Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Piati Kubánci väznení v USA

14
reakcií
3588
prečítaní
Tému 28. augusta 2007, 22:49 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   28. 8. 2007, 22:49 avatar
Sú to mladí vzdelaní ľudia, ktorí sa rozhodli venovať svoj život boju proti terorizmu mimo svojej vlasti, v Miami - hlavnom stredisku protikubánskej agresie na území USA. Sú to:
Antonio Guerrero (Miami, 1958) - stavebný inžinier v odbore stavba letísk, básnik, otec dvoch detí - odsúdený na doživotie + 10 rokov.
Fernando Gonzáles (Havana, 1963) - absolvent Inštitútu pre zahraničné vzťahy Ministerstva zahraničných vzťahov Kuby, ženatý - odsúdený na 15 rokov.
Gerardo Hernández (Havana, 1965) - absolvent Inštitútu pre zahraničné vzťahy, karikaturista, ženatý - odsúdený na dve doživotia + 15 rokov.
Ramón Labaňimo (Havana, 1963) - absolvent Ekonomickej univerzity v Havane, ženatý, otec troch dcér - odsúdený na doživotie + 18 rokov.
René Gonzáles (Chicago, 1965) - letec a letecký inštruktor, ženatý, otec troch dcér - rozsudok zatiaľ nebol vynesený.

Prečo boli v USA?
Odišli do USA, aby získali informácie o plánoch teroristických organizácií, ktoré už dlhé roky majú svoje operačné základne v Miami na Floride. K týmto organizáciám napr. patria: Kubánsko - americká národná nadácia (FNCA), Rada pre oslobodenie Kuby (CLC), Bratia záchranári, Hnutie demokracie, Alpha 66 a veľa ďalších zoskupení známych svojou zločineckou minulosťou.
Do teroristických akcií týchto oraganizácií patrí aj množstvo sabotáží a agresií spáchaných proti Kube. Atentáty, ktoré spôsobili smrť a ujmu na zdraví tisícom Kubáncov, obrovské škody kubánskemu hospodárstvu a čierny trh so zbraňami, drogami a ľuďmi. Patria k nim aj stovjy plánov a pokusov o zavraždenie kubánskeho prezidenta Fidéla Castra. Uskutočnili atentáty aj v tretích štátoch, dokonca aj na území USA.

Pracovná skupina OSN o svojvoľných uväzneniach vo svojich záveroch č. 27/5/05 vyslovila presvedčenie, že:
Uväznenie piatich Kubáncov je svojvoľné a je v ptoiklade so 14. článkom Medzinárodnej konvencie občianskych a politických práv, ktorú podpísali aj Spojené štáty. "...Berúc do úvahy skutočnosti a okolnosti , za akých sa uskutočnil súdny proces, povaha obvinení a neúmerne vysoké tresty udelené obvineným pracovná skupina prišla k záverom, že súd sa nekonal v objektívnom a nestrannom ovzduší, ktoré je nevyhnutné, ak majú byť splnené normy spravodlivého súdu"; z týchto dôvodov žiada vládu USA, aby prijala opatrenia na nápravu tejto situácie.
9. augusta 2005 traja severoamerickí sudcovia Apelačného súdu v Atlante po dôkladnom preštudovaní prípadu prišli k záveru, že súdny proces, ktorý sa uskutočnil v Miami, treba anulovať! Vláda USA však použila všetky formy nátlaku, aby toto rozhodnutie bolo napadnuté, takže 9. augusta 2006, presne o rok neskôr, väčšina pléna toho istého apelačného súdu potvrdila platnosť rozhodnutia súdu v Miami!!!

Takáto je teda prax v dodržiavaní medzinárodných dohovorov a konvencií OSN o ľudských právach v "najdemokratickejšej" a "najhumánnejšej" krajine sveta, ktorá "nekonečnú slobodu" pod rúškom boja proti terorizmu exportuje do celého sveta!!! Dokedy???


2.
označiť príspevok

scorpion025
   29. 8. 2007, 01:26 avatar
Mily Kasafran, a trapi Ta to? Apropo, ako vies ze je to tak ako to OSN prednasa? Nebodaj si jeden z milionov co posudzuju podla toho co si precitaju, alebo uvidia v televizii?


