Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

potrebujem pomoc, prosiiiiiiiiiiiiiim

28
reakcií
5497
prečítaní
Tému 12. apríla 2008, 15:22 založil Liana.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
05. 09. 2008
19
02. 01. 2020
7
06. 08. 2013
14
12. 07. 2013
32
26. 05. 2013
3
 
 


1.
označiť príspevok

Liana
   12. 4. 2008, 15:22 avatar
ahojte vsetci, pisem balarsku pracu a potrebujem pomoct, mam porovnavat Jezisa Krista a Konfucia a kapitola ma nazov komparacia - co tam mam napisat?


2.
označiť príspevok

Liana
   12. 4. 2008, 15:44 avatar
to by ma ani nenapadlo tam dat , ja som myslela vseobecne zhrnutie a urcite vela o tom nevies lebo by si nenapisal to co si napisal


3.
označiť príspevok

Kaonashi
   12. 4. 2008, 16:11 avatar
ty to študuješ...Konfucius sa zameriaval na etiku, praktický život...JK zas na posmrtný život a na duchovné skutočnosti...Konfucius sa zameriaval na človeka, JK na boha...JK dôraz na vieru, K dôraz na poznanie...no, ale obaja poznali zlaté pravidlo mravnosti


4.
označiť príspevok

Degon
   12. 4. 2008, 17:47 avatar
Ježiš a Konfucius mali spoločné iba pozemské bytie, ale inak sú to dva protipóly. Ich učenia sú protichodné a celkom nezlučiteľné. To už má s Ježišom viac spoločné Lao-ć, ktorý bol súčasník kanfucia. Títo dvaja sa tiež v ničom nezhodli o čom jestvujú aj dokumenty. Spomínajú sa v životopise Lao-ća.


5.
označiť príspevok

Liana
   12. 4. 2008, 18:23 avatar
ale ja ho musim porovnavat s konfuciom tak mam danu temu :((


6.
označiť príspevok

fajer
   12. 4. 2008, 20:47 avatar
Kresťania ukradli Konfuciové myšlienky a vložili ich do úst Ježišovi.


7.
označiť príspevok

Liana
   12. 4. 2008, 21:02 avatar
myslis ze bol jezis odkazany na Konfuciove porekadla a prislovia?


8.
označiť príspevok

fajer
   13. 4. 2008, 07:40 avatar
čo ja viem Ježiš nenapísal nič,Konfuciové myšlienky,by sa mali vyučovať v školách namiesto náboženstva,možno by nebola taká kriminalita.Kresťanstvo sklamalo na celej čiare.


9.
označiť príspevok

JTull
   13. 4. 2008, 09:52 avatar
Konfucius sa narodil roku 551 pred n.l. v štátiku Lu. Pochádzal zo starého šľachtického rodu Kchung, ktorý pretrval až do dnešnej doby /desaťtisíce potomkov/. Jeho meno Kchung-fu-ć /majster z rodu Kchung/ je polatinčené na Konfucius.
Už v mladosti zriadil zo svojho domu školu, kde vyučoval dejinám, básnickému umeniu, slušnému správaniu. Behom desaťročia jeho školou prešla na tritisíc žiakov a jeho sláva sa rýchle šírila. Napriek tomu, že bol ctižiadostivý dlho odmietal vedúce miesto v správe štátu, nemohol ich podmienky zlúčiť so svojimi mravnými zásadami /"Netrápme sa tým, že nemáme žiadny úrad, ale starajme sa, aby sme boli schopný ho zastávať. Netrápme sa tým, že nie sme slávny, ale snažme sa, aby sme boli hodný slávy"/.
Až keď mal 50 rokov prijal úrad ministra spravodlivosti.Už to stačilo k tomu, že sa zločinci rozpŕchli a ľud sa usiloval o správny život. Keď sa vládca začal správať neadkvátne /oddával sa radovánkam/, Konfucius sklamane odstúpil a svoju rodnú zem opustil.
Po 13 rokoch putovania bol s úctou povolaný naspäľ, ale žiadny úrad už neprijal. Venoval sa zhromažďovaním a vydávaním dochovaných písomných pamiatok a napísal kroniku svojej zeme. Po smrti, ktorú si sám predpovedal bol okázalo pochovaný svojimi žiakmi.


