Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Podlaha 1 (O žene, ktorá stála) - koberček, pokračovanie

36
reakcií
1461
prečítaní
Tému 1. mája 2013, 15:02 založil ether.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
20. 05. 2011
0
21. 05. 2011
6
 
 


1.
označiť príspevok

ether muž
   1. 5. 2013, 15:02 avatar
Tá žena tam stála. Ja som sedel na lavičke a čakal na vlak, na ktorý som bohvieprečo prišiel o hodinu skôr. Tak som sedel a pozeral na ňu. Nebolo pochýb, že je na správnom nástupišti – ešte dve hodiny nemal žiaden vlak prísť na iné. Ona stála. Pod chvíľou si skontrolovala mobil a potom, čo bezúspešne prebehla šikovným palcom po obrazovke, ho sklamaná odložila naspäť puntičkársky do puzdra a to do vrecka.

Ako už miliónkrát, tak aj dnes som mal neskutočnú chuť písať. Akoby skvelé myšlienky celého sveta mali pôvod len v mojej hlave. Samozrejme som nikdy nič po takejto chvíľke nenapísal. Lenže! Lenže kombinácia nekonečného čakania a hudby spôsobila to, že som hľadel na tú ženu, ktorá stála. Zdalo sa, že vlak, ktorý očakáva už mešká. Opäť pozrela na telefón a hodiny ju zosmutnili. Bol to hrozný moment. Niekde v meste behali po parku psy a tešili sa zo svojho štvornohého života, páni stáli, v skupinkách alebo osamote, a hádzali pomyselné loptičky, za ktorými ich miláčikovia nabehali kilometre. Niekde na námestí sa bezostyšne bozkával mladý pár, veď nech všetci, šťastní či nešťastní, vidia čo to je láska. Niekde v nemocnici sa tešil nový otecko z novej mamičky, ktorá porodila nové dieťa. Niekde na svete bol niekto šťastný... a tá žena tam len stála. Čakala a stála.

Spomenul som si na lúčenia pred vlakom. Keď ľudia stoja a kývajú rukami a nemo sa rozprávajú s oknami, za ktorými sedí niekto, kto je im blízky. Každá sekunda musí trvať večnosť, len nech táto chvíľa nekončí. Ale to nie je spôsob akým by svet fungoval. Každá sekunda sa mení na desatinu najmenšej desatiny desatiny. Naopak pre túto ženu trvala každá sekunda dlhšie ako každý deň a týždeň a mesiac jej života. Prečo nepríde?

Vlak prišiel a tej žene sa tak očividne zrýchlil pulz, že aj moje srdce začalo biť o čosi rýchlejšie. Oči ako svetlomety nastavené na ktorékoľvek dvere. Je to vlak, na ktorý čakala. Je to vlak, na ktorý som čakal s ňou. Len na ten miniatúrny moment sme si navzájom boli súčasťami svojich životov. Dvaja ľudia čakajúci na nástupišti. Jeden hlupák a jedna nádej.
V jej túžobnom očakávaní som myslel na všetky bozky, aké som kedy zažil. Myslel som na ňou vysnené objatie a na letmý dotyk hornej a potom aj spodnej pery. Pery sú perím našich existencií, cez ne sme živí a ona tento život chcela dať a prijať. Nič na svete nebolo jednoduchšie.
Dvere sa pootvárali a ľudia začali vyskakovať na tvrdý povrch druhého nástupišťa. Také množstvo životov a jeden pre ňu. Len jeden. Skúste si predstaviť to (ne)množstvo. Tak málo a tak veľa. Tak veľa v tak malom. Život je zvláštny. Ľudia telefonovali a vítali sa. Tešili sa a ja som sedel a trpezlivo čakal na svoj spoj. A tá žena? Ona tam len stála. Ako desivý monument zatracovanej a pomaly najdôležitejšej časti žitia – čakania a očakávania. Oči hľadajú, srdce pumpuje. Svaly napäté, srdce pumpuje. Nervy skáču, srdce pumpuje. Žalúdok tvorí nadmerné množstvo kyseliny chlórovodíkovej, srdce pumpuje. Srdce pumpuje, srdce stojí. Vrava utíchla. Všetci ľudia sú preč, vlak takisto. Nikto neprišiel. Ostávame, ale len tí dvaja skalní. Ja a tá žena.

