Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Otvorený list J. Mráza ministrovi školstva D. Čaplovičovi

4
reakcií
1028
prečítaní
Tému 26. augusta 2012, 15:33 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
06. 03. 2019
9
30. 10. 2012
18
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   26. 8. 2012, 15:33 avatar
Vážený pán minister!
Často o tom rozmýšľam a v duchu si kladiem otázku či má jedna spoločnosť, čo by sa v našom prípade mohlo nazvať národom, právo na vlastný štát, keď mnohí jeho príslušníci, hlavne z vrstiev inteligencie jeho vznik nielen ignorovali, ale proti jeho vzniku dokonca verejne bojovali?
Zaručene si poviete, že som naivný. Napriek tomu si myslím, že národ bez zdravého národného povedomia ani nemá právo sa nazývať národom, nie to že by mal ešte svoj vlastný štát. Alebo to skúsme ináč. Poznáte v Európe aspoň jeden štát, ktorého občania boli proti jeho vzniku, o to viac, že oň nemuseli ani bojovať?
Nemusíme sa ani ďaleko obzerať. Stačí sa pozrieť na Írov a ich dlhoročný boj za nezávislosť. Veď čo by za to dali Severní Íri, Baskovia, Škóti, Kurdi a iní, keby im niečo podobné ako Slovákom bolo spadlo takpovediac do lona?
Čím to asi bude, že napriek tomu, že sme mali dokonca také šťastie, nám ako národu to podstatné chýba? To podstatné čo sa nazýva nie nacionalizmus a iné chorobné tendencie, ale zdravé, úplne samozrejmé celkom obyčajné národné povedomie.
Podľa mňa je to hlavne tým, že vôbec nepoznáme vlastnú minulosť. Kto z nás vie odkiaľ sme prišli, odkedy žijeme tu kde žijeme a na čo by sme mohli byť dokonca hrdí.
Žijem už vyše 40 rokov v Nemecku a už nespočetne ráz som sa stretol v hrdou výpoveďou Nemcov: „My máme už vyše 500 rokov preloženú bibliu!!! Je to pravda, majú byť na čo hrdí! Keď som im na to povedal, že jazyk našich predkov, už pred tisícsto rokmi uznal pápež Hadrián II. ako prvý európsky jazyk za jazyk liturgický, neveriac vždy krútili hlavami. Kto to dnes v Európe vie? Ako je možné, že sa takýto neuveriteľný fakt jednoducho pred Európou zamlčali? A nie len to. Kto to má na svedomí? Komu to vadilo, aby sa to nestalo všeobecne známe? Všetko otázky, ktorých zodpovedanie z našej strany by sa ihneď vykladalo minimálne za prejav nacionalizmu.
Ako je možné, že naši susedia si mohli vymýšľať rôzne báchorky, mytologizovať si dejiny, a nikomu to nevadí. O to horšie, že medzi časom je to úplne samozrejme uznávaná súčasť ich dejín.. Len nedajbože aby sme my Slováci vyšli s akýmsi faktom z našich dejín a časť našej vlastnej inteligencie dostane ihneď záchvaty a vyjde na barikády. Čím to je?
Som presvedčený, že je to práve absolútnym deficitom poznania vlastných dejín a z toho vyplývajúcim nevysvetliteľným komplexom menejcennosti. Že sú na to aj historicky objektívne dané podmienky, to vôbec nechcem popierať. Veď kedy a kde sa to mali naučiť?
Za Rakúsko- Uhorska to bolo absolútne nemysliteľné. Za prvej republiky tak isto, veď vtedy išlo v prvom rade o výchovu jednotného československého národa. A za Slovenského štátu? Vtedy sme boli rozdelení. Brutálne by sa dalo povedať, katolíci sa snažili vládnuť a evanjelici väčšinou zarábali na arizovaných podnikoch. Viem že je to pritiahnuté za vlasy, ale niečo pravdy predsa len na tom bude. Okrem toho, tých päť rokov a to ešte vojnových, bola prikrátka doba na to, aby sa dohnalo to, čo sa zameškalo najmenej za jedno storočie.
