásu stvoril. Je to viera v nadprirodzenú bytosť, ktorá nie je v žiadnej konfrontácií s vedeckými poznatkami, ktoré sú nám už známe – napr. vek Zeme 4,54 miliárd rokov, evolučná teória.

Mojim cieľom však nie je zničenie kostolov a chrámov. Je dôležité rozlišovať pojmy sväté a posvätné. Kostoly sú posvätné pamiatky, ktoré by bolo škoda zničiť. Vďaka nim môžeme nahliadnuť do minulosti, zistiť viac o našich predkoch a našej minulosti. V kostoloch sú nádherné maľby, ktoré majú vysokú historickú hodnotu.

Teraz k druhému bodu – zlepšenie školstva. Často krát sa v škole naučíme veci, ktoré nám nič nedajú. Učia nás memorovať bez pochopenia princípov a zákonitostí. V poslednej dobe som si nejakým spôsobom začal uvedomovať, že nie len náboženstvo, ale aj školstvo zabíja našu zvedavosť a schopnosť pýtať sa a hľadať racionálne vysvetlenia. Začína ničiť našu fantáziu a vedeckého ducha. Ku školstvu a vzdelávaciemu systému som sa vyjadril v článku, kde som aj napísal pár návrhov, ako to môžeme my sami zlepšiť. Pridávam sem slová Richarda Feynmana na krásu prírody. Jeho slová su fascinujúce a vždy ma donútia k zamysleniu sa nad svetom.

Náboženstva sa teda môžeme zbaviť tým spôsobom, že naším deťom a ďalším generáciám umožníme vzdelávať sa a rozvíjať svoju predstavivosť, logické a racionálne myslenie. Potom si začneme aj uvedomovať prečo sa správame tak, ako sa správame a so zvyšovaním úrovne vzdelania prídu aj správne morálne hodnoty. Už nás nenachytajú a neokradnú žiadni šarlatáni, žiadne veštice, žiadni liečitelia pomocou čarovných kameňov. Ľudia vďaka vzdelaniu nájdu krásu v prírode a v našom svete. Ak deti miesto zastrašovania budú prichádzať do styku s vedou, prírodou, zábavou a hrami, naučia sa racionálne a logicky premýšľať, automaticky do ich života príde pokora, o ktorej hovorí Albert Einstein v dole uvedenom videu. Je to pokora z uvedomovania si toho, aké je naše miesto vo vesmíre a ako náš vesmír funguje.

SME.sk > Blog.SME.sk > Tomáš Búran > Rácio
Súhlasí ruwolf_5


4.
označiť príspevok

Krištof
   31. 10. 2014, 18:34 avatar
Je to zrejme na slobode ľudí, keď ľudia chcú náboženstvo, tak ho budú mať. Keď chcú v škole etiku, budú mať etiku. Náboženstvom tu myslím proste prejav teizmu, viery v Boha, spiritualitu, hodnoty a pod. Už Erich Fromm zistil, že každý človek má nejaké náboženstvo, že mu nestačí len biologicky prežiť a množiť sa. Takisto iní autori dokázali niečo v tom zmysle, napr. pokiaľ ide o vyššie potreby, vyššie city ľudí a pod. Záleží však na tom, aké je to náboženstvo, prípadne aká verzia daného náboženstva a akí sú to veriaci. V tomto smere sa stále je v čom zdokonaľovať. Z takých oficiálnych cirkevných vecí by som spomenul aktivity pápeža Františka, ktoré sa javia v dobrom svetle. Ohľadom náboženstva raz povedal Dalajláma: "Ľudia sa ma pýtajú, aké je moje náboženstvo. Hovorím im: Mojím náboženstvom je láskavosť."

