hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Pomožte prosim tejto rodinke matke s 5 detmi v ťažkej chvíli DAKUJEME

príspevkov
22
zobrazení
0
tému vytvoril(a) 30.10.2011 18:30
posledná zmena 30.10.2011 22:09
1
30.10.2011, 18:30
casopis SARM
PROSIM VAS POMOZTE TEJTO RODINE HOCI LEN 1e
DOSTALI SA DO SITUACIE ZA KTORU NEMOZU AK NEMOZTE ASPON TO POSLITE DALEJ
DAKUJEME č.u.0095943684/0900
jej mailova adresa je anamarika@azet.sk

MAME UZ LEN JEDEN DEN NA TO ABY SKUTOCNE NEZOSTALI NA ULICI !!!

Skončí Alena Kovalíková (41), na ulici? Po tragickej smrti manžela totiž musí vyžiť z tristo eur a deti jej navyše ochoreli na celiakiu.

„Manželova nečakaná smrť bola šokom pre všetkých. Doteraz sme sa z toho nespamätali. Prišli sme o živiteľa rodiny a najhoršie je, že z toho ochoreli deti,“ rozpráva so smútkom v hlase pani Alena a bezradne sa rozhliada po kuchyni, kde bude variť už len pár dní. „Netuším čo bude od prvého novembra. V tomto podnájme byť nechceme a ak pri hľadaní nového poviem, že bývanie potrebujem pre päť deti tak ľudia väčšinou cúvnu. To už nehovorím o reakcii, keď sa spýtam či nás tam nechajú päť rokov, kým najstarší doštudujú,“ rozpráva so smútkom v hlase pani Alena. Do prenajatého domu na okraji prešovského sídliska sa pritom nasťahovali len pred štyrmi mesiacmi. Neporozumeli si však s domácim, lebo ten od nich vraj pýta mesiac čo mesiac viac peňazí koli spotebe studenej vody . „Môže sa stať, že skončíme na ulici,“ krúti nechápavo hlavou nad osudom, ktorý ju akosi príliš skúša a dúfa, že sa nájde niekto, kto im prenájme normálne bývanie za normálnu cenu.
Chceli stavať
Pred piatimi rokmi bola Alena prvou ženou, ktorá našla odvahu vstúpiť do show Zámena manželiek. V celkom cudzej bratislavskej rodine prežila dva týždne, jej štyri deti na oplátku vychovávala Bratislavčanka. Táto skúsenosť jej priniesla závisť a odsúdenie dediny, kde vtedy žila. Presťahovali sa teda do mesta a svoj dom na čas prenajali. „Nájomníci ho však začali rozoberať a rozpredávať. Musela som zavolať SBS-ku, aby ich vysťahovali,“ spomína. Dom radšej predali. „Bol starý, nezískali sme veľa. Bývali sme v podnájme a plánovali sme si postaviť malý jednopodlažný domček. Už sme mali aj vyhliadnutý pozemok,“ vraví o chvíľach, keď bolo všetko v poriadku a keď im do rodiny pribudla najmenšia Anna (3).
Osudný pád
Pred rokom a pol však prišiel popoludňajší telefonát, že má prísť za manželom do nemocnice. Netušila prečo, maximálne rátala s banálnym stavbárskym zranením. „Dobehla som ako veľká voda. Ukážte mi manžela, nech viem, čo s ním. Lenže lekár sa mi kázal posadiť a na to mi povedal, že už je po smrti. V momente mi hlavou prešlo všetko čo sme spolu prežili. Padla som na kolená a modlila sa, aby som to dokázala prijať. Cestou domov som rozmýšľala len o tom, ako to poviem deťom. Prijali to však lepšie ako ja. Veru, niekedy aj deti vedia učiť svojich rodičov,“ spomína.
Marián podľa oficiálnych záverov policajného vyšetrovania bez cudzieho zavinenia spadol z lešenia na stavbe, kde kamarátsky vypomáhal. „Ešte síce žil, no v nemocnici mu už pomôcť nevedeli. Kňaz mu akurát stihol dať posledné pomazanie a vydýchol,“ dodáva smutne.
Krče v bruchu
Mariánova smrť spustila lavínu problémov, postupne gradujúcich do takmer neúnosnej miery. „Malá Anna prestala rozprávať, Jakub (14) a Mária (13) z postraumatického šoku získali celiakiu. Kým ju Márii diagnostikovali schudla trinásť kíl. Ke´d plakala od bolesti, šalela som. Chcela som jej pomôcť a nevedela som ako,“ rozpráva o tom, čo ju najviac trápi.
Alena len ticho dodáva, že deti potrebujú špeciálnu, bezlepkovú stravu, no pravidelne si ju dovoliť nemôžu. „Ak by mali jesť iba čisto diétnu stravu, potrebujem mesačne okolo 200 eur. Toľko nemáme. Keď však vidím ako sa zvíjajú v kŕčoch, je mi do plaču.“
Dva týždne už nemá ani gram bezlepkovej múky a deti musia jesť bežnú stravu. Je lacnejšia ako špeciálna, kde kilo bezlepkovej múky stojí okolo troch eur a jogurt takmer osemdesiat centov. „Ja už som si zvykol. Akurát pri oslavách u kamarátov jem menej, ako by som zvládol,“ bagatelizuje svoj zdravotný problém Jakub a na bežný chlieb si mastí syr. Nemal by.
„Potom má kŕče, ale nepovie o nich. On je silný. Vydrží veľa. No ani jednému neprospieva, že nemajú bezlepkovú diétu. Bojím sa, aby sa im stav nezhoršil tak, že nebudú môcť jesť nič,“ vyslovuje Alena smutne. Pousmeje sa až keď do kuchyne vkročí Anna s malým psíkom v náručí. Mlčky ukazuje na fľašu, čo značí, že chce vodu. „Občas sa zabudne a niečo aj povie. No keď chcem aby to zopakovala, stíchne,“ prituľuje si ju materinsky.
„Deti sú silnejšie ako ja. To oni mi pomáhajú a dodávajú sily. Hlavne najstarší Lukáš (22), ktorý teraz štvrtým rokom študuje v seminári za kňaza, mi vie občas, keď sa cítim zúfalo, poriadne vyčistiť žalúdok.“
Ako ďalej?
Strata manžela nutne vyvolala aj finančné problémy. Za jeho smrť nevideli ani euro. „Dva mesiace predtým zrušil poistku. A to predtým štyri roky platil takmer šesťdesiat eur mesačne,“
„Vdovský dôchodok mi vyrátali na niečo cez 80 eur. S príspevkami na deti dostávam celkovo 315 eur. Ako z toho vyžiť?“ nechápe biednu pomoc štátu rodine, ktorá zostala bez živiteľa. „Ťahali sme z nasporeného, ten mešec sa však už vyprázdnil. Aby som pomohla rodine, začala som taxikárčiť. S tým som však skončila, lebo to bola aj práca cez víkendy a ja potrebujem byť pri deťoch. O pár dní nastupujem do kuchyne v prešovskom seminári. Priznávam, prežili sme aj vďaka pomoci
reholnych sestier i rôznych, často neznámych, dobrých ľudí, ktorí zaklopali na dvere a darovali nám peniaze vo chvíli, keď sme už mleli z posledného. Takto sa však nedá večne žiť a ja naozaj netuším čo bude ďalej.“
MILAN GREJTÁK redaktor casopis SARM , + 421 907 716 614 , milan.grejtak@gmail.com
none
3

