Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Potláčanie, pokrytectvo

22
reakcií
1467
prečítaní
Tému 31. októbra 2010, 12:23 založil Anette.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 11. 2011
57
25. 09. 2018
23
16. 02. 2020
28
 
 


1.
označiť príspevok

Anette žena
   31. 10. 2010, 12:23 avatar
Práve som dočítala knižku Andrew Shaw: Láska na žreb. Spája v sebe sex, s psychologickou analýzou postáv. No vás by tá kniha pravdepodobne neoslovila, ako ani Freud vás neoslovuje....
Ale zaujalo ma tam rozoberanie potláčania. Ako sa ľudia všemožne snažia byť "normálni" a tak potláčajú v sebe veci, ktoré z toho normálu vybočujú. A ako si takýmto konaním zabudovávajú do svojich životov časované bomby, ktoré pod vplyvom istých spúšťačov vybuchujú.
Pokrytectvom podľa mňa je tváriť sa, že ja je niekto iný. A človek je k tomu pokrytectvu viacmenej prinútený, ak chce zapadnúť, ak chce žiť ideálny život ideálnych ľudí, ktorý mu je servírovaný na podnose, ako tá jediná správna cesta.


6.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 10. 2010, 13:07 avatar
Anette, ale presne na toto je výborné fórum. To, čo niekto iný spochybňuje, a omylom (nesprávne) vytýka, že pokrytectvo, to je práve tá výhoda fóra, že sme tu anonymní, a nemusíme sa pretvarovať. Iste, niekto práve anonymitu môže využiť tak, že sa snaží ukázať v lepšom svetle, než je v bežnom živote. Ale ja si myslím, že väčšina využívame práve to, že na internete vyjadríme svoj názor, aj ten, ktorý v bežnom živote nemáme ako vyjadriť. Nesúhlasím s tými fraškami o pokrytectve, ak to niekto omieľa, nech! Lebo si myslím, že práve anonymita nás uvoľňuje, a diskutujúci nie je tak spútaný. vidno to dobre napríklad na Ranexilových, či Borisových rečiach. Neviem si predstaviť, kde by s takými haluzami v reálnom živote koho vedeli osloviť. Internet im toto umožňuje.


7.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 13:23 avatar
"Ale ja si myslím, že väčšina využívame práve to, že na internete vyjadríme svoj názor, aj ten, ktorý v bežnom živote nemáme ako vyjadriť."

To chápem. V bežnom živote nie je toľko príležitostí, ako vyjadriť svoje názory. Na diskusnom fóre ich je oveľa viac. Tiež si neviem dobre predstaviť, kde by mohol napríklad taký A-čko vyjadriť svoje názory. Ale keby sa ho na nich niekto opýtal a on by sa vyjadril inak ako na internete, vtedy by to pokrytecké bolo.


8.
označiť príspevok

Vlado muž
   31. 10. 2010, 13:41 avatar
Len to nemáš ako si overiť, preto je lepšie sa vyhýbať takým obvineniam. Ak by som mal niečo považovať za pokrytecké, tak len podľa toho, čo sem kto napíše. Ak dnes napíše Fero, že je murár, a zajtra napíše, že je docent, tak viem, že minimálne v jednom prípade klame, alebo sa z nejakých dôvodov pretvaruje, a dajme tomu, je pokrytec, ale nepoužil by som voči Ferovi obvinenie, že píše pokrytecky, ak si to nemám ako overiť. Na fóre si treba všímať len to, čo samotný aktér povie, a nič navyše si netreba domýšľať. Potom vznikajú zbytočné nedorozumenia.


9.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 13:48 avatar
Tak napríklad. Anette v príspevku č. 11 v téme Počítačová závislosť hovorí:

"Cigaretku nemmusím, ale naučila som sa fajčiť, už len preto, že ma nebaví v kuse tie cigaretky odmietať, keď mi ich toľkokrát núkajú. Takže skorej len tak spoločensky, keď chcem s niekým stráviť chvíľku pri cigaretke."

Z toho je jasné, že je pokrytecká. Aj keď cigarety nemá rada, v spoločnosti ich občas fajčí.


10.
označiť príspevok

Anette žena
   31. 10. 2010, 14:16 avatar
  to ty nazývaš pokrytectvom? Tí, čo ma poznajú, vedia, že nefajčím, ale občas neodmietnem. ...Ale na takéto banality by som taký silný výraz, že "pokrytectvo", nedávala.
Súhlasí Arabeska


11.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 14:18 avatar
Vieš, ale aj na takých banalitách je postavený náš chorý svet. Uznávam, že si možno menej pokrytecká ako iní, ale pokrytecká si.


