Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  náboženstvo  téma
kategórie:  

Pápežstvo v počiatkoch cirkvy

29
reakcií
1181
prečítaní
Tému 18. marca 2016, 16:52 založil Klein.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Klein muž
   18. 3. 2016, 16:52 avatar
Biskupi rimski od najdavnejsich cias vykonavali najvyssiu vladu v Cirkvi a boli i vzdy uznavani za hlavu Cirkvi.

Ked v krestanskej obci v Korinte okolo roku 100 vznikli spory, bol poziadany o ich vyrovnanie nie sv. evanjelista Jan, ktory este zil v Efeze, ale rimsky biskup Klement. Jeho list mal v Korinte velky ucinok.

v 2. storoci (okolo roko 190 ) vyzval rimsky biskup Viktor krestanov Malej Azie, aby s rimskou Cirkvou slavili velku noc a nie ako doposial so Zidmi: ked nechceli ihned posluchnut, pohrozil im vyobcovanim z Cirkvi a hned sa podrobili.

v 3. storoci (okolo roku 250) vyzval rimsky biskup Stefan biskupov severnej Afriky, aby nekrstili znovu tych, co sa navratili do katolickej Cirkvi ale aby iba ruky na nich vlozili. Ked sa niektori biskupi zdrahali, pohrozil im vylucenim z Cirkvi na co sa podrobili.

Rimsky biskupi alebo nimi poverené osoby predsadaju na vsetkych vseobecnych snemoch, pocinajuc od 1. v Nicei az do posledneho za nasich cias. - Ked vzniklo nejake bludoucenie, biskupi sa vzdy spytovali v Rime; nejeden biskup, ked sa mu stala krivda odvolaval sa na rimskehpo biskupa, tak sv. Atanaz Alexandrijsky biskup, ked bol zosadeny rimskym cisarom. Rimsky biskup ho znovu posadil do svojho uradu (okolo roku 350).

Rimsky biskup sa oddavna casto vola "najvyssim knazom", alebo "biskupom biskupov". Ked na chalcedonskom sneme (rok 451) bol citany list papeza Leva V volali zhromazdeni biskupi: "Peter hovoril skrze Leva; zatrateny bud, kto inaksie veri!". Je to vôla Kristova, aby sv. Peter az do skoncenia sveta mal vzdy nastupcov (Sn. Vat.). Az do skoncenia sveta, nikdy nebude taky cas, kedy by Cirkev nemala papeza.

Ako sa storočia menili, jedna monarchia prichádzala, druhá odchádzala, revolúcie, vojny... mnohé národ zmizli z povrchu zeme. Len pápežstvo toľko nenávidené a prenasledované je tu ešte dnes.
Súhlasí lea_pragmaticka1


3.
označiť príspevok

Shagara muž
   19. 3. 2016, 21:00 avatar
1,......pekný,chronologický výpočet na spôsob stredovekého myslenia. Samozrejme,....historici sa zhodujú,že žiadna apoštolská postupnosť neexistuje a ani nemôže,lebo Kristus ak "Veľkňaz natrvalo", nemá nástupcov!
....." Ježiš, ktorý sa stal navždy veľkňazom podľa spôsobu Melchisedeka.",......"ale on, pretože zostáva navždy živý, má svoje kňazstvo bez akýchkoľvek nástupcov." ...Hebrejom 6-7 kapitola
--------------------------------------------------------------------------------------
A "jeho blaženosť" si vzala z pohanstva titul -"Pontifex maximum",.....a aj to svedčí o kulte človeka,ktorému sa bránili,dokonca aj niektorí pohanskí cisári.
A pápežstvo tu stále ešte je,ale dlho nebude!..........."Lebo si stále hovorí v svojom srdci: ‚Sedím ako kráľovná a nie som vdova a nikdy neuvidím smútok.‘ 8 Preto v jednom dni prídu jeho rany , smrť a smútok a hlad, a bude úplne spálený ohňom, lebo je silný Boh Jehova, ktorý ho odsúdil."....Zjav.18 kap.


