Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Prečo nás klamú

50
reakcií
4962
prečítaní
Tému 21. decembra 2008, 16:42 založil fajer.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
03. 11. 2009
46
05. 09. 2011
25
10. 07. 2008
49
24. 02. 2010
125
 
 


1.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 16:42 avatar
prečo kresťania posunuli narodenie krista na pohanské sviatky...dni zimného slnovratu.


2.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 16:49 avatar
tak, to si mi aktuálne trafil... uvedme príklad konkrétneho územia a toho, ako ro bolo s pokrestanstením...na našom území je krestanstvo viac ako tisícrocie, ale súbezne sním tu celý cas fungovali predkrestanské slovanské zvyky. páni bohabojní boli z toho navětvy, tak sa rozhodli to trochu zakamuflovať, aby si nerobili hambu. ...a tak sa stali z mnohých slovanských boho, ktorých ludia odmietali prestat uctievat krastanskí svatý, celkom pekne a prehladne to nájdes na vikipédií, ked si dás nejaké slovanské bozstvo, napr takého perúna, z toho urobili sv. eliása, super...
podobne to bude aj so slnovratom.


3.
označiť príspevok

harrybka žena
   21. 12. 2008, 17:17 avatar
šišitrn Čo sa týka svätích s tebou vôbec nesúhlasim.Pretože ak si si nevšimla tak su aj mnohý ľudia vyhláseny za svetých a popritom sú aj z roka1880 alebo aj skôr či neskôr.A popritom to vôbec niesu z pohanského sveta.


4.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 17:24 avatar
čo to má spoločné s tým,že kresťania ani nevedia kedy sa narodil kristus....


7.
označiť príspevok

harrybka žena
   21. 12. 2008, 17:27 avatar
Má to spoločne myslím dosť.Pretože sa nemôže dať presne na ten deň na ktorý sa narodil.


11.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 17:37 avatar
V kresťanstve sú dôležité iné veci. Zober si Veľkú noc. Je pripomínaná v prvý piatok po prvom jarnom úplnku. Takže tento deň sa posúva. Podľa teba by sa malo aj ukrižovanie pripomínať v určitý konkrétny deň?


47.
označiť príspevok

lukaria
   22. 12. 2008, 14:33 avatar
Ano a to preto, lebo tento den je v Biblii jasne zapisany - 14. nisan, co vychadza vzdy bud na marec alebo na april a da sa to presne vypocitat.


42.
označiť príspevok

ateista muž
   22. 12. 2008, 12:23 avatar
harrybka "Pretože sa nemôže dať presne na ten deň na ktorý sa narodil" možno sa to na deň trafiť nedá ale vieme že ježiš sa určite nenarodil v zime.


43.
označiť príspevok

harrybka žena
   22. 12. 2008, 12:42 avatar
ateista ale prečo by to nemohlo byť na tom dni na ktorom to je teraz?


44.
označiť príspevok

salbea žena
   22. 12. 2008, 12:42 avatar
mna to vobec netrapi..absolutne 


49.
označiť príspevok

Martinekk muž
   7. 1. 2009, 14:42 avatar
Prečítaj si : Tacitusove Anály : Veľký Rímsky Požiar (kniha 15. , časť 44.)
Josephus Testimonium Flavianum : Antiquities of the Jews 3.3

Rímski historici... Dôkazy o Ježišovi...
Ja tiež neviem tvoj dátum narodenia , nemám veriť že existuješ ?


