1, ...... Napríklad, Ivar Lissner v knihe Man, God and Magic (Človek, Boh a mágia) to vyjadril takto: ..... „Možno len obdivovať vytrvalosť, s akou sa človek za celú svoju históriu usiloval prekonať sám seba. Nikdy nesústreďoval svoju energiu len na veci potrebné k životu. Neustále pátral, hľadal cestu ďalej, usiloval sa dosiahnuť nedosiahnuteľné. Toto zvláštne, prirodzené a vrodené nutkanie v ľudskej bytosti je jej duchovno.“
Ono to je v nás a v našej vnútornej predispozícii! Mnoho naznačujú už aj slová: ..... „Šťastní sú tí, ktorí si uvedomujú svoje duchovné potreby.“ ?(Matúš 5,3)
-----------------------------------------------------------------
Jeden slovník definuje „duchovnosť“ ako ...... „vnímanie náboženských hodnôt alebo inklinovanie k nim“ a ako „stav, keď je niekto duchovným človekom“. Tomu asi rozumie každý?
Ale dnes mnohí zastávajú sa názoru, že duchovnosť znamená jednoducho ..... „veriť bez toho, aby človek niekam patril“, teda veriť v nejakého boha či božstvo bez toho, aby človek patril k nejakej cirkvi.
Iní si myslia, že duchovnosť sa nevzťahuje na nejakú náboženskú skúsenosť, ale na - túžbu po vnútornom pokoji a zmysle života. Tvrdia, že tí, ktorí hľadajú duchovnosť, vôbec nepotrebujú náboženstvo, ale že je potrebné, aby nahliadli do svojho vnútra, do svojich najvnútornejších pocitov.
Napríklad, jeden spisovateľ hovorí: ...... „Pravá duchovnosť je niečo, čo sa nachádza hlboko vnútri človeka. Je to spôsob, akým milujete a prijímate svet a ľudí okolo seba a akým na nich reagujete. Duchovnosť nemožno nájsť v nejakej cirkvi alebo tým, že jednoducho niečomu veríte.“
Na prvý pohľad pekná definícia, .... ale je pravdivá? NIE !!!
Je zrejmé, že ľudia majú veľmi rozdielne predstavy o duchovnosti a hlavne dnes. Tisíce kníh dnes tvrdia, že ukazujú cestu k duchovnému životu, ale vo svojich čitateľoch až príliš často zanechávajú .... pocit prázdnoty a zmätku.
Knihy-kupectvá sa prehýbajú pod váhou kníh, ktoré boli napísané na tému-duchovnosti.
Existuje však len jedna jedinečná kniha, ktorá obsahuje spoľahlivé vedenie v duchovných záležitostiach. Je to kniha, o ktorej existujú jasné dôkazy, že bola inšpirovaná Bohom. (2. Timotejovi 3,16)
A to o sebe povedať žiadna iná kniha, .... a zároveň to aj o sebe potvrdiť, dokázať!
PRAVÁ DuchovNOSŤ je ako je napríklad aj nejaká , presná FYZIKÁLNA PRAVDA !!!
Tu nemôže byť viac názorov, definícií! Nastavenie istej fyzikálnej pravdy musí byť presné a nemenné!
A tak je to aj s pravou DuchovNOSŤOU !
§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
"TELESNÉ zmýšľanie znamená smrť, ale DuchovNÉ zmýšľanie znamená život a pokoj,“ napísal apoštol Pavol. (Rimanom 8,6)
Ako chápať dané slová?
Nuž, ýmito slovami Pavol poukázal na to, že ...... byť duchovným človekom, to nie je len otázka toho, čomu človek osobne dáva prednosť alebo k čomu inklinuje.
V skutočnosti je to otázka života a smrti.
Ale v akom zmysle duchovný človek získava ..... „život a pokoj“? Biblia ukazuje, že taký človek sa už teraz teší z pokoja — z vnútorného pokoja i z pokojného vzťahu s Bohom — a že v budúcnosti bude požehnaný večným životom. (Rimanom 6:23; Filipanom 4:7)
Teda, naozaj, .... poznať PRAVÚ DuchovNOSŤ a byť takým človekom je dnes životne dôležité! A preto kvitujem otázku, ktorú položil Teoma.
Dôležité je ešte povedať , že Pavol tiež vysvetlil, že duchovného človeka charakterizuje to, že má ..... „Kristovu myseľ“. — 1. Korinťanom 2,14–16.
Mať „Kristovu myseľ“ v podstate znamená mať ...... „rovnaké zmýšľanie, aké mal Kristus Ježiš“.
Uznať tieto veci, je tá ľahšia časť hľadania duchovnosti, ..... ale aj ju mať a tešiť sa z jej "ovocia", je tá ťažšia časť!
Ale ako už Kristus povedal: "Kto hľadá, ten aj nachádza" !
Stačí byť poctivý, vytrvalý a pokorný a už na začiatku si musíme ceniť duchovné veci!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------