4.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 3. 2016, 01:53 avatar
Ja som chcel aj povodne reagovat, uz som zacal aj pisat, ale povedal som si "Naco??" a potom som to zmazal..
Mam taky pocit, ze podobne to odignorovali aj ostatni  

Niekedy to proste nema zmysel
Súhlasí Shagara


2.
označiť príspevok

Klein muž
   18. 3. 2016, 16:56 avatar
Svätý Hieronym, najväčší odborník na Bibliu v staroveku, ktorý preložil celé Sväté písmo do latinčiny, pozdravil pápeža týmito slovami: „Hovorím s nástupcom rybára a učeníkom kríža. Nenasledujem nikoho okrem Krista, som zjednotený v spoločenstve s vašou blaženosťou - čiže s Petrovým stolcom. Viem, že na tejto skale je postavená Cirkev. Ten, kto je baránka mimo tohto domu, je svetský. Ten, kto nie je v Noemovej arche, zahynie, keď príde potopa."
Súhlasí lea_pragmaticka1


7.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 3. 2016, 02:39 avatar
2,.....Klein.......aj mnohí „cirkevní Otcovia“ písali, že skalou, o ktorej sa píše v Matúšovi 16:18, je Kristus. Napríklad Augustín, ktorý žil v piatom storočí, napísal:........... „Pán povedal: ‚Na tomto skalnom masíve postavím svoju Cirkev‘, pretože Peter mu predtým povedal: ‚Ty si Kristus, Syn živého Boha.‘ Preto na tomto skalnom masíve, v ktorý si vyznal vieru, postavím svoju Cirkev.“ Augustín opakovane uvádzal, že „skala (petra) bol Kristus“.

Augustín i ďalší by boli vyhlásení za kacírov, keby boli posudzovaní podľa súčasnej katolíckej náuky. Alebo ,Švédsky teológ Ulrich Luz sa vyjadril, že aj súčasní biblickí učenci by boli Prvým vatikánskym koncilom odsúdení ako kacíri za názor, ktorý zhodne zastávajú v tejto otázke.
Titul „pápež“ bol apoštolovi Petrovi úplne neznámy. Skutočnosť je taká, že do deviateho storočia si tento titul pripisovali aj mnohí biskupi, ktorí neslúžili v Ríme. A až do konca 11. storočia sa len málokedy používal ako oficiálny titul. Okrem toho, nikto z raných kresťanov si nemyslel, že by nadradené postavenie, ktoré bolo údajne dané Petrovi, malo prechádzať na nejakých jeho nástupcov. Nemecký učenec Martin Hengel preto dospel k záveru, že „ani história, ani teológia neposkytuje žiaden podklad, na základe ktorého by sa dalo dospieť k tomu, čo sa neskôr stalo známym ako pápežský ‚primát‘“.
Vývoj pápežstva
32 n. l. Ježiš predpovedá, že on je tým, na kom postaví svoju cirkev alebo zbor; neudelil najvyššie postavenie Petrovi
55 – 64 n. l. Apoštoli Pavol a Peter píšu viacero listov, v ktorých vyzdvihujú skutočnosť, že jediným základom, na ktorom je postavený kresťanský zbor, je Ježiš
254 – 257 n. l. Štefan, rímsky biskup, sa snaží presadiť názor, že má ako Petrov nástupca nadradené postavenie nad ostatnými biskupmi; iní biskupi, napríklad Firmilián z Cézarey či Cyprián z Kartága, však s týmto tvrdením nesúhlasia
296 – 304 n. l. Prvá známa písomná zmienka, v ktorej sa titul „papa“, čiže „pápež“, vzťahuje na rímskeho biskupa
5. storočie Ďalší rímsky biskup, Lev I., si na základe Matúša 16:18 nárokuje nadradené postavenie nad ostatnými biskupmi
6. storočie Titul papa (pápež) sa stále viac používa na označenie rímskeho biskupa, no až do deviateho storočia ho naďalej používajú aj biskupi, ktorí pôsobia na iných miestach
1075 Gregor VII. vyhlasuje, že „pápež“ je titul patriaci výlučne rímskemu biskupovi; historik Klaus Schatz sa vyjadril, že v Gregorovom pápežskom dekréte (Dictatus Papae) sa pápežstvo „javí ako náhrada za Krista“
1870 Prvý vatikánsky koncil vyhlasuje, že „rímsky veľkňaz je nástupcom blahoslaveného Petra, kniežaťa apoštolov a pravého námestníka Kristovho a hlavy celej Cirkvi“


8.
označiť príspevok

Wolfe muž
   21. 3. 2016, 12:25 avatar
Uplne musi stacit

1Kor 10,4
4 a všetci pili ten istý duchovný nápoj, lebo pili z duchovnej skaly, ktorá ich sprevádzala, a tou skalou bol Kristus.

