Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  rôzne  téma
kategórie:  

Paradigmy

394
reakcií
3381
prečítaní
Tému 6. júla 2019, 11:10 založil Boris.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
14. 11. 2010
35
 
 


1.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:10 avatar
„Veci, ktoré nás zničia: politika bez princípu, potešenia bez svedomia, bohatstvo bez práce, poznanie bez charakteru, podnikanie bez morálky, veda bez ľudskosti a zbožná úcta bez ochoty obetovať sa.“

Mahátma Gándhí

Je pre mňa zvláštne, že ak sa s ľuďmi chcem baviť o morálke, tak sa začnú tváriť, ako by im to bolo nepijemé..rýchlo sa snažia meniť tému, alebo na ňu vôbec nereagujú.

„Morálka národa a charakter ľudí sa podobajú zubom. Čím sú skazenejšie, tým viac to bolí, keď sa ich niekto dotkne.“

George Bernard Shaw

Ak aj nájdem niekoho, kto je ochotný sa o morálke baviť, tak zisťujem, že žiaľ nevie, čo to morálka je a spája ju neustále s náboženstvom, pokladá ju teda za niečo už prežité.....

„Morálka je pravda v plnom rozkvete.“

Viktor Hugo

Čo teda morálka vlastne je?

definícia z wikipédie znie

"Morálka je sústava regulátorov správania človeka vo všetkých sférach jeho spoločenského života, ktorých účinnosť sa opiera o moc verejnej mienky. Morálka je súbor uznávaných mravných noriem vyplývajúcich z určitého chápania mravných hodnôt, ich povahy a hierarchie. ..."

A to je zle! Nesprávne chápanie morálky, teda v skutku naša spoločnosť akosi pozabudla na skutočný význam morálky.
Tá toťiž nieje len niečím, čo "sa opiera o moc verejnej mienky." Morálka sa opiera o skutočnosť, má reálne dopady na naše a nie len naše životy, teda nejde o žiadnu verejnú mienku, ide o postoj ideí a hodnôt na základe ktorých vytvárame realitu a tá realita je taká, aký charakter májú naše idei a hodnoty.

V hrubej jednoduchosti je morálka o príčine a následku. Pre jednoduchý príklad uvediem tak často sledovaný jav v živote. Niekto si namýšla, že ak bude tvrdý, neústupčivý, so širokými lakťami, vydobije si silou postavenie, získa majetok, tak tým pádom získa aj úctu. Nie. Získa opovrhnutie a neúctu. Bude terčom kritiky, nie obdivu, bude prenasledovaný a sabotovaný pri každej príležitosti. Môže mať na oko rešpekt druhých, lebo získal moc, ktorá predstavuje strach druhých, ale to je zo strachu, nie z úcty, nie z reálnych zásluh. Takí ľudia bývajú z pravidla sami, nech sú aj obklopení ľuďmi, ich priazeň je neúprimná a zištná, sprevádza ich životom strach, lebo sami dobre vedia, aká cesta ich tam priviedla.
Ak niekto nejde cez mŕtvoly, pomáha druhým, predovšetkým slabším, preukazuje striedmosť a teda múdrosť, nemá seba za niečo viac, ako ostatných, získava úprimný rešpekt, obdiv, úctu, taký je obklopený láskou..
Nepíšem tu o nejakých mediálnych masážach, kde robia zo zrúd krásavcov a naopak. Píšem o reálnych vzťahoch ľudí-.
V mojom živote som mal možnosť nahliadnuť do života pár rodín, ktoré boli materiálne situované vysoko nad priemer a ako sa vraví "poctivou prácou ešte nikto nezbohatol", tak aj tam bolo jasne vidieť náledky morálky. Napriek nahonobenému bohatstvu a hranému rešpektu okolia, bol vnútorný stav týchto rodín veľmi biedny. Chýbala vzájomná úcta a kde nieje úcta, tam nieje ani láska a kde nieje láska, tam nieje šťastie a pokoj.

Tak teda kde je boh v zmysle morálky? Čo má morálka spoločné s náboženstvami? Nič. Náboženstvá morálku spomínajú, niesu však jej tvorcami. Morálka tu bola dávno pred nami a je to jednoducho zákonistosť vzťahov všeobecne. Preto nezaujímať sa o morálku znamená to isté, ako sa nezaujímať o následky našich činov. Nepremýšlať o tom, čo môžeme svojím počínaním spáchať, alebo čo sme už spáchali.


2.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:34 avatar
Čo má morálka spoločné s náboženstvmi?

Svoj pôvod.

Aj morálka aj náboženstvá vzišli z podstaty duchovného sveta.
Akurát zásadný rozdiel je v tom, že s pokračujúcim vývojom sa stalo, že človek už nenájde živý duchovný svet vonku v zmyslami vnímanom svete, ale iba v sebe, v najväčších hĺbkach vlastnej duše.

Ale na to náboženstvá dnes nedokážu primerane dbať. Stále odkazujú svoju podstatu na minulosť, prípadne na zbor "zasvätených" a nie na ducha prítomnosti, ktorý sa snaží žiť v každej jednotlivej ľudskej individualite.
Súhlasí kntsz


3.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:38 avatar
 

Prepáč era. To ako by si napísal: Čo má gravitácia spoločné s vedou?

Svoj pôvod.

 
Súhlasí Linda


6.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 11:47 avatar
-era-, nemôže mať morálka svoj pôvod v náboženstvách, pretože "morálne správanie" je staršie ako náboženstvá... bolo tu dávno pred vznikom akéhokoľvek náboženstva... nehovoriac o tom, že mnohé /staré/ náboženstvá možno považovať, na základe dnešného poznania, morálky, v mnohom za amorálne...
 
Súhlasí Linda


8.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:48 avatar
6. Nikde som nenapísal, že morálka má svoj pôvod v náboženstvách. Ani to nie je pravda.


10.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:49 avatar
"Čo má morálka spoločné s náboženstvmi?

Svoj pôvod."

Ja som to tak ale pochopil.
Súhlasí J.Tull, Linda


11.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 11:50 avatar
-era-, 2. príspevok:
Čo má morálka spoločné s náboženstvmi?
Svoj pôvod.
 


13.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:52 avatar
11. To značí: Aj náboženstvá aj morálka vzišli z toho istého, každé z nich svojou cestou. Ako súrodenci z jednej matky.


17.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 12:00 avatar
-era-, morálka, ako aj neskôr náboženstvá, vznikli zo zvieracej ríše, podobne ako i naše telá... tak o tom hovoria pozorované fakty, či je za tým aj duchovno, alebo nebolo potrebné, je doteraz skôr vecou viery...
 
Súhlasí Boris


21.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 12:05 avatar
Potom aj husi majú svoje duchovno. Veľmi dobre to ich správanie totiž opísal Konrad Lorenz.


23.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 12:07 avatar
Ja také duchovno vidím na mojich psoch, keď zistia, že vykonali čosi, čo sa mi nepáči, a schovajú sa pod posteľ, aby som nemal na nich dosah. 


26.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 12:26 avatar
17. Tull - to je tvoje osobné presvedčenie, ktoré ti neberiem. Moje poznanie je iné.


29.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 12:42 avatar
-era-, ktoré je moje osobné presvedčenie? ... máš na mysli moje presvedčenie, podľa ktorého je vecou viery tvrdenie, že za vývojom ľudského nemôže byť žiadne duchovno? 
Alebo prisudzuješ môjmu osobnému presvedčeniu objektívne pozorované fakty, z ktorých vyplýva morálne správanie /jeho vývoj/ nielen u našich pravekých predkov, ale aj zvierat, ktoré je možné vysvetliť bez odvolávania sa na duchovno?
 
Súhlasí Boris


38.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 13:23 avatar
"či je za tým aj duchovno, alebo nebolo potrebné, je doteraz skôr vecou viery..."


44.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:32 avatar
Duchovno dľa mňa nemožno poprieť, resp. možno, ale potom to má neblahé následky na kvalitu života.


48.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:35 avatar
v prvom rade je za tym duchovno lebo toto telo nie si vobec a viera s tym co naozaj si nema nic spolocne


52.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:39 avatar
moralka je dana ale odpojeny clovek od zdroja nevie co je spravne a preto vzniklo 10 bozich doporuceni lebo nikto vam nic neprikazuje a nikto nic po vas nevyzaduje a nikdy vas nebude trestat


54.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:41 avatar
vas pocitac bude tiez len kopa srotu ked ho nepripojis k internetu blby jak kybel gitu


63.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:49 avatar
Fakt ale je, že internet ti môže počítač aj pekne zasviniť. Záleži od nastavenia každého počítača konkrétne.  


66.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 13:51 avatar
-era-, ktorými objektívne pozorovanými faktami, môžeš podoprieť existenciu duchovna, ako samého o sebe? ... kým vývoj morálky, ľudského umu, "materiálne súvislosti", sú očividné ... súvislosť medzi prírodou, životným prostredím, "matériou" a duchovnom je objektívne pozorovateľná... samotné duchovno, bez týchto súvislostí, objektívne pozorované doteraz nebolo, je neempirickou subjektívnom rozumovou /iracionálnou/ špekuláciou, ktorej môžeš len subjektívne veriť, a táto viera sa stať subjektívnym poznaním... nadraďovať ho pred akýmkoľvek iným...
 


89.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:07 avatar
Nie som era, ale primiešam sa. Osobne pokladám za jasný prejav duchovna vývoj.
Medzi materiálnym svetom a vývojom je práve duchovno. Niečo chápe potreby seba vo svete, v ktorom existuje a na základe toho sa vyvíja.


142.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 15:00 avatar
Boris, taká možnosť tu je... nepopieram duchovný vývoj, tvrdím však, že úzko súvisí s "materiálnym", analogicky tak, ako s ním súvisí vývoj nášho tela... túto súvislosť je možné empiricky objektívne pozorovať, sledovať históriu duchovna a to i v kontexte s prírodnými podmienkami... dnes je možné dokonca pozorovať a ovplyvňovať "duchovné procesy" mozgu...
Tvrdím, že otázka, ktorá je v podstate základná pri takýchto témach - čo bolo skôr?... je doteraz otázkou viery, nie objektívneho empirického poznania ... obe možnosti sú, z hľadiska dokázateľnosti, rovnocenné...
 
Súhlasí Boris


144.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:09 avatar
V tom sa teda zhodneme J.Tull.
A možno je to aj tak, že sa duchovno a matéria vyvíjali vzájomne. Každý chvíľku ťahá pílku. Veda tvrdí, že vo vesmíre stále vznikajú nové prvky, tak ako aj naše vedomie stále rastie.


18.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 12:01 avatar
Nie, morálka nevzišla z podstaty duchovného sveta, ale vzišla z praxe, z vývoja ľudstva. V praveku už mali ľudia morálku. Išlo o správanie sa voči druhým ľuďom, aj voči prírode. Morálka je o vzťahoch. K sebe samému, svedomie, i k ostatným ľuďom.


