Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Pád vlády versus predčasné voľby

7
reakcií
437
prečítaní
Tému 10. marca 2018, 10:16 založil Kasafran.

podobné témy:1.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 3. 2018, 10:16 avatar
Pád vlády versus predčasné voľby

Včera som napísal, že R. Fico nám povedal, že niekto chce majdanizovať Slovensko. Dnes som v českej televízii povedal, že R. Fico sa vydal cestou Viktora Orbána. Ani v dobrom, ani v zlom, jednoducho pomenovávam realitu tak, ako ju vidím. Mimochodom, asi ako všetci viete, viac menej s Orbánom sympatizujem. Čo na druhej strane neznamená, že „priateľ môjho priateľa je môj priateľ“. Takisto som v českej televízii hovoril o tom, že včera nám prezident tohto štátu dosť nešikovne povedal, že „aj keby išlo o náhodný motív, reflektuje to stav spoločnosti.“ Mal tým samozrejme na mysli dvojnásobnú vraždu mladých ľudí. To bolo zle. Mal to minimálne dovysvetľovať. Ale vlastne o tom som nechcel písať. Stále tu rezonujú predčasné voľby. Poďme sa na ne pozrieť.
V prvom rade existuje niečo ako „aritmetika“. V našom prípade aspoň parlamentné počty.
V noci som rátal hore dolu, nenarátal som 90 hlasov, ktoré sú potrebné na vyhlásenie predčasných volieb. Tak pekne po poriadku.
SMER-SD – 49 poslancov.
Tu nepredpokladám, že by niekto zahlasoval za predčasné voľby. Iné je to s prípadným hlasovaním o dôvere vláde. Otázkou by mohol byť M. Maďarič.
Most-Híd – 14 poslancov.
Toto je najslabšie ohnivo „koaličnej reťaze“. Žitňanská, Šebej, Kresák. V prípade, že by odišli z klubu, nastala by v NR SR patová situácia 75:75. Dosť dôležité teda bude počkať na Republikovú radu Most-Híd. Hoci sa nedá vylúčiť, že vývoj predbehne jej termín, ktorý 12.3. Zvyšok poslancov Mostu zrejme nemá záujem na páde vlády a tobôž nie na predčasných voľbách. Lebo – reálne by sa do parlamentu nemuseli dostať. Navyše, neviem, či o tom B. Bugár už vie, ale zrejme je toto jeho politická labutia pieseň, takže si to ešte treba aj užiť. A ešte – a to platí samozrejme pre všetkých, určite treba dotiahnuť nejaké „projekty“, čo je vlastne aj hybnou silou súdržnosti každej koalície. Zámerne som vynechal poslancov Adamčíka a Fedora. Hovorí sa totiž o nich menej, ako o možných "uprchlíkoch". Ale ak aj, v zásade by to nič nemenilo.
SNS 15 poslancov.
Čo tu dodať. Napínanie svalov z minulého roka je dávnou minulosťou. Podstatné je, že SNS by z volieb nič nezískala, zrejme ani preferenčne. Možnosť, že by sa Danko stal premiérom sa blíži k pravdepodobnosti 0 (to je nula, nie o). Nevidím dôvod, prečo by SNS malo nevysloviť dôveru vláde, resp. hlasovať za predčasné voľby.
SaS – 19 poslancov
Tu je samozrejme akútny záujem aj o predčasné voľby, aj o vyslovenie nedôvery, resp. nevyslovenie dôvery vláde. SaS „hrozí“ nárast zisku v možných voľbách a platí pre nich – čím skôr, tým lepšie. Dokonca, bez ohľadu na možných koaličných partnerov – to by sa však mohlo stať v budúcnosti fatálne, ale o tom neskôr. Zo všetkých politických strán v parlamente je SaS stranou, ktorá by mala mať najvyšší záujem na predčasných voľbách.
OĽaNO – 17 poslancov
Tu je zaujímavá situácia. Chvíľu sa zdalo, že by mohla vcelku sympatická a pohľadná Veronika Remišová prebrať na seba lídrovstvo. Chvíľku. Mám pocit, že len dovtedy, kým som verejne nepovedal, že by to snáď OĽaNO mohlo aj pomôcť. Ale možno sa preceňujem. V každom prípade, potom prišiel, resp. sa vrátil, nezdolný nestor insitnej samopolitiky, svojim spôsobom uhrančivo šarmantný Igor Matovič. Sem tam vidím Remišovú stáť mu za chrbtom. Na nejakej tlačovke teda, ktorých je požehnane. Diabolský plán navrhnúť Remišovú na post prezidentky je podobne priehľadný, ako Matovičove slová o dýke do chrbta, ktorú svojou kandidatúrou na post predsedu KDH vraj vrazil Vašečka Hlinovi. Matovič totiž vie, že Remišová by tie voľby nevyhrala, podobne, ako vie, že prípadná výhra Vašečku v KDH by možno znamenala aj odchod ďalších poslancov z OĽaNO do KDH,. To by ešte ustál, horšie by to bolo s voličmi. Časť z nich by určite prešla aj so spomínanými poslancami. Napriek tomu, animozita I. Matoviča voči Ficovi je tak silná, že by hlasoval za pád vlády, resp. predčasné voľby, aj keby mal obetovať malíček na ľavej ruke.
Sme Rodina – 8 poslancov
Tu je to vcelku pikantné. Viem si predstaviť hlasovanie za pád vlády, aj za predčasné voľby. Lenže strana musí počítať s tým, že v prípadnej kampani by na 100% opäť zazneli informácie o možných prepojeniach jej predsedu v minulosti na podsvetie. Čo by v post Kuciakovskej dobe ´Ndranghety na Slovensku malo obzvlášť nepríjemné konotácie a tomu by sa mala strana radšej vyhnúť.
