hoď ma hore
Milí diskutujúci. Pri diskutovaní prosím: 1. nepridávaj témy pozostávajúce len z odkazov alebo jednoslovné témy / 2. nepridávaj uražlivé alebo vulgárne komentáre. Ak tieto pravidlá nedodržíš, tvoja téma pravdepodobne skončí v koši. Príjemné diskutovanie :)
none
ak chceš diskutovať, musíš sa registrovať. registrácia

tu sa nachádzaš : 

hlavná stránka  /  rôzne  /  téma

Otázky na trolla Osvieteného (29)

príspevkov
27
zobrazení
1
tému vytvoril(a) 24.9.2020 18:01 humanitárny bombardér
posledná zmena 25.9.2020 09:20
1
24.09.2020, 18:01
none
2
24.09.2020, 18:46
Otázka ???

odkaz
none
3
24.09.2020, 18:47
humanitarny honič . Tvoje otazky su priamoumerné tvojmu intelektu
none
6
24.09.2020, 23:04
sovieti v Normandii porazili fašistov
none
7
24.09.2020, 23:05
sovieti v Ardenách
none
8
24.09.2020, 23:05
Sovieti v bitke o Britaniu porazili fašistov
none
9
24.09.2020, 23:08
operácia Overlord bola sovietska
none
10
24.09.2020, 23:08
operácia Overlord bola vždy Ruská
none
11
24.09.2020, 23:09
Siegfriedova líniabola ruska konevova
none
12
24.09.2020, 23:09
Bitka o Ardeny tam vyhrali sovieti 4:1
none
16
25.09.2020, 00:21
Sovieti hnali z Fínska fašistov ale i z Krymu Tatarov ale i pšenicu z Ukrajiny vyhlali 10 000 000 žian a deti nechali hladom zahynuť . V Katynskom lese hnali fašistov slävänia

Hnali hnali vyhrali oslobodili Madarsko v roku 1956 a ČSR v roku 1968 naši ČSR naš
none
17
25.09.2020, 00:27
sovieti hnali do jam hnali

Katyňský masaker je pomenovanie masových vrážd poľských vojakov a civilistov počas druhej svetovej vojny, spáchaných sovietskou tajnou službou (NKVD) a armádou. V Katyňskom lese (neďaleko obce Katyň) bolo začiatkom roka 1940 NKVD popravených asi 20 000 - 26 000 zajatých poľských dôstojníkov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie, ktorí boli odvedení do ZSSR počas obsadenia a neskoršej okupácie časti Poľska v roku 1939. Tento vojnový zločin je jednou z najväčších tragédií v novodobých dejinách

odkaz
none
18
25.09.2020, 00:29
KONEV hnal

Maďarské povstanie alebo Maďarské ľudové povstanie alebo Maďarská revolúcia bolo násilne potlačené ľudové povstanie v

Maďarsku v roku 1956 proti vláde komunistickej strany a pomerom, ktoré vnucoval Sovietsky zväz.

Prvá sovietska invázia - 24. október
Na rozkaz sovietskeho ministra obrany vstúpila 24. októbra od druhej hodiny rannej sovietske vojská do ulíc Budapešti. Dlhé rady tankov T-34 so zaklapnutými vežičkami prechádzali mestom a strieľali do všetkého, čo bolo osvetlené. Došlo k prvým bojom medzi maďarskými povstalcami a sovietskymi okupantmi, ktorých podporovala tajná polícia ÁVH. Maďari sa proti po zuby vyzbrojeným vojakom odhodlane bránili všetkým možným. Najúčinnejšou zbraňou proti sovietskym tankom sa stali Molotovove kokteily. Mnoho povstalcov tiež získalo zbrane z kasární a policajných staníc, kde im ich aj častokrát vojaci či policajti (podriadení komunistickému vedeniu) sami vydali. Imre Nagy, už ako predseda vlády, vyhlásil stanné právo a zákaz vychádzania. Ale odmietol nasadiť ÁVH proti narušiteľom tohto rozkazu, ako požadoval novo dosadený vojenský výbor. Sovietsky vpád bol dočasne úspešný. Odpor však pokračoval a ďalší deň sa situácia začala meniť.
none
19
25.09.2020, 00:29
sovieti hnali