Po druhej svetovej vojne to nebolo o nič lepšie. Vládnuca komunistická strana posúdila svojich vlastných oddaných slovenských súdruhov dokonca na smrť, a desiatky rokov väzenia za buržoázny nacionalizmus.
Vtedy z Prahy začali opäť viať tvrdé centralistické vetry a o výchove slovenskej identity sa nedalo povedať ani rozmýšľať. Opak bol pravdou. Stovky slovenských študentov študovalo v Prahe a tisíce regrútov každý rok programovo nastúpilo prezenčnú službu nie na Slovensku, ale v Čechách. Že sa tam z nich nestali vlastenci, to je viac ako samozrejmé a skúsenosti potvrdzujú, že sa mnohí z nich už nevrátili na Slovensko. Stratili sa bez stopy v českom mori a Slovensko tak prišlo o najmenej milión svojich občanov. Je síce pravdou, že ich nikto nenútil, aby sa z nich v krátkom čase stali Česi, ale to je tiež priamy dôsledok nedostatku národného povedomia Slovákov.
To je asi v skratke a trochu priplagatívne vykreslená smutná skutočnosť. Preto sa nemôžeme ani čudovať súčastnému stavu národného povedomia. Veď odkiaľ by to mali aj mať? Odkiaľ sa mali dozvedieť, že máme byť na čosi hrdí, ak nemali to šťastie, že im to nedali, takpovediac do vienka ich staré mamy, alebo starí otcovia?
Ja som to šťastie mal a preto si dovoľujem sa Vás opýtať, ako jeden z tých „buta tóth“, alebo „blbých Slovákov“, kedy sa začne na našich školách robiť to, čo je úplnou samozrejmosťou už najmenej sto rokov na českých školách. To čo sa praktizuje na maďarských školách, to nám nemôže byť vzorom. Slováci zaručene nepotrebujú fanatických nacionalistov a gardy v čiernych uniformách! Slovákom by stačili len sebavedomí, tolerantní a napriek tomu na svoj pôvod hrdí občania.
Nám Slovákom by stačili na takú výchovu len fakty a nie povymýšľané báchorky. Serióznych faktov a historických súvislostí máme viac ako dosť, len ich treba dostať do učebných plánov od serióznych historikov a nie odpisovať to, čo stojí v učebniciach pre maďarské školy na Slovensku. Proste konečne začať vychovávať zdravo a reálne uvedomelých občanov svojho štátu a nie slepých extrémistov akéhokoľvek razenia. Konečne treba nazvať veci vlastnými menami!
V minulosti sme boli svedkami viacerých školských reforiem, nielen v republike, ktoré sa snažili o výchovu doslovných „fachidiótov“ a tak to aj skončilo. To nemôže byť náš cieľ. Že na tomto poli doterajší ministri školstva neurobili nič, alebo takmer nič, to máte vlastne šťastie. To je Vaša šanca! Pri troške odvahy a dobrej vôle sa môžete zapísať do národnej pamäte ako prvý, minister školstva, ktorý pochopil o čo ide a ktorý sa o to aj snažil.
Takisto by sme sa mohli opýtať, čo sa stalo so spisovnou slovenčinou, s jej rytmickým zákonom, kultúrou reči, nie len v masmédiách, v parlamente, ale aj napríklad na scéne Slovenského národného divadla a podobne. Ale to sú už ďalšie pálčivé otázky.
Verte mi, že Vám by to mnoho slušných Slovákov nikdy nezabudlo a bolo Vám veľmi vďačných, keby Ste sa ujali výchovy zdravého národného povedomia našej školskej mládeže. Viem že to nebude ľahké a zaručene nezožnete za to len potlesk určitej časti inteligencie. Práve preto Vám prajem k tomu veľa odvahy, vytrvalosti, dobrej vôle a nakoniec snáď aj úspechov.
So srdečnými pozdravmi
Jano Mráz