17.
označiť príspevok

divnababa žena
   1. 11. 2010, 09:53 avatar
11. Adrián, ale podľa takéhoto merítka sme potom pokryteckí všetci...
Súhlasí Mojka, Adrian


19.
označiť príspevok

Mojka žena
   1. 11. 2010, 10:21 avatar
asi tak nejak dibka..Potom nás analyzuje, kto aký je nenormálny..u mňa už zistil aj diagnózu, prečo fajčím...
Nuž ale nechcem byť pritom, až zisti, že sa zo závislosti na počítačové hry dostal.. a padol do inej závislosti a to na df-ko..Jedno za osemnásť a druhé bez dvoch za dvadsať...


20.
označiť príspevok

Jojet
   1. 11. 2010, 10:23 avatar
i keď závislosť na DF nie je až tak životu nebezpečná (aspoň niekedy) :-)


21.
označiť príspevok

Adrian muž
   1. 11. 2010, 10:28 avatar
Veď ste.


22.
označiť príspevok

Adrian muž
   1. 11. 2010, 10:31 avatar
19/ Momentálne tu trávim dosť veľa času, ale to hlavne preto, že mám prázdniny. Veď si všimni, kedy som sa zaregistroval. Mám voľno, tak ho trávim tu .

P.S. Môj príspevok č. 21 je reakciou na príspevok č. 17.


13.
označiť príspevok

piskotka žena
   31. 10. 2010, 15:44

Príspevok bol vymazaný administrátorom.2.
označiť príspevok

Boris muž
   31. 10. 2010, 12:45 avatar
hmm premyslam nad tym, co v sebe potlacam..
.. jo akurat niekedy hnev a smiech v sebe potlacam ked sledujem poniektore konanie seba a ludi ))


3.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 12:47 avatar
"Ako sa ľudia všemožne snažia byť "normálni" a tak potláčajú v sebe veci, ktoré z toho normálu vybočujú. A ako si takýmto konaním zabudovávajú do svojich životov časované bomby, ktoré pod vplyvom istých spúšťačov vybuchujú."

Ak by som vychádzal z toho, tak som pokrytec aj ja. Mám svoje zlé stránky, ale potláčam ich. Vlastne už sú tak potlačené, že hovorím, že ich nemám. Ale je nesprávne potláčať zlé stránky? Áno v tom prípade, ak to nie je využívané čestne. Ak je niekto veľmi agresívny, ale chce sa v spoločnosti javiť ako normálny, tak sa bude správať veľmi slušne. Aj keď sa stane niečo, čo ho naštve, za každú cenu sa to bude snažiť potlačiť. Ale keby ho niekto spoznal v súkromí, zistil by, že vôbec nie je taký slušný, ako sa javí na verejnosti, že je to obyčajné hovädo. A to je veru nebezpečné. Preto sa viac darí mafiánom ako gangstrom (neviem, či je to dobré porovnanie). Gangstri sa aj na verejnosti správajú ako hovädá a preto ich je často ľahké odhaliť a dolapiť. No mafiáni sa na verejnosti javia ako veľmi slušní a čestní ľudia a preto bývajú dlho neodhalení a sú oveľa nebezpečnejší. No a takýchto ľudí označujeme za pokrytcov. Ľudia, ktorí sa na verejnosti správajú (potláčajú niektoré vlastnosti) inak, než akými v skutočnosti sú. Ale čo ľudia s dobrými úmyslami? Ja tiež potláčam moje zlé vlastnosti. Ale nie za účelom vyzerať pred ľuďmi lepšie. Ja proste taký som. Ja svoje zlé stránky potláčam aj keď som sám doma. Možno si v duchu zahreším, keď mi spadne pohár, ale to asi aj na verejnosti. Teda všade sa správam rovnako. A teda, som pokrytec?

Ešte jeden dodatok. Týmto príspevkom nesmerujem len k tebe. Z tvojho príspevku som nevedel presne usúdiť, ako pokrytectvo chápeš ty. Ale niektorí si pokrytectvo zle vysvetľovali, tak teraz som sa im snažil odpovedať.


4.
označiť príspevok

A-čko muž
   31. 10. 2010, 12:52 avatar
Ja potlacam zlost a nenavist k niektorým veciam, ktoré som casom uplne znenavidel. Tiez potlacam rozne druhy negatívnych prezitkov, nejdem s nimi podla moznosti na trh, ale cítim sa v podstate ako casovana bomba, lebo nemam zatial ventil --skusal som ju obratit proti sebe samemu- to posobí uplne destruktívne, alebo voci ludom, ale tych mi je luto, tak nenavidím Bohov , vyhladavam si Bohov aby som mal kam nalievat svoju zlost. Je to trapne a funguje to len docasne, ale aspon na chvilu to pomaha. No aked existuju tak si zasluzia vsetku zlobu a nenavist co je na svete , ani fn lasky, ta patrí zivym bytostiam -ludom a nie neomylnym terminatorom, zvaným Boh.