Niekedy sa proti náboženstvu argumentuje nie racionálne, lež skôr subjektívne, napr. homosexuál brániaci homosexualitu. Praktizovanie tej je totiž podľa niektorých cirkví nesprávne, neprirodzené a pod. Hoci homosexualitu odmietajú aj pravicoví radikáli a dokonca aj niektorí ateisti. Každopádne nejde tu zo strany takéhoto ateistu - homosexuála o racionálne argumenty, lež subjektívne, osobné, ktoré zakrýva údajne racionálnymi, údajným nesúladom vedy a duchovna a pod. Existujú však aj veriaci homosexuáli, kresťania, ktorí nie sú proti náboženstvu, len proti "homofóbii" v niektorých cirkvách. Iný príklad neracionálnych, emocionálnych, subjektívnych motívov proti náboženstvu je "strach z pána Boha" a "strach z večného života", akási Teofóbia

Napokon je známe, že mnohí vedci, filozofi, intelektuáli, umelci, športovci sú teistami a existuje aj veľa kníh o možnom súlade vedy, rozumu a viery, duchovna.
Súhlasí Slušný človek


36.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   1. 11. 2014, 18:52 avatar
Skús si to ja prečítať, najmä toto:

"Niekto by mohol namietať, že náboženstvo do škôl patrí, pretože nám hovorí, čo je správne a čo nie vďaka 10tim prikázaniam. Tieto prikázania sú úplne bezpredmetné a zbytočné, ak človek nevie prečo sa tak má správať. Samozrejme, že odpoveďou nemá byť “inak ťa čaká mučenie v pekle“, ale dúfam, že to už ani nemusím zdôrazňovať. Hlavné je pochopenie toho, prečo sa tak mám správať, na základe rozumných argumentov. Preto žiadne náboženstvo nám nemôže porúčať a hovoriť do toho, ako sa máme správať a hovoriť nám o morálke, keď nám svoje pravidlá nedokáže vysvetliť a obhájiť ich"


37.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   1. 11. 2014, 19:03 avatar
Náboženstvo neuznáva hodnoty - len slepú poslušnosť pánovi. Najhnusnejšie otrokárstvo.

Dalajláma ale nie je kresťan. Pápež označil budhizmus za ateistické náboženstvo.

Žiadny rozumný ateista nemá strach z boha, lebo nepozná žiadny jeho prejav, teda neverí, že jestvuje. Jestvuje ale oprávnená obava z ľudí, ktorí uveria súčasnému kresťanstvu - kde podľa Biblie sú masový mega-vraždy nekonečná láska.

Napokon je známe, že najmúdrejší vedci, aj keď sú veriaci, odmietajú primitívnu vieru v tupého, t.j. osobného, boha.


39.
označiť príspevok

Sloven muž
   1. 11. 2014, 20:16 avatar
Práve že tí ozaj múdri vravia, že Boh je. Rozum je najväčšou prekážkou pre pochopenie a uznanie Boha! J.A.S.

www.aktuality.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

magazin.atlas.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

apostol.webnode.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


40.
označiť príspevok

pátrač muž
   1. 11. 2014, 20:27 avatar
všetko okolo nás má svoje miesto, to je základom bytia, základom Boha je život, preto veriť v neho je prirodzené


41.
označiť príspevok

Chiara.1 žena
   1. 11. 2014, 21:06 avatar
  Sloven, .. vravia že Boh je, pretože tým BOHom je jeho ROZUM, ...aký rozum, taký Boh, asi tak.


42.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   1. 11. 2014, 22:39 avatar
Atlas.sk a Aktuality, alias AZet, to je horšia dôveryhodnosť ako Topky či (Nový) Čas...
(Grygar nie je špičkový vedec.)


43.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   1. 11. 2014, 22:52 avatar
Tu je ten článok: arXiv.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Formalization, Mechanization and Automation of Gödel's Proof of God's Existence

A ku Grygarovi: 1 lastovička leto nerobí.
Medzi vedcami v USA je oveľa menej veriacich ako v bežnej populácii:
PewForum.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk Scientists and Belief

Inak, ad verecundiam nie je argument... Zase len simpletoni nemajú vlastný názor, ale musia ho mať nadiktovaný, prikázaný


44.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 11. 2014, 22:56 avatar
Grygar robí chybu, keď si namýšľa, že otázky typu Prečo sú vyhradené náboženskej viere. Možno kedysi, u niekoho aj dnes, ale v budúcnosti to nemusí platiť.