P. S.
Akademický maliar Ján Mráz žije v Mníchove od roku 1968 a pochádza z Ružomberka
Súhlasí trin i ty, Sinaja


2.
označiť príspevok

trin i ty muž
   26. 8. 2012, 16:19 avatar
krasne uvahy!
Súhlasí Kasafran, Sinaja


3.
označiť príspevok

trin i ty muž
   26. 8. 2012, 16:20 avatar
dakujem za sprostredkovanie, Kasafran..


4.
označiť príspevok

Romanov muž
   26. 8. 2012, 16:40 avatar
Vznik národov a seba zničujúci Slováci

Zrejme rôznorodosť jazykov bola jedným zo spúšťacích mechanizmov na vytváranie národov. Ľudia sa ťažko dorozumeli medzi sebou, vytvárali dorozumievacie skupiny. Tie skupiny, ktoré aký-taký spôsob dorozumenia našli zliali sa, alebo žili vedľa seba, čo umožňovalo komunikovať, či obchodovať. Niektoré kočovali, iné si vytýčili svoje teritórium. Tí kočovní, často usadlým národom ich územie narúšali, mnohých vyhubili, alebo ich zotročili. Niektorí kočovníci si však osvojili zvyky domácich skupín. Predpokladá sa, že v minulosti žilo viac národov ako dnes, ktoré pod tlakom výbojnosti cudzích zanikali, alebo splynuli. Takýto bol pravdepodobne vznik národov, pre ktoré bol charakteristický jazyk, územie, kultúra a časom i história.
To, čo je najcharakteristickejšie pre určitý národ, je jeho jazyk. Slovenčina je jeden z najrozvinutejších a tým aj najstarších jazykov na Zemi. Publicista Laco Zrubec v jednom zo svojich príspevkov píše: „Americký vedec a lingvista profesor Price považuje slovenčinu za kľúč ku všetkým slovanským jazykom, za unikum na dorozumenie sa s ostatnými Slovanmi. (John D. Price, The Key to all Slavonic Languages, SHF, Columbia Univerzity, New York, 15. XII. 1943, str. 9). Profesor J. Price túto myšlienku vyslovil na varšavskom kongrese slavistov. Delegáti z Poľska vyšli s návrhom, aby sa schválila definícia prvého slovanského jazyka, ktorej počiatočným bodom je slovenčina. Všetky slovanské delegácie, okrem českej, odhlasovali poľský návrh: Slovenský jazyk je najstarší a podľa neho sa potom vytvorili ostatné slovanské jazyky (Kanadský Slovák, Slovenčina, najstarší slovanský jazyk, Toronto, 23. III. 1989)“.
Dnešná doba nepraje oháňaním sa pojmu „národ“, najmä tým svetoobčanom, ktorí sú doma všade a nikde. Všetko cudzie je dobré, len nie domáce, neprejavujú záujem o vlastnú históriu, rozvoj vlastného spoločenstva je pre nich skoro urážkou a prihlásiť sa k vlastnému národu im prináša hysterické záchvaty. Národy, či sa niekomu páči alebo nie boli a sú, hoci trend globalizácie neosoží rozvoju špecifikám národov. Na strane druhej pri ich zachovaní to môže pôsobiť vzájomne obohacujúco. Vysloviť jednoznačné stanovisko, prečo zaniklo také množstvo národov asi ani nie je možné, nakoniec možno ani všetci národmi neboli. Tu je potrebné jednoznačne zdôrazniť: spolupráca medzi národmi je v dnešnej dobe nutná, potrebná a dokonca žiaduca, nie však vtedy, keď jeden národ si osobuje mocensky ovládať národ druhý. Úžitok musia mať obidve strany. Takto je možné očakávať rozvoj národných spoločností za účastí vyspelých jedincov.
Keď národy zaujali určité teritórium mali záujem o vlastný rozvoj. Praktizovali to vzdelávaním, bádaním, poznávaním. Tým, že vytvárali hodnoty získavali k územiu i vytvoreným hodnotám vzťah, začali ich milovať a preto aj chrániť. Iste celé tieto územia neboli žiadnym pozemským rajom, niekedy sa však uspokojili aj s miestami nie veľmi pohostinnými, či dokonca až podmienkami drsnými, najmä prírodnými. Členenie ľudstva na národy si nevymysleli ľudia ani žiaden ideológ. Bol to prirodzený vývin. Tie najlepšie a najpriestrannejšie miesta obsadili skupiny početnejšie, silnejšie, výbojnejšie. Národy väčšinou túžili po samostatnosti. To však nešlo vždy dodržať, už len preto, že sa tieto národy navzájom potrebovali a sami potom utvárali rôzne zoskupenia. História jednoznačne dokázala: kde vstúpil človek ako tvorca skupín nemalo to dlhú životnosť, bolo to na úkor niekoho a bez násilia nebolo možné tieto skupiny udržať. Vždy sa jednalo o záujmy mocenské. Pod zámienkou spojenia území vznikali ríše, únie, federácie. Pod zámienkou ekonomických výhod spoločenstvá ekonomické. Za účelom blízkosti kultúr a jazykov vytváranie federácií. Vždy ide o jav neprirodzený, teda aj dočasný. Takéto zoskupenie veľmi často boli tvorené násilím. Asi už vtedy sa rodili utopisti, ktorým sa rozdelenie ľudstva na národy nepáčilo a tí potom bojovali za svoj sen často aj nevyberanými prostriedkami. Títo utopisti pochádzali, prípadne pochádzajú z malých i z veľkých národov. Boli a sú temer považovaní za mierotvorcov, za ľudí rozumných a rozvážnych. Proti nim stáli a stoji väčšina ľudí, pre ktorých je národ samozrejmosťou.