1. 30.10.2011, 18:30

casopis SARM
PROSIM VAS POMOZTE TEJTO RODINE HOCI LEN 1e
DOSTALI SA DO SITUACIE ZA KTORU NEMOZU AK NEMOZTE ASPON TO POSLITE DALEJ
DAKUJEME č.u.0095943684/0900
jej mailova adresa je anamarika@azet.sk

MAME UZ LEN JEDEN DEN NA TO ABY SKUTOCNE NEZOSTALI NA ULICI !!!

Skončí Alena Kovalíková (41), na ulici? Po tragickej smrti manžela totiž musí vyžiť z tristo eur a deti jej navyše ochoreli na celiakiu.

„Manželova nečakaná smrť bola šokom pre vš...

30.10.2011, 18:52
aku pomoc ta rodina potrebuje?len financnu,vyrovnat dlhy?alebo uz je stav tak nezvratitelny,ze potrebuje ine byvanie?
none
2
30.10.2011, 18:38
Treba poprosit vladu. Ved ciganom tak ochotne pomaha. Aj byty rozda, preco by nemala aj im pomoct, co hadam oni niesu ludia ako cigani?
none
9

2. 30.10.2011, 18:38

Treba poprosit vladu. Ved ciganom tak ochotne pomaha. Aj byty rozda, preco by nemala aj im pomoct, co hadam oni niesu ludia ako cigani?

