Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí?

4
reakcií
780
prečítaní
Tému 1. októbra 2017, 23:12 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 10. 2017, 23:12 avatar
Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí?
Zdroj: springer.com
Dátum: 22.9.2017

Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí sa datuje do obdobia Rimanov a starých Grékov. Britskí a holandskí odborníci prišli s novým vysvetlením negatívnej korelácie medzi religiozitou a inteligenciou. Z výsledkov štúdie publikovanej v Evolutionary Psychology Science vyplýva, že náboženstvo je tzv. "Vyvinutá doména", o ktorej je možné uvažovať ako o inštinkte.

"Ak je náboženstvo vyvinutou doménou, potom ide o inštinkt, a inteligencia - v racionálnom riešení problémov - môže byť chápaná ako to, čo zahŕňa prekonanie inštinktu a intelektuálnu zvedavosť," uviedol jeden z jej autorov, Edward Dutton z Ulster Institute for Social Research.

To, že medzi náboženskou vierou a inteligenciou existuje značná negatívna spojitosť, ukázala metaanalýza 63. štúdií vykonaná Mironom Zuckermanom, Jordanom Silberman a Judithou A. Hallovou. Samozrejme to však neznamená, že veriaci človek nemôže byť oveľa múdrejší ako kopa ateistov - reč je len o priemernej inteligencii.

Dutton a jeho kolega Dimitri Van der Linden z Rotterdam University sa o i. zamerali na generický vzťah medzi inštinktom a inteligenciou. Pritom ich zaujímala predovšetkým problematika inštinktu a stresu , pretože ľudia majú tendenciu konať oveľa inštinktívnejšie (a súčasne oveľa menej racionálne) v ťažkých životných obdobiach. A to, čo nám v takýchto časoch pomáha sa s týmto správaním vysporiadať, je práve inteligencia - racionalita.

"Ak je náboženstvo skutočne vyvinutou doménou - inštinktom - potom sa mu bude lepšie dariť v stresovom období, keď ľudia budú inklinovať k inštinktívnemu konaniu. A pre toto existujú jasné dôkazy," konštatoval Dutton. "Okrem iného to znamená, že inteligencia nám dovoľuje akosi zabrzdiť a zamyslieť sa nad vzniknutou situáciou aj možnými následkami našich činov."

Práve táto schopnosť má vraj rozhodujúci dôsledok pre naše schopnosti riešiť rôzne problémy. Je tiež veľmi dôležitá z toho hľadiska, že už nás obklopuje úplne iné prostredie ako predtým. Inak povedané, náš spôsob života sa za posledných 11 000 rokov dramaticky zmenil a inštinktívne správanie by niekedy mohlo byť kontraproduktívne.
Súhlasí Scarlet666


3.
označiť príspevok

Krištof
   2. 10. 2017, 09:37 avatar
Nezdá sa, že by viac inteligencie znamenalo viac ateizmu. Citujem: "Samozrejme to však neznamená, že veriaci človek nemôže byť oveľa múdrejší ako kopa ateistov - reč je len o priemernej inteligencii."
Nuž priemerná inteligencia, dobre, ale pozrime sa na to takto:

Príklady významných katolíckych kňazov a rehoľníkov – vedcov

Mary Kenneth Keller ( 13 – 1985): Rádová sestra v USA (Sisters of Charity of the Blessed Virgin Mary), prvá žena v USA, ktorá získala doktorát v počítačovej vede.

Georges Henri Joseph Édouard Lemaître ( 84 – 1966): Belgický rímskokatolícky kňaz a otec teórie veľkého tresku (Na titulnej fotografii).

James Cullen ( 67 – 1933): Jezuita, matematik, objaviteľ Cullenových čísel.

James B. Macelwane ( 83 – 1956): Jezuita, seizmológ, napísal prvú knihu o seizmológii v USA.

Jozef Murgaš ( 64 – 1929): Slovák, rímskokatolícky kňaz, vynálezca a priekopník v bezdrôtovej komunikácii.

Príklady žijúcich vedcov, ktorí sa verejne prihlásili ku kresťanstvu alebo myšlienke konzistentnosti výsledkov vedeckej práce s vierou:

Biológia a chémia:

Werner Arber ( 29 –): švajčiarsky mikrobiológ a genetik. V roku 1978 získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Bol zároveň prvý protestant, ktorý bol vymenovaný prezidentom Pontifical Academy.

John Gurdon ( 33 –): Vývojový biológ, ktorý v roku 2012 získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu.

Francisco J. Ayala ( 34 –): Evolučný biológ a filozof. Známy pre svoj výskum populácie a evolučnej genetiky.