20.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 12:05 avatar
Morálka je o vzťahoch. K sebe samému, svedomie, i k ostatným ľuďom.

Súhlas.

Len to nieje žiadny ľudský výmysel. Morálka je jasne badateľná aj v zvieracích komunitách.


4.
označiť príspevok

Krištof
   6. 7. 2019, 11:39 avatar
Už Biblia "rozširuje" dobro a zlo, morálku aj na ľudí celkovo, teda nielen na tých, čo majú "zjavený Boží zákon" (židia, kresťania a príp. niektorí ďalší):
"A keď pohania, ktorí nemajú zákon, od prírody robia, čo zákon požaduje, hoci taký zákon nemajú, sami sebe sú zákonom. Tým ukazujú, že majú požiadavky zákona vpísané vo svojich srdciach, čo im dosvedčuje zároveň aj ich svedomie, aj ich myšlienky" (List Rimanom 2,14-15).
Komentár k tomu: "Sami sebe sú zákonom". Každý človek má v srdci vpísaný Boží zákon, ktorý sa ozýva hlasom svedomia a ukazuje, čo je dobré a čo zlé. Niekedy si človek svedomie zahluší alebo si ho nevšíma..." bit.ly Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

V určitom zmysle teda aj ľudia, ktorí nie sú teisti, môžu mať morálku, poznať rozdiel medzi dobrom a zlom, prípadne nasledovať dobro (viac-menej). Hoci ide aj o otázku pýchy (neresť) vs pokory (cnosť). Niekedy v nás môže byť skrytá akási falošná pýcha, napr. paradoxne i v tom, že si myslíme, že sme morálni a nevidíme niektoré svoje pyšné vlastnosti. Potom paradoxne aj ľudia, čo sú v iných oblastiach "menej morálni", môžu byť pokornejší než tí, ktorí sú tam "viac morálni", no zároveň i skryto čiastočne pyšní (Lk 18,9-14). Inak pokora zrejme neznamená, že taký človek nemá primerané sebavedomie, veď napr. "MILUJ blížneho ako SEBA samého". Ale nemá nadmerné ego bez lásky aj k blížnemu
Súhlasí Boris, J.Tull


5.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:43 avatar
Nič nieje lepším ukazovateľom morálky jednotlivca, ako jeho život.
Či si o sebe niekto myslí, že je morálny, alebo aj nie... to je absolútne irelevantné.
Súhlasí J.Tull


7.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:47 avatar
5.
Tým, že napíšeš: "Či si o sebe niekto myslí, že je morálny, alebo aj nie... to je absolútne irelevantné." hovoríš vlastne, že človek nemusí byť schopný rozumieť morálke.

Ale seba pravdepodobne radíš do tej skupiny ľudí, ktorí morálke rozumejú a teda majú právo poučovať o nej ostatných.
Súhlasí Boris


9.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:48 avatar
Píšem o morálke všeobecne, nie o tom, či som ja osobne morálny era.
 
Súhlasí -era-, J.Tull


12.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:50 avatar
9. Súhlasím - ale ten, kto má tú odvahu písať o morálke, prisudzuje si schopnosť v morálke sa vyznať a rozlišovať morálne od amorálneho.


14.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 11:52 avatar
To si nedovolím o sebe tvrdiť, že som schopný rozoznať každý čin v zmysle jeho morálnosti a amorálnosti. Plne si totiž uvedomujem, že som vyrástol v hrubo! amorálnom svete a teda sa to aj na mne muselo nejako podpísať.
Dovolím si však povedať, že rozumiem tomu, čo morálnosť, morálka predstavuje.


19.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 12:04 avatar
A navyše ťa ani rodičia nevedeli vychovať, zabudli ti dať morálny kompas, keď hovoríš o sebe: Plne si totiž uvedomujem, že som vyrástol v hrubo! amorálnom svete a teda sa to aj na mne muselo nejako podpísať.


22.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 12:06 avatar
Lemmy, ideš ako aj era do osobnej roviny miesto toho, aby si sa venoval téme, čiže o výchove by som na tvojom mieste pomlčal.


24.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 12:07 avatar
Nejdem do osobnej roviny, pretože som ťa citoval, a reagoval som na tvoje vlastné slová. Ty si často neuvedomuješ, ako sa zle opisuješ.


25.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 12:12 avatar
Že opisujem našu spoločnosť ako amorálnu, na to mám logické dôvody.
A niesom to z ďaleka len ja.. Z celého sveta sa ozýva o tom, ako sme hlboko klesli.


15.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 11:54 avatar
-era-, neodporuje to však:
"Nič nieje lepším ukazovateľom morálky jednotlivca, ako jeho život.
Či si o sebe niekto myslí, že je morálny, alebo aj nie... to je absolútne irelevantné."
A je jedno, či o morálke píše , alebo nie...
 


16.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 11:56 avatar
15. Súhlasím, neodporuje.


27.
označiť príspevok

Krištof
   6. 7. 2019, 12:39 avatar
Iste chápanie tohto závisí aj od názoru, avšak Filozof Paul Copan:
"Ještě bychom měli poznamenat, že morálka se vztahuje pouze na osoby – nikoli na kameny či tvory nemající osobnost, jako jsou mravenci, myši nebo šimpanzi, kteří nejsou mravně zodpovědní a nemají mravní závazky."
Dodávam, že naozaj zrejme zvieratá nie sú mravne ani právne zodpovedné. Nemajú morálne vedomie, svedomie (v ľudskom zmysle). Samotné zvieratá o tom, že by (ne)mali svedomie, nehovoria (nemajú ľudskú reč), aby sme sa o tom od nich tak dozvedeli. A čo sa týka iných ich prejavov, tak keď zviera urobí niečo zlé, z pohľadu ľudí, v rámci ľudskej morálky, nezvykneme im to morálne vytýkať, ani ich neberieme právne na zodpovednosť ako človeka (psychicky príčetného). Napr. keď zviera niekoho napadne a zraní. Tiež nezvykneme zvieratá ani morálne oceňovať za povedzme humánny čin roka, keď snáď urobia dačo "morálne dobré" (napr. ochrana mláďat?). Prinajmenej je zrejmé, že zvieratá sú od ľudí odlišné - nielen v iných oblastiach, napr. rozumovo, ale aj v oblasti morálky. Ak by teda predsa len mali nejakú morálku, hoci inú, neznamená to nutne, že "ateizmus má pravdu", lebo aj v tom prípade mohol také zvieratá stvoriť Boh


31.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 12:49 avatar
Cicavce žijúce v spoločenstvách jednoznačne preukazujú chápanie morálky. Teda chápu vzťahom a jednoznačne to vidím aj na svojo psovi, mačke.


28.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 12:41 avatar
Vysvetliť, čo je to morálne správanie, je dosť ťažké, lebo je treba pre tie isté činy brať do úvahy aj úmysly a okolnosti.
Spočíva na chápaní rozdielu dobra a zla, neviem, či zvieratká vedia toto rozlíšiť... skôr nie. Konajú inštinktívne. Ony ani nemôžu toto rozlišovať, lebo by neprežili, a vlastne ani my nesmieme byť veľmi morálni, lebo by sme vo svojich dôsledkoch sa stali nemorálnymi. Podivné - teda morálka áno, ale s mierou


30.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 12:47 avatar
Morálnosť konania sa zrkadlí v prežívanej realite, to úplne stačí na posúdenie správneho a nesprávneho.
Mať pár tisíc miliardárov a pár miliárd hladujúcich, čo myslíš, je to správne?


32.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 12:59 avatar
Pozabíjať potomstvo predošlého alfasamca je správne alebo nie? Akú morálnu realitu prežíva zabíjajúce zviera? Aký je rozdiel, ak to urobí človek? Pomáhať človeku je správne, pomáhať človeku robiť zlo je nesprávne. Ale je nemorálne, ak nevieme, že robíme zle? Atd


35.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:18 avatar
To je nelogický argument. Napriek tomu, že sú zvieratá silnejšie a slabšie, panuje v prírode rovnováha., čo sa o ľudskej spoločnosti rozhodne povedať nedá.
Položil som jasnú otázku, na ktorú sa dá jednoducho odpovedať.


37.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:20 avatar
JE to logický argument, vyhol si sa odpovedi, pretože obhajuješ neobhájiteľné a nedokážeš to nazvať morálnym.


40.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:27 avatar
Nieje to logický argument. Ešte raz o rovnováhe v prírode.
Zabíjanie potomkov, NIE LEN alfasamcov má čo do činenia s prežitím, lebo každý revír predstavuje obmedzené zdroje a tak si práve udržuje príroda rovnováhu.. Spodobenie s naším spoločenským systémom by sme práve mali tiež "zabiť alfasamca a jeho potomstvo", aby sme dosiahli rovnovážny stav. V našom chápaní ho ale samozrejme nemusíme zabiť, len mu vziať majetok, ktorý mu nenáleží, ale náleží celku, tak isto, ako v prírode. Týchto jedincov, ktorí vytvárajú nepomer a neprirodzený stav ale chráni zákon a štát, čo je neprirodzený jav deformujúci celé fungovanie ľudského druhu v tomto svete.


43.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:31 avatar
Boris je morálne zabiť dieťa iného či svoje ?


46.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:32 avatar
To som už zodpovedal v 40.
Čítaj pozorne.


49.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 13:35 avatar
Zabíjanie potomkov nepomáha nijak rovnováhe, lebo samica s mláďaťom nemôže mať nové mláďatá, kým ich neodstaví, a to je aj príčina tohto "vraždenia" alfasamcom.


39.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 13:27 avatar
Rovnováha nemá s morálkou spoločné nič. To by potom bolo nemorálne jazdiť autom, a vraždiť ľudí by bolo vrcholom morálky


41.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:28 avatar
Z akého dôvodu?


47.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 13:33 avatar
Lebo jazdenie autom narúša rovnováhu v prírode, vraždenie ľudí ju pomáha pri preľudnení zlepšovať.
Súhlasí Scarletta


53.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:40 avatar
To nieje pravidlo, záleži na tom, o aký automobil ide.
ľudia vedia dokázateľne vyrábať pohony na vodík napríklad, ktorého jedinou splodinou je vodná para.
Výroba by vedela byť prírodnému prostrediu podstatne menej škodlivá, o tom rozhoduje práve morálka.
Preľudnenie je spôsobené chudobou a teda opať je za preľudnenie zodpovedná amorálnosť.


42.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:30 avatar
Malo by ťa z psychologických príčin zaujímať, prečo si odmietla zodpovedať prvopoloženú otázku.


36.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:18 avatar
Trefná poznámka.
Mnohé zvieracie druhy nielen že zabíjajú potomstvo predošlého alfasamca, ale aj vlastné potomstvo.
Z hľadiska človeka je to amorálne.