3.
označiť príspevok

Kasafran
   30. 8. 2007, 20:49 avatar
Milý Scorpion025,
predstav si, že ma trápi aj toto! Apropo, ako vieš, že to nie je tak, ako to uvádza pracovná skupina OSN vo svojich záveroch číslo 27/5/05? Podľa čoho alebo pomocou čoho posudzuješ, hodnotíš alebo komentuješ udalosti vo svete Ty?


4.
označiť príspevok

scorpion025
   31. 8. 2007, 05:18 avatar
Mily Kasafran,
Apropo, neviem ci je to tek alebo nie, je mi to v podstate jedno. Len neviem preco robis zavery , lepsie povedane Kladies zaverecne otazky podla jednostraneho hodnotenia. Ved sa ani neunuvas pozriet sa na vec z opacneho konca, nazoru USA. Azda nie si typ cloveka co podla hodnoteni inych hodnoti? Alebo ano, tak potom to zavana zaskatulkovatelnostou myslenia, a to uz suvisi so socialistickou vychovou.


5.
označiť príspevok

Kasafran
   31. 8. 2007, 06:45 avatar
Scorpion025,
Ty si zrejme, mimochodom, vždy a prióri presvedčený, že každá mnou popisovaná vec, vzťah alebo udalosť nemohla sa objaviť/udiať tak, ako ju "zaškatuľkovane" vnímam ja, a to práve preto, alebo najmä preto, lebo som poznačený socialistickou výchovou! Božská to naivita!
Keby si sa stal aspoň na chvíľku nevinným/neskazeným dieťaťom a pozrel na USA svet okolo seba, určite by si zvolal: veď cisár je nahý! Nie je mierotvorcom - je vojnový zločinec, nie je ochrancom ľudských práv, ale ich najväčším porušovateľom! Nebojuje proti terorizmu, ale sám je najväčším teroristom sveta! Ty sa však tak pozrieť nedokážeš, a to už súvisí s Tvojou farizejskou kapitalistickou výchovou.
Prajem Ti príjemný deň i víkend.


6.
označiť príspevok

petozm
   1. 9. 2007, 00:30 avatar
Kasafran, nebol by som na USA až taký prísny, ale tiež si myslým, že by si mali urobyť poriadok najskôr doma.


7.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 9. 2007, 06:36 avatar
Petozm,
presne tak - ak chcú USA niekoho v niečom kritizovať, mali by byť v tom smere vzorom, mali by si "zamiesť pred vlastným prahom"! V jeseni minulého roku som tam strávil bezmála dva mesiace a ako sa hovorí: lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť!


8.
označiť príspevok

scorpion025
   2. 9. 2007, 11:43 avatar
Mily Kasafran, mas pravdu, je lepsie raz vidiet ako stokrat pocut, preto v tej krajine zijem - myslim tym USA.

Pekny den


9.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 9. 2007, 23:54 avatar
Scorpion025,
ďakujem Ti za prianie, veľmi rád ho opätujem. Žiaľ v Tvojej pôvodnej domovine, u nás na Slovensku, je teraz pekných dní málo. Od pondelka nás totálne prepadol studený front s povodňami a veternými smršťami. Vo Vysokých Tatrách, v nadmorskej výške nad 1200 m, napadlo vyše 30 cm snehu.
Nože mi prezraď, cez aké okuliare sa dívaš na každodennú americkú realitu/skutočnosť?


10.
označiť príspevok

vlasto1
   8. 9. 2007, 19:35 avatar
bolo by zaujímavé opýtať sa slov. politikov ktorí tak vehemente protestovali proti uväzneniu kubánskych disidentov platených administratívou USA či by boli ochotní protestovať aj v tomto prípade nespravedlivého procesu a protiprávneho väznenia.


11.
označiť príspevok

Kasafran
   13. 9. 2007, 22:09 avatar
Vlasto 1,
aj bez opýtania vedz, že nie. Naši pravicoví neoliberálni politici sú nesvojprávne bábky zbožne počúvajúce a plniace priania bieleho otca z Washingtonu.