Ak toto niekto nepochopi...
Súhlasí Shagara


15.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 12:46 avatar
Prečo takto vytrhávaš výroky sv. Augustína? Daj k ním aj kontext.
„Svätý Peter, prvý z apoštolov, pre svoju ohnivú lásku ku Kristovi zaslúžil si počuť: „A ja ti hovorím: Ty si Peter." Keď on povedal: „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha," Kristus jemu: „A ja ti hovorím: Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev." Na tejto skale postavím vieru, ktorú vyznávaš. Na tom, čo si povedal: „Ty si Mesiáš, Syn živého Boha," postavím svoju Cirkev. Lebo ty si Peter. Meno Peter je odvodené od skaly, a nie skala od Petra. Peter je od skaly tak ako kresťan od Krista.
Ako viete, Pán Ježiš si ešte pred svojím umučením vyvolil učeníkov, ktorých nazval apoštolmi. Medzi nimi si skoro všade jediný Peter zaslúžil zastupovať celú Cirkev. V takomto zastúpení celej Cirkvi smel počuť: „Tebe dám kľúče od nebeského kráľovstva." Lebo tieto kľúče nedostal jeden človek, ale jednota Cirkvi. Preto sa teda hovorí o Petrovom vynikajúcom postavení. On predstavoval samu všeobecnosť a jednotu Cirkvi, keď mu Pán povedal: „Tebe odovzdávam," čo odovzdával všetkým. Aby ste vedeli, že Cirkev dostala kľúče od nebeského kráľovstva, počúvajte, čo Pán na inom mieste hovorí všetkým apoštolom: „Prijmite Ducha Svätého." A pokračuje: „Ak niekomu odpustíte hriechy, budú mu odpustené, ak ich niekomu zadržíte, budú zadržané."
Právom teda Pán aj po zmŕtvychvstaní iba Petrovi zveril svoje ovce, aby ich pásol. Nie že by si iba jediný z učeníkov zaslúžil pásť Pánove ovce, ale keď Kristus hovorí jednému, odporúča sa jednota. A predovšetkým Petrovi, lebo Peter je medzi apoštolmi prvý. Nezarmucuj sa, apoštol! Odpovedz raz, odpovedz dvakrát, odpovedz tri razy. Nech tri razy zvíťazí vyznanie v láske, lebo tri razy strach zvíťazil nad sebavedomím. Tri razy treba rozviazať, čo si tri razy zviazal. Rozviaž láskou, čo si zviazal strachom. A Pán raz i druhý raz a tri razy zveril Petrovi svoje ovce".

A pre úplnosť dopĺňme aj sv. Bazila Veľkého:
On (Petr) sice není skalou tak, jako je skalou Kristus, nýbrž je skalou (ve vlastnosti) jako Petr. Kristus je svou podstatou neotřesitelnou skalou jako takovou; Petr jí ale je skrze skálu (Krista). Ježíš sice uděluje své hodnosti, ale tím se nevyčerpává… je Knězem a činí kněze… je Skalou a činí skalou.

Podľa zhodnej náuky cirkevných otcov je Peter skala. Jeho meno znamená skala. Sv. Augustín poukazoval práve na fakt na ktorý poukazoval aj Bazil veľký a teda, že prvotnou Skalou je Kristus, ktorý ale z Petra tiež učinil skalu. Prvý vatikánsky koncil len potvrdil to čo Cirkev vždy verila. Vôbec nieje podstatné kedy vzniklo slovo pápež, podstatné je že nástupcovia sv. Petra sú v jednej apoštolskej postupnosti od Petra až po Františka. To je historícký fakt, s tým už nič nenarobíte.


18.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 13:17 avatar
" A Pán raz i druhý raz a tri razy zveril Petrovi svoje ovce"." A Peter raz i druhy raz a tri razy zaprel Jezisa..

Peter nie je skala.. Jezis je skala

1Kor 10,4
4 a všetci pili ten istý duchovný nápoj, lebo pili z duchovnej skaly, ktorá ich sprevádzala, a tou skalou bol Kristus.

A Jezis jasne povedal, ze nikto nebude medzi nimi prvymi, pretoze kto by chcel byt medzi nimi prvymi, ten by bol posledny

Ak by sa Peter robil ako nejaky veduci, ci prvy o co by bol iny ako Diotrefes?