45.
označiť príspevok

zoozoo muž
   1. 11. 2014, 23:00 avatar
Grygar nespaja svoju vieru s vedou nikde.
mozno porovnava.
je to jeho pravo.


46.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 11. 2014, 23:01 avatar
To je irelevantné, reagujem na chybný Grygarov názor. Má právo mať chybný názor?


47.
označiť príspevok

zoozoo muž
   1. 11. 2014, 23:02 avatar
samozrejme ze ma.
ako si na tom ty?


48.
označiť príspevok

Lemmy muž
   1. 11. 2014, 23:03 avatar
Keď zistím, že sa mýlim, tak sa snažím tomu omylu nabudúce vyhýbať, Grygar je v omyle furt.


49.
označiť príspevok

zoozoo muž
   1. 11. 2014, 23:06 avatar
to je tvoj nazor.
ako si dovolis tvrdit, ze je v omyle?
nemam rad posvatne kravy, no myslim si, ze na svoje vzdelanie predsa len dosiahol.
kam si dosiahol ty?


5.
označiť príspevok

Lucifero muž
   31. 10. 2014, 19:11 avatar
1. fajer. Máš úplnú pravdu, no napriek tomu nesúhlasím s tebou, čo sa týka kostolov. Niekoľko by sa ich predsa len malo zbúrať, aby bol dostatok tehál. Lebo už známy spisovateľ Zola vedel, že na svete začne byť dobre až vtedy, keď posledná tehla z posledného kostola zabije posledného farára. Takže tehly sú potrebné a kostoly a chrámy tie, čo sú toho hodné by sa mohli premenovať.


6.
označiť príspevok

veriaci-4
   31. 10. 2014, 19:27

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Wolfe muž
   31. 10. 2014, 21:03 avatar
Skoro vsetky kostoly vyzeraju super, az na vynimky. Nemam rad tie nove strohe alebo divne, ako napr. kostol v Bratislave v Krasnanoch.
www.dokostola.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


8.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 21:04 avatar
to z Ameriky prišli také podivné monštrá kostolov, niektoré sú až strašidelné ... tých architektov by mali vyplieskať po riti, kostol má vyzerať vľúdne na ľudské oko a nie ako pyramída alebo ako dielo šialencov
Súhlasí Sloven, Wolfe


11.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 21:27 avatar
Je to tak, je to hrôza, čo sa to dnes stavia, bez citu to ani inak vždy nemôže dopadnúť, len takto: i.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


12.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 21:28 avatar


13.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 21:36 avatar
taketo nieco uz ani nedokazu.

abload.de Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


14.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 21:37 avatar
*katedrala v koline nad rynom


15.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 21:40 avatar
Sloven budovy ich tvar, farby, veľkosť, zakrivenie, hrúbka... budovy pôsobia na človeka. A ako mu môžu zlepšiť život, tak ho môžu postupne aj zničiť chorobam. Je veľa stavieb, ktoré jednoducho majú zlé účinky (nepíšem energiu, aby to nevyznelo nejak zle. Všetci vieme a poznáme miesta, domy, byty, kde sa človek cíti výborne a kde zle, už len pohľad vyvoláva zle pocity a pobyt tam vyvoláva až odpor. Sú budovy, ktoré sú chybné a je tam veľa ľudského nešťastia. Osobne si myslím, že aj vďaka diletanstvu staviteľov, architektov aj schvaľovateľa projektov je napr. nízka návštevnosť takých kostolov, veď kto by už chodil do strašidelného trojuholníka či chladných hnusných stien, rovných lavíc, oltárov bez oblín, farieb- len všetko ako hnusné rovné línie, čo ináč je nenormálne, neprirodzené a tudiž človeku nemôžu robiť dobre. V prírode sú veci jemné, oblé, príjemné na oko, dotyk... A že to nie sú povedačky, ale prax. Tu je super dokument o chorých budovách. Tu - verejnezdravotnictvo.szu.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Sloven


16.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 21:46 avatar
Presné tak, dnes je všetko hranaté, špicaté a chladné, všetko je to cielené, rozum má už všade prevahu, nad citom, na škodu ľudom, hoci väčšina si to už nedokáže ani uvedomiť...
Súhlasí lea_pragmaticka1


