Hoď ma hore
prihlásenie:
Registrácia  |  Zabudnuté heslo
tu sa nachádzate: hlavná stránka  politika  téma
kategórie:  

Otec národa

11
reakcií
4218
prečítaní
Tému 24. septembra 2007, 19:38 založil Kasafran.

podobné témy:

názov témy
posledná
reakcií
11. 06. 2017
5
23. 10. 2018
5
02. 12. 2012
24
18. 11. 2006
0
16. 01. 2014
14
 
 


1.
označiť príspevok

Kasafran
   24. 9. 2007, 19:38 avatar
„Ja som slovenský Hitler a urobím tu poriadok“

Viete kto je autorom výroku z nadpisu tohto článku? Šaňo Mach? Vojtech Tuka? Nie. Jedná sa o „hviezdny“ výrok „otca národa“ Andreja Hlinku. Nedávno totiž poslanci rozhodli o uzákonení tohto titulu pre neho. Aký však bol Andrej Hlinka v skutočnosti? Zaslúži si skutočne tento titul? Jedná sa skutočne o takú osobnosť, aby si zaslúžil tento titul, či o neznášanlivého pravicového radikála?
Ja si myslím, že na to, aby mu bol udelený tento titul až priveľmi prejavoval sympatie k nemeckému nacizmu, ktorý sa netajil svojím plánom na vyhladenie Slovanov. Tak potom, aký otec národa? Ako môže skutočný vlastenec prejavovať sympatie k režimu, ktorý nám a ostatným slovanským národom pripravoval takýto osud? Vari bol náš „tatíček“ Hlinka slepý? Nevidel, čo sa deje za západnou hranicou Československa, alebo nechcel vidieť? A to výrok použitý v nadpise článku nebol jediný, spomeniem napr. ďalší vyslovený na zhromaždení v roku 1936 v Piešťanoch: „Áno, v tom najdôležitejšom, totiž v boji proti boľševizmu, proti ateizmu, pôjdeme v jednom tábore hoci aj s Hitlerom!“.
Rovnako, ako nacistickému Nemecku, svoje sympatie prejavoval aj ku Talianskemu fašizmu, či ku generálovi Francovi v Španielsku. Už za jeho pôsobenia mala HSĽS pouzatvárané spojenectvá s inými fašistickými zoskupeniami, ktoré neskôr prispeli k rozbitiu Československa. Známy bol aj svojím nacionalizmom, neznášanlivosťou a antisemitizmom. Pre svojich odporcov najčastejšie používal označenie „špiny“ a nijako sa nevyslovil proti antisemitským výtržnostiam ľudákov, či útokom na liberálov alebo ľavičiarov.
A práve na tento účel založil na návrh Tuku v roku 1923 polovojenskú fašistickú organizáciu „Rodobrana“. Možno ani netreba pripomínať, že kde sa objavila, tiekla krv. Tesne pred svojou smrťou inicioval vznik Hlinkovej gardy, ktorá usilovne pokračovala v tejto náplni činnosti. Nie je po tomto všetkom nezmysel tvrdiť, že Hlinka za nič nemôže, lebo zomrel pred vznikom Slovenského štátu? Fašistické tendencie v HSĽS sa nezrodili zo dňa na deň. Boli aktívne a dlho pestované už pod jeho vedením. Známy bol aj jeho odpor k demokracii, dalo by sa povedať, že ju vyslovene odmietal.
Ale toto nebol jediný jeho problém. Veď čo si možno pomyslieť o človeku, ktorý po sebe pomenuje stranu a odhaľuje sám sebe busty? Dokonale si podriadil celú stranu, jej členovia boli nútení k absolútnej poslušnosti, mnohé jeho rozhodnutia nemuseli prejsť hlasovaním a sám vyberal články na uverejnenie. Každá akcia sa mohla uskutočniť iba ak s jeho požehnaním. Známy bol aj svojimi negatívnymi povahovými vlastnosťami,- mimoriadnou netoleranciou a hašterivosťou. Často menil svoje stanoviská, jeho okolie muselo často trpieť jeho nepredvídateľné zmeny názorov a nálad.
Dokonca aj Tuka sa o ňom vyjadril, že by sa mal dať vyšetriť. Mal značný problém krotiť svoj slovník A to nielen v prípade politických protivníkov. Terčom jeho nadávok bývali často aj celkom nevinní ľudia, hlavne chudobní - obete hospodárskej krízy. To len svedčí o ďalšej jeho negatívnej vlastnosti - nedostatku súcitu a necitlivosti k problémom ľudí. Politicky, ani ľudsky, nespĺňa podmienky, ktoré by ho oprávňovali nosiť titul „otca národa“.
Myslím si, že väčšina ľudí by o takéhoto otca nestála, bohužiaľ je ale ľuďom podsúvaná zidealizovaná podoba Andreja Hlinku zbavená akýchkoľvek temných stránok jeho osobnosti. Keď už niekomu má byť ten titul udelený, nenašli by sa ďaleko vhodnejšie osobnosti v našich dejinách? Vari sa dejiny nášho národa začínajú tam, kde sa začína politická činnosť Andreja Hlinku? Sme na tom naozaj tak zle, že otcom národa má byť politik, ktorý sa po viac ako desaťročie z jeho politickej kariéry ohliadal po fašistickom vzore? A autori tohto návrhu vari pozabudli na celé predchádzajúce generácie slovenských národovcov, ktorí pracovali v ďaleko nepriaznivejších podmienkach, na tých, ktorí položili základy spisovného jazyka a literatúry? Tí sa isto v svojich hroboch obracajú...

