Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Piate rozjímanie: o smrti

2
reakcií
72
prečítaní
Tému 25. marca 2020, 13:02 založil meaculpa.

podobné témy:1.
označiť príspevok

meaculpa muž
   25. 3. 2020, 13:02 avatar
Prípravná modlitba

Všemohúci, večný a dobrotivý Bože, ty si všadeprítomný, ty si teraz aj pri mne, ba aj vo mne. S posvätnou úctou padám na kolená pred tvojou velebnosťou a klaniam sa ti. S dôverou v tvoje milosrdenstvo a v tvoju dobrotu chcem sa s tebou rozprávať, aby som vždy mohla lepšie poznávať a plniť tvoju svätú vôľu. Pomôž mi svojou milosťou, aby toto moje rozjímanie bolo dobrí a užitočné. Osvieť mi rozum, aby som poznala, čo mám robiť a čo zanechať ne tvoju česť a na spasenie svojej duše. Naplň moje srdce svätou láskou. Pohni a posilni moju vôľu, aby som oľutovala a zanechala všetko, čo sa ti nepáči, a všetko, čo sa to páči, aby som si zamilovala a usilovala sa aj uskutočniť.

Rozum

Predstav si, že ležíš na smrteľnej posteli a umieraš. Lekári už stratili všetku nádej na tvoje uzdravenie. Pomysli si, že hodina tvojej smrti sa každodenne blíži. Nie je isté, kedy udrie tvoja posledná hodina, Bude to v zime, v lete, či kedy? Bude vo dne, či v noci? Umrieš náhle pri nejakom úraze, či nešťastí, alebo umrieš po kratšej či dlhšej chorobe? Budeš mať príležitosť vyspovedať sa? O tomto všetkom nič nevieš. Len jedno je isté: Umrieš azda prv, ako sa nazdávaš.
Pomysli si, že tento svet pre teba naraz prestane. Naraz zapadne tvojmu zraku. Všetky radosti a príjemnosti tohto sveta sa ti ukážu ako tieň. Potom si povieš: „Pre tieto pominuteľné radosti a ničomnosti som opustia Boha, ba hrešila proti nemu?“ Avšak nábožnosť a všetky dobré skutky sa ti zjavia krásnymi a vzácnymi a spýtaš sa: „Prečo som len nešla vždy po krásnej, šťastnej ceste čností!?“ Hriechy, ktoré si kedysi pokladala za malé a nepatrné, naraz vystúpia pred tvojím zrakom ako hory, a dobro, ktoré si vykonala, uvidíš ako veľmi malé a nepatrné. Uvažuj, ako bolestne sa bude tvoja duša lúčiť so svetom. Musí sa rozlúčiť so všetkým majetkom, so všetkými pozemskými radosťami, s rodičmi, príbuznými, priateľmi, známymi, skrátka so všetkým, čo je na tejto zemi. Napokon rozlúči sa aj so svojím vlastným telom, ktoré zanechá bledé, schradnuté, hrozivo zmenené a k rozkladu spejúce.
Mysli na to, ako sa budú všetci ponáhľať, aby tvoje telo čím skôr vložili do truhly a zakopali do zeme. Keď ťa už pochovajú, budú na teba práve tak dlho myslieť, ako si ty myslievala na tých, čo umreli. Odpočinutie večné daj jej, Pane! Tými slovami sa s tebou rozlúčia, keď budú odchádzať cintorína. Smrť, ako málo ľudia myslia na teba a jednako si hrozne istá, neúprosná a strašná!
Uvažuj napokon aj o tom, že duša na svojej ceste do večnosti sa dá napravo alebo naľavo, buď do večnej blaženosti, alebo do večného zatratenia. Na ktorú z týchto ciest sa dá tvoja duša? Na nijakú inú ako na tú, ktorou si kráčala za svojho života. Ako si kto ustelie, tek si ľahne.