Bolo tesne popoludní. Väčšinou o tomto čase začínam premýšľať nad obedom. Čo dnes jesť? Jedenie je tak zvláštny fenomén. Jeme, aby sme prežili a túto jednoduchú rod zachovávajúcu činnosť sme dokázali tak vyšperkovať. Koľko času trávime výberom, surovín alebo samotného jedla, s koľkými ľuďmi jeme. Toľko energie, koľko dávame do jedenia, snáď nemá celý vesmír. Skutočne je v človeku niečo metafyzické, lebo je. Chcel by som však spať. V poslednom čase som mal tak málo spánku, že keď som v noci bdel, tak som myslel na dôvody a na zajtrajšie dni, a keď som bdel cez deň, tak som sníval o spánku. Ach, kiežby som spal tak, ako som spával, kým som bol mladší. Do pol jednej. Teraz je to maximálne do pol jedenástej a aj to ma už bolí hlava. Každopádne prečo by niekto chcel spať? Prečo by niekto tak mrhal životom, ktorý je vo svojej mohutnej dĺžke taký krátky? Prečo by... ona sa ani nepohla a nezmenil to ani môj brainstorming. Stála asi sedem metrov odo mňa a čakala.

Na tom námestí, kde sa bozkávali zaľúbenci, ukazovalo príjemnú teplotu dvadsaťosem stupňov. Lenže vzduch stál a vďaka vdychom, výdychom a vzdychom sa z neho stávala lepkavá tekutina, ktorá plnila všetky alveoly a jeden pľúcny lalok sa lepil na druhý. Nemohol som už počúvať hudbu. Musel som ticho prežívať jednu z tragédií večného svetového obehu. Nikto neprišiel. Rukou si prehrabla záclonu gaštanových vlasov a opäť pedantne vybrala mobil. Pozrela naň, skúsila telefonovať a smutne ho zas odložila. Prečo ten Boží zmysel pre humor?

Vlak, ktorý nás minul bol už štyridsať minút od nás a ona stále čakala. Môj vlak práve zahlásili a teta v amplióne dodala znudeným hlasom meškanie dvadsať minút, ktoré sa môže zmeniť a za ktoré sa ospravedlňuje. Zmocnil sa ma nepokoj. Veľmi som chcel zmeniť danú situáciu, ale nemohol som. Prečo ten človek neprišiel? Príde? Prečo na neho tak čaká? Prečo tu stojí? Prečo sa s tým nič nedá robiť a prečo nás vôbec Stvoriteľ zmiesil? Prečo nám dal slovo „prečo“?
Robotníci v asfaltovej spare zjemňovanej chladom vykopanej zeminy vyberali cigarety. A úplne celý svet sa neprestal točiť. Len ja jediný som zadržiaval dych a čakal čo sa stane. Malá spustnutá hyena čakajúca na výsledok. Slečny v duchu hromžili na spotený spodný len podprsenky a muži ho velebili. Čašníčky zakopávali o prahy a balansovali s táckami na vystretých dlaniach. Manažéri si utierali pot z krku do goliera košele. Šťastná rodinka si vyšla na záhradu ťažko zarobeného domu a otec písal milenke, ktorá bola sesternica milenca jeho manželky, našťastie sa nestretávali. Deti behali a žalovali, učiteľky šaleli a lekári sa v priamom prenos pozerali na to, ako ľudia umierajú. Ja som sedel na lavičke vedľa tridsaťpäťročnej osoby ženského pohlavia, ktorá využívala nohy naplno a rovnako dušu, moju, tvoju, vašu, jej... jej dušu.