3 Jn 1,9 Niečo som už cirkvi písal; ale Diotrefes, ktorý si rád ako prvý medzi nimi počína, nás neprijíma.

To je tak historicky fakt, ako je historicky fakt, ze arijci su nadradena rasa... len preto, ze to niekto s autoritou povedal, este neznamena, ze je to pravda..


19.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 13:24 avatar
Sv Bazil to vysvetlil v akom zmysle je Peter skalou(nakoľko už ja jeho meno znamená skalu). Ježiš je Skala a ustanovuje Petra skalu. Tak ako je kňaz a ustanovuje kňazov. On svoje hodnosti nevyčerpáva ale udeľuje. Peter je prvý a teda sluha všetkých. "Sluha sluhov Božích" sa nechali oslovovať pápeži. Peter sa nerobil vedúci to Ježiš ho urobil prvým- ako viditeľný znak jednoty pre celú Cirkev.

Historický fakt je to preto, lebo sa k nemu došlo historickým skúmaním. To nemá s autoritou nič spoločné.


22.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 13:54 avatar
Takze mame 2 skaly..
Vies ono je rozdiel Petros a petra..

Mt 16,18 A ja ti hovorím: Ty si Peter (Petros) a na tejto skale (petra) postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu.
Mt 27,60 a uložil do svojho nového hrobu, ktorý si vytesal do skaly (petra). Ku vchodu do hrobu privalil veľký kameň a odišiel.
1Kor 10,4 a všetci pili ten istý duchovný nápoj, lebo pili z duchovnej skaly (petras), ktorá ich sprevádzala, a tou skalou (petra) bol Kristus.
1Pt 2,8 "kameňom úrazu a skalou (petra) pohoršenia". Oni naň narážajú, lebo neveria slovu. A na to sú aj určení.

To je ako Mariou, hovorite milosti plna, ale pritom je najoblubenejsia..
Taktiez rozdiel medzi kecharitomene a pleres charitos..
Jedine Maria bola oznacena ako kecharitomene, a pleres charitos boli oznaceni len Jezis a Stefan

"Peter sa nerobil vedúci to Ježiš ho urobil prvým" >> Takze vravis, ze Jezis si protireci hej?
Mk 10,42-43
42 Ježiš si ich zavolal a povedal im: "Viete, že tí, ktorých pokladajú za vládcov národov, panujú nad nimi a ich veľmoži majú nad nimi moc.
43 Medzi vami to tak nebude. Ale kto sa bude chcieť stať medzi vami veľkým, bude vaším služobníkom.

Historicke skumanie podmienene predpojatostou...


24.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 14:16 avatar
Áno máme dve skaly. Ba dokonca aj 3 lebo aj Abrahám bol označený ako skala: Iz 51,1. V takom istom zmysle ako je skalou označený Abrahám je skalou aj Peter.
Čo sa týka Petros a petra tak významový rozdiel bol možno kedysi v dávnom staroveku ale v gréčtine ktorou boli napísane evanjeliá(koiné) tento rozdiel už nieje. Tvar Petros bol zvolený jednoducho preto lebo je mužského rodu. Ako v slovenčine Peter a Petra. Nehovoriac o tom, že v aramejčine to je Kéfas- čo už jednoznačne znamená skalu.
Neprorečí si. Veď Peter sa nikde nedožadoval prvenstva to Ježiš mu ho ustanovil. On to nechcel sám od seba ale bol nato určený.

Neviem kde je priestor na predpojatosť pri skúmaní starých dokumentov. A vo svete je dosť ľudí nenávidiacich Cirkev ktorý by si nato dali pozor.


25.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 15:42 avatar
Neprorečí si. Veď Peter sa nikde nedožadoval prvenstva to Ježiš mu ho ustanovil. On to nechcel sám od seba ale bol nato určený. >> Jezis sam povie, medzi vami to tak nebude, (akoze nikto nebude prvy, ziadna takato struktura), chudak Jezis sklerotik na to zabudol a potom dal Petrovi prvenstvo nie?

Okrem toho boli tri stlpy, nie len Peter

Ale co sa budem opakovat, ked tu som to vysvetloval (aj ked tam som nehodil tie 3 stlpy, pretoze to som Astaxovi uz ako argument dal, predtym, nez som zalozil tu temu)

Astaxovi - sv. Peter nebol nadriadený ostatným apoštolom


26.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 16:24 avatar
Tie verše narážajú nato, že učeníci a hlavne apoštoli majú byť pokorný a nechcieť vysoké hodnosti- tie su udeľované z Božej vôle komu on chce. To už rovno môžeš povedať, že ani Ježiš nieje náš Pán ale sluha- lebo presne tak sa ďalej píše. Ale to by bolo vytrhnuté z kontextu a domyslené- presne tak ako si to spravil teraz. Nehovoriac o tom, že ti vôbec neprislúcha právo vykladať písmo.

