Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Paralely s veľkou krízou 30. rokov 20. storočia

7
reakcií
2635
prečítaní
Tému 7. decembra 2008, 14:46 založil Kasafran.

podobné témy:

1.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 12. 2008, 14:46 avatar
REFLEXIE FIDELA CASTRA

VEĽKÁ KRÍZA TRIDSIATYCH ROKOV
Je to téma, ktorú je ťažké vysvetliť, aj keď sa zdá jednoduchá. Systém Federálnej rezervy USA, ktorý je plodom kapitalizmu v plnom rozvoji, vznikol v roku 1913. Vtedy Salvador Allende, ktorého poznáme ako človeka našej doby, mal už 15 rokov.
Prvá svetová vojna vypukla v r. 1914 po atentáte na následníka rakúsko-uhorského trónu zavraždeného v Sarajeve na juhu Európy. Kanada bola vtedy anglickou kolóniou a libra šterlingov bola menou platiacou medzinárodne založenou na zlatom štandarde, tak ako v Konštantopolise pred 1 000 rokmi. Tí, čo začali krvavé vojny proti moslimom na Blízkom Východe ospravedlňúc sa vierovyznaním, boli európski feudálni kresťanskí rytieri, ktorých skutočným záujmom bola kontrola obchodných ciest a iné nehorázne svetské ciele.
Pred koncom I. svetovej vojny sa aj USA zapojili do konfliktu (1917); 2 roky po potopení lode Lusitania, na ktorú sa nalodili cestujúci v New Yorku. Bola zasiahnutá torpédami nemeckej ponorky, ktorá mala rozkaz zaútočiť na všetky plavidlá s cudzími vlajkami. Vláda USA, ktorá sa snažila predstaviť svetu ako neutrálna, v skutočnosti hľadala zámienku na zasiahnutie do bojov po boku Veľkej Británie, Francúzska a ich spojencov. Ku útoku na loď došlo 7. mája 1915 v morskej úžine medzi Írskom a Anglickom. V priebehu 20 minút bolo plavidlo potopené aj spolu s 1 198 cestujúcimi; len veľmi málo z nich sa vtedy zachránilo.
Povojnový hospodársky rast USA sa udržiaval s výnimkou cyklických kríz, ktoré sa vyriešili bez vážnejších dôsledkov vďaka systému Federálnej rezervy (FED).
24. októbra 1929 - v deň, ktorý je známy v severoamerických dejinách ako „čierny štvrtok“ - vypukla hospodárska kríza. Banka Rezervy v New Yorku, ktorá sídli vo Wall Streete, ako aj iné dôležité banky a korporácie, podľa nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu (1976) Miltona Friedmana reagovala „inštinktívne“ a prijala opatrenia, ktoré pokladala za najlepšie: “pomôcť obehu finančnými injekciami“.
Banke Rezervy vo Washingtone, zvyknutej na to, že jej krirériá sú neomylné, sa podarilo presadiť opačné opatrenie. Tajomník Štátnej pokladnice (za prezidenta Hoovera), podporil Banku Rezervy z Washingtonu; newyorská banka ustúpila. „Ibaže to najhoršie ešte len malo prísť“, hovorí Friedman, ktorý jasnejšie ako ktorýkoľvek iný ekonóm popisuje udalosti, ktoré nasledovali: „ Až do jesene 1930 recesia hospodárskej činnosti aj napriek tomu, že bola vážna, nebola zasiahnutá finančnými problémami alebo žiadosťami sporiteľov o vrátenie vkladov. Charakter recesie sa drasticky zmenil vtedy, keď skrachovala celá séria bánk na východe a juhu USA a keď banky stratili na dôveryhodnosti, takže si klienti začali masovo vyberať svoje vklady v hotovosti.
„11. decembra 1930 sa zatvorila Banka USA. Bol to kritický dátum. Jednalo sa o najväčšiu obchodnú banku Spojených štátov aká sa kedy potopila. Iba v decembri toho istého roku bolo zatvorených 352 bánk. FED mohla pristúpiť na lepšie riešenie, keby bola nakúpila vo veľkom verejné dlhy na otvorenom finančnom trhu.