50.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 1. 2009, 16:35 avatar
Martinekk; Tacitus okolo roku 116 v diele Anály opisuje požiar Ríma v roku 64 „A tak Nero, aby skoncoval s tými chýrmi, nastrčil ako vinníkov a najvyberanejšími trestami stíhal tých, ktorí boli nenávidený pre svoje hanebné skutky a ľud ich nazýval kresťanmi. Pôvodcu tohto mena Krista dal za Tiberia popraviť správca Pontský Pilát; táto skazonosná povera, na chvíľu potlačená, znovu a znovu vypukovala, a to nielen v Judei, kolíske tohto zla, ale i v hlavnom meste ... ... usvedčia nesmierne množstvo ľudí ani nie tak zo zločinu podpaľačstva ... ...Nero ponúkol na toto divadlo svoje záhrady ... ... veď neboli obetovaný verejnému záujmu, lež vražedným chúťkam jednotlivca.“
V roku 64 /požiar Ríma/ sa kresťania nazývali svätými, bratmi, vyvolenými, nazaretský ... Kresťanmi sa začali nazývať až začiatkom 2. storočia. Je celkom dobre možné, že Tacitus tu čerpal s kresťanských zdrojov, najmä čo sa týka okolností Kristovej smrti, a jeho známa nevraživosť voči Nerónovi ovplyvnila spomínané údaje.

Josephus Flavius, v 20 zväzkových židovských dejinách /od Adama do konca 1. storočia/, napísaných v roku 95, spomína mnoho dôležitých židovských osobností /viacerí sa volali Ježiš/ z obdobia Ježišovho pozemského života. Jeho spomína 2 krát. Je to zmienka o Jakubovi, " bratovi Ježiša, ktorého nazývajú mesiáš". To je všetko, čo o ňom píše v tejto súvislosti.
2. zmienka: „V tom čase žil Ježiš, múdry človek, ak ho vôbec možno nazvať človekom. Robil nezvyčajné skutky a bol učiteľom ľudí, ktorí s radosťou prijímali pravdu. Vydalo sa za ním mnoho židov, ale aj pohanov. Bol to Kristus. Aj keď v dôsledku udania našich najvýznačnejších mužov ho Pilát odsúdil na smrť ukrižovaním, jeho voľakedajší vyznavači ho neprestali milovať. Tretieho dňa sa im totiž znova ukázal živý, ako to o ňom s mnohými inými ohromujúcimi vecami predpovedali boží proroci.“
Cirkevní spisovatelia Klemens, Minutius, Tertulianus, Teofilos z Antiochie dobre poznali „Židovské starožitnosti“ a predsa ani slovkom nespomínajú túto pre kresťanov takú dôležitú informáciu o Ježišovi. Nedá sa predpokladať, že to urobili zámerne s nejakým pre nás neznámym cieľom. Najpravdepodobnejšie vysvetlenie je, že v starších exemplároch „Židovských starožitnosti“ tá informácia jednoducho nebola. Až Eusebios /263-340/ ju cituje v znení, aké poznáme dnes. 


8.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 17:28 avatar
takže, nehovorím o všetkých svätých, CICA

Post-Christian Perun

With the arrival of Christianity, various churches had a difficult time trying to overcome the worship of the old supreme deities of the Slavs. In the East, the Eastern Orthodox Church gradually managed to pass much of Perun's characteristics on to a new Christian saint, Elijah the Thunderer, based upon the Old Testament prophet Elijah, whom the Scriptures state rode a flaming chariot through heaven; this seemed a good enough approximation of the old thunder god with his fiery bolts. In the west, the Roman Catholic Church offered St. Michael the Archangel, who, as a commander of heavenly armies and vanquisher of the Devil, was also a fitting replacement for Perun. It is also possible that on a local level Perun was replaced with St. Vitus, where this saint did not, due to similarities in names, replace another important Slavic god, Svetovid; however, it is also possible that already in pagan times, the worship of Perun was challenged by a growing cult of Svetovid (Svantevit). On some levels of folklore and popular Christianity, some of Perun's characteristics were passed on to the Christian God himself.


9.
označiť príspevok

harrybka žena
   21. 12. 2008, 17:30 avatar
Šišitrn tak k tomuto sa nemôžem vijadriť lebo moja slovná z anglického jazika je ponevačť asi tak 5 slov maximálne stoho čo si prispela.