Tie 3 stlpy to sú akože Jakub, Peter a Ján? Sú síce spolu takto vymenovaný, ale Peter pri rôznych príležitostiach zastupuje celú Cirkev ako jej hlava. Či pri odovzdávaí kľúčov, či pri zväzovaní a rozväzovaní alebo keď mu Pán zopakoval jeho pastiersky úrad a primát po zmŕtvychvstaní.


27.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 18:42 avatar
Ano ludom ani neprisluchalo pravo vypovedat, ze Zem obieha okolo Slnka...

Kluce na zviazanie a rozviazanie dostali vsetci priami apostoli..

"Tie verše narážajú nato, že učeníci a hlavne apoštoli majú byť pokorný a nechcieť vysoké hodnosti" >> A tak vznikol papez, kardinali atd.... nechcenim vysokych hodnosti..


29.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 20:04 avatar
To ze Zem obieha okolo Slnka nebola predsa vec teológie.
Kluče dostali všetci apoštoli(magustérium) ale aj Peter osobitne(primát pápeža) - Mt 16,19.

Áno presne tak. Je to skôr obeta ako nejaké víťazstvo.


30.
označiť príspevok

Wolfe muž
   30. 3. 2016, 00:28 avatar
29 Hej nepotizmus a podobne, tomu hovorime byt pokorny a nechciet vysoke hodnosti...
Nehovoriac o dooost dlhej ere povysovania sa kleru nad ludmi...


28.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 18:44 avatar
Mimochodom asi si si najskor neprecital text v mojej teme, na ktoru som hodil link...
Tam je to trosku obsirnejsie..
Nechce sa mi to kuskovat, ked tam som to napisal v celku..


5.
označiť príspevok

elemír muž
   20. 3. 2016, 11:34 avatar
Mne sa kedysi dostala do rúk dvoj kniha nedávno vydaná,kde v prvej knihe boli biskupi do roku 1000 a v druhej až do dnes.
Každý tam mal jednu stranu a stručný popis jeho činností a výnimočnosti., Doslova som čumel z akých prameňov čerpala táto dvoj knižka, presné fakta, roky a pomerne demokratické zhodnotenie každého biskupa.
Zaujímavosť, že p Petrovi, neboli na bisklupskom stolci ani jeden ďaľší apoštol, len Petrovi učenci, ktorí väčšinou po vypáítraní zomreli mučedníckou smrťou.


6.
označiť príspevok

Wolfe muž
   20. 3. 2016, 17:32 avatar
Ani Peter nebol papez..
Súhlasí Shagara


9.
označiť príspevok

milky945 muž
   21. 3. 2016, 17:42 avatar
Shagara, mám na teba jednu offtopic otázku / prosbu. Písal si o tom tu na fóre, len neviem presne kde, snáď budeš vedieť lepšie. Chcel by som si prečítať tvoju argumentáciu o tom, ako zomrel Kristus, že nezomrel na kríži ale na kole. Viem, že si o tom písal viac krát, no neviem ktoré z nich je the best. Môžeš mi poradiť?