45.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 13:32 avatar
Hej, taký krokodíl zožerie priemerne 15-20% krokodílich mláďat, väčšina takýchto savcov ale mláďatká nežerie, len zabíja. Svoje vlastné mláďatá žerie väčšinou zasa samica, ak je v ohrození. Príliš morálne to tiež nie je, ale praktické to je, hej. Prežije, a bude mať iné mláďatá. Morálka však, no zbohom


50.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:37 avatar
Porovnávate doslovne morálku ľudí a zvierat. Vzhľadom k možnostiam chápania zvierat a ľudí to pokladám za nepochopiteľné. Napriek tomu je nepopreteľné a hovorí o tom jasne aj veda, že u zvierat morálka je, na nižšej úrovni, ako vie byť u ľudí, ale základy tam jednoznačne sú. To sa týka cicavcov, ako som spomínal, preto opať nerozumiem, prečo sú sem pletené krokodíly. A tiež to podporuje logika vývoja, keďže vieme, že civavce prišli po plazoch, teda je to vyšší vývojový stupeň života.
Odmietate pochopiť, alebo to ešte nieste schopní na základe nedostatku informácii, ktoré dokázete brať vážne, že životný priestor u ľudí, nieje to isté, ako u zvierat. U zvierat sú to dostupné zdroje, ľudia ich premenili na peniaze, preto netreba nikoho zabíjať, ako je to u zvierat, stačí rozumne prerozdeliť peniaze.


55.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:42 avatar
Lebo u zvierat nemožno hovoriť o morálke. Lev netrpí výčitkami svedomia, keď zabíja mláďatá či korisť.


95.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:13 avatar
To vieš ako? Ty si už bol v hlave leva?


51.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:37 avatar
morálka je zivotny postoj, resp. regulácia správania u jednotlivcov alebo v komunitach ktoré povazuju za dobré. najlepsie morálku vystihuje etika tkz behaviorálna regulácia . a za moralneho človeka povazujeme jedinca ktory ma vzdy dobré umysly. niekoho kto sa snazi zit spravodlivo. alebo kto spravodlivost hladá. ak to zhrnieme, morálne správanie sa vyznačuje dobrym umyslom. mysliet morálne aj zit morálne, správat sa morálne do toho spadá nebránit stavu kde všetci ziju rovnako dobre. a hlavne kde nezijú jedinci na úkor štátu alebo inych ludi .
Akcia je morálna ak je dobrá , aj jej dosledky sú dobre


57.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:43 avatar
Morálka nieje životný postoj. Je to zákonitosť. Niečo ako gravitácia, doslovne. Zákon príčiny a následku, len morálka nieje zameraná na mechanické veci, ako vo fyzike, ale je zameraná na vzťažnosť živých organizmov žijúcich v nejakom prostredí, ktoré im dáva logickú odozvu.
Morálne je to, čo prináša harmóniu, synergiu.
Amorálne je to, čo rozvracia vzťahy, prináša chaos.
Súhlasí PartOFgod


60.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:46 avatar
Potom ak by tzv. harmoniu prinášalo zabíjanie detí tak by sme to museli označovať za morálne.
Samotné toto skonštatovanie je amorálne.


69.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:53 avatar
Tvoje argumentovanie je mi zvláštne, prepáč, nerozumiem tomu, prečo by si mali ľudia zabíjať potomstvo, ako to robia zvieratá, keď na to niesu odkázaní................


72.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 13:55 avatar
Nepísal si o tzv. harmonii a že vtedy je aj zabíjanie mládat správne ?


77.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:58 avatar
Vo zvieracom svete áno. Vieš si predstaviť, že by sa premnožili napríklad levy? Požrali by vśetko živé a napokon aj seba navzájom.. To je podľa teba rovnováha?
Lebo levi nevedia poľnohospodáriť, že?! A teda sa nevedia uživiť inak, ako ulovením a držanim si svojho revíru, ktorý nesmie zdielať už s inými, inak začne ten revír chradnúť a neuživý časom už nikoho.
Ja naozaj nerozumiem, čomu nerozumieš.


87.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:07 avatar
Ty to píšeš.
Ak kvôli udržaniu harmonie je MORÁLNE zabíjať mláďatá tak potom ak by kvôli udržaniu tzv. harmonie bolo nutné zabíjať deti tak z pohľadu ktorý predostieraš by to bolo morálne.


93.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:12 avatar
Lebo tam nieje iná možnosť. U ľudí iná možnosť je.
Tvojou chybou je, ze miešaš neustále morálku ľudí a zvierat. Ale to z ďaleka nieje to isté vzhľadom k chápaniu a možnostiam zvierat a ľudí.
Morálka ľudí a zvierat nieje to isté tak isto, ako rýchlosť auta a bicykla nieje to isté, pri tom sa jedná stále o rýchlosť, chápeš?


104.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:23 avatar
Ty hovoríš o tom, že u zvierat existuje morálka.


113.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:28 avatar
Dokázateľne, áno , existuje.
Ty však odmietaš pochopiť, že morálka zvierat nieje o tom istom, čo u ľudí.


116.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:29 avatar
Tak by si to nemal nazývať morálkou.


119.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:32 avatar
A rýchlosť by sa nemala nazývať rýchlosťou za to, že je nižšia?
To ako myslíš? Alebo skôr nemyslíš?


120.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:32 avatar
104. zviera nezabije iné zviera kvoli novym teniskám. ale preto ze od toho zavisi jeho prezitie . a vobec zvierata su mnoho krat charakternejšie nez človek. taky pes ta nikdy nezradi
Súhlasí Boris


122.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:34 avatar
Žiaľ musím súhlasiť. Ľudia v skutku dokážu klesnúť hlboko pod morálku zvierat.


123.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:35 avatar
U zvierat nemožno hovoriť o morálke preto nepoznajú výčitky svedomia ako človek a zabíjajú mládatá, korisť bez výčitiek.


125.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:38 avatar
U zvierat je jednoznačne morálka tiež, konkrétne u cicavcov žijúcich v komunitách. Viac sa s tebou o tom nemienim baviť. Ak chceš, tak si o tom poštuduješ, ak nie tak nie....


131.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:43 avatar
Ak zabíjanie je morálne. Bytosť bez výčitiek svedomia je morálna.


133.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:44 avatar
bytost bez vycitiek svadomia je slnieckar


139.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:53 avatar
Tiež zvieratá nemajú výčitky svedomia


137.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:52 avatar
Staršie kmene ľudí a do nedávna aj indiáni, prípadne ešte nejaké domorodé kmene cítia ľútosť a v´dake, pri každom svojom úlovku. Ako ty vieš, že to tak necíti aj ten predátor vo svete zvierať? Ty si už bol v hlave leva? Na základe čoho tvrdíš to, čo tvrdíš? Jedine na základe svojho domýšlania.
Jediný, kto tu vraždí pore šport a svoje potešenie sú niektorí ludia....


140.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:55 avatar
Na základe čoho ty tvrdíš že majú svedomie ? Nemajú problém zabíjať mláďatá aj vlastné, trhať za živa korisť...


141.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:57 avatar
Na základe toho, že my máme svedomie a my sme zo zvierat.
Ty na základe čoho tvrdíš, že zvieratá nemajú výćitky svedomia? Lebo vraždia, aby sa najdeli?Inak to nevedia, ako som ti uź písal......


143.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:04 avatar
Stotožňuješ sa teda s telom.
Vraždia aj mláďatá. Nevidíme žiadny prejav ľútosti u levov.
Je zvláštne ked niektorí sa snažia obhajovať neobhájiteľné a dokonca k zvieratám vzťahovať morálku.


145.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:12 avatar
U zvierat vidíme emócie a empatiu navonok a teda je len pravdepodobné, že disponujú aj súcitom. Opať nie na úrovni, ako u ľudí, ale predsa.
Je zvláštne, že sa niektorí snažia popierať dávno známe skutočnosti a ešte zvláštnejšie, že si na potvdenie svojho presvedčenia domýšlajú.


146.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:14 avatar
Emócie a morálka sú úplne odlišné kvality.


147.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:19 avatar
Píšem, že emócie + empatia = súcit. A Súcit, to je základ morálky. Ak majú zvieratá morálku, ćo majú, o tom nedebatujem, to je dokázaná vec vedou, tak vychádzam logicky z toho, že disponujú súcitom. Súcit ale nevidno, ako emócie, či empatiu. Súcit je len vnútorný pocit tvora.


150.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:23 avatar
Emocie a súcit sú rozličné kvality.
Zabíjanie mládat nazývaš morálnym.


153.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:28 avatar
Nenazývam zabíjanie mláďat morálnym, ale nevyhnutným z logických dôvodov.
Morálka má stupne... Tak ako vačšina vecí. Začína niekde pri podelení sa o žrádlo, strážení sa navzájom, bránení pred útočníkmi. Tie základné veci okolo prežívania a končí pri dobrovoľnom položení vlastného života za niečo dobré, čo pomôže ostatným.


156.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:30 avatar
Tak potom nehovor v súvislosti zo zvieratami o morálke.


158.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:33 avatar
ja len boris . s tymto mentálne retardovanym verklom máte rovnaké politické postoje . nemal by si niečo prehodnitit ?


164.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:37 avatar
Keď na to dostanem pádne argumenty, všetko je možné. To však zatiaľ nieje ten prípad  


169.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:42 avatar
164. nj troll k trollovi


177.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:48 avatar
Ale no  


165.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:37 avatar
Vidíš hlupaňa zasa si drístala z cesty


176.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:47 avatar
165. ty si tak niečo sprosté ze to az uráza moju inteligenciu


178.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:50 avatar
Hlupaňa pred pár stáročiami tu pobehovali neandertálci


161.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:35 avatar
Jasné, že budem hovoriť v súvislosti so zvieratami o morálke.
To je fakt a je mi jedno, či ho uznávaš, alebo nie.


166.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:38 avatar
Dobre tak zabíjanie mláďat je podľa teba morálne a stoj si za tým.


168.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:40 avatar
Že prekrúcaš moje slová, ako ti pasuje na tom nič nezmení.


173.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:44 avatar
Morálka je o jednaní. Tak je zabíjanie mláďat morálne alebo nie ?


152.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 15:25 avatar
Videla som prírodopisný film, kde bojovali dve svorky levov o územie. Jedna z levíc bola zranená, takže nemohla utiecť so zvyškom porazenej svorky.
Víťazná svorka ju vyslovene mučila, zvieratá do nej kúsali, búchali, mohli ju aj zabiť ľahko, ale nezabili... a tá levica revala bolesťou. Mala zasiahnuté nohy, odísť nedokázala...
Jej svorka pomaly odchádzala, zastavovala sa, počúvala ju, váhala, čo robiť. Potom sa vedúca alfa samica rozhodla, a zariskovala svoj život - vrátila sa k víťaznej svorke. Neuveriteľné. Urobila absolutne podriadené gesto - ponúkla svoje bruško svorke, ľahla si na chrbát a čakala, čo spravia.
Víťazná svorka to prijala, nechala ju odísť a nechala už zranenú levicu na pokoji.