Masaker pred parlamentom - 25. október
Maďarské povstanie (1956)

Dňa 25. októbra došlo pred budovou parlamentu k obrovskej demonštrácii. Niekoľko tisícový dav sa pokojne dožadoval demisie predsedu MDP - Erna Gera. Avšak príslušníci tajnej polície ukrytí na strechách začali do pokojne demonštrujúceho a hlavne bezbranného davu bezohľadne strieľať. Zmätené posádky sovietskych tankov sa k streľbe takisto pripojili. Zahynulo viac ako 200 ľudí, vrátane žien a detí, zranených bolo viac ako 300 ľudí. Išlo o provokáciu tajnej polície, ktorá bola príčinou neskoršieho krviprelievania. Masaker zdvihol novú vlnu emócií, najmä keď z niektorých župných miest dorazili informácie o podobných udalostiach. Takmer nikoho už v tej chvíli nezaujímala správa o odvolaní Gera a jeho nahradenie Jánosom Kádárom. Začal totiž obrovský hon na členov ÁVH a ich následné lynčovanie a mučenia. ÁVH bola tak nenávidená, že každý jej príslušník, ktorý bol povstalcami chytený, bol následne zabitý, často zavesením na lampy verejného osvetlenia a do úst im boli napchaté bankovky, pretože títo tajní policajti zarábali omnoho viac peňazí než všetci ostatní.
none
20
25.09.2020, 00:30
Medzinárodná situácia

Revolučný a politický vývoj v Maďarsku sa samozrejme nepáčil predstaviteľom Sovietskeho zväzu, ktorí tajne pripravovali vojenský zásah. Potrebovali však uistenie západných mocností, že sa nebudú do situácie v Maďarsku miešať. Medzinárodná situácia však bola na strane Sovietov. Práve prebiehala Suezská kríza, kedy došlo k spoločnej intervencii vojsk Spojeného kráľovstva, Francúzska a Izraela do Egypta, ktorý podporoval Sovietsky zväz. Rusi boli ochotní zotrvať v pasivite na Blízkom východe, keď sa im dostane uistenia, že Západné štáty nezasiahnu do vývoja v Maďarsku. Takáto dohoda bola uzavretá 30. októbra. USA ani nevyužili možnosť spojiť obe udalosti v jedno hlasovanie na pôde OSN. Jediné, čo bolo nakoniec podniknuté, bolo hlasovanie VZ OSN, ktoré odsúhlasilo požiadavku na stiahnutie sovietskych vojsk. To však bolo už len prázdnym gestom. Aj unáhlený prísľub pomôcť šírený západnými rozhlasovými stanicami zostal len prísľubom. Maďarsko zostalo samo.


Rozhodnutie ZSSR
Na zasadnutí sovietskych vodcov dňa 31. októbra došlo k zásadnému rozhodnutiu. Kedy bolo rozhodnuté o potlačení revolúcie (podľa Sovietov "kontrarevolúcie") za pomoci armády. Maršal Ivan Stepanovič Konev (vrchný veliteľ ozbrojených síl Varšavskej zmluvy) dostal voľnú ruku k vypracovaniu plánu pre operáciu Víchor, niekedy tiež nazývaná operácia Smršť, ktorá bola definitívne schválená 2. novembra.

Druhá sovietska invázia - 4. november
Veľvyslanectvo Juhoslávie

Za svitania 4. novembra začala ofenzíva proti hlavnému mestu. Maďarská armáda síce odpor nekládla, ale zúrivé boje povstalcov pokračovali v Budapešti i v ďalších mestách asi týždeň.