ĽS Naše Slovensko 14 poslancov
Toto je strana, kde sa ťažko niečo predpovedá. Takže to skúsim iba empaticky. Keby som bol jej „vodcom“, určite by som robil to, čo doteraz – Nič! Z viacerých dôvodov. Po prvé – všetci sa od nej dlhodobo a snaživo dištancujú. Vrátane prezidenta, ktorý s nimi odmieta rokovať. Osobne sa mi to síce nepozdáva, lebo oni sa do parlamentu nedostali cez puč, ale cez demokratické(sic!) voľby, ale prosím. Otázka ale pre ĽS Naše Slovensko potom stojí: komu by sme tým pomohli? Sebe? Po spackaných župných voľbách asi nie. Záver je jednoduchý – iba opozícii, ktorá ich aj tak do koalície nezoberie. Tak načo by vôbec niečo robili? Takže, ak by som bol ich „vodcom“ nerobím nič. Nehlasujem, neprezentujem sa... Ale ako som povedal, v tomto prípade je ťažké niečo predpovedať.
Nezaradení poslanci – 14
Tu je to prípad od prípadu. Beblavý musel povedať, čo povedal, ale evidentne bez nadšenia. Načo by jemu boli predčasné voľby? Aby nemal čas na vybudovanie novej strany? Lenže takýto postoj je aktivizmus a nie politika. A ako viem, či nevieme, aktivizmus môže byť cesta do pekla. Ale o tom inokedy a inde (Mussollini tiež začínal ako aktivista). Ešte snáď Zsolt Simon. Možno by ho zobralo SMK MKP.
Teraz k tej aritmetike. Opozícia bez ĽS NS má 44 poslancov. S nimi majú 58 poslancov. To je na Nič. Musel by sa niekto pridať. Spolu s nezaradenými je to 72. Stále málo. A to hovorím o aritmetike, nie o ochote hlasovať za pád vlády. Takže – stále by sa musel niekto pridať. Keď k tomu teda prirátam Žitňanskú, Kresáka a Šebeja, je to 75. Pat. Čo ďalej. 75:75 – to nie je samozrejme na vyslovenie dôvery vláde – resp. premiérovi. Ale predčasné voľby by sa z toho tiež nevyskladali. To je až 90 poslancov. Čo by sa teda dialo ďalej? Síce bez dôvery, ale vládol by Fico, lebo niekto vládnuť musí a hľadal by väčšinu. Niečo podobné sme tu mali, keď Dzurinda údajne kupoval poslancov. V aktuálnom prípade ide o počet 1. Zatiaľ. To by našiel.
Je tu možnosť tzv. „úradníckej vlády“. Aj tú však musí schváliť parlament – teda jej programové vyhlásenie. A sme pri koreni problému. Zrejme aj v prípade „hľadania“ väčšiny, ale najmä v prípade úradníckej vlády bude parlament rozpustený, ak, cit. Ústava SR: „Národná rada Slovenskej republiky v lehote šiestich mesiacov od vymenovania vlády Slovenskej republiky neschválila jej programové vyhlásenie.“ Takže, hráme tu o čas, lebo, ak sa nemýlim, prezident nastúpil 15.6.2014. A Ústava SR ďalej hovorí, že prezident: „Toto právo nemôže uplatniť počas posledných šiestich mesiacov svojho volebného obdobia.“ Teda, dnes máme marec. Plus 6 mesiacov je september. Do 15. decembra – po tom už prezident nemôže rozpustiť parlament, je to cca. štvrť roka. Teda 3 mesiace. To je čas, ktorý dnes potrebuje SMER uhrať. Cca. 3 mesiace. Teda do júna.
Takže, čo z toho vyplýva. Zatiaľ to bolo len o aritmetike. Do toho ale ešte ide verejná mienka a politika. Napríklad, aj „ulica“. Dnes neviem, do akej miery bude ochota a výdrž ľudí ísť do ulíc. Nakoniec, aj keď bude, podstatné sú parlamentné počty. Lebo prevrat, ktorý jedna opozičná politička spomínala, je nesystémové riešenie. Ak sa teda nemýlim. Ja sám som sa jedného „prevratu“ aktívne zúčastnil, bolo to v r. 1989. Ale to len a len preto, aby sme mali demokraciu, v ktorej sú prevraty neprípustné(sic)! Takže takéto vyjadrenia by som nebral príliš vážne. Lepšie je používať tzv. „rozum“. Ale nie to je podstatné. Podstatné som si nechal na záver. Ešte pred vystúpením R. Fica som v ČT24 hovoril aj o tom, že sa mi tu vytrácajú obete vraždy a nastupuje politický boj. Nie že by som chcel tie obete stále vidieť na foto a pod. Nie. Atmosféra sa mení. Mení sa na politický boj. Pieta nás opustila v priebehu pár hodín a politici začali bojovať. Ale to je iný príbeh. O tom inokedy.
P. S. V tomto texte neviem ošetriť modelovú situáciu: Vláda dôveru nedostane, tým pádom je to vláda v demisii. Dajme tomu, budú jej chýbať 3 poslanci. Následne sa však nájdu 3 iní poslanci, ktorí sa rozhodnú vládu podporiť. Či už z nezávislých, alebo opoziční. Čo ďalej? Takúto situáciu sme ešte na Slovensku nemali, konzultoval som to poslaneckými "pamätníkmi". Pôjde znovu Fico za Kiskom s novou koalíciou, poverí niekoho iného Kiska zostavením novej vlády, atď., atď. Nechcem to prekomplikovať. Ústava takúto situáciu ale nerieši.