12.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 9. 2007, 19:26 avatar
Piati kubánski hrdinovia desiaty rok vo väzniciach USA

20. augusta 2007 sa uskutočnila na Dovolávacom súde 11. obvodu Atlanty audiencia, za prítomnosti troch sudcov, ktorým bolo pridelené odvolanie sa v kauze piatich kubánskych občanov Gerarda Fernándeza, Reného Gonzáleza, Antonia Gerreru, Ramóna Labaňina a Fernanda Gonzáleza, nespravodlivo väznených v USA od roku 1998.
Na audiencii, rovnako ako na predchádzajúcich dvoch uskutočnených v marci 2004 a februári 2006, obidve strany, tak obžaloba ako obhajoba, predložili svoje argumenty a odpovedali na otázky sudcov.
Táto posledná je ďaľším krokom v dlhom apelačnom procese spomínaných piatich mužov odsúdených v roku 2001. Ani teraz neboli zástupcovia vlády (obžaloby) schopní vyvrátiť argumenty obhajoby a podložiť svoje obžaloby.
Zato v3ak obhajoba hodnoverne dokázala, že obžaloba postupovala nenáležite počas celého súdneho procesu proti týmto piatim mužom, že po celý čas zjavne porušovala ich práva a hlavne, že ich žalobca obžaloval z vymyslených zločinov, ktoré pred súdom nikdy nedokázal. Okrem toho prokuratúra pripravila pre súdny proces nepriateľské ovzdušie pre obžalovaných a bolo evidentné, že zmanipulovala porotu.
Nedostatok dôkazov o spáchaní dvoch hlavných deliktov – konšpirácia pre špionáž a konšpirácia na vykonanie vraždy prvého stupňa - ako aj uloženie doživotných trestov, absolútne iracionálnych a nespravodlivých, bolo ďaľším kľúčovým argumentom obhajoby, pri vysvetľovaní na audiencii, že sa jednalo o nezákonnosť súdneho procesu. Samotná strana obžaloby uznala už počas súdu, že mu nemohla predložiť ani jeden tajný materiál, ktorý by potvrdil špionážnu činnosť obžalovaných a že musela čeliť „neprekonateľným prekážkam“, aby dokázala vraždu.
Po celé trvanie zmanipulovaného procesu obžaloba pripustila, že jej hlavným záujmom bolo ochrániť protikubánske teroristické skupiny beztrestne operujúce z Miami a potrestať tých, ktorí proti nim bojovali.
12. septembra sa začal pre piatich Kubáncov už desiaty rok väzby za činy, ktoré nespáchali. Sú väznení jedine za to, že sa snažili chrániť Kubu pred teroristickými akciami. Kuba, takisto ako Spojené štáty alebo hociktorý iný štát na svete, má právo sa brániť pred takýmito pohromami, ktoré si už vyžiadali nespočetné množstvo obetí.
Kuba sa spolieha na profesionalitu sudcov a verí, že, skôr alebo neskôr, sa Gerardo, René, Antonio, Ramón a Fernando, dočkajú spravodlivosti.


13.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 9. 2007, 21:27 avatar
Vystúpenie advokáta Roberta Gonzáleza Sehwererta v kubánskej štátnej televízii, v debate o kauze Piatich kubánskych hrdinov.
Havana 5. septembra 2007

Advokát Roberto González Sehwerert, patriaci do kolektívu právnikov v procese s piatimi Kubáncami obžalovanými v USA za „konšpiráciu a špionáž“ oznámil, že pri procese došlo ku „porušeniu procesných postupov, pretože nebol známy stav protiargumentácií a potrieb obžalovaných“.
„Táto doktrína dovolí porušiť zákon pri zvláštnych okolnostiach vždy, keď „je na to dôvod“, povedal González Sehwerert v kubánskej televíznej relácii „Okrúhly stôl“, v ktorej sa rozoberala situácia Kunáncov, ktorí tento mesiac začínajú 10. rok vo väzniciach USA.
Piati Kubánci špehovali činnosť protikastrovských organizáciích v Miami. Ich advokáti sa snažia dokázať, že ciele kubánskej skupiny súdenej za to, že bola hrozbou pre USA, nebola v žiadnom prípade nebezpečná pre severoamerický národ.
Advokát spomenul viacero atentátov spáchaných na kubánske ciele tak na ostrove, ako aj v zahraničí, v ktorých prišli o život nevinní ľudia; čo dokazuje, že teroristické skupiny na Floride sú skutočným nebezpečenstvom pre Kubu.
Kubánske úrady sa držia argumentu, že prokuratúra USA nebola schopná, ani pri nedávnej audiencii na apelačnom súde v Atlante (21. augusta), podložiť dôkazmi svoje obvinenia, a preto sa tu otvára nádej na zrušenie ťažkých trestov, ktoré boli udelené Ramónovi Labaňinovi, Gerardovi Hernándezovi, Renému Gonzálezovi, Antoniovi Guerrerovi a Fernandovi Gonzálezovi.
Súd si 20 augusta 2007 už po tretíkrát vypočul argumenty, ktorými obhajoba Kubáncov, ktorých ostrov považuje za hrdinov, za protiteroristických bojovníkov, žiadala nový proces, pretože „títo boli obeťami omylov a hororov“, v politicky zmanipulovanom súdnom procese.
Kubánska vláda sa sťažuje, na to, že kým ostrovania sú stále za mrežami väzníc USA, viacerí ich vlastní špióni, proti ktorým boli nezvratné dôkazy, dostali buď najnižšie tresty alebo len pokuty. Niektorí z nich sú dokonca na slobode.
V decembri 2001 boli Kubánci odsúdení na tresty, ktoré sa pohybujú od 15 rokov
do doživotia, ako „nezaregistrovaní zahraniční agenti“.
Okrem toho Gerardo Hernández bol odsúdený za „konšpiráciu“ v kauze leteckého nešťastia, keď Kuba zostrelila dve malé protikastrovské lietadlá „Bratov záchranárov“, ktoré opakovane prelietavali nad Havanou.
Advokát González Sehwerert potvrdil, že „oni porušili zákon, aby zachránili kubánske životy“. Udal, že v v súdnom procese v Miami boli porušené „procesné záruky obžalovaných, a že bol ignorovaný, okrem iného, stav potreby, čo je dostatočným argumentom, aby súd bol anulovaný“.