Hneď ráno sa ozvala dve rozhlasové vysielanie. Prvé bolo Nagyové volanie o pomoc v mene zákonnej a demokratickej vlády. Potom sa Imre Nagy a vedúci predstavitelia niekdajšej straníckej opozície odobrali na juhoslovanské veľvyslanectvo. Druhé vysielanie bolo zo sovietskej radarovej obsadenej vysielacej stanice v Szolnoku, odkiaľ kolaborant János Kádár vyzýval menom novoutvorenej revolučnej robotnícko-roľníckej vlády k boju proti kontrarevolúcii po boku sovietskej armády.
Šesť dní bojov
Aj napriek tomu Maďari po celej krajine rozpútali prudké boje. Sily oboch strán boli značne nevyrovnané, zatiaľ čo Sovieti mali skvelú výzbroj a podporu letectva, Maďari hrdo bojovali všetkými prostriedkami, ktoré mohli zohnať, bez akejkoľvek podpory. V hlavnom meste padlo okolo 2500 osôb a po celej krajine ešte 3000 ďalších. Ďalej bolo viac ako 16 tisíc ľudí zranených. Ako odvetu za zápalné fľaše sovietske pancierové jednotky rovnali s krajinou domy, z ktorých dochádzalo k útokom. Rusi pustošili celé štvrte, o ktorých sa domnievali, že sa tam skrývajú povstalci. Týmto spôsobom boli zničené stovky domov, predovšetkým v robotníckych štvrtiach - kolíske povstania. A pre dobytie Budapešti sovietske vojská nasadili aj vtedy najmodernejšie prúdovej stíhačky MiG-15.

odkaz
none
21
25.09.2020, 00:31
sovieti oslobodili

„Rusko opäť velebí Sovietsky zväz. A prekrúca august 1968,“

Dokument, v ktorom Rusko obhajuje okupáciu Československa, je pre väčšinu Rusov hlavným informačným zdrojom o tejto udalosti, tvrdí pre HN Štěpán Černoušek, rusista a predseda občianskeho združenia Gulag.cz.
Štepán Černoušek. Snímka: archív Š. Černouška
O aktuálnom ruskom vnímaní udalostí augusta 1968 asi najlepšie vypovedá dokument, ktorý nedávno odvysielala televízia Rossija 1 a v ktorom sa Rusko pasuje do roly osloboditeľa. Kde sa v nich berie potreba prekrúcať takmer polstoročie staré dejiny?
Podľa mňa to súvisí s prebudenou novoimperiálnou chuťou Ruska. Anektovaním Krymu a rozpútaním vojny na východnej Ukrajine sa snaží upevniť svoju medzinárodnú pozíciu a keďže sú tieto kroky v rozpore s medzinárodným právom, tak sa ich usiluje obhájiť inak: odkazom na akési historické a morálne právo na takéto činy. A robí to vytváraním a posilňovaním mýtu o tom, že Sovietsky zväz bol akýmsi ideálnym štátom, ktorý zaisťoval stabilitu, mier a svet ho rešpektoval. Do takejto snahy veľmi dobre zapadá aj dokument o tom, že Varšavská zmluva bola v skutočnosti pre svet garantom istoty a stability.

No predsa len – nevystavuje sa režim takýmito klamstvami riziku? Veď ešte donedávna Rusko svoju vinu na okupácii Československa priznávalo. Vrátane samotného Putina. To sa tak spoliehajú na slabú pamäť svojich občanov?
Je pravda, že okupáciu odsúdil Gorbačov, Jeľcin aj Putin. Lepšie povedané – vyjadrili sa, že to bola chyba, o priame ospravedlnenie, myslím, ani nešlo. No v každom prípade, hoci to predstavitelia Ruska na nejakých bilaterálnych schôdzach povedali, to ešte neznamená, že táto informácia k Rusom aj doputovala.

Znamená to, že bežní Rusi okupáciu Československa nikdy nevnímali ako zločin?
Treba si uvedomiť, že kým pre Slovákov a Čechov je august 1968 prelomová udalosť, pre Rusov je to len jedna z mnohých epizód podobného charakteru. Veď Rusko len v 20. storočí okupovalo niekoľko ďalších štátov. Pokiaľ mám správne informácie, o okupácii Československa sa neučia ani v škole. A hoci sa v Rusku objavili desiatky ľudí, ktorí proti nej protestovali – vrátane takzvaných ôsmich statočných, ktorí za svoj čin strávili roky vo väzení či na psychiatrii, ruská spoločnosť o nich prakticky nič nevie.
odkaz
none
22
25.09.2020, 00:33
Sovieti hnali a oslobodzovali

Zimná vojna (fín. talvisota) alebo fínsko-sovietska vojna bol ozbrojený konflikt medzi ZSSR a Fínskom, súčasť druhej svetovej vojny. Vypukla 30. novembra 1939, keď

ZSSR bez vyhlásenia vojny napadol Fínsko, za čo bol v decembri vylúčený zo Spoločnosti národov.