R. J. Berry ( 34 –): Genetik, pôsobil ako profesor na University College London a je bývalý prezident Linnean Society of London, autor knihy „God and the Biologist: Personal Exploration of Science and Faith“.

Gerhard Ertl ( 36 –): Nemecký fyzik, v roku 2007 získal Nobelovu cenu za chémiu.

Robert T. Bakker ( 45 –): Paleontológ, postava „dinosaurej renesancie“, kazateľ a obhajca konzistentnosti evolúcie a myšlienky Boha.

Kenneth Miller ( 48 –): Profesor bunkovej a molekulárnej biológie na Brown University, USA, autor knihy „Finding Darwin's God“, tvrdý oponent kreacionizmu.

Peter Agre ( 49 –): Americký lekár, molekulárny biológ na Johns Hopkins University, ktorý získal v roku 2003 Nobelovu cenu za chémiu.

Francis Sellers Collins ( 50 –): Genetik, viedol Projekt ľudského genómu (Human Genome Project). V súčasnosti je riaditeľ Národného Inštitútu Zdravia v USA. Viackrát sa postavil na obranu myšlienky konzistentnosti vedeckého a náboženského presvedčenia.

Ben Carson ( 51 –): Neurochirurg, ktorý prvý úspešne oddelil dvojčatá spojené v oblasti hlavy.

Noelle Marcellino ( 51 –): Rádová sestra s doktorátom v mikrobiológii. Je vyhľadávaným expertom v oblastí húb a poradcom syrárskeho priemyslu v USA.

Simon C. Morris ( 51 –): Paleontológ, držiteľ ocenenia „Doolittle Walcott Medal“ a „Lyell Medal“.

William Newsome ( 52 –): Neurológ na Stanford University, člen National Academy of Sciences, podiela sa na vedení „BRAIN Initiative“.

Alister McGrath ( 53 –): Získal doktoráty z University of Oxford v molekulárnej biofyzike a teológii. Na vlnu protináboženskych nálad reagoval vo viacerých svojich knihách.

Brian Kobilka ( 55 –): Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu z roku 2012, je profesorom bunkovej fyziológie na Stanford University School of Medicine.

Martin Nowak ( 65 –): Evolučný biológ a matematik, ktorý sa venuje evolučnej dynamike. Vyučuje na Harvard University a je tiež členom správnej rady poradcov Templeton Foundation.

Robert J Asher (*?): Paleontológ, prednáša na Katedre zoológie na University of Cambridge, bývalý kurátor cicavcov v Berlin Natural History Museum. Napísal knihu „Evolution and Belief: Confessions of a Religious Paleontologist“.

Fyzika:
Antony Hewish ( 24 –): Astronóm, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1974, vo svojich knižných textoch obhajoval myšlienku existencie Boha.

Antonino Zichichi ( 29 –): Taliansky nukleárny fyzik a bývalý prezident Istituto Nazionale di fisica nucleare.

John Polkinghorne ( 30 –): Časticový fyzik a anglikánsky kňaz, ktorý napísal knihu „Science and the Trinity“.

Riccardo Giacconi ( 31 –): Taliansky nositeľ Nobelovej ceny za astrofyziku, ktorý položil základy X-ray astronómie. V súčasnosti je profesorom na Johns Hopkins University.

Július Krempaský ( 31 –): Slovenský fyzik. Ovplyvnil budovanie a formovanie vedy a nepriamo aj elektrotechnického priemyslu na Slovensku, je spoluautorom šiestich patentov. Ako prvý na Slovensku začal skúmať polovodiče a vychoval prvú generáciu odborníkov na túto problematiku. (Doplnené 2. 8. 2016 o 09.05.)

George Coyne ( 33 –): Jezuita, astronóm a bývalý riaditeľ Vatikánskeho observatória.

Carlo Rubbia ( 34 –): Taliansky časticový fyzik, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1984.

Michał Heller ( 36 –): Katolícky kňaz, matematický fyzik, ktorý publikuje v oblasti relativistickej fyziky a nekomutatívnej geometrie. Napísal knihu „Creative Tension: Essays on Science and Religion“.

Robert Griffiths ( 37 –): Známy americký fyzik z Carnegie Mellon University. Píše o otázkach vedy a náboženstva.

George Francis Rayner Ellis ( 39 –): Teoretický fyzik a kozmológ, spolu s Hawkingom napísali knihu „The Large Scale Structure of Space-Time“.

Peter Grünberg ( 39 –): Nemecký fyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku.

Joel Primack ( 45 –): Profesor astrofyziky na University of California, Santa Cruz.

