Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  filozofia  téma
kategórie:  

Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí?

4
reakcií
749
prečítaní
Tému 1. októbra 2017, 23:12 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 10. 2017, 23:12 avatar
Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí?
Zdroj: springer.com
Dátum: 22.9.2017

Prečo inteligentnejší ľudia majú tendenciu byť ateistickí sa datuje do obdobia Rimanov a starých Grékov. Britskí a holandskí odborníci prišli s novým vysvetlením negatívnej korelácie medzi religiozitou a inteligenciou. Z výsledkov štúdie publikovanej v Evolutionary Psychology Science vyplýva, že náboženstvo je tzv. "Vyvinutá doména", o ktorej je možné uvažovať ako o inštinkte.

"Ak je náboženstvo vyvinutou doménou, potom ide o inštinkt, a inteligencia - v racionálnom riešení problémov - môže byť chápaná ako to, čo zahŕňa prekonanie inštinktu a intelektuálnu zvedavosť," uviedol jeden z jej autorov, Edward Dutton z Ulster Institute for Social Research.

To, že medzi náboženskou vierou a inteligenciou existuje značná negatívna spojitosť, ukázala metaanalýza 63. štúdií vykonaná Mironom Zuckermanom, Jordanom Silberman a Judithou A. Hallovou. Samozrejme to však neznamená, že veriaci človek nemôže byť oveľa múdrejší ako kopa ateistov - reč je len o priemernej inteligencii.

Dutton a jeho kolega Dimitri Van der Linden z Rotterdam University sa o i. zamerali na generický vzťah medzi inštinktom a inteligenciou. Pritom ich zaujímala predovšetkým problematika inštinktu a stresu , pretože ľudia majú tendenciu konať oveľa inštinktívnejšie (a súčasne oveľa menej racionálne) v ťažkých životných obdobiach. A to, čo nám v takýchto časoch pomáha sa s týmto správaním vysporiadať, je práve inteligencia - racionalita.

"Ak je náboženstvo skutočne vyvinutou doménou - inštinktom - potom sa mu bude lepšie dariť v stresovom období, keď ľudia budú inklinovať k inštinktívnemu konaniu. A pre toto existujú jasné dôkazy," konštatoval Dutton. "Okrem iného to znamená, že inteligencia nám dovoľuje akosi zabrzdiť a zamyslieť sa nad vzniknutou situáciou aj možnými následkami našich činov."

Práve táto schopnosť má vraj rozhodujúci dôsledok pre naše schopnosti riešiť rôzne problémy. Je tiež veľmi dôležitá z toho hľadiska, že už nás obklopuje úplne iné prostredie ako predtým. Inak povedané, náš spôsob života sa za posledných 11 000 rokov dramaticky zmenil a inštinktívne správanie by niekedy mohlo byť kontraproduktívne.
Súhlasí Scarlet666


3.
označiť príspevok

Krištof
   2. 10. 2017, 09:37 avatar
Nezdá sa, že by viac inteligencie znamenalo viac ateizmu. Citujem: "Samozrejme to však neznamená, že veriaci človek nemôže byť oveľa múdrejší ako kopa ateistov - reč je len o priemernej inteligencii."
Nuž priemerná inteligencia, dobre, ale pozrime sa na to takto:

Príklady významných katolíckych kňazov a rehoľníkov – vedcov

Mary Kenneth Keller ( 13 – 1985): Rádová sestra v USA (Sisters of Charity of the Blessed Virgin Mary), prvá žena v USA, ktorá získala doktorát v počítačovej vede.

Georges Henri Joseph Édouard Lemaître ( 84 – 1966): Belgický rímskokatolícky kňaz a otec teórie veľkého tresku (Na titulnej fotografii).

James Cullen ( 67 – 1933): Jezuita, matematik, objaviteľ Cullenových čísel.

James B. Macelwane ( 83 – 1956): Jezuita, seizmológ, napísal prvú knihu o seizmológii v USA.

Jozef Murgaš ( 64 – 1929): Slovák, rímskokatolícky kňaz, vynálezca a priekopník v bezdrôtovej komunikácii.

Príklady žijúcich vedcov, ktorí sa verejne prihlásili ku kresťanstvu alebo myšlienke konzistentnosti výsledkov vedeckej práce s vierou:

Biológia a chémia:

Werner Arber ( 29 –): švajčiarsky mikrobiológ a genetik. V roku 1978 získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu. Bol zároveň prvý protestant, ktorý bol vymenovaný prezidentom Pontifical Academy.

John Gurdon ( 33 –): Vývojový biológ, ktorý v roku 2012 získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu.