10.
označiť príspevok

Shagara muž
   21. 3. 2016, 23:57 avatar
9,....sú na tú tému napísané celé knihy, a určite je faktom,pravdou,že to žiadny kríž nebol. Aj doma mám nejaké knihy o tom.
Chcelo by to systematický,postupný vývoj ,ako sa RKC dopracovala ku krížu?!
he Imperial Bible-Dictionary uvádza, že slovo stauros „vhodne označuje kôl, zvislý stĺp alebo tyč, na ktorých môže niečo visieť alebo ktoré môžu byť použité na ohradenie pozemku“. V tomto slovníku sa ďalej píše: „Zdá sa, že aj medzi Rimanmi bol crux (latinský výraz, z ktorého je odvodený náš kríž) pôvodne zvislý stĺp.“ A tak neprekvapuje, že v diele The Catholic Encyclopedia sa píše: „V každom prípade je isté, že kríž bol pôvodne jednoduchý vztýčený kôl, ktorý bol na hornom konci zašpicatený.“
Teda,....nikdy sa nedá biblický-"stauros" našiť na kríž,pohanský symbol!
Biblickí pisatelia použili na opis nástroja, na ktorom bol Ježiš popravený, aj iné grécke slovo, xylon. A Critical Lexicon and Concordance to the English and Greek New Testament definuje xylon ako „kus dreva, drevený kôl“. Ďalej hovorí, že tak ako stauros, aj xylon „bol jednoducho vzpriamený kôl alebo stĺp, na ktorý Rimania pribíjali tých, o ktorých sa potom hovorilo, že boli ukrižovaní“.
Vinov Expository Dictionary of New Testament Words uvádza: .......„Do polovice 3. stor. n. l. sa cirkvi buď odchýlili od istých náuk kresťanskej viery, alebo ich pretvorili. Aby vzrástla prestíž odpadlíckeho cirkevného systému, boli do cirkvi prijímaní pohania bez obrodenia vierou a vo veľkej miere im bolo povolené ponechať si svoje pohanské znaky a symboly“ vrátane kríža.
Niektorí poukazujú na udalosť, ktorá sa podľa tvrdenia cisára Konštantína odohrala v roku 312 n. l. na jednej z jeho vojenských výprav. Tento cisár, ktorý uctieval boha slnka, údajne videl oproti zapadajúcemu slnku znamenie kríža spolu s latinským nápisom „in hoc signo vinces“ (v tomto znamení zvíťazíš). Neskôr sa takýto „kresťanský“ znak začal objavovať na štandardách, štítoch a brnení jeho armády (obrázok nižšie). Konštantín údajne konvertoval na kresťanstvo, hoci pokrstený bol až o 25 rokov, na smrteľnej posteli. Niektorí spochybňovali jeho pohnútky. „Konal skôr tak, akoby obracal kresťanstvo na formu náboženstva, ktorá bola podľa neho najprijateľnejšia jeho poddaným, čiže na katolícke [všeobecné] náboženstvo, než že by sa obrátil na učenie Ježiša Nazaretského,“ .........uvádza sa v knihe The Non-Christian Cross (Nekresťanský kríž).
Historici a bádatelia nenašli žiaden dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že raní kresťania používali kríž. Kniha History of the Cross (Dejiny kríža) cituje jedného autora z konca 17. storočia, ktorý položil otázku:........... „Môže svätého Ježiša tešiť, keď vidí, ako jeho učeníci nachádzajú potešenie v zobrazení toho nástroja, ktorým sa vykonával trest smrti a na ktorom On [údajne] trpezlivo a nevinne trpel, pohrdnúc pohanou?“ .........Ako by ste na túto otázku odpovedal ty,alebo iný?
Ono,problém je len zčasti v tom,že si zamieňame kôl za kríž/pohanský symbol/,ale horšie je to,že ho nosíme,bozkávame,uctievame ,atd. Ak by ti zabili Otca/ktorý zomrel pre niekoho iného,pre spravodlivosť/ ,na gilotíne,dal by si si na krky malú verziu tohto popravného nástroja a takto by si si ho pripomínal? Určite nie! Je to morbidita a modlárstvo. A niečo,čo ja neviem pochopiť. A dnes aj najväčší lúdri ,heavymetalisti ,satanisti nosia kríže na krku! Naozaj pekný .módny doplnok. Všetko čo sa dalo z Biblie prekrútiť,tak to sa aj prekrútilo. A kto za to môže?
Súhlasí milky945


13.
označiť príspevok

milky945 muž
   22. 3. 2016, 01:19 avatar
Shagara, ďakujem za námahu, ktorú si vynaložil. Sú tam niektoré rozumné argumenty. Ja by som k tomu dodal ešte dva verše písma:

Ján 3,14: A jako Mojžiš povýšil hada na púšti, tak musí byť povýšený Syn človeka,15aby nikto, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život
Numeri 21,8-9: 8A JeHoVaH riekol Mojžišovi: Sprav si takého ohnivého hada a vystav ho na tyč. A stane sa, že každý, kto je uštipnutý, keď ho uvidí, bude žiť. 9Vtedy spravil Mojžiš medeného hada a vystavil ho na tyč. A bolo tak, že keď uštipol had niekoho, a keď pozrel uštipnutý na medeného hada, žil.

i keď nerozumiem celkom tej symbolike s hadom. Tu akoby bol Ježiš prirovnávaný k hadovi.