30.10.2011, 19:21
veru tak
none
10

9. 30.10.2011, 19:21

veru tak

30.10.2011, 19:24
nasa vlada neviem kam dospeje ...alenke skoncila materska a ma narok ako zivtelka rodiny na 160e mesacne ...ale pre to ze berie vdovske a sirocke 300 tak nema narok ani na tych 160e
ale co je hlavne ze nastupuje do prace
none
4
30.10.2011, 19:04
keby si dobre čitala tak by si to pochopila !!! lebo je evidentne ze nevies a vobec netusis co je to mat 2deti ktore potrebuju osobitnu stravu pre celiatikoo ... nemusis jej poslat peniaze posli jej 1kg muky :-)
none
5

4. 30.10.2011, 19:04

keby si dobre čitala tak by si to pochopila !!! lebo je evidentne ze nevies a vobec netusis co je to mat 2deti ktore potrebuju osobitnu stravu pre celiatikoo ... nemusis jej poslat peniaze posli jej 1kg muky :-)

30.10.2011, 19:08
pise,ze ma len jeden den,aby neostala na ulici,ak niecomu nerozumiem tak sa spytam,viem co znamena mat dve deti,viem co znamena hladovat a viem co znamena nemat peniaze a teraz ak chces sa mozme o tom bavit dalej🙂...tento tyzden som riesila nieco podobne a ten clovek na ulici neostal.
none
7

5. piskotka 30.10.2011, 19:08

pise,ze ma len jeden den,aby neostala na ulici,ak niecomu nerozumiem tak sa spytam,viem co znamena mat dve deti,viem co znamena hladovat a viem co znamena nemat peniaze a teraz ak chces sa mozme o tom bavit dalej🙂...tento tyzden som riesila nieco podobne a ten clovek na ulici neostal.

30.10.2011, 19:18
nemam peniaze, bohuzial . Je mi luto.
none
8

7. Ranexill 30.10.2011, 19:18

nemam peniaze, bohuzial . Je mi luto.

30.10.2011, 19:21
nevadi ak si na faceboocu daj to zdielat budem vdacna M
none
6
30.10.2011, 19:17
pocuvaj ma piskotka
tvoje pisanie zacalo zjavne arogantnym tonom !!! alenka je moja suseda pounam ju nema dlhy,nema ziadnu pozicku a zije v prenajme ... prijem ma 300eur
teraz prenajom presahuje sumu 400eur
na margot toho vsetkeho co si napisala citujem: tento tyzden som riesila nieco podobne a ten clovek na ulici neostal

POMOZ JEJ PROSIM TA !!!!
none
11

6. 30.10.2011, 19:17

pocuvaj ma piskotka
tvoje pisanie zacalo zjavne arogantnym tonom !!! alenka je moja suseda pounam ju nema dlhy,nema ziadnu pozicku a zije v prenajme ... prijem ma 300eur
teraz prenajom presahuje sumu 400eur
na margot toho vsetkeho co si napisala citujem: tento tyzden som riesila nieco podobne a ten clovek na ulici neostal

POMOZ JEJ PROSIM TA !!!!

30.10.2011, 19:34
milena,ako riesis problemy,ze chodis okolo horucej kase,alebo pomenujes problem,ktory vznikol,co je arogantne na tom,bavit sa o veciach otvorene?takze potrebuje peniaze?to je pomoc,ktoru ocakavas?nehladaj v tom aroganciu,len sa pytam,urcite ta to trapi,kedze si do toho zaangazovana osobne,je mi luto ak som sa ta dotkla,ale kedze ide o vyriesenie problemu,vsetko ostane by malo ist bokom.
none
13

11. piskotka 30.10.2011, 19:34

milena,ako riesis problemy,ze chodis okolo horucej kase,alebo pomenujes problem,ktory vznikol,co je arogantne na tom,bavit sa o veciach otvorene?takze potrebuje peniaze?to je pomoc,ktoru ocakavas?nehladaj v tom aroganciu,len sa pytam,urcite ta to trapi,kedze si do toho zaangazovana osobne,je mi luto ak som sa ta dotkla,ale kedze ide o vyriesenie problemu,vsetko ostane by malo ist bokom.