Francisco J. Ayala ( 34 –): Evolučný biológ a filozof. Známy pre svoj výskum populácie a evolučnej genetiky.

R. J. Berry ( 34 –): Genetik, pôsobil ako profesor na University College London a je bývalý prezident Linnean Society of London, autor knihy „God and the Biologist: Personal Exploration of Science and Faith“.

Gerhard Ertl ( 36 –): Nemecký fyzik, v roku 2007 získal Nobelovu cenu za chémiu.

Robert T. Bakker ( 45 –): Paleontológ, postava „dinosaurej renesancie“, kazateľ a obhajca konzistentnosti evolúcie a myšlienky Boha.

Kenneth Miller ( 48 –): Profesor bunkovej a molekulárnej biológie na Brown University, USA, autor knihy „Finding Darwin's God“, tvrdý oponent kreacionizmu.

Peter Agre ( 49 –): Americký lekár, molekulárny biológ na Johns Hopkins University, ktorý získal v roku 2003 Nobelovu cenu za chémiu.

Francis Sellers Collins ( 50 –): Genetik, viedol Projekt ľudského genómu (Human Genome Project). V súčasnosti je riaditeľ Národného Inštitútu Zdravia v USA. Viackrát sa postavil na obranu myšlienky konzistentnosti vedeckého a náboženského presvedčenia.

Ben Carson ( 51 –): Neurochirurg, ktorý prvý úspešne oddelil dvojčatá spojené v oblasti hlavy.

Noelle Marcellino ( 51 –): Rádová sestra s doktorátom v mikrobiológii. Je vyhľadávaným expertom v oblastí húb a poradcom syrárskeho priemyslu v USA.

Simon C. Morris ( 51 –): Paleontológ, držiteľ ocenenia „Doolittle Walcott Medal“ a „Lyell Medal“.

William Newsome ( 52 –): Neurológ na Stanford University, člen National Academy of Sciences, podiela sa na vedení „BRAIN Initiative“.

Alister McGrath ( 53 –): Získal doktoráty z University of Oxford v molekulárnej biofyzike a teológii. Na vlnu protináboženskych nálad reagoval vo viacerých svojich knihách.

Brian Kobilka ( 55 –): Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu z roku 2012, je profesorom bunkovej fyziológie na Stanford University School of Medicine.

Martin Nowak ( 65 –): Evolučný biológ a matematik, ktorý sa venuje evolučnej dynamike. Vyučuje na Harvard University a je tiež členom správnej rady poradcov Templeton Foundation.

Robert J Asher (*?): Paleontológ, prednáša na Katedre zoológie na University of Cambridge, bývalý kurátor cicavcov v Berlin Natural History Museum. Napísal knihu „Evolution and Belief: Confessions of a Religious Paleontologist“.

Fyzika:
Antony Hewish ( 24 –): Astronóm, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1974, vo svojich knižných textoch obhajoval myšlienku existencie Boha.

Antonino Zichichi ( 29 –): Taliansky nukleárny fyzik a bývalý prezident Istituto Nazionale di fisica nucleare.

John Polkinghorne ( 30 –): Časticový fyzik a anglikánsky kňaz, ktorý napísal knihu „Science and the Trinity“.

Riccardo Giacconi ( 31 –): Taliansky nositeľ Nobelovej ceny za astrofyziku, ktorý položil základy X-ray astronómie. V súčasnosti je profesorom na Johns Hopkins University.

Július Krempaský ( 31 –): Slovenský fyzik. Ovplyvnil budovanie a formovanie vedy a nepriamo aj elektrotechnického priemyslu na Slovensku, je spoluautorom šiestich patentov. Ako prvý na Slovensku začal skúmať polovodiče a vychoval prvú generáciu odborníkov na túto problematiku. (Doplnené 2. 8. 2016 o 09.05.)

George Coyne ( 33 –): Jezuita, astronóm a bývalý riaditeľ Vatikánskeho observatória.

Carlo Rubbia ( 34 –): Taliansky časticový fyzik, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku v roku 1984.

Michał Heller ( 36 –): Katolícky kňaz, matematický fyzik, ktorý publikuje v oblasti relativistickej fyziky a nekomutatívnej geometrie. Napísal knihu „Creative Tension: Essays on Science and Religion“.

Robert Griffiths ( 37 –): Známy americký fyzik z Carnegie Mellon University. Píše o otázkach vedy a náboženstva.

George Francis Rayner Ellis ( 39 –): Teoretický fyzik a kozmológ, spolu s Hawkingom napísali knihu „The Large Scale Structure of Space-Time“.

Peter Grünberg ( 39 –): Nemecký fyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku.