14.
označiť príspevok

Wolfe muž
   22. 3. 2016, 14:58 avatar
(este som to necital cele) Pises o stauros, ale vynechal si patibulum...


16.
označiť príspevok

Butyl muž
   29. 3. 2016, 13:04 avatar
stauros má omnoho viac významov ako kôl. Môže to byť aj nástroj v tvare písmena T(crux commissa) alebo aj klasický kríž †(crux immissa). Rovnako aj "xylon" je hocičo z dreva- a teda kôl ale rovnako aj kríž alebo strom.

Proste neexistuje žiaden dôkaz, žeby Ježiš zomrel na kole, ale na druhej strane je veľa dôkazov, že zomrel na kríži. Kresby v katakombách, prvotný filozofi kresťanstva(Justín vyznávaš, Tertulián), apokryfy atď...

Veď dokonca aj druhy prezident jehovistov Rutherford- tvrdil, že Ježiš zomrel na kríži.
Joseph Rutherford. The Harp of God (Brooklyn, NY: Watchtower Bible and Tract Society, 1921) 141.


17.
označiť príspevok

Lemmy muž
   29. 3. 2016, 13:10 avatar
B: v tvare písmena T

Napríklad: www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk

www.humanisti.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


20.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 13:27 avatar
Tiez sa mi nechce zdat, ze by bol Jezis ukrizovany na kole.


21.
označiť príspevok

Karola žena
   29. 3. 2016, 13:50 avatar
Wolfe..kríž vznikol ako symbol utrpenia.., historické zdroje uvádzajú že ak bol naozaj ukrižovaný, tak na T-čku , na kole.

" Kríž, ku ktorému bol priklincovaný odsúdenec mal niekoľko podôb, podľa polohy priečneho dreva. Mohol mať podobu písmena T, kedy bolo priečne brvno pribité na kôl zapustený do zeme(crux commissa), alebo bol vklinený v pravom uhle do kolmého trámu(crux immissa). Používal sa i kríž v tvare písmena X, kde boli rovnako dlhé obidve brvná, pretínajúce sa v ostrom uhle(crux decussata).

Po vynesení rozsudku "Ibis ad crucem" bol odsúdený zbičovaný. Rímske bičovanie nebolo ohraničené počtom rán ako židovské(39). Je známe pod menom "horribile flagellum". Realizovalo sa bičmi s krátkym držadlom, kde bol väčší krúžok, a na ňom pripevnené retiazky, zakončené kúskami olova, alebo ostrými ovčími kosťami či dvoma guličkami, spojenými krátkou tyčinkou. Odsúdenec bol priviazaný k stĺpu, ktorý nepresahoval 1 m a trest vykonávali obyčajne štyria vojaci.

Prvé údery vytvárali podliatiny, ktoré veľmi rýchlo popraskali. Bičovanie po otvorených ranách vytrhávalo odsúdencom mäso a po čase bolo vidieť kosti a vnútornosti. Pre vojakov to bol signál, aby prešli na bičovanie hlavy a tváre. Tento telesný trest sa nezriedka končil smrťou.

Potom si na smrť idúci niesol kríž, alebo priečne brvno, ku ktorému mal priviazané roztiahnuté ruky a ktoré mu ležalo za krkom. V prípade, že si niesol celý kríž, bol naň pribitý už na zemi. Ak niesol len priečne brvno býval pribitý na už vztýčený kríž. Ruky boli pritom priklincované cez dlane alebo zápästie. Každá noha bola pribitá jedným klincom. Ešte pred popravou sa však dával odsúdencom piť nápoj na zmiernenie bolesti, ktorý najčastejšie pozostával z vína a myrhového prášku.

Pri ukrižovaní zomieral vysilený odsúdený v horúčkach, v neprirodzenej polohe. Agóniu umocňovali roztiahnuté pľúca, ktoré sťažovali dýchanie a strata krvi. Ukrižovaný visel u Rimanov i niekoľko dní. Židia sa snažili dodržiavať Mojžišov zákon, kedy nesmela mŕtvola visieť cez noc (Deuteronomium XXI, 22-23). Aby sa urýchlila smrť toho, kto visel na kríži, lámali sa mu nohy a hrudník železnými kyjakmi, alebo sa mu prebodol bok kopijou, alebo sa ho pomocou dymu pokúsili udusiť.