Malé národy vždy mali a majú obavy z národov veľkých, najmä z tých, ktoré mali vo svojom susedstve. Kameňom úrazu sa pre malé národy stávalo a stáva, keď veľké národy v čomkoľvek ich začali napodobňovať, alebo si ich dokonca začali vyberať za spojencov. Je to cesta zradná, pretože veľkí a silní vždy obhajujú svoj záujem, svoj prospech. Solidárnosť veľkých a silných máva často falošný tón. Egoizmus nepustí. Vytvárať akékoľvek „priateľské spoločenstvá národov“ je často ilúzia, pokiaľ takéto priateľstvo neprinesie národom približne rovnaké výhody. Nikdy netrvajú dlho, alebo stanú sa formálnymi. Ktokoľvek sa pokúšal putá medzi národmi utužiť, takmer skôr uškodil, hoci aj v dobrej vôli. Pokiaľ budeme hovoriť o sťahovaní národov tak slovanské národy sa posúvali smerom západným, aj keď im muselo byť jasné, že tam nebudú samé a že narazia na neprekonateľné prekážky. Slovania so svojimi pohanskými tradíciami narazili na Germánov a Slovanov to trochu zaskočilo. Udržali sa s vypätím všetkých síl pričom rozhodujúcim obdobím bolo 19. storočie. Otázkou existencie Slovanov v Európe v dobách predchádzajúcich sa zaoberá v poslednej dobe viac ľudí. Žiaľ ako sa často stáva oficiálne poniektorí historici sa tejto téme buď vysmievajú, alebo vyhýbajú.
Slováci takmer zázrakom prežili vplyvy maďarizácie a katolizácie a sú dnes úplne svojbytným národom. Veľké vonkajšie vplyvy vrátane nezriedkavého násilného ovplyvňovania genómu slovenského národa verme prospievajú jeho skvalitneniu. Mimoriadne tlaky vplyvom maďarizácie a katolizácie v sekularizovanej Európe prežili Slováci až neuveriteľne bez úhony, ba naopak posilnili sa aj vstrebávaním schopností a ideí ďalších národov.
Je nepochopiteľné a až odsúdenia hodné, ako málo si dnes nemalá časť národa cení slovenské národné obrodenie. Slovenský národ o pár rokov neskôr, ale predsa bol vzkriesený pod vplyvom osvietenstva v Európe, ktoré zase pod tlakom liberalizácie prinieslo národný pohyb aj v našich zemepisných šírkach. Liberalizmom sa nechali v prospech národného obrodenia strhnúť aj pokrokoví kňazi, čo iste bolo javom pozitívnym. Slovenskému národu bolo za jeho existencie oveľa viac ubližované, ako by on ubližoval národom iným. Nakoniec nie je ani vlastnosťou Slovanov všeobecne a teda aj Slovákov byť výbojným. Je to ich prirodzená vlastnosť. Nie je však už prirodzené, že najviac si škodia samotní Slováci. Boli a sú to rany nadmieru kruté a veľa sa nelíšili a nelíšia od rán smrteľných. Nie je tu miesto na tak malej ploche aby sme vymenovali koľko Slovákov a ktorí škodili slovenskému národu, kolaborovali s našimi nepriateľmi, či už vidinou vlastného prospechu, alebo z nedostatku úcty k vlastnému národu. Takýto škodcovia sa nájdu v každom národe. Dokážeme sa však seba trýzniť aj v časoch mieru, keď priame nebezpečenstvo vojnových útrap nehrozí, okrem našej slovenskej závisti. Slovenské sluhovstvo a ohýbanie chrbta pred každým, je v časoch prežitia národov ako takých neznesiteľné. Nevážime si seba, svojich blízkych, kamarátov si hľadáme výlučne zo zištných dôvodov, neurobíme nič pre svoju obec, mesto, štát. Dokonca nemalá časť príslušníkov slovenského národa „hrdo“ vykrikuje, že sa hanbia za to, že sú Slováci. Odkiaľ prišla a kde sa tá slovenská zloba zrodila?
Dehonestácia slovenského národa aj vlastnými príslušníkmi je tak dlhodobá a natoľko už uväznená v našom podvedomí, že slúži ku cti všetkým tým, ktorí sa snažia vylepšiť našu neuspokojivú situáciu. Najviac sa zbytočne porážame sami svojím presvedčením o malosti a bezmocnosti, ktoré je silne podporované médiami všetkého druhu. Dôležitosť toho, že si vážime seba, neplatí iba pre jednotlivých ľudí, ale aj pre národ. Obávam sa však, že asi na svete nie je žiadny iný národ, ktorého vlastní príslušníci by sa tak dlhodobo a cielene podieľali na potláčaní hrdosti k príslušnosti k vlastnému národu a dokonca aj na jeho duchovnom a materiálnom poškodzovaní v prospech iných. Pociťovať národnú hrdosť dokážeme snáď len vtedy, keď slovenskí športovci zožnú úspech. Ešte že sa im to občas podarí.
Národy často používajú svoje mýty a legendy na podporu svojbytnosti a národnej hrdosti. My Slováci naopak máme tendenciu ich potláčať, popierať a zosmiešňovať. Zato v počte senzibilov, či ľudí duchovne zameraných v prepočte na hlavu obyvateľa sme zrejme medzi poprednými v civilizovanom svete.
Slovenský národ prežil aj horšie časy, urobme teda všetko pre to, aby sme neboli jeho hrobármi.