5.
označiť príspevok

asfyx muž
   31. 10. 2010, 12:57 avatar
od isteho čsu už asi nič...konečne som free...       


12.
označiť príspevok

Ónya žena
   31. 10. 2010, 15:22 avatar
sú ľudia, ktorí sú doslova zlí, z normálnych sa snažia urobiť nenormálnych (pritom sami majú problém byť normálnymi) nakoľko nezvládajú sami seba, neznesú okolo seba "normál"..tak používajú všemožné prostriedky na to, aby dokázali okoliu a sebe , že chyba je v druhých . ten druhý sa tak ocitne v situácii, kedy nemá inú možnosť ako byť pokrytecký.. tak ako sa píše v téme "že "prinútený" ..presne tak, okolnosťami je prinútený byť iný ako je. Musí hrať rolu ktorá sa mu nepáči aby vydržal a tak umelo prispieval k ideálnej predstave druhých. Totio ale nemá dlhú trvácnosť, nakoľko normálny človek to nevydrží..buď utečie alebo sa zblázni.
Súhlasí divnababa


14.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 16:43 avatar
Máš na mysli niekoho konkrétneho?


15.
označiť príspevok

Ónya žena
   31. 10. 2010, 17:28 avatar
nie Adrian nemám..to je životný poznatok a skúsenosť ..ono toto často funguje na pracoviskách, ale aj v rodine či vo vzťahoch ako takých .


16.
označiť príspevok

Adrian muž
   31. 10. 2010, 18:07 avatar
Aha. Lebo vyzeralo to, akoby si chcela na niekoho nepriamo ukázať.


18.
označiť príspevok

divnababa žena
   1. 11. 2010, 09:57 avatar
...snažím sa byť sama sebou...
...pomerne sa mi darí a cítim sa "slobodne"...
...ale sú situácie, kedy sa tvárim ako niekto iný, alebo presnejšie - mlčím a nevyslovím svoj nesúhlasný názor...
...stávam sa tak pokrytcom ?


23.
označiť príspevok

Adrian muž
   1. 11. 2010, 10:34 avatar
Keď mlčíš, možno nie. Ale keď vyjadríš iný názor, než aký v skutočnosti zastávaš, potom áno. Bezpochyby. Aj keď takéto tvrdenie je sporné, pretože u mnohých ľudí je to otázkou prežitia (nie vždy doslova; jednoducho ak chceš viac zarobiť, musíš klamať alebo sa pretvarovať - toto dnes platí pomerne často).
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:36,  youtube.com/watch?v=5FYEO93V2ws
dnes, 17:32,  19. takze multi - kultúra je u teba "lúza"?
dnes, 17:06,  Tých čo napadli toho vodiča
dnes, 17:05,  87) "židia svojho času tiež mali niečo na spôsob exorcizmu." Skús to...
dnes, 17:03,  koho nazyvaš "lúzou" ?
dnes, 17:03,  62) "Vyháňanie musí mať biblickú podobu: Pavol spoluveriacich vyzýval: .......
dnes, 17:00,  80) "A Biblia v proroctve definuje tých čo "zakazujú ženiť sa" ako...
dnes, 16:58,  81) Ak je RKC clovekom neprávosti, potom sa jej kostoly nazývajú v Písme Božím domom, a to...
dnes, 16:57,  Jedine :)
dnes, 16:56,  To bol zamaskovaný Putin osobne, čo ho zabil. :)
dnes, 16:54,  *39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*39*...
dnes, 16:42,  Minneapolis po nepokojoch - vypálené, zničené budovy, ako po vojne...
dnes, 16:41,  Protestujúci napadli vozíčkárku...
dnes, 16:40,  Zásahy policajtov, nájazd do demonštrantov autom atd....
dnes, 16:39,  Je strašné čo lúza v USA vyvádza - Americký vodič bol obohatený multi kultúrou...
dnes, 16:37,  Americká polícia takto pátra po vandaloch...
dnes, 16:35,  Júesej - Polícia 2x strelila okolo idúceho bez akéhokoľvek dôvodu...
dnes, 16:34,  USA náš vzor - Majiteľ obchodu rozohnal rabovačov streľbou....
dnes, 16:28,  Protestujúci zlynčovali majiteľa obchodu, asi on mohol za zavraždenie toho černocha. Ale...
dnes, 16:23,  Samozrejme podľa amerických trolov ju zničili Rusi :)
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Snažte sa naozaj žiť, nielen existovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(88 011 bytes in 0,601 seconds)