10.
označiť príspevok

JTull
   13. 4. 2008, 11:06 avatar
Vedľa vypracovania vlastnej filozofie, ktorú však sám nikdy nevydával za svoj vlastný výtvor /považoval ju za vyjadrenie toho, čomu sa naučil od bájnych cisárov najstaršej doby/, je Konfuciovou zásluhou, že zhromaždil najstaršie prejavy čínskej kultúry a zachoval ich potomstvu. Takto vzniknutých kanonických kníh /ťing/ je päť. Kniha premien /I-ťing/; Kniha piesní /Š-ťing/; Kniha listín /Šu-ťing/; Jar a jeseň /Čchun-čchiou/; Kniha rituálov /Li-ťing/.
Kniha Hovory /Lun-jü/ obsahuje Konfuciove myšlienky zaznamenané jeho žiakmi. Konfucius vyučoval ústne a preto jeho filozofia je nám známa predovšetkým od jeho žiakov /ústne tradovanie literárnych výtvorov a rečí veľkých majstrov bolo v ranných dobách omnoho spoľahlivejšie/
Veľké učenie /Ta-süe/ kniha, ktorej prvá časť obsahuje autentické výroky Konfucia.
Učenie stredu /Čung-jung/ pochádza od Konfuciovho vnuka, ktorý ku svojim výkladom priebežne používa Konfuciove výroky.
Význačným rysom čínskej filozofie je príklon človeka k praktickému životu. Preto ani konfucionizmus nepredkladá žiadny prepracovaný a uzavretý systém logiky, etiky, či metafyziky. Neustálim ovplyvňovaním svojich žiakov sa snaží ich priviesť k samostatnému a správnemu mysleniu. Konfucius je všeobecne považovaný za agnostika. Keď sa ho pýtali na službu k duchom a na smrť, odpovedal: "Keď ani nevieme nič o živote, ako by sme mohli niečo vedieť o smrti?". Na prvom mieste u neho bezpodmienečne stojí blaho ľudu. Celá jeho náuka je v podstate zbierkou zásad chovania a mravných príkazov, ktoré slúžia tomuto cieľu. Konfucius v človeku nikdy nevidí len izolovaného jednotlivca, ale vždy v kontexte rodiny, spoločnosti, štátu. Ideálom nie je od sveta odvrátený asketický svätec , ale zrelý, svet a človeka poznajúci, mudrc, ktorý vo všetkom zachováva pravú mieru. Urodzený človek sa vyznačuje neustálou sebavýchovou, mravnou vážnosťou vo všetkom konaní a úprimnosťou v jednaní s blížnymi. Postavením ani hmotným majetkom nepohrdne, ale vždy je ochotný sa ich vzdať v záujme svojich mravných princípov.
Keď sa Konfucia pýtali na dokonalú cnosť, odpovedal: "Čo sám nechceš, nerob iným."


11.
označiť príspevok

Degon
   13. 4. 2008, 11:33 avatar
JTull, celkom slušne vypísaný život a dielo Konfucia, ale Liana potrebuje porovnávaciu štúdiu Konfucia a Ježiša. Ježiš bol už porovnávaný s mnohými učiteľmi, ale s Konfuciom pokiaľ viem, ešte nie, lebo u oboch je viac toho, čo ich rozdeľovalo, ako toho, čo ich spájalo. Je pravdou, že u Konfucia nevznikali toľké legendy, ako tomu bolo v prípade Ježiša, lebo nehlásal duchovné nauky, ako Ježiš. Jeho nauka bola čisto pragmatická, spoločenská a sociálna, ktorá viedla k upevneniu spoločenského a konštitičného zriadenia. Dbal o tradície a dvorný ceremoniál. V tomto bol Ježiš pravým opakom. Určiť tému bakalárskej práce takúto tému je dosť neseriozné, lebo nemožno porovnávať neporovnateľné. Treba ešte dodať, že sa Konfuciovi prisudzujú aj také výroky a myšlienky, ktoré nikdy nepovedal, ani nehlásal, ale to nie je iba špecifikum čínskej histórie, ale je to prax vo všeobecnosti.


12.
označiť príspevok

JTull
   13. 4. 2008, 13:06 avatar
Degon; Zameral som sa na Konfucia, lebo predpokladám, že o ňom sa vie menej ako o Ježišovi. S uvedeného sa dá urobiť porovnanie. Napr. Konfucius pochádzal zo starého šľachtického rodu. Ježiš, i keď ja si to nemyslím, bol potomkom kráľa Dávida. Obidvaja mali svojich žiakov, ktorých vyučovali ústne a majú množstvo nasledovníkov až po dnes. Aj keď Konfucius napísal a vydal množstvo kníh, jeho učenie tak ako i Ježišove je známe z písomností vďaka ich nasledovníkom /u Konfucia i vďaka jeho žiakom/. Učenie obidvoch je predovšetkým zamerané na mravnosť. Obidvaja čerpajú a doplňujú staršie učenia. Ježiš Starý zákon Konfucius "od bájnych cisárov najstaršej doby". Neuviedol som, ale Konfucius /ako i Ježiš/ svoje požiadavky prísnosti, vážnosti, úcty k sebe i iným a vzorného chovania v každej životnej situácii, sám naplňoval do tej miery, že pôsobil dojmom temer stiesňujúcej dokonalosti. Obidvaja predpovedali svoju smrť. Hlásali, že nevytvorili nové učenie, len vykladajú učenia staršie. ... Pôvodne som nemal v úmysle porovnávať. Chcel som to už nechať na Lianu, ale ako vidím ani Ty si nepostrehol to množstvo vecí, ktoré oboch, napriek storočiam, spája.:-)