17.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 21:51 avatar
Sloven ja osobne mám rada jednoduchosť. Ale už to architekti aj tvorcovia rôznych vecí preháňajú. Strohé, odporné línie ako v geometrií. Dávno, ak boli nábytky s ozdobami, reliéfmi, kvetmi či kovania v tvare ľalií, rôznych ozdôb to bolo iné, človek sa díval na príjemné veci a nie na hrany, biele steny a samé rohy,sterilná čistota, bez nápaditosti a ľudskosti. Oválne tvary, tvary kvetov, oblíny, drobné ozdôbky- možno sa to zdá pre niekoho zbytočné, ale nie je jedno čo človeka obklopuje, na čo niekoľko hodín, či rokov pozerá.
Súhlasí Sloven


18.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 21:59 avatar
V tom novom je veľa rozumu, a o tom to je, ako on je chladným tak aj to, čo skrze neho povstalo...

Tu je to pekné a minulé: blog.danubiagate.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

A tu to nové a škaredé: i.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí lea_pragmaticka1


19.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 22:02 avatar
Sloven až mi vyrazilo dych a vyčarilo úsmev nad nádherou. To je niečo. Nádhera.
Súhlasí Sloven


21.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 22:04 avatar
Presne tak, to staré, to ozaj je aj naďalej krásne, srdce jasá a kochá sa...


35.
označiť príspevok

Nadja žena
   1. 11. 2014, 11:23 avatar
Ako to, že k preciťovaniu duchovnej krásy potrebujete vidieť krásu materiálnu? Neodvádza vás ona práve od tej podstaty?  


34.
označiť príspevok

Slušný človek muž
   1. 11. 2014, 10:58 avatar
Mne sa páči viacej to strohé, ľahučké, svetlé. To prvé mi pripadá ťažké, kamenné, studené, preumelkované.Je tam závan stredoveku.


10.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 21:15 avatar
unifikovane stavby.


23.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   31. 10. 2014, 22:09 avatar
Aj dnes sa stavajú veľké kostoly, Napríklad Sagrada Familia:

sk.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


24.
označiť príspevok

Romankoooooo muž
   31. 10. 2014, 22:11 avatar
Pomaly 150 rokov to stavaju...to je take aktualne jak hovado   


25.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 22:12 avatar
dnes? pokial ma oci neklamu, tak to cele zacalo 1882.
a zdaleka to nie je dokoncene.


26.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   31. 10. 2014, 22:13 avatar
takže sa to ešte stavia aj dnes, či nie?


27.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 22:18 avatar
nereagujes na otazku
nevidis ju tam?
podobne S. Dali

abload.de Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


31.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   31. 10. 2014, 22:40 avatar
nevidim tam otazku na ktoru by som neodpovedal


2.
označiť príspevok

sta2rky muž
   31. 10. 2014, 11:27 avatar
Je to celkom dobre napísané, len je to hlas volajúci na púšti, výkrik do tmy, zbožné želanie a neznalosť vatikánskej zmluvy. Pokiaľ niekto odvážny a kompetentný nezabezpečí zrušenie Základnej zmluvy s Vatikánom, bude katolícke a kresťanské náboženstvo ďalej prekvitať. A bude tu aj tlak iných náboženstiev, hlavne islamu. RKC je nútená sa usilovať o ekumenizáciu, lebo odmietanie iných náboženstiev by znamenalo pílenie si konára na ktorom sedí aj RKC - učenie o ľudskej duši a jej večný posmrtný život.


3.
označiť príspevok

anonymný_koník muž
   31. 10. 2014, 11:27 avatar
Nechápem, aký má zmysel na fóra lepiť blogy, ktoré napíše niekto úplne iný. No na akého frasa je dobré sem lepiť myšlienky niekoho iného? Určite by tvoja odpoveď bola: Lebo mám rovnaký názor ako on/ona... no určite  


9.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 21:08 avatar
anonymný koník mnohí ateisti nemajú vlastné myšlienky a schopnosť vytvárať vlastné názory- preto len lepia sem články iných viď Lemmy ten je taký, že fur len lepí články iných alebo dáva odkazy na nejakú webovú stránku humanistov či nejaké podivný zošit humanistov
Súhlasí Sloven, Patrick91


28.
označiť príspevok

veriaci-4
   31. 10. 2014, 22:29

Príspevok bol vymazaný administrátorom.29.
označiť príspevok

zoozoo muž
   31. 10. 2014, 22:33 avatar
teraz nejako prestavam rozumiet.
ty si v sekte JS?