Vojna skončila prímerím 13. marca 1940.

odkaz
none
23
25.09.2020, 00:34
Hrali a hrali

Zimná vojna: Húževnatá fínska obrana odkryla pravú tvár Stalinovho režimu

odkaz
none
24
25.09.2020, 00:36
Najväčší spojenec Hitlera sa nenechal zahanbiť: Sovieti zahájili brutálny útok na Pobaltie!


Zimná vojna medzi Fínskom a Sovietskym zväzom alebo masaker tisícov poľských dôstojníkov patrili k dôsledkom tajného dodatku nemecko-sovietskej zmluvy o neútočení, ktorú obe krajiny podpísali v auguste 1939. V takzvanom pakte Ribbentrop-Molotov sa dohodli na rozdelení sfér vplyvu na severovýchode Európy.

V septembri a októbri 1939 vnútil ZSSR pobaltským štátom Estónsku, Lotyšsku a Litve nevýhodné spojenecké zmluvy. V roku 1940 však prišlo k obvineniu z porušenia týchto zmlúv a počas 14. až 17. júna vpadla do krajín Červená armáda. Nemecký Wermacht totiž obsadil bez boja Paríž a Sovieti tiež potrebovali ukázať svoju silu. O pár mesiacov neskôr sa pobaltské štáty stali formálne novými republikami ZSSR, čo viedlo k deportáciám obyvateľstva a rusifikácii.


K zmluve o neútočení bol pripojený tajný protokol, ktorý pomenovali podľa šéfov diplomacie Nemecka a ZSSR a v ktorom si Moskva a Berlín rozdelili sféry vplyvu v Európe. Nemecko sa vzdalo v prospech ZSSR politických záujmov v Pobaltí (okrem Litvy), vo Fínsku a v rumunskej Besarábii a dohoda tiež určila budúcu podobu Poľska.

Nemecká armáda vpadla do Poľska zo západu 1. septembra 1939 a 17. septembra nastúpila z východu Červená armáda. Na konci mesiaca potom Nemecko a ZSSR uzavreli zmluvu o hraniciach a priateľstve. Do sféry vplyvu ZSSR pripadla nakoniec aj Litva. Sovietsky zväz potom začal napĺňať ďalšie body dodatku.

Výsledkom ruskej agresie vo Fínsku, takzvanej "zimnej vojny", za ktorú bol Sovietsky zväz vylúčený zo Spoločnosti národov, sa stal takzvaný moskovský mier z marca 1940, v ktorom Fíni Rusom postúpili Karelskú šiju a časť východnej Karélie. Fínsko si však udržalo nezávislosť. V roku 1940 Sovietsky zväz násilne anektoval pobaltské štáty a Rumunsko impériu odstúpilo Besarábiu, na ktorej území vznikla Moldavská SSR.

Karty sa ale nakoniec obrátili, Hitler pakt porušil, čím sa z Nemecka a Svietskeho zväzu stali nepriatelia. Po napadnutí ZSSR boli všetky tri pobaltské krajiny okupované nacistickými vojskami, v roku 1945 ich však znovu obsadila sovietska armáda a nezávislosť získali tieto krajiny až v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu.


odkaz
none
25
25.09.2020, 00:36
Vpád do Estónska

Na jar 1940 sa vystupňovalo v Estónsku obviňovanie z protisovietskych nálad a 16. júna dostala vláda ultimátum. Vzápätí krajinu obsadili jednotky Červenej armády. Ako píše portál valkza.cz, sovietsky splnomocnenec potom nadiktoval "ľudovú" vládu a sovietski emisári svoj diktát podporili "spontánnymi" demonštráciami, ktorých účastníci z radov komunistov, nahnaného robotníctva a do civilu prezlečených vojakov sovietskych posádok požadovali za podpory sovietskych tankov upevnenie priateľských vzťahov so ZSSR.