Bol to taký príbeh, že som ani nedýchala, ale teraz rozhodnite - bolo správanie levov morálne alebo nemorálne, mučili, ponúkli život, ale svoju družku nezachránili, len skončili jej mučenie. nakoniec aj tak zomrela, samozrejme... je však jasné, že nijaké zlé svedomie necítili, ale čo potom vlastne?
Súhlasí Boris


154.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:28 avatar
Zvieratá svedomie nemajú ale to nie je zlé, preto by aj bolo hlúpe súdiť zviera že zabilo nejakého človeka.
Súhlasí Nadja


159.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 15:34 avatar
Napriek tomu, majú veľmi silné vzťahy. A to je taký prazáklad morálky, veľa spoločností považuje za morálne správať sa dobre iba ku svojej spoločnosti. Napríklad vrcholom morálky je obetovať svoj život pri vraždení nepriateľa.


157.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:33 avatar
Na tom príklade vidieť, ako sú nám zvieratá podobné, alebo ako my im.
A ešte k tomu treba dodať, že aj u zvierat sú veľké charakterové rozdiely, presne ako u ľudí.
Vidíš sama Nadja, že jedna skupina sa preukázala ako dosť amorálna, ale tá druhá prekázala skutočne vyspokú morálku. No a u ľudí nebýva zriedkavé, že tiež nieco niekomu spravia zlé, a ľudtujú to, preukážu súcit až neskôr, keď im docvakne, ako sa správali.


162.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:36 avatar
To nie je o morálke.
Morálny človek nezabije dieťa, lev nemá problém zabiť mláda.


167.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:39 avatar
Ale je. Zvieratá majú hierarchie, pomáhajú si, bránia sa navzájom, oplakávajú straty vo svojich svorkách...
Idz sa už vzdelávať. Natoč do seba aspoň stovku dobrých prírodopisných filmov, lebo toto je žalostné, čo tu predvádzaš. A tiež si zadováž zviera, maj ho rád a uvidíš sám...


172.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:44 avatar
Zvieratá oplakávajú mláďatá ktoré zabili ? Obhajuješ neobhájiteľné !!!
To je ako keď povrchní ľudia emocionálne reakcie svojho psa označujú za lásku


179.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:50 avatar
Nie, to je len tvoja zaujatosť..
Ako keď vo vojne vojak zabije iného vojaka, alebo spustí bombu na mesto. Oplakáva ich?! Povačšinou zrejme nie.
Ale ak mu zomrie niekto z rodiny, oplakáva ho? Už kľud..........


180.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:51 avatar
Sú aj amorálni ľudia, ale žiadny lev neoplakáva mláďatá ktoré zabije.


186.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:58 avatar
A zase píšeš za leva, ako by si vedel, čo sa mu odohráva v hlave.... Ja tomu nerozumiem a pokladám to za domýšlanie si niečoho. Máme indície, prečo môžu zvieratá súcitiť, no nemáme indície, prečo by tak robiť nemohli.
Ja osobne súcitim, keď zabíjam sliepku, je mi jej ľúto a napriek tomu ju zabijem.. Už to ťaháš zbytočne dlho...


190.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 16:09 avatar
Boris, mimo tému... nesmieš ľutovať zviera, ktoré ideš zabiť. Ak ho ľutuješ, o to viac trpíš Ty i to zviera. Tak nejako to napísal Knut Hamsun /Požehnanie zeme/ 
To, že zvieratá dokážu súcítiť, bolo pozorované už mnohokrát... naposledy, čo prekvapilo aj vedcov, bol pozorovaný, i keď ojedinelý, "prejav súcitenia" u levov...
Súhlasí Boris


193.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:17 avatar
Aké falošné reči od Hamsuna. Kresťan by sa mal modliť aspoň za spásu duše toho zvieraťa, ktoré zavraždil. A mal vykonať spoveď, pri ktorej by sa vyspovedal z hriechu vraždy.


255.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 18:26 avatar
Lemmy, o čom tu melieš  ...čítal si ten román, mimochodom ocenený /určite kresťanmi, lebo tí vyskakujú temer z každého Tvojho príspevku, podobne ako tí "čerti z krabice" - otvoríš krabicu a vyskočí z nej čert, čítaš Lemmyho príspevok a vyskočí, či už to má, alebo nemá súvislosť, kresťan... / Nobelovku? ... alebo hociktoré dielo tohto autora?
 


194.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 16:18 avatar
Je domýšľaním tvrdiť, že zvieratá majú súcit s korisťou.


182.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:53 avatar
U zvierat je nezmysel hovoriť nielen o morálnosti ale aj o amorálnosti.
Bol by absurdný úlet keby nejaké zviera chceli súdiť zato, že zabilo človeka.


184.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:54 avatar
Napriek tomu to ľudia robia a rozsudok býva smrť.


192.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 16:17 avatar
Tu hovoríme o morálke zvierat rovnaký nezmysel je hovoriť aj o amorálnosti zvierat.


199.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:21 avatar
Poznáme napríklad mnohé zo sveta vlkov, žijúcich v úzkych spoločenstvách.
Tak je tolko príkladov, že tie tvory žijú v zmysle určitých pravidiel a to je morálka. Dôkaz o tom, že rozumejú, sú schopní sa naučiť správať sa podľa vzťahov. Moźno je problém v chápaní slova Morálka.

"Morálka je sústava regulátorov správania človeka vo všetkých sférach jeho spoločenského života".
Wiki.

a teraz sa na to pozrime takto

Morálka je sústava regulátorov správania zvieraťa vo všetkých sférach jeho spoločenského života.

Ako som písal o súžití vlkov, ak teda následujú určité regule svorky, tak sa bavíme o morálke. Ich, zvieracej, ale v každom prípade aj podľa našich princípov - morálky"


203.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:25 avatar
Morálka je to, ako sa správaš. Či ubližuješ druhým, alebo nie. Ako konáš v konkrétnej situácii. Keď tvojho priateľa takmer skoro napadol medveď, čo máš spraviť? Utečieš? Alebo sa pokúsiš odplašiť medveďa? Sám pritom riskuješ svoj život. Toto je morálka.
Súhlasí Boris


206.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:27 avatar
Iste, tak jednoduchšie vysvetlené...


188.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:04 avatar
U zvierat má zmysel hovoriť ako o morálnosti, tak o amorálnosti. Obe formy správania sú aj vo svete zvierat zaznamenané.


196.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 16:20 avatar
Bolo by absurdné súdiť zviera zato že zabilo človeka. Je domýšľaním že u zvierat je zaznamenaná morálka.


163.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 15:36 avatar
Nie, nesúhlasím, tá druhá skupina by sa správala na ich mieste rovnako. Vysvetlujem v 159


170.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:43 avatar
Ja zase vnímam veľkú podobnosť so správaním sa ľudí a teda sa potom môžeme baviť o tom, že ani ľudia nemajú morálku, keď ju nemajú zvieratá, podľa vás.


185.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 15:56 avatar
Hej, tú podobnosť vidím aj ja - ale to neznamená, že je to to isté.
Mám dojem, že je to niečo ako veriaci Bohu prisudzujú len dobro, nech spraví čo chce, a ak by to spravil človek, bolo by to zlo. Tak aj my z nejakého činu zvieraťa spravíme dobrý, aj ked príčina môže byť iná. Možno by bolo dobré stanoviť si podmienky, za ktorých môže ísť o morálny dôvod, ja neverím, že sa tie levy hanbili, že mučili tú levicu... ale empatiu zvieratá evidentne majú, len - to nie je morálka! Aj ked tá k tej morálke zrejme vedie...


187.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:00 avatar
To je už debata o morálke, ako takej Nadja. Inde som tu písal, že aj morálka sa dá stupňovať. Od základného pomáhania si pri prežívaní, až po dobrovoľné obetovanie svojho života za vyššie dobro.


174.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:45 avatar
163. to chce si prečítat pár publikácii od de Waala
Súhlasí Nadja


189.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 16:04 avatar
Rozmýšlala som, či tu spomenúť tie pokusy, ale ... neviem, či správanie zvierat je rovnaké v prírode, či nebolo nejak ovplyvnené človekom... alebo výsledky prizpôsobené tomu, čo chceli ľudia očakávať...

www.ted.com Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


197.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:20 avatar
Iste, zvieratá sú nám v mnohom podobné, pretože tiež pochádzame zo živočíšnej ríše.


148.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:21 avatar
143. lebo si retardovany čo my sme ako ludsky druh robili par storočí dozadu ? vypatlané . ked sa neandrtálci kludne zabijali navzájom kvoli potrave
Súhlasí Boris


149.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:23 avatar
Dobrý príklad Scarlet. A ešte dodám, že ak by prišiel významný kolaps, tak by sa mnoho ľudí tak správalo opať.


151.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:25 avatar
Hlupaňa pred pár stáročiami tu pobehovali neandertálci ? )


155.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 15:29 avatar
Nie, ale zameral si sa na nepodstatné.


160.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:34 avatar
Hlupaňa to napísala.
Dnešní ľudia sa zabíjajú ale to o ničom podstatnom nevypovedá.
Museli by sme si ujasniť kedy sa objavilo u človeka svedomie.


181.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:51 avatar
160. u teba sa doteraz neobjavilo


183.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:54 avatar
Ano si hlúpa


171.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 15:43 avatar
151. presne pred 49 tisîc rokmi. ale to uz boli ludia ludsky druh


175.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 15:46 avatar
Tak už nie pár stáročí ?


64.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:50 avatar
57. kazda spoločnost ma iné morálne normy . a kto si ty aby si určoval čo je uz správne a ço uz nie .


73.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:55 avatar
Každá spoločnosť má také morálne normy, ako je duchovne osvietená. Inak povedané, ako blbá, alebo múdra. Teda ako chápe seba, prostredie v ktorom žije a vzťahy medzi tým.
Čo ja určujem? Ja neurčujem nič, to určuje príroda sama.


82.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:02 avatar
73. však ty nevieš o morálke nič, sám si amorálny jedinec. najviac si berú do huby morálku , prave tí nemorálni


84.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:04 avatar
O svojej amorálnosti sa tu nebavím, už som ju spomenul vyššie, len tá tvoja nenávisť ťa nepustí zo slučky mno...  


86.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:07 avatar
84. nefandi si ale ja sa bavím, ved je téma o morálke . ja viem ze by si velmi rád ukazoval na tych "druhych "


91.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:09 avatar
Ukazujem na celok. Na výsledok konania celku.,


94.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:12 avatar
91. a kto tvorí celok ? nie náhodou jednotlivci ukazuj na najskor na seba . začni od seba


96.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:14 avatar
Ja niesom bohatý a ani o to nemám záujem, teda?


103.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:22 avatar
96. stači ked si necháš penazenku čo ti nepatrí čo taháš bohatych, odkedy je chudoba garancia morálky ?


107.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:25 avatar
Chudoba je neprídrodzený stav spôsobený bohatstvom.
Vžetky konflikty medzi ľuďmi zapríčinil ten, kto ako prvý zapichol do zeme kôl a vyhlásil: toto je moje!
Poznáš?


111.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:27 avatar
107. a tvoja amorálnost je zapríčinená čím ?