13.
označiť príspevok

Liana
   13. 4. 2008, 13:17 avatar
dakujem velmi pekne, myslela som si ze to bude lahka tema az kym som nedosla ku porovnavaniu ale dost ste mi pomohli, velmi pekne dakujem


15.
označiť príspevok

JTull
   13. 4. 2008, 18:13 avatar
Liana; Som rád, keď Ti moje príspevky pomohli. Mohla by si, prosím Ťa, napísať na akej škole študuješ?


17.
označiť príspevok

Liana
   13. 4. 2008, 20:22 avatar
greckokatolicka teologicka fakulta ) preco?


18.
označiť príspevok

JTull
   13. 4. 2008, 21:05 avatar
Liana; Ďakujem. Je to pre Degona - "Domnievam sa, že je tu určitá snaha ukázať Ježiša v inom svetle, ako nám ho ukazuje kresťanská vierouka a tradícia." :-)


19.
označiť príspevok

Liana
   13. 4. 2008, 23:23 avatar
podakovanie je pre oboch )


22.
označiť príspevok

Degon
   14. 4. 2008, 09:28 avatar
JTull, uznávam, že moje predpoklady boli nesprávne, ale o to viac sa takejto komparácii čudujem. Iba, že by zmyslom bola práve snaha poukázať na rozdielnosť a tým postaviť Ježiša nad ostatných známych filozofov východu v zmysle Vatikánskeho dokumentu Christus Dominus...


25.
označiť príspevok

JTull
   14. 4. 2008, 19:46 avatar
Degon; Bingo;-)


20.
označiť príspevok

fajer
   14. 4. 2008, 06:18 avatar
Neboj sa ani tak neznalosti,ako falošných znalosti,lepšie je nevedieť nič,než mať za pravdu to,čo pravda neni. Tolstoj....


24.
označiť príspevok

janyjany
   14. 4. 2008, 19:14 avatar
Ty vieš, čo je pravda?


21.
označiť príspevok

Mojka žena
   14. 4. 2008, 06:53 avatar
Liana, ja som velmi zvedavý tvor, tak sa nediv mojej otázke. Po ukončení štádia na fakulte budeš farárkou ?


23.
označiť príspevok

Liana
   14. 4. 2008, 16:37 avatar
nie nebudem fararkou ) ja studujem religionistiku - svetove nabozenstva


14.
označiť príspevok

Degon
   13. 4. 2008, 17:19 avatar
JTull, dvoch rozdielnych ľudí spája viac, ako bolo spomínané, napr. že majú jednu hlavu, dve ruky, dve nohy, jeden nos a pod. Ja som chcel viac poukázať na rozdielnosť ich náuk, lebo práve tie takýchto velikánov charakterizujú. Mňa na celej veci zaujal ten fakt, že na porovnanie vybrali práve takéto dve rozdielne osobnosti z rôznych končín zeme. Domnievam sa, že je tu určitá snaha ukázať Ježiša v inom svetle, ako nám ho ukazuje kresťanská vierouka a tradícia. Ukázať ho iba ako spoločenského reformátora a humanistu. Ale Ježiš bol viac ako humanista a spoločenský reformátor. On nám ukázal to, čo sa nachádza za naším materialiským nazeraním, čo tvorí našú skutočnú podstatu a že jestvuje spätosť matérie s duchovným a neviditelným svetom.
Predpovedať svoju smrt nie je problém. To dokáže každý súdny človek...


16.
označiť príspevok

Liana
   13. 4. 2008, 20:21 avatar
fakt dakujem za pomoc dost mi to pomohlo, skoda ze si mi nemohol byt skolitelom )


26.
označiť príspevok

Degon
   15. 4. 2008, 09:16 avatar
Škoda je, že na spomínanú komparáciu nevybrali Ježiša a Lao-ća. Až potom by to bolo zaujímavé. To by som výsledok nedokázal ani ja predpovedať. Na postave Lao-ća tiež vyrástli zaujímavé legendy, ktoré sa tradujú v taoizme a v mnohom presahujú aj kresťanstvo.