10.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 17:34 avatar
je to aj o tom, ako sa z perúna spravil sv. eliáš, ako ilustrácia. v češtine a slovenčine je to bohužial troch viac okresané, ale daj si www.wikipedia.org Tento odkaz smeruje mimo DF.skdo klúčového hesla dajmetomu perun. čo ti vypluje zvol v prijatelnom jazyku. na konci článku máš vždy súvisiace témy, v tomto prípade tam nájdeš dalšie božstvá slovanov a pokukaš, koho ešte vymenili. je to zaujímavé.


14.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 18:00 avatar
Veru, urobili z Perúna gromovnika Iľju-sv. Eliáša. Ešte nás označovali za prasce válajúce sa v blate, a pritom boli Slovania sociálnejší a morálnejší ako hociktorý okolný štát. Nepoznali sme žobrákov, k vdovám a bližným sme poskytli jedlo a strechu nad hlavou atď. No a čo, keď sme mali trochu archaické zvyky, Ibn Fadlán tomu nechápal, ani byzantskí kronikári, povesť vremennych liet bola upravena od Nestora, pokresťančenie Slovanov bol najohavnejší čin, čo bol na mojich prapredkoch vykonaný.
Len keby aspoň hlúpy neonacionalisti vedeli kúsok z histórie, tak by nevykrikovali pseudofašistické heslá a nehovorili bludy o árijskej rase, o ktorej hovno vedia, ale zakladali by spolku pre slovanské obrodenie kultúry a folklóru. Sláva Iľju Muromecovi, sláva Perúnovi a Velešovi, sláva našemu rodu...


15.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 18:10 avatar
teda, teba ten perun nejak rozohnil 


17.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 18:16 avatar
Nerozohnil ma, iba si vážim Slovanov... som hrdý, že som Slovan, a veľa ľudí nechápe rozdiel medzi nacionalistom a hlupákom náckom, ktorý zhadzuje nacionalizmus na úroveň primitivizmu.


19.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 18:29 avatar
to je pekné, že to takto vnímaš...ja práve nacionalizmus, ako sa prezentuje neznášam. ale hlásiť sa k tisícročnej kultúre, to je iné, teda, hlásiť sa je blbé slovo...cítiť ju okolo seba, z krajiny, umenia. Bohužiaľ toto 99% slováčiskov repových chýba, ani nevedia, prečo sa bijú do hrude, hlavne že sa bijú...


22.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 18:47 avatar
Presne tak šišitrn, hlásiť sa k viac ako tisícročnej kultúre... Slovensko má takú krásnu prírodu, Ukraina takisto (rieka Cheremoš), ostrov Chortica na rieke Dneper. Slovania obývali nádherné krajiny, ale smola, nachádzali sa medzi dvoma veľmocami, Franskou Ríšou a Byzanciou, ešte aj rôzne kočovné kmene do nás útočili, keďže sa spojili s týmito veľmocami.
Mali sme to podobné ako Izraelci medzi Egyptom a Babylonom (Asýriou), len sme s tým nerobili také politické caviky v mene Boha. Ale vždy príde prevrat z hora (od vládnucej elity) smerom dole, nie naopak. To čo urobil Vladimír zo svojím kyjevským panteónom, no škoda slov...
Ale ako znela otázka tejto témy? Lebo asi som odbočil 


25.
označiť príspevok

ranexil muž
   21. 12. 2008, 18:55 avatar
Mortiis kedže sa venuješ naboženskym veciam,napadá ma ,či nahodou nepoznáš aspon cosi autentickejšie ,čo sa týka slovanov-čosi ako kronika ,či sväta kniha.(nemyslím Velesovu)A hlavne aby to bolo dost stare ,teda viac než 1000 rokov.