30.10.2011, 19:56
piskotka - správneš reaguješ - dnes sú na dennom poriadku "šibalstvá" - pre tento prípad stále ešte existuje sociálna výpomoc. Okrem toho , Milena by mala pouvažovať o tom , ako zmobilizovať tú ťažko skúšanú rodinu. Ak mala predstavu , že tu napíše dojímavé oslovenie a potečú prniažky - tak to nefunguje. Musído toho vložiť trochu viac kreativity. MILENA - oslov krajský úrad soc. vecí a rodiny v Prešove- sú tam chápaví a ochotní ľudia - spolu nájdete cestu.
👍: Ranexill
none
14

13. havran 30.10.2011, 19:56

piskotka - správneš reaguješ - dnes sú na dennom poriadku "šibalstvá" - pre tento prípad stále ešte existuje sociálna výpomoc. Okrem toho , Milena by mala pouvažovať o tom , ako zmobilizovať tú ťažko skúšanú rodinu. Ak mala predstavu , že tu napíše dojímavé oslovenie a potečú prniažky - tak to nefunguje. Musído toho vložiť trochu viac kreativity. MILENA - oslov krajský úrad soc. vecí a rodiny v Prešove- sú tam chápaví a ochotní ľudia - spolu nájdete cestu.

30.10.2011, 20:03
havran ludia by si mali pomahat,ja milene verim,ktovie mozno aj ona sama je alenka,to neviem,viem to pochopit,ked je clovek zufaly...nie tak som to myslela,ale vzdy najskor potrebujes vediet aku konkretnu pomoc clovek potrebuje,potom mozes pomoct ,takze je to upresnene co konkretne potrebuje.
none
15

13. havran 30.10.2011, 19:56

piskotka - správneš reaguješ - dnes sú na dennom poriadku "šibalstvá" - pre tento prípad stále ešte existuje sociálna výpomoc. Okrem toho , Milena by mala pouvažovať o tom , ako zmobilizovať tú ťažko skúšanú rodinu. Ak mala predstavu , že tu napíše dojímavé oslovenie a potečú prniažky - tak to nefunguje. Musído toho vložiť trochu viac kreativity. MILENA - oslov krajský úrad soc. vecí a rodiny v Prešove- sú tam chápaví a ochotní ľudia - spolu nájdete cestu.

30.10.2011, 20:04
takto sa to nerobí. Je nepresvedciva a tym pre mna debata na taketo temy konci. Kto sa pohybuje medzi tunelistami cely zivot jak ja. Tak ten vie kedy ano a kedy nie.
none
18

15. Ranexill 30.10.2011, 20:04

takto sa to nerobí. Je nepresvedciva a tym pre mna debata na taketo temy konci. Kto sa pohybuje medzi tunelistami cely zivot jak ja. Tak ten vie kedy ano a kedy nie.

30.10.2011, 21:59
prosim ta skonkretizuj mi slovo TUNELISTA
none
19

18. 30.10.2011, 21:59

prosim ta skonkretizuj mi slovo TUNELISTA

30.10.2011, 22:00
To su osoby ktorým sa neda verit.
none
21

19. Ranexill 30.10.2011, 22:00

To su osoby ktorým sa neda verit.

30.10.2011, 22:07
nechcem nikoho presviedcat to nebol moj zamer ... to co je v clanku je pravda MATE MOZNOST SI TO OVERT
ak chce niekto nieco vediet tak nech sa opyta konkretne
none
16

13. havran 30.10.2011, 19:56

piskotka - správneš reaguješ - dnes sú na dennom poriadku "šibalstvá" - pre tento prípad stále ešte existuje sociálna výpomoc. Okrem toho , Milena by mala pouvažovať o tom , ako zmobilizovať tú ťažko skúšanú rodinu. Ak mala predstavu , že tu napíše dojímavé oslovenie a potečú prniažky - tak to nefunguje. Musído toho vložiť trochu viac kreativity. MILENA - oslov krajský úrad soc. vecí a rodiny v Prešove- sú tam chápaví a ochotní ľudia - spolu nájdete cestu.

30.10.2011, 20:06
štát nepomôže..štát akože dá ale nedá nič..zákony majú v tomto nenormálne obmedzenia, ..nie je ani prvá ani posledná čo takto žije ..dokonca druhá nemá ani takú pomoc ako má táto rodina ,...každá druhá žena žije sama viacerými malými deťmi, aj s postihnutými, rodina jej nemá ako pomôcť, sú v bezmocnom zúfalom stave, žijú tak isto o 400 € ..a tak nepíšeš o sirotskom a prídavkoch na deti ..atp, ...je to podvod !!! hlavne ak hrajete na city cez choroby, cez cirkev a Boha ))) Zúfalá žena -matka , píše spontánne nesúvislé prosby o pomoc ,... a nie literárnu prácu.
none
17