V dňoch 14. - 15. júla prebehli presne podľa naprogramovaného scénara voľby s jedinou kandidátkou a povinnou účasťou. Voľbám predchádzala vlna zastrašovania, zatýkania a čistiek. Parlament obkľúčili tanky, vnútro obsadili sovietski vojaci. Účasť vo voľbách bola povinná, potvrdzovaná v občianskom preukaze. Napokon kandidáti ľudovej fronty získali v Estónsku 92,9% všetkých hlasov. O týždeň po voľbách nový parlament požiadal o prijatie za Federálnu republiku Sovietskeho zväzu. Prijatie sa uskutočnilo 6. augusta. Podobný scenár sa odohral aj v Litve a Lotyšsku, ktoré sa do zväzku dostali 3. a 5. augusta.

Masové vysídlovanie a popravy, Litva v sovietskom područí

Na prelome septembra a októbra 1940 došlo v Litve k poľnohospodárskej reforme a zoštátneniu všetkých škôl. Veľa obyvateľov Litvy ale nesúhlasilo so stratou nezávislosti, takže nový stalinský režim začal s ich prenasledovaním, čo vyústilo v prvú masovú deportáciu v dňoch 14.-17. júna 1941.

Ako uviedol portál reflex.cz, v Litve bolo zatknutých 5664 osôb, vysídlených 10 187, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 15 851 osobám. V Lotyšsku zatkli 5625 osôb, vysídlili 9546, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 15 171 osobám. V Estónsku bolo zatknutých 3178 osôb, vysídlených 5978, celkom sa podnikli represívne opatrenia proti 9156 osobám.

V rokoch 1940-1941 navyše nový režim popravil a zabil dvetisíc osôb v Estónsku a Lotyšsku a 2500 v Litve. Vo väzení a táboroch zomrelo 4000 Estóncov a 3000 Lotyšov a Litovcov. Počas deportácií a vo vyhnanstve zahynulo 2000 Estóncov a Lotyšov a 2500 Litovcov.

Po prvom týždni od začiatku vojny v júni 1941 bola Litva okupovaná nemeckými nacistickými vojskami. V tomto období vznikla tzv. Litovská samospráva a litovské partizánske hnutie začalo aktívne spolupracovať s Moskvou. Po oslobodení Litvy od nemeckých vojsk pokračovali zástancovia obnovenia nezávislosti litovského štátu v ozbrojenom boji, ktorý však bol potlačený. Tak sa v roku 1952 dokončila nútená kolektivizácia a zákony republiky zodpovedali zákonom ZSSR.

Ani parlamentné vyhlásenie nezávislosti v roku 1990 sa nezaobišlo bez incidentov. Podľa Moskvy bolo protiústavné a protiprávne. Obsadila vzniknuté hranice, na ktorých došlo k zastreleniu niekoľkých pohraničníkov. Krvavý stret medzi federálnymi silami a Litovčanmi sa odohral po obsadení televízneho vysielača. Nakoniec bola ale nezávislosť Litvy uznaná.

Oficiálne prestal Sovietsky zväz existovať 31. decembra 1991, keď bola zo stožiaru Kremľa stiahnutá vlajka ZSSR a nahradená vlajkou Ruska.

odkaz
none
26
25.09.2020, 00:38
Sovietsky zväz náš večný vzor prietel a učitel takto pomahal europe
none

najnovšie príspevky :

prevádzkuje diskusneforum.sk kontaktuj správcu diskusného fóra vytvoril dzI/O 2023 - 2024 veľkosť : 140 294 B vygenerované za : 0.114 s unikátne zobrazenia tém : 36 179 unikátne zobrazenia blogov : 538 táto stránka musí používať koláčiky, aby mohla fungovať...

možnosti

hlavná stránka nastavenia blogy todo

online účastníci :

hľadanie :

blog dňa :

odkaz 1. POČÚVAJ bez prerušovania 😉 2. HOVOR bez obviňovania 😉 3. DÁVAJ hojne 😉 4. MODLI sa neprestajne 😉 5. ODPOVEDAJ bez hádok 😉 6. HOVOR pravdu 😉 7. UŽÍVAJ si bez frflania 😉 8. BOHU...

citát dňa :

Prečo majú niektorí ľudia čisté svedomie? Pretože ho nikdy nepoužili.