30.
označiť príspevok

Patrick91 muž
   31. 10. 2014, 22:39 avatar
29. to by tu boli dvaja


32.
označiť príspevok

veriaci-4
   31. 10. 2014, 22:40

Príspevok bol vymazaný administrátorom.33.
označiť príspevok

fajer
   1. 11. 2014, 07:22 avatar
aký zmysel má,lepiť tu nejaké evanjelia,alebo citáty z biblie,hlúpe podobenstvá atd,všetko čo tu niekto napíše,už pred ním niekto povedal,alebo napísal,rozširovať myšlienky múdrych ľudí,by mala byť povinnosť...


38.
označiť príspevok

ruwolf_5 muž
   1. 11. 2014, 19:03 avatar
Na to, aby sme o nich mohli diskutovať.


20.
označiť príspevok

lea_pragmaticka1
   31. 10. 2014, 22:04 avatar
dobrú noc
Súhlasí Romankoooooo


22.
označiť príspevok

Sloven muž
   31. 10. 2014, 22:05 avatar
dobrú...
Súhlasí lea_pragmaticka1
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:12,  Sloboda a prosperita sú síce dve rôzne veci, ale obe sú hodné ľudského úsilia.
dnes, 10:07,  Ondrik ty si myslis ze sloboda zabezpecuje prosperitu??? Dlh USA bude rast dovtedy az ho nebudu...
dnes, 09:54,  Ondrik to vies Kotleba zakaze aj pit kavu na balkone!!! Aj srat bude zakazane!!!!:)))
dnes, 09:50,  ak nevieš poskladať puzzle, vieš že všetky peniaze sa rozsypú Janais - Nad hladinou
dnes, 09:47,  2/ Jaj ty potrebujes k pocitu slobody cierny kokot v anuse!!!!:)))
dnes, 09:46,  Apropo od coho potrebujes oslobodit??? Daj to na sud ze je obmedzena tvoja sloboda!!!:)))
dnes, 09:45,  S 300 euro starobneho dochodku si uzijes slobody az az!!!!!:)))
dnes, 09:40,  12/ RE PU JES A KO HA RA BIN ???:)))
dnes, 09:37,  a keď politika hraje ôsmu koľaj, čo napíšeš
dnes, 09:36,  1/28 susedov sa dohodlo ze zrusia ploty...vysledok mas tu!!!:)))
dnes, 09:30,  17/ Slobobobodna sa fakt tazko buduje!!!:)))
dnes, 09:29,  17/ Co ty zakomlexovany kokotek musim kazdeho ponizit aby si sa dostal na jeho uroven!!!:)))
dnes, 02:58,  s takými vymletými psychopatmi sa ťažko buduje slobobodná spoločnosť.........*10*10*10
dnes, 02:45,  samozrejme...krst do mena Ježiš.....*10*10*10
dnes, 02:43,  pokial nema byt vas krst krstom ducha svateho ktoreho prirodzeny nasledok je ciste poznanie tak...
dnes, 02:41,  ideš tomi ty naš osmijanko......mam ťa rad*18*18*18
dnes, 02:28,  moralizujme radšej ako nejaký nešťastnik tomi.....ktorý sa ani pokrstiť nedal*07*07*07
dnes, 02:24,  https://www.milost.sk/news/
dnes, 02:14,  že v spoločnosti....*19*19*19*19
dnes, 02:13,  predstavme si, že slocnosti už niesu vymletí ľudia ala boris......*18*18*18*18
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď vás práca začína naozaj baviť, znamená to, že ju pravdepodobne robíte zle.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(145 317 bytes in 0,509 seconds)