Doterajšie filmové zobrazenia ukrižovania sa nezriedka ani zďaleka nepribližovali skutočnosti.

prop.wz.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
milanlehotsky.blog.sme.sk Tento odkaz smeruje mimo DF.sk


23.
označiť príspevok

Wolfe muž
   29. 3. 2016, 14:04 avatar
Vacsinu z tychto veci som vedel (ukrizovanie, bicovanie atd)..
(O tom zaduseni som sa dozvedel, ked bola noc kostolov, od grekokatolickeho knaza)
Myslim, ze ruky boli skor priklincovane cez zapastia.. neviem ci by kosti na dlani udrzali taku hmotnost..
Ale zas, kto to vie s urcitostou

Samozrejme patibulum mohlo byt umiestnene uplne hore ( T ) alebo nizsie ako ( † )..

Len som chcel naznacit, ze si nemyslim, ze bol Jezis ukrizovany na kole, tym som myslel crux simplex ( | )


11.
označiť príspevok

Lemmy muž
   22. 3. 2016, 00:17 avatar
S: A niečo,čo ja neviem pochopiť. A dnes aj najväčší lúdri ,heavymetalisti ,satanisti nosia kríže na krku! Naozaj pekný .módny doplnok.

No tak! Veď oni len parodujú kresťanský kríž. Ich predsa nezaujíma pôvod, ale len fakt, že kresťania používajú kríž. Bez ohľadu na to, či vôbec bol nejaký žid ukrižovaný. Toto majú na háku.
Súhlasí Shagara


12.
označiť príspevok

Shagara muž
   22. 3. 2016, 00:22 avatar
11,...niektorí len "parodujú" a iní,to robia z nerozumnosti. A niektorí to vnímajú skutočne ,len ako doplnok a Kristus ich nezaujíma. Lemmy,....s tým súhlasím,....mne šlo o niečo iné!
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 02:22,  11. tak si mal vrátit a začat odznova v lete. a medzitym by si mohol domysliet konkrétny...
dnes, 02:11,  Tankista katolícky, si vypočítaj, koľkých štát pomocou darcov, daňovníkov, vykrmuje pre...
dnes, 01:56,  Katolík, hlupák kresťanský, vieš čo ti poviem, ja som prišiel s nápadom na túto cenu,...
dnes, 01:53,  Ty si poriadny chrapúň a pokrytec. Náboženské organizácie dostávajú milióny eur od...
dnes, 01:49,  Vyhrážal si sa mi, že kedy rozdám peniaze bezdomovcom! Vravel som ti, že počkám, kým sa...
dnes, 01:46,  Neviem, čo píšeš, peter, pretože to ty si bol provokatér, že kedy miniem všetky peniaze,...
dnes, 01:44,  Sebe som predsa vyrobil v meste problém, pretože teraz ma poznajú, a pokrikujú po mne....
dnes, 01:43,  Ja som ani nečakal, že bude toľko veľa peňazí darovaných. Očakával som malé prírastky....
dnes, 01:41,  Veď som opísal všetko dôležité.
dnes, 01:40,  Vývarovňa je v Mysline, takže tam ďaleko na pešo nepôjdem. Mne naopak vyhovuje, že dovoz...
dnes, 01:29,  obdrej ;) si velmi velkorysy človek
dnes, 01:16,  no ja by som nejak nepatral ako to Lemmy robi...ak by o tom nepísal, ja by som už na to...
dnes, 01:01,  No ono je to ťažke niečo take začať uplne samostatne, to mi pride take divne....takže som...
dnes, 01:00,  TO, znie to rozumne , aj logicky . *19
dnes, 00:57,  peter67, ty máš nejaké psychické problémy . toto vyzerá šialene *21
dnes, 00:55,  ondrej, ja som to uz napísala lemmy do jeho témy. načo sa serie do zbierok ked si nevie ani...
dnes, 00:53,  56. Zuzka8, vis maior je z latinčiny v preklade vyššia moc, z vyššej moci event. *19
dnes, 00:43,  Pači sa mi ako si sa pustil do toho, chcel by som ti v tom poradiť. Možno sa to ujme, možno...
dnes, 00:04,  Ja teraz zohnávam účet od kamarátky. :-D lebo ja nemám. :-D .. utekám spať. :-D *28
dnes, 00:01,  Aha, takže ich dajme tomu vykopli z domu alebo z práce skrz alkoholizmu. Nehovorím, že...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ!
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(120 635 bytes in 0,654 seconds)