26.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 19:04 avatar
No bohužiaľ nezanechali sme písomné pamiatky, najstaršie písomné zdroje sú zo 6. storočia, a to od byzantského kronikára Prokopia z Kaiseree (Cézarie), volá sa to o vojnách Justíniánových, ale pochybujem, že vieš latinsky alebo grécky (konkrétne koiné).
Ale ak vieš po rusky, prečítaj si povesť vremenných liet. Je k tomu pridaná aj kronika Iona Malala. Teraz sťahujem aj poľské filmy o poľských slovanoch a černjachovskej kultúre, len akosi nejde stiahnuť (nechcú seedovať) 


40.
označiť príspevok

dorota
   22. 12. 2008, 09:49 avatar
nie nie, kludne odbocuj...citala (-:


16.
označiť príspevok

šišitrn žena
   21. 12. 2008, 18:13 avatar
a tuším vesna je v krestanstve zastúpená archanielom Michalom, to je fór


5.
označiť príspevok

harrybka žena
   21. 12. 2008, 17:26 avatar
Pokial viem tak nieje známi presný deň narodenia Ježiša Krista.Myslím,že sa datuje asi tak od troch rokov pred našim letopočtom až po 0 nášho letopočtu.Podla mňa to môže byť aj preto,že potom sa začínaju predlžovať dni a Ježiš Kristus preca priniesol do života kresťanov nové svetlo.Je to len môj názor.


20.
označiť príspevok

ranexil muž
   21. 12. 2008, 18:34 avatar
Pretože vtedy zomiera a rodí sa slnko a Ježiš sam ,kdesi povedal(bol to vôbec on?) ,že je svetlo sveta.


24.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 18:52 avatar
Bleh, tak to bolo odprezentované aj v Zeitgeiste, ale zabudli tam pripomenúť, prečo uránovské božstvá sa nahrádzali postupne slnečnými božstvami. Je to trochu dopletené v tom dokumente 


28.
označiť príspevok

ranexil muž
   21. 12. 2008, 19:11 avatar
Mortiis no jednoducho ich museli nahradit ,kedze ani len netusili ,že nejaky uran existuje.Síce sumeri (a predpokladam,že aj Aramejci) poznali od Bohov
system planet v tom počte ,ako je nam to zname(dokonca poznali farby planet ,ako sa javia v teskope) ,tak mohli používat uplne ine princípy ohladne bozstiev a aj ich chapanie vecí nebolo o ničom ,ako cele to co prislo po upadku rozumu .(Egypt nevynímam ,samozrejme,bola to stara kultura-nie ten bordel co to obyva dnes)


31.
označiť príspevok

Mortiis
   21. 12. 2008, 19:29 avatar
Nemyslel som uránovské božstvá ako Urános konkrétne...uránovske božstvá sú bohovia stvoritelia, zvrchovaní vládcovia. Nezáleží od mena, ale od obsahu, Thorr-Perún-Zeus je rovnaký obsah, len iné pomenovanie.
Pravdaže Sumeri boli premakaní astronómovia, ale ani oni, tak ako celý Predný Východ sa nevyhli z pragmatických dôvodov nahrádzať kozmickú triádu An-Enlil-Enki za planetárnu triádu Sín-Utu-Inanna. Ešte aj Enlila nahrádza Marduk (čo znamená dieťa boha slnka Utu, alebo neskôr šamaša). A takisto bol populárny kult Inanny (Ištar), pretože bola telurickou bohyňou, bohyňou plodnosti, úrody a zeme, čo sa vtedy považovalo za posvätné. Slnko je zrod, zem je takzvaná maternica pre plod, veď aj Mokoša sa nazývala vlhká matička zem (aké sexistické) 


33.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 12. 2008, 20:16 avatar
..fajer mať tvoje starosti a Ficové konto  


35.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 20:26 avatar
ak chceš mať také konto,musíš mať Ficove starosti....