Musel som zapiť vzduch a otvoril som fľašu s vodou. Od príchodu vlaku to bola najdesivejšia a najvzrušujúcejšia chvíľa. Fľaša zasyčala ako had, ktorému sa práve vyšmykla korisť. Myš utekala a had sa nikdy necítil sklamanejšie a nepotrebnejšie ako teraz a ako ja v tej chvíli. Vzduch zhustol. Bolo nám strašne. Presne to bola tá chvíľa, v ktorej sa krv v žilách snaží zmeniť skupenstvo a vrie. Tá chvíľa, ktorej som sa celý život obával a presne obava bola to, čo sme obaja cítili.

Prišiel môj vlak, na nástupište sa opäť vyvalili ľudia, jedny tam a jedny sem a všelijako naopak. Zase sa nástupište vyprázdnilo a situácia sa upokojila. Dvere sa s treskotom zavreli a vlak sa svojou ťažkopádnou rozbehovou rýchlosťou pohol zo stanice. Konečne vyslobodenie. Katarzia. Na nástupišti. Pri žene, ktorá tam stojí a čaká. Čaká ešte vôbec? Nenastúpil som. Paralyzovaný tragédiou jedného človeka som ostal sedieť a opäť zasyčal fľašou. Zrejme si uvedomila, že aj ja na niečo alebo niekoho čakám, veď predsa nenastupujem. Nástupište sa zmenilo, z jedného hlupáka a jednej nádeje na dvoch spolutrpiteľov, dvoch ľudí, ktorí sa musia držať za ruky, aby nespadli z toho vratkého mostíka bytia.

Nastúpil som hneď na ďalší vlak. Kým sme sa pohli, tak som hľadel von oknom na ženu, ktorá tam stála. Občas pedantne vybrala mobil a vrtkým prstom po ňom pobehala. Potom ho odložila a opäť vybrala, len aby skontrolovala čas. Predstavte si to „nepomýlila som sa?“ alebo „je dnes sedemnásteho, nie až zajtra?“.

Nástupište sa zatriaslo a môj vlak sa pohol. Sylvia bola v nedohľadne a to aj objekt čakania. Objekt čakania tej ženy.

O dve hodiny som bol doma. A tá žena? Tá žena tam stála. Stála a čakala na človeka, ktorý nikdy neprišiel. Nikdy.


2.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 16:10 avatar
pekné..len ten záver by som zmenila


3.
označiť príspevok

ether muž
   1. 5. 2013, 16:26 avatar
prečo?


4.
označiť príspevok

vladobronx muž
   1. 5. 2013, 16:33 avatar
Prostemala Ti padnut do narucia.
Súhlasí Ónya


8.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 18:29 avatar
tak zrovna až tak sladko by to byť nemuselo, možno lístok s t.č.  


5.
označiť príspevok

Linda žena
   1. 5. 2013, 17:35 avatar
(lebo?)


9.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 18:30 avatar
..a čo ja ti viem, fantázia mi inam zablúdila .)


10.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 18:32 avatar
Inak, nebolo by zlé, ak by sme tu mohli napríklad dokončievať začaté príbehy, to by mohlo byť zaujímavé :-) Ako by si to ukončila ty, Sinaji? / snád nám ether naše experimentovanie odpustí .-)


11.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 18:40 avatar
no neviem- neviem...etherova otázka "prečo?" mi prišla, že nemám mu kecať do jeho príbehov   


14.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 18:44 avatar
Je to krásny príbeh, ether má zjavný talent, ale ked dáva svoje dielka na diskusné fórum, riskuje diskusiu .-)
Súhlasí Sinaja


23.
označiť príspevok

ether muž
   1. 5. 2013, 19:10 avatar
v pohode, mne to nevadí, len som bol zvedavý prečo by to malo byť inak


13.
označiť príspevok

vladobronx muž
   1. 5. 2013, 18:43 avatar
Mala Zoe,mozna sa Ta zenska nakoniec hodila pod vlak a preto to nema pokracovanie.