28.
označiť príspevok

JTull
   19. 4. 2008, 16:44 avatar
Konfucius sa raz vypravil do štátu Čchu, aby sa Lao-ća spýtal na ceremoniál. Lao-ć odpovedal: "Ľudia, o ktorých hovoríš, už dávno spráchniveli a poznáme len ich slová. ... Ak nájde urodzený človek svoju dobu, povznesie sa; ak ju nenájde, odíde a nechá rásť plevel. Počul som, že dobrý obchodník starostlivo skrýva svoje poklady, ako by mal v dome biedu; že urodzený muž dokonalej cnosti sa navonok javí ako hlupák. Vzdaj sa priateľu svojej pýchy a svojich rozmanitých želaní; svojich vonkajších gest a ctižiadostivých plánov. To všetko je pre tvoje vlastné "ja" bezcenné. Viac ti nemám čo povedať."
Konfucius odišiel a svojim žiakom povedal: "Vtáci - viem, že vedia lietať; ryby - viem, že vedia plávať; divoké zviera - viem, že vedia behať. Utekajúceho chytajú ľudia do ôk, plávajúceho do sietí, lietajúceho zasahujú šípmi. Ale nechápem ako dokáže drak lietať s vetrom a oblakmi a vystupovať do neba. Dnes som uvidel Lao-ća; myslím, že sa rovná draku."


29.
označiť príspevok

Degon
   20. 4. 2008, 11:49 avatar
JTull, vďaka za toto porovnanie. Aj ja poznám tento údajný dialog medzi týmito dvomi filozofmi, ktorý vystihuje rozdiely oboch škôl. Aj keď v tomto dialogu vychádza škola taoizmu ako víťaz, myslím že aj škola Konfucia mala pre Čínu a celú východnú oblasť sveta svoj historický význam v tom, že sa upevnila súdržnosť a etika spoločnosti v zmysle: cez úctu k predkom a životu vyjadrenú etiketou, až po etiku života v spoločnosti a medziľudských vzťahov.
Ak porovnávame humanizmus Číny s humanizmom západu (USA), tak je tu markantný rozdiel v náš neprospech. A za to Čína vďačí práve týmto dvom filozofom...
Lao-ć rozvíja ľudského ducha a Konfucius etiku tela. No si neprotirečí!


27.
označiť príspevok

luckap
   15. 4. 2008, 15:40 avatar
www.miriam.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk tu máš o svetových náboženstvách
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 23:09,  klameš "znovuzrodený"
dnes, 23:09,  edo SS ty trol ak Rumuni a Ukrajinci oslobodzovali tak oni znásilňovali :) Co to má s...
dnes, 23:09,  odpovedaj na otazku fesaku
dnes, 23:08,  HakovySS Mazurek kamene hadzal a ja som ho videl
dnes, 23:08,  Mazurek žiadne kamene nehádzal ty klamár vraj "znovuzrodený" sa NEHANBíš ?
dnes, 23:07,  no vidíš ty klamár, mohli znásilňovať len vtedy ak Rusi oslobodzovali Slovensko, ak Rumuni...
dnes, 23:07,  Hakový SS nie len znásilňovali ale kradli hodiny vypili i voňavky a rabovali . 27....
dnes, 23:07,  litali kamene z tej skupiny, kde mazurek vrestal ako pavian?......odpovedz
dnes, 23:06,  znova len kecaš fešaku.....mame svedectva nasich starých rodičov......
dnes, 23:05,  si taký istý klamár ako tvoj vzor mega trol edo
dnes, 23:05,  bol v skupine, ktora hadzala kamene a vreštal ako pavian.....kazdy, kto bol v tej vrestajucej...
dnes, 23:05,  len potvrdzuješ že si milovník lží. Tvoja primitívna chorá nenávisť voči Rusom ťa...
dnes, 23:02,  eedo SS v tvojej dementnej hlave ty vidíš všeličo :)
dnes, 23:02,  edo SS fašisti ako ty súdili Mazureka :)
dnes, 23:01,  vela krat to tak zrejme aj bolo....čo sa týka nasich uzemí.....
dnes, 23:01,  Hakovy SS hádzal a ja som ho videl
dnes, 23:01,  špinavci si vymysleli 6 000 000 motylov a potom to na chudaka Miňa hodili ešte aj rozhovor v...
dnes, 23:00,  edo SS furt len klameš Mazurek nehádzal kamene :)
dnes, 23:00,  edo SS je elfí trol :)
dnes, 22:59,  Čiže ty milovník klamárov a tárajov Rusi nás oslobodzovali ale nebojovali, oni len...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Pri výbere lásky opatrný buď, nie podľa krásy, ale podľa srdca súď.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(97 569 bytes in 0,188 seconds)