36.
označiť príspevok

Mojka žena
   21. 12. 2008, 20:34 avatar
..beriem aj Ficové starosti   Tie mu vyriešila svetová finančná kríza  


6.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 17:26 avatar
fajer - budeš sa asi diviť, ale v kresťanstve nie je dôležitý presný čas zostupu Krista na Zem.


12.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 17:44 avatar
ja sa ani nedivím,vy uveríte všetkému...


13.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 17:57 avatar
fajer - všetkému nie. To by sme museli veriť aj tomu, čomu veríš ty.


18.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 18:23 avatar
kresťanstvo je založené na bludoch,poznáš nejaký materialistický blud....


21.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 18:42 avatar
napr. že myšlienky reálne neexistujú


23.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 18:50 avatar
fajer - významným materialistickým bludom je viera v materialistického boha zvaného náhoda.


27.
označiť príspevok

.....
   21. 12. 2008, 19:11 avatar
janyjany - to je skôr tvoja viera, že materialisti majú takú vieru...nemám pocit, že by vedci vysvetľovali javy pomocou náhody...skôr hľadajú zákonitosti.


29.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 19:20 avatar
..... - hľadajú. A keď ich nenachádzajú, je im dobrá aj náhoda.


30.
označiť príspevok

ranexil muž
   21. 12. 2008, 19:23 avatar
Jany jany nebyt vecí,ktore sa vymykaju bežne opoznanym zakonitostiam a pravidlam ,tak by ateizmus zožral cely svet.


32.
označiť príspevok

janyjany
   21. 12. 2008, 20:15 avatar
Ranexil - ateizmus je filosofiou, ktorá sa bez náhody nezaobíde. Ak im je viera v tohoto boha taká blízka, nech v neho veria.


34.
označiť príspevok

fajer
   21. 12. 2008, 20:24 avatar
vi máte na pomenovanie náhody,iba jedno, božia vôľa a máte vystaráno...,ale my ateisti,na náhody neveríme....


37.
označiť príspevok

harrybka žena
   21. 12. 2008, 20:36 avatar
fajer Lenže to náhoda nieje. Ale nevadí.Ak v náhody neverýš tak potom prečo ích spomínaš?


38.
označiť príspevok

Človek I. muž
   21. 12. 2008, 21:01 avatar
Je priam smiešne, niektorých tu tvrdenie, že to narodenie by nemohlo byť 25.12., lebo vtedy sa oslavuje nejaký pohanský sviatok 

Koľko detí pred tým aj potom sa tiež narodilo v tento deň, čiže aj to by sme mali tiež popierať, lebo vtedy sa predsa slaví pohanský sviatok zimného slnovratu?

Tak to ja radšej v tento deň bude aj naďalej slaviť narodenie Božieho Syna Ježiša, lebo ten je oveľa viac, ako nejaký pohanský sviatok.


39.
označiť príspevok

fajer
   22. 12. 2008, 08:09 avatar
s tým rozdielom,že s tých čias,žiadne dôkazy o narodení nejakého krista neexistujú..


41.
označiť príspevok

Natalia žena
   22. 12. 2008, 11:05

Príspevok bol vymazaný administrátorom.45.
označiť príspevok

Poroslav muž
   22. 12. 2008, 12:46 avatar
Vsak vtedy sa zrodil slnecny Boh... A ak krestansky trojjediny Boh je pravy a jediny, a slnecny je takisto pravy tak sa museli narodit v ten isty den... Moment nepasuje mi to na juznu pologulu...  
Ale vazne: Je to jedna z hypotez o slnecnom bohu, mozno len potrebovali nejaky datum slavit tak sa to strelilo na nieco vynimocne... Neviem s urcitostou povedat preco...


46.
označiť príspevok

lukaria
   22. 12. 2008, 14:31 avatar
Preco? Jednoducho preto, ze si chcel panovnik upevnit svoju moc a tak nazval pohansky sviatok "krestanskym" a spokojni boli vsetci - aj pohania, aj "krestania". Rani krestania Vianoce neoslavovali a podla vypoctov sa Jezis musel narodit v oktobri alebo novembri, kedze pastieri boli so svojimi stadami este vonku.