117.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:29 avatar
AJ to tu už bolo napísané. Ak ťa téma nezaujíma, chápem.


97.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:14 avatar
co robis pre druhych robis aj pre seba
Súhlasí Boris


67.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:52 avatar
doslovne a spojenim s duchom svatym ziskate navod


70.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:53 avatar
pocuvajte Borisa mudro pise


71.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:54 avatar
ale vase ego vam to nedovoli tak sa spojte s duchom svatym a budete jasne vediet co je spravne
Súhlasí Boris


136.
označiť príspevok

Pes124 muž
   6. 7. 2019, 14:50 avatar
Dobrá definícia. Úplne súhlasím. Porovnávanie sa so svetom zvierat nie je správne. Je treba sa však od nich niečo naučiť. Napr. obyčajná mačka loví, lebo chce prežiť. Určite nemá sklon k tomu, aby ulovila viac ako je jej potreba. My ľudia sa snažíme uloviť viac aj keď to nepotrebujeme.


138.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 14:52 avatar
Presne tak porovnávať so svetom zvierat je mimo mísu preto aj u zvierat nemožno hovoriť o morálke.


198.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 16:21 avatar
138. hokejis, máš to márne. Dnešné ľudstvo je presvedčené, že zvieratá majú osobnosť, individualitu a rastliny majú city. Proti tomu je ti úplne zbytočné bojovať.


205.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:26 avatar
Osobne to vnímam tak, že dnešné ľudstvo chápe na flóre a faune svoj vlastný vývoj.. V každom stupni vývoja je niečo, čo sme zdedili. To znamená, že rastliny majú základ nervového systému a áno, preukázateľne reagujú na bolesť napríklad a zvieratá, teda tie neskoršie vetvy, cicavce preukazujú v skutku základy inteligentnej bytosti, dokonca niektorí tvrdia, ze delfín je zrovnateľne inteligentný, ako človeka, dávajú si medzi sebou jedinečné mená, to je odpozorované, opakovane, dokázané a podľa mna to je dôkaz hodne vysokého sebauvedomenia.


209.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:29 avatar
Boris: dnešné ľudstvo chápe na flóre a faune svoj vlastný vývoj.

Opäť tvoja utópia. A čo je na tom zlé? Ľudia sú nútení jesť zeleninu a ovocie, inak vyhynú. Tvoje pletky sú o ničom, nemajú význam v diskusii.


210.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:29 avatar
Nejako si mimo Lemmy.


213.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:32 avatar
Boris, nie som mimo. Mimo si ty táraním nezmyslov.


215.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:34 avatar
"dnešné ľudstvo chápe na flóre a faune svoj vlastný vývoj."

"A čo je na tom zlé?"

Absolútne nič, Lemmy, to si si opať raz len niečo domyslel.


207.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 16:28 avatar
era dokonca rastliny majú city ?
Súhlasí -era-


211.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:31 avatar
Áno, vedcom sa už podarilo zistiť, že rastliny majú tzv. nervovú sústavu, a teda, cítia bolesť. Majú city, aj keď vo fáze vegetatívneho vývoja. Ale vedia rozpoznať, že im hrozí nebezpečenstvo.


233.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 16:58 avatar
Rastliny majú nervovú sústavu ? To bolo v Roháči ?
Cítia bolesť ? Ešteže tieto výplody sú mimo realitu a rastliny nemusia naozaj trpieť bolesťou.


235.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 17:00 avatar
To nie je žart. Ide o vedecký fakt, ktorý si ochotný kvôli vlastnej ideológii ignorovať.


238.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 17:02 avatar
Je fakt, že rastliny nemajú nervovú sústavu.


239.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 17:05 avatar
Je fakt, že rastliny majú nervovú sústavu, len hokejis o nej nevie.


242.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 17:09 avatar
Nie je to vedecký fakt, je to len tvoja viera


244.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 17:11 avatar
Spomenul som vedeckú štúdiu, ale nestojíš m i za to, aby som strácal čas vyhľadávaním detailov.


245.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 17:12 avatar
Neexistuje vedecký dôkaz o nervovej sústave rastlín


247.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 17:25 avatar
Zaujímavosťou je, že v rastlinnej ríši sa pojem neurón nepoužíva, hoci slovo pochádza zo starej gréčtiny a znamená rastlinné vlákno. Rastliny nemajú vyvinuté špecializované nervové bunky s axónmi, ale podobne ako živočíchy využívajú elektrickú signalizáciu na veľké vzdialenosti. Aj rastliny spracúvajú informácie. Preto majú vyvinuté bunkové pletivá typu neuronálnych pletív. Tento neuronálny systém im umožňuje integráciu buniek a orgánov do jednotného fyziologického celku, ktorý veľmi účinne vníma podnety z prostredia. Senzorické informácie si ukladá, integruje navzájom a zmysluplne ich využíva s cieľom, aby sa rastlina ako nepohyblivý organizmus prispôsobila ustavične sa meniacim podmienkam prostredia.

vedanadosah.cvtisr.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí J.Tull


248.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 17:26 avatar
Napríklad hmyzožravé raslinky, tam tie reakcie sú badateľné okamžite
Súhlasí Kasafran, J.Tull


250.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 17:53 avatar
245. hokejis - podľa mňa sa tento postoj dá vysvetliť z pojmov duchovnej vety - a ty by si tomu, čo napíšem, mohol rozumieť: Myslím, že ľudia už dnes, či chcú, alebo nie, začínajú vnímať niečo z najbližšieho duchovného sveta - sveta astrálneho. V ňom totiž spočíva jednak "ja" zvierat a jednak "astrálne telo" rastlín. Ale kedže normálny materialista uznáva iba jeden svet, svet zmyslový, tak musí aj cítenie rastlín aj pamäť zvierat chápať ako vyskytujúce sa v hmotne-zmyslovom svete.

S tým by ale súviselo aj, že u minerálov by sa mal začať vnímať život: rast, rozmnožovanie...


251.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 18:03 avatar
si si isty ze astral je duchovny?250


252.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 18:17 avatar
251. Určite nie je fyzicko-zmyslový.


253.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 18:21 avatar
to ale neznamena ze je astral duchovny alebo nie ,
co ak je to len ciastocna duchovna forma ,,
Súhlasí -era-


254.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 18:23 avatar
Dobre, tak akú mu dáme nálepku?


256.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 18:29 avatar
napriklad forma zivota ktora nieje preskúmana a overena na 100 %


257.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 18:34 avatar
256. "forma života"? To by iba miatlo podstatu. To by kľudne mohlo naznačovať, že to patrí k zmyslovému svetu.


258.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 18:38 avatar
co je to zmyslovy svet ,,,


259.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 18:49 avatar
258. Svet vnímateľný zrakom, sluchom, čuchom, chuťou, hmatom.


260.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 18:51 avatar
a v duchovnom mas to iste len v inej forme


266.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:08 avatar
djjaro, rozdiel je ten, že v tom duchovnom, empirické pozorovania nie sú až tak dôležité, oveľa väčší dôraz sa kladie na to, čo hovorí subjektívny rozum, nakoľko je pozorované v súlade s našim vnútrom... a nie sú tak dôležité ani overovania opakovanými objektívnymi pozorovaniami, pokusmi, experimentmi ... ako je to v prvom prípade...
 


270.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 19:18 avatar
tull, to je v poriadku
len co ak ten subjektivny rozum prijme nieco take ake je v duchovnej forme aj napriek tomu ze napriklad strom je obycajne zeleny a v duchovnej forme je inej farby ,,,


272.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:46 avatar
djjaro, "to je v poriadku"... "v neporiadku je", ak túto subjektívnosť považuje za objektívnu pravdu pre všetkých, akúsi "vyššiu duchovnú pravdu", ktorá ostatní neprijímajú, lebo sú leniví, majú nedostatočné poznanie, predsudky... a pod.
 


273.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 19:57 avatar
podla toho o aku pravdu ide


274.
označiť príspevok

djjaro muž
   6. 7. 2019, 20:03 avatar
ziskat objektivnu pravdu zo vsetkych oblasti skumania a dat ju dokopy je velmi tazke ,
a aj keby sa podarilo ,,,, urcite by to nebol koniec hladania ale dalsi zaciatok novej epizody ,,,
podla pravdy ,tej objektivnej,
ktora by urcovala dalsie pravdy,


275.
označiť príspevok

J.Tull
   7. 7. 2019, 10:41 avatar
djjaro, ziskat objektivnu pravdu zo vsetkych oblasti skumania a dat ju dokopy je pre jedinca nemožné; nie však pre ľudstvo, pričom nie je isté, či ju vôbec dosiahne... zatiaľ je len ideálom...
Pravda sa neurčuje inou pravdou, v tom v čom si neprotirečia, môžu byť pravdivými obe...
 
Súhlasí Kasafran


277.
označiť príspevok

djjaro muž
   8. 7. 2019, 18:45 avatar
to by ale znamenalo ze pravda nieje absolútna ,,,tull


278.
označiť príspevok

djjaro muž
   8. 7. 2019, 18:55 avatar
no a tym padom by to tiez znamenalo ze pravda je program alebo nastroj umoznujuci ziskavanie poznania niecoho comu hovorime mudrost,
aleneste to neni ono,


280.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 7. 2019, 10:31 avatar
djjaro, pravda nie je žiadny program... pravda je výpoveď o skutočnosti... múdrosť je inom... v súvislosti s pravdou možno povedať, že múdrosť je pochybovať a klásť otázky...
 


279.
označiť príspevok

J.Tull
   9. 7. 2019, 10:28 avatar
djjaro, pravda je absolútna ako ideál, ktorý sa snaží ľudstvo dosiahnuť...
 


281.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 19:00 avatar
Ludstvo?
Podla toho o aku pravdu ide,,,


282.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 19:20 avatar
a to by sa museli vsetci s nou stotoznit aby bola idealom,,,


283.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 19:22 avatar
A to od takzvanych debilov az po takzvanych mudrcov,
pokial to tak nebude tak nemoze byt idealom ludstva ,len idealom jednotlivca ,,,


284.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 19:43 avatar
Aj jednotlivé skupiny majú svoje ideály, ideály ľudstva sú také neurčité, ako dobro pre všetkých, a pod...


285.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 19:51 avatar
takze niet idealu ktory by sa dal nazvat absolutnou pr@vdou?


286.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 19:53 avatar
Čo chceš vo vesmíre považovať za absolútne, keď ani nevieme, aký je vesmír. Poznáme len maličký výsek z neho.


291.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:05 avatar
Myslíš ze ked budete poznat cely vesmír tak poznáte absolútnu pravdu?


371.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:45 avatar
djjaro, možné to je...
 


287.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:01 avatar
Myslím, že ideály a absolútna pravda nie sú totožné. Ideály sú niečo vysnívané a záležia len na ľuďoch, ako si ich určia. Absolútna pravda musí byť nezávislá na ničom...