Srdce

Bože, keď budem umierať, vezmi ma do svojej ochrany. Dožič mi hodinu šťastnej smrti. Pre tú jedinú šťastlivú hodinu chcem po všetky hodiny svojho života znášať bolesť a utrpenie. Keďže musím v hodinu smrti svet opustiť, nechcem nijako viazať svoje srdce k radostiam tohto sveta, ba aj v dovolených radostiach chcem byť mierna a zdržanlivá. Svojich priateľov a známych, ba aj svojich najbližších príbuzných chcem v budúcnosti milovať láskou svätou, ktorá pretrvá veky.

Vôľa

Aká dôležitá, rozhodná, ťažká a hrozná je hodina mojej smrti! Vážne sa pripravím na túto veľkú hodinu, aspoň raz za mesiac budem rozjímať o smrti. Na každú svätú spoveď sa tak pripravím, akoby to bola posledná spoveď môjho života. Takto chcem svoj duchovný život vždy posilňovať a proti každej nedokonalosti a neporiadku bojovať.

Zakončenie

Bože môj, ďakujem ti, že si mi vnukol tieto dobré predsavzatia. Pomôž mi svojou milosťou, aby som ich uskutočnila. Pre smrť tvojho Jednorodeného Syna, dožič mi šťastlivú hodinu smrti a blaženú večnosť.
Mária, útočište hriešnikov a Matka umierajúcich, pros za mňa v hodinu smrti a vypros mi, aby som prijala sviatosti umierajúcich. Svätý Jozef, patrón umierajúcich, odovzdávam sa do tvojej ochrany. Amen
Otčenáš... Zdravas... Sláva...


2.
označiť príspevok

-era- muž
   25. 3. 2020, 13:23 avatar
To sú nejaké cvičenia jezuitov?


3.
označiť príspevok

meaculpa muž
   25. 3. 2020, 14:03 avatar
To je z knihy Filotea.

Vo voľnom preklade slovo FILOTEA znamená DUŠA MILUJÚCA BOHA.

Sv. František Saleský (autor knihy Filotea) sa chce prihovoriť najmä tým, ktorí žijú uprostred tohto sveta a často majú pocit, že bez utiahnutia sa do samoty nemôžu nábožne žiť.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 01:16,  12. tento typ vírusov ma nezaujíma .
dnes, 01:06,  To je už hádam jedno, nie? Mali dopad na iné živé organizmy.
dnes, 01:03,  10. ktoré mali afekt na ludskú spoločnost .
dnes, 01:01,  Nikto ti nebráni. Ale tak diskredituješ len sám seba.
dnes, 01:00,  Na to niesu záznamy. Otázka znie, prečo by nemali byť?...
dnes, 00:58,  Odporúčam potom prečítať aj tu....
dnes, 00:54,  to by sa vam pacilo prasata komunisticke.....vylepovať klamstva....kydať na boží lud, a ja...
dnes, 00:51,  8. pred nou aké , davaj
dnes, 00:46,  10. tak toto si idem pozriet , twl ak je to fakt pravda :)
dnes, 00:45,  AJ pred ňou. Povie tam viacero nepresností, gro myšlienky je však o inom.
dnes, 00:44,  toto je pič*vina *21 vírusy existovali ešte v dobe bronzovej . omg ten kecá
dnes, 00:43,  Ty by si mal mlčať o útočení.... Takmer pokaždé začínaš diskusiu útokom.
dnes, 00:42,  Otras stacionárnej kamery pred kolapsom. https://www.youtube.com/watch?v=rpQ8ipjg1b0...
dnes, 00:41,  3. jasné , ze bude . ved nie je killer vírus :)
dnes, 00:39,  80. osvieteny, áno a vírusy sú zivé . nechaj to tak.
dnes, 00:38,  82. no daj *21
dnes, 00:35,  Sionfašista, bol Danko teraz v Moskve, počas pandémie? A vari nemal rúško na tvári? Tak čo...
dnes, 00:32,  A keď Krysafran útočí, tak mlčíš, ty trollejbus.
dnes, 00:31,  Kasafran, neschopnosť vecne reagovať a len útočiť.
dnes, 00:31,  Provokuje čitateľov? Čiže si troll.
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Keď sa vám niekoho výrok zdá byť dvojzmyselný, vždy radšej chápte ten optimistickejší význam. Uľahčíte to sebe aj dotyčnému.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(51 857 bytes in 0,575 seconds)