V septenmbri 1931, kedy sa Veľká Británia zriekla zlatého štandardu, začala uplatňovať ešte negatívnejšiu politiku. Systém FED začal reagovať až po dvoch rokoch trvania tvrdej represie zvýšením dovtedy nevídaných úrokov“.
Treba mať na pamäti, že Friedman reagoval na platné kritéria, ktoré prevládali v tom čase v oficiálnych sférach USA, čiže pred osemdesiatimi rokmi.
„V roku 1932 FED pod nátlakom Kongresu skončila svoje zasadania a zrušila všetky svoje nákupy. Konečnou epizódou bola banková panika v r. 1933. Strach sa zintenzívnil počas medzivládia potom, ako skončilo volebné obdobie prezidenta Herberta Hoovera a kým sa ujal moci Franklin D. Roossevelt, ktorý bol zvolený 8. novembra 1932, ale zasadol do prezidentského kresla až 4. marca 1933. Prvý nechcel prijať drastické opatrenia bez spolupráce nového prezidenta a Roosevelt nechcel zasahovať do ničoho ešte pred prísahou“.
Táto epizóda nám pripomína súčasnosť; Barack Obama bol zvolený 4. novembra, ale do prezidentského kresla zasadne až 20. januára 2009. Rozdielna je len dĺžka medzivládia; kým vtedy trvalo 117 dní, teraz to bude len 77 dní.
Friedman upozorňuje, že v dobe najväčšieho hospodárskeho rozvoja fungovalo v USA až 25 tisíc bánk. Na začiatku 1933 ich bolo už len 18 tisíc... a pokračuje:
„Keď po 10 dňoch vo funkcii prezident Roosevelt rozhodol ukončiť pozastavenie činnosti bánk, niečo menej ako 12 tisíc bánk dostalo povolenie na obnovenie svojho fungovania. Neskôr, po spojení sa viacerých bánk, obnovilo činnosť ešte 3 tisíc bankových domov. Teda, z 25 tisíc bánk v roku 1929 ich po štyroch rokoch fungovalo len okolo 10 tisíc; ako dôsledok krachu, spojenia sa viacerých alebo ich likvidácie.
Zatváranie fabrík, znižovanie výroby a rastúca nezamestnanosť zvyšovali nervozitu a strach. Depresia sa rozšírila aj do iných štátov, kde, samozrejme, vznikla podobná situácia; ďaľší príklad zopakovania sa všadeprítomnej hospodárskej komplikovanosti“, uzatvára Friedman.
Svet v roku 1933, o ktorom hovoril vo svojej knihe, sa v ničom nepodobal dnešnému úplne zglobalizovanému svetu zloženému z viac ako 190 štátov tvoriacich OSN, s obyvateľmi ohrozenými rizikami, ktoré ani najoptimistickejší vedci nemôžu ignorovať, ktoré pozná stále viac a viac obyvateľov planéty a dokonca aj prominentní politici USA.
Echo súčasnej krízy sa už odráža aj v zúfalých pokusoch dôležitých svetových lídrov.
Agentúra Xinhua informuje, že Chu-Ťintao, preziden ČĽR, krajiny so stúpajúcim dvojcíferným rastom svojho hospodárstva, včera varoval, že „Čína je pod tlakom kvôli svojej vysokej populácii, obmedzeným zdrojom a ekologickým problémom“. Je to jediný štát o ktorom vieme, že má devízové rezervy dosahujúce takmer dva bilióny dolárov. Čínsky prezident vymenúva „celý rad nevyhnutných krokov na záchranu základných záujmov obyvateľov a životného prostredia pri aplikovaní stratégie industrializácie a modernizácie Číny“. Nakoniec zdôraznil, že „s postupom finančnej krízy sa svetový dopyt po čínskych výrobkoch markantne znížil“.
Pridávať ďaľšie argumenty o prehlbovaní sa súčasnej krízy, je po týchto vyjadreniach sa lídra najľudnatejšej krajiny na planéte, úplne zbytočné.