288.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:03 avatar
Vo vesmíre takú nezávislosť nenájdeš. Častice, gravitácia, to všetko na sebe nejako závisí, hoci len nepatrne, alebo príliš krátko.


290.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:05 avatar
Tak teda potom je absolútnou pravdou to, že všetko na niečom závisí...


298.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:10 avatar
A co ak nezávisí,


301.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:13 avatar
Napríklad čo?


311.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:22 avatar
napriklad ci si na niekom alebo niecom zavislá


313.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:23 avatar
Ja samozrejme, na SPUSTE VECí... na vzduchu, vode, jedle...


315.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:26 avatar
A okrem tych vecí nacom si najviac


332.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:39 avatar
Nestačí to?
... Na mojich blízkych, na gravitácii, slnku... df-ku občas  


335.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:42 avatar
A na pravde?
teda aj tej absolutnej,,,,


338.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:44 avatar
Uvedom si, že pravda je ľudský opis niečoho, čo je vo vesmíre. Nejakej skutočnosti. Čo myslím pod pojmom absolútna pravda? Aká to má byť?


346.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:50 avatar
ze nie kazdy ju hlada,,,,
Súhlasí J.Tull


373.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:57 avatar
djjaro, samozrejme, že nie každý ju hľadá... jednotlivci hľadajú, ak hľadajú, jednotlivé pravdy v oblastiach, ktorým najlepšie rozumejú a predovšetkým nachádzajú v tomto hľadaní vlastné "potešenie" - našli v ňom "pozitívum", obľubu...
 


340.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:45 avatar
Neviem. Nepoznám ju, tak asi nie, niesom na nej závislá.


344.
označiť príspevok

djjaro muž
   9. 7. 2019, 20:48 avatar
dik za odpoved, nadja
Súhlasí Nadja


310.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:22 avatar
Nestačí položiť otázku. Dôležitá je odpoveď.


372.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:50 avatar
Nadja, samozrejme, "že ideály a absolútna pravda nie sú totožné". Absolútna pravda nezávislá na ničom, pravda, ktorá opisuje skutočnosť, objektívne sa zhoduje s ňou vo všetkých stránkach, je ideál medzi inými ľudskými ideálmi...
 


370.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:44 avatar
djjaro, "od takzvanych debilov az po takzvanych mudrcov" sa predsa všetci môžu zhodnúť na tom, že ideálna pravda existuje... iná otázka je, ktorá pravda to je... na rozdiel od tých, ktorí sa za mudrcov považujú, "skutočný mudrci" unisono tvrdia, že sme ju zatiaľ nenašli ...
 


369.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:39 avatar
djjaro, prečo by sme sa mali všetci stotožniť?... ideálom nie je konkrétna pravda...
 


368.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 10:35 avatar
djjaro, o absolútnu, Pravdu, ktorá dokáže opísať všetku skutočnosť - makro svet mikro, svet prírody, človeka... včítane jeho duchovných stránok... pričom nie je v rozpore ani s jedným zo svojich tvrdení...
Napríklad Rab - 1/2 Rgab = Tab  veľmi dobre a pravdivo, opisuje náš "viditeľný" vesmír, ale je v rozpore s niektorými tvrdeniami kvantovej fyziky, ktorá tiež veľmi dobre a pravdivo opisuje mikrosvet, pričom je ľahko predstaviteľné, že odstránením týchto rozporov, ako aj poznaním právd v iných oblastiach skutočnosti, dospejeme k poznaniu aj o "duchovne", k poznaniu absolútnej pravdy... človek, ako jednotlivec však toho schopný nie je a nebude ani schopný pochopiť v detailoch ...
 


374.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 12:14 avatar
Z toho mne vychadza ze nic nieje iste , či?


375.
označiť príspevok

J.Tull
   10. 7. 2019, 12:32 avatar
djjaro, neviem ako Ti také niečo mohlo z príspevku vyjsť...
Osobne si myslím, že jedinou istotou je, že žiadna istota nie je a ani to nieje isté... 

Ale to je môj "problém"... z "368" uvedené ešte nemusí vyplývať... v prípade spomínaných teórií sú predsa pravdivé, "isté" obe, len naše poznania zatiaľ nie je dostatočné k tomu, aby sme dokázali byť "podrobnejší", detailnejší ... ale je tu veľká pravdepodobnosť, nádej, že podrobnejším vedením, nájdeme opis, ktorý obe teórie zladí...
 


376.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:18 avatar
mozno sme leniví v myslení,


377.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:20 avatar
Leniví v myslení sú len debili


378.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 20:20 avatar
Čiže pohoďáci.


379.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:23 avatar
Nijé, šľachetní "humanisti"


380.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 20:25 avatar
Humanisti sú šľachetní v tom zmysle, že nekonajú ako chuligáni Kalmus, alebo náckovia či fašisti.


381.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:25 avatar
Humanista Lemmy osočuje chudáka Kasafrana


385.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 20:29 avatar
Kasafran isto nie je chudák. Je to aktívny človek, ktorý ohovára ľudí všelijakými nadávkami ako sionista, USIzrael, Mosad, agent CIA, sionfašista… proti takým ľuďom netreba byť zhovievavý, že je to chudák. Nie je to chudák!!! Je to podlý a zákerný eštebák, ktorému tak vymyli mozog, že dodnes sa z toho nespamätal, a to z neho nerobí chudáka. On vedome šíri zákerné klamstvá, je to je jeho pracovná metóda.


386.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:32 avatar
Lemmy isto nie je šľachetný, keď musí nadávať ľuďom do krýs


382.
označiť príspevok

Lemmy muž
   10. 7. 2019, 20:27 avatar
Humanisti sú šľachetní, lebo upozorňujú na nešváry v spoločnosti. A ponúkajú riešenie: Kalmus nemá čo robiť na Pohode. Ak je tam s vôľou organizátorov, potom pre šľachetných humanistov nie je určená Pohoda. Nech sa tam vyšalia chuligáni a vagabundi Kalmusovho rangu.


383.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:27 avatar
To by som netvrdil ze len debili


384.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:28 avatar
No my, vychcanci nemáme problém s myslením


387.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:33 avatar
ty si vyhnanec?
odkial ta vyhnali


388.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:34 avatar
Nie vyhnanec ale vychcanec


389.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:36 avatar
a si v tom dobry?


390.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:38 avatar
Lepšieho odomňa nieto


391.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:41 avatar
niesom si isty


392.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:47 avatar
Pochybuješ, lebo si človek malej viery


393.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:48 avatar
ja neverím v boha


394.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   10. 7. 2019, 20:51 avatar
A neveríš ani tomu čo tu píšem


395.
označiť príspevok

djjaro muž
   10. 7. 2019, 20:55 avatar
dôvod si mi nedal ci verit ci neverit


262.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:01 avatar
-era-, zabudol si na myslenie, ktoré vychádza z pozorovaní nielen zmyslami, ale aj pozorovaní, pričom dôležitá je pri nich objektívnosť, neustála stále presnejšia opakovateľnosť "nástrojmi, ktoré sú predĺžením našich zmyslov" a nie v poslednom rade i z množstva pokusov, experimentov, ako aj matematika...
Súhlasí djjaro


264.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 19:06 avatar
262. Tull - na nič som nezabudol.
Súhlasí djjaro


261.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 18:55 avatar
-era-, čo urobíme s dôkazom o neuronálnom systéme rastlín...? Ignorujeme, prípadne budeme rozvíjať účelové špekulácie, aby zapasoval do nášho videnia sveta... 
 


263.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 19:05 avatar
261 Tull - čo s ním urobíte, na to som tiež zvedavý. Potom daj vedieť.


267.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:13 avatar
-era-, my?  ... neviem koho tým myslíš, vyjadril som sa obrazne, mal som na mysli tak veriacich v astrál, ako aj "naturalistov", ktorým objav neuronálneho systému rastlín viac pasuje do karát ...
 


269.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 19:16 avatar
Ty patríš k veriacim v astrál a k naturalistom? Hmm, dobré


271.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:38 avatar
-era-, nepatrím... v "261" som sa vyjadroval obrazne - s vedomím, že to o mne vieš, vieš, že nepatrím k ani jedne tejto skupine...  


265.
označiť príspevok

hokejis muž
   6. 7. 2019, 19:08 avatar
Ľudia veria vo všeličo niektorí že rastliny cítia bolesť
Súhlasí J.Tull


268.
označiť príspevok

J.Tull
   6. 7. 2019, 19:16 avatar
hokejis, najmä "nematerialisti, tí, čo veria v "duchovno, ako existujúce samé osobe"... 


249.
označiť príspevok

Kasafran
   6. 7. 2019, 17:34 avatar
(242) Hokejis,
"Pozor, rastliny aj cítia. A poznajú bolesť" - tvrdí to František Baluška v rozhovore zaznamenanom Vladimírom Jancurom (Správy Pravdadňa 27. augusta 2011)!

"Rastliny majú pamäť a inteligenciu. Pri spoločnom vývoji so živočíchmi nie sú pasívnymi obeťami, ale skôr aktívnymi partnermi, niekedy dokonca dominantnými."
Tvrdí to rastlinný neurobiológ František Baluška, profesor na Bonnskej univerzite i na bratislavskej Univerzite Komenského zároveň, jeden z hlavných protagonistov novej vednej disciplíny...


237.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 17:02 avatar


212.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 16:31 avatar
Jasné, rastliny cítia. To si nevedel?
Súhlasí Lemmy


214.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 16:34 avatar
Možno postupne zakážeme kosiť pšenicu, aby sme jej úbohej nespôsobovali stres...


217.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:35 avatar
Nemyslím si, že z toho poznatku plynie takýto postoj.


218.
označiť príspevok

-era- muž
   6. 7. 2019, 16:36 avatar
217. Zatiaľ ešte neplynie...


220.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 16:40 avatar
Môže začať plynúť vtedy, keď sa budeme vedieť živiť inak... tabletkami...


221.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   6. 7. 2019, 16:40 avatar
Amarouny


246.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 17:19 avatar
Hlúposti táraš, nakoľko ignoruješ potravinový reťazec.


33.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:09 avatar
autor tejto témy nie je vysoko materiálne situovany a pritom je nemorálny okrem toho ze nie je lepší priklad pre morálne správanie ako dodrzovat 10 prikázaní


34.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:16 avatar
Autorka tohoto príspevku je nevedomá, jedná v nenávisti.  
10 prikázaní je zhrnutie náuky o morálke v danom čase ľudskej spoločnosti..
Súhlasí Linda


56.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:43 avatar
34. no ja by som povedala ze sú nadčasové zatial nikto nič lepšie nevymyslel v tej tvojej nenávistnej hlavičke moc nerozmyšlaš


59.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:45 avatar
S nadčasovosťou súhlasím. To však nepopiera fakt, že vznikli v danej dobe, ktorá mnohé chápala ešte cez zosobneného boha.


62.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:48 avatar
59. a čo teraz kedy vznikli , to čo je za trapnu vyhovorku .