15.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 18:47 avatar
Nehodila, určite nie, ved vlaky chodia stále, nikdy nevieš, z ktorého vystúpi ten, na ktorého čakáš ... .-)


6.
označiť príspevok

Linda žena
   1. 5. 2013, 17:41 avatar
na peróne je každý človek sám, aj keď medzi ľudmi..čas čakania je večnosťou...
je jedno..či na peróne čakáš, alebo sa lúčiš..vždy je ťažké ostať na peróne a dívať sa za odchádzajúcim vlakom...


7.
označiť príspevok

Mil@nko muž
   1. 5. 2013, 17:44 avatar
Horšie je, ak ten vlak nechodí, stále nechodí a ty čakáš na peróne a na oblohe vidíš padať vetrone.


12.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 18:42 avatar
...a možno tú ženu čakal dotyčný muž doma, chcel ju prekvapiť, a tak neprišiel sľúbeným vlakom, ale iným spojom, a ked sa skrúšená vrátila večer domov, čakala ju posteľ plná ruží .... .-)


16.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 18:56 avatar
vôbec nečakala za partnerom, len za svojim spojom. A kedže od hladu jej hudci vyhrávali tak preto tie odrátavané minúty...až kým si obdaleč nevšimla muža s prenikavým pohladom, ktorý uprene na nu hladel.. Cítila, ako je ňou očarený a dúfala, že sa snád osmelí a pozve na drink..Preto si nechala ujsť aj spoj. Chcela dať šancu osudu..no neúspešne. Muž nakoniec nasadol na svoj spoj a stratil sa v diaľke..hlupák ))


17.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 18:59 avatar
...ktorý dodnes ľutuje, že sa vtedy neosmelil a nechal si v podstate "ujsť svoj vlak" tým, že do neho nastúpil .-)


19.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 19:06 avatar
a odvtedy zaspáva výlučne s nou, vidí ju vo svojich snoch, mátoží ho v predstavách a pravidelne každý týzdeň v tú danú hodinu prichádza na nástupište, sadne si na lavičke, kde ju videl a vyčkáva..raz sa tam možno opat objaví ))


20.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 19:08 avatar
*na lavičku


21.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 19:09 avatar
...a ešte titulky, "the end" a záverečná zvučka :-))
http://www.youtube.com/watch?v=-X0PVd979p4 Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Sinaja


22.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 19:10 avatar
..tá je krásna..
Súhlasí Malá Zoe


25.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 19:14 avatar
Súhlasí Sinaja


26.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 19:16 avatar
..práve som ju chcela dať )..
tak inú..tú som niekedy zbožnovala
http://www.youtube.com/watch?v=MaPOt2xiEpI Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Malá Zoe


27.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 19:20 avatar
Habera je majstrom slaďákov .-)
Súhlasí Sinaja


28.
označiť príspevok

ranex muž
   1. 5. 2013, 19:21 avatar
Podla mna Habera nema hudobny sluch.
Súhlasí Ónya, Scarllet


31.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 5. 2013, 19:28 avatar
Habera je nula..je slabý.


30.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 5. 2013, 19:27 avatar
Haberu nemusím,..vrcholne namyslený a ako spevák o ničom..)


34.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 20:42 avatar
To, že je majstrom slaďákov som nemyslela, že je super spevák, ale že ich vie tvoriť :-) Spevák je skutočne priemerný, čo ani on sám nepopiera.


36.
označiť príspevok

Scarllet žena
   2. 5. 2013, 01:18

Príspevok bol vymazaný administrátorom.18.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 5. 2013, 19:04 avatar
heheh vy dve tomu "ether dielku ale dávate .. ..čo ak sa tá žena nevedela rozhodnúť ?.. " skočiť ? ..neskočiť ? ..pod vlak..))