14.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 9. 2007, 21:35 avatar
Vyjadrenia advokáta Weinglasa pre rozhlasový vysielač Democracy Now
Washington 5. septembra 2007

Vláda USA nemá dostatok argumentov na to, aby držala dlhšie za mrežami 5 Kubáncov uväznených pred 10 rokmi - povedal advokát Leonard Weinglas, jeden z členov obhajoby.
Počas nedávnej audiencie na apelačnom súde v Atlante sme dokázali, že federálna prokuratúra sa dopustila závažných priestupkov, kedže nemohla potvrdiť svoje argumenty, dodal Weinglas.
Aj napriek tomu René González, Gerardo Hernández, Ramón Labaňino, Fernando González a Antonio Guerrero pretrvávajú naďalej v severoamerických väzniciach, kde ich vláda USA zatvorila v r. 1998, za preniknutie do terroristických skupín v Miami.
Podľa advokáta, týchto piatich Kubáncov odsúdili za konšpiráciu a špionáž aj napriek tomu, že nikdy nebol predložený súdu žiadny konkrétny dôkaz o tom, že boli hrozbou pre bezpečnosť USA.
Tresty, ktoré im boli udelené, a ktoré sa pohybujú od 15 rokov až do dvojitého doživotia, odrážajú nenávisť časti kubánskeho exilu voči socialistickému systému ostrova, povedal Weinglas pre rozhlasový vysielač Democracy Now.
Porota, skladajúca sa z troch sudcov na Apelačnom súde v Atlante, sa už v r. 2005 vyjadrila proti pôvodným trestom, a to hlavne pre nepriateľské ovzdušie, v akom sa konal súdny proces; ibaže plénum o rok neskôr zrušilo toto rozhodnutie.
Toto posledné, v poradí tretie, odvolanie sa spolieha na výpovede dvoch severoamerických generálov a jedného prezidentského poradcu, v ktorých vyhlásili, že v činnosti Kubáncov nenašli žiadne konšpiračné akty proti USA, objasnil Weinglas.


15.
označiť príspevok

Kasafran
   18. 9. 2007, 21:43 avatar
Po ôsmy raz zamietli USA vydať víza manželkám dvom z piatich Kubáncov uväznených v Spojených štátoch