68.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:52 avatar
A nič. Len, že vznikli v tej danej dobe a znejú v súlade s vtedajším chápaním sveta. Dnes by zneli zrejme trošku inač, nech by aj niesli to isté posolstvo.


74.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:56 avatar
68. hlavná vec ze ty si ten kto stále vytahuje antickú morálku LOL . a ako by zneli, morálka robotov a androidov ? Rkc regulerne pridáva nove prikázania , napr o ekológii. ale to nič nemeni ze tychto 10 prikázani je jednoducho nepriestrelnych


76.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 13:58 avatar
a preco asi vies?


88.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:07 avatar
no lebo boli inspirovane duchom svatym


83.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:02 avatar
V mnohom, čo objavili vedci ešte v antických dobách napríklad sa nič nezmenilo, je na tom niečo zlé?
Súhlasí PartOFgod


106.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:24 avatar
83. tak čo pindáš na 10 prikázani. zas nemáš čím argumentovat ?


109.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:25 avatar
Ja som nikde na 10 prikázaní nepindal. Ty tu pindáš jednostaj na mňa       


58.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:44 avatar
Lindaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa     

Ahoj  
Súhlasí Linda


61.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 13:46 avatar
58. konečne ti niekto dal súhlas . to bude isto niekto vysoko inteligentny . ach tie komplexy


65.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 13:50 avatar
Ach tá závisť   
Ja sa neteším súhlasu, ale že vidím, že tu bola, je a teda sa jej asi aj vodí dobre.
Súhlasí Linda


78.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:00 avatar
65. ved tu bola aj minule ked si bol prihláseny , šedy zákal ?


81.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:01 avatar
Zrejme som sa neštandardne vadil s tebou, fúria...


90.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:08 avatar
81. zrejme si mal zase hysáky z osvietého  


92.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:09 avatar
Ten skôr zabáva.  


79.
označiť príspevok

Linda žena
   6. 7. 2019, 14:00 avatar
vodí sa mi dobre   a zas niekedy -dopísania  
Súhlasí Boris


85.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:04 avatar
Ukáž sa častejšie Linda, ahoj  


75.
označiť príspevok

Linda žena
   6. 7. 2019, 13:57 avatar
Ahoj Boris   rada ťa vidím a aj čítam
Súhlasí Boris


80.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:00 avatar
Ahoj Linduš, ako sa máš?  
Už sem dlho nechodíš, čo aj chápem  


98.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 14:16 avatar
óó Mojka, je morálne sa vykašlať na ľudí, ktorí ťa majú radi?  


99.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:17 avatar
Máš ľudí za svojich osobných zabávačov Nadja?


100.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 14:19 avatar
Samozrejme ako inak?


101.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:19 avatar
Hrozné..  


102.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 14:20 avatar
No ja neviem, ako si na totok prišiel, ale ok, už mizim :!


105.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:23 avatar
"óó Mojka, je morálne sa vykašlať na ľudí, ktorí ťa majú radi?"

Na základe tvojej poznámky Nadja.
AK máš niekoho rada, jedných z najvaČších dôkazov toho je, ak sa ho dokážeš vzdať, ak sa on tak rozhodne.
Trvať na svojom, je skôr sebecké.


108.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 14:25 avatar
Ved to bola regulérna otázka do diskuzie  , na čom som ja trvala kde?
Súhlasí Scarletta


110.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:26 avatar
Bola to regulérne hlúpa otázka Nadja a ty vieš dobre, čo si ňou sledovala..  


112.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 14:27 avatar
Vieš čo, trhni si nohou
Súhlasí Scarletta


114.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:28 avatar
„Morálka národa a charakter ľudí sa podobajú zubom. Čím sú skazenejšie, tým viac to bolí, keď sa ich niekto dotkne.“


115.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:29 avatar
114. tak sa doktneme tvojej


118.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:30 avatar
Nech sa ti páči. Dotýkaj sa  


121.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:33 avatar
118. tvoja amorálnost je zapríčinená çím . zlou vychovou, zlymi vlastnostami ?


124.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:36 avatar
Zlé vlastnosti sú zapríčinené zlou výchovou  
Zlá vychova sa vníma obyčajne cez rodičov, ale nieje to celkom tak, aj ich niekto vychovaval a takto by sme mohli ísť až k prvotnému hriechu.
Platón povedal, že viac, ako rodina, vychovava dieťa obec a s tým plne súhlasím.- čo sa stotožnuje aj s naším "Ryba smrdí od hlavy".


126.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:38 avatar
124. ale prečo si ty konkretne amorálny človek . nevieš ?


127.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:39 avatar
Pre to isté, prečo je amorálny zbytok spoločnosti, v ktorej žijem. Veď som to napísal v 124.
Lebo amorálnosť sa v nej pokladá za štandard.


129.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:41 avatar
127. prečo by mal byt zbytok amorálny. lebo si to ty povedal ?


130.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:43 avatar
preto lebo to tak je


132.
označiť príspevok

Scarletta žena
   6. 7. 2019, 14:44 avatar
130. ty sa chod dat vyšetritujeté


134.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:46 avatar
bol som mal som podozrenie ze som neni v poriadku zistili ze som o. k a mam prijat fakt ze jebe ludom vsade dookola
Súhlasí Boris


135.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 14:48 avatar
Lebo tak vyzerá náš svet.


200.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:22 avatar
Boris, u teba je problém v tom, že za zvyšok spoločnosti považuješ zopár ľudí zo svojho okolia, ktorí sú amorálni. Avšak spoločnosť ako celok nie je amorálna.


202.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:23 avatar
Príšiel kázať ten, ktorému je klamtvo blízke..


204.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:26 avatar
Cituj ma, kedy som klamal, aby si neostal na ocot.


208.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:28 avatar
Toľko času nemám.


128.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 14:40 avatar
presne tak dieta je obrazom svojich rodicov ale netreba zufat ked sme mali debilnych rodicov k tomu aby sme sa zbavili vsetkeho zlaho co sme od rodicov pochytili sluzi metodaRus


191.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:14 avatar
Naďi, zaujímavý poznatok zo sveta cicavcov je, že na rozdiel od plazov sa cicavce starajú o svoje mladé do určitého času, dokedy sú mladé bezbranné, slabé, neskúsené. U plazov toto neplatí, mladé sú od vyliahnutia odkázané samé na seba.
To je zaujímavá skutočnosť vo svete vývoja života, o ktorej som síce vedel už dávnejśie, ale len nie tak dávno som si uvedomil podstatne hlbšie, čo to znamená. Už tu, pri staraní sa o mladé vzniká cit, súcit, lebo to mladé od počiatku chápe, aké je dobré, keď sa niekto o teba stará. To dáva úplne nový rozmer rozvíjaniu mysle, ak teda pripúšťame, že aj zviera ju má, nech aj podstatne jednoduchšiu. No a to isté samozrejme vidíme u človeka. Ak dieťa v mladosti, vo vývoji, keď je bezbranné, slabé, neskúsené nedostane pomoc, ako sa patrí, tak z takých detí, ak prežijú bývajú násilníci, nejakým spôsobom narušení jedinci, ktorí nemajú vyvinutú práve empatiu, súcit.
Veľmi by ma zaujímalo, čo vyvolalo takúto radikálnu zmenu v evolúcii života.


195.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:19 avatar
Aj plazy sa starajú, len ty to nevieš.


201.
označiť príspevok

Boris muž
   6. 7. 2019, 16:22 avatar
Môžu byť výnimky, nejaké medzistupne. Pravidlo je však také, že sa nestarajú.


219.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:39 avatar
boris mas kazdopadne moj obdiv kolko casu energie a pozornosti dokazes venovat psychologickym upirom


223.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:40 avatar
to su odpojene kreatury ktorym nevysvetlis nic nie su schopny to spracovat


225.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:43 avatar
to ako keby si chcel od pocitaca ktory nie je pripojeny na siet najnovsie informacie


224.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 16:41 avatar
Partík, ved normálne diskutujeme, a k tomu potrebuješ názory odlišné od svojich... nie?


227.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:53 avatar
ale ste na konci evolucnej etapy a nepohnete sa dalej pokial sa nespojite s energiou ktora vas vytvorila a je zdrojom vsetkeho poznania


228.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:55 avatar
Problém v tvojej viere spočíva v tom, že to môže s evolučným vývojom trvať ešte ďalšie milióny rokov.


231.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:56 avatar
viera bol evolucny krok ktory nahradilo ciste poznanie


229.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:55 avatar
zaujimave je ze o duchu svatom vedia vsetky nabozenstva ale ziadne neuci ako sa s nim spojit. a ked vam poviem ze je to mozne a jednoduche nikto sa nepyta ako. to je pre mna non sens


230.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   6. 7. 2019, 16:56 avatar
Považujeme to za drísty


232.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 16:57 avatar
cize chory posudzuju nieco skorej ako to vyskusaju to je uplne nepochopitelne


240.
označiť príspevok

EnaXnaY muž
   6. 7. 2019, 17:05 avatar
Ja si napríklad vážim to ticho čo mám v hlave, nepotrebujem tam mať nasáčkovaného nejakého pochybného ducha


241.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 17:07 avatar
Ani toho nasačkovaného, ktorým sa tu denne chváliš, že si boh?


243.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 17:10 avatar
ticho promlouva


234.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:58 avatar
Nikto o duchu svätom nevedel, kým sa tam neobjavil nejakým kresťan, ktorý o tom hovoril.


236.
označiť príspevok

PartOFgod muž
   6. 7. 2019, 17:00 avatar
o duchu svatom hovorili a boli nim inspirovane vsetky velke inkarnacie a zakladatelia svatovych nabozenstiev 11 apostoli velke osobnosti vedy a umenia


222.
označiť príspevok

Lemmy muž
   6. 7. 2019, 16:40 avatar
Boris, to je tvoj omyl.


216.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 16:35 avatar
Krokodíle sa starajú, napríklad, ale... keď toho veľmi veľa o zvieratách nevieme, ved aj o tých krokodíloch sa donedávna verilo, že žerú svojich maličkých, a to preto, lebo po vyliahnutí ho mamka odnáša v tlame k vode... aj korytnačky bránia, vlastne aj mravce nosia kukly von na slniečko a potom späť a td... súhlasím, že život je fantastický, čo vie všetko "vymyslieť"... čo myslíš, kam by toto mohlo smerovať ďalej? Nevieme vôbec asi prísť na nejaký takýto fenomenálny zvrat v budúcnosti? Zárodky by tu ale mali už byť, tak ako v minulosti vždy predznamenávali zmenu...
Súhlasí Lemmy, Boris


226.
označiť príspevok

Nadja žena
   6. 7. 2019, 16:44 avatar
Ale asi len my, ľudia, a tým sa líšime od zvierat, vieme sa starať o iné zvieratká, ktoré nám ani neprinášajú úžitok, ja mám napríklad v ladničke kosti pre cudzích psíčkov...  
Súhlasí Lemmy


276.
označiť príspevok

Boris muž
   7. 7. 2019, 13:08 avatar
Práve u cicavcov sa stáva, že vychovajú aj iné druhy mláďat. Ako som písal vyššie, v prírode je vidieť vývoj ako telesný, tak duchovný. Plazy niesu až také spoločenské tvory, ako cicavce, nepreukazujú tak emócie, ako cicavce. U psa napríklad vieš už čítať z mimiky tváre jeho pocity, či sa teší, či je smutný, lebo sú rovnaké, ako u človeka.