24.
označiť príspevok

Sinaja žena
   1. 5. 2013, 19:11 avatar
ether nám snád odpustí  
Súhlasí Malá Zoe, ether, Ónya


29.
označiť príspevok

Ónya žena
   1. 5. 2013, 19:26 avatar
ale je to zlaté..dalo by sa improvizovať do aleluja..)
len tiež sa mi vidí , že ether to trošku v závere pritvrdil../že viac romantiky to pre nás baby asi chcelo  


33.
označiť príspevok

ether muž
   1. 5. 2013, 19:33 avatar
lebo to nemalo byť romantické, ja nerád píšem romantiku 
Súhlasí Ónya


32.
označiť príspevok

ether muž
   1. 5. 2013, 19:31 avatar
aby ste tu nešpekulovali nad hudbou, tak toto som počúval pri písaní
http://www.youtube.com/watch?v=0-OSkQ-X4vY Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Ónya, Malá Zoe


35.
označiť príspevok

Malá Zoe žena
   1. 5. 2013, 20:42 avatar
To je fajn .-)


37.
označiť príspevok

veriaca žena
   2. 5. 2013, 08:50 avatar
dlho ocakavany prichod sa nekonal a ti boha,ona sa normalne stala na tom nastupisti rukojemnikom a to doparoma pred vsetkymi ? ta hanbaaaa
musi si zaplatit vykupne a uz nebude rukojemnik,bo ziska rozum
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:50,  Ondrík, snáď využije inak svoj čas. =)) Ja teraz tiež chodím vonku a upratujem, keď sa mi...
dnes, 20:42,  Že Severná Kórea má diktátora, to všetci vieme, mmusia byť zabednení vo vlastnom, ale že...
dnes, 20:41,  Myslím si že ondrovi je zbytočne niečo vyčítať...ohľadom povysovania
dnes, 20:26,  najnovšie príspevky od tohto účastníka Presne Edo to si ty. Propagandista. (pred 12...
dnes, 20:13,  Presne Edo to si ty. Propagandista.
dnes, 20:13,  Keď má len 4G dáta
dnes, 20:13,  A cim premyslas? Kokotia hlava.:-)))))))))))
dnes, 20:12,  Česká výskumná agentúra STEM robila výskum o šíriteľoch dezinformácií. Jeho výsledky...
dnes, 20:11,  *21*21*21 Aspoň pobavil.
dnes, 20:11,  Šíria ich skôr bez rozmyslu a so spoločenskými motívmi. Expertní šíritelia – sú...
dnes, 20:10,  A toto napise kokotko, co po len len ukoncenom hnojarskom ucnaku na miestnom JRD hnoj kydal....
dnes, 20:09,  https://scontent.fprg2-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/s960x960/117151622_3163061530408363_8287479161440...
dnes, 20:07,  Je Andrej Danko iba užitočný idiot alebo vlastizradca? Bratislava, 9. október 2018 –...
dnes, 20:06,  Slovensko ovládol užitočný idiot Kremľa Kapitán parlamentu JUDr. Andrej Danko nie je...
dnes, 20:05,  Užitečný idiot je pojem politického žargonu používaný pro lidi vnímané jako...
dnes, 19:58,  Najkrajšia najvynulovanejšia nadbytosť vo vesmíre a celej galaxii takto fundovane vysvetluje...
dnes, 19:56,  Lečo.*21 Ja mu nič nechcem vziať. Ale neznášam farizejov. Bože ďakujem že nie som ako...
dnes, 19:54,  Nevravím že ondrej je dokonalým príkladom správneho kresťana. Veď kto ním je? Teda okrem...
dnes, 19:51,  Prečo mu chceš vziať ten pocit výnimočnosti? :)
dnes, 19:50,  Zaujímavé vysvetlenie najkrajšej vynulovanej nadbytosti vo vesmíre o tom ako je upadok rubľa...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Aj múdry sa stane hlúpym, keď na sebe prestane pracovať.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(132 758 bytes in 0,311 seconds)