Vláda USA opätovne zamietla žiadosti o vstupné víza do Spojených štátov Olge Salanuevovej a Adriane Pérezovej, maželkám Reného Gonzáleza a Gerarda Hernándeza, dvoch z piatich Kubáncov väznených v severoamerických väzniciach.
„ USA sa opätovne uchýlili ku klamstvu“, povedal Ricardo Alarcón, predseda kubánskeho parlamentu, v súvislosti so správou, že 12. septembra 2007, Ministerstvo zahraničia USA oznámilo Olge Salanuevovej a Adriane Pérezovej, že ich žiadosti o víza, aby mohli navštíviť svojich manželov väznených v Spojených štátoch – René González a Gerardo Hernández – boli už po ôsmykrát zamietnuté.
Severoamerické úrady odôvodňujú zamietnutia tým, že obidve ženy boli zapojené do špionáže. „Klamú a nemôžu ich obviňovať zo špionáže, pretože ani ich manželia neboli z toho obvinení“, zdôraznil Alarcón.
Čo sa týka Olgy – 2 roky a dva mesiace legálne žila v USA ešte po uväznení svojho manžela Reného. Zatkli ho v byte za jej prítomnosti. Počas celých dvoch rokov nikdy jej nebola prisudzovaná spojitosť s činmi, za ktoré súdili manžela a takisto, nebola obžalovaná ani zo žiadneho iného trestného činu. Keby bola mala federálna vláda USA podozrenie, dva roky a dva mesiace boli dostatočné na to, aby ju zatkla a obžalovala.
Čo sa týka Adriany – keby boli mali niečo konkrétne proti nej, mohli ju zatknúť už v roku 2002, keď ju bezprávne držali 12 hodín na letisku v Houstone, Texase, kde jej odobrali vízum a nedovolili vstúpiť na územie USA, takže nemohla navšíviť manžela.
Alarcón zdôraznil, že by bolo dobré sa opýtať, aká krutá pohnútka viedla Američanov k tomu, aby obidve ženy predvolali na Sekciu záujmov Washingtonu v Havane práve 12. septembra, v deň výročia uväznenia ich manželov. Poukázal aj na to, že odmietnutie víz najblžším osobám je ďaľšou formou týrania týchto mužov, ktorí si zasluhujú uznanie, honor a poctu za svoje služby v prospech ľudstva.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 20:38,  Ale keď je pristihnutý pri klamstve, tak zaútočí ako besný kojot. Americký kojot.
dnes, 20:37,  Havran, nebuď naivný, on to robí z čistej rozkoše, neberie za to ani cent. On už je...
dnes, 20:36,  Edo len drísta ako je u neho zvykom sa zamotáva zasa do lží, raz tára že Rusi tu...
dnes, 20:36,  Argumentum ad hominem používajú osprostení žobráci ako si ty. Nemáš argumenty, tak...
dnes, 20:35,  Osvietený - to ti verím, lebo je nepredtsviteľné, že by sa dala taká špina ako produkuješ...
dnes, 20:35,  Teraz si ukázal, aký si žobrák v pravde a logike. Keď nevieš, kam, tak zaútočíš od...
dnes, 20:34,  edo SS ty troluješ že Rusi nás neoslobodili ale Ukrajinci a Rumuni potom museli tí...
dnes, 20:33,  35. Úprimne, je to tvoj subjektívny názor, ktorý ale nie je objektívna pravda. Celé učenie...
dnes, 20:33,  Lemmy okrem svorky psov a mačiek toho moc nepotrebuje len hovná
dnes, 20:33,  Pre Osprosteného: 2. ukrajinský front vznikl 20. října 1943 přejmenováním Stepního frontu.
dnes, 20:32,  Lemmy ty náš historik vysokej školy života *13*13*13 Socialista náš Chmelarov SEN *39*39*39
dnes, 20:32,  Veď mne je jasné, rovnako ako každému serióznemu historikovi, že si hlupák. Ukrajinský...
dnes, 20:31,  Osvietený- asi to Lemmy nepotrebuje a neber to , že sa ho zastávam. No fakt je taký, že...
dnes, 20:31,  "Večné zatratenie to nie je akási mučiarenská sála, opisuje sa ako druhá smrť: je to...
dnes, 20:30,  Kdeže, nikto mu nedá ani cent. Ani Američania, ani nikto. Je to jednoducho, jeho kratochvíľa.
dnes, 20:29,  Záchranca sveta a ty kde máš nohe ??? 1 Ukrajinský front...
dnes, 20:28,  Osprostený, lenže ty robíš sám zo seba idiota, keď táraš nezmysly o Ukrajinských...
dnes, 20:27,  Osprostený, si len trápny šašo.
dnes, 20:26,  Pár stoviek denne . A teba ?
dnes, 20:26,  Lemmy veď píše že Malinovskij i Dibrov boli z Ruska nie Banderovci . Proste sovietska...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Úspech v manželstve nezáleží len na tom, aby sme našli toho
pravého partnera, ale hlavne na tom, aby sme my sami boli tou pravou osobou.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(82 827 bytes in 0,229 seconds)