Joel Primack ( 45 –): Profesor astrofyziky na University of California, Santa Cruz.

J. Richard Gott ( 47 –): Profesor astrofyzikálnych vied na Princeton University.

Don Page ( 48 –): Teoretický fyzik, publikoval niekoľko článkov v časopisoch s S. Hawkingom.

William Daniel Phillips ( 48 –): Laureát Nobelovej ceny za fyziku (1997), ktorý je zakladajúcim členom Medzinárodnej spoločnosti pre vedu a náboženstvo.

John D. Barrow ( 52 –): Kozmológ, bývalý profesor astronómie na Gresham College.

Guy Consolmagno ( 52 –): Americký jezuita, astronóm, ktorý pracuje vo Vatikánskom Observatóriu.

Fabiola Gianotti ( 60 –): Talianska časticová fyzička a prvá žena v pozícii generálnej riaditeľky Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN).

Rosalind Picard ( 62 –): Profesorka na MIT, riaditeľka Affective Computing Research Group.

Andrew Pinsent ( 66 –): Katolícky kňaz, časticový fyzik, riaditeľ Ramsey Centre for Science and Religion na University of Oxford.

Jennifer Wiseman (*?): Astrofyzička, vedúca laboratória v Goddard Space Flight Center NASA.

bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Ďalšie príklady veriacich vedcov:
bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Nehovoriac o mnohých miliónoch veriacich ľudí s vysokoškolským vzdelaním, doktoroch, inžinieroch, umelcoch a pod.


4.
označiť príspevok

Krištof
   2. 10. 2017, 09:51 avatar
namiesto hviezdičky (ako symbolu narodenia) a časti čísiel to tu ukázalo smajlíkov


2.
označiť príspevok

litiliti muž
   2. 10. 2017, 05:39 avatar
Tu je studia, kde sa hovori nieco podobne o veriacich , akoze sme menej inteligentni , ale za to moralnejsi a ludskejsi.
Ateisti su castejsie psychopatmi a manipuluju ludi...co presne sedi , na niektorych ateistickych klamarov na tomto fore....


5.
označiť príspevok

havran
   2. 10. 2017, 09:54 avatar
Myslím, že sa tu neporovnávajú adekvátne kategórie. Ateista-teista. Veriaci a neveriaci, Materialista a idealista.
Skúsme to takto: Môže byť ateista materialistom , aj idealistom?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 15:08,  27. hokejis , je ti jasné ze rozvíjaš nenávistny prejav ?
dnes, 15:07,  Napísal pravdu !
dnes, 15:06,  Nepokoje vo Francúzsku nepodporujú.
dnes, 15:05,  26. tak toto si uz prehnal :-)
dnes, 15:05,  Radostna udalost je druhý príchod......
dnes, 15:04,  prave že nie....vecný sud už prebehne na večnosti, to je mimo toho času......
dnes, 15:03,  Čína uvalila sankcie na USA a ich mimovládky Číne v pondelok došla trpezlivosť a...
dnes, 14:58,  tak málo ??
dnes, 14:55,  5,....Ty Ondrej ani nevieš, že naozaj ten skutočný "súd" bude veľmi radostná...
dnes, 14:48,  2,......Gabo, a to tie kokosové ježe majú byť len pre heretikov, ale môže ochutnať...
dnes, 14:45,  no neviem Shagara ale nerozumieš zakladným veciam, a to je viditelne a neviditelne....a nemozes...
dnes, 14:43,  2,.....a Marta nie je až tak stará, a prečo vôbec plakala?*10*40
dnes, 14:43,  to je pekne od neho, ale jeho minulosť je zjavne neonacistická.....
dnes, 14:42,  1,.....uno už prišlo, len tebe to zabudli povedať. Ako vieš, v roku 33.n.l., začala...
dnes, 14:27,  6,....význam je stále ten istý, lebo každý vie "koho prebodli"?! Stále...
dnes, 14:25,  pracovný týždeň začínajte s myšlienkou, mesto, nákupi potrebujem odložiť na správny...
dnes, 14:21,  Zbierku vyhlásil s 500 EURAMI ktoré položil
dnes, 14:20,  Slzy tvý mámy šedivý - Marta Jandová 2019
dnes, 14:16,  17. ved preto písem , preço nedal zo svojho . [ ale mozno dal ] pozriem si či sa o tom niekde...
dnes, 14:06,  to bolo len vyzbierane od fanusikov.....zo svojho tu nedaval zrejme nic......
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspešný muž je ten, ktorý zarobí viac, než stačí minúť jeho žena. Úspešná žena je tá, ktorá si takého muža dokáže nájsť.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(73 505 bytes in 0,450 seconds)