293.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:06 avatar
B: Práve u cicavcov sa stáva, že vychovajú aj iné druhy mláďat.

Ja ako cicavec vychovávam tiež iné druhy. Mám 2 psov a 3 mačky. forum.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

Majú sa možno lepšie ako ty, lebo sa vôbec nesťažujú na súčasný režim. Ani Nadjina poznámka v 226. ich netankuje. 


289.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:04 avatar
Veď si ich mohla vyniesť na dvor. Iste by sa našli nejaké psíky, ktoré by sa potešili.


292.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:06 avatar
No to by to pekne vyzeralo, keby všetci hádzali kosti okolo domu  
Súhlasí Lemmy


294.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:07 avatar
Všetci nie sú zábudlivci.


296.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:08 avatar
Ale ja nie som zábudlivec... to iní...
Súhlasí Lemmy


299.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:10 avatar
Máš pravdu. Iní. 
Súhlasí Nadja


295.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:08 avatar
Práska mi bránica vo švíkoch.  


297.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:09 avatar
Zase ? Dnes budeš dolámaný jak čínska hračka.    
Súhlasí Lemmy


300.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:12 avatar
to sú tie švíky, nie bránica...


302.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:13 avatar
A čo ak je to pravý opak ?


303.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:14 avatar
Akože švíky... narážajú do seba?
Súhlasí Lemmy


304.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:16 avatar
Sú celé bez seba, je im to potreba ?


305.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:18 avatar
Je to ich záluba, nič viac im netreba...


307.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:19 avatar
Trepať do seba ? Viac je to ich záľuba ?


319.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:29 avatar
Keď sa v tom nevyznám, nie som chirurg.

Pozri: Mémcyklopédia #1: Neviem sa k tomu vyjadriť, lebo nie som historik

fici.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
Súhlasí Nadja


306.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:18 avatar
Vlastne len Kotleba..


308.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:19 avatar
Kotleba na hrad !!!!!!!!!!!!


309.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:21 avatar
Už si dosť nakrad?


312.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:22 avatar
Ja nekradnem, ja si len požičiavam !!!


314.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:25 avatar
Nerob tu galibu, ja myslím Kotlebu!


316.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:26 avatar
Kiska nakradol sto krát viac ako ujo Kotleba !!!!!!!!!!


317.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:28 avatar
Takže priznávaš, že kotleba
kradol aj to, čo mu netreba?


318.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:28 avatar
To neviem, ty si jeho milenka , či ?


323.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:31 avatar
Možno si chcel tiež požičať
aby mohol viacej mať...
Nech je to aj 100x menej ako Kiska
Všeličo mu vie dokázať SiSka
a bude toho viac ako plná miska...


324.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:32 avatar
Drístaš ako spitý Kiska.


328.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:33 avatar
Nadja, poézia sa nedá na súde použiť.

požičať
mať

Kiska
SISka
miska


329.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:35 avatar
Skúšal to už niekto? ... a sudcom si, že to vieš posúdiť?  


330.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:36 avatar
Jedine pri plnom sude.  
Súhlasí Lemmy


331.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:39 avatar
Jedine pri plnom sude s pušným prachom.  


334.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:40 avatar
Presne na to som myslela, ale nechcela som Cumlikovi kaziť radosť  


336.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:42 avatar
Môžem mu napísať čo chcem, a nikdy mu nepokazím radosť. Už som si to overil v praxi.


339.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:44 avatar
Tak mne sa občas podarí, s Kotlebom som ho zabrzdila  
Súhlasí Lemmy


342.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:47 avatar
Lebo Kotleba je jeho ujo, a on je citlivý, keď sa na DF.sk hovorí o jeho príbuzných.


349.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:51 avatar
Tak ale to sa dá pochopiť, lebo vrana k vrane...


356.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:57 avatar
Minule som pozoroval vrany, a nesadali si k sebe. Bili sa o kúsky potravy ako dravce.


357.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:00 avatar
Najprv si museli k sebe sadnúť, až potom sa začali biť


360.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:03 avatar
Kdeže, nemohli si sadnúť, neboli tam žiadne stoličky.


363.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:04 avatar
Vtáky jedni rozmaznané, nestačia im kresla...
Súhlasí Lemmy


358.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:02 avatar
Dnes už neplatí, že vrana k vrane, ale človek ku človeku sadá. Išiel som vlakom, a človek si tam ku človeku sadal. Potom prišiel jeden cestujúci, a povedal, že sedím na jeho mieste. Tak som išiel sadnúť inde. A tam na ďalšej stanici zasa cestujúca, že sedím na jej mieste. Už mi to liezlo na nervy.


361.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:03 avatar
Mal by si radšej lietať lietadlom...


364.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:05 avatar
Keď Fico zariadi lietanie zadarmo, nebudem proti.


366.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:06 avatar
Jáj ty jazdíš vlakmi zadarmo, a ešte frfleš?


367.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:07 avatar
Keby som zaplatil 1 € za miestenku, mal by som výčitky svedomia.


333.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:40 avatar
Jedine pri plnom sude s tokajským vínkom. 


337.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:43 avatar
Ale aspoň trojputňovým


341.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:46 avatar
Trojpuťový je aký? Že ideš naraz tri púte? Alebo si chcela napísať trojplťový? Že sa naraz prevážať na troch pltiach na Dunajci?


345.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:48 avatar
Súhlasí Lemmy


348.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:50 avatar
Môže byť. Ale prever si u agenta spravodajcu PartOFgoda, či nie sú zapletení do nekalej činnosti. Už tu spomenul menovite VITTIS Pezinok. Ale tí nemajú s Tokajom asi nič spoločné, takže nehrozí.


351.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:52 avatar
Čo ma do ich činnosti, ak vyrobia dobré vínko?


355.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:56 avatar
Autor nie je dôležitý, ale dávnejšie písal, že olivový olej z Talianska je tovar z rúk mafie. Oni si tak perú peniaze z predaja drog alebo prostitúcie, vrážd… jednoducho, kúpou ich oleja podporuješ zločin, mafiu. Ale keď som v obchode, ako mám vedieť, ktorý olej je od mafie?


359.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:02 avatar
Vidíš, nevieš
tak to nerieš


362.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 21:04 avatar
Nechoď na mňa s poéziou. 

nevieš
nerieš

Čo chceš? Chceš dostať Nobelovu cenu za literatúru?  


365.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 21:05 avatar
Hej, to by som chcela
ved nechcem tak veľa...


343.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:48 avatar
To závisí od výšky mzdy.


347.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:50 avatar
Akože tých, čo vyrábajú Tokajské vínko?


350.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:51 avatar
Nie, myslel som na svoju peňaženku, či mám na drahšie vínka.


352.
označiť príspevok

Nadja žena
   9. 7. 2019, 20:53 avatar
Šak si požičiaš...


354.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:54 avatar
To by bolo to najhoršie, čo môže človeka postretnúť, že sa zadlží na kúpu alkoholu. 


353.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:53 avatar
Nedávno som pil omšové víno z Tesca po 2,99. Ale na etikete sa písalo, že pochádza z chránenej oblasti Tokaj. Že bolo vayrobené špeciálnou technológiou overenou rokmi. Chutilo dobre. Cítil som sa ako na omši Cirkvi Satanovej.


320.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:30 avatar
To nie je pravda, tie staré traktory predsa predal po jednom eure.
Súhlasí Milanôčko


321.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:31 avatar
Je to charakterný muž.


322.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:31 avatar
Nevedel som, že ste príbuzní. Ujo je brat tvojej mamy.


325.
označiť príspevok

Lemmy muž
   9. 7. 2019, 20:32 avatar
Preto ho tlačíš na hrad. Rodinkárstvo.


327.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:33 avatar
Tlačím jedine na hajzli.  


326.
označiť príspevok

Milanôčko muž
   9. 7. 2019, 20:32 avatar
Nie moja mama je tvojho otca syn.
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 21:04,  Vladimír Putin - USA a NATO tlači svet nezvratným smerom https://youtu.be/4O-HhqmTtHE
dnes, 20:55,  Vladimir Vladimirovič Putin výzva za mier . https://youtu.be/s2A6tntZyQQ
dnes, 20:46,  Kto toto dokaže verejne o papežovi vyhlasit no jedine Inkarnacia Ježiša Nazaretského...
dnes, 20:46,  38, .... vieš, tu aj teológ, pozorovateľ tvrdia že sú svedkovia, .... a nie sú! Takýto...
dnes, 20:44,  ... alebo či deti vedia, kde je zakopané zlato v záhrade...
dnes, 20:35,  8, ..... že kam pôjde, čo do neba, alebo bude žiť v pozemskom raji? Alebo či vôbec bude...
dnes, 20:32,  Kasafran on bežne do príspevkov nezmyselne tlačí Rusko. Ten je tak zaslepený rusofobiou
dnes, 20:31,  Ak boli ochotní černosi zotročovať vlastných, tak by zotročovali aj bielych ak by mali tú...
dnes, 20:28,  Shagara ja som sa ho na to pýtal. Ty vieš snáď lepšie čo mi odpovedal ? O akých...
dnes, 20:26,  V Portlande po štyroch mesiacoch protestov a výtržností v centre zamierili demonštranti do...
dnes, 20:26,  (12) Hokejis, povznes sa na jeho úchylku - on bez Putina nezaspí, ani sa neprebudí - až tak...
dnes, 20:23,  29, ...OK, ale to iných neoprávňuje robiť to isté. Hlavne ak si hovoria ,že sú kresťania!*21
dnes, 20:17,  35, .... neverím ti! V tomto má každý svedok jasno. A vieme čo je primeraná obrana a kam...
dnes, 20:15,  (2) 0svietený, doplním - je už NAJVYŠŠÍ čas vrátiť sa na prirodzenú cestu...
dnes, 20:13,  30, .... áno, poznám Písmo, .... poznám históriu, .... poznám vedecké fakty, ...... a...
dnes, 20:11,  (8) Havran, nečuduj sa, veď "predpotopný" biorobot Dosvietený už svojim...
dnes, 20:03,  Shagara on povedal, že by ju nebránil tak neklam :)
dnes, 20:02,  https://w15, .... bránil. A odpovedal som v 33. Samozrejme, je to náročná a ťažká...
dnes, 20:00,  Suhlasim a podpisujem. Je cas priania menit v ciny. Co nevidiet moze byt neskoro. :-)
dnes, 19:53,  19, .... klameš hokejis !!! Tak to nie je! Určite by ju bránil. A vojna a primeraná...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Skúsenosť je niečo, čo človek získa až po tom, keď to už nepotrebuje.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(731 912 bytes in 1,043 seconds)