-bubo-
autor je členom Spoločnosti vedeckého komunizmu a dopisovateľom časopisu Avantgarda


2.
označiť príspevok

Kasafran
   26. 9. 2007, 10:49 avatar
Andrej Hlinka ešte pred svojou smrťou zapojil HSĽS do Piatej kolóny v Československu,
ktorá pod taktovkou Hitlera uskutočňovala jeho expanzívne plány a viedla napokon k vojne:

Pamätníkov tých čias neprekvapuje, že Andrej Hlinka v júni 1936 v Liptovskej Teplej prehlásil: „ Ja som slovenský Hitler. Ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku“ (Citát: Slovenské zvesti , roč. 1, čís 12, zo dňa 3. Júna 1936, str. 1 ) Veď HSĽS sa k fašizmu otvorene prihlásila na zjazde v Piešťanoch v septembri 1936. (citát: Bojovník 43:6,10, (1998)
Zápisnica Snemu Slovenskej Republiky z mája 1942 obsadzuje vyhlásenie, kde ľudácky poslanec Šalát vyhlásil, že priateľské styky s Henleinovou nemeckou národne socialistickou stranou boli nadviazané pod predsedníctvom A. Hlinku, ktorý tým poveril svojho úradujúceho podpredsedu Dr. J Tisu.
Táto politika sa teda robila na základe pokynov A. Hlinku. A. Hlinka sa netajil svojím cítením, ako to nasvedčuje jeho článok v novinách „Slovák" z 30. 10.1932, kde sa vyjadril, že mu väčšmi imponuje nemecký kreuzler a Hitler, ako naši regionalisti.
Hlinka uzavrel v r. 1938, krátko pred svojou smrťou, PAKT O SPOLUPRÁCI s Konrádom Henleinom, ktorý bol Hitlerom poverený vybudovať PIATU KOLÓNU v Československu a s maďarským politikom Eszteházym, čo viedlo napokon k ovládnutiu Strednej Európy Hitlerom a v ďalšom k vypuknutiu II. Svetovej vojny.
O charaktere toho PAKTU svedčí aj zápisnica z parlamentu Česko-slovenskej republiky zo dňa 30. marca, 1938 www.psp.cz Tento odkaz smeruje mimo DF.sk v ktorej sa výslovne hovorí, že „spolok Henlein-Hlinka-Esterházy … politik Nedvěd správne včera označil ako fašisticky iredentistický blok“. Medzi riadkami tejto debaty možno vyčítať na čí príkaz sa tak deje („Všechno, co čteme v prohlášení, není ničím jiným nežli lží podle receptu, který těmto pánům byl dán v jisté knize, v knize jednoho pána, který vám pro celou vaši politiku je velmi směrodatným; = Hitler)
Pravda je, že Hlinka zomrel 16.8.1938, ale dielo ZAPOČATÉ ním už za jeho života a s jeho súhlasom ostalo ako odkaz politického smerovania HSĽS aj po jeho smrti. (Pozri: Zápisnica Snemu Slovenskej Republiky z mája 1942.)
To potvrdzujú aj zápisnice z Norimberského súdu!


3.
označiť príspevok

vlasto1
   30. 9. 2007, 20:08 avatar
je smutné že Hlinku chce slov. parlament vyhlásiť za otca národa a pritom tento kňaz RKC len započal to za čo neskôr jeho následovník tiež kňaz RKC tiso skončil na šibenici. a je dosť možné že keby hlinka nebol umrel ale dožil sa konca druhej svetovej vojny tak na tej šibenici by skončil tiež.


5.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 10. 2007, 21:52 avatar
Vlasto1,
dá sa dôvodne predpokladať, že s A. Hlinkom by to mohlo tak pokračovať i skončiť.


4.
označiť príspevok

galadriel
   30. 9. 2007, 23:11 avatar
k tejto teme len tolko: slovensky parlamenet a specialne KDH ma asi nikdy neprestane prekvapovat. Nad tymto "uzasnym napadom" je skoda sa rozculovat ...