P. S. Dnes, v pondelok 5.3.2018 nepredpokladám, že sa samotný Fico rozhodne pre predčasné voľby. Uvidíme...

Ján Baránek


2.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2018, 10:20

Príspevok bol vymazaný administrátorom.3.
označiť príspevok

Kasafran
   10. 3. 2018, 11:02 avatar
Veriaci-4,
to tá Tvoja "znovuzrodená" myseľ a viera robia z Teba až takého slepého analfabeta, ktorý si už nedokáže prečítať ani meno autora uvedenej témy, ktorým je Ján Baránek...?
Si skutočne jednou z napoľutovaniahodnejších odorových kreatúr na tomto DF, lebo skoro každým svojím príspevkom dokazuješ, že ten Tvoj obrad/proces "znovuzrodenia" bol totálne zbabraný...!


4.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2018, 11:08

Príspevok bol vymazaný administrátorom.5.
označiť príspevok

clear1 muž
   10. 3. 2018, 11:14 avatar
Uvádzať autora článku na konci je bežné..


6.
označiť príspevok

veriaci-4
   10. 3. 2018, 11:21

Príspevok bol vymazaný administrátorom.7.
označiť príspevok

Milkyway
   10. 3. 2018, 11:49

Príspevok bol vymazaný administrátorom.8.
označiť príspevok

Osvietený muž
   10. 3. 2018, 16:50

Príspevok bol vymazaný administrátorom.

váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 10:59,  Po siedmich mesiacoch na samotke Juliana Assangea premiestnia do krídla vaznica, kde bude sa...
dnes, 10:46,  Rakúsko sa pripája k Nemecku v tvrdení, že Európa môže byť stabilná a bezpečná jedine...
dnes, 10:45,  The Da Vinci Code - Chevaliers de Sangreal
dnes, 10:38,  To fiasko je vysoko pravdepodobné.
dnes, 10:37,  To bolo rečí, ako Kotleba posral v BB čo sa dalo.... Naozaj?! Vraj si tam zamestnal...
dnes, 10:36,  Richard Čanaky - Vznešený
dnes, 10:34,  Tolko bubákov . Bojiiiim bubaka. *39
dnes, 10:33,  Kristína - Rozchodový Reggaeton
dnes, 10:26,  Ak sa nezmení "liberálno-fašistické" besnenie a masírovanie verejnosti, je celkom...
dnes, 10:11,  Zaoberajú sa tým aj SMEti....
dnes, 09:49,  asistent stavby majstra, ľudom postavil domy lebo konali pokánie Divoké kone - Kto vie text
dnes, 09:46,  15/ O 500rokov? Chces povedat ze da Vinci prekonal kubizmus? Vobec nerespektujes vyvoj umenia...:)))
dnes, 09:08,  Nežiju v duchovnom raji , ale sú zahrabaní v litere, bez Ducha.....mudrovanie nad Božim...
dnes, 08:51,  Nik z ľudí nemá úplne "čisté ruky".
dnes, 08:22,  On nie je oficiálni svedok Jehovov. Patrí k nejakej odnoži svedkov Jehovových. Stále...
dnes, 08:13,  Ale aj ty o sebe pises ako o JS,ze si tiez. Tak aj teba klamu?
dnes, 07:48,  Verona - nejsi sam strach
dnes, 06:26,  Je to biedne, že len s tým môžeš vyrukovať.
dnes, 06:23,  To si veľa nepovedal, skôr ide o takú pletku o videní o raji.
dnes, 06:18,  “Musím sa chváliť. Prejdem k videniam a zjaveniam od Pána, hoci tým nič nezískam....
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Falošný priateľ je horší ako nepriateľ, pretože nepriateľovi sa vyhýbaš a priateľovi veríš.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(70 158 bytes in 0,457 seconds)