Fidel Castro Ruz, 30. novembra 2008, 18:15 hod.

2.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 12. 2008, 14:57 avatar
Zaujímalo by ma kto to ,tomu senilnemu fidelovi píše.Je to dobry propagator a udrzovatel idei o nadeji pre ich rozožratý svet.

3.
označiť príspevok

Kasafran
   7. 12. 2008, 17:05 avatar
Ranexil,
hráš sa na psychiatra, alebo máš z psychiatrov fóbiu?

4.
označiť príspevok

ranexil muž
   7. 12. 2008, 17:14 avatar
ALe nie, bola to otazka ,trochu arogantne síce postavena,ale aký zavolaj taký vrať.Takže díky(ty kasafran asi nikomu nic dlzny nezostavas?-však)

5.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 12. 2008, 10:17 avatar
Ranexil,
máš pravdu, dlžen nerád zostávam. V prvom rade vtedy, keď si od niekoho niečo požičiam, vždy sa snažím čo najskôr dlžobu vyrovnať - obyčajne pred dohodnutým termínom.
Čo sa týka "dlžôb", ktoré máš na mysli Ty - občas "dlžný" ostávam, lebo pri takých som už nie taký dôsledný - niektoré nevraciam z pohodlnosti a niektoré úmyselne...

6.
označiť príspevok

rayenne žena
   9. 12. 2008, 12:47 avatar
Kasafran
dala som si tú námahu a prečítala som niektoré tvoje príspevky a napadla ma neuveriteľná myšlienka, vygúglila som celé meno Fidela Castra a zistila som že všetky písmená z tvojho nicku sa nachádzajú aj v jeho mene. Nie si ty náhodou sám veľký kubánsky prezident a prostredníctvom webu šíriš svoju ideológiu jedinej pravdy?

7.
označiť príspevok

Kasafran
   9. 12. 2008, 13:26 avatar
Rayenne,
som síce rád, že si si dala tú námahu s googlovaním a následným riešením rébusu spojeného s mojim nickom a plným menom Fidela, no musím Ťa upozorniť na jednu nepresnosť. Dopustila si sa jej zrejme spodobnením spoluhlásky C a K, ktoré v spisovnej slovenčine neexistuje (aspoň si tak myslím).
Plné meno človeka, ktorého myšlienky a skutky rád propagujem je Fidel Alejandro Castro Ruz. Spoločné s ním mám možno túto historickú paralelu:
Môj starý otec po "meči" bol príslušníkom zemianskeho rodu, ktorého výsadu jeho a mojim predkom v roku 1395 daroval kráľ Žigmund osobitnou donáciou na majetok v Liptovskej Štiavnici. môjho prapredka po "praslici" povýšil do zemianskeho stavu cisár Karol III. v roku 1716... a Fidelov otec bol bohatým farmárom v mestečku Birán v kubánskej provincii Holguin...
Čo sa týka súčasnosti múžem potvrdiť, že ako "potomkovia zemevlastníkov" máme spoločný svetový názor na vznik, existenciu a vývoj sociálne spravodlivejšejspoločnosti od všetkých doterajších... A ešte niečo - ani Fidel, ani ja sme nikdy netvrdili, netvrdíme a zerjme tvrdiť ani nebudeme, že tá naša PRAVDA je jedinou!

8.
označiť príspevok

rayenne žena
   10. 12. 2008, 12:53 avatar
Možno ty to netvrdíš ale že by aj Fidel? Ako je potom možné že tí čo s ním nesúhlasia trčia vo väzení?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 00:22,  dobrú noc všetkým
dnes, 00:21,  V roku 1989 sme sa mnohí s nádejou zúčastnili na fraške, ktorou ste si pripravili priestor...
dnes, 00:05,  50. ved si o tom zaloz topic :)
dnes, 00:04,  Jasné že nie. Veď Porošenko bol vtedy big kamoš s mastným vlasom Kiskom. *21
včera, 23:59,  Keď ruská diplomacia kritizovala ukrajinu za uctievanie fašistov tak to americkí trolovia...
včera, 23:59,  Čiže si si vedomá že Kiska sa kamarátil s fašistom Porošenkom. ok.
včera, 23:58,  slováci ziadny strach :) http://diskusie.slovakforum.net/t381-topic
včera, 23:58,  47. tak teraz ti spomínam *39
včera, 23:55,  No keď rusko označilo tak Porošenka, kamoša mastného vlasa Kisku, tak to ste nikdy...
včera, 23:49,  Zrazu pre americkú trolku je ruská hláška písmom svätým :)
včera, 23:48,  Rusko okupuje tak najvýš dementnú Edovu hlavu :)
včera, 23:48,  13. to je rana pod pás, ked kotlebu ešte aj Rusko označí za extrémistov *39*39*39*39*39*39
včera, 23:47,  Edo vidí zasa všade LS NS už nie Rusov :)
včera, 23:46,  Edo je trolík :)
včera, 23:46,  Tvoj mastný vlas Kiska pozval fašistu Porošenka do prezidenstkého paláca. Tu nie je o čom...
včera, 23:46,  236- neviem na koho a na čo reaguješ, alebo len tak pre seba, aby reč nestála???
včera, 23:43,  To tu bolo kolotočárov čo tu písali ako treba zatočiť s vycuciavačmi štátu asocialmi a...
včera, 23:42,  A vedeli prečo. "Ukrajinský prezident Petro Porošenko podepsal zákon, který nově...
včera, 23:41,  https://www.mojevideo.sk/video/284de/andrej_kiska_a_fasista_v_palaci.html Andrej kiska je...
včera, 23:41,  kričali to ľudia z ľsns
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie

Priatelia sú príbuzní, ktorých si ľudia vyberajú sami.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(72 256 bytes in 0,520 seconds)