16. 30.10.2011, 20:06

štát nepomôže..štát akože dá ale nedá nič..zákony majú v tomto nenormálne obmedzenia, ..nie je ani prvá ani posledná čo takto žije ..dokonca druhá nemá ani takú pomoc ako má táto rodina ,...každá druhá žena žije sama viacerými malými deťmi, aj s postihnutými, rodina jej nemá ako pomôcť, sú v bezmocnom zúfalom stave, žijú tak isto o 400 € ..a tak nepíšeš o sirotskom a prídavkoch na deti ..atp, ...je to podvod !!! hlavne ak hrajete na city cez choroby, cez cirkev a Boha ))) Zúfalá žena -matk...

30.10.2011, 21:57
Ónya
je mi ta fakt luto co tu pises
tato rodina prisla o otca a manzela lebo mal pracovny uraz ...vobec neboli odskodneny ... alenka ma ozaj prijem 300e vsetko spolu a t sirocke na 4 deti stat ti viac neda !!!! ak si myslis ze je to podvod zavolaj si do redakcie p. grejtaka je to ferovy clovek dlhorocny novinar pozna ho sialeno vela ludi myslis ze keby to bolo klamstvo tak by ten clanok bol v novinach? to mchces povedat ze chorobu deti si namyslaju? to mi chces povedat ze p.grejtak sa pod ten clanok podpisal len tak z dlhej chvile??? napisala si : píše spontánne nesúvislé prosby o pomoc - vies kolko stoji strava pre 2 decka mesacne ked musia mat celiakovsku stravu ??? urcite netusis - a prosim ta aku cirkev tu spominas? co ja som pisala ohlafom Boha??? skus pisat konkretne DAKUJEM
none
20

17. 30.10.2011, 21:57

Ónya
je mi ta fakt luto co tu pises
tato rodina prisla o otca a manzela lebo mal pracovny uraz ...vobec neboli odskodneny ... alenka ma ozaj prijem 300e vsetko spolu a t sirocke na 4 deti stat ti viac neda !!!! ak si myslis ze je to podvod zavolaj si do redakcie p. grejtaka je to ferovy clovek dlhorocny novinar pozna ho sialeno vela ludi myslis ze keby to bolo klamstvo tak by ten clanok bol v novinach? to mchces povedat ze chorobu deti si namyslaju? to mi chces povedat ze p.grejtak sa p...

30.10.2011, 22:06
ja veľmi dobre viem a chápem čo je bieda , je mi ľúto takýchto rodín,.....ale odporučím vám,.. obráťte sa na charitu a pod.,))) ak článok prešiel a bol publikovaný ..tak predpokladám že pani dostala aspom malý honorár, ale nejde o to , je to upozornenie na tento systém, na to ako sa tu žije, ..a m,ali yb sa s tým niečo robiť,..prečo sa obraciaš na toto dfko nechápem.,..prečo vám nepomôže finančne pán Grejták ?
none
22

20. 30.10.2011, 22:06

ja veľmi dobre viem a chápem čo je bieda , je mi ľúto takýchto rodín,.....ale odporučím vám,.. obráťte sa na charitu a pod.,))) ak článok prešiel a bol publikovaný ..tak predpokladám že pani dostala aspom malý honorár, ale nejde o to , je to upozornenie na tento systém, na to ako sa tu žije, ..a m,ali yb sa s tým niečo robiť,..prečo sa obraciaš na toto dfko nechápem.,..prečo vám nepomôže finančne pán Grejták ?

30.10.2011, 22:09
za take clanky sa honorare neberu nevies kto by ich platil? uz len tym ze to uverejnil jej ponohol lebo sa to pohlo do predu aspon troska
none
12
30.10.2011, 19:38
nechodim okolo horucej kase urcite nie ... jej to je jedno ci jej posles peniaze alebo kupis a posles stravu pre jej chore deti

pytaj sa konkretne co chces vediet rada odpoviem
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 verzia : 1.05 ( 17.4.2024 8:30 ) veľkosť : 140 634 B vygenerované za : 0.126 s unikátne zobrazenia tém : 49 617 unikátne zobrazenia blogov : 876 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz Šialené zhony alebo pokoj, stromček, pod stromčekom darčeky a ľudia, ktorí sú nejakým spôsobom k sebe viazaní spolu pokope v strese či radosti... A ešte narodeniny... Pre niekoho skut...

citát dňa :

Usiluj sa, aby si mal to, čo miluješ, inak budeš nútený milovať to, čo máš.