6.
označiť príspevok

Kasafran
   1. 10. 2007, 21:57 avatar
Galadriel,
myslím si, že tento "úžasný nápad" je hoden nielen rozčúlenia, ale najmä dôrazného odsúdenia!


7.
označiť príspevok

hrasko
   2. 10. 2007, 14:47 avatar
Kua ja mam cely slovensky narod na haku.


8.
označiť príspevok

Kasafran
   2. 10. 2007, 21:37 avatar
Hraško,
nuž, keď je to tak, potom si len zostaň medzi tými "svetoobčanmi", ku ktorým zrejme patríš!


9.
označiť príspevok

Boris muž
   21. 10. 2007, 00:22 avatar
Ludia, ktori vedome odmietaju vyjadrit svoj nazor a dalej si za nim stat zlihavaju vo svojej podstate ako mysliace bytosti.. ako ludia. Naco zijes, ak sa vedome vzdavas prava zit ?


10.
označiť príspevok

Kasafran
   21. 10. 2007, 23:02 avatar
Boris,
veď práve p tom tá súčasná "demokracia/démonkracia" predsa je. Nie je o aktívnom vedomí a o racionalite - ale vždy len a len o virtualite!


11.
označiť príspevok

Boris muž
   21. 10. 2007, 23:52 avatar
Suhlasim Kasafan.


12.
označiť príspevok

cingelova zuzana
   10. 1. 2008, 12:41 avatar
Suhlasim s Kasafanom a Borisom.Ale mám otazku.Prečo sa ľudia tvaria ,že ich to nezaujíma? Nemaš pocit že sa boja?
váš príspevok

Pridávať príspevky môžu iba zaregistrovaní účastníci fóra.

Som zaregistrovaný

nick: heslo:
zostať trvalo prihlásený    
Nie som zaregistrovaný

Vaša prezývka:  

Po zaregistrovaní budete automaticky presmerovaní do tejto témy.

najnovšie príspevky na celom fóre

dnes, 14:18,  Ak sa referenda nezúčastnilo 80 % voličov neznamená to že sú proti . Preto nemožno písať...
dnes, 14:17,  už robia takéto veľké témy a články známe slovenské informačné weby, je potrebné...
dnes, 14:14,  Britové se nikdy netajili svou averzí ke zbytku Evropy; obzvlášť zdrženliví byli už od...
dnes, 14:12,  Veľký Kocúr u nás o manželstvách LGBTI rozhodol parlament a vytvoril zákon ....
dnes, 14:11,  Ak príde voliť 20% to automaticky neznamená, že je to 80% šuma fuk. Cirkev nič nezakazuje,...
dnes, 14:10,  Takže Franta Kasanický je EnaX? Priznaj sa! *21
dnes, 14:10,  Amorálny blázne takí ako ty ťaháte spoločnosť k morálnemu úpadku.
dnes, 14:08,  S USA na večné časy a nikdy inak !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
dnes, 14:03,  (1) panoramix, Náš socialistický systém zabezpečil základné životné potreby pre...
dnes, 14:01,  Nie tu už podľa nich demokracia neplatí..... Lebo o takýchto citlivých záležitostiach...
dnes, 14:00,  Nemusíme ale chceme preto si volíme do SNR takých zástupcov , ktorí majú vo volebných...
dnes, 13:55,  Záznam vystoupení Miloše Zemana v Hospodářském zápisníku (1989)...
dnes, 13:54,  Demokracia nie je totalita väčšinového názoru, ale aj tolerancia menšín, čiže...
dnes, 13:53,  Veľký Kocúr toto sa mi počíta , že sa vie chlap i ospravedlniť . Mimochodom za nickom...
dnes, 13:53,  Bezhlavé opičenie sa po Západe Musíme mať všetko čo má Západ. Otázkou je prečo...
dnes, 13:53,  Lemmy, áno vyjadrujem sa v diskusii s Tebou často až, povedal by som, v ironickom tóne......
dnes, 13:52,  Kreml se dnes poprvé oficiálně přiznal k bombardování syrských nemocnic. Avšak stejně...
dnes, 13:48,  Prijímam tvoje ospravedlnenie. Môj názor je taký, že za tým stojí sám programátor Maroš...
dnes, 13:46,  Tull, robíš zo seba hlupáka, tvoja vec. Nemám dôvod komentovať.
dnes, 13:45,  Veľký Kocúr samozrejme. Na papieroch by to mali rešpektovať . Ja však vôbec nemám...
neprehliadnite
df.sk na Facebooku
vyhľadávanie
 
Elegantné šaty plnia u ženy rovnakú funkciu ako plot na záhrade. Musia ju chrániť, ale netieniť ju.
Prevádzkuje df.sk | TOPlist
(76 433 bytes in 0,544 seconds)