Dr. Vladimír Šotter, Národný Inštitút Francois Marie Voltaire
Súhlasí trin i ty, Kasafran


5.
označiť príspevok

trin i ty muž
   26. 8. 2012, 16:45 avatar
na to sa neda nic napisat.. dosli slova..

http://www.youtube.com/watch?v=XaE_o3ywouM Tento odkaz smeruje mimo DF.sk
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 17:10,  Ty máš protislovenské občianstvo, lebo pomáhaš zaplavovať Slovensko ruskými fekáliami...
dnes, 17:09,  Chudák Maiga hokejiss ho zaženie *13*13*13 lebo nema správnu farbu a správne naboženstvo...
dnes, 17:06,  stav trvá *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13
dnes, 17:06,  zaplavme ruskými hovnometnými hoaxami *13*13*13*13 lebo to sudruhom na gebule drísta
dnes, 17:05,  Edo mám slovenské občianstvo ty protislovenská špina nie
dnes, 17:04,  Edo už nechce aby sme vpúšťali moslimov do Europy :)
dnes, 17:03,  Ty si písal že nemaš občanství EU súdruh a Haag je v Anglicku
dnes, 17:02,  Tvoju hlavu už zaplavenu maš už len ostatok EU *13*13*13
dnes, 16:59,  Títo sú to. Lebo treba zakázať interupcie a do škôlok slavobránou pozvať osýpky a iné...
dnes, 16:59,  nechajme Europu zaplaviť moslimami a premeniť na eurábiu
dnes, 16:58,  Edo ty si priznal že nemáš slovenské občianstvo, ja mám ved si za zánik Slovenska
dnes, 16:57,  Ved ty chceš aby bola Europa zaplavená moslimami a tým islamizovaná
dnes, 16:56,  Presne V Malmo migranti páchajú obrovskú kriminalitu...
dnes, 16:56,  Alebo elektrický koterec pre Hokejiss by stačila aj zvieracia kazajka lebo on ako jediný nemá...
dnes, 16:53,  obkolesme sa betonovým plotom......
dnes, 16:51,  to zaleži od ludi či sa stanu krestanmi.....reinkarnacia nie je o kresťanstve.....
dnes, 16:48,  chudaci švedi ako to len môžu prežiť ??? Nechapem *13*13*13 Imigranti zakladajú hnutie...
dnes, 16:46,  Hoax: Útok muslimů na procesí v Seville *13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13*13 Dnes se...
dnes, 16:44,  Ano presne tak na ruskej stranke euroarabia to naozaj tak vypadá ultras hovnomet *13*13*13...
dnes, 16:43,  Presne Edo chudáci švédi -...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Človek mieni a človek aj mení.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(70 367 bytes in 0,622 seconds)