48.
označiť príspevok

lukaria
   22. 12. 2008, 14:37 avatar
A este nieco- vsetky encyklopedie vam to potvrdia, vratane Katolickej encyklopedie.


51.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 1. 2009, 17:30 avatar
Do polovice 3. storočia sa kresťania nezaujímali o Ježišove narodeniny. Až rímsky biskup Hipolytos určil 2. január za deň Božieho narodenia. Neskôr sa ešte navrhovali iné dátumy, ako 25. alebo 28. marec, 18. alebo 19. apríl a 20. máj. Na blízkom východe a v Egypte 6. január. V Jeruzaleme sa 6. januára držali až do roku 549, u arménskych kresťanov platí do dnes.
Rimania 25. december, deň slnovratu, slávili ako narodenie neporaziteľného slnka. „Dies natalis Solis Invicti“. V 3. storočí sa kult slnka začal stotožňovať s mitraizmom. Slávností narodenia boha slnka Mitru 25. decembra sa zúčastňovali i kresťania. Skutočnosť, že sa cirkev prispôsobila pohanskému sviatku, neprijali hneď všetci. Sýrčania a Arméni obvinili „latiníkov“, že pestujú pohanský kult. Oni sami však slávili Božie narodenie 6. januára hoci vtedy sa oslavovalo narodenie Ozirisa. Sv. Augustín vyzýval kresťanov, aby slávili sviatok 25. decembra nie na počesť slnka, ale na počesť toho, kto slnko stvoril.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:09,  Asi sa zhodneme na tom, že jednička v spamovaní je blikáč.
dnes, 21:09,  A nebude lepšie presný opak ? Dojebať ich klamstvá do krvi ?
dnes, 21:08,  Kacír, tu je možné iba jediné riešenie a to je pohrdanie a ignorácia notorických spamistov.
dnes, 21:06,  Kto je za, aby tu prestal spammmmmovať ?
dnes, 21:04,  ZBielychKarpatov - asi si mal pevnejšiu ruku , lebo staršieho som neustriehol.
dnes, 21:03,  Komu tým pomôžeš ? *03*03
dnes, 21:01,  ZBielychKarpatov- oni majú d rodine tie skvelé koztrmelce. Dedo zakladal KS na Zamagurí, otec,...
dnes, 20:58,  Kuko. Od kukaa do kukaaa, od kukaa. Poznáš?
dnes, 20:55,  To máš šťastie, tak isto ako aj ja. Moje deti nie sú síce športovci, aj keď v mladosti...
dnes, 20:55,  Zuzka8- rozlíšuj, čo je výsledkom viery a čo je výsledkom presvedčenia opretom o...
dnes, 20:52,  havran, musíš ale uznať, že odviedol skvelú predvolebnú kampaň!!*04 V prospech oľano....
dnes, 20:52,  Ja sa priznávam, že so začal v desiatich rokov fajčiť a skončil som po prvom šľuku....
dnes, 20:51,  fujjj
dnes, 20:51,  Uz niesi daleko od seba zuzanka
dnes, 20:50,  Karmonádle zo sóje???*08
dnes, 20:50,  Nie, nefajčím viac ako 46 rokov. *39*39*39*39 Vtedy som pochopil, že fajčenie škodí...
dnes, 20:48,  Každý má presvedčenie. =}}
dnes, 20:46,  A teraz fajč?š?
dnes, 20:46,  Ten blikajúci upotený mastný vlas je v Poprade dobre známy. Normálny ľudia ho tu poznajú i...
dnes, 20:44,  Hmm, mala som na mysli presvedčenie, ktoré sa mi raz zmenilo v krátkom čase. .. je to skôr...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Dneškom začína zvyšok tvojho života, tak ho nepremárni.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(134 478 bytes in 0,336 seconds)