J. Richard Gott ( 47 –): Profesor astrofyzikálnych vied na Princeton University.

Don Page ( 48 –): Teoretický fyzik, publikoval niekoľko článkov v časopisoch s S. Hawkingom.

William Daniel Phillips ( 48 –): Laureát Nobelovej ceny za fyziku (1997), ktorý je zakladajúcim členom Medzinárodnej spoločnosti pre vedu a náboženstvo.

John D. Barrow ( 52 –): Kozmológ, bývalý profesor astronómie na Gresham College.

Guy Consolmagno ( 52 –): Americký jezuita, astronóm, ktorý pracuje vo Vatikánskom Observatóriu.

Fabiola Gianotti ( 60 –): Talianska časticová fyzička a prvá žena v pozícii generálnej riaditeľky Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).

Rosalind Picard ( 62 –): Profesorka na MIT, riaditeľka Affective Computing Research Group.

Andrew Pinsent ( 66 –): Katolícky kňaz, časticový fyzik, riaditeľ Ramsey Centre for Science and Religion na University of Oxford.

Jennifer Wiseman (*?): Astrofyzička, vedúca laboratória v Goddard Space Flight Center NASA.

bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ďalšie príklady veriacich vedcov:
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nehovoriac o mnohých miliónoch veriacich ľudí s vysokoškolským vzdelaním, doktoroch, inžinieroch, umelcoch a pod.


4.
označiť príspevok

Krištof
   2. 10. 2017, 09:51 avatar
namiesto hviezdičky (ako symbolu narodenia) a časti čísiel to tu ukázalo smajlíkov


2.
označiť príspevok

litiliti muž
   2. 10. 2017, 05:39 avatar
Tu je studia, kde sa hovori nieco podobne o veriacich , akoze sme menej inteligentni , ale za to moralnejsi a ludskejsi.
Ateisti su castejsie psychopatmi a manipuluju ludi...co presne sedi , na niektorych ateistickych klamarov na tomto fore....


5.
označiť príspevok

havran
   2. 10. 2017, 09:54 avatar
Myslím, že sa tu neporovnávajú adekvátne kategórie. Ateista-teista. Veriaci a neveriaci, Materialista a idealista.
Skúsme to takto: Môže byť ateista materialistom , aj idealistom?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 16:33,  A ty nevieš vyhláskovať ani slovo Ko-ko-t, bo si kokot. *13*13*13
dnes, 16:29,  KJiska je daňový podvodník, pozemkový mafián, úžerník a kamarát fašistu Porošenka....
dnes, 16:28,  Už včera bolo neskoro . Na čo ty vlastne žiješ ? Aby si prepíjal ten invalidak čom máš...
dnes, 16:26,  Ten vie vyhláskovať aj slovo Vla-sť*13*13*13
dnes, 16:25,  Reakcia šroba je zrkadlením jeho vyjadrovania a IQ povolanie kominár nezvládol a tak ako...
dnes, 16:22,  Bijjou nie len kvalitný program ale hlavne strana za ľudí má riešenia na aplikáciu svojho...
dnes, 16:22,  18. šrób, v skutku inteligentná reakcia *13 *13 *13
dnes, 16:21,  osvieteny, Neo - ve - re - né informácie *39
dnes, 16:19,  16/hahahhahaahahahTy a logika????hahahahahahah Do pice ja umrem!!!!!!!hahhahahahaha
dnes, 16:18,  15. šrób ty si koho volič? kotlebu všakze *21 je to zrejmééé *27*39
dnes, 16:16,  11. tomiq , niéé ty nejdeš s tvojím IQ húpacieho koníka volit niekoho ako Kiska, kto má...
dnes, 16:15,  11/ Co cakas od hovnozruta??? Zabrzdeny mal si dnes aj duplu????:))))
dnes, 16:12,  era *13*13*13 pravdu máš *13*13*13
dnes, 16:07,  Neverím. To nezvládneš :)
dnes, 16:02,  Chlapča to nie je hoax to je oficialny záznam UPN s priloženým dobovým rozsudkom ....
dnes, 15:49,  Tie tvoje hoaxy a dezinformácie už čítať nebudem, ako ty neakceptuješ pravdu a nechceš...
dnes, 15:44,  Aj to je reakcia ,ktorá má veľkú výpovednú hodnotu. Ba až potvrdenie hlúposti .
dnes, 15:40,  Na kokota ako si ty už viac nebudem reagovať. Koniec oznamu.
dnes, 15:38,  tomiq až raz budeš veľký chlap . Mal by si napísať aspoň ospravedlnenie že si zase raz...
dnes, 15:12,  no tak.*21
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(66 079 bytes in 0,653 seconds)